Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-02-08 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-02-08

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Nord giv
ingen i zon
976
E94
D953
kn107
E85
K1065
Ekn7
E95
Dkn1043
kn7
K842
64
K2
D832
106
KD832

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N63534
S63534
Ö698109
V698109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Agneta Danielsson Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 V-3 3 150 19/1
Rune Lind - Reidar Cedersund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö-3 10 150 19/1
Kurt Norström - Lars Olsson Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 3NT V-1 3 50 15/5
Yngve Sundberg - Leif Persson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 4 V-1 6 50 15/5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lena Becksén - Velina Blix 3 Ö= K -140 10/10
Inger Byström - Bo Byléhn Åke Åberg - Sverker Ernback 3 Ö= K -140 10/10
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Marianne Norström - Inger Olsson 2 V+1 E -140 10/10
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V+2 E -170 6/14
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V= E -420 3/17
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö= K -420 3/17
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Björn Backlund - Barry Cotz 3NT V+1 3 -430 0/20

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Öst giv
N-S i zon
D92
87653

E9763
K8543
D
7653
K108
7
E42
EDkn10984
D4
Ekn106
Kkn109
K2
kn52

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N83966
S93966
Ö410466
V410466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lena Becksén - Velina Blix 6D Ö-2 E 300 20/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 Ö-1 E 50 18/2
Ylva Papp - Agneta Danielsson Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 N-1 7 -100 15/5
Kurt Norström - Lars Olsson Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 3 S-1 5 -100 15/5
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Marianne Norström - Inger Olsson 3 Ö+1 E -130 11/9
Rune Lind - Reidar Cedersund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö= E -130 11/9
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Björn Backlund - Barry Cotz 3 Ö+2 9 -150 5/15
Inger Byström - Bo Byléhn Åke Åberg - Sverker Ernback 4 Ö+1 K -150 5/15
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö+1 9 -150 5/15
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 Ö+3 Kn -150 5/15
Yngve Sundberg - Leif Persson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 5 S-2 7 -200 0/20

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Syd giv
Ö-V i zon
EK3
K86
Dkn105
Kkn6
64
kn9742
84
D975
D1092
ED10
E72
1082
kn875
53
K963
E43

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N89699
S79688
Ö54744
V54744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT N= 2 400 19/1
Kurt Norström - Lars Olsson Björn Backlund - Barry Cotz 3NT N= 10 400 19/1
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Said Eliasson - Carin Dahlberg 2NT N+1 10 150 14/6
Lena Becksén - Velina Blix Ylva Papp - Agneta Danielsson 1NT N+2 2 150 14/6
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT N+2 2 150 14/6
Inger Byström - Bo Byléhn Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 2 N+2 2 130 9/11
Åke Åberg - Sverker Ernback Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 N+2 5 130 9/11
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 1NT N+1 2 120 5/15
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Yngve Sundberg - Leif Persson 2NT N= 2 120 5/15
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Rune Lind - Reidar Cedersund 2 N+1 2 110 2/18
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Marianne Norström - Inger Olsson 3NT N-1 2 -50 0/20

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Väst giv
alla i zon
8
kn3
E87543
E975
EKDkn93
942
kn
D106
1054
10875
96
Kkn83
762
EKD6
KD102
42

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N7111157
S7111157
Ö51282
V51282
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V-2 E 200 19/1
Lena Becksén - Velina Blix Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 V-2 E 200 19/1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Rune Lind - Reidar Cedersund 4 N+1 10 150 10/10
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 N+1 10 150 10/10
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 2 N+3 10 150 10/10
Inger Byström - Bo Byléhn Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3 S+2 E 150 10/10
Kurt Norström - Lars Olsson Björn Backlund - Barry Cotz 4 N+1 10 150 10/10
Åke Åberg - Sverker Ernback Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 N+1 4 150 10/10
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Yngve Sundberg - Leif Persson 4 N+1 Kn 150 10/10
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Marianne Norström - Inger Olsson 3 V-1 Kn 100 2/18
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 V= 3 -110 0/20

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Nord giv
N-S i zon
974
ED97
D
EKD95
EKDkn103
K
85
10863
8
kn108532
kn109
742
652
64
EK76432
kn

