Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Partävling Onsdag med hcp max 54 par TL Jan Erik 2017-02-22 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Partävling Onsdag med hcp max 54 par TL Jan Erik 2017-02-22

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Nord giv
ingen i zon
K983
932
kn2
ED106
E106
Dkn75
987
K42
Dkn5
1086
K1063
kn97
742
EK4
ED54
853

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N98898
S98898
Ö45544
V45544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT S+3 6 180 32.0/0.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1 N+3 2 170 29.0/3.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 N+2 9 170 29.0/3.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard 1 N+2 6 140 24.0/8.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 N+1 3 140 24.0/8.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 2 N+1 6 140 24.0/8.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars G Svensson - Mona Andersson 1NT S+1 9 120 17.0/15.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 1NT S+1 D 120 17.0/15.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 1NT S+1 7 120 17.0/15.0
Lars Becklén - Olle Persson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT S+1 6 120 17.0/15.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 1 N+1 10 110 11.0/21.0
Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 1 N+1 7 110 11.0/21.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Per Boberg - Kerstin Boberg 1NT S= 5 90 7.0/25.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 1NT N= 2 90 7.0/25.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1 N= D 70 4.0/28.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Pass   2.0/30.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT S-1 2 -50 0.0/32.0
Agneta Johansson - Lars Svensson     - -/16.5

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Öst giv
N-S i zon
3
52
K1076
kn109842
D987
kn106
543
E75
K1064
K8
Ekn82
KD6
Ekn52
ED9743
D9
3

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N86855
S86855
Ö56587
V56477
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3 S+1 5 170 32.0/0.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 S+1 8 140 26.0/6.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 S+1 4 140 26.0/6.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars G Svensson - Mona Andersson 2 S+1 7 140 26.0/6.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 S+1 E 140 26.0/6.0
Lars Becklén - Olle Persson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 S+1 7 140 26.0/6.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Per Boberg - Kerstin Boberg 2 S= 8 110 17.0/15.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2 S= 7 110 17.0/15.0
Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 2 S= 8 110 17.0/15.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 2 S= 8 110 17.0/15.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 V-2 2 100 12.0/20.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 Ö-1 E 50 10.0/22.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT Ö= 3 -90 8.0/24.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard 2 S-1 8 -100 5.0/27.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 S-1 E -100 5.0/27.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT Ö+2 4 -150 2.0/30.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4D N-2 8 -500 0.0/32.0
Agneta Johansson - Lars Svensson     - -/16.5

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Syd giv
Ö-V i zon
D8
KD7
kn9
KD10752
EK102

K108643
E43
kn9543
E9642
E2
kn
76
kn10853
D75
986

Optimalt kontrakt: 7 V= -2210
 NT
N51401
S61501
Ö7128139
V7128139
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Mona Andersson Per Boberg - Kerstin Boberg 3 V+2 K -150 31.0/1.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3 V+2 K -150 31.0/1.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V+1 K -650 24.0/8.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Christer Östberg - Jan Walhagen 4 V+1 K -650 24.0/8.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 Ö+1 6 -650 24.0/8.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 V+1 K -650 24.0/8.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 V+1 K -650 24.0/8.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 V+2 K -680 16.0/16.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö+2 9 -680 16.0/16.0
Lars Becklén - Olle Persson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 V+2 K -680 16.0/16.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V+3 K -710 6.0/26.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö+3 K -710 6.0/26.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V+3 K -710 6.0/26.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 V+3 K -710 6.0/26.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 4 V+3 K -710 6.0/26.0
Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 4 V+3 K -710 6.0/26.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö+3 9 -710 6.0/26.0
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel     - 15.0/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Väst giv
alla i zon
1073
53
KD6543
kn9
kn8542
kn76
E102
K5

