Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Partävling med hcp max 54 par TL Gun 2016-10-24 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Partävling med hcp max 54 par TL Gun 2016-10-24

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
K43
kn1093
63
D1076
?
ED752
6
K5
K9843
?
kn86
D87
EDkn4
kn52
?
109
EK542
109872
E

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N47947
S47947
Ö95496
V95496
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Olov Hägerfors Greger Jonsson - Marianne Falck 4 V-3 6 150 32.0/0.0
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V-2 Kn 100 28.0/4.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Berit Linse - Irene Nilsén 3 V-2 Kn 100 28.0/4.0
Terezia Lagerman - Stig Unoson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 V-2 Kn 100 28.0/4.0
Helena Cewers - Gunnel Gille Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 1NT Ö-1 9 50 19.0/13.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V-1 Kn 50 19.0/13.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Hans Ryning - Gösta Wiik 4 V-1 Kn 50 19.0/13.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3 V-1 9 50 19.0/13.0
Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3 V-1 Kn 50 19.0/13.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 V-1 Kn 50 19.0/13.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Hanna Lewandowski - Christina Leander 4D S-1 7 -100 12.0/20.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Gunlis Åberg - Jane Girdo 2 V= Kn -110 8.0/24.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 V= 3 -110 8.0/24.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 V= 6 -110 8.0/24.0
Agneta Johansson - Bengt Rylander Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 V+1 6 -140 3.0/29.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 V+1 Kn -140 3.0/29.0
Grete Derand - Susanne Ramel Elsa Andersson - Anita Persson 4 Ö= E -420 0.0/32.0
Mats Holm - Svante Berglund     - -/19.6

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
109843
EK
kn10765
2
#
Dkn65
965
K
K10963
#
E
D872
9432
EDkn5
#
K72
kn1043
ED8
874

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N39697
S39697
Ö94646
V94646
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Bengt Rylander Bodil Wikström - Ulla Lundström 1NT Ö-1 4 50 29.0/3.0
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 Ö-1 8 50 29.0/3.0
Helena Cewers - Gunnel Gille Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 4 Ö-1 E 50 29.0/3.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 Ö-1 4 50 29.0/3.0
Terezia Lagerman - Stig Unoson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 1NT Ö= 8 -90 23.0/9.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 V= E -90 23.0/9.0
Grete Derand - Susanne Ramel Elsa Andersson - Anita Persson 2 Ö+1 Kn -110 16.0/16.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Gunlis Åberg - Jane Girdo 3 Ö= 2 -110 16.0/16.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Hanna Lewandowski - Christina Leander 2 Ö+1 8 -110 16.0/16.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 Ö+1 4 -110 16.0/16.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Hans Ryning - Gösta Wiik 2 Ö+1 3 -110 16.0/16.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Berit Linse - Irene Nilsén 1NT V+1 Kn -120 7.0/25.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 1NT Ö+1 8 -120 7.0/25.0
Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman Rolf Jönsson - Jan Strandberg 1NT Ö+1 8 -120 7.0/25.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 1NT V+1 10 -120 7.0/25.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Greger Jonsson - Marianne Falck 3 V+1 E -130 1.0/31.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 Ö+1 8 -130 1.0/31.0
Mats Holm - Svante Berglund     - -/19.6

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
987
Ekn952
K
E653
#
654
84
kn9863
K72
#
EKkn32
D103
E1072
4
#
D10
K76
D54
Dkn1098

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N94947
S94947
Ö49495
V49495
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Svante Berglund Gunnar Olsson - Jan Öhman 5D V-4 E 1100 32.0/0.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 Ö-2 6 200 30.0/2.0
Gunlis Åberg - Jane Girdo Helena Cewers - Gunnel Gille 3 N+1 E 170 28.0/4.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Agneta Johansson - Bengt Rylander 2 N+1 E 140 24.0/8.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 N= E 140 24.0/8.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 N= E 140 24.0/8.0
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+1 4 110 16.0/16.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 S= 6 110 16.0/16.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hans Ryning - Gösta Wiik 3 S= 6 110 16.0/16.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3 S= 5 110 16.0/16.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Terezia Lagerman - Stig Unoson 3 S= Kn 110 16.0/16.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Elsa Andersson - Anita Persson 3 Ö-1 K 100 10.0/22.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Grete Derand - Susanne Ramel 4 N-1 E -50 8.0/24.0
Berit Linse - Irene Nilsén Hanna Lewandowski - Christina Leander 2 Ö+1 6 -110 6.0/26.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Lars Persson - Olov Hägerfors 3 Ö+1 8 -130 4.0/28.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 Ö= K -140 2.0/30.0
Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 Ö+1 K -170 0.0/32.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund     - 17.6/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Väst giv
alla i zon
#
Kkn84
632
754
Dkn10
#
E1076
Ekn9
3
EK863
#
953
K1085
Ekn1092
7
#
D2
D74
KD86
9542

