Kommande tävlingar
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Lerums BK » Onsdagsbridge M HCP 2017-01-18 [Föregående]  [Alla givar]  [Nästa]   [Tävlingsinfo] [Simultan] [PBN]
Lerums BK

Onsdagsbridge M HCP 2017-01-18

Bricka 5

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Nord giv
N-S i zon
EKD8
8
Dkn53
D854
kn1054
D9532
EK
kn3
73
E64
9876
10962
962
Kkn107
1042
EK7

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N89799
S89799
Ö44644
V44644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 3NT N+2 2 660 37/1
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 3NT N+2 9 660 37/1
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3NT N= 6 600 31/7
Lars-Erik Svensson - Eva Sulz Alf Falk - Henrik Aronsson 3NT N= 6 600 31/7
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Dag Thundal - Göran Lundqvist 3NT N= 9 600 31/7
Gun Borg - Bengt Andersson Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3NT N= 9 600 31/7
Börje Filipsson - Maya Adrian Agneta Björklund - Anette de la Motte 3 N+1 E 170 26/12
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström 2NT N+1 6 150 24/14
Ingela Wanglöf - Lena Holmlund Göran Larsson - Christina Larsson 2 N+1 9 140 22/16
Magnus Wikman - Margareta Wikman Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson 1NT N+1 10 120 17/21
Marita Hallberg - Steen Ljungberg Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 2NT N= 6 120 17/21
Ronny Andersson - Linda Hallgren Birgitta Holm - Christer Grebert 1NT S+1 2 120 17/21
Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 1NT S+1 Kn 120 17/21
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Arne Edberg - Inga Edberg 2NT S-1 4 -100 7/31
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Kerstin Sjölund - Guy Hansson 2 N-1 E -100 7/31
Annika Westin - Lars Söderström Åke Hallgren - Nils Johansson 4 N-1 9 -100 7/31
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 3NT N-1 7 -100 7/31
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2NT S-1 2 -100 7/31
Bo Windisch - Lillemor Windisch Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 3NT N-1 2 -100 7/31
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd Mats Fagher - Linnea Edvardsson 2 S-2 E -200 0/38