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N89777
S89777
Ö40460
V40460
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 V-3 D 150 20/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3 S+1 E 130 18/2
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Björn Backlund - Barry Cotz 3 V-2 D 100 13/7
Rune Lind - Reidar Cedersund Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 V-2 D 100 13/7
Said Eliasson - Carin Dahlberg Inger Byström - Bo Byléhn 3 V-2 K 100 13/7
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 V-2 D 100 13/7
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 S-1 E -100 6/14
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Åke Åberg - Sverker Ernback 5 S-1 K -100 6/14
Yngve Sundberg - Leif Persson Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 4 S-1 E -100 6/14
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Lena Becksén - Velina Blix 3 N-3 8 -300 1/19
Kurt Norström - Lars Olsson Marianne Norström - Inger Olsson 3NT N-3 8 -300 1/19

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Öst giv
Ö-V i zon
7653
kn10
Ekn97
E32
E
D853
102
D109765
Dkn942
E64
D543
K
K108
K972
K86
kn84

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N67678
S67678
Ö76765
V76765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT Ö-3 Kn 300 20/0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Lena Becksén - Velina Blix 2NT V-2 7 200 17/3
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Åke Åberg - Sverker Ernback 2NT Ö-2 7 200 17/3
Rune Lind - Reidar Cedersund Ylva Papp - Agneta Danielsson 2 Ö-1 2 100 14/6
Kurt Norström - Lars Olsson Marianne Norström - Inger Olsson 1 Ö= 6 -80 12/8
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Björn Backlund - Barry Cotz 1NT V= Kn -90 9/11
Said Eliasson - Carin Dahlberg Inger Byström - Bo Byléhn 2 V= Kn -90 9/11
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 S-2 E -100 6/14
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 2 Ö= 7 -110 3/17
Yngve Sundberg - Leif Persson Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 2 Ö= 2 -110 3/17
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2NT Ö= 2 -120 0/20

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Syd giv
alla i zon
D93
54
D763
9642
K8
KDkn97
Kkn854
kn
E762
E6
E9
KD1075
kn1054
10832
102
E83

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N12131
S12131
Ö1211121012
V1211121012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Said Eliasson - Carin Dahlberg 3NT Ö+1 4 -630 19/1
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT V+1 3 -630 19/1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö+2 4 -660 14/6
Kurt Norström - Lars Olsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT Ö+2 5 -660 14/6
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT Ö+2 4 -660 14/6
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Rune Lind - Reidar Cedersund 3NT Ö+3 4 -690 5/15
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Åke Åberg - Sverker Ernback 3NT Ö+3 4 -690 5/15
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT Ö+3 5 -690 5/15
Lena Becksén - Velina Blix Inger Byström - Bo Byléhn 3NT Ö+3 4 -690 5/15
Marianne Norström - Inger Olsson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3NT V+3 3 -690 5/15
Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg Björn Backlund - Barry Cotz 3NT V+3 2 -690 5/15

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Väst giv
ingen i zon
Dkn954
102
K93
1097
106
Dkn8765
87
EK4
K
K4
EDkn65
D8652
E8732
E93
1042
kn3

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N22263
S22263
Ö11111167
V11111167
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Norström - Lars Olsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 V= 4 -140 20/0
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö+1 E -150 18/2
Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg Björn Backlund - Barry Cotz 2 V+3 D -200 16/4
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Rune Lind - Reidar Cedersund 2 V+4 10 -230 14/6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 V= D -420 11/9
Marianne Norström - Inger Olsson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 4 V= 10 -420 11/9
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V+1 4 -450 4/16
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Åke Åberg - Sverker Ernback 4 V+1 4 -450 4/16
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Yngve Sundberg - Leif Persson 4 V+1 D -450 4/16
Lena Becksén - Velina Blix Inger Byström - Bo Byléhn 4 V+1 Kn -450 4/16
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 V+1 D -450 4/16

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Nord giv
Ö-V i zon
kn6
K73
98652
1097
D7
Dkn108642
4
Dkn6
E983
E9
EKDkn1073
K10542
5