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N43324
S43324
Ö91010109
V91010109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Lars Persson - Olov Hägerfors 3NT Ö-2 6 200 30.0/2.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Agneta Johansson - Bengt Rylander 3NT Ö-2 D 200 30.0/2.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT V-2 4 200 30.0/2.0
Gunlis Åberg - Jane Girdo Helena Cewers - Gunnel Gille 3NT Ö-1 2 100 22.0/10.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3NT Ö-1 9 100 22.0/10.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Grete Derand - Susanne Ramel 2NT Ö-1 K 100 22.0/10.0
Mats Holm - Svante Berglund Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT V-1 4 100 22.0/10.0
Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT V-1 4 100 22.0/10.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Elsa Andersson - Anita Persson 2NT Ö= 4 -120 14.0/18.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hans Ryning - Gösta Wiik 2NT Ö= 2 -120 14.0/18.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Terezia Lagerman - Stig Unoson 2NT Ö= 2 -120 14.0/18.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2 V+1 D -140 10.0/22.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Willy Landgren - Bibi Jönsson 1NT Ö+2 4 -150 8.0/24.0
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1 V+3 D -170 5.0/27.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Rolf Jönsson - Jan Strandberg 2 Ö+2 K -170 5.0/27.0
Berit Linse - Irene Nilsén Hanna Lewandowski - Christina Leander 2NT Ö+2 K -180 2.0/30.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 Ö= K -620 0.0/32.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund     - 17.6/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
E98
K10764
53
kn102
#
kn765
E98
D642
D8
#
D42
32
Kkn1098
K64
#
K103
Dkn5
E7
E9753

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N961078
S961078
Ö37365
V37365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Gunlis Åberg - Jane Girdo 4 N= 10 620 31.0/1.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Mats Holm - Svante Berglund 4 N= K 620 31.0/1.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT S+4 5 210 28.0/4.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N+2 K 170 23.0/9.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 S+2 5 170 23.0/9.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 N+1 8 170 23.0/9.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N+1 8 170 23.0/9.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman 2 N+1 3 140 17.0/15.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 N= Kn 140 17.0/15.0
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Agneta Johansson - Bengt Rylander 1NT S+1 4 120 10.0/22.0
Helena Cewers - Gunnel Gille Grete Derand - Susanne Ramel 1NT S+1 2 120 10.0/22.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Elsa Andersson - Anita Persson 1NT S+1 2 120 10.0/22.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Berit Linse - Irene Nilsén 1NT S+1 6 120 10.0/22.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 1NT S+1 5 120 10.0/22.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 N= 10 110 4.0/28.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Kent Hermansson - Lars Becklén 3 Ö-2 D 100 2.0/30.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 Ö= 5 -90 0.0/32.0
Terezia Lagerman - Stig Unoson     - -/15.5

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
E3
KD7643
D96
K3
#
D109862
E105
103
kn10
#
4
kn8
kn52
E986542
#
Kkn75
92
EK874
D7

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N6111088
S6111088
Ö72252
V72252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Olsson - Jan Öhman Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 N+1 E 450 30.0/2.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 N+1 E 450 30.0/2.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N+1 E 450 30.0/2.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Elsa Andersson - Anita Persson 3NT S+1 8 430 24.0/8.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman 3NT S+1 2 430 24.0/8.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT N+1 3 430 24.0/8.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N= 4 420 17.0/15.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Kent Hermansson - Lars Becklén 4 N= 4 420 17.0/15.0
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Agneta Johansson - Bengt Rylander 4 N= 4 420 17.0/15.0
Helena Cewers - Gunnel Gille Grete Derand - Susanne Ramel 4 N= 4 420 17.0/15.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 3 N+1 E 170 11.0/21.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Mats Holm - Svante Berglund 3 N+1 4 170 11.0/21.0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Gunlis Åberg - Jane Girdo 3 N= 4 140 7.0/25.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3 N= 4 140 7.0/25.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 Ö-1 E 100 4.0/28.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Berit Linse - Irene Nilsén 4 N-1 E -50 1.0/31.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N-1 E -50 1.0/31.0
Terezia Lagerman - Stig Unoson     - -/15.5

