Kommande tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
29/12 Allians Guld
Rapporterade tävlingar
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 13
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2018-02-27 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2018-02-27

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Nord giv
ingen i zon
K83
D7
109832
D53
E105
EKkn1082
kn5
102
Dkn642
94
E
EK864
97
653
KD764
kn97

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N16111
S16111
Ö117121210
V127121210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Marynett Ernback Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 6 Ö-3 6 150 17.9/0.1
Yngve Sundberg - Börje Mattsson Bengt Eldered - Yngve Sandström 2 Ö+3 K -200 15.7/2.3
Egon Bohman - Lars Hedberg Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 4 Ö= 7 -420 12.3/5.7
Dan Mattsson - Mats Johansson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 V= 10 -420 12.3/5.7
Viktoria Einarsson - Sune Jansson Lilian Mårtensson - Åke Lindström 4 V+1 10 -450 5.7/12.3
Ola Bergqvist - Margareta Gustafsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 Ö+1 4 -450 5.7/12.3
Anders Jakobsson - Barry Cotz Britt Bergman - Leif Persson 4 Ö+1 K -450 5.7/12.3
Inga-Lill Edin - Björn Backlund Ulf Henriksson - Yvonne Sahlin 4 V+1 2 -450 5.7/12.3
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 Ö+2 7 -480 0.1/17.9
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson     - -/8.3

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Öst giv
N-S i zon

Ekn10754
97
E8632
109
K
KDkn86542
kn9
KD865
92
103
D1054
Ekn7432
D863
E
K7

Optimalt kontrakt: 7 S= 2210
 NT
N11613910
S11613910
Ö27042
V27042
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Barry Cotz Britt Bergman - Leif Persson 6 N+1 10 1460 17.9/0.1
Egon Bohman - Lars Hedberg Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 5D V-4 E 800 15.7/2.3
Ola Bergqvist - Margareta Gustafsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 N+3 10 710 12.3/5.7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 N+3 10 710 12.3/5.7
Viktoria Einarsson - Sune Jansson Lilian Mårtensson - Åke Lindström 5 N+1 3 680 9.0/9.0
Yngve Sundberg - Börje Mattsson Bengt Eldered - Yngve Sandström 3 N+3 10 230 6.8/11.2
Inga-Lill Edin - Björn Backlund Ulf Henriksson - Yvonne Sahlin 3 N+2 2 200 4.6/13.4
Inger Olsson - Marynett Ernback Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 V-1 E 50 1.2/16.8
Dan Mattsson - Mats Johansson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 V-1 E 50 1.2/16.8
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson     - -/8.3

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Syd giv
Ö-V i zon
ED9
7643
ED52
54
1063
D2
kn763
10863
Kkn852
kn10
1094
E92
74
EK985
K8
KDkn7

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N111112912
S111012911
Ö22141
V12141
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Jeanette Jensen - Elisabeth Domeij 4 S+2 D 480 12.3/5.7
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Britt Bergman - Leif Persson 4 S+2 6 480 12.3/5.7
Inger Olsson - Marynett Ernback Margareta Risell - Ann-Marie Norbäck 4 S+2 3 480 12.3/5.7
Anders Jakobsson - Barry Cotz Lilian Mårtensson - Åke Lindström 4 S+2 3 480 12.3/5.7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Dan Mattsson - Mats Johansson 4 S+2 3 480 12.3/5.7
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 4 S+2 6 480 12.3/5.7
Ulf Henriksson - Yvonne Sahlin Inger Byström - Hans Gösta Engren 4 S+1 6 450 4.6/13.4
Bengt Eldered - Yngve Sandström Egon Bohman - Lars Hedberg 4 S= 10 420 1.2/16.8
Rune Lind - Sverker Ernback Ola Bergqvist - Margareta Gustafsson 4 S= 5 420 1.2/16.8
Yngve Sundberg - Börje Mattsson     - 7.7/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Väst giv
alla i zon
E1098
1082
EK1052
2
Kkn64
65
kn987
KD10
D73
973

