Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » 30/1 scr 2017-01-30 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

30/1 scr 2017-01-30

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Nord giv
ingen i zon
876
K84
E82
ED43
EK42
E53
K97
K96
Dkn
Dkn1096
kn105
875
10953
72
D643
kn102

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N66354
S66354
Ö77877
V771088
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 Ö-2 Kn 100 36.0/2.0
Bengt Rylander - Agneta Johansson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT V-2 3 100 36.0/2.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 1NT V-2 8 100 36.0/2.0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Carin Millar - Lisa Camp 2NT V-1 6 50 28.0/10.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1 V-1 4 50 28.0/10.0
Karen Nielsen - Berit Linse Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 Ö-1 Kn 50 28.0/10.0
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Marianne Wästberg - Irma Romare 4 Ö-1 6 50 28.0/10.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT V-1 3 50 28.0/10.0
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Gunlis Åberg - Jane Girdo 1NT V= 4 -90 22.0/16.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 S-2 E -100 20.0/18.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 1 Ö+1 Kn -110 18.0/20.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 1NT Ö+1 2 -120 16.0/22.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2 V+1 6 -140 12.0/26.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 V+1 8 -140 12.0/26.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 V= 2 -140 12.0/26.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 1NT V+2 8 -150 8.0/30.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 V+1 4 -170 6.0/32.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Jan Clementsson - Anders Edstrand 1NT V+3 2 -180 4.0/34.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Mats Holm - Svante Berglund 2 Ö+3 5 -200 2.0/36.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT Ö= 4 -400 0.0/38.0

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Öst giv
N-S i zon
D85
Ekn962
D8
K42
Ekn974
D
10763
kn83
K32
87543
E2
1065
106
K10
Kkn954
ED97

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N109969
S109967
Ö33464
V33464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Gunlis Åberg - Jane Girdo 4 N+2 E 680 38.0/0.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT S+1 4 630 34.0/4.0
Bengt Rylander - Agneta Johansson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT N+1 3 630 34.0/4.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT S+1 4 630 34.0/4.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT N= 4 600 29.0/9.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT N= 2 600 29.0/9.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2NT N+4 2 240 26.0/12.0
Karen Nielsen - Berit Linse Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2NT N+3 3 210 24.0/14.0
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Marianne Wästberg - Irma Romare 2NT N+2 4 180 22.0/16.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 N+1 K 140 19.0/19.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 N= E 140 19.0/19.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Jan Clementsson - Anders Edstrand 3 S= D 110 15.0/23.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3 S= D 110 15.0/23.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 N-1 5 -100 9.0/29.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Mats Holm - Svante Berglund 2NT N-1 2 -100 9.0/29.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 S-1 D -100 9.0/29.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 S-1 D -100 9.0/29.0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Carin Millar - Lisa Camp 3NT N-2 5 -200 2.0/36.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N-2 2 -200 2.0/36.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3NT N-2 4 -200 2.0/36.0

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Syd giv
Ö-V i zon
D
K10742
EK2
K752
EK104
E63
D75
D84
98732
kn9
1063
1063
kn65
D85
kn984
Ekn9

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N991068
S1091078
Ö34363
V34363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 N= 2 420 38.0/0.0
Carin Millar - Lisa Camp Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 Ö-2 5 200 34.0/4.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 Ö-2 5 200 34.0/4.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 V-2 E 200 34.0/4.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 2NT S+2 E 180 30.0/8.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2 N+2 7 170 23.0/15.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Stig Unoson - Björn Klefbohm 2 N+2 9 170 23.0/15.0
Karen Nielsen - Berit Linse Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 N+2 3 170 23.0/15.0
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 N+1 6 170 23.0/15.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Hans Ryning - Gösta Wiik 2 N+2 9 170 23.0/15.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Bengt Rylander - Agneta Johansson 2 N+2 9 170 23.0/15.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 N+1 9 140 14.0/24.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars Persson - Olov Hägerfors 2 N+1 9 140 14.0/24.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 3 N= 9 140 14.0/24.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N+2 9 130 10.0/28.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gunlis Åberg - Jane Girdo 2 V-1 E 100 8.0/30.0
Mats Holm - Svante Berglund Jan Clementsson - Anders Edstrand 2 N= 6 90 5.0/33.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 2 S= E 90 5.0/33.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 N-1 9 -50 2.0/36.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 N-2 Kn -100 0.0/38.0

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Väst giv
alla i zon
ED7
D9
D43
K7643
109642
864
E8
ED10
K53
532
kn752
kn85
kn8
EKkn107
K1096
92

