Kommande tävlingar
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
04/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
25/01 DM-veteraner
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Lerums BK » Onsdagsbridge M HCP 2017-02-15 [Tävlingsinfo] [PBN]
Lerums BK

Onsdagsbridge M HCP 2017-02-15

Bricka 1

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Nord giv
ingen i zon
Ekn93
Ekn8
94
D1075
10875
K6
108
EKkn86
D
107532
Dkn52
932
K642
D94
EK763
4

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N81081110
S81081110
Ö53523
V53523
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 4 N= 5 420 28.0/2.0
Gun Borg - Agneta Björklund Bo Windisch - Steen Ljungberg 4 N= 2 420 28.0/2.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 4 N= 5 420 28.0/2.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 1NT N+4 2 210 24.0/6.0
Börje Filipsson - Maya Adrian Britta Persson - Linnea Edvardsson 2 N+2 5 170 20.0/10.0
May Petersson - Eva Sulz Christopher Davies - Mats Fagher 3 N+1 2 170 20.0/10.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson 2 N+2 5 170 20.0/10.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Alf Falk - Henrik Aronsson 2 N+1 5 140 14.0/16.0
Ingela Hansson - Leif Fors Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2 N+1 3 140 14.0/16.0
Christer Grebert - Birgitta Holm Åke Hallgren - Nils Johansson 3 N= 5 140 14.0/16.0
Leif Bengtsson - Åke Wallin Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 2 S= E 90 10.0/20.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Hans Egerstad - Ingemar Hansson 4 N-1 9 -50 6.0/24.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 4 N-1 3 -50 6.0/24.0
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 4 N-1 2 -50 6.0/24.0
Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson 4 N-2 2 -100 1.0/29.0
Dag Thundal - Göran Lundqvist Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 4 N-2 2 -100 1.0/29.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson     - 14.6/-

Bricka 2

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Öst giv
N-S i zon
D10
ED109
kn9743
108
83
732
K1052
9654
742
Kkn864
E6
EDkn
EKkn965
5
D8
K732

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N78698
S78698
Ö65744
V65744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marita Hallberg - Peggy Veerman Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 2 S+2 5 170 30.0/0.0
Leif Bengtsson - Åke Wallin Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 1NT Ö-3 5 150 28.0/2.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 2 S+1 7 140 22.0/8.0
Ingela Hansson - Leif Fors Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2 S+1 7 140 22.0/8.0
Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson 2 S+1 7 140 22.0/8.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 3 S= 2 140 22.0/8.0
Christer Grebert - Birgitta Holm Åke Hallgren - Nils Johansson 2 S+1 7 140 22.0/8.0
May Petersson - Eva Sulz Christopher Davies - Mats Fagher 1 S+1 2 110 15.0/15.0
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 2 S= 5 110 15.0/15.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson 3 Ö-2 E 100 12.0/18.0
Börje Filipsson - Maya Adrian Britta Persson - Linnea Edvardsson 1 S= 2 80 10.0/20.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Alf Falk - Henrik Aronsson 4 S-1 2 -100 5.0/25.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Hans Egerstad - Ingemar Hansson 3 S-1 7 -100 5.0/25.0
Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 3 S-1 2 -100 5.0/25.0
Dag Thundal - Göran Lundqvist Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 3 S-1 2 -100 5.0/25.0
Gun Borg - Agneta Björklund Bo Windisch - Steen Ljungberg 3 S-4 2 -400 0.0/30.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson     - 14.6/-

Bricka 3

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Syd giv
Ö-V i zon
5
K97432
72
K1064
E83
kn
Dkn654
kn987
KD10972
D5
K108
52
kn64
E1086
E93
ED3

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N1041147
S1041147
Ö28292
V28292
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 4 S+1 E 450 22.0/8.0
May Petersson - Eva Sulz Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 4 S+1 4 450 22.0/8.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Christopher Davies - Mats Fagher 4 S+1 D 450 22.0/8.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 4 S+1 7 450 22.0/8.0
Alf Falk - Henrik Aronsson Börje Filipsson - Maya Adrian 5 S= E 450 22.0/8.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Hans Egerstad - Ingemar Hansson 4 S+1 D 450 22.0/8.0
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Dag Thundal - Göran Lundqvist 4 S+1 9 450 22.0/8.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson 4 N+1 K 450 22.0/8.0
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Marita Hallberg - Peggy Veerman 4 S+1 4 450 22.0/8.0
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 4 S= E 420 12.0/18.0
Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson Britta Persson - Linnea Edvardsson 4 Ö-2 E 200 9.0/21.0
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Christer Grebert - Birgitta Holm 4 Ö-2 E 200 9.0/21.0
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 4 Ö-1 E 100 6.0/24.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Gun Borg - Agneta Björklund 5 S-1 E -50 4.0/26.0
Ingela Hansson - Leif Fors Åke Hallgren - Nils Johansson 2 Ö+1 3 -140 2.0/28.0
Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson Bo Windisch - Steen Ljungberg 4D Ö+1 E -990 0.0/30.0
Leif Bengtsson - Åke Wallin     - -/16.2

