Kommande tävlingar
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
05/01 Gävleguldet
12/01 TL-seminarium steg 3
Rapporterade tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
BK Bridgehuset » ligan 1:1 170404 2017-04-04 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

ligan 1:1 170404 2017-04-04

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.04

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
kn974
Ekn
9832
EK5
?
K6
D108743
K6
943
?
D1053
K6
D1074
876
?
E82
952
Ekn5
Dkn102

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N88687
S88687
Ö55755
V55755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V-1 K 50 35/-35
Karin Bryder - Eva Erlandsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT N-1 8 -50 11/-11
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3 S-1 8 -50 11/-11
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 3NT N-1 3 -50 11/-11
Jane Brändemar - Nina Nilsson Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3NT S-2 7 -100 -6/6
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Viveka Engeström - Lotten Modéer 4 N-2 K -100 -6/6
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Judit Derzsi-Jalgard - Gunnar Olsson 3NT N-2 K -100 -6/6
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S-2 7 -100 -6/6
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT N-3 4 -150 -22/22
Bodil Wikström - Christina Leander Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3NT N-3 3 -150 -22/22

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.04

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
EK8653
kn8
K7
K54
#
102
D10942
953
D98
#
D4
EK753
kn1042
107
#
kn97
6
ED86
Ekn632

Optimalt kontrakt: 6 S= 1430
 NT
N11107128
S11107128
Ö22602
V22602
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Bryder - Eva Erlandsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 N+2 E 680 12/-12
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Kent Hermansson - Lars Becklén 4 N+2 E 680 12/-12
Bodil Wikström - Christina Leander Jan Ahlkvist - Ulla Linse 4 N+2 E 680 12/-12
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N+2 E 680 12/-12
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4 N+2 E 680 12/-12
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 4 N+2 E 680 12/-12
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Judit Derzsi-Jalgard - Gunnar Olsson 4 N+2 E 680 12/-12
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N+2 E 680 12/-12
Jane Brändemar - Nina Nilsson Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 4 N= E 620 -7/7
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Viveka Engeström - Lotten Modéer 3 N+3 E 230 -89/89

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.04

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
ED10962
1092
E96
D
#
3
D64
K2
K986432
#
K8
EKkn
D87543
kn7
#
kn754
8753
kn10
E105

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N44687
S44687
Ö99755
V99755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Bryder - Eva Erlandsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT Ö-4 3 400 85/-85
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N= E 110 23/-23
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 2 N= E 110 23/-23
Jane Brändemar - Nina Nilsson Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3 V-1 E 100 22/-22
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Viveka Engeström - Lotten Modéer 3 N-1 Kn -50 -14/14
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3 N-1 Kn -50 -14/14
Bodil Wikström - Christina Leander Jan Ahlkvist - Ulla Linse 4 N-2 E -100 -29/29
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Judit Derzsi-Jalgard - Gunnar Olsson 4 N-2 E -100 -29/29
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö= 7 -110 -31/31
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Kent Hermansson - Lars Becklén 4 Ö= Kn -130 -36/36

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.04

? ?
Väst giv
alla i zon
#
1083
D84
kn654
Ekn3
#
9762
K63
K872
102
#
EK54
kn1075
D93
K6
#
Dkn
E92
E10
D98754

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N86657
S86657
Ö57786
V57786
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 2NT Ö-3 4 300 45/-45
Karin Bryder - Eva Erlandsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 2 S+1 3 110 -3/3
Jane Brändemar - Nina Nilsson Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3 S= K 110 -3/3
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Viveka Engeström - Lotten Modéer 2 S+1 6 110 -3/3
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S+1 K 110 -3/3
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Nils Lindblad - Louise Grandinsson 2 S+1 3 110 -3/3
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Judit Derzsi-Jalgard - Gunnar Olsson 2 S+1 2 110 -3/3
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Kent Hermansson - Lars Becklén 2 Ö-1 Kn 100 -5/5
Bodil Wikström - Christina Leander Jan Ahlkvist - Ulla Linse 2 S= 3 90 -11/11
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S= K 90 -11/11

