Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » onsdag 18.30scratch 2017-01-18 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 18.30scratch 2017-01-18

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Nord giv
ingen i zon
kn9532
KD4
D3
kn75
EK7
1083
1054
D1062
D10
kn52
EKkn862
E4
864
E976
97
K983

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N53563
S53563
Ö810879
V810879
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Bengt Nilsson Sonja Christensson - Bo Månsson 3 Ö= 8 -110 42.0/2.0
Johan Dieden - Per Henriks Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 Ö+1 7 -110 42.0/2.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö= 9 -110 42.0/2.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Marianne Falck - Ann Christin Åxman 3 Ö+1 8 -130 27.0/17.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 Ö+2 6 -130 27.0/17.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 Ö+2 6 -130 27.0/17.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Mats Andersson - Göran Nilsson 2 Ö+2 8 -130 27.0/17.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 3 Ö+1 6 -130 27.0/17.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gunnar Olsson - Jan Öhman 3 Ö+1 E -130 27.0/17.0
Ulla Borgström - Monica Wester Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö+1 6 -130 27.0/17.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Agneta Johansson - Lars Svensson 2 Ö+2 6 -130 27.0/17.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 Ö+2 3 -130 27.0/17.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 Ö+2 E -130 27.0/17.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Lotta Lundberg - Hans Ryning 3 Ö+1 4 -130 27.0/17.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Christer Östberg - Jan Walhagen 4 Ö= E -130 27.0/17.0
Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 Ö+3 8 -150 12.0/32.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bo Johansson - Elsa Johansson 2 Ö+3 8 -150 12.0/32.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 Ö+2 8 -150 12.0/32.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson 1NT V+3 2 -180 8.0/36.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Mats Holm - Anders Edstrand 3 N-4 E -200 6.0/38.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 3NT Ö= 6 -400 4.0/40.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3NT Ö+1 3 -430 2.0/42.0
Claes Engdahl - Ulla Öberg Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3NT V+2 2 -460 0.0/44.0

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Öst giv
N-S i zon
Ekn85
D106
32
6542
D106
kn87
Dkn96
KDkn
73
E954
1087
10987
K942
K32
EK54
E3

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N889119
S889119
Ö44424
V44424
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Dieden - Per Henriks Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1NTD S+2 K 580 44.0/0.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Mats Holm - Anders Edstrand 2 N+2 10 170 42.0/2.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 1NT S+2 K 150 33.0/11.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gunnar Olsson - Jan Öhman 1NT S+2 6 150 33.0/11.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 1NT S+2 D 150 33.0/11.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT S+2 K 150 33.0/11.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 1NT S+2 6 150 33.0/11.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 1NT S+2 K 150 33.0/11.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Lotta Lundberg - Hans Ryning 1NT S+2 D 150 33.0/11.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1NT S+2 Kn 150 33.0/11.0
Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S+1 K 140 23.0/21.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Christer Östberg - Jan Walhagen 2 S+1 9 140 23.0/21.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Marianne Falck - Ann Christin Åxman 1NT S+1 6 120 14.0/30.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Sonja Christensson - Bo Månsson 1NT S+1 K 120 14.0/30.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bo Johansson - Elsa Johansson 1NT S+1 K 120 14.0/30.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT S+1 6 120 14.0/30.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson 1NT S+1 K 120 14.0/30.0
Ulla Borgström - Monica Wester Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT S+1 K 120 14.0/30.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Nicolae Östner - Evert Bengtsson 1NT S+1 Kn 120 14.0/30.0
Claes Engdahl - Ulla Öberg Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 1NT S= 9 90 5.0/39.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Mats Andersson - Göran Nilsson 1NT S= D 90 5.0/39.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S-1 K -100 1.0/43.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 S-1 K -100 1.0/43.0

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Syd giv
Ö-V i zon
K8
96543
64
8532
1093
K1087
D5
K1076
Ekn6
2
K109732
ED4
D7542
EDkn
Ekn8
kn9

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N42653
S42653
Ö996710
V99679
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Olsson - Jan Öhman Johan Dieden - Per Henriks 2 S-1 D -50 44.0/0.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Rutger Persson - Claes Nilsson 3 S-2 D -100 39.0/5.0
Lotta Lundberg - Hans Ryning Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 S-2 6 -100 39.0/5.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 S-2 D -100 39.0/5.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Christer Östberg - Jan Walhagen 3 S-2 5 -100 39.0/5.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 Ö= Kn -110 30.0/14.0
Claes Engdahl - Ulla Öberg Bo Johansson - Elsa Johansson 3 Ö= E -110 30.0/14.0
Mats Andersson - Göran Nilsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö= 4 -110 30.0/14.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 2 Ö+1 E -110 30.0/14.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö+1 E -110 30.0/14.0
Milan Korac - Bengt Nilsson H.O. Thulin - Mats Mårtensson 2 Ö+2 Kn -130 19.0/25.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 Ö+1 Kn -130 19.0/25.0
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 2 Ö+2 Kn -130 19.0/25.0
Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 Ö+1 2 -130 19.0/25.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Klas Bellander - Jan Clementsson 2 Ö+2 Kn -130 19.0/25.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö+2 Kn -130 19.0/25.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg 1NT S-3 7 -150 8.0/36.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 S-3 D -150 8.0/36.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 4 Ö+1 4 -150 8.0/36.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S-3 10 -150 8.0/36.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö+2 Kn -150 8.0/36.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Nicolae Östner - Evert Bengtsson 2NT Ö+3 8 -210 2.0/42.0
Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson Mats Holm - Anders Edstrand 3 S-5 D -250 0.0/44.0