Bricka 4

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Väst giv
alla i zon
Kkn732
74
EK4
742
1094
E86
Dkn85
E85
D865
KDkn
1092
Kkn9
E
109532
763
D1063

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N65665
S65665
Ö67678
V67678
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Christopher Davies - Mats Fagher 2 V-1 4 100 28.0/2.0
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 2 Ö-1 6 100 28.0/2.0
Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson Britta Persson - Linnea Edvardsson 2 Ö-1 7 100 28.0/2.0
May Petersson - Eva Sulz Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Pass   23.0/7.0
Ingela Hansson - Leif Fors Åke Hallgren - Nils Johansson Pass   23.0/7.0
Alf Falk - Henrik Aronsson Börje Filipsson - Maya Adrian 1NT S-1 5 -100 20.0/10.0
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 1 V+2 4 -110 18.0/12.0
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Dag Thundal - Göran Lundqvist 2 V+2 4 -130 16.0/14.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Gun Borg - Agneta Björklund 2NT Ö+1 6 -150 14.0/16.0
Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 2 N-2 K -200 10.0/20.0
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Christer Grebert - Birgitta Holm 1NT S-2 5 -200 10.0/20.0
Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson Bo Windisch - Steen Ljungberg 1NT S-2 8 -200 10.0/20.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 3 N-3 K -300 4.0/26.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Hans Egerstad - Ingemar Hansson 1NT S-3 8 -300 4.0/26.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson 2 N-3 10 -300 4.0/26.0
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Marita Hallberg - Peggy Veerman 3NT V= 7 -600 0.0/30.0
Leif Bengtsson - Åke Wallin     - -/16.2

Bricka 5

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Nord giv
N-S i zon
KD10965
D
EKD4
K5
kn3
kn6
kn65
Dkn8742
87
10952
1082
10963
E42
EK8743
973
E

Optimalt kontrakt: 7NT N= 2220
 NT
N913121313
S913121313
Ö40100
V40100
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marita Hallberg - Peggy Veerman Dag Thundal - Göran Lundqvist 7 N= 10 2210 30.0/0.0
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson 6NT N+1 3 1470 26.0/4.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Magnus Wikman - Margareta Wikman 6NT N+1 10 1470 26.0/4.0
Bo Windisch - Steen Ljungberg Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 6NT N+1 10 1470 26.0/4.0
May Petersson - Eva Sulz Hans Egerstad - Ingemar Hansson 6 N+1 10 1460 21.0/9.0
Leif Bengtsson - Åke Wallin Börje Filipsson - Maya Adrian 6 N+1 2 1460 21.0/9.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Gun Borg - Agneta Björklund 3NT N+4 3 720 18.0/12.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Britta Persson - Linnea Edvardsson 4 N+3 10 710 10.0/20.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 4 N+3 10 710 10.0/20.0
Alf Falk - Henrik Aronsson Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson 4 N+3 6 710 10.0/20.0
Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 4 N+3 3 710 10.0/20.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 4 N+3 2 710 10.0/20.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Nils Thalberg - Sonny Wiklund 5 N+2 3 710 10.0/20.0
Christer Grebert - Birgitta Holm Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson 4 N+3 10 710 10.0/20.0
Christopher Davies - Mats Fagher Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 4 S+2 5 680 2.0/28.0
Ingela Hansson - Leif Fors Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3 N+3 7 230 0.0/30.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg     - 13.5/-

Bricka 6

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Öst giv
Ö-V i zon
kn108
EK98
ED64
K2
D973
732
kn85
1053
E62
kn5
1092
kn9864
K54
D1064
K73
ED7

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N912121012
S912121012
Ö41131
V41131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Britta Persson - Linnea Edvardsson 6 S= 7 980 30.0/0.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Magnus Wikman - Margareta Wikman 4 S+2 7 480 19.0/11.0
May Petersson - Eva Sulz Hans Egerstad - Ingemar Hansson 4 S+2 7 480 19.0/11.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 4 S+2 5 480 19.0/11.0
Alf Falk - Henrik Aronsson Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson 4 S+2 7 480 19.0/11.0
Christopher Davies - Mats Fagher Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 4 S+2 5 480 19.0/11.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Dag Thundal - Göran Lundqvist 4 S+2 7 480 19.0/11.0
Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 4 S+2 2 480 19.0/11.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 4 S+2 7 480 19.0/11.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Nils Thalberg - Sonny Wiklund 4 S+2 9 480 19.0/11.0
Christer Grebert - Birgitta Holm Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson 4 S+2 2 480 19.0/11.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Gun Borg - Agneta Björklund 3NT N+2 4 460 8.0/22.0
Bo Windisch - Steen Ljungberg Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 4 S+1 7 450 5.0/25.0
Ingela Hansson - Leif Fors Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 4 S+1 3 450 5.0/25.0
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson 6NT S-1 3 -50 2.0/28.0
Leif Bengtsson - Åke Wallin Börje Filipsson - Maya Adrian 6NT N-2 8 -100 0.0/30.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg     - 13.5/-