Ekn98653
52
EKDkn4
D643
74

Optimalt kontrakt: 6D V-2 500
 NT
N3111176
S3111076
Ö102262
V102262
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Barry Cotz Lilian Mårtensson - Åke Lindström 4 S+1 7 650 16.8/1.2
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Dan Mattsson - Mats Johansson 4 S+1 4 650 16.8/1.2
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Jeanette Jensen - Elisabeth Domeij 4 S= K 620 12.3/5.7
Bengt Eldered - Yngve Sandström Egon Bohman - Lars Hedberg 4 S= K 620 12.3/5.7
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Britt Bergman - Leif Persson 3 S+2 6 200 7.9/10.1
Ulf Henriksson - Yvonne Sahlin Inger Byström - Hans Gösta Engren 5D Ö-1 Kn 200 7.9/10.1
Rune Lind - Sverker Ernback Ola Bergqvist - Margareta Gustafsson 3 N+2 E 150 4.6/13.4
Inger Olsson - Marynett Ernback Margareta Risell - Ann-Marie Norbäck 4 S-1 10 -100 2.3/15.7
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 3 V+1 E -130 0.1/17.9
Yngve Sundberg - Börje Mattsson     - 7.7/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Nord giv
N-S i zon

EK10985
Ekn10742
8
kn10872
D6
K
D6432
KD54
kn742

EKkn75
E963
3
D98653
109

Optimalt kontrakt: 6D Ö-2 300
 NT
N3121038
S3121038
Ö901104
V903104
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Mulari - Tomas Holmin Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 6 S= 2 1370 16.8/1.2
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Anders Jakobsson - Barry Cotz 6 N= K 1370 16.8/1.2
Ulf Henriksson - Yvonne Sahlin Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5D N+1 E 950 13.4/4.6
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Bengt Eldered - Yngve Sandström 5 S+1 D 620 10.1/7.9
Jeanette Jensen - Elisabeth Domeij Inger Olsson - Marynett Ernback 5 N+1 E 620 10.1/7.9
Yngve Sundberg - Börje Mattsson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 5 S= D 600 6.8/11.2
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Britt Bergman - Leif Persson 3 N+2 K 200 4.6/13.4
Ola Bergqvist - Margareta Gustafsson Inga-Lill Edin - Björn Backlund 5 Ö-1 3 50 2.3/15.7
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Dan Mattsson - Mats Johansson 3 Ö= 3 -140 0.1/17.9
Egon Bohman - Lars Hedberg     - -/9.9

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Öst giv
Ö-V i zon
97
kn1075
5
KD10652
E1064
4
KD874
Ekn9
52
8632
E1092
743
KDkn83
EKD9
kn63
8

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N941076
S941076
Ö39347
V49357
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Mulari - Tomas Holmin Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 3 S+1 E 170 15.7/2.3
Jeanette Jensen - Elisabeth Domeij Inger Olsson - Marynett Ernback 2 S+2 9 170 15.7/2.3
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Anders Jakobsson - Barry Cotz 3 S+1 K 170 15.7/2.3
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Dan Mattsson - Mats Johansson 2 S+1 8 140 11.2/6.8
Yngve Sundberg - Börje Mattsson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 S= E 110 7.9/10.1
Ola Bergqvist - Margareta Gustafsson Inga-Lill Edin - Björn Backlund 2 S= K 110 7.9/10.1
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Bengt Eldered - Yngve Sandström 4 S-1 4 -50 4.6/13.4
Ulf Henriksson - Yvonne Sahlin Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 S-2 4 -100 2.3/15.7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Britt Bergman - Leif Persson 4 S-3 K -150 0.1/17.9
Egon Bohman - Lars Hedberg     - -/9.9

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Syd giv
alla i zon
95
8765
Kkn63
kn42
ED3
10
ED974
EK97
kn10764
EKkn943
2
8
K82
D2
1085
D10653

Optimalt kontrakt: 7 V= -2210
 NT
N42000
S42001
Ö810131312
V911131312
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lilian Mårtensson - Åke Lindström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 6NT V-4 3 400 17.9/0.1
Bengt Eldered - Yngve Sandström Inger Olsson - Marynett Ernback 3NT V= 5 -600 15.7/2.3
Gunnel Modig - Per Sandberg Margareta Risell - Ann-Marie Norbäck 4 Ö= 2 -620 13.4/4.6
Egon Bohman - Lars Hedberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 5 Ö= 2 -650 10.1/7.9
Ola Bergqvist - Margareta Gustafsson Inger Byström - Hans Gösta Engren 4 Ö+1 3 -650 10.1/7.9
Arne Mulari - Tomas Holmin Jeanette Jensen - Elisabeth Domeij 4 Ö+2 5 -680 6.8/11.2
Yngve Sundberg - Börje Mattsson Dan Mattsson - Mats Johansson 4 Ö+3 D -710 3.4/14.6
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Ulf Henriksson - Yvonne Sahlin 4 Ö+3 2 -710 3.4/14.6
Anders Jakobsson - Barry Cotz Rune Lind - Sverker Ernback 6 Ö+1 6 -1460 0.1/17.9
Inger Eriksson - Bernt Strömberg     - 10.4/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Väst giv
ingen i zon
Ekn1073
1076
86
K62
KD8
932
K75
ED87
64
KDkn85
Ekn94
93
952
E4
D1032
kn1054