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.04

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
KD742
Dkn832
kn8
9
#
E103
106
EK2
Kkn643
#
kn5
E754
10963
D82
#
986
K9
D754
E1075

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N45786
S45786
Ö88546
V88556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Christina Leander Jan Ahlkvist - Ulla Linse 5 V-3 K 150 53/-53
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 3 S= E 140 53/-53
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT S= 3 120 46/-46
Karin Bryder - Eva Erlandsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 1NT V= K -90 -2/2
Jane Brändemar - Nina Nilsson Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 1NT V= 4 -90 -2/2
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT V= 4 -90 -2/2
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Nils Lindblad - Louise Grandinsson 1NT V+2 4 -150 -18/18
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Viveka Engeström - Lotten Modéer 1NT V+3 4 -180 -26/26
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Judit Derzsi-Jalgard - Gunnar Olsson 3D S-1 10 -200 -31/31
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT V= D -400 -71/71

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.04

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
5
ED10732
8
E9853
#
KD4
kn4
965
KD1072
#
9863
K6
ED107432
#
Ekn1072
985
Kkn
kn64

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N83976
S83966
Ö59365
V59365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Kent Hermansson - Lars Becklén 5D Ö-2 9 500 95/-95
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Nils Lindblad - Louise Grandinsson 5D Ö-1 9 200 43/-43
Jane Brändemar - Nina Nilsson Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3 N= 9 140 30/-30
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N+1 E 140 30/-30
Bodil Wikström - Christina Leander Jan Ahlkvist - Ulla Linse 4 N-1 E -50 -11/11
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N-1 E -50 -11/11
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Judit Derzsi-Jalgard - Gunnar Olsson 4 N-1 E -50 -11/11
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Viveka Engeström - Lotten Modéer 4 N-2 6 -100 -25/25
Karin Bryder - Eva Erlandsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 Ö= 5 -110 -25/25
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 4D Ö= 2 -710 -115/115

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.04

? ?
Syd giv
alla i zon
#
D6
10
Dkn1098
Ekn1074
#
Ekn1084
E93
653
53
#
53
87642
K742
92
#
K972
KDkn5
E
KD86

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N11108910
S11108910
Ö23443
V23443
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 3NT S+2 3 660 15/-15
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Judit Derzsi-Jalgard - Gunnar Olsson 3NT S+1 Kn 630 5/-5
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S+1 4 630 5/-5
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Viveka Engeström - Lotten Modéer 5 N+1 5 620 5/-5
Karin Bryder - Eva Erlandsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 5 S= E 600 -5/5
Jane Brändemar - Nina Nilsson Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 5 S= E 600 -5/5
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Kent Hermansson - Lars Becklén 5 S= E 600 -5/5
Bodil Wikström - Christina Leander Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3NT S= 8 600 -5/5
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S= Kn 600 -5/5
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Nils Lindblad - Louise Grandinsson 5 S= E 600 -5/5

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.04

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
D93
Dkn9
9543
865
#
K82
EK53
ED1087
3
#
Ekn10
864
K6
D10742
#
7654
1072
kn2
EKkn9

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N42233
S42233
Ö91111910
V91110910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT Ö+2 E -150 50/-50
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Judit Derzsi-Jalgard - Gunnar Olsson 1NT Ö+3 K -180 43/-43
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S-4 K -200 37/-37
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3NT Ö= E -400 -11/11
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 3NT Ö= E -400 -11/11
Karin Bryder - Eva Erlandsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT Ö+1 4 -430 -20/20
Jane Brändemar - Nina Nilsson Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3NT Ö+1 4 -430 -20/20
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Viveka Engeström - Lotten Modéer 3NT Ö+1 E -430 -20/20
Bodil Wikström - Christina Leander Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3NT Ö+1 E -430 -20/20
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT Ö+2 K -460 -28/28

