Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
Lerums BK » Onsdagsbridge M HCP 2017-02-22 [Tävlingsinfo] [PBN]
Lerums BK

Onsdagsbridge M HCP 2017-02-22

Bricka 1

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Nord giv
ingen i zon
108642

kn963
Kkn103
K75
Kkn97
104
8752
ED93
653
EK87
E4
kn
ED10842
D52
D96

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N55543
S55543
Ö88899
V88899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Wiman - Barbro Lind Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3 Ö-1 E 50 31/1
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Åke Hallgren - Nils Johansson 3NT Ö-1 2 50 31/1
Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 1NT Ö= 4 -90 28/4
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson 2 S-2 4 -100 24/8
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Marita Hallberg - Peggy Veerman 2 S-2 10 -100 24/8
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Birgitta Holm - Christer Grebert 2 S-2 5 -100 24/8
Göran Lundqvist - Dag Thundal Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 2 Ö= Kn -110 20/12
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Annika Westin - Bosse Johansson 2NT Ö= 2 -120 18/14
Mats Fagher - Christopher Davies Steen Ljungberg - Gun Borg 3 S-3 2 -150 13/19
Ronny Andersson - Linda Hallgren Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2 S-3 K -150 13/19
Magnus Wikman - Margareta Wikman Alf Falk - Lars-Erik Svensson 3 S-3 10 -150 13/19
Gunnar Yxelflod - Guy Hansson Börje Filipsson - Maya Adrian 3 S-3 K -150 13/19
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Ingemar Ståhl - Lars Österlind 1NT Ö+3 2 -180 8/24
Lennart Ryberg - Anne Leppänen Eva Sulz - May Petersson 3 S-4 4 -200 4/28
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 2 N-4 E -200 4/28
Bo Windisch - Lillemor Windisch Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 3 S-4 4 -200 4/28
Agneta Björklund - Anette de la Motte Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 2D S-3 10 -500 0/32

Bricka 2

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Öst giv
N-S i zon
1098
K10
Dkn1053
D52
72
D964
7
EK8743
ED4
Ekn873
K942
kn
Kkn653
52
E86
1096

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N26154
S26154
Ö1161279
V1061168
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Yxelflod - Guy Hansson Börje Filipsson - Maya Adrian 4 Ö-1 3 50 32/0
Ronny Andersson - Linda Hallgren Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2 S-1 E -100 30/2
Bo Windisch - Lillemor Windisch Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 2 Ö+4 3 -230 28/4
Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 4 Ö= 3 -420 26/6
Lennart Ryberg - Anne Leppänen Eva Sulz - May Petersson 4 Ö+1 3 -450 20/12
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 4 Ö+1 5 -450 20/12
Mats Fagher - Christopher Davies Steen Ljungberg - Gun Borg 4 Ö+1 E -450 20/12
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Åke Hallgren - Nils Johansson 4 Ö+1 6 -450 20/12
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Birgitta Holm - Christer Grebert 4 Ö+1 Kn -450 20/12
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson 4 Ö+2 E -480 7/25
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Marita Hallberg - Peggy Veerman 4 Ö+2 10 -480 7/25
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Annika Westin - Bosse Johansson 4 Ö+2 E -480 7/25
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Ingemar Ståhl - Lars Österlind 4 Ö+2 3 -480 7/25
Ulla Wiman - Barbro Lind Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 4 Ö+2 E -480 7/25
Magnus Wikman - Margareta Wikman Alf Falk - Lars-Erik Svensson 4 Ö+2 E -480 7/25
Agneta Björklund - Anette de la Motte Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 4 V+2 E -480 7/25
Göran Lundqvist - Dag Thundal Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 4 Ö+2 E -480 7/25

Bricka 3

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Syd giv
Ö-V i zon

KD72
Ekn10852
543
982
Ekn854
K3
E107
ED10653

D96
D862
Kkn74
10963
74
Kkn9

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N57647
S57647
Ö76696
V86796
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Windisch - Lillemor Windisch Nils Thalberg - Sonny Wiklund 3NT V-4 E 400 32/0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Göran Lundqvist - Dag Thundal 3 V-3 3 300 30/2
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Eva Sulz - May Petersson 4 Ö-2 10 200 27/5
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 4 Ö-2 7 200 27/5
Steen Ljungberg - Gun Borg Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 4 Ö-1 7 100 22/10
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 4 Ö-1 7 100 22/10
Åke Hallgren - Nils Johansson Ronny Andersson - Linda Hallgren 4 Ö-1 7 100 22/10
Alf Falk - Lars-Erik Svensson Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 3 N-1 E -50 18/14
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Mats Fagher - Christopher Davies 2 Ö= 7 -110 16/16
Ulla Wiman - Barbro Lind Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 3 Ö= 4 -140 14/18
Annika Westin - Bosse Johansson Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 2 Ö+2 4 -170 9/23
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Ingemar Ståhl - Lars Österlind 3 Ö+1 4 -170 9/23
Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson Lennart Ryberg - Anne Leppänen 3 Ö+1 4 -170 9/23
Magnus Wikman - Margareta Wikman Börje Filipsson - Maya Adrian 2 Ö+2 4 -170 9/23
Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson Marita Hallberg - Peggy Veerman 4 Ö= 7 -620 2/30
Birgitta Holm - Christer Grebert Gunnar Yxelflod - Guy Hansson 4 Ö= 7 -620 2/30
Agneta Björklund - Anette de la Motte Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 4 Ö= 9 -620 2/30

