Kommande tävlingar
03/02 Plattliret
09/02 OBS-tävling för Öppna landslag
10/02 Rekommenderad spelhelg för SM
Rapporterade tävlingar
06/01 GavleGuldet
30/12 Allians Guld
02/12 Malmö BKs guldtävling
BK Bridgehuset » Söndag 26/2 scratch 2017-02-26 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Söndag 26/2 scratch 2017-02-26

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Nord giv
ingen i zon
kn3
EDkn72
652
KD5
85
K83
kn10984
864
D102
1054
EK7
10972
EK9764
96
D3
Ekn3

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N10810118
S10810118
Ö34000
V34000
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Annika Nivestam - Lotta Lundberg 4 S+1 Kn 450 20/2
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 S+1 Kn 450 20/2
Stig Unoson - Ulla Wästberg Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 4 S+1 Kn 450 20/2
Louise Nordlindh - Helen Roos Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 S= Kn 420 12/10
Klas Bellander - Jan Clementsson Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 4 S= Kn 420 12/10
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Milan Korac - Göran Nilsson 4 S= 8 420 12/10
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 S= Kn 420 12/10
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Olle Persson - Stefan Eriksson 4 S= Kn 420 12/10
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 2 S+2 Kn 170 5/17
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 S+2 5 170 5/17
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3NT N-1 E -50 2/20
Anna-Greta Ekelund - 63506 Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT N-3 10 -150 0/22

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Öst giv
N-S i zon
32
8643
E65
kn864
KDkn10965
Kkn102
kn3
84
ED5
842
ED1075
E7
97
KD1097
K932

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N86426
S86426
Ö569106
V569106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3 Ö+1 E -170 19/3
Stig Unoson - Ulla Wästberg Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 3 V+1 E -170 19/3
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 V+1 E -170 19/3
Anna-Greta Ekelund - 63506 Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 V+2 E -170 19/3
Louise Nordlindh - Helen Roos Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 V= E -420 7/15
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Annika Nivestam - Lotta Lundberg 4 V= E -420 7/15
Klas Bellander - Jan Clementsson Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 4 V= E -420 7/15
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 4 V= E -420 7/15
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Milan Korac - Göran Nilsson 4 V= E -420 7/15
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 V= E -420 7/15
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 4 V= E -420 7/15
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Olle Persson - Stefan Eriksson 4 Ö= 5 -420 7/15

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Syd giv
Ö-V i zon
K732
K1075
D1094
7
Ekn10965

kn73
K1084
D8
ED9842
E
D962
4
kn63
K8652
Ekn53

Optimalt kontrakt: 5D S-3 -500
 NT
N38536
S38536
Ö105797
V1058107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulla Wästberg Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3 Ö-3 4 300 22/0
Louise Nordlindh - Helen Roos Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 4 V-2 7 200 19/3
Bodil Wikström - Ulla Lundström Gunlis Åberg - Ulla Öberg 4 V-2 7 200 19/3
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 V-1 7 100 12/10
Olle Persson - Stefan Eriksson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 V-1 7 100 12/10
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Annika Nivestam - Lotta Lundberg 4 V-1 7 100 12/10
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 V-1 7 100 12/10
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 V-1 9 100 12/10
Klas Bellander - Jan Clementsson Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3 V+1 7 -170 6/16
Anna-Greta Ekelund - 63506 Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 3NT V= 7 -600 4/18
Bibi Jönsson - Willy Landgren Milan Korac - Göran Nilsson 4 V= 7 -620 1/21
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 4 Ö= E -620 1/21

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Väst giv
alla i zon
83
D5
EK10
Ekn9642
K7
109764
Dkn
KD103
ED10942
E83
765
5
kn65
Kkn2
98432
87

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N78555
S78555
Ö54887
V54887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Annika Nivestam - Lotta Lundberg 2D N+1 3 380 22/0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 V-2 E 200 19/3
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3 V-2 E 200 19/3
Bibi Jönsson - Willy Landgren Milan Korac - Göran Nilsson 4 V-1 K 100 15/7
Olle Persson - Stefan Eriksson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 Ö-1 7 100 15/7
Klas Bellander - Jan Clementsson Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3 N-1 E -100 10/12
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3 N-1 6 -100 10/12
Bodil Wikström - Ulla Lundström Gunlis Åberg - Ulla Öberg 3 N-1 E -100 10/12
Louise Nordlindh - Helen Roos Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 2 Ö= 8 -110 4/18
Stig Unoson - Ulla Wästberg Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 2 Ö= 8 -110 4/18
Anna-Greta Ekelund - 63506 Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 2 Ö= 8 -110 4/18
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3D N-1 E -200 0/22