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N55374
S55374
Ö88968
V78968
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Börje Mattsson Dan Mattsson - Mats Johansson 2 Ö-2 Kn 100 14.6/3.4
Arne Mulari - Tomas Holmin Jeanette Jensen - Elisabeth Domeij 4 Ö-2 5 100 14.6/3.4
Egon Bohman - Lars Hedberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 Ö-2 9 100 14.6/3.4
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Ulf Henriksson - Yvonne Sahlin 4 Ö-2 2 100 14.6/3.4
Gunnel Modig - Per Sandberg Margareta Risell - Ann-Marie Norbäck 3 Ö-1 5 50 6.8/11.2
Anders Jakobsson - Barry Cotz Rune Lind - Sverker Ernback 4 Ö-1 E 50 6.8/11.2
Bengt Eldered - Yngve Sandström Inger Olsson - Marynett Ernback 1NT V-1 3 50 6.8/11.2
Lilian Mårtensson - Åke Lindström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö= 3 -140 2.3/15.7
Ola Bergqvist - Margareta Gustafsson Inger Byström - Hans Gösta Engren 3NT V+2 E -460 0.1/17.9
Inger Eriksson - Bernt Strömberg     - 10.4/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Nord giv
Ö-V i zon
102
10864
kn842
876
97
9732
953
D1052
EDkn8543
5
KD6
E3
K6
EKDkn
E107
Kkn94

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N88957
S88957
Ö55486
V54486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4D Ö-2 Kn 500 17.9/0.1
Arne Mulari - Tomas Holmin Bengt Eldered - Yngve Sandström 4 Ö-2 E 200 14.6/3.4
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4D Ö-1 K 200 14.6/3.4
Gunnel Modig - Per Sandberg Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 3 Ö-1 E 100 11.2/6.8
Anders Jakobsson - Barry Cotz Inga-Lill Edin - Björn Backlund 4 N-1 3 -50 9.0/9.0
Britt Bergman - Leif Persson Yngve Sundberg - Börje Mattsson 4 S-2 9 -100 6.8/11.2
Jeanette Jensen - Elisabeth Domeij Ulf Henriksson - Yvonne Sahlin 3 Ö+1 E -170 4.6/13.4
Margareta Risell - Ann-Marie Norbäck Ola Bergqvist - Margareta Gustafsson 4 Ö= E -620 2.3/15.7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 5D N-4 7 -800 0.1/17.9
Inger Olsson - Marynett Ernback     - 8.5/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Öst giv
alla i zon
84
K842
Ekn95
Dkn6
9753
10
7632
10873
Kkn6
9753
84
9542
ED102
EDkn6
KD10
EK

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N1113131213
S1113131213
Ö20010
V20010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Barry Cotz Inga-Lill Edin - Björn Backlund 6NT S+1 3 1470 16.8/1.2
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 6NT S+1 7 1470 16.8/1.2
Arne Mulari - Tomas Holmin Bengt Eldered - Yngve Sandström 6NT S= 10 1440 13.4/4.6
Britt Bergman - Leif Persson Yngve Sundberg - Börje Mattsson 3NT S+4 7 720 11.2/6.8
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT S+3 3 690 7.9/10.1
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT S+3 7 690 7.9/10.1
Gunnel Modig - Per Sandberg Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 4 N+2 6 680 4.6/13.4
Jeanette Jensen - Elisabeth Domeij Ulf Henriksson - Yvonne Sahlin 6NT S-1 3 -100 1.2/16.8
Margareta Risell - Ann-Marie Norbäck Ola Bergqvist - Margareta Gustafsson 6NT S-1 2 -100 1.2/16.8
Inger Olsson - Marynett Ernback     - 8.5/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Syd giv
ingen i zon
ED964
kn102
853
43
K1032
EK85
7
Ekn96
kn7
976
KD642
D82
85
D43
Ekn109
K1075

