Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Partävling Söndag med hcp o partnergaranti TL Anders 2017-01-08 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Partävling Söndag med hcp o partnergaranti TL Anders 2017-01-08

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
kn98
KDkn4
EKkn8
K6
?
E62
97653
943
kn7
?
D7543
108
65
D1093
?
K10
E2
D1072
E8542

Optimalt kontrakt: 6 N= 920
 NT
N101210811
S101210811
Ö30242
V30242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Jan Clementsson Margareta Plym - Dennis Alsensjö 6 N+1 9 940 18.0/0.0
Ulla Öberg - Jeanette Svensson Louise Nordlindh - Karin Sjögren 3NT N+3 5 490 16.0/2.0
Kristi Meier - Per Nilsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT N+2 4 460 11.0/7.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 3NT N+2 4 460 11.0/7.0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Magnus Wegestål - Daniel Matus 3NT N+2 3 460 11.0/7.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT N+2 3 460 11.0/7.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 3NT S+1 5 430 6.0/12.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 6NT N-1 5 -50 2.0/16.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 6 N-1 2 -50 2.0/16.0
Bonnie Clementsson - Olle Persson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 6NT S-1 5 -50 2.0/16.0
Susanne Ramel - Grete Derand     - -/8.8

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
83
762
EK7
Dkn542
#
EK5
E43
983
K1073
#
kn10964
KD98
D42
E
#
D72
kn105
kn1065
986

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N44222
S44222
Ö99111111
V99111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 4 Ö= 9 -420 17.0/1.0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Magnus Wegestål - Daniel Matus 4 Ö= 5 -420 17.0/1.0
Bonnie Clementsson - Olle Persson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT V+1 2 -430 14.0/4.0
Kristi Meier - Per Nilsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 Ö+1 5 -450 7.0/11.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 4 Ö+1 6 -450 7.0/11.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 Ö+1 3 -450 7.0/11.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 4 Ö+1 Kn -450 7.0/11.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö+1 Kn -450 7.0/11.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Margareta Plym - Dennis Alsensjö 4 Ö+1 Kn -450 7.0/11.0
Ulla Öberg - Jeanette Svensson Louise Nordlindh - Karin Sjögren 3NT V+2 E -460 0.0/18.0
Susanne Ramel - Grete Derand     - -/8.8

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
kn653
9542
Dkn4
86
#
9
10873
K1075
Dkn53
#
KD82
KD6
86
K1074
#
E1074
Ekn
E932
E92

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N57686
S57686
Ö86755
V86755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 2 V-3 4 300 17.0/1.0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Louise Nordlindh - Karin Sjögren 3 V-3 3 300 17.0/1.0
Ulla Öberg - Jeanette Svensson Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 2 V-2 5 200 14.0/4.0
Kristi Meier - Per Nilsson Bonnie Clementsson - Olle Persson 1NT S= 5 90 11.0/7.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT S= 5 90 11.0/7.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 S-1 9 -50 7.0/11.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1NT N-1 2 -50 7.0/11.0
Susanne Ramel - Grete Derand Klas Bellander - Jan Clementsson 1NT S-2 5 -100 4.0/14.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 1NT S-3 3 -150 1.0/17.0
Margareta Plym - Dennis Alsensjö Magnus Wegestål - Daniel Matus 1NT S-3 7 -150 1.0/17.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg     - -/8.5

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Väst giv
alla i zon
#
9864
1062
EKkn4
kn10
#
5
D4
8
K98765432
#
Kkn1073
975
1072
ED
#
ED2
EKkn83
D9653

Optimalt kontrakt: 7 N= 2140
 NT
N41312104
S41312104
Ö90131
V90131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Öberg - Jeanette Svensson Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 5 S= 5 650 17.0/1.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S+1 8 650 17.0/1.0
Kristi Meier - Per Nilsson Bonnie Clementsson - Olle Persson 5 N= E 600 12.0/6.0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Louise Nordlindh - Karin Sjögren 5 N= E 600 12.0/6.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 5 N= E 600 12.0/6.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 5 V-2 K 200 8.0/10.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 4 V-1 E 100 4.0/14.0
Margareta Plym - Dennis Alsensjö Magnus Wegestål - Daniel Matus 4 V-1 K 100 4.0/14.0
Susanne Ramel - Grete Derand Klas Bellander - Jan Clementsson 4 V-1 E 100 4.0/14.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 4 N-1 E -100 0.0/18.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg     - -/8.5