Bricka 4

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Väst giv
alla i zon
K84
K9
D10963
1043
Ekn965
107
EK752
7
D73
E8632
4
K652
102
Dkn54
kn8
EDkn98

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N96646
S96646
Ö46684
V46694
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson Marita Hallberg - Peggy Veerman 4 V-2 10 200 29/3
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Eva Sulz - May Petersson 3NT Ö-2 8 200 29/3
Birgitta Holm - Christer Grebert Gunnar Yxelflod - Guy Hansson 4 V-2 9 200 29/3
Agneta Björklund - Anette de la Motte Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 3 V-2 3 200 29/3
Annika Westin - Bosse Johansson Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 4 V-1 10 100 20/12
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Mats Fagher - Christopher Davies 4 V-1 10 100 20/12
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Ingemar Ståhl - Lars Österlind 2NT Ö-1 D 100 20/12
Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson Lennart Ryberg - Anne Leppänen 2 V-1 9 100 20/12
Åke Hallgren - Nils Johansson Ronny Andersson - Linda Hallgren 3 V-1 10 100 20/12
Alf Falk - Lars-Erik Svensson Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 2 V= 10 -110 12/20
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Göran Lundqvist - Dag Thundal 2 V= 3 -110 12/20
Magnus Wikman - Margareta Wikman Börje Filipsson - Maya Adrian 2 V= 9 -110 12/20
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 2NT Ö= 8 -120 7/25
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 1NT Ö+1 Kn -120 7/25
Ulla Wiman - Barbro Lind Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 2 V+1 3 -140 3/29
Bo Windisch - Lillemor Windisch Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2 V+1 10 -140 3/29
Steen Ljungberg - Gun Borg Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 4 S-2 K -200 0/32

Bricka 5

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Nord giv
N-S i zon
D10
Ekn8
kn87
E10986
97654
9642
10
D54
kn2
K753
D96542
2
EK83
D10
EK3
Kkn73

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N1210101112
S129101012
Ö13321
V13321
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Yxelflod - Guy Hansson Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 6NT S= 4 1440 32/0
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 6 N= 5 1370 29/3
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 6 N= 5 1370 29/3
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Eva Sulz - May Petersson 3NT S+2 4 660 24/8
Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson Steen Ljungberg - Gun Borg 3NT N+2 4 660 24/8
Bo Windisch - Lillemor Windisch Birgitta Holm - Christer Grebert 3NT N+2 3 660 24/8
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Ulla Wiman - Barbro Lind 5 N+2 7 640 20/12
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Göran Lundqvist - Dag Thundal 3NT N+1 4 630 18/14
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Ronny Andersson - Linda Hallgren 3NT N= 2 600 16/16
Mats Fagher - Christopher Davies Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 2 S+2 10 170 14/18
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 2 N+3 4 150 11/21
Magnus Wikman - Margareta Wikman Agneta Björklund - Anette de la Motte 3 N+2 6 150 11/21
Ingemar Ståhl - Lars Österlind Annika Westin - Bosse Johansson 6 N-1 5 -100 7/25
Åke Hallgren - Nils Johansson Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 6NT S-1 4 -100 7/25
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Lennart Ryberg - Anne Leppänen 6NT S-2 4 -200 4/28
Marita Hallberg - Peggy Veerman Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 6NT N-3 2 -300 1/31
Börje Filipsson - Maya Adrian Alf Falk - Lars-Erik Svensson 6NT S-3 10 -300 1/31

Bricka 6

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Öst giv
Ö-V i zon
D10843
Kkn8
D742
7
K
109762
EK1098
kn6
97
543
53
KD10842
Ekn652
ED
kn6
E953

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N6861110
S6861110
Ö74613
V74613
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 4 S+1 E 450 27/5
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Lennart Ryberg - Anne Leppänen 4 S+1 Kn 450 27/5
Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson Steen Ljungberg - Gun Borg 4 S+1 E 450 27/5
Marita Hallberg - Peggy Veerman Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 4 S+1 E 450 27/5
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Göran Lundqvist - Dag Thundal 4 S+1 E 450 27/5
Magnus Wikman - Margareta Wikman Agneta Björklund - Anette de la Motte 4 S+1 E 450 27/5
Ingemar Ståhl - Lars Österlind Annika Westin - Bosse Johansson 4 S= E 420 13/19
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 4 S= E 420 13/19
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Ulla Wiman - Barbro Lind 4 S= E 420 13/19
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Eva Sulz - May Petersson 4 S= E 420 13/19
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 4 S= E 420 13/19
Bo Windisch - Lillemor Windisch Birgitta Holm - Christer Grebert 4 N= E 420 13/19
Börje Filipsson - Maya Adrian Alf Falk - Lars-Erik Svensson 4 N= 5 420 13/19
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Ronny Andersson - Linda Hallgren 4 N= 5 420 13/19
Mats Fagher - Christopher Davies Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 2 S+4 8 230 4/28
Gunnar Yxelflod - Guy Hansson Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 3 Ö-2 2 200 2/30
Åke Hallgren - Nils Johansson Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 4 S-1 K -50 0/32

Bricka 7

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Syd giv
alla i zon
kn107
KDkn
D97
D764
98653
10742
1062
3
D42
865
5
Ekn10985
EK
E93
EKkn843
K2