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Syd giv
alla i zon
#
D873
EKkn
9854
ED
#
Kkn
D98532
76
K103
#
10642
10
EKDkn32
kn7
#
E95
764
10
986542

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N105786
S105786
Ö37657
V38657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Jane Girdo Berit Linse - Irene Nilsén 3 Ö-2 7 200 27.0/5.0
Elsa Andersson - Anita Persson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 V-2 7 200 27.0/5.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Agneta Johansson - Bengt Rylander 2 V-2 5 200 27.0/5.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 2 Ö-2 10 200 27.0/5.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3 Ö-2 E 200 27.0/5.0
Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 V-2 3 200 27.0/5.0
Grete Derand - Susanne Ramel Kent Hermansson - Lars Becklén 3 V-1 E 100 19.0/13.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Hanna Lewandowski - Christina Leander 3 Ö-1 E 100 19.0/13.0
Terezia Lagerman - Stig Unoson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 Ö= 9 -90 16.0/16.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 1NT N-1 E -100 12.0/20.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Helena Cewers - Gunnel Gille 1NT N-1 E -100 12.0/20.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 N-1 10 -100 12.0/20.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gunnar Olsson - Jan Öhman 2 V= E -110 6.0/26.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 Ö+1 9 -110 6.0/26.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 Ö= E -110 6.0/26.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Mats Holm - Svante Berglund 2NTD N-2 E -500 2.0/30.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Lars Persson - Olov Hägerfors 3NTD N-4 E -1100 0.0/32.0
Hans Ryning - Gösta Wiik     - 18.8/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
KD95
10852
108
K85
#
10743
EK3
Ekn3
E76
#
2
kn4
KD9764
10432
#
Ekn86
D976
52
Dkn9

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N33774
S33774
Ö1010659
V1010559
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Hanna Lewandowski - Christina Leander 5 Ö-1 D 50 32.0/0.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gunnar Olsson - Jan Öhman 2 Ö+2 D -130 28.0/4.0
Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 Ö+1 D -130 28.0/4.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2 Ö+2 6 -130 28.0/4.0
Gunlis Åberg - Jane Girdo Berit Linse - Irene Nilsén 1NT V+2 5 -150 18.0/14.0
Elsa Andersson - Anita Persson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 1NT V+2 5 -150 18.0/14.0
Grete Derand - Susanne Ramel Kent Hermansson - Lars Becklén 1NT V+2 5 -150 18.0/14.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Lars Persson - Olov Hägerfors 1NT V+2 2 -150 18.0/14.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Helena Cewers - Gunnel Gille 1NT V+2 4 -150 18.0/14.0
Terezia Lagerman - Stig Unoson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1NT V+2 K -150 18.0/14.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Mats Holm - Svante Berglund 1NT V+2 5 -150 18.0/14.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 1NT V+3 9 -180 6.0/26.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Agneta Johansson - Bengt Rylander 1NT Ö+3 6 -180 6.0/26.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 1NT V+3 5 -180 6.0/26.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 1NT V+3 K -180 6.0/26.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Mari Segerberg - Kerstin Boberg 1NT Ö+3 7 -180 6.0/26.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 3NT V= K -400 0.0/32.0
Hans Ryning - Gösta Wiik     - 18.8/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
K1095
kn865
E7
653
#
D6
EK943
1064
E87
#
Ekn872
10
D83
KDkn4
#
43
D72
Kkn952
1092

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N34535
S34535
Ö97888
V97888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Christina Leander Elsa Andersson - Anita Persson 3NT Ö-2 9 200 27.0/5.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Helena Cewers - Gunnel Gille 3NT V-2 E 200 27.0/5.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Berit Linse - Irene Nilsén 4 Ö-2 2 200 27.0/5.0
Mats Holm - Svante Berglund Terezia Lagerman - Stig Unoson 3NT Ö-2 5 200 27.0/5.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö-2 2 200 27.0/5.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT Ö-2 5 200 27.0/5.0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 3NT V-1 7 100 14.0/18.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT Ö-1 5 100 14.0/18.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Agneta Johansson - Bengt Rylander 3NT Ö-1 5 100 14.0/18.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gunlis Åberg - Jane Girdo 3NT Ö-1 5 100 14.0/18.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö-1 D 100 14.0/18.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 Ö-1 9 100 14.0/18.0
Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT Ö-1 2 100 14.0/18.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Grete Derand - Susanne Ramel 3 V= E -140 6.0/26.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Lars Persson - Olov Hägerfors 3NT V= 3 -600 3.0/29.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT V= 5 -600 3.0/29.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 Ö= 10 -620 0.0/32.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen     - 14.9/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Öst giv
alla i zon
#
EKD2
4
D954
Ekn86
#
10873
E72
E1086
K10
#
kn965
KDkn3
kn
D732
#
4
109865
K732
954