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Väst giv
alla i zon
10843
kn7
kn1097
643
652
E4
KD5
ED752
EKDkn97
K85
E32
kn

D109632
864
K1098

Optimalt kontrakt: 7NT V= -2220
 NT
N21400
S21400
Ö111291313
V111191313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 7 V-1 7 100 43.0/1.0
Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren Lars Persson - Pia Katarina Larsson 7 V-1 Kn 100 43.0/1.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 3 Ö+2 6 -200 40.0/4.0
Mats Andersson - Göran Nilsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö+2 3 -680 36.0/8.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg 4 Ö+2 8 -680 36.0/8.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 Ö+2 2 -680 36.0/8.0
Claes Engdahl - Ulla Öberg Bo Johansson - Elsa Johansson 6 Ö= 9 -1430 27.0/17.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 6 Ö= 2 -1430 27.0/17.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 6 Ö= 9 -1430 27.0/17.0
Lotta Lundberg - Hans Ryning Terezia Lagerman - Bengt Rylander 6 Ö= 9 -1430 27.0/17.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 6 Ö= 9 -1430 27.0/17.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Ulla Borgström - Monica Wester 6 V= Kn -1430 27.0/17.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 6 V+1 Kn -1460 15.0/29.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Rutger Persson - Claes Nilsson 6 V+1 Kn -1460 15.0/29.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Klas Bellander - Jan Clementsson 6 V+1 Kn -1460 15.0/29.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Agneta Johansson - Lars Svensson 6 Ö+1 3 -1460 15.0/29.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Christer Östberg - Jan Walhagen 6 Ö+1 8 -1460 15.0/29.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Anitha Lindgren - Marian Krook 6 Ö+1 10 -1460 15.0/29.0
Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson Mats Holm - Anders Edstrand 6NT V+1 Kn -1470 6.0/38.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Nicolae Östner - Evert Bengtsson 6NT V+1 Kn -1470 6.0/38.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Johan Dieden - Per Henriks 6NT V+1 Kn -1470 6.0/38.0
Milan Korac - Bengt Nilsson H.O. Thulin - Mats Mårtensson 7NT V= Kn -2220 1.0/43.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 7NT V= 7 -2220 1.0/43.0

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Nord giv
N-S i zon
ED108
107
Dkn2
D1043
43
E986
E7643
E9
K5
K543
K985
K87
kn9762
Dkn2
10
kn652

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N73364
S73364
Ö6101068
V6101068
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Sonja Christensson - Bo Månsson 4 Ö-1 10 50 42.0/2.0
Johan Dieden - Per Henriks Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3NT Ö-1 6 50 42.0/2.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT V-1 3 50 42.0/2.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 S-1 3 -100 38.0/6.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Bo Johansson - Elsa Johansson 2NT Ö= 2 -120 36.0/8.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Klas Bellander - Jan Clementsson 4 V= E -130 33.0/11.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 Ö+1 6 -130 33.0/11.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V= 3 -140 30.0/14.0
Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 Ö+1 2 -170 26.0/18.0
Lotta Lundberg - Hans Ryning Gunnar Olsson - Jan Öhman 3 V+1 10 -170 26.0/18.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3 Ö+1 10 -170 26.0/18.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 S-3 E -300 22.0/22.0
Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson Marianne Falck - Ann Christin Åxman 4 Ö= 10 -420 13.0/31.0
Mats Andersson - Göran Nilsson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 Ö= 3 -420 13.0/31.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 4 Ö= 10 -420 13.0/31.0
Mats Holm - Anders Edstrand Milan Korac - Bengt Nilsson 4 Ö= 2 -420 13.0/31.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Claes Engdahl - Ulla Öberg 4 Ö= 10 -420 13.0/31.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V= 4 -420 13.0/31.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö= 10 -420 13.0/31.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mona Andersson - Ulla Lundström 4 V= 10 -420 13.0/31.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 Ö+1 10 -450 2.0/42.0
Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg H.O. Thulin - Mats Mårtensson 4 Ö+1 10 -450 2.0/42.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 4 V+1 E -450 2.0/42.0

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Öst giv
Ö-V i zon
7
1054
ED10843
742
Dkn643
97
K9
ED93
K1085
86
kn62
kn865
E92
EKDkn32
75
K10

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N5101159
S7111259
Ö62082
V62082
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Anders Edstrand Milan Korac - Bengt Nilsson 4 S+3 7 510 41.0/3.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S+3 D 510 41.0/3.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 S+3 D 510 41.0/3.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Nicolae Östner - Evert Bengtsson 4 S+3 Kn 510 41.0/3.0
Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson Marianne Falck - Ann Christin Åxman 4 S+2 E 480 33.0/11.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Sonja Christensson - Bo Månsson 4 S+2 3 480 33.0/11.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 S+2 E 480 33.0/11.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S+2 E 480 33.0/11.0
Mats Andersson - Göran Nilsson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 S+1 6 450 24.0/20.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Claes Engdahl - Ulla Öberg 4 S+1 6 450 24.0/20.0
Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S+1 K 450 24.0/20.0
Johan Dieden - Per Henriks Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 4 S+1 6 450 24.0/20.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 S+1 4 450 24.0/20.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 4 S= D 420 15.0/29.0
Lotta Lundberg - Hans Ryning Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 S= 9 420 15.0/29.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Klas Bellander - Jan Clementsson 4 S= D 420 15.0/29.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 4 S= 9 420 15.0/29.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mona Andersson - Ulla Lundström 3 S+4 D 260 10.0/34.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Bo Johansson - Elsa Johansson 3 S+2 7 200 7.0/37.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S+2 D 200 7.0/37.0
Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg H.O. Thulin - Mats Mårtensson 3 S+1 D 170 4.0/40.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3 V-1 10 100 1.0/43.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V-1 4 100 1.0/43.0