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N81110812
S81110812
Ö51241
V51241
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Ryberg - Anne Leppänen Ulla Wiman - Barbro Lind 6NT N+1 8 1470 30/2
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 6NT S+1 3 1470 30/2
Bo Windisch - Lillemor Windisch Agneta Björklund - Anette de la Motte 6NT N+1 5 1470 30/2
Eva Sulz - May Petersson Ingemar Ståhl - Lars Österlind 6NT N= E 1440 24/8
Åke Hallgren - Nils Johansson Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 6NT N= 8 1440 24/8
Göran Lundqvist - Dag Thundal Magnus Wikman - Margareta Wikman 6NT S= 4 1440 24/8
Annika Westin - Bosse Johansson Steen Ljungberg - Gun Borg 6 N= E 1370 19/13
Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson Hans Egerstad - Ingemar Hansson 6 N= 5 1370 19/13
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 3NT N+4 8 720 15/17
Ronny Andersson - Linda Hallgren Gunnar Yxelflod - Guy Hansson 4NT N+3 8 720 15/17
Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 5NT N+1 E 690 8/24
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3NT N+3 8 690 8/24
Marita Hallberg - Peggy Veerman Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 3NT N+3 10 690 8/24
Börje Filipsson - Maya Adrian Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 5NT N+1 5 690 8/24
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Alf Falk - Lars-Erik Svensson 3NT N+3 8 690 8/24
Mats Fagher - Christopher Davies Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 5 N= E 600 2/30
Birgitta Holm - Christer Grebert Nils Thalberg - Sonny Wiklund 7NT S-1 9 -100 0/32

Bricka 8

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Väst giv
ingen i zon
K8762
Dkn
KD9
kn32
E3
97543
E
D10765
Dkn54
E102
74
K984
109
K86
kn1086532
E

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N310466
S310466
Ö93966
V93966
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Sulz - May Petersson Ingemar Ståhl - Lars Österlind 2 S+2 6 130 29/3
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 2 S+2 E 130 29/3
Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson Hans Egerstad - Ingemar Hansson 4 S= 5 130 29/3
Bo Windisch - Lillemor Windisch Agneta Björklund - Anette de la Motte 3 S+1 E 130 29/3
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 3 S= 7 110 23/9
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Alf Falk - Lars-Erik Svensson 2 N= 9 110 23/9
Annika Westin - Bosse Johansson Steen Ljungberg - Gun Borg 4 Ö-1 6 50 19/13
Börje Filipsson - Maya Adrian Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 3 V-1 K 50 19/13
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 5 S-1 E -50 14/18
Åke Hallgren - Nils Johansson Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 5 S-1 E -50 14/18
Göran Lundqvist - Dag Thundal Magnus Wikman - Margareta Wikman 5 S-1 E -50 14/18
Lennart Ryberg - Anne Leppänen Ulla Wiman - Barbro Lind 1NT S-2 5 -100 8/24
Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 1NT S-2 5 -100 8/24
Marita Hallberg - Peggy Veerman Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 5D S-1 E -100 8/24
Mats Fagher - Christopher Davies Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 2 V= K -110 3/29
Birgitta Holm - Christer Grebert Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2 V+1 K -110 3/29
Ronny Andersson - Linda Hallgren Gunnar Yxelflod - Guy Hansson 2 V+2 D -170 0/32

Bricka 9

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Nord giv
Ö-V i zon
E875432
93
105
82
Dkn10
106
D632
EKD3
K6
KDkn82
Kkn94
75
9
E754
E87
kn10964

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N54473
S54473
Ö898610
V898610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson 5D Ö-3 9 800 32/0
Göran Lundqvist - Dag Thundal Bo Windisch - Lillemor Windisch 4 Ö-2 9 200 30/2
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2 N= K 110 28/4
Ingemar Ståhl - Lars Österlind Hans Egerstad - Ingemar Hansson 4 Ö-1 9 100 26/6
Birgitta Holm - Christer Grebert Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 3 N-2 K -100 23/9
Börje Filipsson - Maya Adrian Ronny Andersson - Linda Hallgren 2 N-2 K -100 23/9
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 2NT V= E -120 20/12
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Magnus Wikman - Margareta Wikman 3 Ö= 9 -140 18/14
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 3NT V= E -600 16/16
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 3NT V+1 8 -630 10/22
Mats Fagher - Christopher Davies Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 3NT V+1 E -630 10/22
Ulla Wiman - Barbro Lind Steen Ljungberg - Gun Borg 3NT V+1 E -630 10/22
Agneta Björklund - Anette de la Motte Åke Hallgren - Nils Johansson 3NT V+1 5 -630 10/22
Gunnar Yxelflod - Guy Hansson Alf Falk - Lars-Erik Svensson 3NT Ö+1 Kn -630 10/22
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Eva Sulz - May Petersson 3NT V+2 8 -660 2/30
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Lennart Ryberg - Anne Leppänen 3NT V+2 2 -660 2/30
Marita Hallberg - Peggy Veerman Annika Westin - Bosse Johansson 3NT V+2 2 -660 2/30

Bricka 10

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Öst giv
alla i zon
kn1094
87
kn52
KD97
K765
964
D109
Ekn2
E3
Dkn1032
EK73
53
D82
EK5
864
10864