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N79666
S79666
Ö54676
V54677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Svante Berglund Terezia Lagerman - Stig Unoson 2D Ö-2 10 500 32.0/0.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Elsa Andersson - Anita Persson 3D V-1 4 200 28.0/4.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gunlis Åberg - Jane Girdo 2 Ö-2 4 200 28.0/4.0
Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman Gunnar Olsson - Jan Öhman 3 V-2 E 200 28.0/4.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Greger Jonsson - Marianne Falck 1 N+2 K 110 21.0/11.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Berit Linse - Irene Nilsén 1 N+2 K 110 21.0/11.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1 N+2 Kn 110 21.0/11.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3 N= Kn 110 21.0/11.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Agneta Johansson - Bengt Rylander 1 N= Kn 80 16.0/16.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 1 N= Kn 70 14.0/18.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Lars Persson - Olov Hägerfors 1NT Ö= 4 -90 12.0/20.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1 N-1 Kn -100 9.0/23.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 N-1 Kn -100 9.0/23.0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 2 Ö= 4 -110 6.0/26.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Grete Derand - Susanne Ramel 1NT Ö+1 5 -120 4.0/28.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Helena Cewers - Gunnel Gille 1 N-2 3 -200 1.0/31.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 1 N-2 K -200 1.0/31.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen     - 14.9/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
Dkn94
105
Ekn6
EK109
#
E
ED842
K1075
632
#
10652
96
984
kn854
#
K873
Kkn73
D32
D7

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N9681010
S10881010
Ö34533
V34533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 3NT S+1 5 430 32.0/0.0
Agneta Johansson - Bengt Rylander Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 S= 2 420 29.0/3.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 S= E 420 29.0/3.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 1 S+3 E 170 25.0/7.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Mats Holm - Svante Berglund 3 S+1 E 170 25.0/7.0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 S+1 5 140 19.0/13.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Hans Ryning - Gösta Wiik 2 S+1 6 140 19.0/13.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S+1 6 140 19.0/13.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S+1 4 140 19.0/13.0
Helena Cewers - Gunnel Gille Berit Linse - Irene Nilsén 1 V-1 9 50 14.0/18.0
Elsa Andersson - Anita Persson Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 S-1 7 -50 8.0/24.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Lars Persson - Olov Hägerfors 4 S-1 7 -50 8.0/24.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Grete Derand - Susanne Ramel 4 S-1 7 -50 8.0/24.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 N-1 9 -50 8.0/24.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Gunnar Olsson - Jan Öhman 3 N-1 9 -50 8.0/24.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gunlis Åberg - Jane Girdo 4 N-2 9 -100 1.0/31.0
Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman Terezia Lagerman - Stig Unoson 4 N-2 9 -100 1.0/31.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson     - -/15.5

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
K10732
52
74
D542
#
6
KDkn1073
Ekn32
K3
#
EDkn98
E96
10986
9
#
54
84
KD5
Ekn10876

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N72242
S72242
Ö61111910
V61111910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Grete Derand - Susanne Ramel 6 V-3 4 150 32.0/0.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Mats Holm - Svante Berglund 6 V-2 D 100 30.0/2.0
Agneta Johansson - Bengt Rylander Hanna Lewandowski - Christina Leander 6 V-1 D 50 28.0/4.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V+2 D -170 26.0/6.0
Elsa Andersson - Anita Persson Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 V= 7 -420 20.0/12.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 4 V= 2 -420 20.0/12.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 V= 7 -420 20.0/12.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 V= 2 -420 20.0/12.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 V= E -420 20.0/12.0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V+1 D -450 8.0/24.0
Helena Cewers - Gunnel Gille Berit Linse - Irene Nilsén 4 V+1 2 -450 8.0/24.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Lars Persson - Olov Hägerfors 4 V+1 D -450 8.0/24.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gunlis Åberg - Jane Girdo 4 V+1 D -450 8.0/24.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 4 V+1 2 -450 8.0/24.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Hans Ryning - Gösta Wiik 4 V+1 D -450 8.0/24.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V+1 D -450 8.0/24.0
Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman Terezia Lagerman - Stig Unoson 4 V+2 2 -480 0.0/32.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson     - -/15.5