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Syd giv
alla i zon
kn93
D87652
KD85
10
K
E10943
ED10975
E87542
E43
kn2
kn3
KD6
kn109
76
K8642

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -500
 NT
N34844
S34844
Ö109489
V109489
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gunnar Olsson - Jan Öhman 5D V-5 2 1400 44.0/0.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 5D V-2 2 500 42.0/2.0
Bo Johansson - Elsa Johansson Mats Andersson - Göran Nilsson 6 V-2 3 200 37.0/7.0
Ulla Borgström - Monica Wester Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö-2 Kn 200 37.0/7.0
Johan Dieden - Per Henriks Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö-2 Kn 200 37.0/7.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 Ö-2 Kn 200 37.0/7.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Mona Andersson - Ulla Lundström 3 N= Kn 140 31.0/13.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 N= E 140 31.0/13.0
Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg Mats Holm - Anders Edstrand 2 Ö-1 7 100 24.0/20.0
Claes Engdahl - Ulla Öberg Sonja Christensson - Bo Månsson 3 Ö-1 Kn 100 24.0/20.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 Ö-1 Kn 100 24.0/20.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö-1 Kn 100 24.0/20.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Göran Nyqvist - Peter Perulf 5 V-1 3 100 24.0/20.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 V= 7 -130 17.0/27.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V= 5 -130 17.0/27.0
Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 V+2 K -150 13.0/31.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V+2 2 -150 13.0/31.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 4D N-1 Kn -200 10.0/34.0
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Milan Korac - Bengt Nilsson 5 V= K -600 6.0/38.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3NT Ö= Kn -600 6.0/38.0
Lotta Lundberg - Hans Ryning Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3NT Ö= Kn -600 6.0/38.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Nicolae Östner - Evert Bengtsson 4 Ö= Kn -620 2.0/42.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4D Ö= Kn -790 0.0/44.0

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Väst giv
ingen i zon
kn105
E8
kn87
KDkn96
D876
K96
E9
E742
E92
kn3
KD65432
5
K43
D107542
10
1083

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N72722
S82722
Ö511589
V511589
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3 V-2 K 100 44.0/0.0
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Milan Korac - Bengt Nilsson 5 Ö-1 7 50 42.0/2.0
Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 Ö= 3 -110 38.0/6.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 Ö= 10 -110 38.0/6.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 Ö= 10 -110 38.0/6.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 2 Ö+2 10 -130 28.0/16.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 Ö+1 8 -130 28.0/16.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 Ö+2 6 -130 28.0/16.0
Ulla Borgström - Monica Wester Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö+2 10 -130 28.0/16.0
Johan Dieden - Per Henriks Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö= 3 -130 28.0/16.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 3 Ö+1 3 -130 28.0/16.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 Ö= 4 -130 28.0/16.0
Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg Mats Holm - Anders Edstrand 3 V+2 5 -150 18.0/26.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT N-3 K -150 18.0/26.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Mona Andersson - Ulla Lundström 2NT V+1 K -150 18.0/26.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 S-5 E -250 13.0/31.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S-5 E -250 13.0/31.0
Bo Johansson - Elsa Johansson Mats Andersson - Göran Nilsson 3NT V= K -400 6.0/38.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3NT V= K -400 6.0/38.0
Lotta Lundberg - Hans Ryning Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3NT V= K -400 6.0/38.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT V= K -400 6.0/38.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT V= K -400 6.0/38.0
Claes Engdahl - Ulla Öberg Sonja Christensson - Bo Månsson 4 V= E -420 0.0/44.0

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Nord giv
Ö-V i zon
EK107
K985
kn6
1092
62
Dkn7
752
EKkn75
D984
62
ED10843
6
kn53
E1043
K9
D843

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N63765
S63765
Ö78677
V78677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Bo Johansson - Elsa Johansson 4 V-2 E 200 43.0/1.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö-2 E 200 43.0/1.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Kent Hermansson - Lars Becklén 2 S= 2 110 40.0/4.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Milan Korac - Bengt Nilsson 3 Ö-1 E 100 38.0/6.0
Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen Pass   32.0/12.0
Mats Andersson - Göran Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson Pass   32.0/12.0
Ulla Borgström - Monica Wester Klas Bellander - Jan Clementsson Pass   32.0/12.0
Johan Dieden - Per Henriks Nicolae Östner - Evert Bengtsson Pass   32.0/12.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Sven Grahn - Wiveca Lindström Pass   32.0/12.0
Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg Marianne Falck - Ann Christin Åxman 4 N-1 6 -50 22.0/22.0
Mats Holm - Anders Edstrand Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 S-1 E -50 22.0/22.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Zalman Puterman - Maria Tendler 2 N-1 6 -50 22.0/22.0
Lotta Lundberg - Hans Ryning Agneta Johansson - Lars Svensson 3 N-1 6 -50 22.0/22.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 N-1 3 -50 22.0/22.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 Ö= Kn -90 14.0/30.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 2 Ö= 4 -90 14.0/30.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 Ö= 3 -90 14.0/30.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N-2 6 -100 8.0/36.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 3 N-2 6 -100 8.0/36.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 S-2 7 -100 8.0/36.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 2 Ö+1 3 -110 4.0/40.0
Claes Engdahl - Ulla Öberg H.O. Thulin - Mats Mårtensson 3 N-3 6 -150 2.0/42.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 N-4 5 -200 0.0/44.0

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Öst giv
alla i zon
E762
E8
D98764
10
10983
542
EKkn52
8
KD
KDkn1096