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Nord giv
N-S i zon
kn
K7654
K8
108754
982
D10932
53
932
7643
E
E10742
ED6
EKD105
kn8
Dkn96
Kkn

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N988109
S988109
Ö45534
V45534
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Ulla Lundström Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 3NT N+1 D 630 22/0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3NT S= 2 600 20/2
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 2 Ö-4 Kn 200 18/4
Anna-Greta Ekelund - 63506 Gunlis Åberg - Ulla Öberg 1 Ö-3 Kn 150 16/6
Louise Nordlindh - Helen Roos Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 1 S+2 5 140 14/8
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 1 S+1 5 110 11/11
Stig Unoson - Ulla Wästberg Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 2 S= 5 110 11/11
Bibi Jönsson - Willy Landgren Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 S-1 5 -100 4/18
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT S-1 5 -100 4/18
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3NT S-1 9 -100 4/18
Milan Korac - Göran Nilsson Olle Persson - Stefan Eriksson 2 S-1 5 -100 4/18
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Klas Bellander - Jan Clementsson 2 S-1 5 -100 4/18

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Öst giv
Ö-V i zon
kn106
KD63
E72
K104
EK3
E74
K986
Dkn9
D852
109
Dkn3
E632
974
kn852
1054
875

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N32523
S32523
Ö10108109
V10108109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3NT V-1 Kn 100 20/2
Anna-Greta Ekelund - 63506 Gunlis Åberg - Ulla Öberg 3NT V-1 3 100 20/2
Bodil Wikström - Ulla Lundström Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 3NT V-1 3 100 20/2
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 2 S-2 E -100 16/6
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 2 V+2 K -130 14/8
Louise Nordlindh - Helen Roos Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 2 Ö+2 2 -170 12/10
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT V= Kn -600 7/15
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 3NT Ö= 2 -600 7/15
Milan Korac - Göran Nilsson Olle Persson - Stefan Eriksson 3NT V= K -600 7/15
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT V= D -600 7/15
Bibi Jönsson - Willy Landgren Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT V+1 3 -630 2/20
Stig Unoson - Ulla Wästberg Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3NT V+2 Kn -660 0/22

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Syd giv
alla i zon
E6
kn10952
D943
65
Dkn853
E6
10
ED983
K92
43
E65
kn10742
1074
KD87
Kkn872
K

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -500
 NT
N19822
S19822
Ö1144108
V1144108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 4 N= 6 620 22/0
Olle Persson - Stefan Eriksson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 N= Kn 140 20/2
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Anna-Greta Ekelund - 63506 4 Ö+1 K -150 18/4
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 1 V+3 6 -170 15/7
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3 Ö+1 D -170 15/7
Bibi Jönsson - Willy Landgren Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 4 S-2 10 -200 10/12
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Milan Korac - Göran Nilsson 2 V+3 Kn -200 10/12
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 4 N-2 2 -200 10/12
Louise Nordlindh - Helen Roos Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 V+1 D -650 3/19
Stig Unoson - Ulla Wästberg Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 4 V+1 Kn -650 3/19
Bodil Wikström - Ulla Lundström Klas Bellander - Jan Clementsson 4 Ö+1 9 -650 3/19
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V+1 D -650 3/19

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Väst giv
ingen i zon
EKD87
95
64
10962
4
D107
EKD2
EDkn75
106532
43
kn105
843
kn9
EKkn862
9873
K