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N91010710
S91010710
Ö43363
V43363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3NT N+2 8 660 38.0/0.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT N+1 5 630 32.0/6.0
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT N+1 K 630 32.0/6.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars Persson - Olov Hägerfors 3NT N+1 6 630 32.0/6.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Bengt Rylander - Agneta Johansson 3NT N+1 3 630 32.0/6.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3NT N+1 2 630 32.0/6.0
Mats Holm - Svante Berglund Jan Clementsson - Anders Edstrand 4 S= 2 620 24.0/14.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 S= 10 620 24.0/14.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S= E 620 24.0/14.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT N= 2 600 18.0/20.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT N= 2 600 18.0/20.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT N= 2 600 18.0/20.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 V-4 D 400 14.0/24.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Birgit Hartman - Elsa Olsson 1NT N+3 2 180 12.0/26.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Hanna Lewandowski - Christina Leander 3 S+1 6 170 9.0/29.0
Carin Millar - Lisa Camp Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 S+2 10 170 9.0/29.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gunlis Åberg - Jane Girdo 2NT N+1 2 150 5.0/33.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 1NT N+2 3 150 5.0/33.0
Karen Nielsen - Berit Linse Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 S-1 2 -100 2.0/36.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2NT Ö+1 3 -150 0.0/38.0

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Nord giv
N-S i zon
kn10
K108764
E103
kn6
ED8
kn
Dkn872
E954
K9
532
K94
D10832
765432
ED9
65
K7

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N33887
S33887
Ö1010556
V1010556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ljung - Gun Bellander Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT Ö-4 7 200 38.0/0.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 N+1 K 170 35.0/3.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+2 8 170 35.0/3.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Lars Persson - Olov Hägerfors 3 N= 3 140 29.0/9.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 N= 4 140 29.0/9.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Rolf Jönsson - Jan Strandberg 2 N+1 2 140 29.0/9.0
Gunlis Åberg - Jane Girdo Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 N+1 2 140 29.0/9.0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 N= 8 110 23.0/15.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Karen Nielsen - Berit Linse 2 S= D 110 23.0/15.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Carin Millar - Lisa Camp 3 N-1 8 -100 17.0/21.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 N-1 K -100 17.0/21.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N-1 8 -100 17.0/21.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3 N-1 4 -100 17.0/21.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 V= 7 -110 12.0/26.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mats Holm - Svante Berglund 2 V+2 E -130 7.0/31.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 Ö= 5 -130 7.0/31.0
Bengt Rylander - Agneta Johansson Mari Segerberg - Jan Öhman 3 V+1 7 -130 7.0/31.0
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Östen Svantesson - Klas Bellander 4 V= Kn -130 7.0/31.0
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 1NT Ö+3 9 -180 2.0/36.0
Jan Clementsson - Anders Edstrand Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3D S-1 Kn -200 0.0/38.0

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Öst giv
Ö-V i zon

kn932
KDkn86
E954
kn9743
E105
1074
kn7
KD102
KD76
32
KD10
E865
84
E95
8632

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N98647
S98647
Ö44796
V44796
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Jane Girdo Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 V-2 E 200 38.0/0.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Carin Millar - Lisa Camp 3 V-1 K 100 33.0/5.0
Jan Clementsson - Anders Edstrand Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 Ö-1 8 100 33.0/5.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Rolf Jönsson - Jan Strandberg 1NT V-1 K 100 33.0/5.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3 V-1 K 100 33.0/5.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Lars Persson - Olov Hägerfors 3 N-1 K -50 28.0/10.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT Ö= 5 -90 26.0/12.0
Bengt Rylander - Agneta Johansson Mari Segerberg - Jan Öhman 4D N-1 K -100 24.0/14.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 V= 5 -110 20.0/18.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 2 Ö= 5 -110 20.0/18.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 Ö= 8 -110 20.0/18.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 Ö+1 8 -140 8.0/30.0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 Ö= 7 -140 8.0/30.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 Ö= E -140 8.0/30.0
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 Ö+1 8 -140 8.0/30.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mats Holm - Svante Berglund 2 V+1 E -140 8.0/30.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 V+1 K -140 8.0/30.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Karen Nielsen - Berit Linse 2 Ö+1 5 -140 8.0/30.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 V= K -140 8.0/30.0
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Östen Svantesson - Klas Bellander 3 Ö= E -140 8.0/30.0

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Syd giv
alla i zon
Dkn10
D9874
95
Ekn5
E97
K10532
832
86
65
kn6
EDkn
K109432
K8432
E
K10764
D7