EK85432

Optimalt kontrakt: 7D N-4 -800
 NT
N92153
S92142
Ö41112911
V31111810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 6 Ö-2 2 200 19/1
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 Ö-2 E 200 19/1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lena Becksén - Velina Blix 6 Ö-1 E 100 15/5
Rune Lind - Reidar Cedersund Inger Byström - Bo Byléhn 6 V-1 6 100 15/5
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 Ö= E -600 11/9
Åke Åberg - Sverker Ernback Kurt Norström - Lars Olsson 5 Ö= K -600 11/9
Said Eliasson - Carin Dahlberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 V= 10 -620 8/12
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Leif Persson 5 V+1 10 -680 6/14
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 6D S-5 4 -1100 3/17
Björn Backlund - Barry Cotz Marianne Norström - Inger Olsson 5D S-5 4 -1100 3/17
Ylva Papp - Agneta Danielsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5D S-8 4 -2000 0/20

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Öst giv
alla i zon
E102
Ekn4
kn874
kn105
K985
98762
63
E4
kn64
5
KD10
KD8762
D73
KD103
E952
93

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N48756
S48756
Ö95686
V95686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 N= 5 110 20/0
Ylva Papp - Agneta Danielsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö-1 E 100 18/2
Rune Lind - Reidar Cedersund Inger Byström - Bo Byléhn Pass   15/5
Björn Backlund - Barry Cotz Marianne Norström - Inger Olsson Pass   15/5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lena Becksén - Velina Blix 2 Ö+1 E -110 10/10
Said Eliasson - Carin Dahlberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 V= E -110 10/10
Åke Åberg - Sverker Ernback Kurt Norström - Lars Olsson 2 V+1 K -110 10/10
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2NT Ö= 2 -120 6/14
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Leif Persson 2 Ö+2 3 -130 3/17
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3 Ö+1 10 -130 3/17
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 2 S-2 E -200 0/20

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Syd giv
ingen i zon
kn83
K83
ED987
64
K1072
kn104
10643
107
E54
D762
K
KDkn98
D96
E95
kn52
E532

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N59678
S59678
Ö74655
V74665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Kurt Norström - Lars Olsson 4D Ö-2 Kn 300 20/0
Inger Byström - Bo Byléhn Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 Ö-2 Kn 100 18/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 2 N= K 90 15/5
Lena Becksén - Velina Blix Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 N= K 90 15/5
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Said Eliasson - Carin Dahlberg 2 Ö-1 6 50 11/9
Björn Backlund - Barry Cotz Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 Ö-1 6 50 11/9
Marianne Norström - Inger Olsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 1 V= 6 -80 8/12
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Åke Åberg - Sverker Ernback 3 N-2 K -100 6/14
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N-3 E -150 2/18
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Rune Lind - Reidar Cedersund 3 N-3 8 -150 2/18
Ylva Papp - Agneta Danielsson Yngve Sundberg - Leif Persson 3 N-3 K -150 2/18

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Väst giv
N-S i zon
EKkn10
93
7642
872
D9873
E2
Ekn105
D10
65
KD10874
K
K963
42
kn65
D983
Ekn54

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N45254
S46254
Ö871088
V871089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Kurt Norström - Lars Olsson 3 V-2 9 100 20/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 4 Ö-1 E 50 17/3
Marianne Norström - Inger Olsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö-1 4 50 17/3
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Said Eliasson - Carin Dahlberg 3NT Ö= 4 -400 12/8
Inger Byström - Bo Byléhn Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT Ö= 4 -400 12/8
Björn Backlund - Barry Cotz Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT V= 7 -400 12/8
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö= 4 -420 7/13
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Rune Lind - Reidar Cedersund 4 Ö= 8 -420 7/13
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Åke Åberg - Sverker Ernback 3NT Ö+1 4 -430 4/16
Lena Becksén - Velina Blix Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö+1 8 -450 2/18
Ylva Papp - Agneta Danielsson Yngve Sundberg - Leif Persson 4 Ö+2 5 -480 0/20

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Nord giv
alla i zon
9
Ekn
KD65
kn97543
kn852
K52
973
K102
KD103
43
Ekn1042
D6
E764
D109876
8
E8