KD1098
7
E1087643
EKD96
E42
kn98
D2

Optimalt kontrakt: 6D N-4 -1100
 NT
N19184
S19184
Ö1241258
V1241258
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lars Svensson Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 2D S= K 670 32.0/0.0
Lars G Svensson - Mona Andersson Per Boberg - Kerstin Boberg 2 S-1 Kn -100 27.0/5.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Christer Östberg - Jan Walhagen 3 S-1 5 -100 27.0/5.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 N-1 K -100 27.0/5.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 S-1 K -100 27.0/5.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 Ö+4 E -170 22.0/10.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 N-2 E -200 18.0/14.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 S-2 K -200 18.0/14.0
Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 2D S-1 E -200 18.0/14.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S-3 6 -300 13.0/19.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 S-3 K -300 13.0/19.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 S-4 K -400 10.0/22.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Carin Millar - Bodil Mörnstad 5 Ö+1 E -620 8.0/24.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö+2 E -680 5.0/27.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard 5 Ö+1 E -680 5.0/27.0
Lars Becklén - Olle Persson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4D Ö+2 E -1190 2.0/30.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3D Ö+3 E -1270 0.0/32.0
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel     - 15.0/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Nord giv
N-S i zon
92

EK9543
K9432
EKkn
K53
kn2
Ekn1076
D74
ED109864
6
D8
108653
kn72
D1087
5

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N410252
S410252
Ö931177
V931177
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Åke Lindström Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö= 5 -420 30.0/2.0
Louise Grandinsson - Ann Lilliengren Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 Ö= 2 -420 30.0/2.0
Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö= 5 -420 30.0/2.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö+1 5 -450 15.0/17.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö+1 5 -450 15.0/17.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Margaretha Olsson - Göran Ekelund 5 Ö= 7 -450 15.0/17.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Christer Östberg - Jan Walhagen 5 Ö= 5 -450 15.0/17.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Mona Andersson 4 Ö+1 D -450 15.0/17.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö+1 D -450 15.0/17.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 4 Ö+1 D -450 15.0/17.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Lars Becklén - Olle Persson 4 Ö+1 5 -450 15.0/17.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 Ö+1 5 -450 15.0/17.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 Ö+1 5 -450 15.0/17.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 Ö+1 5 -450 15.0/17.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö+1 7 -450 15.0/17.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 Ö+2 5 -480 2.0/30.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 Ö+3 5 -510 0.0/32.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg     - -/15.0

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Öst giv
Ö-V i zon
1083
109643
ED86
5
954
E
K754
Ekn863
ED6
Dkn752

KD742
Kkn72
K8
kn10932
109

Optimalt kontrakt: 6D S-4 -800
 NT
N18465
S08465
Ö124677
V124767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Mona Andersson 3NT Ö-2 Kn 200 31.0/1.0
Louise Grandinsson - Ann Lilliengren Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3NT Ö-2 Kn 200 31.0/1.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 V+2 10 -150 28.0/4.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT Ö= 2 -600 23.0/9.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Christer Östberg - Jan Walhagen 5 V= 5 -600 23.0/9.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stig Unoson - Ulla Wästberg 5 V= 5 -600 23.0/9.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 5 Ö= Kn -600 23.0/9.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Yvonne Tolf - Ulla Öberg 5 V+1 6 -620 15.0/17.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 V+1 10 -620 15.0/17.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 5 V+1 E -620 15.0/17.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Agneta Johansson - Lars Svensson 5 V+1 E -620 15.0/17.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT Ö+1 3 -630 10.0/22.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Rutger Persson - Claes Nilsson 5 V+2 E -640 6.0/26.0
Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 5 Ö+2 Kn -640 6.0/26.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Nina Nilsson - Jane Brändemar 5 V+2 E -640 6.0/26.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard 6 V= E -1370 1.0/31.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Lars Becklén - Olle Persson 6 V= E -1370 1.0/31.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg     - -/15.0

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Syd giv
alla i zon
63
Ekn75
E864
D104
Dkn9
KD98642

E95
K875

Dkn1072
kn876
E1042
103
K953
K32

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N57667
S67667
Ö76776
V76776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT Ö-3 5 300 32.0/0.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars G Svensson - Mona Andersson 3 V-2 4 200 25.0/7.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V-2 6 200 25.0/7.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 V-2 7 200 25.0/7.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö-2 5 200 25.0/7.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 3 V-2 3 200 25.0/7.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 3 V-2 E 200 25.0/7.0
Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3 V-1 6 100 14.0/18.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V-1 6 100 14.0/18.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 V-1 E 100 14.0/18.0
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 V-1 6 100 14.0/18.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 3 V-1 6 100 14.0/18.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist 2 V= 6 -110 6.0/26.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Agneta Johansson - Lars Svensson 2 V= 6 -110 6.0/26.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2 V= 4 -110 6.0/26.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Per Boberg - Kerstin Boberg 2 V+1 6 -140 1.0/31.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars Becklén - Olle Persson 2 V+1 3 -140 1.0/31.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson     - 18.0/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Väst giv
ingen i zon
K106
D765
K8
kn854
874
kn10832
kn5
D62
Ekn2
E9
ED962
E97
D953
K4
10743
K103