Ekn976
kn54
73
103
KD5432

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N67355
S67254
Ö761078
V761078
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Milan Korac - Bengt Nilsson 6D Ö-3 3 800 44.0/0.0
Claes Engdahl - Ulla Öberg H.O. Thulin - Mats Mårtensson 6 Ö-2 3 200 39.0/5.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö-2 10 200 39.0/5.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 6 Ö-2 K 200 39.0/5.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö-2 10 200 39.0/5.0
Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 Ö-1 K 100 29.0/15.0
Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg Marianne Falck - Ann Christin Åxman 4 Ö-1 10 100 29.0/15.0
Mats Holm - Anders Edstrand Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 Ö-1 10 100 29.0/15.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Bo Johansson - Elsa Johansson 4 Ö-1 7 100 29.0/15.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö-1 10 100 29.0/15.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö-1 10 100 29.0/15.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö= 10 -620 14.0/30.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 4 Ö= K -620 14.0/30.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Zalman Puterman - Maria Tendler 4 Ö= K -620 14.0/30.0
Lotta Lundberg - Hans Ryning Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö= 10 -620 14.0/30.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 Ö= 3 -620 14.0/30.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö= D -620 14.0/30.0
Johan Dieden - Per Henriks Nicolae Östner - Evert Bengtsson 4 Ö= K -620 14.0/30.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 Ö= 10 -620 14.0/30.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Kent Hermansson - Lars Becklén 4 Ö= K -620 14.0/30.0
Mats Andersson - Göran Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö+1 K -650 2.0/42.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 4 Ö+1 K -650 2.0/42.0
Ulla Borgström - Monica Wester Klas Bellander - Jan Clementsson 4 Ö+1 10 -650 2.0/42.0

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Syd giv
ingen i zon
Dkn62
2
EKkn7
10964
E
D95
D9864
EKD8
K987
K1087
102
kn53
10543
Ekn643
53
72

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N55574
S55575
Ö88868
V88868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Bengt Nilsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT Ö-3 3 150 44.0/0.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Zalman Puterman - Maria Tendler 3 N= 10 140 42.0/2.0
Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 3NT Ö-2 4 100 37.0/7.0
Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 Ö-2 7 100 37.0/7.0
Mats Andersson - Göran Nilsson Sonja Christensson - Bo Månsson 3NT Ö-2 4 100 37.0/7.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö-2 4 100 37.0/7.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT Ö-1 4 50 25.0/19.0
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT Ö-1 4 50 25.0/19.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT Ö-1 4 50 25.0/19.0
Ulla Borgström - Monica Wester Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT Ö-1 3 50 25.0/19.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT Ö-1 5 50 25.0/19.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Klas Bellander - Jan Clementsson 2 Ö-1 7 50 25.0/19.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 V-1 2 50 25.0/19.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Lotta Lundberg - Hans Ryning 3NT Ö-1 5 50 25.0/19.0
Bo Johansson - Elsa Johansson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V= 2 -90 16.0/28.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N-2 10 -100 14.0/30.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 V+1 E -110 12.0/32.0
Claes Engdahl - Ulla Öberg Mats Holm - Anders Edstrand 1NT V+2 E -150 10.0/34.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2NT V+2 K -180 8.0/36.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3D N-2 10 -300 6.0/38.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3NT Ö= 5 -400 3.0/41.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT Ö= 3 -400 3.0/41.0
Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson Johan Dieden - Per Henriks 3D N-3 10 -500 0.0/44.0

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Väst giv
N-S i zon
752
E9754
kn1084
K
ED943
63
2
D10854
kn6
D1082
E73
E963
K108
Kkn
KD965
kn72

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N18522
S28632
Ö11571011
V11561011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 S= 6 110 44.0/0.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 V-2 Kn 100 42.0/2.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 S= 8 90 37.0/7.0
Bo Johansson - Elsa Johansson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S= 3 90 37.0/7.0
Ulla Borgström - Monica Wester Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 S= 6 90 37.0/7.0
Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson Johan Dieden - Per Henriks 2 S= 6 90 37.0/7.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 V-1 8 50 32.0/12.0
Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 N-1 Kn -100 28.0/16.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S-1 8 -100 28.0/16.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 S-1 5 -100 28.0/16.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Lotta Lundberg - Hans Ryning 3 Ö= D -110 24.0/20.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Zalman Puterman - Maria Tendler 3 V+1 Kn -130 20.0/24.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V+1 Kn -130 20.0/24.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 V+1 E -130 20.0/24.0
Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 3 V= Kn -140 16.0/28.0
Claes Engdahl - Ulla Öberg Mats Holm - Anders Edstrand 3 Ö+2 9 -150 12.0/32.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Gunnar Olsson - Jan Öhman 3 V+2 E -150 12.0/32.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Klas Bellander - Jan Clementsson 3 Ö+2 K -150 12.0/32.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö+1 Kn -170 8.0/36.0
Mats Andersson - Göran Nilsson Sonja Christensson - Bo Månsson 2 N-2 E -200 4.0/40.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT N-2 Kn -200 4.0/40.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N-2 Kn -200 4.0/40.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3 N-4 Kn -400 0.0/44.0

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Nord giv
alla i zon
ED954
6
D10986
Dkn
kn103
D2
EK4
EK543
K
E1097543
kn72
98
8762
Kkn8
53
10762