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N69798
S59797
Ö74645
V74635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgit Hartman - Elsa Olsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3 Ö-7 2 700 37.9/0.1
Mari Segerberg - Jan Öhman Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 S= 8 620 35.8/2.2
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 V-3 E 300 33.7/4.3
Marianne Wästberg - Irma Romare Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 S= 2 140 27.4/10.6
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 S= 8 140 27.4/10.6
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 3 S= 8 140 27.4/10.6
Gunlis Åberg - Jane Girdo Östen Svantesson - Klas Bellander 3 S= 8 140 27.4/10.6
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3 S= 3 140 27.4/10.6
Lars Persson - Olov Hägerfors Carin Millar - Lisa Camp 3NT N-1 9 -100 13.7/24.3
Mats Holm - Svante Berglund Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 S-1 8 -100 13.7/24.3
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 S-1 8 -100 13.7/24.3
Björn Nilsén - Irene Nilsén Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 S-1 8 -100 13.7/24.3
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S-1 8 -100 13.7/24.3
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Hans Ryning - Gösta Wiik 2 N-1 E -100 13.7/24.3
Gunilla Ljung - Gun Bellander Bengt Rylander - Agneta Johansson 4 S-1 8 -100 13.7/24.3
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3 S-1 5 -100 13.7/24.3
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Bo Cnattingius - Ingela Roos 4 S-2 5 -200 2.2/35.8
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 S-2 8 -200 2.2/35.8
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 S-2 8 -200 2.2/35.8
Jan Clementsson - Anders Edstrand Karen Nielsen - Berit Linse     A- 15.2/15.2

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Väst giv
ingen i zon
Kkn1042
K52
E98
kn6
D9763
4
54
ED983
8
ED1086
1062
K1042
E5
kn973
KDkn73
75

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N38676
S38676
Ö104665
V104665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ljung - Gun Bellander Bengt Rylander - Agneta Johansson 3NT N= 8 400 36.9/1.1
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT N= 8 400 36.9/1.1
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Hans Ryning - Gösta Wiik 3 S= 4 110 33.7/4.3
Marianne Wästberg - Irma Romare Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 V-1 E 50 31.6/6.4
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Bo Cnattingius - Ingela Roos 3 N-1 4 -50 23.2/14.8
Lars Persson - Olov Hägerfors Carin Millar - Lisa Camp 4 S-1 E -50 23.2/14.8
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3NT N-1 6 -50 23.2/14.8
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 S-1 4 -50 23.2/14.8
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N-1 8 -50 23.2/14.8
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 N-1 2 -50 23.2/14.8
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3 S-1 4 -50 23.2/14.8
Mats Holm - Svante Berglund Hanna Lewandowski - Christina Leander 2 N-2 2 -100 10.6/27.4
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2NT N-2 6 -100 10.6/27.4
Gunlis Åberg - Jane Girdo Östen Svantesson - Klas Bellander 4 S-2 4 -100 10.6/27.4
Birgit Hartman - Elsa Olsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 2 N-2 2 -100 10.6/27.4
Mari Segerberg - Jan Öhman Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 N-2 10 -100 10.6/27.4
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 V= E -110 3.2/34.8
Björn Nilsén - Irene Nilsén Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 V= Kn -110 3.2/34.8
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 4 N-3 2 -150 0.1/37.9
Jan Clementsson - Anders Edstrand Karen Nielsen - Berit Linse     A- 15.2/15.2

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Nord giv
Ö-V i zon
1094
D84
8
K98752
EK5
kn10
EKDkn952
6
8632
E962
1064
kn3
Dkn7
K753
73
ED104

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N82633
S82633
Ö511697
V511697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan Clementsson - Anders Edstrand 3NT V-2 9 200 38.0/0.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Lars Persson - Olov Hägerfors 5 V-1 4 100 33.0/5.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Björn Nilsén - Irene Nilsén 5 V-1 8 100 33.0/5.0
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 5 V-1 4 100 33.0/5.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 5 V-1 K 100 33.0/5.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Marianne Wästberg - Irma Romare 2 V+2 2 -130 21.0/17.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 V= K -130 21.0/17.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Karen Nielsen - Berit Linse 4 V= 2 -130 21.0/17.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 V= 4 -130 21.0/17.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V= D -130 21.0/17.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 V+1 10 -130 21.0/17.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 V= 2 -130 21.0/17.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 4 V= D -130 21.0/17.0
Carin Millar - Lisa Camp Mats Holm - Svante Berglund 3 V+2 9 -150 9.0/29.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 4 V+1 2 -150 9.0/29.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Gunlis Åberg - Jane Girdo 4 V+1 10 -150 9.0/29.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Östen Svantesson - Klas Bellander 3 V+2 2 -150 9.0/29.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 V+2 D -170 4.0/34.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Bengt Rylander - Agneta Johansson 5 V= 5 -600 2.0/36.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mari Segerberg - Jan Öhman 5 V+1 D -620 0.0/38.0

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Öst giv
alla i zon
E76542
kn2
K94
D10
1093
6
Ekn1076532
8
kn8
D9543
D
EK963
KD
EK1087
8
kn7542