Bricka 7

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Syd giv
alla i zon
1042
95
Dkn85
K986
kn
EKkn10732
932
107
ED987
D86
1074
E2
K653
4
EK6
Dkn543

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N88254
S88254
Ö441079
V441079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Persson - Linnea Edvardsson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 4 V-2 K 200 30.0/0.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 1NT N+1 7 120 28.0/2.0
Dag Thundal - Göran Lundqvist Ingela Hansson - Leif Fors 2 S+1 E 110 26.0/4.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 4 V-1 6 100 21.0/9.0
Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson Hans Egerstad - Ingemar Hansson 4 V-1 8 100 21.0/9.0
Gun Borg - Agneta Björklund Christer Grebert - Birgitta Holm 4 V-1 K 100 21.0/9.0
Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 4 V-1 K 100 21.0/9.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 2 V= K -110 16.0/14.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 3 V= 10 -140 14.0/16.0
Alf Falk - Henrik Aronsson May Petersson - Eva Sulz 2 V+2 K -170 12.0/18.0
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Bo Windisch - Steen Ljungberg 4 S-2 Kn -200 10.0/20.0
Christopher Davies - Mats Fagher Leif Bengtsson - Åke Wallin 3 V+3 6 -230 8.0/22.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Nils Thalberg - Sonny Wiklund 3NT N-5 D -500 6.0/24.0
Börje Filipsson - Maya Adrian Magnus Wikman - Margareta Wikman 4 V= K -620 3.0/27.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Marita Hallberg - Peggy Veerman 4 V= D -620 3.0/27.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson 4 V+1 8 -650 0.0/30.0
Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson     - -/12.3

Bricka 8

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Väst giv
ingen i zon
109
kn10643
EK543
7
865

Dkn1092
109842
D2
KD52
86
EKD53
EKkn743
E987
7
kn6

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N471198
S4711108
Ö95224
V95224
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christopher Davies - Mats Fagher Leif Bengtsson - Åke Wallin 4D N+1 E 690 30.0/0.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Marita Hallberg - Peggy Veerman 5D Ö-3 E 500 28.0/2.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 4 S= 10 420 26.0/4.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson 5D Ö-2 E 300 24.0/6.0
Börje Filipsson - Maya Adrian Magnus Wikman - Margareta Wikman 2 S+2 2 170 20.0/10.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 2 S+2 8 170 20.0/10.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2 S+2 10 170 20.0/10.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 3 S= 8 140 16.0/14.0
Alf Falk - Henrik Aronsson May Petersson - Eva Sulz 5 Ö-2 7 100 12.0/18.0
Gun Borg - Agneta Björklund Christer Grebert - Birgitta Holm 5 Ö-2 E 100 12.0/18.0
Dag Thundal - Göran Lundqvist Ingela Hansson - Leif Fors 4 Ö-2 7 100 12.0/18.0
Britta Persson - Linnea Edvardsson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 4 S-1 10 -50 8.0/22.0
Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson Hans Egerstad - Ingemar Hansson 3 S-2 D -100 4.0/26.0
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Bo Windisch - Steen Ljungberg 4D N-1 E -100 4.0/26.0
Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 4 S-2 10 -100 4.0/26.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 4 Ö= 7 -130 0.0/30.0
Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson     - -/12.3

Bricka 9

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Nord giv
Ö-V i zon
kn2
kn10872
kn1053
D2
E753
KD965
6
K43
964
E3
EKD872
kn5
KD108
4
94
E109876

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N82454
S82454
Ö510988
V510988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dag Thundal - Göran Lundqvist Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson 4 V-2 D 200 30.0/0.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Alf Falk - Henrik Aronsson 5 Ö-1 4 100 23.0/7.0
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Börje Filipsson - Maya Adrian 3NT Ö-1 6 100 23.0/7.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson 5 Ö-1 E 100 23.0/7.0
Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 3NT V-1 D 100 23.0/7.0
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Ingela Hansson - Leif Fors 3 V-1 2 100 23.0/7.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Bo Windisch - Steen Ljungberg 3NT V-1 D 100 23.0/7.0
Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 3 S-1 6 -50 16.0/14.0
Christer Grebert - Birgitta Holm Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2 Ö+1 4 -110 14.0/16.0
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Britta Persson - Linnea Edvardsson 3 Ö+1 4 -130 8.0/22.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Leif Bengtsson - Åke Wallin 3 Ö+1 E -130 8.0/22.0
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Marita Hallberg - Peggy Veerman 3 Ö+1 K -130 8.0/22.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Gun Borg - Agneta Björklund 3 Ö+1 4 -130 8.0/22.0
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 4 Ö= E -130 8.0/22.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg May Petersson - Eva Sulz 3NT V+1 8 -630 2.0/28.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Hans Egerstad - Ingemar Hansson 3NT V+2 3 -660 0.0/30.0
Christopher Davies - Mats Fagher     - 14.1/-