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N63355
S63355
Ö791078
V791078
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Wiman - Barbro Lind Steen Ljungberg - Gun Borg 4 Ö-1 2 100 31/1
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Nils Thalberg - Sonny Wiklund 3 Ö-1 E 100 31/1
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Eva Sulz - May Petersson 2 Ö+1 2 -140 28/4
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 3 Ö+1 4 -170 23/9
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Magnus Wikman - Margareta Wikman 2 Ö+2 6 -170 23/9
Börje Filipsson - Maya Adrian Ronny Andersson - Linda Hallgren 2 Ö+2 6 -170 23/9
Göran Lundqvist - Dag Thundal Bo Windisch - Lillemor Windisch 2 Ö+2 4 -170 23/9
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 2NT V+3 Kn -210 18/14
Birgitta Holm - Christer Grebert Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 3NT V= 7 -600 15/17
Agneta Björklund - Anette de la Motte Åke Hallgren - Nils Johansson 3NT V= 9 -600 15/17
Ingemar Ståhl - Lars Österlind Hans Egerstad - Ingemar Hansson 4 Ö= 2 -620 6/26
Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson 4 Ö= 6 -620 6/26
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Lennart Ryberg - Anne Leppänen 4 Ö= 4 -620 6/26
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 4 Ö= 10 -620 6/26
Mats Fagher - Christopher Davies Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 4 Ö= E -620 6/26
Marita Hallberg - Peggy Veerman Annika Westin - Bosse Johansson 4 Ö= 6 -620 6/26
Gunnar Yxelflod - Guy Hansson Alf Falk - Lars-Erik Svensson 4 Ö= 6 -620 6/26

Bricka 11

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Syd giv
ingen i zon
8642
83
EK1052
86
EKD93
72
9863
D2
7
KD9654

EK10975
kn105
Ekn10
Dkn74
kn43

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N17212
S17212
Ö11611127
V11611127
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 3NT Ö-2 D 100 31/1
Åke Hallgren - Nils Johansson Göran Lundqvist - Dag Thundal 3NT Ö-2 4 100 31/1
Mats Fagher - Christopher Davies Annika Westin - Bosse Johansson 3NT Ö-1 4 50 26/6
Ronny Andersson - Linda Hallgren Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 6 Ö-1 D 50 26/6
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 3 V-1 E 50 26/6
Agneta Björklund - Anette de la Motte Börje Filipsson - Maya Adrian 3 Ö+1 7 -130 22/10
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Gunnar Yxelflod - Guy Hansson 3 Ö= 7 -140 20/12
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Steen Ljungberg - Gun Borg 2 Ö+3 7 -150 18/14
Gunilla Ekeroth - Arne Andersen Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3 Ö+2 10 -200 15/17
Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3 Ö+2 4 -200 15/17
Eva Sulz - May Petersson Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 4 Ö= 4 -420 12/20
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Lennart Ryberg - Anne Leppänen 4 Ö+1 7 -450 6/26
Ulla Wiman - Barbro Lind Hans Egerstad - Ingemar Hansson 4 Ö+1 Kn -450 6/26
Birgitta Holm - Christer Grebert Alf Falk - Lars-Erik Svensson 4 Ö+1 Kn -450 6/26
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Magnus Wikman - Margareta Wikman 4 Ö+1 7 -450 6/26
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Bo Windisch - Lillemor Windisch 4 Ö+1 7 -450 6/26
Ingemar Ståhl - Lars Österlind Marita Hallberg - Peggy Veerman 3NT Ö+2 3 -460 0/32

Bricka 12

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Väst giv
N-S i zon
K8
E963
EK8654
10
Ekn104
kn4
32
E8432
973
D75
Dkn7
KDkn9
D652
K1082
109
765

Optimalt kontrakt: 4D V-3 500
 NT
N591055
S591055
Ö84377
V84377
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Ståhl - Lars Österlind Marita Hallberg - Peggy Veerman 4 N= K 620 31/1
Birgitta Holm - Christer Grebert Alf Falk - Lars-Erik Svensson 4 S= E 620 31/1
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Steen Ljungberg - Gun Borg 2 S+2 E 170 27/5
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Lennart Ryberg - Anne Leppänen 3 S+1 3 170 27/5
Gunilla Ekeroth - Arne Andersen Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 2 N+1 K 140 23/9
Agneta Björklund - Anette de la Motte Börje Filipsson - Maya Adrian 2 S+1 E 140 23/9
Eva Sulz - May Petersson Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 1 N+3 Kn 130 20/12
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 1 N+2 Kn 110 16/16
Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 1 N+2 K 110 16/16
Ulla Wiman - Barbro Lind Hans Egerstad - Ingemar Hansson 3 N= K 110 16/16
Ronny Andersson - Linda Hallgren Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 4 Ö-2 10 100 12/20
Mats Fagher - Christopher Davies Annika Westin - Bosse Johansson 1 N+1 K 90 8/24
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Magnus Wikman - Margareta Wikman 1 N+1 K 90 8/24
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Gunnar Yxelflod - Guy Hansson 1 N+1 Kn 90 8/24
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Bo Windisch - Lillemor Windisch 3 V-1 E 50 4/28
Åke Hallgren - Nils Johansson Göran Lundqvist - Dag Thundal 3 N-1 K -100 1/31
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 4 N-1 9 -100 1/31

