Kommande tävlingar
27/07 Bridgefestivalen
27/07 SM Par Veteran
27/07 SM Par Veteran - Omgång 1
Rapporterade tävlingar
19/07 Walters Bildelar
29/06 Ölandsveckan 2018 - A-final, s
28/06 Ölandsveckan 2018 - A-final, d
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2018-04-03 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2018-04-03

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Nord giv
ingen i zon
EKD873
7
EK932
K
kn10
EDkn
10765
kn642
65
K1085
Dkn4
ED103
942
96432
8
9875

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N475105
S475105
Ö84725
V84725
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eldered - Åke Åberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 N+2 E 480 22/0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Börje Mattsson - Margareta Sandberg 4 N+1 E 450 18/4
Jan Söderberg - Göran Olsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N+1 D 450 18/4
Britt Bergman - Leif Persson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 N+1 6 450 18/4
Liz Callbo - Fritiof Modig Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N= 6 420 13/9
Kurt Norström - Lars Olsson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 N= E 420 13/9
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1 N+5 10 230 10/12
Eivor Örlefors - Said Eliasson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 N+2 4 200 6/16
Inger Byström - Olan Hedström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 N+3 E 200 6/16
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N+2 E 200 6/16
Sune Jansson - Viktoria Einarsson Bernt Strömberg - Inger Eriksson 2 N+2 E 170 2/20
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V-2 E 100 0/22

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Öst giv
N-S i zon
83
E7
D10952
E973
EKD65
92
E763
K6
kn10
KDkn43
kn84
kn52
9742
10865
K
D1084

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N85433
S85233
Ö589109
V58999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Norström - Lars Olsson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 V-3 E 150 22/0
Bengt Eldered - Åke Åberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 V-2 E 100 20/2
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Börje Mattsson - Margareta Sandberg 4 V-1 10 50 18/4
Inger Byström - Olan Hedström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 V= 5 -110 15/7
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 V= E -110 15/7
Jan Söderberg - Göran Olsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT V= 5 -120 12/10
Sune Jansson - Viktoria Einarsson Bernt Strömberg - Inger Eriksson 2 V+1 5 -140 10/12
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 V+1 E -170 8/14
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT V= 5 -400 5/17
Liz Callbo - Fritiof Modig Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö= 4 -400 5/17
Eivor Örlefors - Said Eliasson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 V= 9 -420 2/20
Britt Bergman - Leif Persson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3NT V+2 5 -460 0/22

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn86
K3
543
E854
1073
kn82
EK102
1097
54
1064
Dkn9876
KD
ED92
ED975

kn632

Optimalt kontrakt: 7 S= 1510
 NT
N11612137
S11612137
Ö17103
V17103
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 N+2 K 480 14/8
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 N+2 D 480 14/8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 N+2 K 480 14/8
Inger Byström - Olan Hedström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 N+2 9 480 14/8
Bengt Eldered - Åke Åberg Agneta Danielsson - Hans Selling 4 N+2 D 480 14/8
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N+2 K 480 14/8
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Sune Jansson - Viktoria Einarsson 4 N+2 K 480 14/8
Britt Bergman - Leif Persson Eivor Örlefors - Said Eliasson 4 N+2 D 480 14/8
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Jan Söderberg - Göran Olsson 4 N+2 D 480 14/8
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Kurt Norström - Lars Olsson 4 N+1 K 450 4/18
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N= K 420 2/20
Bernt Strömberg - Inger Eriksson Börje Mattsson - Margareta Sandberg 3 N+3 D 230 0/22

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Väst giv
alla i zon
EK3
D10732
2
D862
kn5
K65
D10854
E95
9642
Ekn94
63
K107
D1087
8
EKkn97
kn43