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N45266
S45266
Ö771166
V781166
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bo Johansson - Elsa Johansson 5 Ö-2 5 200 44.0/0.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Klas Bellander - Jan Clementsson 4 Ö-1 5 100 41.0/3.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö-1 6 100 41.0/3.0
Lotta Lundberg - Hans Ryning Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 3 N-1 8 -100 38.0/6.0
Mats Holm - Anders Edstrand Zalman Puterman - Maria Tendler 3 Ö= 8 -140 36.0/8.0
Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 Ö= 8 -620 24.0/20.0
Claes Engdahl - Ulla Öberg Marianne Falck - Ann Christin Åxman 4 Ö= 8 -620 24.0/20.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 4 Ö= 8 -620 24.0/20.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö= 5 -620 24.0/20.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Sonja Christensson - Bo Månsson 4 Ö= 8 -620 24.0/20.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Åke Lindström - Britt Lindberg 4 Ö= 5 -620 24.0/20.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö= 5 -620 24.0/20.0
Ulla Borgström - Monica Wester Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 Ö= 8 -620 24.0/20.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö= 8 -620 24.0/20.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö= 8 -620 24.0/20.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 Ö= 7 -620 24.0/20.0
Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 5 Ö= 6 -650 6.0/38.0
Mats Andersson - Göran Nilsson H.O. Thulin - Mats Mårtensson 4 Ö+1 6 -650 6.0/38.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 4 Ö+1 8 -650 6.0/38.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö+1 8 -650 6.0/38.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Kent Hermansson - Lars Becklén 4 Ö+1 8 -650 6.0/38.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Johan Dieden - Per Henriks 4 Ö+1 6 -650 6.0/38.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Christer Östberg - Jan Walhagen 4 Ö+1 8 -650 6.0/38.0

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Öst giv
ingen i zon
D9432
7652
K7
86
85
EK10
6532
Ekn105
Ekn10
94
Dkn108
K973
K76
Dkn83
E94
D42

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N33663
S33663
Ö910779
V910779
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bo Johansson - Elsa Johansson 3NT V-2 2 100 44.0/0.0
Lotta Lundberg - Hans Ryning Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 5 V-1 2 50 42.0/2.0
Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 N-1 D -50 37.0/7.0
Claes Engdahl - Ulla Öberg Marianne Falck - Ann Christin Åxman 2 S-1 E -50 37.0/7.0
Mats Andersson - Göran Nilsson H.O. Thulin - Mats Mårtensson 2 S-1 K -50 37.0/7.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Sonja Christensson - Bo Månsson 2 S-1 5 -50 37.0/7.0
Mats Holm - Anders Edstrand Zalman Puterman - Maria Tendler 1NT S-2 K -100 29.0/15.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 S-2 8 -100 29.0/15.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Johan Dieden - Per Henriks 2 S-2 8 -100 29.0/15.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 S-2 8 -100 29.0/15.0
Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 2 Ö+2 D -130 17.0/27.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 4 V= 7 -130 17.0/27.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 2 V+2 7 -130 17.0/27.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Klas Bellander - Jan Clementsson 3 Ö+1 D -130 17.0/27.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3 V+1 2 -130 17.0/27.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö+1 D -130 17.0/27.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Kent Hermansson - Lars Becklén 3 V+1 7 -130 17.0/27.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Christer Östberg - Jan Walhagen 2 Ö+2 D -130 17.0/27.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S-3 8 -150 8.0/36.0
Ulla Borgström - Monica Wester Gunnar Olsson - Jan Öhman 1NT V+3 3 -180 5.0/39.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT Ö+2 9 -180 5.0/39.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Åke Lindström - Britt Lindberg 3D N-2 9 -300 2.0/42.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT Ö+1 6 -430 0.0/44.0

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Syd giv
N-S i zon
Kkn73
10743
EKD87
ED65
82
kn4
kn9654
109842
kn
109
EK1072

EKD965
6532
D83

Optimalt kontrakt: 7D V-6 1400
 NT
N61313610
S61313610
Ö70072
V70072
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Milan Korac - Bengt Nilsson 5D Ö-7 E 1700 44.0/0.0
Mats Andersson - Göran Nilsson Mats Holm - Anders Edstrand 6 S+1 6 1460 37.7/6.3
Bo Johansson - Elsa Johansson Åke Lindström - Britt Lindberg 6 S+1 2 1460 37.7/6.3
Kent Hermansson - Lars Becklén Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 6 S+1 Kn 1460 37.7/6.3
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Lotta Lundberg - Hans Ryning 6 S+1 2 1460 37.7/6.3
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Ulla Borgström - Monica Wester 6 S+1 E 1460 37.7/6.3
Claes Engdahl - Ulla Öberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 5 S+2 E 710 21.0/23.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S+3 4 710 21.0/23.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 S+3 6 710 21.0/23.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 S+3 E 710 21.0/23.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Marianne Falck - Ann Christin Åxman 5 S+2 E 710 21.0/23.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson 4 S+3 6 710 21.0/23.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 S+3 Kn 710 21.0/23.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 S+3 4 710 21.0/23.0
Johan Dieden - Per Henriks Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S+3 5 710 21.0/23.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Klas Bellander - Jan Clementsson 4 S+3 4 710 21.0/23.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S+3 E 710 21.0/23.0
Sonja Christensson - Bo Månsson H.O. Thulin - Mats Mårtensson 4 S+2 Kn 680 7.4/36.6
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Gunnar Olsson - Jan Öhman 5 S+1 E 680 7.4/36.6
Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 N+5 E 260 4.2/39.8
Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 4 Ö-3 E 150 2.1/41.9
Christer Östberg - Jan Walhagen Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3 Ö-2 E 100 0.0/44.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson     A- 15.3/17.6

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Väst giv
Ö-V i zon
865
9532
kn6
9864
Ekn2
8
E10842
Dkn73
K1097
1064
K5
EK52
D43
EKDkn7
D973
10