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N76566
S75566
Ö67877
V67877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö-3 3 150 32.0/0.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars G Svensson - Mona Andersson 3NT Ö-2 3 100 28.0/4.0
Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 2NT Ö-2 3 100 28.0/4.0
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 2NT Ö-2 2 100 28.0/4.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT Ö-1 3 50 21.0/11.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 Ö-1 5 50 21.0/11.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 3NT Ö-1 3 50 21.0/11.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V-1 4 50 21.0/11.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1 S-1 Kn -50 16.0/16.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Per Boberg - Kerstin Boberg 1 Ö= 3 -70 12.0/20.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars Becklén - Olle Persson 1 Ö= 5 -70 12.0/20.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 1 Ö= 5 -70 12.0/20.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 1 Ö+1 5 -90 5.0/27.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1 Ö+1 5 -90 5.0/27.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist 1 Ö+1 3 -90 5.0/27.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 1 Ö+1 5 -90 5.0/27.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2NT Ö= 5 -120 0.0/32.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson     - 18.0/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Nord giv
Ö-V i zon
D2
54
Dkn7654
E74
K987
D983
982
96
kn10653
Kkn762
3
K2
E4
E10
EK10
Dkn10853

Optimalt kontrakt: 5 N= 400
 NT
N1111449
S1111449
Ö11991
V11991
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulla Wästberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S+3 9 490 29.0/3.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT S+3 7 490 29.0/3.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3NT S+3 7 490 29.0/3.0
Lars Becklén - Olle Persson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3NT S+3 9 490 29.0/3.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist 3NT S+2 7 460 24.0/8.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Margaretha Olsson - Göran Ekelund 5 S+1 8 420 20.0/12.0
Louise Grandinsson - Ann Lilliengren Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 5 S+1 9 420 20.0/12.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 S+1 7 420 20.0/12.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard 5 N= Kn 400 13.0/19.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT S= 3 400 13.0/19.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 S= 3 400 13.0/19.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 5 N= Kn 400 13.0/19.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 S+3 8 170 8.0/24.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars G Svensson - Mona Andersson 2 S+3 7 150 5.0/27.0
Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 S+2 8 150 5.0/27.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT S-1 9 -50 2.0/30.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 7 N-2 6 -100 0.0/32.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad     - 16.5/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Öst giv
alla i zon
Kkn4
EKD
Dkn73
kn105
D53
9762
E106
632
9876
1043
9854
K8
E102
kn85
K2
ED974

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N1211111112
S1211111112
Ö12221
V12221
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Christer Östberg - Jan Walhagen 6NT S= 6 1440 32.0/0.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 6 S= E 1370 30.0/2.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N+3 6 690 16.0/16.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N+3 9 690 16.0/16.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT N+3 9 690 16.0/16.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT N+3 9 690 16.0/16.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT S+3 3 690 16.0/16.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars G Svensson - Mona Andersson 3NT N+3 6 690 16.0/16.0
Louise Grandinsson - Ann Lilliengren Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 3NT S+3 2 690 16.0/16.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT N+3 9 690 16.0/16.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N+3 9 690 16.0/16.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT N+3 9 690 16.0/16.0
Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT N+3 3 690 16.0/16.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3NT S+3 3 690 16.0/16.0
Lars Becklén - Olle Persson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3NT S+3 6 690 16.0/16.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT S+2 7 660 2.0/30.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist 3NT S+1 2 630 0.0/32.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad     - 16.5/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Syd giv
ingen i zon
2
D874
EK7653
82
kn7
K1052
kn
EKDkn64
ED1043
kn93
982
93
K9865
E6
D104
1075

