Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
Onsdagsklubben » Växjö Söndag 2017-01-06 [Tävlingsinfo] [PBN]
Onsdagsklubben

Växjö Söndag 2017-01-06

Bricka 1

, Sverige 2017.01.06

Nord giv
ingen i zon
kn85
987
EK942
95
K1063
EKkn64
7
D32
ED97
D32
D10865
kn
42
105
kn3
EK108764

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
May Moore - Els-Marie Södergren Carl Ek - Björn Wenander 2 Ö+3 E -200 8/0
Kerstin Granstedt - Marianne Möller Åke Pilbrant - Siv Pilbrant 4 V= K -420 6/2
Britt Larsson - Sixten Ek Eva Johansson - Thomas Westberg 4 V+1 9 -450 2/6
Margareta Olsson - Sven Olsson Uno Nävert - Lillemor Williamsson 4 Ö+1 E -450 2/6
Lars-Göran Jensen - Bengt Rydén Karin Nyberg - Göran Rydell 4 Ö+1 E -450 2/6

Bricka 2

, Sverige 2017.01.06

Öst giv
N-S i zon
D1086
7632
3
10832
K2
Ekn10
98642
EK5
Ekn9754
5
1075
D97
3
KD984
EKDkn
kn64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Granstedt - Marianne Möller Åke Pilbrant - Siv Pilbrant 4RD Ö-2 E 600 8/0
Britt Larsson - Sixten Ek Eva Johansson - Thomas Westberg 4 V-1 3 50 4/4
Margareta Olsson - Sven Olsson Uno Nävert - Lillemor Williamsson 4 Ö-1 E 50 4/4
May Moore - Els-Marie Södergren Carl Ek - Björn Wenander 4 Ö-1 E 50 4/4
Lars-Göran Jensen - Bengt Rydén Karin Nyberg - Göran Rydell 2 V+1 3 -140 0/8

Bricka 3

, Sverige 2017.01.06

Syd giv
Ö-V i zon
10872
kn105
732
kn75
E96
E8
ED1085
986
54
KD72
964
D1043
KDkn3
9643
Kkn
EK2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Larsson - Sixten Ek Eva Johansson - Thomas Westberg 1NT S= 5 90 8/0
Margareta Olsson - Sven Olsson Uno Nävert - Lillemor Williamsson 2 S-1 E -50 5/3
May Moore - Els-Marie Södergren Carl Ek - Björn Wenander 1NT S-1 5 -50 5/3
Kerstin Granstedt - Marianne Möller Åke Pilbrant - Siv Pilbrant 1NT S-2 9 -100 2/6
Lars-Göran Jensen - Bengt Rydén Karin Nyberg - Göran Rydell 1NT V+1 Kn -120 0/8

Bricka 4

, Sverige 2017.01.06

Väst giv
alla i zon
kn1093
D9
D64
9832
K852
E1062
EK8
K4
D
K743
10953
Ekn76
E764
kn85
kn72
D105

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Larsson - Sixten Ek Uno Nävert - Lillemor Williamsson 3NT V= 3 -600 8/0
Åke Pilbrant - Siv Pilbrant Karin Nyberg - Göran Rydell 4 V= 10 -620 3/5
Lars-Göran Jensen - Bengt Rydén Eva Johansson - Thomas Westberg 4 Ö= E -620 3/5
Carl Ek - Björn Wenander Kerstin Granstedt - Marianne Möller 4 V= Kn -620 3/5
May Moore - Els-Marie Södergren Margareta Olsson - Sven Olsson 4 V= Kn -620 3/5

Bricka 5

, Sverige 2017.01.06

Nord giv
N-S i zon
E5
3
Ekn5
EK98753
kn1082
9852
K92
D2
K764
K1076
10743
kn
D93
EDkn4
D86
1064

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Larsson - Sixten Ek Uno Nävert - Lillemor Williamsson 3NT S+3 2 690 5/3
Åke Pilbrant - Siv Pilbrant Karin Nyberg - Göran Rydell 3NT S+3 10 690 5/3
Carl Ek - Björn Wenander Kerstin Granstedt - Marianne Möller 3NT S+3 2 690 5/3
May Moore - Els-Marie Södergren Margareta Olsson - Sven Olsson 3NT N+3 4 690 5/3
Lars-Göran Jensen - Bengt Rydén Eva Johansson - Thomas Westberg 6NT N-1 7 -100 0/8

Bricka 6

, Sverige 2017.01.06

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn87
5
D64
EK983
E10954
D4
EK83
72
6
Kkn109876
109
D104
D32
E32
kn752
kn65

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Göran Jensen - Bengt Rydén Eva Johansson - Thomas Westberg 3 Ö+1 2 -170 6/2
Carl Ek - Björn Wenander Kerstin Granstedt - Marianne Möller 3 Ö+1 2 -170 6/2
May Moore - Els-Marie Södergren Margareta Olsson - Sven Olsson 3 Ö+1 5 -170 6/2
Britt Larsson - Sixten Ek Uno Nävert - Lillemor Williamsson 4 Ö= 5 -620 2/6
Åke Pilbrant - Siv Pilbrant Karin Nyberg - Göran Rydell 5D N-4 Kn -800 0/8