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N56565
S56566
Ö86877
V86877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Per Sandberg Jeanette Jensen - Elisabeth Domeij 3 V-3 3 150 16.8/1.2
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Ola Bergqvist - Margareta Gustafsson 2 V-3 E 150 16.8/1.2
Viktoria Einarsson - Sune Jansson Inger Byström - Hans Gösta Engren 3NT Ö-2 4 100 12.3/5.7
Ulf Henriksson - Yvonne Sahlin Bengt Eldered - Yngve Sandström 3NT Ö-2 9 100 12.3/5.7
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Margareta Risell - Ann-Marie Norbäck 2 V-1 E 50 9.0/9.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Anders Jakobsson - Barry Cotz 2 N-1 K -50 6.8/11.2
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Rune Lind - Sverker Ernback 1NT Ö= 10 -90 4.6/13.4
Yngve Sundberg - Börje Mattsson Lilian Mårtensson - Åke Lindström 2 V= 8 -110 1.2/16.8
Dan Mattsson - Mats Johansson Inger Eriksson - Bernt Strömberg 2 V+1 E -110 1.2/16.8
Arne Mulari - Tomas Holmin     - 11.4/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Väst giv
N-S i zon
5
1086
D932
E10754
D96
E953
kn8
K963
kn42
kn4
EK7654
Dkn
EK10873
KD72
10
82

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N75886
S75886
Ö67556
V67556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Ola Bergqvist - Margareta Gustafsson 2 S+1 3 140 17.9/0.1
Yngve Sundberg - Börje Mattsson Lilian Mårtensson - Åke Lindström 3 Ö-2 E 100 15.7/2.3
Gunnel Modig - Per Sandberg Jeanette Jensen - Elisabeth Domeij 3 Ö-1 E 50 12.3/5.7
Viktoria Einarsson - Sune Jansson Inger Byström - Hans Gösta Engren 3 Ö-1 E 50 12.3/5.7
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Margareta Risell - Ann-Marie Norbäck 3 S-1 8 -100 9.0/9.0
Dan Mattsson - Mats Johansson Inger Eriksson - Bernt Strömberg 2 V+1 3 -110 6.8/11.2
Ulf Henriksson - Yvonne Sahlin Bengt Eldered - Yngve Sandström 3NT N-2 E -200 3.4/14.6
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Rune Lind - Sverker Ernback 2 S-2 Kn -200 3.4/14.6
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Anders Jakobsson - Barry Cotz 3 S-3 Kn -300 0.1/17.9
Arne Mulari - Tomas Holmin     - 11.4/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Nord giv
alla i zon
952
106
E965
ED84
Kkn43
kn954
10
K652
107
EKD2
KD73
kn97
ED86
873
kn842
103

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N57465
S57465
Ö86878
V86878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Viktoria Einarsson - Sune Jansson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö-2 10 200 17.0/1.0
Ola Bergqvist - Margareta Gustafsson Jeanette Jensen - Elisabeth Domeij 4 Ö-2 3 200 17.0/1.0
Yngve Sundberg - Börje Mattsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 Ö-1 E 100 10.0/8.0
Gunnel Modig - Per Sandberg Bengt Eldered - Yngve Sandström 3NT Ö-1 2 100 10.0/8.0
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 2 Ö-1 D 100 10.0/8.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Inga-Lill Edin - Björn Backlund 2 Ö-1 10 100 10.0/8.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT Ö-1 2 100 10.0/8.0
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Britt Bergman - Leif Persson 2 V+1 E -140 3.0/15.0
Inger Byström - Hans Gösta Engren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 Ö+1 10 -140 3.0/15.0
Margareta Risell - Ann-Marie Norbäck Anders Jakobsson - Barry Cotz 4 Ö= 8 -620 0.0/18.0

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Öst giv
ingen i zon
10
D63
K1062
EDkn108
E
Kkn9542
E75
K42
K9865432
7
kn
963
Dkn7
E108
D9843
75

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N7106410
S7116410
Ö32683
V42683
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Hans Gösta Engren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT V-5 E 250 18.0/0.0
Gunnel Modig - Per Sandberg Bengt Eldered - Yngve Sandström 3 V-3 10 150 16.0/2.0
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 3 V-2 E 100 13.0/5.0
Viktoria Einarsson - Sune Jansson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö-2 7 100 13.0/5.0
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Britt Bergman - Leif Persson 4 Ö-1 5 50 7.0/11.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Inga-Lill Edin - Björn Backlund 3 V-1 E 50 7.0/11.0
Ola Bergqvist - Margareta Gustafsson Jeanette Jensen - Elisabeth Domeij 4 Ö-1 3 50 7.0/11.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Arne Mulari - Tomas Holmin 4 Ö-1 7 50 7.0/11.0
Yngve Sundberg - Börje Mattsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3 Ö= E -140 2.0/16.0
Margareta Risell - Ann-Marie Norbäck Anders Jakobsson - Barry Cotz 4 Ö= E -420 0.0/18.0