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N96867
S96867
Ö46466
V47466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Yngve Sundberg - Leif Persson 4 S= 9 620 20/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 Ö-2 E 200 16/4
Said Eliasson - Carin Dahlberg Kurt Norström - Lars Olsson 3D V-1 E 200 16/4
Björn Backlund - Barry Cotz Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3D V-1 E 200 16/4
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marianne Norström - Inger Olsson 2 S+2 7 170 11/9
Inger Byström - Bo Byléhn Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 S+1 9 170 11/9
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Rune Lind - Reidar Cedersund 3 Ö-1 E 100 8/12
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Lena Becksén - Velina Blix 2 Ö= E -110 4/16
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Åke Åberg - Sverker Ernback 2 V= E -110 4/16
Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg Ylva Papp - Agneta Danielsson 2 Ö= E -110 4/16
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 S-2 9 -200 0/20

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Öst giv
ingen i zon
Kkn10983
D42
76
98
E6
EKkn3
K82
7543
754
96
Ekn5
EKkn106
D2
10875
D10943
D2

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N14252
S14252
Ö12910811
V12910811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT Ö-2 2 100 20/0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marianne Norström - Inger Olsson 2 Ö+3 D -150 14/6
Inger Byström - Bo Byléhn Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö+1 D -150 14/6
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Rune Lind - Reidar Cedersund 3 N-3 E -150 14/6
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Åke Åberg - Sverker Ernback 2 Ö+3 2 -150 14/6
Björn Backlund - Barry Cotz Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 Ö+2 D -150 14/6
Said Eliasson - Carin Dahlberg Kurt Norström - Lars Olsson 4 N-5 E -250 8/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 Ö= D -400 5/15
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Lena Becksén - Velina Blix 5 Ö= D -400 5/15
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT V+1 Kn -430 2/18
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3NT V+3 2 -490 0/20

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Syd giv
N-S i zon
632
D3
E65
kn10873
EK8
EK76
K83
ED6
D104
kn9852
kn109
92
kn975
104
D742
K54

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N42131
S43131
Ö910121012
V910121012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Agneta Danielsson Björn Backlund - Barry Cotz 4 V-2 8 100 20/0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT V-1 7 50 18/2
Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 V= Kn -420 16/4
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT V+1 Kn -430 12/8
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Rune Lind - Reidar Cedersund 3NT V+1 3 -430 12/8
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Said Eliasson - Carin Dahlberg 3NT V+1 Kn -430 12/8
Kurt Norström - Lars Olsson Lena Becksén - Velina Blix 4 Ö+1 4 -450 8/12
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 V+1 E -480 3/17
Åke Åberg - Sverker Ernback Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 V+2 Kn -480 3/17
Marianne Norström - Inger Olsson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 V+2 6 -480 3/17
Yngve Sundberg - Leif Persson Inger Byström - Bo Byléhn 4 V+2 E -480 3/17

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Väst giv
Ö-V i zon
kn942
10
972
EDkn105
73
KDkn752
Ekn84
4
E85
96
D10653
972
KD106
E843
K
K863

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1133106
S1133106
Ö29836
V29836
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Åberg - Sverker Ernback Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 S+1 K 450 20/0
Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 N= 9 420 18/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 N+1 9 170 14/6
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Rune Lind - Reidar Cedersund 3 S+1 4 170 14/6
Marianne Norström - Inger Olsson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 N+1 9 170 14/6
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 S= 4 140 10/10
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Said Eliasson - Carin Dahlberg 3 N+1 9 130 7/13
Ylva Papp - Agneta Danielsson Björn Backlund - Barry Cotz 4 N= 9 130 7/13
Kurt Norström - Lars Olsson Lena Becksén - Velina Blix 2 V+2 E -170 3/17
Yngve Sundberg - Leif Persson Inger Byström - Bo Byléhn 3 V+1 Kn -170 3/17
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V= Kn -620 0/20

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Nord giv
ingen i zon
9
96
EDkn104
kn10942
1083
K85
865
EKD5
KD76
E10742
932
3
Ekn542
Dkn3
K7
876