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.04

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
Ekn10753
K9
5
E1073
#
KD92
D1075
E76
95
#
84
kn862
K842
kn64
#
6
E43
Dkn1093
KD82

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1197109
S1197109
Ö23633
V23633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N+1 2 450 58/-58
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S+1 5 430 48/-48
Karin Bryder - Eva Erlandsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT S= 7 400 43/-43
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Viveka Engeström - Lotten Modéer 5 S= 6 400 43/-43
Bodil Wikström - Christina Leander Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3NT S= 9 400 43/-43
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Kent Hermansson - Lars Becklén 3 N+1 6 170 -7/7
Jane Brändemar - Nina Nilsson Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 4 N-1 6 -50 -57/57
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3NT S-1 5 -50 -57/57
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 5 S-1 7 -50 -57/57
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Judit Derzsi-Jalgard - Gunnar Olsson 3NT N-1 2 -50 -57/57

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.04

? ?
Öst giv
alla i zon
#
83
E54
K76
98432
#
kn
109732
Dkn54
EK5
#
D765
Kkn8
E1082
107
#
EK10942
D6
93
Dkn6

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N73365
S73365
Ö6101067
V6101067
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Christina Leander Jan Ahlkvist - Ulla Linse 2 S= E 110 40/-40
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S= E 110 40/-40
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö-1 K 100 40/-40
Karin Bryder - Eva Erlandsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 2 S-1 10 -100 -8/8
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Nils Lindblad - Louise Grandinsson 2 S-1 7 -100 -8/8
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 2 S-1 E -100 -8/8
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Judit Derzsi-Jalgard - Gunnar Olsson 2 S-1 10 -100 -8/8
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Viveka Engeström - Lotten Modéer 3 V= 8 -140 -18/18
Jane Brändemar - Nina Nilsson Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 2 S-2 E -200 -35/35
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Kent Hermansson - Lars Becklén 2 S-2 E -200 -35/35

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.04

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
Kkn87
K
K8
ED8763
#
ED4
10985
96
Kkn92
#
103
E72
E7432
1054
#
9652
Dkn643
Dkn105

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N788108
S778107
Ö65535
V65535
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Kent Hermansson - Lars Becklén 4 N= 2 420 72/-72
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N= 3 400 68/-68
Karin Bryder - Eva Erlandsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 N+2 10 200 24/-24
Bodil Wikström - Christina Leander Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3 N+1 5 170 20/-20
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Judit Derzsi-Jalgard - Gunnar Olsson 1 N+2 3 140 11/-11
Jane Brändemar - Nina Nilsson Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 4 N-1 9 -50 -33/33
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4 N-1 E -50 -33/33
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N-1 2 -50 -33/33
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Viveka Engeström - Lotten Modéer 3 N-2 10 -100 -48/48
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 3NT N-2 3 -100 -48/48

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.04

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
106
74
Dkn865
K932
#
K85
KD832
E42
E7
#
Dkn72
kn
973
Dkn654
#
E943
E10965
K10
108

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N57655
S57655
Ö86686
V86686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jane Brändemar - Nina Nilsson Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3NT Ö-3 9 150 50/-50
Bodil Wikström - Christina Leander Jan Ahlkvist - Ulla Linse 2 S= 5 110 42/-42
Karin Bryder - Eva Erlandsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT V-1 D 50 27/-27
Göran Nyqvist - Göran Ekelund Viveka Engeström - Lotten Modéer 1NT V-1 6 50 27/-27
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Judit Derzsi-Jalgard - Gunnar Olsson 1NT Ö-1 3 50 27/-27
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Nils Lindblad - Louise Grandinsson 1NT V= 6 -90 -6/6
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT V= 6 -90 -6/6
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 3 Ö= 8 -110 -11/11
Jan-Eric Larsson - Anu Uus Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö+1 10 -140 -19/19
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Kent Hermansson - Lars Becklén 3D N-4 D -1100 -131/131