Bricka 10

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Öst giv
alla i zon
D3
ED103
87643
93
kn82
652
Kkn2
kn1087
E654
kn87
E1095
K4
K1097
K94
D
ED652

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N97988
S97988
Ö45355
V45455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Hallgren - Nils Johansson Gun Borg - Agneta Björklund 2 Ö-2 4 200 28.0/2.0
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 2 Ö-2 4 200 28.0/2.0
Christer Grebert - Birgitta Holm Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2 Ö-2 4 200 28.0/2.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Alf Falk - Henrik Aronsson 3 S+1 Kn 130 24.0/6.0
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Börje Filipsson - Maya Adrian 2 S= 2 110 17.0/13.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Leif Bengtsson - Åke Wallin 2 S+1 Kn 110 17.0/13.0
Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 2 S= K 110 17.0/13.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson 3 S= K 110 17.0/13.0
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Marita Hallberg - Peggy Veerman 2 N= E 110 17.0/13.0
Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 2 N= K 110 17.0/13.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg May Petersson - Eva Sulz 1NT V-1 10 100 10.0/20.0
Dag Thundal - Göran Lundqvist Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson 2 S= 2 90 8.0/22.0
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Britta Persson - Linnea Edvardsson 3 N-1 E -100 3.0/27.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Hans Egerstad - Ingemar Hansson 2 S-1 Kn -100 3.0/27.0
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Ingela Hansson - Leif Fors 3 N-1 5 -100 3.0/27.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Bo Windisch - Steen Ljungberg 3 S-1 K -100 3.0/27.0
Christopher Davies - Mats Fagher     - 14.1/-

Bricka 11

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Syd giv
ingen i zon
E982
K76
932
D75
1043
kn
D10764
kn984
K765
D9543
EK5
6
Dkn
E1082
kn8
EK1032

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N96878
S96878
Ö47555
V47555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson Ingela Hansson - Leif Fors 3NT N+2 3 460 30.0/0.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson 1NT S+3 Kn 180 28.0/2.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 2 Ö-3 E 150 26.0/4.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Christopher Davies - Mats Fagher 2 N= 6 110 21.0/9.0
Leif Bengtsson - Åke Wallin Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson 2 S+1 Kn 110 21.0/9.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman May Petersson - Eva Sulz 3 S= Kn 110 21.0/9.0
Gun Borg - Agneta Björklund Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 3 S= Kn 110 21.0/9.0
Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson Börje Filipsson - Maya Adrian 2 Ö-2 E 100 16.0/14.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 2 S= Kn 90 14.0/16.0
Britta Persson - Linnea Edvardsson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 2 Ö-1 E 50 11.0/19.0
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Åke Hallgren - Nils Johansson 2 Ö-1 K 50 11.0/19.0
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 2 S-1 10 -50 6.0/24.0
Alf Falk - Henrik Aronsson Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 2 S-1 3 -50 6.0/24.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Dag Thundal - Göran Lundqvist 3 S-1 Kn -50 6.0/24.0
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2NT N-2 3 -100 1.0/29.0
Bo Windisch - Steen Ljungberg Christer Grebert - Birgitta Holm 2NT S-2 4 -100 1.0/29.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson     - 14.0/-

Bricka 12

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Väst giv
N-S i zon
K86
E742
65
9842
Dkn3
KD86
K1042
105
10542
kn953
kn7
ED7
E97
10
ED983
Kkn63

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N98567
S98567
Ö35766
V35766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson Ingela Hansson - Leif Fors 2 S+3 2 150 30.0/0.0
Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson Börje Filipsson - Maya Adrian 3 S+1 3 130 28.0/2.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman May Petersson - Eva Sulz 2 S+1 K 110 26.0/4.0
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Nils Thalberg - Sonny Wiklund 3 V-2 6 100 24.0/6.0
Britta Persson - Linnea Edvardsson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 2 S= 5 90 20.0/10.0
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 1NT S= Kn 90 20.0/10.0
Gun Borg - Agneta Björklund Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 2 S= 3 90 20.0/10.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 2 V-1 9 50 16.0/14.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Christopher Davies - Mats Fagher 2 S-1 3 -100 9.0/21.0
Leif Bengtsson - Åke Wallin Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson 1NT N-1 5 -100 9.0/21.0
Alf Falk - Henrik Aronsson Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 2 S-1 3 -100 9.0/21.0
Bo Windisch - Steen Ljungberg Christer Grebert - Birgitta Holm 2 S-1 3 -100 9.0/21.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson 3 S-1 K -100 9.0/21.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 2 S-1 10 -100 9.0/21.0
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Åke Hallgren - Nils Johansson 2 V= 8 -110 2.0/28.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Dag Thundal - Göran Lundqvist 1NT N-3 Kn -300 0.0/30.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson     - 14.0/-

Bricka 13

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Nord giv
alla i zon
K82
E108432
kn
D74
Dkn1053
975
97
kn32
76
KDkn
KD86532
9
E94
6
E104
EK10865

