Kommande tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
29/12 Allians Guld
Rapporterade tävlingar
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 13
BK Bridgehuset » Partävling med hcp SIMULTAN max 54 par TL Gun 2016-10-17 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Partävling med hcp SIMULTAN max 54 par TL Gun 2016-10-17

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Nord giv
ingen i zon
1083

kn964
D109742
EKkn952
Kkn84
83
3
6
D10932
E105
Ekn65
D74
E765
KD72
K8

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N77111
S77111
Ö5612109
V6612119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bengt Rylander - Bodil Mörnstad 4 Ö-2 8 100 32/0
Terezia Lagerman - Stig Unoson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 Ö-1 4 50 25/7
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 Ö-1 7 50 25/7
Marianne Servin - Ulla Öberg Greger Jonsson - Marianne Falck 4 Ö-1 7 50 25/7
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 Ö-1 2 50 25/7
Susanne Ramel - Grete Derand Berit Linse - Karen Nielsen 5 Ö-1 7 50 25/7
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö-1 K 50 25/7
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 N-2 E -100 18/14
Hans Ryning - Gösta Wiik Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 Ö= 8 -140 16/16
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2NT Ö+1 7 -150 14/18
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Maria Magnusson - Anina Söderlund 2 Ö+2 K -170 12/20
Mats Andersson - Lars Becklén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö= K -420 8/24
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 Ö= K -420 8/24
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 Ö= K -420 8/24
Mats Holm - Svante Berglund Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 4 Ö+1 4 -450 2/30
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+1 K -450 2/30
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 4 V+1 Kn -450 2/30

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Öst giv
N-S i zon
EK105
E3
K952
Ekn7
932
96
kn43
86432
87
Dkn8542
10
K1095
Dkn64
K107
ED876
D

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N91391313
S81391313
Ö40400
V40400
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Lars Becklén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 6 N+1 9 1460 28/4
Mats Holm - Svante Berglund Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 6 N+1 9 1460 28/4
Marianne Servin - Ulla Öberg Greger Jonsson - Marianne Falck 6 N+1 10 1460 28/4
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bengt Rylander - Bodil Mörnstad 6 N+1 10 1460 28/4
Susanne Ramel - Grete Derand Berit Linse - Karen Nielsen 6 N+1 9 1460 28/4
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Elsa Olsson - Birgit Hartman 6NT N= D 1440 22/10
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Bo Hedberg - Fredrik Bonde 6 N= 10 1430 20/12
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT N+4 D 720 18/14
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Maria Magnusson - Anina Söderlund 4 N+3 10 710 15/17
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 N+3 10 710 15/17
Hans Ryning - Gösta Wiik Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 S+2 9 680 11/21
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 4 N+2 10 680 11/21
Terezia Lagerman - Stig Unoson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 5 S+2 9 640 6/26
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 5 S+2 9 640 6/26
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 5 S+2 9 640 6/26
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3NT N+1 D 630 2/30
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 S+1 9 620 0/32

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Syd giv
Ö-V i zon
6
7
EDkn9762
KDkn3
K87
kn62
K1054
874
ED432
EK5

E9652
kn1095
D109843
83
10

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N49445
S49445
Ö94998
V94998
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Greger Jonsson - Marianne Falck 6D Ö-5 10 1400 32/0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Bengt Rylander - Bodil Mörnstad 5D Ö-2 10 500 30/2
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Mats Andersson - Lars Becklén 4 Ö-2 10 200 28/4
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Terezia Lagerman - Stig Unoson 4 Ö-1 8 100 25/7
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 4 Ö-1 10 100 25/7
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Marianne Servin - Ulla Öberg 3 N-1 K -50 20/12
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 N-1 E -50 20/12
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3 N-1 E -50 20/12
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N-2 E -100 13/19
Susanne Ramel - Grete Derand Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 N-2 E -100 13/19
Björn Nilsén - Irene Nilsén Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 5 N-2 E -100 13/19
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Berit Linse - Karen Nielsen 3D N-1 E -100 13/19
Mats Holm - Svante Berglund Rolf Jönsson - Jan Strandberg 5 N-3 E -150 8/24
Maria Magnusson - Anina Söderlund Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 Ö+1 10 -170 6/26
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Hans Ryning - Gösta Wiik 5D N-2 E -300 4/28
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5D N-3 E -500 2/30
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 4 V= 7 -620 0/32