Optimalt kontrakt: 1NT V= -90
 NT
N76676
S77676
Ö66667
V66667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Sune Jansson - Viktoria Einarsson 3NT S= 5 600 22/0
Bengt Eldered - Åke Åberg Agneta Danielsson - Hans Selling 1NT N+1 4 120 19/3
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT S+1 Kn 120 19/3
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT N-1 8 -100 13/9
Inger Byström - Olan Hedström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 S-1 4 -100 13/9
Britt Bergman - Leif Persson Eivor Örlefors - Said Eliasson 3NT N-1 2 -100 13/9
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT N-1 6 -100 13/9
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT S-2 4 -200 7/15
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Kurt Norström - Lars Olsson 2NT N-2 2 -200 7/15
Bernt Strömberg - Inger Eriksson Börje Mattsson - Margareta Sandberg 4 S-3 E -300 3/19
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 S-3 Kn -300 3/19
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT N-4 2 -400 0/22

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Nord giv
N-S i zon
8
E852
Kkn1072
kn62
764
6
E985
KD1084
ED952
KD1073
4
95
Kkn103
kn94
D63
E73

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N47646
S47646
Ö85795
V75795
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Norström - Lars Olsson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 2NT V-3 2 150 21/1
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Jan Söderberg - Göran Olsson 3 Ö-3 9 150 21/1
Liz Callbo - Fritiof Modig Agneta Danielsson - Hans Selling 4 Ö-2 4 100 17/5
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Inger Byström - Olan Hedström 4 Ö-2 7 100 17/5
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Börje Mattsson - Margareta Sandberg 1 N= 4 80 14/8
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 Ö-1 3 50 12/10
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Pass   10/12
Eivor Örlefors - Said Eliasson Sune Jansson - Viktoria Einarsson 2 Ö= 3 -110 6/16
Bengt Eldered - Åke Åberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1 Ö+1 D -110 6/16
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 Ö= 3 -110 6/16
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Britt Bergman - Leif Persson 3 V= 4 -140 1/21
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 Ö+1 3 -140 1/21

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Öst giv
Ö-V i zon
765
73
D94
E10962
94
E54
E32
Kkn843
103
KDkn1092
1086
D7
EKDkn82
86
Kkn75
5

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N6103106
S6103106
Ö63836
V63836
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Norström - Lars Olsson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 N+1 E 450 22/0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 N= K 420 16/6
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Börje Mattsson - Margareta Sandberg 4 S= E 420 16/6
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Britt Bergman - Leif Persson 4 S= E 420 16/6
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N= E 420 16/6
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Inger Byström - Olan Hedström 4 N= E 420 16/6
Bengt Eldered - Åke Åberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 S+3 E 200 9/13
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Jan Söderberg - Göran Olsson 3 S+2 9 200 9/13
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 S+1 E 170 3/19
Liz Callbo - Fritiof Modig Agneta Danielsson - Hans Selling 2 S+2 E 170 3/19
Eivor Örlefors - Said Eliasson Sune Jansson - Viktoria Einarsson 3 N+1 E 170 3/19
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 S+1 E 170 3/19

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Syd giv
alla i zon
Dkn72
1084
KD8
E32
K
KD9
kn9654
8654
E104
kn652
32
KDkn9
98653
E73
E107
107

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N46585
S46585
Ö97855
V97855
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Söderberg - Göran Olsson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2 S+1 4 140 21/1
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2 S+1 K 140 21/1
Liz Callbo - Fritiof Modig Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 N= 3 110 15/7
Inger Byström - Olan Hedström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 S= K 110 15/7
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Agneta Danielsson - Hans Selling 1 S+1 9 110 15/7
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1 S+1 K 110 15/7
Bernt Strömberg - Inger Eriksson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 N-1 K -100 8/14
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britt Bergman - Leif Persson 2 N-1 K -100 8/14
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Kurt Norström - Lars Olsson 3 N-1 Kn -100 8/14
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Bengt Eldered - Åke Åberg 2 Ö+1 9 -110 4/18
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Sune Jansson - Viktoria Einarsson 3 N-2 K -200 2/20
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 1 N-3 2 -300 0/22

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Väst giv
ingen i zon
KD73
K84
Kkn6
E95
865
ED5
109542
kn6
kn1092
kn973
D8
D102
E4
1062
E73
K8743