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N55776
S55776
Ö88467
V88467
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Anna-Greta Ekelund - 63506 3 S= E 140 21/1
Bodil Wikström - Ulla Lundström Klas Bellander - Jan Clementsson 3 N= 3 140 21/1
Louise Nordlindh - Helen Roos Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3D V-1 E 100 18/4
Stig Unoson - Ulla Wästberg Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 4 V-1 E 50 15/7
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 3 V-1 E 50 15/7
Bibi Jönsson - Willy Landgren Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 3 S-1 4 -50 10/12
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 3 S-1 E -50 10/12
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3 S-1 E -50 10/12
Olle Persson - Stefan Eriksson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3D N-1 8 -100 6/16
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3 V= K -110 3/19
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V= 9 -110 3/19
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Milan Korac - Göran Nilsson 3 N-3 4 -150 0/22

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Nord giv
Ö-V i zon
102
kn1087
E86543
7
kn65
E6
KDkn72
D62
K94
D532

Kkn9854
ED873
K94
109
E103

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N48876
S48876
Ö94557
V84556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 2 V-5 10 500 22/0
Klas Bellander - Jan Clementsson Anna-Greta Ekelund - 63506 3 V-4 10 400 20/2
Louise Nordlindh - Helen Roos Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 2 V-3 7 300 18/4
Olle Persson - Stefan Eriksson Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 2 S= E 110 16/6
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 2 S-1 K -50 13/9
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 S-1 2 -50 13/9
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 2 Ö+1 10 -110 7/15
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 Ö= 10 -110 7/15
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Milan Korac - Göran Nilsson 3 Ö= 10 -110 7/15
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö= 10 -110 7/15
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 Ö+1 4 -130 2/20
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Bodil Wikström - Ulla Lundström 2NT Ö+1 10 -150 0/22

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Öst giv
alla i zon
EK1075
kn72
1073
105
kn62
K643
94
D643
D3
D10985
KD
EK97
984
E
Ekn8652
kn82

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N49494
S49494
Ö74945
V74945
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 4 Ö-2 E 200 21/1
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 4 Ö-2 E 200 21/1
Olle Persson - Stefan Eriksson Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 3 N+1 E 170 18/4
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 N= E 140 15/7
Klas Bellander - Jan Clementsson Anna-Greta Ekelund - 63506 3 N= K 140 15/7
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 N= E 110 12/10
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3 Ö-1 E 100 8/14
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 Ö-1 4 100 8/14
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö-1 9 100 8/14
Louise Nordlindh - Helen Roos Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3 Ö= 8 -140 3/19
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 Ö+1 9 -140 3/19
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Milan Korac - Göran Nilsson 3 N-2 E -200 0/22

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Syd giv
ingen i zon
D10954
kn4
8
E10532
K
K9753
Dkn104
kn86
Ekn
86
K7632
K974
87632
ED102
E95
D

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N646105
S647105
Ö78627
V78627
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Milan Korac - Göran Nilsson 3D S+1 D 630 22/0
Olle Persson - Stefan Eriksson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 4 S+1 D 450 19/3
Anna-Greta Ekelund - 63506 Magnus Friberg - Mats Ryderheim 4 S+1 K 450 19/3
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 4 N= 6 420 11/11
Klas Bellander - Jan Clementsson Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 4 S= D 420 11/11
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 S= D 420 11/11
Stig Unoson - Ulla Wästberg Annika Nivestam - Lotta Lundberg 4 S= Kn 420 11/11
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 S= D 420 11/11
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 S= D 420 11/11
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 S+1 D 170 4/18
Louise Nordlindh - Helen Roos Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3 S= D 140 1/21
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 S+1 D 140 1/21

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Väst giv
N-S i zon
104
KDkn10
1092
D842
Dkn7
E763
D84
1093
E963
92
kn6
EKkn65
K852
854
EK753
7

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N48754
S48754
Ö95688
V95688
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Milan Korac - Göran Nilsson 3 S= D 110 20/2
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 S+1 D 110 20/2
Stig Unoson - Ulla Wästberg Annika Nivestam - Lotta Lundberg 2 S+1 10 110 20/2
Klas Bellander - Jan Clementsson Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 2 Ö-2 E 100 15/7
Olle Persson - Stefan Eriksson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 2 Ö-2 E 100 15/7
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 V-1 10 50 12/10
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Ulla Lundström 1NT V= K -90 10/12
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 2 Ö+1 E -110 7/15
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 Ö+1 E -110 7/15
Louise Nordlindh - Helen Roos Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3 Ö+1 E -130 4/18
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 1NT V+2 K -150 2/20
Anna-Greta Ekelund - 63506 Magnus Friberg - Mats Ryderheim 2 Ö+2 E -170 0/22