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 200
 NT
N84989
S84989
Ö59443
V59443
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Lars Persson - Olov Hägerfors 5D V-2 D 500 35.0/3.0
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT Ö-5 2 500 35.0/3.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4D V-2 Kn 500 35.0/3.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Bengt Rylander - Agneta Johansson 5D V-2 E 500 35.0/3.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2NT Ö-3 K 300 30.0/8.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mari Segerberg - Jan Öhman 5 V-2 2 200 27.0/11.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 V-2 D 200 27.0/11.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 N+1 E 170 23.0/15.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2 N+2 D 170 23.0/15.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 N= D 140 19.0/19.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Karen Nielsen - Berit Linse 2 N+1 E 140 19.0/19.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 4 V-1 E 100 16.0/22.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 N-1 D -100 14.0/24.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan Clementsson - Anders Edstrand 3 V= E -110 10.0/28.0
Carin Millar - Lisa Camp Mats Holm - Svante Berglund 3 V= E -110 10.0/28.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 V= E -110 10.0/28.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Gunlis Åberg - Jane Girdo 4 V= D -130 5.0/33.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Östen Svantesson - Klas Bellander 3 V+1 E -130 5.0/33.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 N-2 E -200 2.0/36.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Marianne Wästberg - Irma Romare 3D V= Kn -670 0.0/38.0

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Syd giv
ingen i zon
K873
D1096
kn103
107
kn652
EK3
E974
K3
E4
kn8752
D52
D84
D109
4
K86
Ekn9652

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N75566
S75566
Ö68866
V68866
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Anders Edstrand Karen Nielsen - Berit Linse 4 V-3   150 33.7/4.3
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT V-3 7 150 33.7/4.3
Birgit Hartman - Elsa Olsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V-3 10 150 33.7/4.3
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2NT V-3 3 150 33.7/4.3
Mari Segerberg - Jan Öhman Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 V-3 10 150 33.7/4.3
Björn Nilsén - Irene Nilsén Lars Persson - Olov Hägerfors 4 V-2 10 100 25.3/12.7
Gunlis Åberg - Jane Girdo Hans Ryning - Gösta Wiik 4 Ö-2 E 100 25.3/12.7
Östen Svantesson - Klas Bellander Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö-2 E 100 25.3/12.7
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3NT V-1 3 50 17.9/20.1
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Marianne Wästberg - Irma Romare 3 V-1 10 50 17.9/20.1
Bengt Rylander - Agneta Johansson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 V-1 10 50 17.9/20.1
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V-1 10 50 17.9/20.1
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 Ö= E -110 12.7/25.3
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Rolf Jönsson - Jan Strandberg 1NT Ö+1 6 -120 9.5/28.5
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 2NT V= Kn -120 9.5/28.5
Carin Millar - Lisa Camp Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 Ö+1 E -140 6.4/31.6
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Mats Holm - Svante Berglund 2 Ö+2 6 -170 4.3/33.7
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Bo Cnattingius - Ingela Roos 3NT V= 7 -400 1.1/36.9
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT V= Kn -400 1.1/36.9
Hanna Lewandowski - Christina Leander Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson     A+ 23.2/22.8

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Väst giv
N-S i zon
KD764
E987
K2
D4
932
KDkn543
43
Kkn
Ekn

8765
10987653
1085
1062
EDkn109
E2

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N61081011
S488911
Ö72411
V72411
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Östen Svantesson - Klas Bellander Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT N+1 10 630 36.9/1.1
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT N+1 10 630 36.9/1.1
Jan Clementsson - Anders Edstrand Karen Nielsen - Berit Linse 4 N=   620 29.5/8.5
Carin Millar - Lisa Camp Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 N= 10 620 29.5/8.5
Björn Nilsén - Irene Nilsén Lars Persson - Olov Hägerfors 4 N= 10 620 29.5/8.5
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N= 10 620 29.5/8.5
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 N= 10 620 29.5/8.5
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Bo Cnattingius - Ingela Roos 3NT N= 10 600 23.2/14.8
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Mats Holm - Svante Berglund 3 N+2 10 200 21.1/16.9
Bengt Rylander - Agneta Johansson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 N+2 10 170 15.8/22.2
Gunlis Åberg - Jane Girdo Hans Ryning - Gösta Wiik 3 N+1 10 170 15.8/22.2
Birgit Hartman - Elsa Olsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N+2 10 170 15.8/22.2
Mari Segerberg - Jan Öhman Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3 N+1 10 170 15.8/22.2
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3 N= 7 140 10.6/27.4
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 S-1 K -100 7.4/30.6
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 N-1 10 -100 7.4/30.6
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 N-2 10 -200 4.3/33.7
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Marianne Wästberg - Irma Romare 4 N-3 10 -300 1.1/36.9
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 N-3 10 -300 1.1/36.9
Hanna Lewandowski - Christina Leander Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson     A+ 23.2/22.8