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Nord giv
alla i zon
#
kn643
kn762
1073
D8
#
KD972
EK1054
K
32
#
10
9
Dkn98654
EK65
#
E85
D83
E2
kn10974

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N52443
S52443
Ö810897
V810897
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Christina Leander Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 3 V-3 D 300 32.0/0.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Agneta Johansson - Bengt Rylander 3NT Ö-2 9 200 29.0/3.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Helena Cewers - Gunnel Gille 4 V-2 3 200 29.0/3.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V-1 3 100 26.0/6.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Berit Linse - Irene Nilsén 2 V= D -110 23.0/9.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3 Ö= D -110 23.0/9.0
Grete Derand - Susanne Ramel Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 Ö+1 3 -130 19.0/13.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 Ö+1 Kn -130 19.0/13.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Elsa Andersson - Anita Persson 2 Ö+4 7 -170 16.0/16.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Mats Holm - Svante Berglund 5 Ö= Kn -600 14.0/18.0
Gunlis Åberg - Jane Girdo Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 3NT Ö+1 9 -630 8.0/24.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT V+1 2 -630 8.0/24.0
Terezia Lagerman - Stig Unoson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT Ö+1 Kn -630 8.0/24.0
Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT Ö+1 Kn -630 8.0/24.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö+1 Kn -630 8.0/24.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3NT Ö+2 5 -660 1.0/31.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT Ö+2 Kn -660 1.0/31.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist     - 17.2/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
532
KD87
1093
D105
#
Dkn106
954
8654
63
#
E4
102
KD7
Ekn9842
#
K987
Ekn63
Ekn2
K7

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N77988
S77988
Ö66455
V66455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Olsson - Jan Öhman Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 N+1 E 170 30.0/2.0
Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 N+2 E 170 30.0/2.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N+1 E 170 30.0/2.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Bodil Wikström - Ulla Lundström 1NT S+2 D 150 26.0/6.0
Gunlis Åberg - Jane Girdo Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 2 N+1 E 140 18.0/14.0
Grete Derand - Susanne Ramel Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 2 N+1 E 140 18.0/14.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Berit Linse - Irene Nilsén 3 N= E 140 18.0/14.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Elsa Andersson - Anita Persson 3 N= K 140 18.0/14.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 S= 6 140 18.0/14.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Mats Holm - Svante Berglund 3 N= E 140 18.0/14.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Rolf Jönsson - Jan Strandberg 2 N+1 E 140 18.0/14.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Helena Cewers - Gunnel Gille 1NT S+1 6 120 10.0/22.0
Terezia Lagerman - Stig Unoson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 Ö-2 7 100 8.0/24.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 1NT S= 3 90 6.0/26.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Agneta Johansson - Bengt Rylander 2 Ö-1 9 50 4.0/28.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 S-2 6 -100 2.0/30.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2RD N-2 E -600 0.0/32.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist     - 17.2/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
85
K
K9765
EKD97
#
97432
9872
kn83
5
#
EKD106
kn1063
ED104
#
kn
ED54
2
kn1086432

Optimalt kontrakt: 5D V-1 100
 NT
N116435
S116435
Ö179103
V179103
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Ryning - Gösta Wiik Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3D N+2 E 1070 32.0/0.0
Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4D N+1 E 910 30.0/2.0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Bodil Wikström - Ulla Lundström 5D N= E 750 24.0/8.0
Grete Derand - Susanne Ramel Lars Persson - Olov Hägerfors 5D N= E 750 24.0/8.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Kent Hermansson - Lars Becklén 5D N= E 750 24.0/8.0
Mats Holm - Svante Berglund Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 5D N= E 750 24.0/8.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5D N= E 750 24.0/8.0
Agneta Johansson - Bengt Rylander Helena Cewers - Gunnel Gille 5 N= E 600 15.0/17.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Elsa Andersson - Anita Persson 5 N= E 600 15.0/17.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 5 S= 5 600 15.0/17.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 S= 9 600 15.0/17.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 5D Ö-1 Kn 100 10.0/22.0
Terezia Lagerman - Stig Unoson Gunnar Olsson - Jan Öhman 5 V-1 2 50 8.0/24.0
Berit Linse - Irene Nilsén Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 Ö+2 2 -200 5.0/27.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Gunlis Åberg - Jane Girdo 3 Ö+2 2 -200 5.0/27.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 4 V= E -420 2.0/30.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+1 2 -450 0.0/32.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson     - 14.1/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
10976
D82
KD72
kn5
#
E84
kn10653
kn3
E102
#
K5
9
E109865
D976
#
Dkn32
EK74
4
K843

