Kommande tävlingar
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Lerums BK » Onsdagsbridge M HCP 2017-01-18 [Föregående]  [Alla givar]  [Nästa]   [Tävlingsinfo] [Simultan] [PBN]
Lerums BK

Onsdagsbridge M HCP 2017-01-18

Bricka 3

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Syd giv
Ö-V i zon
103
D104
kn875
D742
Dkn82

KD1062
10653
E94
97653
43
Ekn8
K765
EKkn82
E9
K9

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N56968
S66968
Ö77475
V77365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Bo Windisch - Lillemor Windisch 1 S+4 6 200 38/0
Mats Fagher - Linnea Edvardsson Annika Westin - Lars Söderström 1 S+3 2 170 32/6
Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström Kerstin Sjölund - Guy Hansson 1 S+3 K 170 32/6
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Gun Borg - Bengt Andersson 3 S+1 2 170 32/6
Dag Thundal - Göran Lundqvist Börje Filipsson - Maya Adrian 1 S+3 K 170 32/6
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Ingela Wanglöf - Lena Holmlund 2 S+2 D 170 32/6
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 1NT S+2 2 150 25/13
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 1NT S+2 K 150 25/13
Magnus Wikman - Margareta Wikman Marita Hallberg - Steen Ljungberg 1 S+2 6 140 21/17
Lars-Erik Svensson - Eva Sulz Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 1 S+2 10 140 21/17
Alf Falk - Henrik Aronsson Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 1NT S+1 2 120 17/21
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 1NT S+1 2 120 17/21
Ronny Andersson - Linda Hallgren Agneta Björklund - Anette de la Motte 1 S+1 K 110 13/25
Birgitta Holm - Christer Grebert Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist 1 S+1 K 110 13/25
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 1 S= D 80 9/29
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 1 S= 2 80 9/29
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Hans Egerstad - Ingemar Hansson 3 S-1 K -50 6/32
Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson Arne Edberg - Inga Edberg 4 S-2 6 -100 4/34
Göran Larsson - Christina Larsson Nils Thalberg - Sonny Wiklund 1 V+1 D -110 2/36
Åke Hallgren - Nils Johansson Ingvar Josefsson - Anders Meuller 4D S-2 2 -300 0/38