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Nord giv
alla i zon
Ekn98
Dkn82
1086
kn7
K4
K10743
7
K9654
D10652
95
542
1082
73
E6
EKDkn93
ED3

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N6118811
S7119811
Ö62452
V62452
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Bengt Rylander - Agneta Johansson 3NT S+4 5 720 38.0/0.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT S+3 5 690 35.0/3.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 3NT S+3 6 690 35.0/3.0
Carin Millar - Lisa Camp Jan Clementsson - Anders Edstrand 3NT S+2 3 660 32.0/6.0
Mats Holm - Svante Berglund Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT N+1 5 630 28.0/10.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Mari Segerberg - Jan Öhman 3NT S+1 4 630 28.0/10.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Gunlis Åberg - Jane Girdo 3NT S+1 5 630 28.0/10.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 5 S+1 7 620 24.0/14.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Bo Cnattingius - Ingela Roos 5 S= 6 600 20.0/18.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 5 S= 5 600 20.0/18.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Östen Svantesson - Klas Bellander 5 S= 4 600 20.0/18.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 3 S+2 6 150 15.0/23.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Karen Nielsen - Berit Linse 3 S+2 4 150 15.0/23.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 5 S-1 4 -100 8.0/30.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 5 S-1 6 -100 8.0/30.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 5 S-1 K -100 8.0/30.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Hans Ryning - Gösta Wiik 5 N-1 2 -100 8.0/30.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5 N-1 5 -100 8.0/30.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 6 N-2 6 -200 1.0/37.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 6 N-2 6 -200 1.0/37.0

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Öst giv
ingen i zon
9543
Dkn98
8
K982
ED76
1032
kn62
E76
Kkn8
74
D1073
D543
102
EK65
EK954
kn10

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N78977
S78977
Ö65366
V65366
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 N+2 8 170 35.0/3.0
Mats Holm - Svante Berglund Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 N+2 7 170 35.0/3.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Karen Nielsen - Berit Linse 3 S+1 E 170 35.0/3.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N+2 4 170 35.0/3.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Bo Cnattingius - Ingela Roos 2 S+1 E 140 25.0/13.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3 N= 8 140 25.0/13.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 S+1 E 140 25.0/13.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Mari Segerberg - Jan Öhman 3 N= 8 140 25.0/13.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Östen Svantesson - Klas Bellander 3 N= 4 140 25.0/13.0
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Bengt Rylander - Agneta Johansson 2 S+1 7 140 25.0/13.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 1NT N+1 3 120 18.0/20.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 N= 4 110 16.0/22.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 1NT S= 6 90 14.0/24.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 N-1 3 -50 7.0/31.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 N-1 7 -50 7.0/31.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 N-1 K -50 7.0/31.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Hans Ryning - Gösta Wiik 4 N-1 8 -50 7.0/31.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N-1 7 -50 7.0/31.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Gunlis Åberg - Jane Girdo 4 S-1 Kn -50 7.0/31.0
Carin Millar - Lisa Camp Jan Clementsson - Anders Edstrand 2 V= 8 -110 0.0/38.0

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Syd giv
N-S i zon
kn
K9842
EK3
Kkn42
KD98
D103
72
D1076
E542
Ekn76
D8
E85
10763
5
kn109654
93

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N48545
S48545
Ö94897
V94897
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Christina Leander Karen Nielsen - Berit Linse 3NT Ö-5 Kn 250 38.0/0.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT Ö-3 Kn 150 36.0/2.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S= K 110 34.0/4.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bengt Rylander - Agneta Johansson 3NT Ö-2 Kn 100 29.0/9.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 4 V-2 E 100 29.0/9.0
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 V-2 E 100 29.0/9.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Östen Svantesson - Klas Bellander 3NT Ö-2 Kn 100 29.0/9.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 Ö-1 4 50 20.0/18.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Bibi Jönsson - Willy Landgren 1NT Ö-1 Kn 50 20.0/18.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gunlis Åberg - Jane Girdo 4 Ö-1 5 50 20.0/18.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Mari Segerberg - Jan Öhman 3 Ö-1 5 50 20.0/18.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 Ö-1 6 50 20.0/18.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2NT Ö= 5 -120 13.0/25.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 2NT Ö= 5 -120 13.0/25.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Lars Persson - Olov Hägerfors 2 V+1 E -140 8.0/30.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 1 V+2 E -140 8.0/30.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Rolf Jönsson - Jan Strandberg 2 V+1 E -140 8.0/30.0
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Mats Holm - Svante Berglund 2NT Ö+2 5 -180 4.0/34.0
Carin Millar - Lisa Camp Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3NT Ö= 5 -400 2.0/36.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Jan Clementsson - Anders Edstrand 3NT Ö+1 5 -430 0.0/38.0