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Nord giv
alla i zon
96
K
D106543
kn1062
kn8
Ekn1042
98
EK87
E10542
876
EKkn
D3
KD73
D953
72
954

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N35232
S35232
Ö108111011
V108111011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Ulla Lundström Stig Unoson - Ulla Wästberg 6 V-3 9 300 22/0
Louise Nordlindh - Helen Roos Annika Nivestam - Lotta Lundberg 4 V-1 6 100 20/2
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 3NT V= 4 -600 18/4
Bibi Jönsson - Willy Landgren Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 4 V= 5 -620 9/13
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 V= Kn -620 9/13
Klas Bellander - Jan Clementsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 V= Kn -620 9/13
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anna-Greta Ekelund - 63506 4 V= Kn -620 9/13
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Milan Korac - Göran Nilsson 4 V= 6 -620 9/13
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 4 V= 6 -620 9/13
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Olle Persson - Stefan Eriksson 4 V= 5 -620 9/13
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 V= 3 -620 9/13
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3NT V+1 Kn -630 0/22

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Öst giv
ingen i zon
9874
E9
ED2
10982
KD63
kn73
754
654
105
865
Kkn98
KDkn7
Ekn2
KD1042
1063
E3

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N88999
S88898
Ö55444
V55444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Jan Clementsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 1D N+2 K 360 22/0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 1NT S+2 K 150 18/4
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anna-Greta Ekelund - 63506 1NT N+2 K 150 18/4
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 1NT S+2 3 150 18/4
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 2 S+1 6 140 14/8
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 1NT S+1 6 120 10/12
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 1NT S+1 3 120 10/12
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Olle Persson - Stefan Eriksson 1NT N+1 5 120 10/12
Bodil Wikström - Ulla Lundström Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 N= 10 110 6/16
Bibi Jönsson - Willy Landgren Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 2 S-1 4 -50 4/18
Louise Nordlindh - Helen Roos Annika Nivestam - Lotta Lundberg 3 N-2 D -100 1/21
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Milan Korac - Göran Nilsson 3 S-2 4 -100 1/21

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Syd giv
N-S i zon
K87
9764
K32
854
kn10543
E102
E76
K9
D962
8
kn109
D10762
E
KDkn53
D854
Ekn3

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N57948
S67948
Ö74494
V74494
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulla Wästberg Anna-Greta Ekelund - 63506 3 S= K 140 21/1
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 S= Kn 140 21/1
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 Ö-2 E 100 18/4
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 S-1 4 -100 13/9
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Annika Nivestam - Lotta Lundberg 4 S-1 Kn -100 13/9
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 S-1 K -100 13/9
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 4 S-1 K -100 13/9
Klas Bellander - Jan Clementsson Milan Korac - Göran Nilsson 3 V= 6 -140 7/15
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Olle Persson - Stefan Eriksson 3 V= 6 -140 7/15
Louise Nordlindh - Helen Roos Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 S-2 Kn -200 4/18
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 4 V= 9 -420 1/21
Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg Gunlis Åberg - Ulla Öberg 4 V= 4 -420 1/21

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Väst giv
Ö-V i zon
E9
kn1073
K75
KD103
K107654
4
103
kn854
D2
EKD65
84
E976
kn83
982
EDkn962
2

Optimalt kontrakt: 3NTD N-1 -100
 NT
N38638
S38638
Ö74794
V74794
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 3 Ö-3 E 300 22/0
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 V-2 5 200 20/2
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Olle Persson - Stefan Eriksson 2 Ö-1 2 100 18/4
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3 S-1 4 -50 13/9
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 3 S-1 4 -50 13/9
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Annika Nivestam - Lotta Lundberg 3NT N-1 K -50 13/9
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 S-1 4 -50 13/9
Stig Unoson - Ulla Wästberg Anna-Greta Ekelund - 63506 3NTD N-1 E -100 7/15
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 S-2 4 -100 7/15
Louise Nordlindh - Helen Roos Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 Ö= 2 -110 4/18
Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg Gunlis Åberg - Ulla Öberg 2 V+1 K -140 2/20
Klas Bellander - Jan Clementsson Milan Korac - Göran Nilsson 3 V+1 K -170 0/22