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N87457
S87457
Ö55676
V55676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 3 Ö-3 E 150 20/0
Kurt Norström - Lars Olsson Rune Lind - Reidar Cedersund 3 Ö-2 K 100 18/2
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Said Eliasson - Carin Dahlberg 2 N= 3 90 16/4
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 Ö-1 7 50 9/11
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Lena Becksén - Velina Blix 2 Ö-1 K 50 9/11
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Åke Åberg - Sverker Ernback 2 Ö-1 K 50 9/11
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 Ö-1 K 50 9/11
Yngve Sundberg - Leif Persson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 Ö-1 K 50 9/11
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 Ö-1 K 50 9/11
Ylva Papp - Agneta Danielsson Marianne Norström - Inger Olsson 3 N-1 3 -50 2/18
Björn Backlund - Barry Cotz Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 Ö+1 8 -140 0/20

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Öst giv
N-S i zon
EDkn86
1098
KD5
kn9
73
65
kn10862
ED65
K42
KDkn2
E7
K832
1095
E743
943
1074

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N33564
S33464
Ö1010878
V1010878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Agneta Danielsson Marianne Norström - Inger Olsson 2NT Ö-1 9 50 20/0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1NT Ö= 3 -90 17/3
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 1NT Ö= 4 -90 17/3
Inger Byström - Bo Byléhn Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 2 N-1 E -100 13/7
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Said Eliasson - Carin Dahlberg 2 N-1 E -100 13/7
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Lena Becksén - Velina Blix 1NT Ö+1 3 -120 8/12
Björn Backlund - Barry Cotz Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2NT V= Kn -120 8/12
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT Ö+1 4 -120 8/12
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Åke Åberg - Sverker Ernback 1NT Ö+3 7 -180 3/17
Yngve Sundberg - Leif Persson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 1NT Ö+3 3 -180 3/17
Kurt Norström - Lars Olsson Rune Lind - Reidar Cedersund 2 N-2 E -200 0/20

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Syd giv
Ö-V i zon
kn4
942
EKkn974
92
EK8
KD87
D10
Dkn65
D109765
Ekn106
83
K
32
53
652
E108743

Optimalt kontrakt: 5D S-3 -500
 NT
N68133
S68133
Ö6510106
V6510106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Carin Dahlberg Lena Becksén - Velina Blix 5 Ö-1 E 100 20/0
Inger Byström - Bo Byléhn Björn Backlund - Barry Cotz 3 V+1 K -170 18/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Åke Åberg - Sverker Ernback 4 Ö= E -620 8/12
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Rune Lind - Reidar Cedersund 4 V= E -620 8/12
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 Ö= E -620 8/12
Ylva Papp - Agneta Danielsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö= 5 -620 8/12
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Yngve Sundberg - Leif Persson 4 Ö= 6 -620 8/12
Marianne Norström - Inger Olsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö= E -620 8/12
Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 V= K -620 8/12
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 V= E -620 8/12
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Kurt Norström - Lars Olsson 4 Ö= 6 -620 8/12

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Väst giv
alla i zon
32
kn10964
95
D1072
Kkn106
KD5
86
Kkn85
ED875
3
Dkn10432
9
94
E872
EK7
E643

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N74846
S74846
Ö59597
V59597
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Kurt Norström - Lars Olsson 4D V-1 Kn 200 20/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Åke Åberg - Sverker Ernback 4 Ö-1 E 100 13/7
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Rune Lind - Reidar Cedersund 4 Ö-1 E 100 13/7
Ylva Papp - Agneta Danielsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö-1 E 100 13/7
Said Eliasson - Carin Dahlberg Lena Becksén - Velina Blix 4 Ö-1 E 100 13/7
Marianne Norström - Inger Olsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö-1 E 100 13/7
Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö-1 E 100 13/7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 V= Kn -140 6/14
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Yngve Sundberg - Leif Persson 3 Ö+1 E -170 4/16
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 V= 9 -620 1/19
Inger Byström - Bo Byléhn Björn Backlund - Barry Cotz 4 Ö= 4 -620 1/19

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Nord giv
N-S i zon
Ekn87
52
EK109
D106