Optimalt kontrakt: 7D Ö-7 2000
 NT
N13711910
S13711910
Ö06233
V06233
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 4D Ö-3 K 800 30.0/0.0
Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson Bo Windisch - Steen Ljungberg 3NT S+2 9 660 28.0/2.0
Christopher Davies - Mats Fagher Britta Persson - Linnea Edvardsson 3NT S+1 7 630 26.0/4.0
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 4 N= 9 620 24.0/6.0
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 5 S= 7 600 21.0/9.0
Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson 5 S= 9 600 21.0/9.0
Alf Falk - Henrik Aronsson Leif Bengtsson - Åke Wallin 3 Ö-3 6 300 17.0/13.0
Ingela Hansson - Leif Fors Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 4 Ö-3 E 300 17.0/13.0
Börje Filipsson - Maya Adrian Kerstin Sjölund - Guy Hansson 3 Ö-2 E 200 12.0/18.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3 N+2 9 200 12.0/18.0
Christer Grebert - Birgitta Holm Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 3 Ö-2 6 200 12.0/18.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Hans Egerstad - Ingemar Hansson 4 S+2 9 170 7.0/23.0
Gun Borg - Agneta Björklund Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson 2 N+2 9 170 7.0/23.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 4 S+1 7 150 3.0/27.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Dag Thundal - Göran Lundqvist 3 S+2 9 150 3.0/27.0
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Marita Hallberg - Peggy Veerman 3 Ö-1 6 100 0.0/30.0
May Petersson - Eva Sulz     - -/18.5

Bricka 14

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Öst giv
ingen i zon
D103
kn95
E6
D10842
K97
EKD1082
84
kn5
Ekn842
43
107532
K
65
76
KDkn9
E9763

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N95222
S95222
Ö379104
V379104
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 4 S= E 130 29.0/1.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Dag Thundal - Göran Lundqvist 4 S= E 130 29.0/1.0
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 4 V-2 E 100 26.0/4.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 2 V= E -110 22.0/8.0
Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson 2 V= E -110 22.0/8.0
Christopher Davies - Mats Fagher Britta Persson - Linnea Edvardsson 2 V= E -110 22.0/8.0
Börje Filipsson - Maya Adrian Kerstin Sjölund - Guy Hansson 2 V+1 E -140 16.0/14.0
Alf Falk - Henrik Aronsson Leif Bengtsson - Åke Wallin 3 V= E -140 16.0/14.0
Ingela Hansson - Leif Fors Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 2 V+1 2 -140 16.0/14.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Hans Egerstad - Ingemar Hansson 3 Ö+1 E -170 10.0/20.0
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Marita Hallberg - Peggy Veerman 2 V+2 4 -170 10.0/20.0
Christer Grebert - Birgitta Holm Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 2 Ö+2 K -170 10.0/20.0
Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson Bo Windisch - Steen Ljungberg 3 Ö+2 K -200 6.0/24.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 4 V= E -420 2.0/28.0
Gun Borg - Agneta Björklund Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson 4 V= D -420 2.0/28.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 4 V= E -420 2.0/28.0
May Petersson - Eva Sulz     - -/18.5

Bricka 15

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Syd giv
N-S i zon
D42
kn872
642
962
1095

EKkn1075
kn1073
kn83
D1093
D93
E85
EK76
EK654
8
KD4

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N55976
S55976
Ö78457
V78457
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson Åke Hallgren - Nils Johansson 4 V-3 Kn 150 30.0/0.0
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Leif Bengtsson - Åke Wallin 1 S+2 E 140 23.0/7.0
Börje Filipsson - Maya Adrian Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 1 S+2 K 140 23.0/7.0
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Magnus Wikman - Margareta Wikman 1 S+2 E 140 23.0/7.0
Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3 S= K 140 23.0/7.0
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 1 S+2 E 140 23.0/7.0
Bo Windisch - Steen Ljungberg Ingela Hansson - Leif Fors 1 S+2 E 140 23.0/7.0
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Christer Grebert - Birgitta Holm 1 S+1 E 110 16.0/14.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 5 V-2 Kn 100 13.0/17.0
Dag Thundal - Göran Lundqvist Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 3 Ö-2 E 100 13.0/17.0
Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson May Petersson - Eva Sulz 3 V-1 7 50 10.0/20.0
Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson Kerstin Sjölund - Guy Hansson 3 S-1 E -100 7.0/23.0
Christopher Davies - Mats Fagher Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 3 S-1 E -100 7.0/23.0
Gun Borg - Agneta Björklund Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 3 V= 2 -110 4.0/26.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Marita Hallberg - Peggy Veerman 5 N-2 D -200 2.0/28.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Britta Persson - Linnea Edvardsson 3D V= Kn -470 0.0/30.0
Alf Falk - Henrik Aronsson     - 16.0/-

Bricka 16

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Väst giv
Ö-V i zon
D543
KD765
K10
D7
EK107
9
93
EKkn965
kn2
Ekn8432
E85
42
986
10
Dkn7642
1083