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Syd giv
N-S i zon
EK1086
EK109
D107
E
D4
7
65
Dkn1098532
kn9
Dkn643
K84
K74
7532
852
Ekn932
6

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N613101313
S613101313
Ö70300
V70300
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Viktoria Einarsson - Sune Jansson Margareta Risell - Ann-Marie Norbäck 5D V-4 E 800 17.9/0.1
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Lilian Mårtensson - Åke Lindström 4 N+3 3 710 13.4/4.6
Arne Mulari - Tomas Holmin Dan Mattsson - Mats Johansson 4 N+3 4 710 13.4/4.6
Anders Jakobsson - Barry Cotz Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 5 N+2 K 710 13.4/4.6
Inga-Lill Edin - Björn Backlund Yngve Sundberg - Börje Mattsson 3NT S= D 600 9.0/9.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Inger Byström - Hans Gösta Engren 4D V-2 E 300 5.7/12.3
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö-6 6 300 5.7/12.3
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Jeanette Jensen - Elisabeth Domeij 4 V-3 E 150 1.2/16.8
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Rune Lind - Sverker Ernback 4 V-3 E 150 1.2/16.8
Gunnel Modig - Per Sandberg     - -/9.1

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Väst giv
Ö-V i zon
74
1052
D8752
kn103
1098
K4
643
KD985
Ekn632
E73
EK9
74
KD5
Dkn986
kn10
E62

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N34533
S34533
Ö1098109
V1097109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Lilian Mårtensson - Åke Lindström 4D Ö-1 E 200 16.8/1.2
Inga-Lill Edin - Björn Backlund Yngve Sundberg - Börje Mattsson 4 Ö-2 Kn 200 16.8/1.2
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Inger Byström - Hans Gösta Engren 2 S-1 10 -50 12.3/5.7
Anders Jakobsson - Barry Cotz Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 2 S-1 9 -50 12.3/5.7
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Jeanette Jensen - Elisabeth Domeij 3 S-2 K -100 7.9/10.1
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 S-2 10 -100 7.9/10.1
Viktoria Einarsson - Sune Jansson Margareta Risell - Ann-Marie Norbäck 3 Ö= Kn -140 4.6/13.4
Arne Mulari - Tomas Holmin Dan Mattsson - Mats Johansson 2 Ö+2 10 -170 1.2/16.8
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Rune Lind - Sverker Ernback 3 Ö+1 D -170 1.2/16.8
Gunnel Modig - Per Sandberg     - -/9.1

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Nord giv
ingen i zon
KD432

EKDkn65
D6
965
862
10987
1097
E107
ED105
32
8542
kn8
Kkn9743
4
EKkn3

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N111291211
S111291211
Ö21312
V21312
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eldered - Yngve Sandström Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 5D N+1 E 650 18.0/0.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT S+3 10 490 14.0/4.0
Inger Byström - Hans Gösta Engren Yngve Sundberg - Börje Mattsson 3NT S+3 7 490 14.0/4.0
Rune Lind - Sverker Ernback Inger Eriksson - Bernt Strömberg 3NT N+3 5 490 14.0/4.0
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Inga-Lill Edin - Björn Backlund 3NT N+2 E 460 9.0/9.0
Egon Bohman - Lars Hedberg Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3NT S+2 10 460 9.0/9.0
Gunnel Modig - Per Sandberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 5 N+1 E 420 5.0/13.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Margareta Risell - Ann-Marie Norbäck 5 N+1 4 420 5.0/13.0
Arne Mulari - Tomas Holmin Britt Bergman - Leif Persson 5 N= 8 400 2.0/16.0
Viktoria Einarsson - Sune Jansson Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 4 S-2 9 -100 0.0/18.0

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Öst giv
N-S i zon
6
EK83
kn9872
K93
ED32
kn962
4
D542
9854
D1075
E3
876
Kkn107
4
KD1065
Ekn10

