Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Söndag 5/2 scrach 2017-02-05 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Söndag 5/2 scrach 2017-02-05

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Nord giv
ingen i zon
K87
Kkn72
D104
632
kn10532
54
5
kn10974
ED96
D3
K9872
K8
4
E10986
Ekn63
ED5

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N61011510
S691158
Ö63283
V63283
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Karlsson - Ann Bomark Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 2D S+3 Kn 770 22/0
Jan Eriksson - Jane Girdo Olle Persson - Stefan Eriksson 4 S+1 5 450 18/4
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S+1 5 450 18/4
Stig Unoson - Ulla Wästberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 S+1 5 450 18/4
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson 4 S= 5 420 14/8
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 4D Ö-2 4 300 12/10
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Mari Segerberg - Kent Hermansson 2 S+3 4 200 8/14
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 2 S+3 5 200 8/14
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 N+2 E 200 8/14
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hans Henrik Ramel - Johan Dieden 2 S+2 5 170 4/18
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg 4 Ö-3 E 150 2/20
Bodil Wikström - Ulla Lundström Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 3 Ö-1 E 50 0/22

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Öst giv
N-S i zon
94

EKD653
EK1076
KD8762
975
7
D98
Ekn103
ED8
842
kn52
5
Kkn106432
kn109
43

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N1011846
S1011846
Ö21475
V21475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulla Wästberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 5D N+1 E 950 22/0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg 5D N= E 750 20/2
Bodil Wikström - Ulla Lundström Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 5 N+1 5 620 18/4
Björn Karlsson - Ann Bomark Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 5 N= E 600 16/6
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson 5D Ö-3 Kn 500 14/8
Jan Eriksson - Jane Girdo Olle Persson - Stefan Eriksson 4 N+1 2 150 12/10
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Mari Segerberg - Kent Hermansson 4D V-1 E 100 8/14
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3 V-2 E 100 8/14
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3D Ö-1 4 100 8/14
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hans Henrik Ramel - Johan Dieden 4 V-1 E 50 2/20
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 V-1 K 50 2/20
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 4 Ö-1 Kn 50 2/20

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Syd giv
Ö-V i zon
K97
D6
E10972
kn98
10
10542
Kkn83
E1052
kn8642
E8
D54
D74
ED53
Kkn973
6
K63

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N77988
S77988
Ö65454
V65455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 3NT S+1 2 430 22/0
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson 3NT N= 4 400 17/5
Björn Karlsson - Ann Bomark Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT N= 4 400 17/5
Mari Segerberg - Kent Hermansson Jan Eriksson - Jane Girdo 3NT S= 3 400 17/5
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT S= 3 400 17/5
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Gunlis Åberg - Ulla Öberg 2 S+1 10 140 12/10
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg 2 Ö-1 6 100 10/12
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 2 S-1 10 -50 5/17
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT N-1 4 -50 5/17
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Hans Henrik Ramel - Johan Dieden 3NT S-1 5 -50 5/17
Stig Unoson - Ulla Wästberg Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 2 S-1 E -50 5/17
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Olle Persson - Stefan Eriksson 4 S-2 4 -100 0/22

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Väst giv
alla i zon
E95
EKkn10854
kn9
D
43
632
E432
9754
Kkn87
D97
KD6
E108
D1062

10875
Kkn632

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N66887
S66877
Ö66556
V66556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Karlsson - Ann Bomark Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 1D N+3 8 760 22/0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 N= K 620 20/2
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 2 N+1 7 140 14/8
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 3 N= K 140 14/8
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 N+1 K 140 14/8
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Hans Henrik Ramel - Johan Dieden 3 N= K 140 14/8
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Gunlis Åberg - Ulla Öberg 3 N= K 140 14/8
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Olle Persson - Stefan Eriksson 2 N= K 110 6/16
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson 2 N= E 110 6/16
Stig Unoson - Ulla Wästberg Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 2 N= 6 110 6/16
Mari Segerberg - Kent Hermansson Jan Eriksson - Jane Girdo 3NT S-1 5 -100 2/20
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg 3NT S-3 4 -300 0/22

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Nord giv
N-S i zon
EK3
K874
kn72
D76
95
E96
E94
EK1093
kn104
D105
K1065
kn42
D8762
kn32
D83
85