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Väst giv
Ö-V i zon
kn87
Ekn83
1086
K76
EK4
KD1096
kn5
kn92
D9
7
EKD9743
D53
106532
542
2
E1084

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N52563
S52563
Ö8108610
V8108610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gunlis Åberg - Jane Girdo 3 Ö+1 E -130 36.0/2.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Mari Segerberg - Jan Öhman 4 Ö= E -130 36.0/2.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 Ö+1 5 -130 36.0/2.0
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Mats Holm - Svante Berglund 2 Ö+3 2 -150 32.0/6.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT V= 6 -600 29.0/9.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Karen Nielsen - Berit Linse 3NT Ö= 7 -600 29.0/9.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Jan Clementsson - Anders Edstrand 3NT V+1 6 -630 20.0/18.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Lars Persson - Olov Hägerfors 3NT V+1 7 -630 20.0/18.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT V+1 5 -630 20.0/18.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT V+1 7 -630 20.0/18.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT V+1 6 -630 20.0/18.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3NT V+1 6 -630 20.0/18.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3NT V+1 6 -630 20.0/18.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT V+2 10 -660 7.0/31.0
Carin Millar - Lisa Camp Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3NT V+2 8 -660 7.0/31.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bengt Rylander - Agneta Johansson 3NT V+2 3 -660 7.0/31.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT V+2 6 -660 7.0/31.0
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT V+2 6 -660 7.0/31.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Östen Svantesson - Klas Bellander 3NT V+2 7 -660 7.0/31.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3NT V+3 7 -690 0.0/38.0

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Nord giv
ingen i zon
D73
D105
EKD9
E95
kn64
EKkn87
62
K87
EK8
9432
543
1062
10952
6
kn1087
Dkn43

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N89687
S89687
Ö54755
V54755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Svante Berglund Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2D V-2 E 300 38.0/0.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Gunlis Åberg - Jane Girdo 3 S+1 E 170 36.0/2.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 4 V-3 E 150 32.0/6.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Gunilla Ljung - Gun Bellander 1NT N+2 E 150 32.0/6.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT N+2 9 150 32.0/6.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Bo Cnattingius - Ingela Roos 1NT N+1 E 120 25.0/13.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Marianne Wästberg - Irma Romare 1NT N+1 K 120 25.0/13.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 1NT N+1 2 120 25.0/13.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 1NT N+1 E 120 25.0/13.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Bengt Rylander - Agneta Johansson 3 V-2 E 100 20.0/18.0
Carin Millar - Lisa Camp Karen Nielsen - Berit Linse 1NT N= 2 90 17.0/21.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Östen Svantesson - Klas Bellander 1NT N= 3 90 17.0/21.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 V-1 E 50 9.0/29.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 V-1 E 50 9.0/29.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 V-1 E 50 9.0/29.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Jan Clementsson - Anders Edstrand 3 V-1 E 50 9.0/29.0
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V-1 E 50 9.0/29.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 V-1 E 50 9.0/29.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 V= E -110 1.0/37.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2 V= E -110 1.0/37.0

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Öst giv
N-S i zon
kn
EK9
kn8752
EK75
E75
Dkn10862
E
D94
K1062
743
9
kn10863
D9843
5
KD10643
2

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N411479
S411479
Ö72864
V72864
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 5D S= E 750 37.0/1.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Gunilla Ljung - Gun Bellander 5D S= E 750 37.0/1.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Bibi Jönsson - Willy Landgren 5 S= E 600 27.0/11.0
Mats Holm - Svante Berglund Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 5 N= 7 600 27.0/11.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 5 N= 7 600 27.0/11.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Marianne Wästberg - Irma Romare 5 N= 2 600 27.0/11.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 5 N= 7 600 27.0/11.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Bengt Rylander - Agneta Johansson 5 S= D 600 27.0/11.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Östen Svantesson - Klas Bellander 5 S= D 600 27.0/11.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Gunlis Åberg - Jane Girdo 5 S= 10 600 27.0/11.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 4 S+1 E 150 14.0/24.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 N+1 7 150 14.0/24.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Bo Cnattingius - Ingela Roos 4 N+1 3 150 14.0/24.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N+3 2 150 14.0/24.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 N+2 4 150 14.0/24.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4D V-1 Kn 100 8.0/30.0
Carin Millar - Lisa Camp Karen Nielsen - Berit Linse 5 S-1 E -100 5.0/33.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Jan Clementsson - Anders Edstrand 5 S-1 D -100 5.0/33.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 2 V+1 E -140 2.0/36.0
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 S-4 E -400 0.0/38.0