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
65
E98753
Ekn4
D9
#
E984
kn6
962
EK32
#
Kkn1072
KD1042
75
4
#
D3

KD1083
kn108765

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N99526
S99526
Ö33897
V33897
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist Willy Landgren - Bibi Jönsson 5D Ö-2 K 300 18.0/0.0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 4 Ö-1 3 50 15.0/3.0
Ann Lilliengren - Louise Grandinsson Ulla Öberg - Jeanette Svensson 4 V-1 E 50 15.0/3.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 V+1 E -140 10.0/8.0
Bonnie Clementsson - Olle Persson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö= K -140 10.0/8.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Magnus Wegestål - Daniel Matus 3 Ö= K -140 10.0/8.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 Ö+1 Kn -170 5.0/13.0
Margareta Plym - Dennis Alsensjö Louise Nordlindh - Karin Sjögren 2 Ö+2 K -170 5.0/13.0
Susanne Ramel - Grete Derand Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N-2 4 -200 2.0/16.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 V+2 E -480 0.0/18.0
Kristi Meier - Per Nilsson     - 10.0/-

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
E87
632
Dkn10962
6
#
1096
EK
875
ED742
#
kn32
Dkn985
EK
1083
#
KD54
1074
43
Kkn95

Optimalt kontrakt: 4D S-3 -500
 NT
N37454
S37454
Ö96979
V96979
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö-2 K 200 17.0/1.0
Ann Lilliengren - Louise Grandinsson Ulla Öberg - Jeanette Svensson 4 V-2 10 200 17.0/1.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 Ö-1 5 100 11.0/7.0
Margareta Plym - Dennis Alsensjö Louise Nordlindh - Karin Sjögren 2 Ö-1 3 100 11.0/7.0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 3 V-1 E 100 11.0/7.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Magnus Wegestål - Daniel Matus 4 Ö-1 4 100 11.0/7.0
Susanne Ramel - Grete Derand Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 S-1 E -50 6.0/12.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 Ö+1 4 -140 4.0/14.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT Ö= 4 -600 1.0/17.0
Bonnie Clementsson - Olle Persson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö= 4 -600 1.0/17.0
Kristi Meier - Per Nilsson     - 10.0/-

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Syd giv
alla i zon
#
ED102
EKD
kn8
EK43
#
K76
kn3
9732
Dkn82
#
43
109652
EKD10
75
#
kn985
874
654
1096

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N856108
S856108
Ö47634
V58635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 3 N= E 140 17.0/1.0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 1 N+2 E 140 17.0/1.0
Kristi Meier - Per Nilsson Susanne Ramel - Grete Derand 2NT N= E 120 10.0/8.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bonnie Clementsson - Olle Persson 2NT N= E 120 10.0/8.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Willy Landgren - Bibi Jönsson 2NT N= K 120 10.0/8.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 2NT N= 5 120 10.0/8.0
Magnus Wegestål - Daniel Matus Louise Nordlindh - Karin Sjögren 2NT N= E 120 10.0/8.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Klas Bellander - Jan Clementsson 3 N-1 E -100 4.0/14.0
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Margareta Plym - Dennis Alsensjö 3NT N-2 D -200 2.0/16.0
Ulla Öberg - Jeanette Svensson Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT N-3 E -300 0.0/18.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman     - -/10.0

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
E1054
E754
D8
D109
#
KDkn6
9632
E10
754
#
73
108
Kkn653
EK63
#
982
KDkn
9742
kn82

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N55666
S55666
Ö88777
V88777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 1NT S= E 90 18.0/0.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 2 Ö-1 9 50 14.0/4.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Klas Bellander - Jan Clementsson 3 V-1 E 50 14.0/4.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 Ö-1 K 50 14.0/4.0
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Margareta Plym - Dennis Alsensjö 2 N-2 E -100 10.0/8.0
Kristi Meier - Per Nilsson Susanne Ramel - Grete Derand 3 Ö= K -110 6.0/12.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bonnie Clementsson - Olle Persson 3 Ö= K -110 6.0/12.0
Ulla Öberg - Jeanette Svensson Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 Ö= K -110 6.0/12.0
Magnus Wegestål - Daniel Matus Louise Nordlindh - Karin Sjögren 1NT Ö+1 K -120 2.0/16.0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 2NT V+1 D -150 0.0/18.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman     - -/10.0