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N43685
S43585
Ö89758
V89758
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Terezia Lagerman - Stig Unoson Gunnar Olsson - Jan Öhman 2 N+1 9 140 31.0/1.0
Mats Holm - Svante Berglund Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 N= E 140 31.0/1.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 1NT N+1 5 120 28.0/4.0
Agneta Johansson - Bengt Rylander Helena Cewers - Gunnel Gille 2 N= 5 110 21.0/11.0
Grete Derand - Susanne Ramel Lars Persson - Olov Hägerfors 2 N= 6 110 21.0/11.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 2 N= 9 110 21.0/11.0
Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2 N= 9 110 21.0/11.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S= Kn 110 21.0/11.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 N= 9 110 21.0/11.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Kent Hermansson - Lars Becklén 3 Ö-1 E 100 14.0/18.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT N= 5 90 12.0/20.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N-1 9 -50 10.0/22.0
Berit Linse - Irene Nilsén Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 2 Ö= E -90 8.0/24.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Elsa Andersson - Anita Persson 2 S-2 Kn -100 5.0/27.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 N-2 9 -100 5.0/27.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Gunlis Åberg - Jane Girdo 4 S-3 Kn -150 2.0/30.0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 S-4 Kn -200 0.0/32.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson     - 14.1/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
EKkn1084
kn10
107
kn97
#
2
8742
542
K8642
#
D9763
E63
E83
E3
#
5
KD95
KDkn96
D105

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N78779
S78779
Ö65664
V65664
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Greger Jonsson - Marianne Falck Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3NTD N= 3 550 32.0/0.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Helena Cewers - Gunnel Gille 3NT S+1 3 430 30.0/2.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT N= 8 400 28.0/4.0
Berit Linse - Irene Nilsén Grete Derand - Susanne Ramel 2 N= 5 110 26.0/6.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 2 Ö-2 K 100 22.0/10.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Terezia Lagerman - Stig Unoson 3 V-2 E 100 22.0/10.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 V-2 E 100 22.0/10.0
Elsa Andersson - Anita Persson Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 3 N-1 E -50 14.0/18.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 N-1 E -50 14.0/18.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Mats Holm - Svante Berglund 2 N-1 E -50 14.0/18.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT S-1 4 -50 14.0/18.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N-1 E -50 14.0/18.0
Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S-2 3 -100 6.0/26.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3 S-2 2 -100 6.0/26.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 N-2 E -100 6.0/26.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Agneta Johansson - Bengt Rylander 2 S-3 2 -150 2.0/30.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Gunlis Åberg - Jane Girdo 4D N-3 E -500 0.0/32.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg     - 14.7/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
8
Kkn2
ED1043
K542
#
D1096532
873

D103
#
Ekn
D106
Kkn9875
kn7
#
K74
E954
62
E986

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N109959
S109959
Ö34484
V34484
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 4D V-2 E 300 32.0/0.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 Ö-4 4 200 30.0/2.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 Ö-3 8 150 26.0/6.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Rolf Jönsson - Jan Strandberg 2 Ö-3 6 150 26.0/6.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 Ö-3 E 150 26.0/6.0
Elsa Andersson - Anita Persson Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 2 S+1 D 140 22.0/10.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Helena Cewers - Gunnel Gille 2 S= 9 110 19.0/13.0
Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S= D 110 19.0/13.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Gunlis Åberg - Jane Girdo 4 V-2 2 100 15.0/17.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Terezia Lagerman - Stig Unoson 4 V-2 E 100 15.0/17.0
Berit Linse - Irene Nilsén Grete Derand - Susanne Ramel 4 Ö-1 E 50 8.0/24.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Agneta Johansson - Bengt Rylander 3 V-1 E 50 8.0/24.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Mats Holm - Svante Berglund 2 V-1 8 50 8.0/24.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 V-1 2 50 8.0/24.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 V-1 E 50 8.0/24.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S-1 5 -100 2.0/30.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 V= E -110 0.0/32.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg     - 14.7/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
Dkn10862
E8
976
kn8
#
K953
107
EKkn842
3
#
4
Kkn9543