Bricka 13

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Nord giv
alla i zon
63
Kkn6
D1095
D964
kn72
3
EK642
kn1082
EK109
ED972
87
53
D854
10854
kn3
EK7

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N65536
S65536
Ö78897
V78897
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 2NT V-3 4 300 32/0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Steen Ljungberg - Gun Borg 4 Ö-2 E 200 28/4
Ulla Wiman - Barbro Lind Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 2NT V-2 5 200 28/4
Birgitta Holm - Christer Grebert Agneta Björklund - Anette de la Motte 3NT V-2 4 200 28/4
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3NT V-1 6 100 21/11
Lennart Ryberg - Anne Leppänen Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 2NT V-1 6 100 21/11
Ronny Andersson - Linda Hallgren Bo Windisch - Lillemor Windisch 3NT V-1 4 100 21/11
Magnus Wikman - Margareta Wikman Åke Hallgren - Nils Johansson 3NT Ö-1 E 100 21/11
Annika Westin - Bosse Johansson Hans Egerstad - Ingemar Hansson 1NT N= 9 90 16/16
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Nils Thalberg - Sonny Wiklund 1 Ö= 7 -80 14/18
Marita Hallberg - Peggy Veerman Eva Sulz - May Petersson 2 Ö= K -110 11/21
Alf Falk - Lars-Erik Svensson Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 2 Ö= K -110 11/21
Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 1NT V+1 9 -120 7/25
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 1NT V+1 5 -120 7/25
Mats Fagher - Christopher Davies Ingemar Ståhl - Lars Österlind 2 Ö+1 E -140 3/29
Börje Filipsson - Maya Adrian Göran Lundqvist - Dag Thundal 3 Ö= E -140 3/29
Gunnar Yxelflod - Guy Hansson Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 2NT V+1 6 -150 0/32

Bricka 14

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Öst giv
ingen i zon
87
E752
K9743
108
kn65
KD1086
D6
D43
E1093
943
kn1085
K6
KD42
kn
E2
Ekn9752

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N107677
S107677
Ö35765
V25654
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 2 S+3 5 150 31/1
Gunnar Yxelflod - Guy Hansson Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 4 S+1 6 150 31/1
Lennart Ryberg - Anne Leppänen Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 2 S+2 K 130 24/8
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Steen Ljungberg - Gun Borg 2 S+2 K 130 24/8
Ulla Wiman - Barbro Lind Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 2 S+2 6 130 24/8
Ronny Andersson - Linda Hallgren Bo Windisch - Lillemor Windisch 3 S+1 6 130 24/8
Alf Falk - Lars-Erik Svensson Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 2 S+2 K 130 24/8
Annika Westin - Bosse Johansson Hans Egerstad - Ingemar Hansson 2 S-1 K -50 16/16
Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 2 S-1 K -50 16/16
Börje Filipsson - Maya Adrian Göran Lundqvist - Dag Thundal 2NT N-1 3 -50 16/16
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 3NT N-2 9 -100 9/23
Mats Fagher - Christopher Davies Ingemar Ståhl - Lars Österlind 3NT N-2 3 -100 9/23
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2 S-2 10 -100 9/23
Magnus Wikman - Margareta Wikman Åke Hallgren - Nils Johansson 2NT S-2 K -100 9/23
Marita Hallberg - Peggy Veerman Eva Sulz - May Petersson 3NT N-3 8 -150 4/28
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 3NT N-4 3 -200 2/30
Birgitta Holm - Christer Grebert Agneta Björklund - Anette de la Motte 3NT N-5 Kn -250 0/32

Bricka 15

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Syd giv
N-S i zon
10743
K2
E43
K1062
kn5
Dkn105
KDkn102
kn7
K8
9764
97
ED543
ED962
E83
865
98

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N76598
S76598
Ö67833
V67833
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Gunnar Yxelflod - Guy Hansson 1 S+2 K 140 32/0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Ulla Wiman - Barbro Lind 3 V-2 4 100 29/3
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 4 Ö-2 D 100 29/3
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Magnus Wikman - Margareta Wikman 4 Ö-1 9 50 26/6
Ingemar Ståhl - Lars Österlind Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson Pass   17/15
Gunilla Ekeroth - Arne Andersen Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Pass   17/15
Lennart Ryberg - Anne Leppänen Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Pass   17/15
Mats Fagher - Christopher Davies Eva Sulz - May Petersson Pass   17/15
Marita Hallberg - Peggy Veerman Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Pass   17/15
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Agneta Björklund - Anette de la Motte Pass   17/15
Ronny Andersson - Linda Hallgren Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Pass   17/15
Bo Windisch - Lillemor Windisch Börje Filipsson - Maya Adrian Pass   17/15
Steen Ljungberg - Gun Borg Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 1NT Ö= 9 -90 8/24
Alf Falk - Lars-Erik Svensson Åke Hallgren - Nils Johansson 3 S-1 K -100 6/26
Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson Annika Westin - Bosse Johansson 2 Ö= 8 -110 3/29
Göran Lundqvist - Dag Thundal Birgitta Holm - Christer Grebert 2 Ö= 2 -110 3/29
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Hans Egerstad - Ingemar Hansson 2 Ö+1 2 -140 0/32

Bricka 16

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Väst giv
Ö-V i zon
8
EKkn764
E632
92
EKkn964
32
Kkn8
kn5
3
D8
D1095
D108743
D10752
1095
74
EK6