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N811779
S811779
Ö52564
V52564
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Mulari - Tomas Holmin Britt Bergman - Leif Persson 5D S= 4 750 18.0/0.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Margareta Risell - Ann-Marie Norbäck 3NT N+1 4 630 15.0/3.0
Inger Byström - Hans Gösta Engren Yngve Sundberg - Börje Mattsson 3NT S+1 2 630 15.0/3.0
Viktoria Einarsson - Sune Jansson Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 5 N= 5 600 9.0/9.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5 S= Kn 600 9.0/9.0
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Inga-Lill Edin - Björn Backlund 3NT S= 2 600 9.0/9.0
Rune Lind - Sverker Ernback Inger Eriksson - Bernt Strömberg 3NT N= 5 600 9.0/9.0
Egon Bohman - Lars Hedberg Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3 S+2 2 150 4.0/14.0
Bengt Eldered - Yngve Sandström Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 2 N= E 110 2.0/16.0
Gunnel Modig - Per Sandberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT N-1 7 -100 0.0/18.0

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn954
kn
kn963
E107
62
ED73
87
kn8432
E108
K109854

K965
K73
62
EKD10542
D

Optimalt kontrakt: 5D V-1 200
 NT
N3113106
S311396
Ö1021035
V1021035
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lill Edin - Björn Backlund Inger Eriksson - Bernt Strömberg 4 N= 5 420 17.9/0.1
Yngve Sundberg - Börje Mattsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5 S= 8 400 13.4/4.6
Gunnel Modig - Per Sandberg Dan Mattsson - Mats Johansson 5 S= 7 400 13.4/4.6
Jeanette Jensen - Elisabeth Domeij Viktoria Einarsson - Sune Jansson 5 S= 6 400 13.4/4.6
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Margareta Risell - Ann-Marie Norbäck 3 N+1 5 170 9.0/9.0
Egon Bohman - Lars Hedberg Rune Lind - Sverker Ernback 3 S+2 E 150 6.8/11.2
Inger Olsson - Marynett Ernback Lilian Mårtensson - Åke Lindström 3 S+1 2 130 4.6/13.4
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Arne Mulari - Tomas Holmin 5 Ö-1 K 100 2.3/15.7
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Inger Byström - Hans Gösta Engren 5 Ö= E -650 0.1/17.9
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg     - 6.8/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Väst giv
alla i zon
Kkn10
kn1064
kn75
Kkn7
5
KD873
D84
D642
87632
952
106
E108
ED94
E
EK932
953

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N710699
S710699
Ö62734
V62734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT N= 2 600 17.9/0.1
Gunnel Modig - Per Sandberg Dan Mattsson - Mats Johansson 3 V-3 10 300 15.7/2.3
Inger Olsson - Marynett Ernback Lilian Mårtensson - Åke Lindström 2NT S+4 6 240 13.4/4.6
Egon Bohman - Lars Hedberg Rune Lind - Sverker Ernback 1NT N+3 8 180 10.1/7.9
Jeanette Jensen - Elisabeth Domeij Viktoria Einarsson - Sune Jansson 2NT N+2 8 180 10.1/7.9
Yngve Sundberg - Börje Mattsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 N+1 5 130 5.7/12.3
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Inger Byström - Hans Gösta Engren 3 S+1 5 130 5.7/12.3
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Margareta Risell - Ann-Marie Norbäck 2 S= 3 110 2.3/15.7
Inga-Lill Edin - Björn Backlund Inger Eriksson - Bernt Strömberg 2NT N-1 2 -100 0.1/17.9
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg     - 6.8/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Nord giv
N-S i zon
103
6
Ekn1062
KD1076
kn97
ED982
854
E8
K54
73
KD9
kn9543
ED862
Kkn1054
73
2

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N78676
S78776
Ö65656
V65556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Inger Byström - Hans Gösta Engren 3NT N= 7 600 18.0/0.0
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2NT N= K 120 16.0/2.0
Lilian Mårtensson - Åke Lindström Gunnel Modig - Per Sandberg 2 S= E 110 14.0/4.0
Inger Olsson - Marynett Ernback Lennart Wiklund - Staffan Hedman 1NT Ö-2 2 100 12.0/6.0
Egon Bohman - Lars Hedberg Inga-Lill Edin - Björn Backlund Pass   10.0/8.0
Viktoria Einarsson - Sune Jansson Bengt Eldered - Yngve Sandström 2NT N-1 3 -100 8.0/10.0
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT S-2 9 -200 3.0/15.0
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT N-2 7 -200 3.0/15.0
Ulf Henriksson - Yvonne Sahlin Britt Bergman - Leif Persson 3NT N-2 4 -200 3.0/15.0
Rune Lind - Sverker Ernback Arne Mulari - Tomas Holmin 4 S-2 E -200 3.0/15.0