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N39556
S39556
Ö94885
V94885
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lars G Svensson - Mona Andersson 4 V-3 E 150 32.0/0.0
Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 N= Kn 110 29.0/3.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N= 9 110 29.0/3.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 V-2 2 100 22.0/10.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist 3 V-2 E 100 22.0/10.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 V-2 E 100 22.0/10.0
Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 3 V-2 E 100 22.0/10.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 V-2 2 100 22.0/10.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Christer Östberg - Jan Walhagen 2 N= 9 90 16.0/16.0
Lars Becklén - Olle Persson Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 4 V-1 E 50 14.0/18.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N-1 9 -50 11.0/21.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 N-1 9 -50 11.0/21.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 V= E -90 8.0/24.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Per Boberg - Kerstin Boberg 2 V= E -110 6.0/26.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 V+2 E -130 3.0/29.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V= E -130 3.0/29.0
Louise Grandinsson - Ann Lilliengren Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 5 N-4 9 -200 0.0/32.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg     - -/15.5

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Väst giv
N-S i zon
742
9432
D7
K1072
103
ED76
Ekn953
kn4
986
Kkn85
K8
D653
EKDkn5
10
10642
E98

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N75485
S75485
Ö68956
V68956
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lars G Svensson - Mona Andersson 4 Ö-3 E 150 31.0/1.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Christer Östberg - Jan Walhagen 3 V-3 7 150 31.0/1.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S= E 140 28.0/4.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Per Boberg - Kerstin Boberg 4 Ö-2 E 100 25.0/7.0
Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 3 Ö-2 E 100 25.0/7.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1 S= E 80 22.0/10.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist 4 Ö-1 E 50 18.0/14.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 Ö-1 E 50 18.0/14.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 Ö-1 E 50 18.0/14.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 2 S-1 Kn -100 14.0/18.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 Ö= E -110 11.0/21.0
Louise Grandinsson - Ann Lilliengren Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2 Ö= E -110 11.0/21.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 Ö+1 E -140 7.0/25.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Agneta Johansson - Lars Svensson 2 Ö+1 E -140 7.0/25.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 S-2 E -200 2.0/30.0
Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 S-2 E -200 2.0/30.0
Lars Becklén - Olle Persson Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 4 S-2 E -200 2.0/30.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg     - -/15.5

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Nord giv
alla i zon
83
Kkn10742
EK108
6
EKkn972
95
kn74
43
105
D86
D962
kn987
D64
E3
53
EKD1052

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N1091067
S10910711
Ö03060
V03060
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT S+3 E 690 32.0/0.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 3NT S+2 E 660 30.0/2.0
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 4 N+1 10 650 28.0/4.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S+1 E 630 26.0/6.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist 4 N= 10 620 14.0/18.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N= 10 620 14.0/18.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 N= 10 620 14.0/18.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 N= 10 620 14.0/18.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lars G Svensson - Mona Andersson 4 N= 10 620 14.0/18.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 N= 10 620 14.0/18.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard 4 N= 10 620 14.0/18.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 N= 10 620 14.0/18.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund 4 N= 10 620 14.0/18.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 N= 10 620 14.0/18.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 N= 10 620 14.0/18.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Britt Lindberg - Åke Lindström 4 N-1 10 -100 1.0/31.0
Lars Becklén - Olle Persson Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 N-1 10 -100 1.0/31.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - 12.2/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Öst giv
ingen i zon
K7
K98653
kn82
K8
ED2
Dkn
E64
kn9653
kn986543
107
10
ED4
10
E42
KD9753
1072

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N39836
S39736
Ö944107
V944107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 2 N+2 E 170 32.0/0.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 S+1 E 150 30.0/2.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö-1 K 50 22.0/10.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö-1 E 50 22.0/10.0
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 5 Ö-1 K 50 22.0/10.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 Ö-1 K 50 22.0/10.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 5 Ö-1 E 50 22.0/10.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö-1 K 50 22.0/10.0
Lars Becklén - Olle Persson Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 Ö-1 K 50 22.0/10.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 N-1 10 -50 14.0/18.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lars G Svensson - Mona Andersson 3 Ö+1 9 -170 12.0/20.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 Ö+2 K -200 9.0/23.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 2 Ö+3 K -200 9.0/23.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Britt Lindberg - Åke Lindström 4 Ö= K -420 5.0/27.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund 4 Ö= K -420 5.0/27.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Agneta Johansson - Lars Svensson 5 Ö= 10 -450 2.0/30.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist 4 Ö+2 K -480 0.0/32.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - 12.2/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Syd giv
N-S i zon
98
Kkn
E97543
872
E10765
E984
D8
E4
Kkn32
D63