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Nord giv
ingen i zon
109842
kn8542
7
K4
E763
D3
10965
E97
D5
EK976
K4
kn1052
Kkn
10
EDkn832
D863

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N68665
S68665
Ö75758
V75767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Klas Bellander - Jan Clementsson 3D S= 5 470 22/0
Louise Nordlindh - Helen Roos Anna-Greta Ekelund - 63506 2 V-3 7 150 17/5
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 Ö-3 10 150 17/5
Stig Unoson - Ulla Wästberg Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 4 Ö-3 10 150 17/5
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 3 V-3 7 150 17/5
Olle Persson - Stefan Eriksson Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 2 S+2 D 130 12/10
Bibi Jönsson - Willy Landgren Annika Nivestam - Lotta Lundberg 4 Ö-2 E 100 6/16
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 2NT Ö-2 3 100 6/16
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 Ö-2 E 100 6/16
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 Ö-2 K 100 6/16
Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 3 Ö-2 10 100 6/16
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Milan Korac - Göran Nilsson 3 Ö-1 E 50 0/22

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Öst giv
N-S i zon
D2
98
E98765
D32
kn5
E104
D104
E10865
EK109
KDkn763
K
kn9
87643
52
kn32
K74

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N25131
S25131
Ö118111011
V118111011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3 Ö+3 6 -230 22/0
Louise Nordlindh - Helen Roos Anna-Greta Ekelund - 63506 5 Ö= 8 -450 18/4
Bibi Jönsson - Willy Landgren Annika Nivestam - Lotta Lundberg 4 Ö+1 4 -450 18/4
Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 4 Ö+1 8 -450 18/4
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 V+2 8 -480 10/12
Olle Persson - Stefan Eriksson Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 4 Ö+2 8 -480 10/12
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Milan Korac - Göran Nilsson 4 Ö+2 8 -480 10/12
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Klas Bellander - Jan Clementsson 4 Ö+2 2 -480 10/12
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 Ö+2 8 -480 10/12
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 3NT V+3 7 -490 4/18
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 6 Ö= 5 -980 1/21
Stig Unoson - Ulla Wästberg Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 6 Ö= 5 -980 1/21

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Syd giv
Ö-V i zon
9752
D10
K1032
763
KD10
kn
E85
ED10852
Ekn4
E98765
Dkn
kn4
863
K432
9764
K9

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N03211
S13211
Ö129101111
V129111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Jan Clementsson Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 2 Ö+1 3 -140 22/0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 Ö= 6 -620 19/3
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Magnus Friberg - Mats Ryderheim 4 V= 3 -620 19/3
Olle Persson - Stefan Eriksson Annika Nivestam - Lotta Lundberg 3NT V+2 5 -660 14/8
Milan Korac - Göran Nilsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT V+2 9 -660 14/8
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 3NT Ö+2 2 -660 14/8
Louise Nordlindh - Helen Roos Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 3NT V+3 3 -690 5/17
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT Ö+3 2 -690 5/17
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3NT V+3 2 -690 5/17
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Anna-Greta Ekelund - 63506 3NT V+3 2 -690 5/17
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3NT Ö+3 4 -690 5/17
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Gunlis Åberg - Ulla Öberg 3NT V+3 2 -690 5/17

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Väst giv
alla i zon
D962
87
E3
Ekn1064
75
K96
Dkn1072
D93
K843
kn1053
K984
8
Ekn10
ED42
65
K752

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N11581010
S11581010
Ö17433
V17433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Gunlis Åberg - Ulla Öberg 3NT N+2 3 660 22/0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Anna-Greta Ekelund - 63506 3NT N+1 8 630 20/2
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3NT N= 3 600 17/5
Klas Bellander - Jan Clementsson Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 3NT N= 4 600 17/5
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 1NT N+3 4 180 14/8
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Magnus Friberg - Mats Ryderheim 2 S+4 D 170 12/10
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 N+1 8 130 9/13
Milan Korac - Göran Nilsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N+2 3 130 9/13
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 3 N= 4 110 6/16
Louise Nordlindh - Helen Roos Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 3NT N-1 4 -100 2/20
Olle Persson - Stefan Eriksson Annika Nivestam - Lotta Lundberg 3NT S-1 Kn -100 2/20
Stig Unoson - Ulla Wästberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 N-1 4 -100 2/20

