Kommande tävlingar
13/10 Simulutantävling 50 kr
05/11 Kamras Minne
10/11 Simulutantävling 50 kr
Rapporterade tävlingar
07/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
07/08 Guldgruvan - Final C
07/08 Guldgruvan - Final A
SkbrV BK » DM-lag final 2016-2017, match 8 [Tävlingsinfo] [PBN]
SkbrV BK

DM-lag final 2016-2017, match 8

Bricka 13

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.03.05

Nord giv
alla i zon
K932
E5
K42
E1087
E10
kn97643
D5
Dkn3
kn654
D8
kn10986
65
D87
K102
E73
K942

Optimalt kontrakt: 5 N= 600
 NT
N119899
S119899
Ö24544
V24544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Wirgren - Johan Bennet Magnus Wegestål - Linus Olsson 3NT N+1 8 630 42/-42
Simon Nilsson - Viktor Andréasson Simon Granath - Mats Holm 3NT N+1 Kn 630 42/-42
Martin Gårdrup - Johan Andersson Thomas Andersson - David Probert 3NT N= Kn 600 35/-35
Jan Becklén - Mats Pettersson Mats Berggren - Johan Noberius 3NT N= Kn 600 35/-35
Hans-Olof Hallén - Sven-Olov Flodqvist Lars Durlow - Ronny Bengtzon 3NT N= Kn 600 35/-35
Hans Olsson - Bengt Pålsson Kenneth Österberg - Mikael Edenklint 3NT N= 4 600 35/-35
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Peter Åkesson - Christian Leo 3NT N= Kn 600 35/-35
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Daniel Gustafsson - Linus Dahlström 1NT S= 7 90 -63/63
Rolf Bengtsson - Östen Svantesson Jan Nilsson - Lars-Åke Nilsson 3NT S-2 2 -200 -98/98
Tommy Jeppsson - Ulf Bogren Tatiana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3NT S-2 7 -200 -98/98

Bricka 14

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.03.05

Öst giv
ingen i zon
1096
1092
KD96
K106
D85
EK
kn4
Dkn8743
E72
D8643
E753
2
Kkn43
kn75
1082
E95

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N45445
S45445
Ö97887
V97878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Becklén - Mats Pettersson Mats Berggren - Johan Noberius 2 Ö-2 2 100 47/-47
Rolf Bengtsson - Östen Svantesson Jan Nilsson - Lars-Åke Nilsson 3 V-1 K 50 34/-34
Tommy Jeppsson - Ulf Bogren Tatiana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3NT V-1 10 50 34/-34
Hans-Olof Hallén - Sven-Olov Flodqvist Lars Durlow - Ronny Bengtzon 2 V= K -90 0/0
Martin Gårdrup - Johan Andersson Thomas Andersson - David Probert 3 V= 10 -110 -6/6
Anders Wirgren - Johan Bennet Magnus Wegestål - Linus Olsson 2 Ö+1 10 -110 -6/6
Simon Nilsson - Viktor Andréasson Simon Granath - Mats Holm 2 Ö= 5 -110 -6/6
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Peter Åkesson - Christian Leo 2NT V= 6 -120 -9/9
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Daniel Gustafsson - Linus Dahlström 3 V= 10 -140 -16/16
Hans Olsson - Bengt Pålsson Kenneth Österberg - Mikael Edenklint 3NT Ö= 4 -400 -72/72

Bricka 15

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.03.05

Syd giv
N-S i zon
1094
E1052
E43
EK2
E653
643
kn105
kn63
K8
KD8
KD8
D10975
Dkn72
kn97
9762
84

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N46775
S46775
Ö96667
V96667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Wirgren - Johan Bennet Magnus Wegestål - Linus Olsson 2 N= 3 110 56/-56
Simon Nilsson - Viktor Andréasson Simon Granath - Mats Holm 2 N= 5 110 56/-56
Hans-Olof Hallén - Sven-Olov Flodqvist Lars Durlow - Ronny Bengtzon 1 N= 7 80 50/-50
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Peter Åkesson - Christian Leo 1NT N-1 5 -100 10/-10
Tommy Jeppsson - Ulf Bogren Tatiana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 2 V+1 10 -110 8/-8
Rolf Bengtsson - Östen Svantesson Jan Nilsson - Lars-Åke Nilsson 1NT N-2 9 -200 -15/15
Jan Becklén - Mats Pettersson Mats Berggren - Johan Noberius 1NT N-2 5 -200 -15/15
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Daniel Gustafsson - Linus Dahlström 1NT N-2 5 -200 -15/15
Martin Gårdrup - Johan Andersson Thomas Andersson - David Probert 3NT Ö= 2 -400 -58/58
Hans Olsson - Bengt Pålsson Kenneth Österberg - Mikael Edenklint 1NTD N-2 5 -500 -77/77