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Öst giv
Ö-V i zon
kn8
1086
764
Ekn874
9732
KD54
E93
K6
EKD1064
kn2
kn8
D102
5
E973
KD1052
953

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N76523
S76523
Ö667107
V667107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö-1 K 100 18.0/0.0
Viktoria Einarsson - Sune Jansson Bengt Eldered - Yngve Sandström 2 Ö+2 9 -170 16.0/2.0
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 Ö+3 5 -200 14.0/4.0
Egon Bohman - Lars Hedberg Inga-Lill Edin - Björn Backlund 4 Ö= 5 -620 11.0/7.0
Ulf Henriksson - Yvonne Sahlin Britt Bergman - Leif Persson 4 Ö= 2 -620 11.0/7.0
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Inger Byström - Hans Gösta Engren 4 Ö+1 E -650 4.0/14.0
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 Ö+1 3 -650 4.0/14.0
Inger Olsson - Marynett Ernback Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 Ö+1 9 -650 4.0/14.0
Rune Lind - Sverker Ernback Arne Mulari - Tomas Holmin 4 Ö+1 E -650 4.0/14.0
Lilian Mårtensson - Åke Lindström Gunnel Modig - Per Sandberg 4 Ö+1 K -650 4.0/14.0

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Syd giv
alla i zon
EK842
E96
E64
E2
kn3
K832
kn10
D10953
95
D105
D732
K864
D1076
kn74
K985
kn7

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N6108109
S698109
Ö73533
V73533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Mulari - Tomas Holmin Inga-Lill Edin - Björn Backlund 3NT N+2 4 660 17.9/0.1
Egon Bohman - Lars Hedberg Inger Byström - Hans Gösta Engren 4 N= 5 620 11.2/6.8
Inger Olsson - Marynett Ernback Rune Lind - Sverker Ernback 4 N= 9 620 11.2/6.8
Ulf Henriksson - Yvonne Sahlin Lilian Mårtensson - Åke Lindström 4 N= 6 620 11.2/6.8
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Gunnel Modig - Per Sandberg 4 N= 4 620 11.2/6.8
Britt Bergman - Leif Persson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 N= 5 620 11.2/6.8
Ola Bergqvist - Margareta Gustafsson Dan Mattsson - Mats Johansson 1 N+4 2 200 4.6/13.4
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Jeanette Jensen - Elisabeth Domeij 4 N-1 4 -100 1.2/16.8
Margareta Risell - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 4 N-1 4 -100 1.2/16.8
Viktoria Einarsson - Sune Jansson     - 9.8/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Väst giv
ingen i zon
1087
1097
10965
1072
kn6542
E654
K72
kn
K93
Dkn2
kn843
K83
ED
K83
ED
ED9654

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N95658
S96658
Ö47785
V47785
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Gunnel Modig - Per Sandberg 2NT S+1 5 150 17.9/0.1
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Jeanette Jensen - Elisabeth Domeij 1NT S+1 4 120 15.7/2.3
Britt Bergman - Leif Persson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3 S= 2 110 13.4/4.6
Egon Bohman - Lars Hedberg Inger Byström - Hans Gösta Engren 3 V-2 10 100 11.2/6.8
Arne Mulari - Tomas Holmin Inga-Lill Edin - Björn Backlund 2NT S-2 4 -100 6.8/11.2
Inger Olsson - Marynett Ernback Rune Lind - Sverker Ernback 2NT S-2 6 -100 6.8/11.2
Margareta Risell - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 2NT N-2 2 -100 6.8/11.2
Ola Bergqvist - Margareta Gustafsson Dan Mattsson - Mats Johansson 2 V= 10 -110 2.3/15.7
Ulf Henriksson - Yvonne Sahlin Lilian Mårtensson - Åke Lindström 2NT S-3 4 -150 0.1/17.9
Viktoria Einarsson - Sune Jansson     - 9.8/-

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Nord giv
Ö-V i zon
5
Dkn10
EK83
kn9754
ED
K9765
kn9
KD102
K964
8
D7642
E63
kn108732
E432
105
8