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N661079
S661079
Ö76364
V76364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Ryberg - Anne Leppänen Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 4 N+1 D 450 31/1
Bo Windisch - Lillemor Windisch Börje Filipsson - Maya Adrian 4 N+1 3 450 31/1
Mats Fagher - Christopher Davies Eva Sulz - May Petersson 4 N= 3 420 26/6
Alf Falk - Lars-Erik Svensson Åke Hallgren - Nils Johansson 4 N= 3 420 26/6
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Gunnar Yxelflod - Guy Hansson 4 N= 3 420 26/6
Göran Lundqvist - Dag Thundal Birgitta Holm - Christer Grebert 4 V-4 E 400 22/10
Gunilla Ekeroth - Arne Andersen Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 2 V-2 E 200 16/16
Steen Ljungberg - Gun Borg Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 2 V-2 E 200 16/16
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Ulla Wiman - Barbro Lind 3 N+2 9 200 16/16
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Hans Egerstad - Ingemar Hansson 1D V-1 E 200 16/16
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Agneta Björklund - Anette de la Motte 3 N+2 3 200 16/16
Ingemar Ståhl - Lars Österlind Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 3 N+1 3 170 10/22
Ronny Andersson - Linda Hallgren Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 3 N= 3 140 6/26
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Magnus Wikman - Margareta Wikman 2 N+1 3 140 6/26
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 3 N= 3 140 6/26
Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson Annika Westin - Bosse Johansson 4 N-1 3 -50 1/31
Marita Hallberg - Peggy Veerman Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 4 N-1 3 -50 1/31

Bricka 17

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Nord giv
ingen i zon
Dkn9872
9
72
10765
E103
Dkn2
865
EK93
5
EK1063
EKDkn103
D
K64
8754
94
kn842

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -1520
 NT
N10050
S10050
Ö91313713
V91313713
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 4 Ö-1 8 50 32/0
Åke Hallgren - Nils Johansson Birgitta Holm - Christer Grebert 3 Ö+4 K -190 30/2
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Magnus Wikman - Margareta Wikman 5 Ö+2 8 -440 28/4
Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson Ingemar Ståhl - Lars Österlind 4 Ö+3 4 -510 24/8
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Börje Filipsson - Maya Adrian 4 Ö+3 9 -510 24/8
Gunnar Yxelflod - Guy Hansson Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 5 V+2 4 -510 24/8
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Mats Fagher - Christopher Davies 3NT V+4 9 -520 19/13
Marita Hallberg - Peggy Veerman Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 3NT V+4 8 -520 19/13
Steen Ljungberg - Gun Borg Lennart Ryberg - Anne Leppänen 6 Ö+1 2 -1010 14/18
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Bo Windisch - Lillemor Windisch 6 Ö+1 9 -1010 14/18
Agneta Björklund - Anette de la Motte Ronny Andersson - Linda Hallgren 6 Ö+1 4 -1010 14/18
Eva Sulz - May Petersson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 6NT V+1 7 -1020 9/23
Göran Lundqvist - Dag Thundal Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 6NT Ö+1 2 -1020 9/23
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Hans Egerstad - Ingemar Hansson 7 Ö= 4 -1510 5/27
Ulla Wiman - Barbro Lind Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 7 Ö= 4 -1510 5/27
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Annika Westin - Bosse Johansson 7NT V= 5 -1520 1/31
Alf Falk - Lars-Erik Svensson Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 7NT V= D -1520 1/31

Bricka 18

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Öst giv
N-S i zon
Ekn53
D103
1053
864
D7
EK765
E8
Dkn75
K1084
942
K976
E2
962
kn8
Dkn42
K1093

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N34333
S44333
Ö991099
V991099
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marita Hallberg - Peggy Veerman Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 3NT V-2 10 100 32/0
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Mats Fagher - Christopher Davies 3NT Ö-1 2 50 25/7
Steen Ljungberg - Gun Borg Lennart Ryberg - Anne Leppänen 4 V-1 E 50 25/7
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Hans Egerstad - Ingemar Hansson 3NT V-1 5 50 25/7
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Börje Filipsson - Maya Adrian 4 V-1 4 50 25/7
Åke Hallgren - Nils Johansson Birgitta Holm - Christer Grebert 4 V-1 5 50 25/7
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Magnus Wikman - Margareta Wikman 4 V-1 3 50 25/7
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 1 V+2 E -110 18/14
Gunnar Yxelflod - Guy Hansson Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 2 Ö+2 10 -170 16/16
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Annika Westin - Bosse Johansson 3NT Ö= 9 -400 13/19
Göran Lundqvist - Dag Thundal Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 3NT Ö= 9 -400 13/19
Eva Sulz - May Petersson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 4 V= E -420 5/27
Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson Ingemar Ståhl - Lars Österlind 4 V= 8 -420 5/27
Ulla Wiman - Barbro Lind Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 4 V= E -420 5/27
Alf Falk - Lars-Erik Svensson Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 4 V= 3 -420 5/27
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Bo Windisch - Lillemor Windisch 4 V= 3 -420 5/27
Agneta Björklund - Anette de la Motte Ronny Andersson - Linda Hallgren 4 V= 5 -420 5/27

Bricka 19

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Syd giv
Ö-V i zon
95
65
E872
Kkn976
63
Kkn10932
Kkn95
2
kn1042
ED874
104
E8
EKD87