KD10963
D4
10752
Kkn1062
kn5

Optimalt kontrakt: 7 V= -1510
 NT
N18101
S18101
Ö12511137
V12511137
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund 4 V+2 8 -480 32.0/0.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V+3 E -510 20.0/12.0
Lars G Svensson - Mona Andersson Britt Lindberg - Åke Lindström 4 V+3 E -510 20.0/12.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+3 E -510 20.0/12.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist 4 V+3 E -510 20.0/12.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V+3 9 -510 20.0/12.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Per Boberg - Kerstin Boberg 4 V+3 7 -510 20.0/12.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 4 V+3 9 -510 20.0/12.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 V+3 E -510 20.0/12.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 4 V+3 E -510 20.0/12.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 V+3 E -510 20.0/12.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 V+3 8 -510 20.0/12.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard 6 V= 9 -980 8.0/24.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 6 V+1 E -1010 4.0/28.0
Louise Grandinsson - Ann Lilliengren Nina Nilsson - Jane Brändemar 6 V+1 Kn -1010 4.0/28.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Lars Becklén - Olle Persson 6 V+1 8 -1010 4.0/28.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Rolf Bergström - Christer Löfgren 5D S-4 E -1100 0.0/32.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand     - 18.9/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Väst giv
Ö-V i zon
kn632
10753
D
Ekn73
D95
KD2
E109
10542
K87
86
kn8643
D96
E104
Ekn94
K752
K8

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N76986
S76986
Ö67446
V67446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N= 6 420 32.0/0.0
Lars G Svensson - Mona Andersson Britt Lindberg - Åke Lindström 3 S= 9 140 23.0/9.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard 3 S= 5 140 23.0/9.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist 2 S+1 5 140 23.0/9.0
Louise Grandinsson - Ann Lilliengren Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 S= E 140 23.0/9.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 3 S= 10 140 23.0/9.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund 2 N+1 4 140 23.0/9.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 S+1 E 140 23.0/9.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 S+1 5 140 23.0/9.0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 1NT S= K 90 12.0/20.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Göran Nyqvist - Peter Perulf 1NT S= 2 90 12.0/20.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 1NT S= 5 90 12.0/20.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S-1 E -50 4.0/28.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 S-1 E -50 4.0/28.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Per Boberg - Kerstin Boberg 1NT S-1 10 -50 4.0/28.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Lars Becklén - Olle Persson 2 S-1 5 -50 4.0/28.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 4 S-1 E -50 4.0/28.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand     - 18.9/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Nord giv
ingen i zon
752
D3
EK753
982
EKD106
kn754
102
D3
kn984
E10986
D
754
3
K2
kn9864
EKkn106

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N1111447
S1111447
Ö21993
V21993
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Nina Nilsson - Jane Brändemar 5 S= E 400 32.0/0.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S+1 E 150 28.0/4.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 S+1 E 150 28.0/4.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 N+1 4 150 28.0/4.0
Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N= E 130 22.0/10.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 S+1 E 130 22.0/10.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 S= E 130 22.0/10.0
Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 4 V-2 E 100 17.0/15.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 4 V-2 E 100 17.0/15.0
Lars G Svensson - Mona Andersson Christer Östberg - Jan Walhagen 4 Ö-1 E 50 14.0/18.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Carin Millar - Bodil Mörnstad 5 N-1 E -50 12.0/20.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist 5D S-1 E -100 10.0/22.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 V+1 E -140 4.0/28.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 V+1 E -140 4.0/28.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 V= E -140 4.0/28.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 V+1 E -140 4.0/28.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V= E -140 4.0/28.0
Lars Becklén - Olle Persson     - 17.9/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Öst giv
N-S i zon
82
D6
ED10942
kn93
ED10653
E97
kn5
E8
kn97
kn10843
76
K54
K4
K52
K83
D10762