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N15321
S15321
Ö128101011
V128101011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Marita Hallberg - Peggy Veerman 3NT Ö-2 2 200 30.0/0.0
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Christer Grebert - Birgitta Holm 4 Ö-1 9 100 28.0/2.0
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Leif Bengtsson - Åke Wallin 2NT Ö= 10 -120 26.0/4.0
Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson Åke Hallgren - Nils Johansson 1 V+2 K -140 24.0/6.0
Börje Filipsson - Maya Adrian Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 3 V+2 10 -150 17.0/13.0
Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson Kerstin Sjölund - Guy Hansson 2 V+3 7 -150 17.0/13.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Britta Persson - Linnea Edvardsson 2 V+3 4 -150 17.0/13.0
Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson May Petersson - Eva Sulz 2 V+3 K -150 17.0/13.0
Christopher Davies - Mats Fagher Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 3 V+2 3 -150 17.0/13.0
Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3 V+2 K -150 17.0/13.0
Bo Windisch - Steen Ljungberg Ingela Hansson - Leif Fors 2 N-4 3 -200 10.0/20.0
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 1NT Ö+4 Kn -210 8.0/22.0
Dag Thundal - Göran Lundqvist Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 3NT Ö+2 10 -660 6.0/24.0
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3NT V+3 5 -690 4.0/26.0
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Magnus Wikman - Margareta Wikman 2D N-4 2 -800 2.0/28.0
Gun Borg - Agneta Björklund Håkan Arebrink - Anders Ihalainen 3D N-6 4 -1400 0.0/30.0
Alf Falk - Henrik Aronsson     - 16.0/-

Bricka 17

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Nord giv
ingen i zon
E75
E9764
8
EKD9
kn98
K82
Dkn7
kn1065
D10
D103
10652
8743
K6432
kn5
EK943
2

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N910111210
S910111210
Ö32213
V32213
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson 4 S+2 D 480 30.0/0.0
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 3NT N+2 2 460 25.0/5.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 3NT N+2 2 460 25.0/5.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Ingela Hansson - Leif Fors 3NT N+2 5 460 25.0/5.0
Dag Thundal - Göran Lundqvist Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson 3NT N+2 4 460 25.0/5.0
Alf Falk - Henrik Aronsson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 3NT N+1 5 430 18.0/12.0
Christopher Davies - Mats Fagher Hans Egerstad - Ingemar Hansson 3NT N+1 5 430 18.0/12.0
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Gun Borg - Agneta Björklund 3NT N+1 2 430 18.0/12.0
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 4 N= 10 420 14.0/16.0
Britta Persson - Linnea Edvardsson Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 3NT N= 2 400 8.0/22.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson May Petersson - Eva Sulz 3NT N= 2 400 8.0/22.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Leif Bengtsson - Åke Wallin 3NT N= 6 400 8.0/22.0
Bo Windisch - Steen Ljungberg Åke Hallgren - Nils Johansson 3NT S= E 400 8.0/22.0
Christer Grebert - Birgitta Holm Marita Hallberg - Peggy Veerman 3NT S= 8 400 8.0/22.0
Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3 S+2 5 200 2.0/28.0
Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson Börje Filipsson - Maya Adrian 6NT S-1 7 -50 0.0/30.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson     - 11.8/-

Bricka 18

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Öst giv
N-S i zon
643
D10974
kn82
D3
985
kn5
EK9765
kn8
K7
8632
43
K9765
EDkn102
EK
D10
E1042

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N871099
S871099
Ö56344
V55333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson 4 S= K 620 30.0/0.0
Bo Windisch - Steen Ljungberg Åke Hallgren - Nils Johansson 2NT S+1 E 150 28.0/2.0
Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 1 S+2 E 140 25.0/5.0
Dag Thundal - Göran Lundqvist Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson 2 S+1 E 140 25.0/5.0
Britta Persson - Linnea Edvardsson Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 2 S= E 110 19.0/11.0
Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson Börje Filipsson - Maya Adrian 2 S= E 110 19.0/11.0
Alf Falk - Henrik Aronsson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 2 S= E 110 19.0/11.0
Christer Grebert - Birgitta Holm Marita Hallberg - Peggy Veerman 2 S= K 110 19.0/11.0
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 1 S= E 80 14.0/16.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Ingela Hansson - Leif Fors 4 S-1 E -100 11.0/19.0
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Gun Borg - Agneta Björklund 4 S-1 E -100 11.0/19.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson May Petersson - Eva Sulz 4 S-2 E -200 6.0/24.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Leif Bengtsson - Åke Wallin 3NT S-2 5 -200 6.0/24.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 4 S-2 K -200 6.0/24.0
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 3NT S-3 5 -300 1.0/29.0
Christopher Davies - Mats Fagher Hans Egerstad - Ingemar Hansson 2NT S-3 6 -300 1.0/29.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson     - 11.8/-