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N1199910
S1199910
Ö23432
V23432
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britt Bergman - Leif Persson 3NT N+2 Kn 460 20/2
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT N+2 6 460 20/2
Jan Söderberg - Göran Olsson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT N+2 2 460 20/2
Bernt Strömberg - Inger Eriksson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT N+1 2 430 14/8
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT N+1 3 430 14/8
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Kurt Norström - Lars Olsson 3NT N+1 9 430 14/8
Liz Callbo - Fritiof Modig Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT N= 3 400 8/14
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT N= Kn 400 8/14
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT N= 8 400 8/14
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Sune Jansson - Viktoria Einarsson 2NT N+2 Kn 180 4/18
Inger Byström - Olan Hedström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT S+2 2 150 2/20
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT N-1 Kn -50 0/22

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Nord giv
Ö-V i zon
Kkn432
8753
E6
83
D1096
KD
KD4
KDkn9
E7
kn104
10973
E742
85
E962
kn852
1065

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N34553
S34553
Ö109689
V109789
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Börje Mattsson - Margareta Sandberg 5 V-1 E 100 21/1
Jan Söderberg - Göran Olsson Britt Bergman - Leif Persson 3NT V-1 8 100 21/1
Bengt Eldered - Åke Åberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2NT V+1 2 -150 17/5
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2NT Ö+1 6 -150 17/5
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT Ö= 2 -600 11/11
Eivor Örlefors - Said Eliasson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö= 2 -600 11/11
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Liz Callbo - Fritiof Modig 3NT V= 2 -600 11/11
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT V= 2 -600 11/11
Bernt Strömberg - Inger Eriksson Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT V+1 2 -630 4/18
Kurt Norström - Lars Olsson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT V+1 2 -630 4/18
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Inger Byström - Olan Hedström 3NT V+1 2 -630 4/18
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT V+2 2 -660 0/22

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Öst giv
alla i zon
9752
K10
E985
K98
EK106
D952
Dkn10
D6
84
Ekn86
K42
Ekn105
Dkn3
743
763
7432

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N22121
S22121
Ö1111121112
V1111121112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Börje Mattsson - Margareta Sandberg 3 V+2 9 -200 22/0
Bengt Eldered - Åke Åberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 Ö+1 7 -650 19/3
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö+1 D -650 19/3
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT Ö+2 3 -660 16/6
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 V+2 7 -680 8/14
Eivor Örlefors - Said Eliasson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V+2 8 -680 8/14
Kurt Norström - Lars Olsson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 V+2 8 -680 8/14
Jan Söderberg - Göran Olsson Britt Bergman - Leif Persson 4 Ö+2 D -680 8/14
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Liz Callbo - Fritiof Modig 4 Ö+2 7 -680 8/14
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 V+2 E -680 8/14
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Inger Byström - Olan Hedström 4 Ö+2 7 -680 8/14
Bernt Strömberg - Inger Eriksson Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT V+3 5 -690 0/22

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Syd giv
ingen i zon
KD62
92
64
kn10652
kn9743
104
Kkn95
43
E108
Dkn865
87
KD8
5
EK73
ED1032
E97

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N97666
S98666
Ö35777
V35775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 Ö-2 5 100 22/0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Bernt Strömberg - Inger Eriksson 2 Ö-1 5 50 20/2
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT S-2 10 -100 14/8
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 2NT S-2 10 -100 14/8
Inger Byström - Olan Hedström Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT S-2 10 -100 14/8
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bengt Eldered - Åke Åberg 2NT S-2 10 -100 14/8
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Liz Callbo - Fritiof Modig 2 S-2 3 -100 14/8
Eivor Örlefors - Said Eliasson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT S-3 10 -150 5/17
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Börje Mattsson - Margareta Sandberg 3NT N-3 5 -150 5/17
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2NT S-3 10 -150 5/17
Jan Söderberg - Göran Olsson Sune Jansson - Viktoria Einarsson 3NT S-3 10 -150 5/17
Agneta Danielsson - Hans Selling Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 N-4 K -200 0/22

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Väst giv
N-S i zon
10986
kn92
43
9653
Ekn53
75
K752
E84
D7
EK8643
Ekn9
Kkn
K42
D10
D1086
D1072