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N87334
S87334
Ö5510107
V5510107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Åke Lindström Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist 3 V-1 E 50 31.0/1.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 V-1 6 50 31.0/1.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 V= E -110 28.0/4.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3 V= D -140 20.0/12.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 V= D -140 20.0/12.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 V= 8 -140 20.0/12.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Carin Millar - Bodil Mörnstad 3 V= D -140 20.0/12.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 2 V+1 Kn -140 20.0/12.0
Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 3 V= E -140 20.0/12.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 V= Kn -140 20.0/12.0
Lars G Svensson - Mona Andersson Christer Östberg - Jan Walhagen 2 V+2 E -170 9.0/23.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Agneta Johansson - Lars Svensson 1 V+3 E -170 9.0/23.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 V+1 3 -170 9.0/23.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 1 V+3 E -170 9.0/23.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 V+4 D -230 3.0/29.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 V+3 6 -230 3.0/29.0
Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5D N-4 Kn -1100 0.0/32.0
Lars Becklén - Olle Persson     - 17.9/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Syd giv
Ö-V i zon
kn

EKDkn108543
Ekn6
D1086
D732
6
10985
E75
kn10954
7
D432
K9432
EK86
92
K7

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N7127812
S7127812
Ö50650
V60650
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard 6NT N+1 Kn 1020 31.0/1.0
Lars Becklén - Olle Persson Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 6NT S+1 10 1020 31.0/1.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 6 N+1 Kn 940 26.0/6.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Stig Unoson - Ulla Wästberg 6 N+1 7 940 26.0/6.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 6 N+1 4 940 26.0/6.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Lars G Svensson - Mona Andersson 6 N= E 920 21.0/11.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Carin Millar - Bodil Mörnstad 6 N= E 920 21.0/11.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 5 S+2 2 440 17.0/15.0
Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund Nina Nilsson - Jane Brändemar 5 N+2 Kn 440 17.0/15.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Yvonne Tolf - Ulla Öberg 5 N+1 E 420 10.0/22.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 N+1 E 420 10.0/22.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 5 N+1 Kn 420 10.0/22.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 5 N+1 E 420 10.0/22.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 5 N+1 E 420 10.0/22.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 7 N-1 E -50 3.0/29.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 7 N-1 E -50 3.0/29.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 7NTD N-1 E -100 0.0/32.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson     - 14.5/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Väst giv
alla i zon
E1063
Kkn1062
kn63
5
K2
D9
KD108
EKD74
Dkn94
853
974
932
875
E74
E52
kn1086

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N56877
S66877
Ö77565
V77565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3NT V-2 4 200 30.0/2.0
Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 V-2 10 200 30.0/2.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 4 V-2 6 200 30.0/2.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Lars G Svensson - Mona Andersson 3 N= 9 140 26.0/6.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 1NT S+1 E 120 24.0/8.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard 2 N= 9 110 22.0/10.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1 V= 2 -70 20.0/12.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 1 V+1 10 -90 16.0/16.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 1 V+1 5 -90 16.0/16.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1 V+1 E -90 16.0/16.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 N-1 9 -100 9.0/23.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N-1 9 -100 9.0/23.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 N-1 9 -100 9.0/23.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Carin Millar - Bodil Mörnstad 3 N-1 4 -100 9.0/23.0
Lars Becklén - Olle Persson Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3 V= 3 -110 4.0/28.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3 N-2 9 -200 2.0/30.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 2NT N-3 Kn -300 0.0/32.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson     - 14.5/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Nord giv
N-S i zon
EK86
kn5
Kkn42
KD5
Dkn732
D976
E7
96
9
K10842
1063
10742
1054
E3
D985
Ekn83

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N11115109
S11115109
Ö11731
V11731
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulla Wästberg Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist 3NT N+3 4 690 31.0/1.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 3NT N+3 8 690 31.0/1.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT N+1 4 630 26.0/6.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT N+1 4 630 26.0/6.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT N+1 2 630 26.0/6.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT N-1 4 -100 12.0/20.0
Lars G Svensson - Mona Andersson Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N-1 4 -100 12.0/20.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT N-1 4 -100 12.0/20.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT N-1 2 -100 12.0/20.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT N-1 4 -100 12.0/20.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3NT N-1 4 -100 12.0/20.0
Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT N-1 4 -100 12.0/20.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 3NT N-1 4 -100 12.0/20.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT N-1 8 -100 12.0/20.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT N-1 4 -100 12.0/20.0
Lars Becklén - Olle Persson Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 3NT N-1 4 -100 12.0/20.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3NT N-2 4 -200 0.0/32.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl     - -/17.1