Bricka 19

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Syd giv
Ö-V i zon
10653
ED
D987
K73
KDkn2
K54
EK10
E65
E984
9832
kn54
kn4
7
kn1076
632
D10982

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N85545
S85545
Ö57787
V57798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alf Falk - Henrik Aronsson Britta Persson - Linnea Edvardsson 4 V-2 7 200 29.0/1.0
Ingela Hansson - Leif Fors Christer Grebert - Birgitta Holm 4 Ö-2 9 200 29.0/1.0
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Leif Bengtsson - Åke Wallin 4 V-1 7 100 18.0/12.0
Börje Filipsson - Maya Adrian Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 3NT V-1 7 100 18.0/12.0
May Petersson - Eva Sulz Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson 3 V-1 E 100 18.0/12.0
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson 4 V-1 7 100 18.0/12.0
Gun Borg - Agneta Björklund Dag Thundal - Göran Lundqvist 3NT V-1 7 100 18.0/12.0
Bo Windisch - Steen Ljungberg Marita Hallberg - Peggy Veerman 4 V-1 9 100 18.0/12.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 4 V-1 3 100 18.0/12.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson 4 V-1 7 100 18.0/12.0
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Nils Thalberg - Sonny Wiklund 3NT V-1 9 100 18.0/12.0
Christopher Davies - Mats Fagher Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 2NT V= 7 -120 8.0/22.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson 2D N-3 Kn -500 6.0/24.0
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 3NT V= 8 -600 2.0/28.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3NT V= 7 -600 2.0/28.0
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 3NT V= 9 -600 2.0/28.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman     - 15.4/-

Bricka 20

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Väst giv
alla i zon
Ekn2
2
E542
D9843
K764
Dkn10
93
Kkn102
D853
K85
K76
E75
109
E97643
Dkn108
6

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N69846
S69746
Ö63577
V73577
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christopher Davies - Mats Fagher Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 3 Ö-3 6 300 30.0/0.0
May Petersson - Eva Sulz Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson 3NT Ö-2 3 200 26.0/4.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3 V-2 2 200 26.0/4.0
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2 Ö-2 6 200 26.0/4.0
Börje Filipsson - Maya Adrian Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 3 Ö-1 6 100 21.0/9.0
Alf Falk - Henrik Aronsson Britta Persson - Linnea Edvardsson 3 Ö-1 6 100 21.0/9.0
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Pass   18.0/12.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 2 S-1 9 -100 16.0/14.0
Gun Borg - Agneta Björklund Dag Thundal - Göran Lundqvist 1 V+1 2 -110 13.0/17.0
Åke Hallgren - Nils Johansson Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson 1 Ö+1 D -110 13.0/17.0
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson 2 V+1 2 -140 7.0/23.0
Bo Windisch - Steen Ljungberg Marita Hallberg - Peggy Veerman 3 Ö= 6 -140 7.0/23.0
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 3 Ö= 6 -140 7.0/23.0
Ingela Hansson - Leif Fors Christer Grebert - Birgitta Holm 3 Ö= 6 -140 7.0/23.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson 3 S-2 9 -200 2.0/28.0
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Leif Bengtsson - Åke Wallin 1NT N-4 3 -400 0.0/30.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman     - 15.4/-

Bricka 21

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Nord giv
N-S i zon
965
kn9873
8754
7
D10
ED2
Kkn963
D108
Ekn43
5
E102
Kkn642
K872
K1064
D
E953

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N11631
S11631
Ö12117912
V11117911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Ingela Hansson - Leif Fors 2 N= 2 110 30.0/0.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson May Petersson - Eva Sulz 3NT V-1 3 50 28.0/2.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 1NT V+1 3 -120 25.0/5.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 1NT V+1 3 -120 25.0/5.0
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Gun Borg - Agneta Björklund 3 Ö+1 4 -130 22.0/8.0
Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson Britta Persson - Linnea Edvardsson 4 Ö+1 D -150 17.0/13.0
Leif Bengtsson - Åke Wallin Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson 2 Ö+3 D -150 17.0/13.0
Christopher Davies - Mats Fagher Börje Filipsson - Maya Adrian 2 V+3 3 -150 17.0/13.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 1NT V+2 7 -150 17.0/13.0
Alf Falk - Henrik Aronsson Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 3NT V= 3 -400 12.0/18.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 3NT V+2 7 -460 5.0/25.0
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Dag Thundal - Göran Lundqvist 3NT V+2 Kn -460 5.0/25.0
Bo Windisch - Steen Ljungberg Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3NT V+2 Kn -460 5.0/25.0
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson 3NT V+2 3 -460 5.0/25.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Åke Hallgren - Nils Johansson 3NT V+2 7 -460 5.0/25.0
Christer Grebert - Birgitta Holm Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson 3NT V+2 3 -460 5.0/25.0
Hans Egerstad - Ingemar Hansson     - 18.0/-

Bricka 22

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Öst giv
Ö-V i zon
D6
Ekn4
kn1093
D1075
732
D8
E654
K942
1095
K97
KD87
E86
EKkn84
106532
2
kn3