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N55676
S55676
Ö88666
V88766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N+1 Kn 140 22/0
Jan Eriksson - Jane Girdo Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 2 S= E 110 19/3
Olle Persson - Stefan Eriksson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S= E 110 19/3
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Mari Segerberg - Kent Hermansson 3 Ö-1 D 50 15/7
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 V-1 E 50 15/7
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 2 V= E -90 12/10
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Hans Henrik Ramel - Johan Dieden 2 S-1 E -100 8/14
Stig Unoson - Ulla Wästberg Gunlis Åberg - Ulla Öberg 2 S-1 E -100 8/14
Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg Magnus Friberg - Mats Ryderheim 2 N-1 2 -100 8/14
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 V= K -110 2/20
Björn Karlsson - Ann Bomark Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson 2 V+1 Kn -110 2/20
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 3 V= K -110 2/20

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Öst giv
Ö-V i zon
kn2
1084
kn986
K853
954
E52
KD32
kn72
ED8763
KD
E75
109
K10
kn9763
104
ED64

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N74725
S74725
Ö696108
V696108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3 Ö+1 10 -170 21/1
Jan Eriksson - Jane Girdo Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 3 Ö+1 6 -170 21/1
Björn Karlsson - Ann Bomark Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson 3 Ö+2 3 -200 17/5
Stig Unoson - Ulla Wästberg Gunlis Åberg - Ulla Öberg 2 Ö+3 10 -200 17/5
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Mari Segerberg - Kent Hermansson 4 Ö= 10 -620 11/11
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 4 Ö= 10 -620 11/11
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö= 6 -620 11/11
Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg Magnus Friberg - Mats Ryderheim 4 Ö= E -620 11/11
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Hans Henrik Ramel - Johan Dieden 4 Ö+1 10 -650 3/19
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 Ö+1 10 -650 3/19
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö+1 10 -650 3/19
Olle Persson - Stefan Eriksson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö+1 3 -650 3/19

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Syd giv
alla i zon
ED654
E1072
108
109
10932
kn6
D7652
E3
Kkn87
D843
kn43
K7

K95
EK9
Dkn86542

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N116968
S116868
Ö27473
V27473
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT N+1 7 630 22/0
Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 S= Kn 600 20/2
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 3 N+1 8 170 18/4
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3 S+2 6 150 15/7
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Magnus Friberg - Mats Ryderheim 2 S+3 6 150 15/7
Bibi Jönsson - Willy Landgren Olle Persson - Stefan Eriksson 3 S+1 Kn 130 12/10
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 3NT S-1 5 -100 9/13
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S-1 5 -100 9/13
Jan Eriksson - Jane Girdo Hans Henrik Ramel - Johan Dieden 4 N-2 3 -200 4/18
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Mari Segerberg - Kent Hermansson 4 N-2 Kn -200 4/18
Bodil Wikström - Ulla Lundström Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 4 N-2 4 -200 4/18
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 N-3 3 -300 0/22

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Väst giv
ingen i zon
ED
kn73
E9653
kn86
Kkn108
ED
KDkn10
K94
97542
109852

1032
63
K64
8742
ED75

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N57426
S57526
Ö768106
V768106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Eriksson - Jane Girdo Hans Henrik Ramel - Johan Dieden 1 V-1 6 50 20/2
Bodil Wikström - Ulla Lundström Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 3NT V-1 5 50 20/2
Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT V-1 E 50 20/2
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 1 V= 3 -70 16/6
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Mari Segerberg - Kent Hermansson 1 V+1 E -90 14/8
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 2NT V= 3 -120 10/12
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT V= 5 -120 10/12
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Stig Unoson - Ulla Wästberg 2NT V= 3 -120 10/12
Bibi Jönsson - Willy Landgren Olle Persson - Stefan Eriksson 2 S-3 K -150 5/17
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 2NT V+1 3 -150 5/17
Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg Björn Karlsson - Ann Bomark 4 V+1 E -450 2/20
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Magnus Friberg - Mats Ryderheim 5D N-3 4 -500 0/22