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N32222
S32222
Ö1011111111
V911111011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Bernt Strömberg - Inger Eriksson 2 Ö+4 2 -230 22/0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Börje Mattsson - Margareta Sandberg 4 Ö+1 2 -450 20/2
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT V+2 6 -460 17/5
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT V+2 6 -460 17/5
Eivor Örlefors - Said Eliasson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö+2 6 -480 11/11
Inger Byström - Olan Hedström Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 Ö+2 2 -480 11/11
Agneta Danielsson - Hans Selling Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 Ö+2 7 -480 11/11
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bengt Eldered - Åke Åberg 4 Ö+2 7 -480 11/11
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 6 Ö= 10 -980 3/19
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 6 Ö= 7 -980 3/19
Jan Söderberg - Göran Olsson Sune Jansson - Viktoria Einarsson 6 Ö= 6 -980 3/19
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Liz Callbo - Fritiof Modig 6 Ö= 10 -980 3/19

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Nord giv
alla i zon
Dkn9
ED632
K2
1086
6
Kkn10854
D108
kn73
EK
97
Ekn976543
9
10875432


EKD542

Optimalt kontrakt: 6D Ö-2 500
 NT
N1124118
S1124113
Ö210825
V210825
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Bernt Strömberg - Inger Eriksson 5D S= 8 850 22/0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Britt Bergman - Leif Persson 5 S= D 650 13/9
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 S+1 D 650 13/9
Liz Callbo - Fritiof Modig Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S+1 8 650 13/9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5 S= D 650 13/9
Kurt Norström - Lars Olsson Sune Jansson - Viktoria Einarsson 5 S= 8 650 13/9
Bengt Eldered - Åke Åberg Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 5 N= D 650 13/9
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 S+1 D 650 13/9
Jan Söderberg - Göran Olsson Börje Mattsson - Margareta Sandberg 5 S= Kn 650 13/9
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 6 Ö-3 E 300 4/18
Agneta Danielsson - Hans Selling Eivor Örlefors - Said Eliasson 5 V-1 E 100 1/21
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Staffan Hedman - Lennart Wiklund 5 Ö-1 E 100 1/21

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Öst giv
ingen i zon
E106
4
E2
Kkn108652
D8543
EK1073
95
4
Kkn2
D98
Kkn63
E73
97
kn652
D10874
D9

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N85223
S85223
Ö4710116
V4710116
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Söderberg - Göran Olsson Börje Mattsson - Margareta Sandberg 5D V-3 E 500 22/0
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 N= 9 130 20/2
Kurt Norström - Lars Olsson Sune Jansson - Viktoria Einarsson 4 V-1 10 50 18/4
Bengt Eldered - Åke Åberg Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 S-2 D -100 15/7
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 N-2 D -100 15/7
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Bernt Strömberg - Inger Eriksson 3 V+1 E -170 11/11
Agneta Danielsson - Hans Selling Eivor Örlefors - Said Eliasson 3 V+1 E -170 11/11
Liz Callbo - Fritiof Modig Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5D N-2 2 -300 8/14
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Britt Bergman - Leif Persson 4 V+1 E -450 3/19
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 V+1 4 -450 3/19
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö+1 9 -450 3/19
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 Ö+1 4 -450 3/19

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Syd giv
N-S i zon
76
kn9763
KD2
E87
EK9
ED
Ekn1084
Kkn4
D842
1084
753
962
kn1053
K52
96
D1053

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N64655
S64755
Ö79687
V79687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Sune Jansson - Viktoria Einarsson 4 Ö-2 9 100 20/2
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3NT V-2 3 100 20/2
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Eivor Örlefors - Said Eliasson 2NT V-2 3 100 20/2
Kurt Norström - Lars Olsson Börje Mattsson - Margareta Sandberg 2 V-1 3 50 14/8
Inger Byström - Olan Hedström Britt Bergman - Leif Persson 2NT V-1 6 50 14/8
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT V-1 5 50 14/8
Bernt Strömberg - Inger Eriksson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2NT V= 3 -120 9/13
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2NT V= 3 -120 9/13
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jan Söderberg - Göran Olsson 2NT V+1 6 -150 6/16
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2NT V+2 6 -180 3/19
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Agneta Danielsson - Hans Selling 2NT V+2 3 -180 3/19
Liz Callbo - Fritiof Modig Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 3NT V+1 6 -430 0/22