Bricka 7

, Sverige 2017.01.06

Syd giv
alla i zon
Kkn92
K2
E
D106432
ED843
10843
kn5
98
107
Dkn76
97642
E5
65
E95
KD1083
Kkn7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Larsson - Sixten Ek May Moore - Els-Marie Södergren 3NT S+2 4 660 8/0
Kerstin Granstedt - Marianne Möller Karin Nyberg - Göran Rydell 3NT S= 8 600 6/2
Uno Nävert - Lillemor Williamsson Lars-Göran Jensen - Bengt Rydén 2NT S+2 3 180 4/4
Carl Ek - Björn Wenander Margareta Olsson - Sven Olsson 6 N-1 10 -100 2/6
Åke Pilbrant - Siv Pilbrant Eva Johansson - Thomas Westberg 3NT N-2 D -200 0/8

Bricka 8

, Sverige 2017.01.06

Väst giv
ingen i zon
EKD9
D5
1063
K843
73
EK43
EDkn7
D62
kn10862
kn8
K85
1095
54
109762
942
Ekn7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Larsson - Sixten Ek May Moore - Els-Marie Södergren 2 V-1 4 50 8/0
Uno Nävert - Lillemor Williamsson Lars-Göran Jensen - Bengt Rydén 1NT V= 3 -90 6/2
Åke Pilbrant - Siv Pilbrant Eva Johansson - Thomas Westberg 2 V= K -110 3/5
Kerstin Granstedt - Marianne Möller Karin Nyberg - Göran Rydell 2 Ö= 6 -110 3/5
Carl Ek - Björn Wenander Margareta Olsson - Sven Olsson 3D S-3 5 -500 0/8

Bricka 9

, Sverige 2017.01.06

Nord giv
Ö-V i zon

E9
E94
Ekn987642
ED97
kn1063
K10753
6432
D8542
kn2
K10
Kkn1085
K7
D86
D53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Granstedt - Marianne Möller Karin Nyberg - Göran Rydell 5D N= 4 550 8/0
Britt Larsson - Sixten Ek May Moore - Els-Marie Södergren 5 N= 4 400 5/3
Åke Pilbrant - Siv Pilbrant Eva Johansson - Thomas Westberg 5 N= 2 400 5/3
Uno Nävert - Lillemor Williamsson Lars-Göran Jensen - Bengt Rydén 3 N+2 Kn 150 2/6
Carl Ek - Björn Wenander Margareta Olsson - Sven Olsson 6 N-1 Kn -50 0/8

Bricka 10

, Sverige 2017.01.06

Öst giv
alla i zon
kn109743
7
K105
KD3
62
EKkn432
D96
76
EK5
986
kn2
E9852
D8
D105
E8743
kn104

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Pilbrant - Siv Pilbrant Uno Nävert - Lillemor Williamsson 4 V-2 10 200 7/1
Margareta Olsson - Sven Olsson Kerstin Granstedt - Marianne Möller 4 V-2 Kn 200 7/1
Britt Larsson - Sixten Ek Carl Ek - Björn Wenander 4 V-1 Kn 100 3/5
May Moore - Els-Marie Södergren Lars-Göran Jensen - Bengt Rydén 4 V-1 Kn 100 3/5
Karin Nyberg - Göran Rydell Eva Johansson - Thomas Westberg 3 V= 10 -140 0/8

Bricka 11

, Sverige 2017.01.06

Syd giv
ingen i zon
6
4
KDkn9854
EKD3
KDkn10
KD98
6
8762
9842
532
E1073
95
E753
Ekn1076
2
kn104

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Pilbrant - Siv Pilbrant Uno Nävert - Lillemor Williamsson 5D N= 2 550 8/0
Karin Nyberg - Göran Rydell Eva Johansson - Thomas Westberg 5 N= 9 400 6/2
Margareta Olsson - Sven Olsson Kerstin Granstedt - Marianne Möller 3 N+2 9 150 4/4
May Moore - Els-Marie Södergren Lars-Göran Jensen - Bengt Rydén 6 N-1 5 -50 2/6
Britt Larsson - Sixten Ek Carl Ek - Björn Wenander 3 N-2 4 -100 0/8

Bricka 12

, Sverige 2017.01.06

Väst giv
N-S i zon
KDkn93
E642
10
732
2
D87
ED84
E9864
10764
K95
K97
KD5
E85
kn103
kn6532
kn10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Nyberg - Göran Rydell Eva Johansson - Thomas Westberg 2D N= K 670 8/0
Margareta Olsson - Sven Olsson Kerstin Granstedt - Marianne Möller 2 N+1 K 140 6/2
Åke Pilbrant - Siv Pilbrant Uno Nävert - Lillemor Williamsson 2 N-1 K -100 4/4
May Moore - Els-Marie Södergren Lars-Göran Jensen - Bengt Rydén 2 N-2 K -200 2/6
Britt Larsson - Sixten Ek Carl Ek - Björn Wenander 3NT Ö+1 2 -430 0/8