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Nord giv
Ö-V i zon
kn1097
kn75
97
K1084
8432
EK3
Ekn3
ED2
KD6
D2
KD842
976
E5
109864
1065
kn53

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N52532
S52532
Ö8118910
V8118911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Mari Segerberg - Kent Hermansson 6 V-2 10 200 20/2
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Stig Unoson - Ulla Wästberg 6NT Ö-2 6 200 20/2
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 6NT Ö-2 10 200 20/2
Jan Eriksson - Jane Girdo Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 5NT Ö-1 6 100 15/7
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 6NT Ö-1 E 100 15/7
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT V+1 Kn -630 8/14
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT Ö+1 6 -630 8/14
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Olle Persson - Stefan Eriksson 4NT Ö= 10 -630 8/14
Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT V+1 Kn -630 8/14
Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson Annika Nivestam - Lotta Lundberg 3NT Ö+1 10 -630 8/14
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Hans Henrik Ramel - Johan Dieden 3NT V+2 Kn -660 1/21
Björn Karlsson - Ann Bomark Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT V+2 4 -660 1/21

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Öst giv
alla i zon
Dkn9
9852
ED1072
6
EK54
Dkn104
K4
E53
1087
K7
kn983
KD109
632
E63
65
kn8742

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N45443
S45444
Ö88889
V88889
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Olle Persson - Stefan Eriksson 3 Ö-1 2 100 22/0
Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N-1 8 -100 20/2
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT V= 7 -600 16/6
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT V= 7 -600 16/6
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT V= 2 -600 16/6
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Hans Henrik Ramel - Johan Dieden 3NT V+1 2 -630 6/16
Bibi Jönsson - Willy Landgren Mari Segerberg - Kent Hermansson 3NT V+1 9 -630 6/16
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT Ö+1 5 -630 6/16
Jan Eriksson - Jane Girdo Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 3NT V+1 2 -630 6/16
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 3NT V+1 7 -630 6/16
Björn Karlsson - Ann Bomark Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT V+1 D -630 6/16
Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson Annika Nivestam - Lotta Lundberg 3NT V+1 7 -630 6/16

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Syd giv
ingen i zon
Dkn2
Ekn104
42
EDkn5
K8754
963
kn63
108
9
875
KD9875
K72
E1063
KD2
E10
9643

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1061097
S1061097
Ö27244
V27244
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg 4D Ö-3 K 500 22/0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Olle Persson - Stefan Eriksson 4 N= 9 420 20/2
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson 3NT S= 9 400 17/5
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 3NT S= 3 400 17/5
Stig Unoson - Ulla Wästberg Björn Karlsson - Ann Bomark 4 S-1 3 -50 14/8
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S-2 Kn -100 8/14
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Hans Henrik Ramel - Johan Dieden 4 S-2 10 -100 8/14
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Mari Segerberg - Kent Hermansson 4 S-2 3 -100 8/14
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT N-2 K -100 8/14
Ann Lilliengren - Louise Grandinsson Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 3NT N-2 K -100 8/14
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 S-3 10 -150 1/21
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Jan Eriksson - Jane Girdo 3NT N-3 K -150 1/21

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Väst giv
N-S i zon
KD
E9743
Dkn76
E7
E10742
KD106
E
K86
863
52
842
Dkn1094
kn95
kn8
K10953
532

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N49746
S49746
Ö94696
V94696
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N= 8 110 21/1
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 N= D 110 21/1
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson 2NT V-2 D 100 18/4
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Jan Eriksson - Jane Girdo 3 V-1 E 50 16/6
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 2 N-1 8 -100 10/12
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Olle Persson - Stefan Eriksson 2 N-1 D -100 10/12
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Hans Henrik Ramel - Johan Dieden 3 S-1 K -100 10/12
Stig Unoson - Ulla Wästberg Björn Karlsson - Ann Bomark 2 N-1 3 -100 10/12
Ann Lilliengren - Louise Grandinsson Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 2 N-1 D -100 10/12
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg 2 V= E -110 4/18
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Mari Segerberg - Kent Hermansson 2NT V= 4 -120 2/20
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 V= D -140 0/22

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Nord giv
alla i zon
ED1043
Kkn97
KD6
kn
82
843
Ekn
EK8653
kn5
D652
975
D974
K976
E10
108432
102