K107652
#
E7
D62
D1053
ED94

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N67698
S67598
Ö76744
V76744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Svante Berglund Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman 4D V-4 Kn 1100 32.0/0.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 N= Kn 420 28.0/4.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 N= 7 420 28.0/4.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N= 9 420 28.0/4.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Elsa Andersson - Anita Persson 3NT S= K 400 23.0/9.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Gunlis Åberg - Jane Girdo 3NT S= 10 400 23.0/9.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Marianne Servin - Ulla Öberg 3 V-3 K 300 20.0/12.0
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Berit Linse - Irene Nilsén 3 N+2 5 200 18.0/14.0
Agneta Johansson - Bengt Rylander Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 N+2 Kn 170 15.0/17.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S+1 4 170 15.0/17.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Helena Cewers - Gunnel Gille 3 N= 3 140 12.0/20.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 Ö-1 E 100 10.0/22.0
Grete Derand - Susanne Ramel Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 N-1 5 -50 7.0/25.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Gunnar Olsson - Jan Öhman 3 N-1 2 -50 7.0/25.0
Terezia Lagerman - Stig Unoson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 N-2 2 -100 4.0/28.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Lars Persson - Olov Hägerfors 4 N-3 7 -150 2.0/30.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S-4 E -200 0.0/32.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg     - 14.5/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Väst giv
alla i zon
#
109753
Kkn82
82
K2
#
E42
63
K9763
1084
#
86
D10975
Dkn
D763
#
KDkn
E4
E1054
Ekn95

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N9991110
S9991110
Ö34412
V34412
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén Gunlis Åberg - Jane Girdo 3NT S+2 6 660 32.0/0.0
Agneta Johansson - Bengt Rylander Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 N+1 D 650 29.0/3.0
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Berit Linse - Irene Nilsén 4 N+1 3 650 29.0/3.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Helena Cewers - Gunnel Gille 3NT N+1 3 630 25.0/7.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT S+1 3 630 25.0/7.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 N= D 620 22.0/10.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 S+4 6 230 20.0/12.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2NT S+3 10 210 18.0/14.0
Mats Holm - Svante Berglund Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman 2 N+3 9 200 16.0/16.0
Grete Derand - Susanne Ramel Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2NT S+2 6 180 13.0/19.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT S+3 6 180 13.0/19.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Lars Persson - Olov Hägerfors 2NT S+1 7 150 9.0/23.0
Terezia Lagerman - Stig Unoson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 2NT S+1 3 150 9.0/23.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2 S= 6 90 6.0/26.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT S-1 7 -100 3.0/29.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S-1 6 -100 3.0/29.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Elsa Andersson - Anita Persson 4 S-2 6 -200 0.0/32.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg     - 14.5/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
KD74
kn96
ED10
kn95
#
kn3
E108753
63
D104
#
E952
K4
K75
EK62
#
1086
D2
kn9842
873

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N26243
S26243
Ö1071199
V1071199
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2NT Ö= 6 -120 32.0/0.0
Agneta Johansson - Bengt Rylander Gunlis Åberg - Jane Girdo 2 Ö+2 6 -170 29.0/3.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Grete Derand - Susanne Ramel 2 V+2 K -170 29.0/3.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 V+2 5 -200 25.0/7.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Terezia Lagerman - Stig Unoson 3 Ö+2 8 -200 25.0/7.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3NT Ö= 6 -400 22.0/10.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 4 Ö= 7 -420 18.0/14.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 4 Ö= 10 -420 18.0/14.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Lars Persson - Olov Hägerfors 4 Ö= 6 -420 18.0/14.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT Ö+1 6 -430 13.0/19.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT Ö+1 6 -430 13.0/19.0
Berit Linse - Irene Nilsén Elsa Andersson - Anita Persson 4 V+1 K -450 5.0/27.0
Helena Cewers - Gunnel Gille Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö+1 6 -450 5.0/27.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 Ö+1 6 -450 5.0/27.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+1 10 -450 5.0/27.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 V+1 E -450 5.0/27.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Mats Holm - Svante Berglund 4 V+1 E -450 5.0/27.0
Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman     - -/13.7

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
D7
75
D10543
Dkn96
#
106542
Dkn109
2
E104
#
E9
EK84
E976
875
#
Kkn83
632
Kkn8
K32