D974
D6542
E942
KD1096532
E
87
K8
4
Kkn10863
kn3
kn753

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N74747
S74748
Ö65595
V66595
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Agneta Danielsson Åke Åberg - Sverker Ernback 4D Ö-2 Kn 300 19/1
Kurt Norström - Lars Olsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4D Ö-2 Kn 300 19/1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 Ö-2 Kn 100 14/6
Inger Byström - Bo Byléhn Marianne Norström - Inger Olsson 4D Ö-1 K 100 14/6
Lena Becksén - Velina Blix Rune Lind - Reidar Cedersund 4D Ö-1 Kn 100 14/6
Björn Backlund - Barry Cotz Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö-1 3 50 9/11
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3 Ö-1 Kn 50 9/11
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Said Eliasson - Carin Dahlberg 3 Ö= Kn -140 5/15
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 2 Ö+1 4 -140 5/15
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3D Ö= 8 -530 1/19
Yngve Sundberg - Leif Persson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3D Ö= Kn -530 1/19

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Öst giv
Ö-V i zon
KDkn7
97
kn9
E9873
9
42
K1053
kn106542
652
EKkn10853
D72
E10843
D6
E864
KD

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N763106
S76396
Ö66934
V66934
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Marianne Norström - Inger Olsson 4 N= 4 420 18/2
Kurt Norström - Lars Olsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S= 4 420 18/2
Björn Backlund - Barry Cotz Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 S= 4 420 18/2
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 N+2 E 170 14/6
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Said Eliasson - Carin Dahlberg 3 S= 2 140 12/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 S-1 4 -50 5/15
Ylva Papp - Agneta Danielsson Åke Åberg - Sverker Ernback 4 S-1 4 -50 5/15
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 4 S-1 4 -50 5/15
Lena Becksén - Velina Blix Rune Lind - Reidar Cedersund 4 S-1 3 -50 5/15
Yngve Sundberg - Leif Persson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 S-1 2 -50 5/15
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 4 S-1 4 -50 5/15

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Syd giv
alla i zon
108
kn32
10872
K954
Ekn
K9876
Ekn943
8
K75432
E54
D
Dkn3
D96
D10
K65
E10762

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N64123
S64224
Ö7811119
V7811119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V-1 10 100 18/2
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Björn Backlund - Barry Cotz 4 V-1 4 100 18/2
Kurt Norström - Lars Olsson Yngve Sundberg - Leif Persson 4 V-1 4 100 18/2
Ylva Papp - Agneta Danielsson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 2 Ö+2 7 -170 14/6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Marianne Norström - Inger Olsson 4 Ö= E -620 11/9
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 4 V= K -620 11/9
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lena Becksén - Velina Blix 3NT Ö+1 6 -630 8/12
Said Eliasson - Carin Dahlberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 Ö+1 10 -650 5/15
Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 V+1 10 -650 5/15
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Åke Åberg - Sverker Ernback 3NT Ö+2 4 -660 1/19
Rune Lind - Reidar Cedersund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT V+2 2 -660 1/19

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.08

Väst giv
ingen i zon
10
E1043
Dkn932
Ekn8
K8763
K7
5
109742
EDkn942
Dkn2
E7
D3
5
9865
K10864
K65

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N49834
S49834
Ö844107
V844107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Norström - Lars Olsson Yngve Sundberg - Leif Persson 4 N= D 130 20/0
Said Eliasson - Carin Dahlberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 6D Ö-1 K 100 18/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Marianne Norström - Inger Olsson 5 Ö-1 K 50 16/4
Inger Byström - Bo Byléhn Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 Ö+1 8 -170 14/6
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Åke Åberg - Sverker Ernback 4 V= 4 -420 9/11
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lena Becksén - Velina Blix 4 Ö= K -420 9/11
Ylva Papp - Agneta Danielsson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 Ö= K -420 9/11
Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 Ö= K -420 9/11
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Björn Backlund - Barry Cotz 4 Ö+1 K -450 3/17
Rune Lind - Reidar Cedersund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 Ö+1 4 -450 3/17
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 6D N-3 6 -500 0/20