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N6118116
S6118116
Ö72525
V72525
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Olle Persson - Stefan Eriksson 5D V-3 E 800 22/0
Ann Lilliengren - Louise Grandinsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N+2 9 680 20/2
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg 4 N+1 4 650 12/10
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 4 N+1 9 650 12/10
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 N+1 4 650 12/10
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 N+1 D 650 12/10
Björn Karlsson - Ann Bomark Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N+1 D 650 12/10
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Annika Nivestam - Lotta Lundberg 4 N+1 9 650 12/10
Hans Henrik Ramel - Johan Dieden Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 N+1 D 650 12/10
Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson Jan Eriksson - Jane Girdo 4 N= 5 620 4/18
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 3 N+2 7 200 2/20
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Mari Segerberg - Kent Hermansson 3 N+1 4 170 0/22

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Öst giv
ingen i zon
Ekn2
9862
Kkn7
E54
10
Kkn4
E6542
kn1093
KD97653
E3
108
K8
84
D1075
D93
D762

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N55624
S55624
Ö886107
V886107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Johan Dieden Bibi Jönsson - Willy Landgren 4D Ö-1 7 100 22/0
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 3 S-2 10 -100 20/2
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg 3 Ö= 7 -140 17/5
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 2 Ö+1 7 -140 17/5
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Olle Persson - Stefan Eriksson 2 Ö+2 7 -170 11/11
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Annika Nivestam - Lotta Lundberg 2 Ö+2 5 -170 11/11
Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson Jan Eriksson - Jane Girdo 2 Ö+2 5 -170 11/11
Ann Lilliengren - Louise Grandinsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 Ö+1 8 -170 11/11
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Mari Segerberg - Kent Hermansson 2 Ö+3 7 -200 5/17
Björn Karlsson - Ann Bomark Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö+3 5 -200 5/17
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 Ö= 7 -420 2/20
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 Ö+1 5 -450 0/22

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Syd giv
N-S i zon
542
K9865
kn9
K108
86
Ekn42
75
Dkn952
Dkn10973
D107
ED3
E
EK
3
K108642
7643

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N67544
S67544
Ö75897
V65795
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Olle Persson - Stefan Eriksson 4 Ö-2 3 100 22/0
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 Ö-1 3 50 20/2
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö= 3 -110 18/4
Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 2 Ö+1 3 -140 15/7
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Gunlis Åberg - Ulla Öberg 2 Ö+1 6 -140 15/7
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 3 Ö+1 3 -170 8/14
Jan Eriksson - Jane Girdo Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg 2 Ö+2 8 -170 8/14
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Mari Segerberg - Kent Hermansson 2 Ö+2 3 -170 8/14
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 Ö+2 E -170 8/14
Hans Henrik Ramel - Johan Dieden Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 2 Ö+2 3 -170 8/14
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö+3 6 -200 2/20
Björn Karlsson - Ann Bomark Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 Ö= 2 -420 0/22

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Väst giv
Ö-V i zon
62
K10985
EDkn86
9
D8754
63
K1032
E3
kn3
kn74
97
KDkn865
EK109
ED2
54
10742

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N7111287
S7111297
Ö61133
V61133
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 N+2 K 480 21/1
Hans Henrik Ramel - Johan Dieden Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 4 N+2 K 480 21/1
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Olle Persson - Stefan Eriksson 4 N+1 K 450 18/4
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 V-4 9 400 16/6
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N+3 K 200 11/11
Jan Eriksson - Jane Girdo Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg 2 N+3 K 200 11/11
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Mari Segerberg - Kent Hermansson 3 N+2 K 200 11/11
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1 N+4 9 200 11/11
Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 2NT S+2 6 180 6/16
Björn Karlsson - Ann Bomark Bodil Wikström - Ulla Lundström 1NT N+2 K 150 4/18
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Gunlis Åberg - Ulla Öberg 2 Ö-1 E 100 2/20
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 4 N-1 K -50 0/22

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Nord giv
ingen i zon
EK
E865
K106
EKD5
kn9832
kn
kn9843
74
10765
D743
E72
83
D4
K1092
D5
kn10962