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Syd giv
Ö-V i zon
KD8762
54
KD7
86

kn1076
E1082
kn9532
Ekn1094
83
kn95
K104
53
EKD92
643
ED7

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N77998
S771098
Ö66344
V66345
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Christina Leander Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT N+1 E 430 38.0/0.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3NT N= 5 400 36.0/2.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S+2 E 170 34.0/4.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 N+1 8 140 32.0/6.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 N= 8 110 30.0/8.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 N-1 8 -50 24.0/14.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Östen Svantesson - Klas Bellander 3 N-1 8 -50 24.0/14.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2 N-1 3 -50 24.0/14.0
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 N-1 4 -50 24.0/14.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N-1 4 -50 24.0/14.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 N-2 4 -100 14.0/24.0
Bengt Rylander - Agneta Johansson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N-2 5 -100 14.0/24.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 S-2 E -100 14.0/24.0
Gunlis Åberg - Jane Girdo Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 N-2 8 -100 14.0/24.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4D S-1 Kn -100 14.0/24.0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Bo Cnattingius - Ingela Roos 3NT S-3 3 -150 7.0/31.0
Mats Holm - Svante Berglund Karen Nielsen - Berit Linse 3NT S-3 3 -150 7.0/31.0
Carin Millar - Lisa Camp Marianne Wästberg - Irma Romare 4D S-2 E -300 3.0/35.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lars Persson - Olov Hägerfors 4D N-2 8 -300 3.0/35.0
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Jan Clementsson - Anders Edstrand 4D S-3 Kn -500 0.0/38.0

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Väst giv
alla i zon
KD7
54
Kkn1094
kn63
52
EK86
8652
854
E984
Dkn9732

EK10
kn1063
10
ED73
D972

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N78274
S78274
Ö651168
V651168
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Nilsén - Irene Nilsén Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 6 Ö-1 E 100 37.0/1.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö-1 Kn 100 37.0/1.0
Bengt Rylander - Agneta Johansson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö+1 E -170 33.0/5.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Birgit Hartman - Elsa Olsson 3 Ö+1 6 -170 33.0/5.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 Ö+2 3 -200 26.0/12.0
Carin Millar - Lisa Camp Marianne Wästberg - Irma Romare 2 Ö+3 E -200 26.0/12.0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 1 Ö+4 6 -200 26.0/12.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3 Ö+2 Kn -200 26.0/12.0
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 2 Ö+3 Kn -200 26.0/12.0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Bo Cnattingius - Ingela Roos 4 Ö+1 6 -650 12.0/26.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 Ö+1 E -650 12.0/26.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 Ö+1 E -650 12.0/26.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lars Persson - Olov Hägerfors 4 Ö+1 10 -650 12.0/26.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+1 6 -650 12.0/26.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Östen Svantesson - Klas Bellander 4 Ö+1 E -650 12.0/26.0
Gunlis Åberg - Jane Girdo Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 Ö+1 2 -650 12.0/26.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 Ö+1 E -650 12.0/26.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö+1 7 -650 12.0/26.0
Karin Ringsberg - Tina Arvidsson Jan Clementsson - Anders Edstrand 4 Ö+2 6 -680 2.0/36.0
Mats Holm - Svante Berglund Karen Nielsen - Berit Linse 4D Ö+1 Kn -990 0.0/38.0

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Nord giv
N-S i zon
K952
K8
kn10
108765
863
10652
9
Kkn932
E4
Dkn94
D8543
ED
Dkn107
E73
EK762
4

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N69598
S69598
Ö64835
V64735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Anders Edstrand Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 1 Ö-4 4 200 37.0/1.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Mats Holm - Svante Berglund 3 V-4 Kn 200 37.0/1.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Carin Millar - Lisa Camp 3 N+1 D 170 31.0/7.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Bo Cnattingius - Ingela Roos 2 N+2 D 170 31.0/7.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Karen Nielsen - Berit Linse 2 N+2 D 170 31.0/7.0
Gunlis Åberg - Jane Girdo Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 2 N+2 D 170 31.0/7.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 V-3 4 150 24.0/14.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 Ö-3 E 150 24.0/14.0
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1NT Ö-3 E 150 24.0/14.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Lars Persson - Olov Hägerfors 2 S+1 9 140 20.0/18.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 2 S+1 9 110 18.0/20.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 1 Ö-2 2 100 14.0/24.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 1 Ö-2 4 100 14.0/24.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Bengt Rylander - Agneta Johansson 3 Ö-2 E 100 14.0/24.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 S= 3 90 9.0/29.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Östen Svantesson - Klas Bellander 2 S= 2 90 9.0/29.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 1NT Ö-1 E 50 5.0/33.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3 Ö-1 E 50 5.0/33.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Marianne Wästberg - Irma Romare 3 N-1 4 -100 2.0/36.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N-2 D -200 0.0/38.0