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Väst giv
Ö-V i zon
K43
kn85
K2
98652
D97
10976
Dkn95
K4
Ekn1086
EK32
E
kn103
52
D4
1087643
ED7

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N65223
S65223
Ö78111110
V78111110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Agneta Danielsson - Hans Selling 3 Ö= E -140 22/0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2 Ö+2 10 -170 19/3
Kurt Norström - Lars Olsson Börje Mattsson - Margareta Sandberg 2 Ö+2 E -170 19/3
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Eivor Örlefors - Said Eliasson 1NT V+3 2 -180 16/6
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Sune Jansson - Viktoria Einarsson 3 Ö+3 5 -230 14/8
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT V= 8 -600 12/10
Liz Callbo - Fritiof Modig Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 Ö= 7 -620 7/15
Bernt Strömberg - Inger Eriksson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 Ö= 10 -620 7/15
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö= E -620 7/15
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jan Söderberg - Göran Olsson 4 Ö= D -620 7/15
Inger Byström - Olan Hedström Britt Bergman - Leif Persson 4 Ö+1 10 -650 1/21
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 Ö+1 8 -650 1/21

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Nord giv
ingen i zon
K10
ED92
ED9542
7
ED9
8743
K106
E43
642
K5
87
KD10865
kn8753
kn106
kn3
kn92

Optimalt kontrakt: 3NTD Ö-1 100
 NT
N49764
S49764
Ö83568
V94578
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Söderberg - Göran Olsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö-3 Kn 150 22/0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Britt Bergman - Leif Persson 2 N+2 K 130 19/3
Bengt Eldered - Åke Åberg Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2 N+2 5 130 19/3
Bernt Strömberg - Inger Eriksson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 N= K 110 15/7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Kurt Norström - Lars Olsson 3 N= K 110 15/7
Eivor Örlefors - Said Eliasson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1 N+1 K 90 12/10
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö-1 3 50 9/13
Börje Mattsson - Margareta Sandberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 Ö-1 5 50 9/13
Liz Callbo - Fritiof Modig Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 N-1 K -50 5/17
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 N-1 K -50 5/17
Agneta Danielsson - Hans Selling Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 Ö= Kn -110 2/20
Inger Byström - Olan Hedström Sune Jansson - Viktoria Einarsson 3 N-3 K -150 0/22

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Öst giv
N-S i zon
K875
92
107532
63
Dkn102
7654
Dkn
K94
43
E103
EK864
752
E96
KDkn8
9
EDkn108

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N96787
S96787
Ö46545
V46545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Britt Bergman - Leif Persson 3 V-3 9 150 21/1
Börje Mattsson - Margareta Sandberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 1NT S+2 D 150 21/1
Jan Söderberg - Göran Olsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 S+1 D 130 18/4
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 S= D 110 14/8
Agneta Danielsson - Hans Selling Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 S= D 110 14/8
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Kurt Norström - Lars Olsson 2 S+1 D 110 14/8
Liz Callbo - Fritiof Modig Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 1 S+1 D 90 8/14
Eivor Örlefors - Said Eliasson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1 S+1 D 90 8/14
Bengt Eldered - Åke Åberg Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 1 S+1 D 90 8/14
Bernt Strömberg - Inger Eriksson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1 S= D 80 4/18
Inger Byström - Olan Hedström Sune Jansson - Viktoria Einarsson 1NT V= 5 -90 2/20
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö+1 E -130 0/22

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Syd giv
Ö-V i zon
KD108
E65
Dkn3
Kkn7
97
104
EK865
10852
kn53
KD9872
94
E9
E642
kn3
1072
D643

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N76585
S76585
Ö67845
V57845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kurt Norström - Lars Olsson 4 Ö-2 E 200 22/0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 1NT N+3 7 180 20/2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1NT N+1 D 120 18/4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 Ö-1 E 100 16/6
Bernt Strömberg - Inger Eriksson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 N-1 E -50 14/8
Liz Callbo - Fritiof Modig Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 1NT N-2 2 -100 11/11
Sune Jansson - Viktoria Einarsson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 1NT N-2 K -100 11/11
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö= E -110 6/16
Eivor Örlefors - Said Eliasson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 Ö= E -110 6/16
Bengt Eldered - Åke Åberg Britt Bergman - Leif Persson 2 Ö= 10 -110 6/16
Agneta Danielsson - Hans Selling Jan Söderberg - Göran Olsson 2 Ö+1 E -140 2/20
Börje Mattsson - Margareta Sandberg Inger Byström - Olan Hedström 2NT N-3 K -150 0/22