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N12512
S12512
Ö12107128
V12107128
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Claes Engdahl - Ulla Öberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NTD Ö-1 E 200 44.0/0.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3NT Ö-1 E 100 38.0/6.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Milan Korac - Bengt Nilsson 5 V-1 3 100 38.0/6.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT Ö-1 E 100 38.0/6.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT Ö-1 E 100 38.0/6.0
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö-1 E 100 38.0/6.0
Johan Dieden - Per Henriks Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3D S-1 E -100 32.0/12.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 V= 9 -130 29.0/15.0
Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V= 3 -130 29.0/15.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Marianne Falck - Ann Christin Åxman 3 Ö= Kn -140 25.0/19.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson 2 Ö+1 E -140 25.0/19.0
Bo Johansson - Elsa Johansson Åke Lindström - Britt Lindberg 4 Ö+1 E -150 22.0/22.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Rutger Persson - Claes Nilsson 2 Ö+3 10 -200 19.0/25.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3 Ö+2 E -200 19.0/25.0
Sonja Christensson - Bo Månsson H.O. Thulin - Mats Mårtensson 4 Ö= E -620 13.0/31.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 Ö= E -620 13.0/31.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Lotta Lundberg - Hans Ryning 4 Ö= E -620 13.0/31.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 Ö= E -620 13.0/31.0
Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 4 Ö+1 E -650 5.0/39.0
Mats Andersson - Göran Nilsson Mats Holm - Anders Edstrand 4 Ö+1 E -650 5.0/39.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 Ö+1 E -650 5.0/39.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Klas Bellander - Jan Clementsson 4 Ö+1 E -650 5.0/39.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö+4 7 -720 0.0/44.0

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Nord giv
ingen i zon
EK3
1082
kn10974
E7
7642
9753

Dkn432
kn108
Kkn64
E653
108
D95
ED
KD82
K965

Optimalt kontrakt: 6 N= 920
 NT
N9127911
S9127911
Ö41432
V41432
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT S+3 9 490 43.9/0.1
Claes Engdahl - Ulla Öberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT S+2 3 460 29.7/14.3
Mats Andersson - Göran Nilsson Marianne Falck - Ann Christin Åxman 3NT S+2 7 460 29.7/14.3
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Mats Holm - Anders Edstrand 3NT S+2 7 460 29.7/14.3
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson 3NT N+2 Kn 460 29.7/14.3
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg 3NT S+2 D 460 29.7/14.3
Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT N+2 6 460 29.7/14.3
Lotta Lundberg - Hans Ryning Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S+2 3 460 29.7/14.3
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT S+2 3 460 29.7/14.3
Gunnar Olsson - Jan Öhman Mona Andersson - Ulla Lundström 3NT S+2 7 460 29.7/14.3
Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT S+2 5 460 29.7/14.3
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT S+2 2 460 29.7/14.3
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT S+2 2 460 29.7/14.3
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Bo Johansson - Elsa Johansson 3NT S+1 D 430 13.2/30.8
Rutger Persson - Claes Nilsson Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT S+1 3 430 13.2/30.8
Ulla Borgström - Monica Wester Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S+1 D 430 13.2/30.8
Milan Korac - Bengt Nilsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT S+2 3 180 8.9/35.1
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Sonja Christensson - Bo Månsson 3 N+3 10 170 5.6/38.4
Johan Dieden - Per Henriks Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 N+4 9 170 5.6/38.4
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 N+2 10 150 2.3/41.7
Zalman Puterman - Maria Tendler Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 6 N-1 3 -50 0.1/43.9
Kent Hermansson - Lars Becklén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson     A+ 26.4/17.6
Sven Grahn - Wiveca Lindström Klas Bellander - Jan Clementsson     A- 15.3/26.4

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Öst giv
N-S i zon
E64
76
E974
K1086
K97
EK8543
6
972
D83
kn
Dkn1085
Ekn54
kn1052
D1092
K32
D3

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N56566
S56566
Ö87767
V77766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Göran Nilsson Marianne Falck - Ann Christin Åxman 3NT V-5 4 250 44.0/0.0
Johan Dieden - Per Henriks Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT Ö-4 Kn 200 42.0/2.0
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1NT N+1 5 120 40.0/4.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V-2 7 100 33.0/11.0
Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 V-2 6 100 33.0/11.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2NT V-2 6 100 33.0/11.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V-2 8 100 33.0/11.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Mona Andersson - Ulla Lundström 3D V-1 E 100 33.0/11.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö-2 5 100 33.0/11.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2NT Ö-1 Kn 50 23.0/21.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson 3 V-1 4 50 23.0/21.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Klas Bellander - Jan Clementsson 2 V-1 E 50 23.0/21.0
Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson Christer Östberg - Jan Walhagen 3 Ö-1 Kn 50 23.0/21.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg Pass   18.0/26.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Sonja Christensson - Bo Månsson 2 V= E -110 12.0/32.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Bo Johansson - Elsa Johansson 2 V= 6 -110 12.0/32.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Mats Holm - Anders Edstrand 2 V= 7 -110 12.0/32.0
Lotta Lundberg - Hans Ryning Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V= 7 -110 12.0/32.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 V= 7 -110 12.0/32.0
Claes Engdahl - Ulla Öberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3 V= E -140 4.0/40.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 V= 8 -140 4.0/40.0
Ulla Borgström - Monica Wester Agneta Johansson - Lars Svensson 2 V+1 E -140 4.0/40.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Åke Lindström - Britt Lindberg 2NT Ö+1 9 -150 0.0/44.0