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N67356
S67346
Ö751087
V751087
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Linse - Irene Nilsén Elsa Andersson - Anita Persson 4 Ö-1 8 100 30.0/2.0
Helena Cewers - Gunnel Gille Marianne Servin - Ulla Öberg 2 Ö-1 Kn 100 30.0/2.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Terezia Lagerman - Stig Unoson 4 Ö-1 3 100 30.0/2.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Grete Derand - Susanne Ramel 2 Ö= 7 -110 25.0/7.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 Ö= 2 -110 25.0/7.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 Ö= 2 -140 20.0/12.0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 Ö= 3 -140 20.0/12.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Gunnar Olsson - Jan Öhman 2 Ö+1 8 -140 20.0/12.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 2NT Ö+1 6 -150 16.0/16.0
Agneta Johansson - Bengt Rylander Gunlis Åberg - Jane Girdo 3 Ö+1 3 -170 12.0/20.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 Ö+1 3 -170 12.0/20.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Mats Holm - Svante Berglund 2 Ö+2 8 -170 12.0/20.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 4 V= 5 -620 4.0/28.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Lars Persson - Olov Hägerfors 4 Ö= 8 -620 4.0/28.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 Ö= 2 -620 4.0/28.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö= 2 -620 4.0/28.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 V= 4 -620 4.0/28.0
Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman     - -/13.7

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Syd giv
alla i zon
#
D84
kn85
EK873
E8
#
kn7
EK10
kn10964
D42
#
K652
642
5
Kkn976
#
E1093
D973
D2
1053

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N67887
S67887
Ö75556
V76556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén Elsa Andersson - Anita Persson 1NT V-2 3 200 32.0/0.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Berit Linse - Irene Nilsén 1NT S+2 E 150 30.0/2.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Bodil Wikström - Ulla Lundström 1 S+2 E 140 28.0/4.0
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Hanna Lewandowski - Christina Leander 1NT N+1 6 120 25.0/7.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 1NT N+1 7 120 25.0/7.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Grete Derand - Susanne Ramel 1 S+1 E 110 22.0/10.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 1NT S= Kn 90 20.0/12.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 1NT N-1 7 -100 11.0/21.0
Helena Cewers - Gunnel Gille Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 1NT N-1 6 -100 11.0/21.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Jane Girdo 1NT N-1 7 -100 11.0/21.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2NT N-1 7 -100 11.0/21.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3NT N-1 6 -100 11.0/21.0
Mats Holm - Svante Berglund Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT N-1 6 -100 11.0/21.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Terezia Lagerman - Stig Unoson 1NT N-1 10 -100 11.0/21.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 1NT S-1 Kn -100 11.0/21.0
Agneta Johansson - Bengt Rylander Greger Jonsson - Marianne Falck 1NT N-2 7 -200 1.0/31.0
Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT N-2 7 -200 1.0/31.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde     - -/12.4

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.24

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
ED94
ED84
E7
732
#
K532
63
Dkn985
EK
#
876
kn95
10643
954
#
kn10
K1072
K2
Dkn1086

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N1171199
S1171199
Ö26232
V26232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Olov Hägerfors Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 N+1 10 450 29.0/3.0
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 N+1 5 450 29.0/3.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Berit Linse - Irene Nilsén 4 S+1 E 450 29.0/3.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Elsa Andersson - Anita Persson 4 N+1 4 450 29.0/3.0
Helena Cewers - Gunnel Gille Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 S= E 420 21.0/11.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Grete Derand - Susanne Ramel 4 N= 10 420 21.0/11.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N= 10 420 21.0/11.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 S= E 420 21.0/11.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT N= 4 400 15.0/17.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT N= 3 400 15.0/17.0
Agneta Johansson - Bengt Rylander Greger Jonsson - Marianne Falck 2NT V-6 3 300 12.0/20.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Rolf Jönsson - Jan Strandberg 1 S+4 E 200 9.0/23.0
Mats Holm - Svante Berglund Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 S+4 E 200 9.0/23.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Bodil Wikström - Ulla Lundström 2NT N+2 2 180 6.0/26.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Terezia Lagerman - Stig Unoson 3 N+1 10 170 4.0/28.0
Britta-Lena Rundcrantz - Birgit Hartman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S+2 5 130 2.0/30.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Jane Girdo 3NT N-1 10 -50 0.0/32.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde     - -/12.4