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Väst giv
alla i zon
E5
D6432
KD9
842
76
Kkn10
Ekn10743
kn3
1082
E95
862
EK76
KDkn943
87
5
D1095

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N74677
S74677
Ö69756
V69756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S= Kn 620 21/1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 S= E 620 21/1
Bengt Eldered - Åke Åberg Britt Bergman - Leif Persson 2 S+1 Kn 140 16/6
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 S= Kn 140 16/6
Sune Jansson - Viktoria Einarsson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2 S+1 E 140 16/6
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 S= Kn 110 11/11
Agneta Danielsson - Hans Selling Jan Söderberg - Göran Olsson 2 S= 7 110 11/11
Bernt Strömberg - Inger Eriksson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 3 S-2 E -200 6/16
Eivor Örlefors - Said Eliasson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 S-2 E -200 6/16
Börje Mattsson - Margareta Sandberg Inger Byström - Olan Hedström 3 S-2 Kn -200 6/16
Liz Callbo - Fritiof Modig Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 N-3 2 -300 1/21
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kurt Norström - Lars Olsson 3 N-3 E -300 1/21

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Nord giv
N-S i zon
kn8632
7
D8752
kn7
K97
K6
K1093
D1095
1054
E954
E6
K432
ED
Dkn10832
kn4
E86

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N36664
S36664
Ö107779
V107777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Börje Mattsson - Margareta Sandberg 1 S+2 5 140 22/0
Sune Jansson - Viktoria Einarsson Bengt Eldered - Åke Åberg 2 S= 9 110 20/2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Byström - Olan Hedström 1 S= 5 80 18/4
Britt Bergman - Leif Persson Liz Callbo - Fritiof Modig 3 V-1 7 50 16/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 S-1 5 -100 11/11
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 2 S-1 3 -100 11/11
Jan Söderberg - Göran Olsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 S-1 3 -100 11/11
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 S-1 5 -100 11/11
Bernt Strömberg - Inger Eriksson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 Ö= D -110 6/16
Eivor Örlefors - Said Eliasson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT Ö+2 D -150 4/18
Kurt Norström - Lars Olsson Agneta Danielsson - Hans Selling 1 S-2 3 -200 1/21
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2 S-2 7 -200 1/21

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Öst giv
Ö-V i zon
D64
1064
Kkn76
D76
EK10
KD75
ED108
43
972
kn3
543
K10952
kn853
E982
92
Ekn8

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N56777
S56777
Ö87666
V87666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Börje Mattsson - Margareta Sandberg 1 V-1 6 100 20/2
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 1 V-1 4 100 20/2
Britt Bergman - Leif Persson Liz Callbo - Fritiof Modig 2 V-1 D 100 20/2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Byström - Olan Hedström 2 S-1 K -50 16/6
Bernt Strömberg - Inger Eriksson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 1 V= 6 -70 13/9
Kurt Norström - Lars Olsson Agneta Danielsson - Hans Selling 1 V= 4 -70 13/9
Eivor Örlefors - Said Eliasson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1 V= 7 -80 9/13
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1 V= 6 -80 9/13
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 1NT V= 10 -90 4/18
Jan Söderberg - Göran Olsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1 V+1 10 -90 4/18
Sune Jansson - Viktoria Einarsson Bengt Eldered - Åke Åberg 1 V+1 10 -90 4/18
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 1NT V+1 6 -120 0/22

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Syd giv
alla i zon
D104
863
EDkn87
E3
kn85
4
K9654
Kkn105
EK97632
Kkn
2
964