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
E1094
kn4
K653
kn107
#
Dkn6
EK8
Dkn8742
E
#
K3
D9
109
KD86543
#
8752
1076532
E
92

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N23652
S23652
Ö9107710
V9107710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Olle Persson Willy Landgren - Bibi Jönsson 5 Ö-1 E 100 17.0/1.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3 V-1 Kn 100 17.0/1.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Susanne Ramel - Grete Derand 3 V+1 Kn -130 14.0/4.0
Kristi Meier - Per Nilsson Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT V+1 Kn -630 11.0/7.0
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 3NT V+1 9 -630 11.0/7.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT V+2 10 -660 5.0/13.0
Ulla Öberg - Jeanette Svensson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT V+2 4 -660 5.0/13.0
Margareta Plym - Dennis Alsensjö Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 3NT V+2 9 -660 5.0/13.0
Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 3NT V+2 4 -660 5.0/13.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Magnus Wegestål - Daniel Matus 3NT V+3 4 -690 0.0/18.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson     - 6.7/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Öst giv
alla i zon
#
10
KD973
E632
K74
#
E9632
kn10
87
D865
#
Kkn87
654
Dkn10
E109
#
D54
E82
K954
kn32

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N510857
S510857
Ö73586
V73586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Olle Persson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3D Ö-2 E 500 18.0/0.0
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 2 V-2 K 200 16.0/2.0
Margareta Plym - Dennis Alsensjö Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 3 N= 9 140 13.0/5.0
Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 3 N= D 140 13.0/5.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 S+2 E 130 10.0/8.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Susanne Ramel - Grete Derand 3 V-1 K 100 8.0/10.0
Kristi Meier - Per Nilsson Klas Bellander - Jan Clementsson 3 N-1 4 -100 6.0/12.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Magnus Wegestål - Daniel Matus 2 V= E -110 4.0/14.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 2 Ö+1 Kn -140 2.0/16.0
Ulla Öberg - Jeanette Svensson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 S-2 E -200 0.0/18.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson     - 6.7/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
E
EK65
D865
EDkn7
#
Kkn8
D1082
73
8652
#
D976432
kn3
Ekn4
9
#
105
974
K1092
K1043

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N10111057
S10111057
Ö32383
V32383
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Susanne Ramel - Grete Derand 4 S= 7 420 18.0/0.0
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 5 S= 8 400 16.0/2.0
Margareta Plym - Dennis Alsensjö Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 N= 9 140 14.0/4.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bonnie Clementsson - Olle Persson 4 N= 4 130 12.0/6.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Klas Bellander - Jan Clementsson 4 Ö-1 9 50 9.0/9.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 3 Ö-1 9 50 9.0/9.0
Kristi Meier - Per Nilsson Magnus Wegestål - Daniel Matus 3 N-2 9 -100 4.0/14.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3NT N-2 2 -100 4.0/14.0
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N-2 E -100 4.0/14.0
Ulla Öberg - Jeanette Svensson Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 2 Ö+1 K -140 0.0/18.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson     - 5.0/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
ED54
kn10
10952
KD5
#
K10983
853
4
10632
#
7
D9642
kn87
E974
#
kn62
EK7
EKD63
kn8

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N8128912
S8128912
Ö41331
V41331
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Plym - Dennis Alsensjö Stig Unoson - Ulla Wästberg 6 N= 7 1370 16.0/2.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Klas Bellander - Jan Clementsson 6 N= E 1370 16.0/2.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 6 N= 7 1370 16.0/2.0
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 4NT N+2 4 690 12.0/6.0
Kristi Meier - Per Nilsson Magnus Wegestål - Daniel Matus 3NT N+2 2 660 8.0/10.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Susanne Ramel - Grete Derand 3NT S+2 8 660 8.0/10.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bonnie Clementsson - Olle Persson 5NT N= Kn 660 8.0/10.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 5 N+1 E 620 3.0/15.0
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 N+1 E 620 3.0/15.0
Ulla Öberg - Jeanette Svensson Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 3NT S= 3 600 0.0/18.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson     - 5.0/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Nord giv
alla i zon
#
84
1093
E865
Dkn42
#
kn6
KD4
K10943
1075
#
ED109
E52
Dkn
K863
#
K7532
kn876
72
E9