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N12712712
S12712712
Ö15161
V15161
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg 6NT N= E 990 22/0
Jan Eriksson - Jane Girdo Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 5 N+1 8 480 20/2
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Johan Dieden 3NT N+2 5 460 17/5
Ann Lilliengren - Louise Grandinsson Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 3NT N+2 10 460 17/5
Björn Karlsson - Ann Bomark Olle Persson - Stefan Eriksson 5 N= E 450 13/9
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 N+1 3 450 13/9
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson 3NT N+1 5 430 8/14
Mari Segerberg - Kent Hermansson Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3NT N+1 5 430 8/14
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT N+1 10 430 8/14
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N= 8 420 4/18
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT N= 3 400 2/20
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Stig Unoson - Ulla Wästberg 5 S-1 8 -50 0/22

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Öst giv
N-S i zon
KD9
D64
E54
E743
kn10852
kn10
KD3
K109
7643
85
kn987
kn85
E
EK9732
1062
D62

Optimalt kontrakt: 6D Ö-6 1400
 NT
N10912711
S10912711
Ö24162
V24162
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg 5D Ö-6 E 1400 22/0
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT N+2 9 660 20/2
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Johan Dieden 4 S+1 Kn 650 11/11
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson 4 S+1 5 650 11/11
Björn Karlsson - Ann Bomark Olle Persson - Stefan Eriksson 5 S= 3 650 11/11
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S+1 Kn 650 11/11
Mari Segerberg - Kent Hermansson Magnus Friberg - Mats Ryderheim 4 S+1 4 650 11/11
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 S+1 K 650 11/11
Ann Lilliengren - Louise Grandinsson Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 4 S+1 3 650 11/11
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 S+1 8 650 11/11
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 V-2 E 100 2/20
Jan Eriksson - Jane Girdo Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 6 S-1 K -100 0/22

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Syd giv
Ö-V i zon
932
kn8
K942
K865
K
EK10953
Dkn765
2
ED864
62
83
10974
kn1075
D74
E10
EDkn3

Optimalt kontrakt: 2D S-1 -100
 NT
N75477
S75477
Ö57865
V57865
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Lilliengren - Louise Grandinsson Gunlis Åberg - Ulla Öberg 5 Ö-3 7 300 22/0
Mari Segerberg - Kent Hermansson Björn Karlsson - Ann Bomark 4 V-2 5 200 20/2
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V-1 6 100 16/6
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 V-1 5 100 16/6
Jan Eriksson - Jane Girdo Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 V-1 6 100 16/6
Olle Persson - Stefan Eriksson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S-1 E -50 11/11
Hans Henrik Ramel - Johan Dieden Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2NT N-1 6 -50 11/11
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg 2 V+1 9 -140 6/16
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 2 V+1 2 -140 6/16
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 V+1 9 -140 6/16
Bibi Jönsson - Willy Landgren Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson 3 V+2 9 -150 2/20
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 3 V+1 2 -170 0/22

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Väst giv
alla i zon
EK8432
Ekn3
74
98
kn106
D5
E1032
Kkn42
D
10982
965
E10763
975
K764
KDkn8
D5

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N46797
S46797
Ö87646
V87646
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari Segerberg - Kent Hermansson Björn Karlsson - Ann Bomark 4 N= 10 620 22/0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg 5 Ö-3 K 300 20/2
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr 2 N+1 5 140 18/4
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N-1 8 -100 8/14
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 N-1 10 -100 8/14
Bibi Jönsson - Willy Landgren Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson 4 N-1 E -100 8/14
Jan Eriksson - Jane Girdo Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 N-1 10 -100 8/14
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 4 N-1 7 -100 8/14
Annika Nivestam - Lotta Lundberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 N-1 10 -100 8/14
Olle Persson - Stefan Eriksson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N-1 E -100 8/14
Ann Lilliengren - Louise Grandinsson Gunlis Åberg - Ulla Öberg 4 N-1 10 -100 8/14
Hans Henrik Ramel - Johan Dieden Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 N-1 10 -100 8/14

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Nord giv
N-S i zon
E7
ED86
3
Kkn10654
KD94
54
KD9874
9
kn10862
10
1065
E873
53
Kkn9732
Ekn2
D2