ED109752
103
D872

Optimalt kontrakt: 6D V-3 800
 NT
N8912311
S8812311
Ö53191
V53191
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 S+3 5 710 22/0
Inger Byström - Olan Hedström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S+2 10 680 19/3
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Bernt Strömberg - Inger Eriksson 4 S+2 5 680 19/3
Kurt Norström - Lars Olsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 S+1 5 650 16/6
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S= 6 620 12/10
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 S= Kn 620 12/10
Börje Mattsson - Margareta Sandberg Bengt Eldered - Åke Åberg 4 S= Kn 620 12/10
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Agneta Danielsson - Hans Selling 3 Ö-1 E 100 5/17
Eivor Örlefors - Said Eliasson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 Ö-1 E 100 5/17
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 Ö-1 10 100 5/17
Britt Bergman - Leif Persson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 Ö-1 E 100 5/17
Liz Callbo - Fritiof Modig Sune Jansson - Viktoria Einarsson 5 S-2 Kn -200 0/22

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Väst giv
ingen i zon
D10
Dkn10987
kn2
853
982
5
EK10965
K74
EKkn73
K632
7
E62
654
E4
D843
Dkn109

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N42512
S42512
Ö91181211
V91181210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Bernt Strömberg - Inger Eriksson 4 Ö-1 D 50 22/0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 Ö+2 E -170 20/2
Liz Callbo - Fritiof Modig Sune Jansson - Viktoria Einarsson 3 Ö+2 E -200 16/6
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 Ö+2 E -200 16/6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2 Ö+3 E -200 16/6
Inger Byström - Olan Hedström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2NT Ö+3 D -210 12/10
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT V= D -400 10/12
Eivor Örlefors - Said Eliasson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 Ö= E -420 8/14
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT Ö+1 E -430 6/16
Kurt Norström - Lars Olsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 Ö+1 E -450 4/18
Börje Mattsson - Margareta Sandberg Bengt Eldered - Åke Åberg 4 Ö+2 D -480 1/21
Britt Bergman - Leif Persson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 Ö+2 E -480 1/21

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Nord giv
Ö-V i zon
K63
E7
kn954
KDkn8

86542
D1072
10964
EDkn954
K103
E3
32
10872
Dkn9
K86
E75

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N77578
S88678
Ö55765
V55765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 Ö-4 E 400 22/0
Bernt Strömberg - Inger Eriksson Britt Bergman - Leif Persson 2 Ö-2 E 200 18/4
Inger Byström - Olan Hedström Agneta Danielsson - Hans Selling 2 Ö-2 E 200 18/4
Jan Söderberg - Göran Olsson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 Ö-2 D 200 18/4
Börje Mattsson - Margareta Sandberg Liz Callbo - Fritiof Modig 2 Ö-1 D 100 13/9
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Eivor Örlefors - Said Eliasson 1 Ö-1 E 100 13/9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT N= E 90 9/13
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Bo Byléhn - Henry Häljeryd 1NT S= 8 90 9/13
Kurt Norström - Lars Olsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 N-1 E -50 4/18
Bengt Eldered - Åke Åberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 N-1 E -50 4/18
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 3 N-1 E -50 4/18
Sune Jansson - Viktoria Einarsson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 1 Ö= D -80 0/22

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.03

Öst giv
alla i zon
E973
6
kn8762
983
KD105
kn753
EKD
D2
kn4
KD104
94
Ekn1065
862
E982
1053
K74

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N45343
S45343
Ö9810810
V9810810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Söderberg - Göran Olsson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 Ö+1 10 -170 22/0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 Ö= 6 -620 17/5
Bengt Eldered - Åke Åberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö= 8 -620 17/5
Sune Jansson - Viktoria Einarsson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 V= 9 -620 17/5
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 V= 3 -620 17/5
Kurt Norström - Lars Olsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT V+1 2 -630 10/12
Inger Byström - Olan Hedström Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT V+1 3 -630 10/12
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Eivor Örlefors - Said Eliasson 3NT V+1 2 -630 10/12
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö+1 4 -650 4/18
Bernt Strömberg - Inger Eriksson Britt Bergman - Leif Persson 4 Ö+1 8 -650 4/18
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 Ö+1 8 -650 4/18
Börje Mattsson - Margareta Sandberg Liz Callbo - Fritiof Modig 3NT V+2 2 -660 0/22