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N54553
S54553
Ö89789
V89789
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Bonnie Clementsson - Olle Persson 2NT Ö+2 3 -180 17.0/1.0
Magnus Wegestål - Daniel Matus Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT Ö+2 2 -180 17.0/1.0
Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3NT V= 3 -600 13.0/5.0
Ann Lilliengren - Louise Grandinsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT Ö= 3 -600 13.0/5.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT Ö+1 2 -630 5.0/13.0
Ulla Öberg - Jeanette Svensson Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT Ö+1 3 -630 5.0/13.0
Margareta Plym - Dennis Alsensjö Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT Ö+1 2 -630 5.0/13.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 3NT Ö+1 3 -630 5.0/13.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Susanne Ramel - Grete Derand 3NT Ö+1 2 -630 5.0/13.0
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Kristi Meier - Per Nilsson 3NT Ö+1 5 -630 5.0/13.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin     - 8.6/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
ED109
kn7532
E32
D
#
kn8432
10
D10985
Kkn
#
5
D8
Kkn6
E1097653
#
K76
EK964
74
842

Optimalt kontrakt: 7D Ö-4 800
 NT
N331286
S331286
Ö98143
V98143
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 5D S= K 650 18.0/0.0
Ulla Öberg - Jeanette Svensson Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 N+3 5 510 16.0/2.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Susanne Ramel - Grete Derand 5D Ö-3 7 500 14.0/4.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Bonnie Clementsson - Olle Persson 4 N+2 5 480 10.0/8.0
Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 5 S+1 K 480 10.0/8.0
Ann Lilliengren - Louise Grandinsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 S+2 K 480 10.0/8.0
Magnus Wegestål - Daniel Matus Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S+1 K 450 6.0/12.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Klas Bellander - Jan Clementsson 3 N+3 E 230 4.0/14.0
Margareta Plym - Dennis Alsensjö Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 S+2 K 200 2.0/16.0
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Kristi Meier - Per Nilsson 5 Ö-1 E 50 0.0/18.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin     - 8.6/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
kn9
EK10
KD75
kn1062
#
KD874
842
E9863
#
E52
Dkn763
2
9543
#
1063
95
kn104
EKD87

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N87347
S87347
Ö46996
V46996
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Jan Clementsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4D V-3 Kn 500 18.0/0.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Susanne Ramel - Grete Derand 3 S+1 2 130 16.0/2.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 S+1 K 110 14.0/4.0
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Kristi Meier - Per Nilsson 4D V-1 E 100 12.0/6.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Louise Nordlindh - Karin Sjögren 3 S-1 8 -100 10.0/8.0
Ulla Öberg - Jeanette Svensson Bonnie Clementsson - Olle Persson 3 V= Kn -140 8.0/10.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 4 S-2 E -200 4.0/14.0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 N-2 2 -200 4.0/14.0
Magnus Wegestål - Daniel Matus Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT S-2 4 -200 4.0/14.0
Margareta Plym - Dennis Alsensjö Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 4 V= E -420 0.0/18.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén     - 7.4/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
D43
K85
D1095
K53
#
E6
ED103
Kkn3
8764
#
Kkn9875
976
E
E109
#
102
kn42
87642
Dkn2

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N35111
S35111
Ö108101111
V108101111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Kristi Meier - Per Nilsson 4 Ö-1 D 100 17.0/1.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö-1 2 100 17.0/1.0
Margareta Plym - Dennis Alsensjö Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 4 Ö= D -620 12.0/6.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 Ö= D -620 12.0/6.0
Magnus Wegestål - Daniel Matus Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö= D -620 12.0/6.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Susanne Ramel - Grete Derand 4 Ö+1 2 -650 6.0/12.0
Ulla Öberg - Jeanette Svensson Bonnie Clementsson - Olle Persson 4 Ö+1 D -650 6.0/12.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 4 Ö+1 8 -650 6.0/12.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Louise Nordlindh - Karin Sjögren 3NT V+2 5 -660 2.0/16.0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 V+2 9 -680 0.0/18.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén     - 7.4/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
K983
95
E9432
K5
#
E10752
kn842
D8
D6
#
D6
EKD106
76
E987
#
kn4
73
Kkn105
kn10432