D63
D10543

Optimalt kontrakt: 6D V-2 500
 NT
N117384
S128384
Ö141047
V141037
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ekeroth - Arne Andersen Mats Fagher - Christopher Davies 4 S= 2 420 32/0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 5 N= E 400 30/2
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 3 N+1 E 130 28/4
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 4 V-1 9 100 20/12
Lennart Ryberg - Anne Leppänen Ingemar Ståhl - Lars Österlind 4 V-1 9 100 20/12
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Steen Ljungberg - Gun Borg 4 V-1 9 100 20/12
Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson Eva Sulz - May Petersson 4 V-1 9 100 20/12
Ulla Wiman - Barbro Lind Annika Westin - Bosse Johansson 5 V-1 9 100 20/12
Börje Filipsson - Maya Adrian Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 5 V-1 E 100 20/12
Agneta Björklund - Anette de la Motte Alf Falk - Lars-Erik Svensson 4 V-1 5 100 20/12
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 5 S-2 5 -100 11/21
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Birgitta Holm - Christer Grebert 5D S-1 K -100 11/21
Magnus Wikman - Margareta Wikman Gunnar Yxelflod - Guy Hansson 3 V+1 5 -170 8/24
Marita Hallberg - Peggy Veerman Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 4D S-3 2 -500 6/26
Ronny Andersson - Linda Hallgren Göran Lundqvist - Dag Thundal 4 V= E -620 3/29
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Bo Windisch - Lillemor Windisch 4 V= E -620 3/29
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Åke Hallgren - Nils Johansson 4D V= 9 -790 0/32

Bricka 20

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Väst giv
alla i zon
Dkn54
964
K108752
K
KD10
E6
Kkn87642
E876
kn82
kn3
ED109
10932
E753
D94
53

Optimalt kontrakt: 6D N-4 -1100
 NT
N18671
S18671
Ö1257610
V1257610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marita Hallberg - Peggy Veerman Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 3 V+2 2 -150 31/1
Börje Filipsson - Maya Adrian Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 3 V+2 D -150 31/1
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 3 V+3 10 -170 26/6
Magnus Wikman - Margareta Wikman Gunnar Yxelflod - Guy Hansson 2 V+4 4 -170 26/6
Agneta Björklund - Anette de la Motte Alf Falk - Lars-Erik Svensson 2 V+4 K -170 26/6
Lennart Ryberg - Anne Leppänen Ingemar Ståhl - Lars Österlind 3NT V= 5 -600 17/15
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 5 V= 9 -600 17/15
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 5 V= 9 -600 17/15
Ulla Wiman - Barbro Lind Annika Westin - Bosse Johansson 5 V= 10 -600 17/15
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 5 V= 4 -600 17/15
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Åke Hallgren - Nils Johansson 5 V= 6 -600 17/15
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Steen Ljungberg - Gun Borg 5 V+1 D -620 6/26
Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson Eva Sulz - May Petersson 5 V+1 8 -620 6/26
Ronny Andersson - Linda Hallgren Göran Lundqvist - Dag Thundal 5 V+1 D -620 6/26
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Birgitta Holm - Christer Grebert 5 V+1 5 -620 6/26
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Bo Windisch - Lillemor Windisch 5 V+1 2 -620 6/26
Gunilla Ekeroth - Arne Andersen Mats Fagher - Christopher Davies 6 V= 8 -1370 0/32

Bricka 21

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Nord giv
N-S i zon
K9732
43
K9
D1065
105
Kkn1096
Dkn8
732
Ekn864
87
1052
E84
D
ED52
E7643
Kkn9

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N98887
S98888
Ö44555
V44555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Steen Ljungberg - Gun Borg Eva Sulz - May Petersson 3NT S+1 6 630 31/1
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 3NT S+1 6 630 31/1
Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson Hans Egerstad - Ingemar Hansson 1NT S+2 10 150 26/6
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 2NT N+1 4 150 26/6
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Åke Hallgren - Nils Johansson 2 V-3 K 150 26/6
Marita Hallberg - Peggy Veerman Lennart Ryberg - Anne Leppänen 2NT N= 8 120 21/11
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Agneta Björklund - Anette de la Motte 1NT S+1 Kn 120 21/11
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 2 S= 2 110 16/16
Ulla Wiman - Barbro Lind Ingemar Ståhl - Lars Österlind 2 S= 5 110 16/16
Alf Falk - Lars-Erik Svensson Göran Lundqvist - Dag Thundal 2 S+1 9 110 16/16
Gunilla Ekeroth - Arne Andersen Annika Westin - Bosse Johansson 2 S-1 10 -100 6/26
Mats Fagher - Christopher Davies Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 3NT S-1 6 -100 6/26
Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3NT S-1 4 -100 6/26
Birgitta Holm - Christer Grebert Ronny Andersson - Linda Hallgren 3NT S-1 10 -100 6/26
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Magnus Wikman - Margareta Wikman 3NT S-1 9 -100 6/26
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Börje Filipsson - Maya Adrian 3 S-1 5 -100 6/26
Gunnar Yxelflod - Guy Hansson Bo Windisch - Lillemor Windisch 3 S-1 5 -100 6/26

Bricka 22

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Öst giv
Ö-V i zon
10432
10
10854
D854
76
KDkn97
K9
Kkn97
985
8432
ED6
E63
EKDkn
E65
kn732
102