Bricka 13

, Sverige 2017.01.06

Nord giv
alla i zon
EKD32
2
K106
KD62
kn1084
1063
kn85
954
96
Ekn9854
2
Ekn73
75
KD7
ED9743
108

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Johansson - Thomas Westberg Uno Nävert - Lillemor Williamsson 3NT S+2 4 660 8/0
Åke Pilbrant - Siv Pilbrant May Moore - Els-Marie Södergren 5 S= 6 600 4/4
Margareta Olsson - Sven Olsson Karin Nyberg - Göran Rydell 5 S= 6 600 4/4
Kerstin Granstedt - Marianne Möller Britt Larsson - Sixten Ek 5 S= 3 600 4/4
Lars-Göran Jensen - Bengt Rydén Carl Ek - Björn Wenander 4 N-1 2 -100 0/8

Bricka 14

, Sverige 2017.01.06

Öst giv
ingen i zon
D2
Kkn95
EKkn106
K2
975
E8
D54
EDkn104
Ekn8
6432
987
653
K10643
D107
32
987

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Göran Jensen - Bengt Rydén Carl Ek - Björn Wenander 2 S+1 3 140 8/0
Eva Johansson - Thomas Westberg Uno Nävert - Lillemor Williamsson 2 N+2 9 130 5/3
Kerstin Granstedt - Marianne Möller Britt Larsson - Sixten Ek 2 N+2 6 130 5/3
Margareta Olsson - Sven Olsson Karin Nyberg - Göran Rydell 2 N+1 6 110 2/6
Åke Pilbrant - Siv Pilbrant May Moore - Els-Marie Södergren 1NT N= 5 90 0/8

Bricka 15

, Sverige 2017.01.06

Syd giv
N-S i zon
K1086
E9
K8752
ED
975
752
D964
752
Ekn432
10643
E
K103
D
KDkn8
kn103
kn9864

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Johansson - Thomas Westberg Uno Nävert - Lillemor Williamsson 2NT S+2 4 180 8/0
Margareta Olsson - Sven Olsson Karin Nyberg - Göran Rydell 1NT N+2 3 150 5/3
Kerstin Granstedt - Marianne Möller Britt Larsson - Sixten Ek 2NT N+1 3 150 5/3
Åke Pilbrant - Siv Pilbrant May Moore - Els-Marie Södergren 3NT N-1 3 -100 1/7
Lars-Göran Jensen - Bengt Rydén Carl Ek - Björn Wenander 2NT N-1 2 -100 1/7

Bricka 16

, Sverige 2017.01.06

Väst giv
Ö-V i zon
5
D9832
D10983
104
D64
1075
EKkn75
Dkn
EKkn92
Kkn
64
E987
10873
E64
2
K6532

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl Ek - Björn Wenander Åke Pilbrant - Siv Pilbrant 3NT V-1 2 100 8/0
Lars-Göran Jensen - Bengt Rydén Kerstin Granstedt - Marianne Möller 2 Ö+2 2 -170 6/2
Karin Nyberg - Göran Rydell Britt Larsson - Sixten Ek 3NT V= 3 -600 4/4
Uno Nävert - Lillemor Williamsson May Moore - Els-Marie Södergren 4 Ö= 2 -620 2/6
Margareta Olsson - Sven Olsson Eva Johansson - Thomas Westberg 5 Ö= 2 -650 0/8

Bricka 17

, Sverige 2017.01.06

Nord giv
ingen i zon
E85
D872
98762
3
9643
5
EKD
E8754
KD102
K1064
43
D102
kn7
Ekn93
kn105
Kkn96

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Nyberg - Göran Rydell Britt Larsson - Sixten Ek 4 V-1 10 50 7/1
Carl Ek - Björn Wenander Åke Pilbrant - Siv Pilbrant 4 Ö-1 Kn 50 7/1
Lars-Göran Jensen - Bengt Rydén Kerstin Granstedt - Marianne Möller 3 V= 3 -140 3/5
Uno Nävert - Lillemor Williamsson May Moore - Els-Marie Södergren 2 V+1 3 -140 3/5
Margareta Olsson - Sven Olsson Eva Johansson - Thomas Westberg 2 V+2 3 -170 0/8

Bricka 18

, Sverige 2017.01.06

Öst giv
N-S i zon
8652
EDkn
105
Ekn92
ED
K109832
E764
4
kn107
75
Dkn983
KD5
K943
64
K2
108763

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Olsson - Sven Olsson Eva Johansson - Thomas Westberg 3 V+1 8 -130 8/0
Uno Nävert - Lillemor Williamsson May Moore - Els-Marie Södergren 3 V= 5 -140 4/4
Karin Nyberg - Göran Rydell Britt Larsson - Sixten Ek 2 V+1 6 -140 4/4
Carl Ek - Björn Wenander Åke Pilbrant - Siv Pilbrant 2 V+1 5 -140 4/4
Lars-Göran Jensen - Bengt Rydén Kerstin Granstedt - Marianne Möller 3 V+1 5 -170 0/8