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Syd giv
Ö-V i zon
K742
Dkn
KD42
kn83
Dkn8
K9764

EKD107
E105
83
E1083
9652
963
E1052
kn9765
4

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N27353
S27353
Ö1161089
V1161089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren Claes Engdahl - Ulla Öberg 3 S-2 E -100 43.0/1.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 S-2 E -100 43.0/1.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Zalman Puterman - Maria Tendler 2 V+2 3 -130 40.0/4.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Sonja Christensson - Bo Månsson 3 S-3 E -150 29.0/15.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N-3 8 -150 29.0/15.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N-3 8 -150 29.0/15.0
Mats Holm - Anders Edstrand Marianne Falck - Ann Christin Åxman 1 V+4 D -150 29.0/15.0
Bo Johansson - Elsa Johansson Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson 2 V+3 K -150 29.0/15.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 S-3 E -150 29.0/15.0
Johan Dieden - Per Henriks Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 V+2 K -150 29.0/15.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 3 S-3 E -150 29.0/15.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 V+2 3 -150 29.0/15.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 V+1 K -150 29.0/15.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl H.O. Thulin - Mats Mårtensson 2 V+2 K -170 14.0/30.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 2 V+4 D -170 14.0/30.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg 2 V+4 K -170 14.0/30.0
Lotta Lundberg - Hans Ryning Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 V+3 K -170 14.0/30.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V+3 K -170 14.0/30.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Klas Bellander - Jan Clementsson 3D S-3 E -500 7.0/37.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Göran Nyqvist - Peter Perulf 3D S-3 E -500 7.0/37.0
Mats Andersson - Göran Nilsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 5 V+1 K -620 3.0/41.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 4 V= K -620 3.0/41.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö+1 6 -630 0.0/44.0

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Väst giv
alla i zon

D10
K1093
KD108642
Dkn108652
E732
6
E
EK97
85
Dkn84
kn75
43
Kkn964
E752
93

Optimalt kontrakt: 6D N-2 -500
 NT
N109724
S109724
Ö244119
V245119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Anders Edstrand Marianne Falck - Ann Christin Åxman 5D V-1 K 200 43.0/1.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Klas Bellander - Jan Clementsson 6D V-1 K 200 43.0/1.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Sonja Christensson - Bo Månsson 5 V-1 K 100 40.0/4.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl H.O. Thulin - Mats Mårtensson 5D N-1 8 -200 37.0/7.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 V+2 K -200 37.0/7.0
Lotta Lundberg - Hans Ryning Lars G Svensson - Ulla Wästberg 6D N-2 E -500 34.0/10.0
Mats Andersson - Göran Nilsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 V+1 K -650 18.0/26.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 V+1 K -650 18.0/26.0
Bo Johansson - Elsa Johansson Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson 4 V+1 K -650 18.0/26.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg 4 V+1 K -650 18.0/26.0
Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren Claes Engdahl - Ulla Öberg 4 V+1 K -650 18.0/26.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Zalman Puterman - Maria Tendler 4 V+1 K -650 18.0/26.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V+1 K -650 18.0/26.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 5 V= K -650 18.0/26.0
Johan Dieden - Per Henriks Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V+1 K -650 18.0/26.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V+1 K -650 18.0/26.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 4 V+1 K -650 18.0/26.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Göran Nyqvist - Peter Perulf 5 V= K -650 18.0/26.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 V+1 K -650 18.0/26.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+1 D -650 18.0/26.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 V+1 K -650 18.0/26.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 V+2 K -680 2.0/42.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Rutger Persson - Claes Nilsson 5D V= K -850 0.0/44.0

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Nord giv
N-S i zon
106
E106

ED1097642
Dkn87
kn942
KD87
K
2
D85
1096542
853
EK9543
K73
Ekn3
kn

Optimalt kontrakt: 7NT N= 2220
 NT
N13681113
S13691113
Ö07420
V07420
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Sonja Christensson - Bo Månsson 6NT S+1 7 1470 44.0/0.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 6 N+1 2 1390 40.0/4.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Nicolae Östner - Evert Bengtsson 6 N+1 2 1390 40.0/4.0
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Göran Nyqvist - Peter Perulf 6 N+1 10 1390 40.0/4.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT S+3 K 690 36.0/8.0
Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S+1 K 650 31.0/13.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Bo Johansson - Elsa Johansson 4 S+1 K 650 31.0/13.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S+1 K 650 31.0/13.0
Johan Dieden - Per Henriks Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S+1 K 650 31.0/13.0
Åke Lindström - Britt Lindberg H.O. Thulin - Mats Mårtensson 5 N+2 2 640 24.0/20.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Mats Holm - Anders Edstrand 5 N+2 2 640 24.0/20.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Claes Engdahl - Ulla Öberg 5 N+2 5 640 24.0/20.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Mats Andersson - Göran Nilsson 4 S= 4 620 16.0/28.0
Ulla Borgström - Monica Wester Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 4 S= 2 620 16.0/28.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunnar Olsson - Jan Öhman 5 N+1 2 620 16.0/28.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 S= K 620 16.0/28.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 S= 8 620 16.0/28.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Kent Hermansson - Lars Becklén 5D Ö-3 E 500 10.0/34.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N+3 2 190 7.0/37.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Mona Andersson - Ulla Lundström 4 N+3 8 190 7.0/37.0
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 7 N-1 2 -100 2.0/42.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg 6 S-1 K -100 2.0/42.0
Lotta Lundberg - Hans Ryning Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 6 S-1 K -100 2.0/42.0

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Öst giv
Ö-V i zon
D43
6
K1053
EDkn93
kn852
ED852
D62
8
EK10
Kkn93
9874
K4
976
1074
Ekn
107652