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Nord giv
N-S i zon
E104
108532
D96
E4
K8
ED74
Ekn107
D106
97652
kn9
K5
Kkn52
Dkn3
K6
8432
9873

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N44544
S44544
Ö99899
V99899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anna-Greta Ekelund - 63506 4 V-2 E 100 20/2
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Annika Nivestam - Lotta Lundberg 3NT V-2 3 100 20/2
Milan Korac - Göran Nilsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 2NT V-2 2 100 20/2
Louise Nordlindh - Helen Roos Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 V-1 E 50 15/7
Olle Persson - Stefan Eriksson Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 V-1 2 50 15/7
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 2 V= E -110 11/11
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Klas Bellander - Jan Clementsson 2 V= 4 -110 11/11
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 2 V+2 3 -170 8/14
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 3NT V= 3 -400 4/18
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3NT V= 3 -400 4/18
Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3NT V= 2 -400 4/18
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT V+2 6 -460 0/22

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Öst giv
Ö-V i zon
97
8
E9852
KD1093
6542
E1092
KD
Ekn6
KD108
Dkn74
1076
85
Ekn3
K653
kn43
742

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N89546
S99546
Ö44886
V44887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT N= 8 400 22/0
Milan Korac - Göran Nilsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 N+1 K 110 20/2
Louise Nordlindh - Helen Roos Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 V-1 9 100 15/7
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 3 V-1 K 100 15/7
Olle Persson - Stefan Eriksson Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 V-1 K 100 15/7
Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg Magnus Friberg - Mats Ryderheim 4 V-1 K 100 15/7
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Klas Bellander - Jan Clementsson 2 V= E -110 10/12
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3 V= E -140 6/16
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3 Ö= 3 -140 6/16
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 2 V+1 8 -140 6/16
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anna-Greta Ekelund - 63506 5 S-3 E -150 2/20
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Annika Nivestam - Lotta Lundberg 4D S-2 E -300 0/22

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Syd giv
alla i zon
E652
EKkn
963
864
9843
85
EK8
Dkn105
K10
D976
Dkn1054
K7
Dkn7
10432
72
E932

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N54665
S54665
Ö79777
V79777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 V-1 6 100 22/0
Olle Persson - Stefan Eriksson Anna-Greta Ekelund - 63506 2 S-1 E -100 19/3
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 1NT S-1 D -100 19/3
Louise Nordlindh - Helen Roos Milan Korac - Göran Nilsson 2 Ö+1 D -110 11/11
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 2 Ö+1 D -110 11/11
Klas Bellander - Jan Clementsson Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3 Ö= D -110 11/11
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Annika Nivestam - Lotta Lundberg 3 Ö= D -110 11/11
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 2 Ö+1 D -110 11/11
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3 Ö= D -110 11/11
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 1NT S-2 E -200 3/19
Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT S-2 D -200 3/19
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 S-3 E -300 0/22

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.26

Väst giv
ingen i zon
kn1084
9742
986
106
KD2
ED6
D10753
54
9753
K8
42
Kkn982
E6
kn1053
EKkn
ED73

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N56766
S56866
Ö87576
V87566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Jan Clementsson Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 2 N= 4 110 22/0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 2D Ö-1 E 100 20/2
Louise Nordlindh - Helen Roos Milan Korac - Göran Nilsson 1NT V-1 9 50 16/6
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 2 V-1 10 50 16/6
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 2 Ö-1 Kn 50 16/6
Olle Persson - Stefan Eriksson Anna-Greta Ekelund - 63506 3 N-1 2 -50 11/11
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 N-1 4 -50 11/11
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 N-2 4 -100 8/14
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2 Ö= Kn -110 6/16
Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT Ö+1 Kn -120 4/18
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Annika Nivestam - Lotta Lundberg 2 N-3 4 -150 2/20
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 1D Ö= E -160 0/22