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn73
D109
D862
ED
KD5
kn3
K9
1097632
1094
874
kn1054
kn85
862
EK652
E73
K4

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N710111111
S710111111
Ö53222
V53222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 3NT N+2 5 460 38.0/0.0
Jan Clementsson - Anders Edstrand Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 S+1 6 450 34.0/4.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Bo Cnattingius - Ingela Roos 4 S+1 K 450 34.0/4.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Östen Svantesson - Klas Bellander 4 S+1 K 450 34.0/4.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Lars Persson - Olov Hägerfors 3NT S+1 7 430 26.0/12.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT S+1 10 430 26.0/12.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT S+1 K 430 26.0/12.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT N+1 4 430 26.0/12.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT S+1 10 430 26.0/12.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Carin Millar - Lisa Camp 4 S= 5 420 15.0/23.0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Mats Holm - Svante Berglund 4 S= 10 420 15.0/23.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Karen Nielsen - Berit Linse 4 S= K 420 15.0/23.0
Gunlis Åberg - Jane Girdo Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 S= K 420 15.0/23.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Bengt Rylander - Agneta Johansson 4 S= 10 420 15.0/23.0
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 S= 9 420 15.0/23.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Marianne Wästberg - Irma Romare 3NT N= 10 400 5.0/33.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT S= 10 400 5.0/33.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3NT S= 6 400 5.0/33.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S= 10 400 5.0/33.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 S+2 K 170 0.0/38.0

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Syd giv
alla i zon
853
K107
6
E97654
K42
kn2
EK852
Kkn3
EDkn76
98
Dkn9
D82
109
ED6543
10743
10

Optimalt kontrakt: 4D V-2 500
 NT
N611013
S611013
Ö78286
V78286
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Cnattingius - Ingela Roos Mats Holm - Svante Berglund 4 V-2 10 200 35.0/3.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 Ö-2 10 200 35.0/3.0
Karen Nielsen - Berit Linse Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 4 Ö-2 E 200 35.0/3.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Marianne Wästberg - Irma Romare 4 Ö-2 10 200 35.0/3.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+2 E 170 30.0/8.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 Ö-1 E 100 25.0/13.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 Ö-1 10 100 25.0/13.0
Carin Millar - Lisa Camp Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 Ö-1 E 100 25.0/13.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3 Ö-1 10 100 25.0/13.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 Ö= 10 -140 20.0/18.0
Gunlis Åberg - Jane Girdo Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö+2 10 -170 17.0/21.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Bengt Rylander - Agneta Johansson 3 V+1 6 -170 17.0/21.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 5 S-2 E -200 13.0/25.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 3 Ö+2 10 -200 13.0/25.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 Ö+3 10 -230 10.0/28.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Gunilla Ljung - Gun Bellander 5D S-2 E -500 8.0/30.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 Ö= E -620 6.0/32.0
Jan Clementsson - Anders Edstrand Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+1 10 -650 4.0/34.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 4 V+2 6 -680 1.0/37.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 4 Ö+2 10 -680 1.0/37.0

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.30

Väst giv
ingen i zon
Ekn2
kn86
Ekn86
965
K87653
3
D1074
82
109
10974
K93
K1074
D4
EKD52
52
EDkn3

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N11912712
S11912712
Ö24161
V24161
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S+4 6 520 38.0/0.0
Karen Nielsen - Berit Linse Karin Ringsberg - Tina Arvidsson 4 S+3 3 510 34.0/4.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 S+3 4 510 34.0/4.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 S+2 3 510 34.0/4.0
Jan Clementsson - Anders Edstrand Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT N+3 10 490 29.0/9.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT N+3 10 490 29.0/9.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 S+2 8 480 23.0/15.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 S+2 6 480 23.0/15.0
Gunlis Åberg - Jane Girdo Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S+2 4 480 23.0/15.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 4 S+2 8 480 23.0/15.0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 3NT N+2 10 460 17.0/21.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Bengt Rylander - Agneta Johansson 3NT N+2 4 460 17.0/21.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 S+1 8 450 13.0/25.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 S+1 7 450 13.0/25.0
Bo Cnattingius - Ingela Roos Mats Holm - Svante Berglund 4 S= 7 420 9.0/29.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Marianne Wästberg - Irma Romare 4 S= 8 420 9.0/29.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 S+3 8 230 6.0/32.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 S+2 8 200 4.0/34.0
Carin Millar - Lisa Camp Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 S+1 8 170 2.0/36.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 S= 7 140 0.0/38.0