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N85333
S85333
Ö48999
V48999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg 4 Ö-2 E 200 43.0/1.0
Ulla Borgström - Monica Wester Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 4 Ö-2 E 200 43.0/1.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 5 Ö-1 2 100 35.0/9.0
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö-1 E 100 35.0/9.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Claes Engdahl - Ulla Öberg 4 Ö-1 E 100 35.0/9.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 V-1 E 100 35.0/9.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö-1 E 100 35.0/9.0
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Göran Nyqvist - Peter Perulf 5 V-1 E 100 35.0/9.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V= E -140 26.0/18.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 Ö= E -140 26.0/18.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Mona Andersson - Ulla Lundström 3 Ö= E -140 26.0/18.0
Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson Rutger Persson - Claes Nilsson 5 N-3 E -150 22.0/22.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 2 V+2 6 -170 20.0/24.0
Åke Lindström - Britt Lindberg H.O. Thulin - Mats Mårtensson 5D S-2 E -300 16.0/28.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Mats Andersson - Göran Nilsson 5D N-2 E -300 16.0/28.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Kent Hermansson - Lars Becklén 5D S-2 7 -300 16.0/28.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Mats Holm - Anders Edstrand 5D N-3 E -500 9.0/35.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Bo Johansson - Elsa Johansson 5D N-3 E -500 9.0/35.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Klas Bellander - Jan Clementsson 5D N-3 E -500 9.0/35.0
Lotta Lundberg - Hans Ryning Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 6D N-3 E -500 9.0/35.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Sonja Christensson - Bo Månsson 4 Ö= E -620 3.0/41.0
Johan Dieden - Per Henriks Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V= 3 -620 3.0/41.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3D Ö= E -730 0.0/44.0

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Syd giv
alla i zon
kn986

Dkn7652
E76
K10754
E10984
K
82
32
KD3
10983
Kkn54
ED
kn7652
E4
D1093

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N910577
S910577
Ö43766
V43866
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Claes Engdahl - Ulla Öberg 3NT S= 5 600 44.0/0.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lotta Lundberg - Hans Ryning 2D N+2 2 580 42.0/2.0
Mats Holm - Anders Edstrand Åke Lindström - Britt Lindberg 2 S+2 3 130 40.0/4.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke H.O. Thulin - Mats Mårtensson 1NT N+1 10 120 37.0/7.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Nicolae Östner - Evert Bengtsson 2NT S= 4 120 37.0/7.0
Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren Mats Andersson - Göran Nilsson 2 N+1 3 110 32.0/12.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 1 N+1 10 110 32.0/12.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Johan Dieden - Per Henriks 2 N+1 3 110 32.0/12.0
Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson Sonja Christensson - Bo Månsson 1NT Ö-1 6 100 28.0/16.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S= 5 90 26.0/18.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1 V= D -80 24.0/20.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT Ö= 2 -90 21.0/23.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Peter Moricz - Håkan Myrhagen 1NT Ö= 5 -90 21.0/23.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 N-1 3 -100 15.0/29.0
Ulla Borgström - Monica Wester Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2NT S-1 5 -100 15.0/29.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S-1 5 -100 15.0/29.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Kent Hermansson - Lars Becklén 3 S-1 K -100 15.0/29.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Marianne Falck - Ann Christin Åxman 3 S-2 K -200 8.0/36.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S-2 5 -200 8.0/36.0
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT N-2 4 -200 8.0/36.0
Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg Bo Johansson - Elsa Johansson 1NT N-3 3 -300 4.0/40.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT N-4 8 -400 1.0/43.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 S-4 K -400 1.0/43.0

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.18

Väst giv
ingen i zon
Kkn94
976
kn6
D743
1062
kn32
E92
E1065
75
E854
843
Kkn98
ED83
KD10
KD1075
2

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N696107
S696107
Ö73736
V73736
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Bengt Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N= 9 420 37.0/7.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 N= 7 420 37.0/7.0
Mats Holm - Anders Edstrand Åke Lindström - Britt Lindberg 4 N= 8 420 37.0/7.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N= 5 420 37.0/7.0
Ulla Borgström - Monica Wester Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 N= 5 420 37.0/7.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Kent Hermansson - Lars Becklén 4 N= 7 420 37.0/7.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lotta Lundberg - Hans Ryning 4 N= 6 420 37.0/7.0
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N= E 420 37.0/7.0
Britt-Marie Arvebratt - Louise Grandinsson Sonja Christensson - Bo Månsson 3 N+1 4 170 21.0/23.0
Yvonne Tolf - Maj-Britt Nordberg Bo Johansson - Elsa Johansson 2 N+2 8 170 21.0/23.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Marianne Falck - Ann Christin Åxman 3 N+1 9 170 21.0/23.0
Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren Mats Andersson - Göran Nilsson 3 N+1 3 170 21.0/23.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Lars G Svensson - Ulla Wästberg 1 N+3 8 170 21.0/23.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3 N+1 4 170 21.0/23.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Agneta Johansson - Lars Svensson 3 N+1 8 170 21.0/23.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Johan Dieden - Per Henriks 3 N+1 9 170 21.0/23.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT N+2 7 150 12.0/32.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 N= 5 140 9.0/35.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Claes Engdahl - Ulla Öberg 3 N= 8 140 9.0/35.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1 S+3 6 130 6.0/38.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke H.O. Thulin - Mats Mårtensson 1NT N= 7 90 4.0/40.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 N-1 9 -50 2.0/42.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anita Hansson Lindvall - Stig Unoson 4 N-2 9 -100 0.0/44.0