Bricka 16

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.03.05

Väst giv
Ö-V i zon
73
E10953
KD53
83
K8652
84
Ekn7
E64
ED4
K72
10942
972
kn109
Dkn6
86
KDkn105

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N65855
S65855
Ö67588
V67588
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Becklén - Mats Pettersson Mats Berggren - Johan Noberius 2 N= 2 110 42/-42
Hans Olsson - Bengt Pålsson Kenneth Österberg - Mikael Edenklint Pass   19/-19
Anders Wirgren - Johan Bennet Magnus Wegestål - Linus Olsson 3 N-1 E -50 4/-4
Rolf Bengtsson - Östen Svantesson Jan Nilsson - Lars-Åke Nilsson 3 S-1 2 -50 4/-4
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Peter Åkesson - Christian Leo 3 N-1 10 -50 4/-4
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Daniel Gustafsson - Linus Dahlström 3 N-1 E -50 4/-4
Hans-Olof Hallén - Sven-Olov Flodqvist Lars Durlow - Ronny Bengtzon 3 N-2 2 -100 -14/14
Martin Gårdrup - Johan Andersson Thomas Andersson - David Probert 2 V= 8 -110 -15/15
Simon Nilsson - Viktor Andréasson Simon Granath - Mats Holm 2 V+1 2 -140 -24/24
Tommy Jeppsson - Ulf Bogren Tatiana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 2 V+1 7 -140 -24/24

Bricka 17

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.03.05

Nord giv
ingen i zon
83
Kkn62
D643
D54
EDkn92

Kkn109
K1032
K1075
E8753
E
kn98
64
D1094
8752
E76

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N24413
S24413
Ö1189129
V1189129
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martin Gårdrup - Johan Andersson Thomas Andersson - David Probert 4 V+1 4 -450 25/-25
Anders Wirgren - Johan Bennet Magnus Wegestål - Linus Olsson 4 Ö+1 3 -450 25/-25
Simon Nilsson - Viktor Andréasson Simon Granath - Mats Holm 4 V+1 3 -450 25/-25
Hans Olsson - Bengt Pålsson Kenneth Österberg - Mikael Edenklint 4 V+1 4 -450 25/-25
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Peter Åkesson - Christian Leo 4 V+1 4 -450 25/-25
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Daniel Gustafsson - Linus Dahlström 4 V+1 4 -450 25/-25
Jan Becklén - Mats Pettersson Mats Berggren - Johan Noberius 4 V+2 3 -480 17/-17
Tommy Jeppsson - Ulf Bogren Tatiana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 V+3 8 -510 7/-7
Rolf Bengtsson - Östen Svantesson Jan Nilsson - Lars-Åke Nilsson 6 V= 2 -980 -87/87
Hans-Olof Hallén - Sven-Olov Flodqvist Lars Durlow - Ronny Bengtzon 6 V= 4 -980 -87/87

Bricka 18

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.03.05

Öst giv
N-S i zon
KDkn654
Dkn75
K2
D
E983
843
D764
54

1092
E985
Kkn10862
1072
EK6
kn103
E973

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N6610119
S5610119
Ö76223
V76223
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martin Gårdrup - Johan Andersson Thomas Andersson - David Probert 4 N+1 E 650 6/-6
Rolf Bengtsson - Östen Svantesson Jan Nilsson - Lars-Åke Nilsson 4 N+1 10 650 6/-6
Hans-Olof Hallén - Sven-Olov Flodqvist Lars Durlow - Ronny Bengtzon 4 N+1 9 650 6/-6
Hans Olsson - Bengt Pålsson Kenneth Österberg - Mikael Edenklint 4 N+1 9 650 6/-6
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Peter Åkesson - Christian Leo 4 N+1 E 650 6/-6
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Daniel Gustafsson - Linus Dahlström 4 S+1 5 650 6/-6
Jan Becklén - Mats Pettersson Mats Berggren - Johan Noberius 4 N= 10 620 -4/4
Tommy Jeppsson - Ulf Bogren Tatiana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 N= 2 620 -4/4
Anders Wirgren - Johan Bennet Magnus Wegestål - Linus Olsson 3NT N= 2 600 -14/14
Simon Nilsson - Viktor Andréasson Simon Granath - Mats Holm 3NT S= 5 600 -14/14