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N79355
S79355
Ö64987
V641087
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 Ö-1 Kn 50 16.0/2.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö-1 Kn 50 16.0/2.0
Susanne Ramel - Grete Derand Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 4 Ö-1 10 50 16.0/2.0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Bonnie Clementsson - Olle Persson 2 Ö+3 Kn -200 12.0/6.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Magnus Wegestål - Daniel Matus 4 Ö= 5 -420 9.0/9.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 4 Ö= K -420 9.0/9.0
Margareta Plym - Dennis Alsensjö Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 Ö+1 4 -450 3.0/15.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 4 Ö+1 Kn -450 3.0/15.0
Ann Lilliengren - Louise Grandinsson Kristi Meier - Per Nilsson 4 Ö+1 Kn -450 3.0/15.0
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö+1 Kn -450 3.0/15.0
Ulla Öberg - Jeanette Svensson     - 5.7/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
E1085432
E2
E10
D2
#
D97
10865
84
10976
#
K
K74
KD962
EK53
#
kn6
Dkn93
kn753
kn84

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N46688
S46688
Ö87754
V87754
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Jan Clementsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3D Ö-2 Kn 300 18.0/0.0
Margareta Plym - Dennis Alsensjö Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 N+1 E 170 16.0/2.0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Bonnie Clementsson - Olle Persson 4 V-3 E 150 13.0/5.0
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö-3 Kn 150 13.0/5.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 2 N= E 110 9.0/9.0
Susanne Ramel - Grete Derand Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 2 N= 6 110 9.0/9.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 4 Ö-2 Kn 100 6.0/12.0
Ann Lilliengren - Louise Grandinsson Kristi Meier - Per Nilsson 4 Ö-1 Kn 50 4.0/14.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 N-1 E -100 2.0/16.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Magnus Wegestål - Daniel Matus 4 N-2 E -200 0.0/18.0
Ulla Öberg - Jeanette Svensson     - 5.7/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
E1085
1094
E65
K54
#
kn76
72
kn973
kn973
#
D4
653
K84
ED1062
#
K932
EKDkn8
D102
8

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N6810119
S6810108
Ö75323
V75323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT N+2 2 460 18.0/0.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 4 S+1 7 450 16.0/2.0
Magnus Wegestål - Daniel Matus Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT S+1 7 430 14.0/4.0
Kristi Meier - Per Nilsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 N= 3 420 7.0/11.0
Margareta Plym - Dennis Alsensjö Bonnie Clementsson - Olle Persson 4 N= 4 420 7.0/11.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Louise Nordlindh - Karin Sjögren 4 N= 6 420 7.0/11.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Klas Bellander - Jan Clementsson 4 N= 3 420 7.0/11.0
Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 S= 7 420 7.0/11.0
Susanne Ramel - Grete Derand Ulla Öberg - Jeanette Svensson 4 N= 4 420 7.0/11.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 S-1 7 -50 0.0/18.0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg     - -/9.7

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Väst giv
alla i zon
#
K874
953
D62
D63
#
kn1052
kn10642
kn53
8
#
D6
K8
10984
K10542
#
E93
ED7
EK7
Ekn97

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N111091111
S111091111
Ö23422
V23422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT S+3 Kn 690 18.0/0.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 3NT S+2 2 660 15.0/3.0
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT S+2 2 660 15.0/3.0
Margareta Plym - Dennis Alsensjö Bonnie Clementsson - Olle Persson 3NT S+1 Kn 630 10.0/8.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Louise Nordlindh - Karin Sjögren 3NT N+1 10 630 10.0/8.0
Susanne Ramel - Grete Derand Ulla Öberg - Jeanette Svensson 3NT S+1 4 630 10.0/8.0
Kristi Meier - Per Nilsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT S= 6 600 4.0/14.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT S= 2 600 4.0/14.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT S= 2 600 4.0/14.0
Magnus Wegestål - Daniel Matus Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1NT S+4 6 210 0.0/18.0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg     - -/9.7