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Öst giv
Ö-V i zon
85
63
KD
EKkn8652
kn6
KDkn109
10865
94
E7
E752
Ekn97432
KD109432
84

D1073

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N101196
S101196
Ö2111146
V2111146
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nina Nilsson - Jane Brändemar Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 4 S+2 5 480 32.0/0.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 S+1 10 450 30.0/2.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S= 5 420 27.0/5.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Christer Östberg - Jan Walhagen 4 S= 5 420 27.0/5.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 5 N= E 400 24.0/8.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Per Boberg - Kerstin Boberg 4 N+1 E 150 22.0/10.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 S-1 10 -50 19.0/13.0
Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S-1 10 -50 19.0/13.0
Lars G Svensson - Mona Andersson Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard 5D S-1 K -100 14.0/18.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rolf Bergström - Christer Löfgren 5D S-1 6 -100 14.0/18.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 5D S-1 10 -100 14.0/18.0
Lars Becklén - Olle Persson Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 5D S-2 K -300 10.0/22.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5 Ö+1 K -620 6.0/26.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 5 Ö+1 8 -620 6.0/26.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 5 Ö+1 K -620 6.0/26.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist 5D Ö+1 K -950 1.0/31.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 5D Ö+1 K -950 1.0/31.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl     - -/17.1

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Syd giv
alla i zon
E8753
K1094
E74
3
K
ED87
kn103
kn10942
10962
2
D985
K875
Dkn4
kn653
K62
ED6

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N58101110
S58101110
Ö74322
V75322
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lars G Svensson - Mona Andersson 4 S+1 K 650 31.0/1.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 S+1 K 650 31.0/1.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Britt Lindberg - Åke Lindström 4 N= K 620 26.0/6.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 S= K 620 26.0/6.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 S= Kn 620 26.0/6.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 S+2 Kn 200 21.0/11.0
Lars Becklén - Olle Persson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2D Ö-1 D 200 21.0/11.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard 3 N+1 2 170 18.0/14.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S= Kn 140 14.0/18.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 N+1 2 140 14.0/18.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 2 S+1 K 140 14.0/18.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Per Boberg - Kerstin Boberg 4 S-1 K -100 10.0/22.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Christer Östberg - Jan Walhagen 4 S-2 9 -200 5.0/27.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S-2 K -200 5.0/27.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 4 S-2 Kn -200 5.0/27.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N-2 D -200 5.0/27.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 S-3 Kn -300 0.0/32.0
Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund     - -/17.7

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.22

Väst giv
ingen i zon
Dkn10
943
EKD874
10
87
kn1082
kn932
753
6542
EK5

ED9864
EK93
D76
1065
Kkn2

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N61071010
S6107910
Ö72633
V73433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan Öhman - Judit Derzsi-Jalgard 5D Ö-3 E 500 32.0/0.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT S+3 7 490 30.0/2.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT S+1 7 430 27.0/5.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3NT S+1 3 430 27.0/5.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Christer Östberg - Jan Walhagen 4 S= 8 420 24.0/8.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3NT S= Kn 400 20.0/12.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT S= 7 400 20.0/12.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3NT S= 3 400 20.0/12.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 4D Ö-2 E 300 15.0/17.0
Lars Becklén - Olle Persson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3D V-2 E 300 15.0/17.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Per Boberg - Kerstin Boberg 3 S-1 7 -50 10.0/22.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Britt Lindberg - Åke Lindström 4 S-1 2 -50 10.0/22.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lars G Svensson - Mona Andersson 5 N-1 E -50 10.0/22.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S-2 7 -100 3.0/29.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Stig Unoson - Ulla Wästberg 5 N-2 E -100 3.0/29.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 S-2 3 -100 3.0/29.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 S-2 7 -100 3.0/29.0
Gunlis Åberg - Anna-Greta Ekelund     - -/17.7