Bricka 19

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.03.05

Syd giv
Ö-V i zon
D654
kn9632
Kkn2
4
E8
KD5
E1087
KD107
kn1092
84
D6
E9853
K73
E107
9543
kn62

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N24653
S23653
Ö109689
V1197810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martin Gårdrup - Johan Andersson Thomas Andersson - David Probert 1NT V+4 3 -210 77/-77
Anders Wirgren - Johan Bennet Magnus Wegestål - Linus Olsson 1NT Ö+4 3 -210 77/-77
Hans Olsson - Bengt Pålsson Kenneth Österberg - Mikael Edenklint 3NT V= 2 -600 -6/6
Simon Nilsson - Viktor Andréasson Simon Granath - Mats Holm 3NT V+1 3 -630 -14/14
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Peter Åkesson - Christian Leo 3NT V+1 2 -630 -14/14
Rolf Bengtsson - Östen Svantesson Jan Nilsson - Lars-Åke Nilsson 3NT V+2 2 -660 -24/24
Jan Becklén - Mats Pettersson Mats Berggren - Johan Noberius 3NT V+2 2 -660 -24/24
Hans-Olof Hallén - Sven-Olov Flodqvist Lars Durlow - Ronny Bengtzon 3NT V+2 3 -660 -24/24
Tommy Jeppsson - Ulf Bogren Tatiana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3NT V+2 2 -660 -24/24
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Daniel Gustafsson - Linus Dahlström 3NT V+2 2 -660 -24/24

Bricka 20

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.03.05

Väst giv
alla i zon
ED73
K74
Kkn432
E
kn5
ED10632
1086
53
K862
85
95
Kkn1062
1094
kn9
ED7
D9874

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N810799
S810799
Ö52634
V52634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martin Gårdrup - Johan Andersson Thomas Andersson - David Probert 3NT N+1 8 630 52/-52
Jan Becklén - Mats Pettersson Mats Berggren - Johan Noberius 3NT N+1 8 630 52/-52
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Peter Åkesson - Christian Leo 3NT N+1 8 630 52/-52
Anders Wirgren - Johan Bennet Magnus Wegestål - Linus Olsson 3NT N= 10 600 45/-45
Simon Nilsson - Viktor Andréasson Simon Granath - Mats Holm 3NT N= 8 600 45/-45
Hans Olsson - Bengt Pålsson Kenneth Österberg - Mikael Edenklint 3NT N= 5 600 45/-45
Hans-Olof Hallén - Sven-Olov Flodqvist Lars Durlow - Ronny Bengtzon 4 N= 8 130 -44/44
Rolf Bengtsson - Östen Svantesson Jan Nilsson - Lars-Åke Nilsson 2 V-1 4 100 -51/51
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Daniel Gustafsson - Linus Dahlström 4 S-2 5 -200 -90/90
Tommy Jeppsson - Ulf Bogren Tatiana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3NT N-3 8 -300 -106/106

Bricka 21

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.03.05

Nord giv
N-S i zon
E864
D63
102
K1074
K3
kn1074
8
EDkn632
D10972
K85
Dkn964
kn5
E92
EK753
985

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N66566
S66566
Ö77876
V77877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bengtsson - Östen Svantesson Jan Nilsson - Lars-Åke Nilsson 3 Ö-2 5 100 41/-41
Hans Olsson - Bengt Pålsson Kenneth Österberg - Mikael Edenklint 3 V-2 10 100 41/-41
Tommy Jeppsson - Ulf Bogren Tatiana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 2 Ö-2 K 100 41/-41
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Peter Åkesson - Christian Leo 3D V-1 10 100 41/-41
Simon Nilsson - Viktor Andréasson Simon Granath - Mats Holm 2 S= Kn 90 38/-38
Anders Wirgren - Johan Bennet Magnus Wegestål - Linus Olsson 2 Ö-1 3 50 26/-26
Jan Becklén - Mats Pettersson Mats Berggren - Johan Noberius 3 V= 10 -110 -5/5
Hans-Olof Hallén - Sven-Olov Flodqvist Lars Durlow - Ronny Bengtzon 2 S-3 4 -300 -44/44
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Daniel Gustafsson - Linus Dahlström 3NT N-4 D -400 -65/65
Martin Gårdrup - Johan Andersson Thomas Andersson - David Probert 2D N-3 2 -800 -114/114