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
E972
972
E96
kn74
#
4
EKD
KDkn1054
ED2
#
K10653
643
72
1053
#
Dkn8
kn1085
83
K986

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N53443
S53443
Ö8109910
V8109910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Ulla Wästberg 5 Ö-2 8 100 17.0/1.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Ulla Öberg - Jeanette Svensson 5 Ö-2 3 100 17.0/1.0
Kristi Meier - Per Nilsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 Ö+1 5 -130 13.0/5.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Magnus Wegestål - Daniel Matus 1 V+3 7 -130 13.0/5.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 3NT V= 2 -400 10.0/8.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 3NT V+1 2 -430 4.0/14.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 3NT V+1 9 -430 4.0/14.0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Susanne Ramel - Grete Derand 3NT V+1 4 -430 4.0/14.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Bonnie Clementsson - Olle Persson 3NT V+1 9 -430 4.0/14.0
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT Ö+1 8 -430 4.0/14.0
Margareta Plym - Dennis Alsensjö     - -/7.5

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
10875
D10863
965
5
#
D96
75
D107
D9763
#
Ekn42
Ekn42
EK8
108
#
K3
K9
kn432
EKkn42

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N55655
S55655
Ö87788
V87788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristi Meier - Per Nilsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2NT Ö-1 K 100 18.0/0.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Ulla Öberg - Jeanette Svensson 2 N-1 E -50 16.0/2.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 1NT Ö= E -90 13.0/5.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Ulla Wästberg 1NT Ö= E -90 13.0/5.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 2NT Ö= 3 -120 9.0/9.0
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1NT Ö+1 Kn -120 9.0/9.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Bonnie Clementsson - Olle Persson 2 Ö+1 K -140 6.0/12.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 2 S-3 6 -150 4.0/14.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Magnus Wegestål - Daniel Matus 2D S-3 7 -500 1.0/17.0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Susanne Ramel - Grete Derand 2D S-3 7 -500 1.0/17.0
Margareta Plym - Dennis Alsensjö     - -/7.5

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Syd giv
alla i zon
#
E982
9872
Ekn
EKD
#
1043
KD6
8
kn87643
#
75
kn10543
9654
92
#
KDkn6
E
KD10732
105

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N91391313
S91391313
Ö30400
V30400
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Wegestål - Daniel Matus Ulla Öberg - Jeanette Svensson 7 S= 8 2210 17.0/1.0
Susanne Ramel - Grete Derand Margareta Plym - Dennis Alsensjö 7 N= 9 2210 17.0/1.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 6NT N+1 2 1470 14.0/4.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 6 S+1 K 1460 10.0/8.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Louise Nordlindh - Karin Sjögren 6 S+1 8 1460 10.0/8.0
Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist Kristi Meier - Per Nilsson 6 S+1 6 1460 10.0/8.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 5NT N+2 4 720 6.0/12.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 N+3 Kn 710 2.0/16.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 N+3 Kn 710 2.0/16.0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Klas Bellander - Jan Clementsson 4 S+3 4 710 2.0/16.0
Bonnie Clementsson - Olle Persson     - 9.0/-

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.08

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
9532
76
109832
K10
#
6
K105432
E765
E9
#
EDkn8
Ekn8
Kkn
kn863
#
K1074
D9
D4
D7542

Optimalt kontrakt: 7 V= -1510
 NT
N44032
S44032
Ö9913911
V9913911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT Ö+1 2 -430 18.0/0.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 V+1 10 -450 13.0/5.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Louise Nordlindh - Karin Sjögren 5 V= 10 -450 13.0/5.0
Magnus Wegestål - Daniel Matus Ulla Öberg - Jeanette Svensson 5 V= 10 -450 13.0/5.0
Susanne Ramel - Grete Derand Margareta Plym - Dennis Alsensjö 4 V+1 10 -450 13.0/5.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT Ö+2 4 -460 8.0/10.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 V+2 7 -480 6.0/12.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 6 V= 6 -980 2.0/16.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ann Lilliengren - Louise Grandinsson 6 V= 6 -980 2.0/16.0
Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist Kristi Meier - Per Nilsson 6 V= 10 -980 2.0/16.0
Bonnie Clementsson - Olle Persson     - 9.0/-