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N54564
S54565
Ö88768
V88768
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Bengt Eldered - Yngve Sandström 2 V-3 E 300 17.0/1.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Egon Bohman - Lars Hedberg 3NT V-3 K 300 17.0/1.0
Ola Bergqvist - Margareta Gustafsson Britt Bergman - Leif Persson 2 V-2 K 200 14.0/4.0
Anders Jakobsson - Barry Cotz Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 S= K 110 12.0/6.0
Ulf Henriksson - Yvonne Sahlin Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2 V-1 E 100 8.0/10.0
Lilian Mårtensson - Åke Lindström Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 2NT V-1 3 100 8.0/10.0
Dan Mattsson - Mats Johansson Viktoria Einarsson - Sune Jansson 3NT V-1 4 100 8.0/10.0
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 3 N-3 8 -150 3.0/15.0
Inger Olsson - Marynett Ernback Inga-Lill Edin - Björn Backlund 1NT V+2 D -150 3.0/15.0
Gunnel Modig - Per Sandberg Rune Lind - Sverker Ernback 3NT Ö+1 Kn -630 0.0/18.0

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Öst giv
alla i zon
Kkn63
E5
E832
E86
109742
7
754
K1074
ED85
K104
D109
D95

Dkn98632
Kkn6
kn32

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 500
 NT
N781057
S781056
Ö63282
V63282
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lilian Mårtensson - Åke Lindström Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3NT N+1 5 630 18.0/0.0
Gunnel Modig - Per Sandberg Rune Lind - Sverker Ernback 4 S= 7 620 13.0/5.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Bengt Eldered - Yngve Sandström 4 S= 2 620 13.0/5.0
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 4 S= 10 620 13.0/5.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Egon Bohman - Lars Hedberg 4 S= 2 620 13.0/5.0
Inger Olsson - Marynett Ernback Inga-Lill Edin - Björn Backlund 2 Ö-3 8 300 8.0/10.0
Ulf Henriksson - Yvonne Sahlin Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2NT N+2 5 180 6.0/12.0
Ola Bergqvist - Margareta Gustafsson Britt Bergman - Leif Persson 2 V= E -110 4.0/14.0
Anders Jakobsson - Barry Cotz Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 S-2 10 -200 1.0/17.0
Dan Mattsson - Mats Johansson Viktoria Einarsson - Sune Jansson 4 S-2 10 -200 1.0/17.0

Bricka 27

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Syd giv
ingen i zon
K73
Dkn102
D63
K74
Ekn1064
K86
EK
E62
D5
9543
kn874
kn98
982
E7
10952
D1053

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N66555
S66555
Ö67787
V67787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Jeanette Jensen - Elisabeth Domeij 1 V+1 D -110 13.4/4.6
Egon Bohman - Lars Hedberg Margareta Risell - Ann-Marie Norbäck 1 V+1 D -110 13.4/4.6
Ulf Henriksson - Yvonne Sahlin Rune Lind - Sverker Ernback 2 V= D -110 13.4/4.6
Ola Bergqvist - Margareta Gustafsson Lilian Mårtensson - Åke Lindström 1 V+1 D -110 13.4/4.6
Britt Bergman - Leif Persson Viktoria Einarsson - Sune Jansson 1 V+1 D -110 13.4/4.6
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2NT V= 2 -120 4.6/13.4
Anders Jakobsson - Barry Cotz Dan Mattsson - Mats Johansson 2NT V= 4 -120 4.6/13.4
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1NT V+1 2 -120 4.6/13.4
Inger Byström - Hans Gösta Engren Inger Olsson - Marynett Ernback 2 N-3 D -150 0.1/17.9
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson     - 8.0/-

Bricka 28

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.27

Väst giv
N-S i zon
Ekn9
D1074
Dkn52
E5
D3
2
10974
Dkn10873
K1065
EKkn5
86
642
8742
9863
EK3
K9

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N57877
S57867
Ö85555
V85555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Barry Cotz Dan Mattsson - Mats Johansson 2 S+1 3 140 17.9/0.1
Ola Bergqvist - Margareta Gustafsson Lilian Mårtensson - Åke Lindström 1 N+3 E 130 15.7/2.3
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Jeanette Jensen - Elisabeth Domeij 2 S= D 110 10.1/7.9
Egon Bohman - Lars Hedberg Margareta Risell - Ann-Marie Norbäck 2 S= 10 110 10.1/7.9
Britt Bergman - Leif Persson Viktoria Einarsson - Sune Jansson 2 S= D 110 10.1/7.9
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1 N+1 6 110 10.1/7.9
Ulf Henriksson - Yvonne Sahlin Rune Lind - Sverker Ernback 2 N= E 90 3.4/14.6
Inger Byström - Hans Gösta Engren Inger Olsson - Marynett Ernback 2 N= E 90 3.4/14.6
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 S-2 D -200 0.1/17.9
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson     - 8.0/-