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N66997
S66997
Ö67446
V67446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Bengtsson - Åke Wallin Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson 5 Ö-3 E 300 30.0/0.0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 3 S= E 140 25.0/5.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Ingela Hansson - Leif Fors 3 N= 7 140 25.0/5.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Åke Hallgren - Nils Johansson 3 S= E 140 25.0/5.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 2 S+1 3 140 25.0/5.0
Alf Falk - Henrik Aronsson Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 2 S= E 110 18.0/12.0
Christopher Davies - Mats Fagher Börje Filipsson - Maya Adrian 1 S+1 E 110 18.0/12.0
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Gun Borg - Agneta Björklund 2 S= E 110 18.0/12.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson 2 Ö-1 E 100 11.0/19.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 2 Ö-1 E 100 11.0/19.0
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Dag Thundal - Göran Lundqvist 3 V-1 E 100 11.0/19.0
Christer Grebert - Birgitta Holm Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson 2 Ö-1 Kn 100 11.0/19.0
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson Pass   6.0/24.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson May Petersson - Eva Sulz 1NT V= 5 -90 3.0/27.0
Bo Windisch - Steen Ljungberg Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 2 Ö= 8 -90 3.0/27.0
Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson Britta Persson - Linnea Edvardsson 3 S-2 E -100 0.0/30.0
Hans Egerstad - Ingemar Hansson     - 18.0/-

Bricka 23

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Syd giv
alla i zon
95
972
E1092
K852
643
ED4
65
ED973
872
53
KD843
kn64
EKDkn10
Kkn1086
kn7
10

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N56987
S56997
Ö86336
V86336
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson Nils Thalberg - Sonny Wiklund 4 S+1 E 650 30.0/0.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Gun Borg - Agneta Björklund 3NT N= K 600 27.0/3.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Åke Hallgren - Nils Johansson 3NT N= 3 600 27.0/3.0
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3 V-2 5 200 23.0/7.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Britta Persson - Linnea Edvardsson 2 S+3 5 200 23.0/7.0
Leif Bengtsson - Åke Wallin Kerstin Sjölund - Guy Hansson 2 S+2 3 170 18.0/12.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Börje Filipsson - Maya Adrian 2 S+2 E 170 18.0/12.0
Christopher Davies - Mats Fagher Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson 2 S+2 E 170 18.0/12.0
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Alf Falk - Henrik Aronsson 2 S+1 5 140 10.0/20.0
May Petersson - Eva Sulz Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 2 S+1 9 140 10.0/20.0
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson 2 S+1 6 140 10.0/20.0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Christer Grebert - Birgitta Holm 2 S+1 5 140 10.0/20.0
Dag Thundal - Göran Lundqvist Bo Windisch - Steen Ljungberg 2 S+1 6 140 10.0/20.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 2 S= 3 110 4.0/26.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 4 S-1 6 -100 2.0/28.0
Ingela Hansson - Leif Fors Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 3 S-2 6 -200 0.0/30.0
Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson     - 15.9/-

Bricka 24

Lerums BK, Sverige 2017.02.15

Väst giv
ingen i zon
KD954
K3
542
1063
Ekn6
10862
E97
K75
108732
D754
D8
E2

Ekn9
Kkn1063
Dkn984

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N99668
S109668
Ö34774
V34774
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Christer Grebert - Birgitta Holm 4 Ö-4 D 200 30.0/0.0
May Petersson - Eva Sulz Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 2NT S+2 9 180 28.0/2.0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Åke Hallgren - Nils Johansson 3NT V-3 3 150 26.0/4.0
Håkan Arebrink - Anders Ihalainen Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3 N+1 D 130 24.0/6.0
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Börje Filipsson - Maya Adrian 1NT S+1 2 120 22.0/8.0
Leif Bengtsson - Åke Wallin Kerstin Sjölund - Guy Hansson 2 S+1 2 110 19.0/11.0
Sven-Erik Karlsson - Ingvar Oscarsson Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2 S+1 5 110 19.0/11.0
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Alf Falk - Henrik Aronsson 4 V-2 10 100 13.0/17.0
Margareta Algurén - Sven-Åke Nilsson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 3 V-2 5 100 13.0/17.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Britta Persson - Linnea Edvardsson 2 Ö-2 9 100 13.0/17.0
Dag Thundal - Göran Lundqvist Bo Windisch - Steen Ljungberg 2 Ö-2 D 100 13.0/17.0
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3 V-1 2 50 8.0/22.0
Christopher Davies - Mats Fagher Tommy Rhedin - Elisabeth Svenson 3 S-1 E -50 5.0/25.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Gun Borg - Agneta Björklund 5 S-1 E -50 5.0/25.0
Ingela Hansson - Leif Fors Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 2 V= 4 -110 2.0/28.0
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Gun-Britt Wibeck - Anna-Carin Fredrikson 2 V+1 K -140 0.0/30.0
Lena Holmlund - Lars-Erik Svensson     - 15.9/-