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N1131148
S1131148
Ö110191
V110191
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 S+2 K 680 22/0
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 S+1 9 650 12/10
Bibi Jönsson - Willy Landgren Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg 5 N= K 650 12/10
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 4 S+1 9 650 12/10
Jan Eriksson - Jane Girdo Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S+1 9 650 12/10
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson 4 S+1 9 650 12/10
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 4 S+1 9 650 12/10
Olle Persson - Stefan Eriksson Annika Nivestam - Lotta Lundberg 5 S= 9 650 12/10
Hans Henrik Ramel - Johan Dieden Magnus Friberg - Mats Ryderheim 4 S+1 K 650 12/10
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Björn Karlsson - Ann Bomark 4 S+1 9 650 12/10
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 N= K 620 2/20
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mari Segerberg - Kent Hermansson 3 S+2 9 200 0/22

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Öst giv
Ö-V i zon
E102
Ekn952
D4
D103
D
D87
Kkn8762
Ekn5
97643
K106
E
7642
Kkn85
43
10953
K98

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N65777
S65777
Ö68655
V68655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Persson - Stefan Eriksson Annika Nivestam - Lotta Lundberg 2 N= E 110 22/0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg 2NT S-1 D -50 19/3
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson 2 N-1 E -50 19/3
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 V= E -90 11/11
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 V= 2 -90 11/11
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 2 V= E -90 11/11
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 2 V= 2 -90 11/11
Hans Henrik Ramel - Johan Dieden Magnus Friberg - Mats Ryderheim 2 V= 4 -90 11/11
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Björn Karlsson - Ann Bomark 2 V= 3 -90 11/11
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mari Segerberg - Kent Hermansson 2 V+2 E -130 3/19
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 V+2 3 -130 3/19
Jan Eriksson - Jane Girdo Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N-3 E -150 0/22

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Syd giv
alla i zon
87
EKD
kn973
Dkn83
KDkn1095

EKD652
4
E3
kn1095432
4
752
642
876
108
EK1096

Optimalt kontrakt: 7D S-5 -1400
 NT
N82414
S82414
Ö4117125
V4117125
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg 4 Ö-3 E 300 22/0
Mari Segerberg - Kent Hermansson Annika Nivestam - Lotta Lundberg 6 V-1 E 100 20/2
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 V+1 8 -150 18/4
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson 3 V+2 E -200 15/7
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 2 V+3 3 -200 15/7
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 5 V= E -650 10/12
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 4 V+1 E -650 10/12
Bodil Wikström - Ulla Lundström Jan Eriksson - Jane Girdo 4 V+1 2 -650 10/12
Bibi Jönsson - Willy Landgren Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 5 V+1 K -680 4/18
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 V+2 E -680 4/18
Björn Karlsson - Ann Bomark Hans Henrik Ramel - Johan Dieden 5 V+1 E -680 4/18
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Olle Persson - Stefan Eriksson 6 V= D -1430 0/22

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.05

Väst giv
ingen i zon
ED8754
62
94
763
K102
Ekn74
kn75
kn98
6
K8
ED10862
ED54
kn93
D10953
K3
K102

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N33584
S33584
Ö1010756
V1010757
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Olle Persson - Stefan Eriksson 3NT V-2 5 100 21/1
Björn Karlsson - Ann Bomark Hans Henrik Ramel - Johan Dieden 3NT V-2 2 100 21/1
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Arne Dahlberg - Maj-Louise Dahlberg 5 Ö-1 3 50 17/5
Anders Nordberg - Lars-Åke Larsmyr Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 Ö-1 3 50 17/5
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Dennis Alsensjö - Ingegerd Jeppsson 4 Ö= Kn -130 9/13
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 3 Ö+1 Kn -130 9/13
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3 Ö+1 3 -130 9/13
Mari Segerberg - Kent Hermansson Annika Nivestam - Lotta Lundberg 3 Ö+1 3 -130 9/13
Bodil Wikström - Ulla Lundström Jan Eriksson - Jane Girdo 4 Ö= 3 -130 9/13
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 4 Ö= 5 -130 9/13
Bibi Jönsson - Willy Landgren Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 Ö+3 D -150 2/20
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT V= 5 -400 0/22