Bricka 22

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.03.05

Öst giv
Ö-V i zon
kn93
KDkn87

EK975
8642
1096
K2
10643
EK7
E542
ED86
kn8
D105
3
kn1097543
D2

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N97866
S97766
Ö46566
V46576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martin Gårdrup - Johan Andersson Thomas Andersson - David Probert 3 V-4 K 400 76/-76
Hans-Olof Hallén - Sven-Olov Flodqvist Lars Durlow - Ronny Bengtzon 1 Ö-2 3 200 36/-36
Anders Wirgren - Johan Bennet Magnus Wegestål - Linus Olsson 3 N= E 110 12/-12
Simon Nilsson - Viktor Andréasson Simon Granath - Mats Holm 3 S= 4 110 12/-12
Tommy Jeppsson - Ulf Bogren Tatiana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 2 N= E 110 12/-12
Hans Olsson - Bengt Pålsson Kenneth Österberg - Mikael Edenklint 2 S= 9 90 8/-8
Jan Becklén - Mats Pettersson Mats Berggren - Johan Noberius 2 N-1 E -50 -24/24
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Peter Åkesson - Christian Leo 3 S-2 10 -100 -36/36
Rolf Bengtsson - Östen Svantesson Jan Nilsson - Lars-Åke Nilsson 3 N-3 10 -150 -48/48
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Daniel Gustafsson - Linus Dahlström 3 S-3 4 -150 -48/48

Bricka 23

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.03.05

Syd giv
alla i zon
64
E7532
654
ED9
EDkn32
KDkn
KD83
10
1085
864
9
Kkn7652
K97
109
Ekn1072
843

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N46534
S46545
Ö87798
V87798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Wirgren - Johan Bennet Magnus Wegestål - Linus Olsson 4 Ö-2 2 200 87/-87
Jan Becklén - Mats Pettersson Mats Berggren - Johan Noberius 4 V-2 2 200 87/-87
Hans-Olof Hallén - Sven-Olov Flodqvist Lars Durlow - Ronny Bengtzon 3 V= 4 -140 28/-28
Tommy Jeppsson - Ulf Bogren Tatiana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 1 V+3 E -170 22/-22
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Daniel Gustafsson - Linus Dahlström 1 V+3 4 -170 22/-22
Hans Olsson - Bengt Pålsson Kenneth Österberg - Mikael Edenklint 3 V+2 4 -200 14/-14
Martin Gårdrup - Johan Andersson Thomas Andersson - David Probert 4 V= 6 -620 -65/65
Rolf Bengtsson - Östen Svantesson Jan Nilsson - Lars-Åke Nilsson 4 V= 4 -620 -65/65
Simon Nilsson - Viktor Andréasson Simon Granath - Mats Holm 4 V= 4 -620 -65/65
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Peter Åkesson - Christian Leo 4 V= 4 -620 -65/65

Bricka 24

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.03.05

Väst giv
ingen i zon
D1062
D4
EK82
Ekn10
873
Kkn2
kn75
6532
E954
875
D1094
D9
Kkn
E10963
63
K874

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N119111010
S119111010
Ö24232
V24232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Jeppsson - Ulf Bogren Tatiana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3NT N+1 8 430 8/-8
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Peter Åkesson - Christian Leo 3NT N+1 4 430 8/-8
Martin Gårdrup - Johan Andersson Thomas Andersson - David Probert 3NT N= 5 400 -2/2
Anders Wirgren - Johan Bennet Magnus Wegestål - Linus Olsson 3NT N= 9 400 -2/2
Rolf Bengtsson - Östen Svantesson Jan Nilsson - Lars-Åke Nilsson 3NT N= 4 400 -2/2
Simon Nilsson - Viktor Andréasson Simon Granath - Mats Holm 3NT N= 4 400 -2/2
Jan Becklén - Mats Pettersson Mats Berggren - Johan Noberius 3NT N= 9 400 -2/2
Hans-Olof Hallén - Sven-Olov Flodqvist Lars Durlow - Ronny Bengtzon 3NT N= 4 400 -2/2
Hans Olsson - Bengt Pålsson Kenneth Österberg - Mikael Edenklint 3NT N= 4 400 -2/2
Martin Johnsson - Jörgen Andersson Daniel Gustafsson - Linus Dahlström 3NT N= 5 400 -2/2