Optimalt kontrakt: 4D S-3 -500
 NT
N47275
S47275
Ö861068
V861068
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Åke Hallgren - Nils Johansson 3 S-2 7 -100 31/1
Gunnar Yxelflod - Guy Hansson Bo Windisch - Lillemor Windisch 1NT S-2 7 -100 31/1
Steen Ljungberg - Gun Borg Eva Sulz - May Petersson 2 V+1 5 -140 24/8
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 3 V= 10 -140 24/8
Mats Fagher - Christopher Davies Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 2 V+1 Kn -140 24/8
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Magnus Wikman - Margareta Wikman 3 V= 5 -140 24/8
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 2 V+1 5 -140 24/8
Gunilla Ekeroth - Arne Andersen Annika Westin - Bosse Johansson 3 V+1 5 -170 10/22
Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson Hans Egerstad - Ingemar Hansson 2 Ö+2 E -170 10/22
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 2 Ö+2 E -170 10/22
Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3 V+1 E -170 10/22
Marita Hallberg - Peggy Veerman Lennart Ryberg - Anne Leppänen 2 V+2 4 -170 10/22
Ulla Wiman - Barbro Lind Ingemar Ståhl - Lars Österlind 3 V+1 10 -170 10/22
Birgitta Holm - Christer Grebert Ronny Andersson - Linda Hallgren 3 V+1 4 -170 10/22
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Agneta Björklund - Anette de la Motte 3 V+1 10 -170 10/22
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Börje Filipsson - Maya Adrian 2 Ö+2 E -170 10/22
Alf Falk - Lars-Erik Svensson Göran Lundqvist - Dag Thundal 3 V+2 D -200 0/32

Bricka 23

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Syd giv
alla i zon
984
103
D108765
K9
1053
Dkn94
K
108653
E2
EK87
kn43
EDkn4
KDkn76
652
E92
72

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N27163
S27163
Ö11611710
V11611710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Börje Filipsson - Maya Adrian 2 S= 4 110 32/0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Birgitta Holm - Christer Grebert 4 Ö-1 E 100 30/2
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Ronny Andersson - Linda Hallgren 2 V+2 9 -130 28/4
Gunilla Ekeroth - Arne Andersen Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson 2NT Ö+1 6 -150 26/6
Åke Hallgren - Nils Johansson Gunnar Yxelflod - Guy Hansson 2 S-2 K -200 23/9
Göran Lundqvist - Dag Thundal Nils Thalberg - Sonny Wiklund 3 Ö+2 K -200 23/9
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Bo Windisch - Lillemor Windisch 3 S-3 4 -300 20/12
Marita Hallberg - Peggy Veerman Steen Ljungberg - Gun Borg 5 V= 5 -600 18/14
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 4 Ö= K -620 14/18
Ulla Wiman - Barbro Lind Eva Sulz - May Petersson 4 Ö= E -620 14/18
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Agneta Björklund - Anette de la Motte 4 Ö= K -620 14/18
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Ingemar Ståhl - Lars Österlind 4 Ö+1 E -650 6/26
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 4 Ö+1 K -650 6/26
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 4 Ö+1 K -650 6/26
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Annika Westin - Bosse Johansson 4 V+1 6 -650 6/26
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Alf Falk - Lars-Erik Svensson 4 Ö+1 K -650 6/26
Mats Fagher - Christopher Davies Lennart Ryberg - Anne Leppänen 4 V+2 6 -680 0/32

Bricka 24

Lerums BK, Sverige 2017.02.22

Väst giv
ingen i zon
Ekn1075
K103
105
K109

Dkn974
EK86
E732
KD43
E65
9742
kn8
9862
82
Dkn3
D654

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N53355
S53355
Ö8101088
V8101088
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 4 V-2 10 100 31/1
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Bo Windisch - Lillemor Windisch 5 V-2 10 100 31/1
Mats Fagher - Christopher Davies Lennart Ryberg - Anne Leppänen 3 V-1 9 50 28/4
Gunilla Ekeroth - Arne Andersen Tommy Rhedin - Linnea Edvardsson 2 N-1 E -50 25/7
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Agneta Björklund - Anette de la Motte 2 N-1 E -50 25/7
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3 N-2 E -100 22/10
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Annika Westin - Bosse Johansson 4 V= E -130 20/12
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Ingemar Ståhl - Lars Österlind 3 V= 10 -140 17/15
Magnus Wikman - Margareta Wikman Birgitta Holm - Christer Grebert 3 V= E -140 17/15
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 4 V+1 E -150 12/20
Ulla Wiman - Barbro Lind Eva Sulz - May Petersson 3 N-3 E -150 12/20
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Börje Filipsson - Maya Adrian 3 N-3 E -150 12/20
Marita Hallberg - Peggy Veerman Steen Ljungberg - Gun Borg 3 V+1 E -170 6/26
Åke Hallgren - Nils Johansson Gunnar Yxelflod - Guy Hansson 3 V+1 10 -170 6/26
Göran Lundqvist - Dag Thundal Nils Thalberg - Sonny Wiklund 3 V+1 E -170 6/26
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Ronny Andersson - Linda Hallgren 5 Ö= 2 -400 2/30
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Alf Falk - Lars-Erik Svensson 4 V+1 E -450 0/32