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Väst giv
alla i zon
1072
D10943
4
Ekn92
EK93
8652
Kkn10
106
Dkn54
Ekn7
ED63
54
86
K
98752
KD873

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -500
 NT
N95524
S95524
Ö488108
V488108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö-1 8 100 31/1
Björn Nilsén - Irene Nilsén Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 Ö-1 K 100 31/1
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Bengt Rylander - Bodil Mörnstad 3 Ö= K -140 26/6
Mats Holm - Svante Berglund Rolf Jönsson - Jan Strandberg 2 Ö+1 K -140 26/6
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 2 V+1 3 -140 26/6
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Terezia Lagerman - Stig Unoson 3 Ö+1 K -170 21/11
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Hans Ryning - Gösta Wiik 2 V+2 4 -170 21/11
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3 Ö+2 K -200 18/14
Maria Magnusson - Anina Söderlund Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö= K -620 11/21
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö= K -620 11/21
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Mats Andersson - Lars Becklén 4 Ö= 3 -620 11/21
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 V= 4 -620 11/21
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö= K -620 11/21
Susanne Ramel - Grete Derand Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 Ö= 8 -620 11/21
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Greger Jonsson - Marianne Falck 4 Ö+1 K -650 2/30
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 4 Ö+1 K -650 2/30
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Berit Linse - Karen Nielsen 4 Ö+1 9 -650 2/30

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Nord giv
N-S i zon
72
E
KDkn85
D10943
96
K853
7642
872
EK10843
D1072
93
5
Dkn5
kn964
E10
EKkn6

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N11115611
S11115611
Ö12762
V12762
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4D Ö-4 E 800 32/0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT S+3 9 690 27/5
Mats Holm - Svante Berglund Maria Magnusson - Anina Söderlund 3NT S+3 6 690 27/5
Bengt Rylander - Bodil Mörnstad Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT S+3 6 690 27/5
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 3NT S+3 9 690 27/5
Mats Andersson - Lars Becklén Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT S+2 3 660 15/17
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT N+2 6 660 15/17
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT S+2 9 660 15/17
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Terezia Lagerman - Stig Unoson 3NT S+2 9 660 15/17
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3NT S+2 3 660 15/17
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT S+2 6 660 15/17
Björn Nilsén - Irene Nilsén Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT S+2 9 660 15/17
Elsa Olsson - Birgit Hartman Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT S+2 9 660 15/17
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Berit Linse - Karen Nielsen 5 S= 9 600 4/28
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 5 S= 6 600 4/28
Hans Ryning - Gösta Wiik Susanne Ramel - Grete Derand 5 N= E 600 4/28
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 S+2 9 150 0/32

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Öst giv
Ö-V i zon
6532
ED
Dkn6
kn974
EKDkn10
kn
K42
KD53
94
K8764
E53
1062
87
109532
10987
E8

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N35533
S35533
Ö1087109
V1087109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Nilsén - Irene Nilsén Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V-2 D 200 32/0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT Ö-1 3 100 29/3
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 V-1 D 100 29/3
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2NT V= D -120 26/6
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 V+1 D -140 24/8
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 Ö+1 4 -170 20/12
Mats Andersson - Lars Becklén Marianne Servin - Ulla Öberg 3 V+1 2 -170 20/12
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 V+2 4 -170 20/12
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Greger Jonsson - Marianne Falck 3 V+2 E -200 15/17
Bengt Rylander - Bodil Mörnstad Bo Hedberg - Fredrik Bonde 1 V+4 2 -200 15/17
Mats Holm - Svante Berglund Maria Magnusson - Anina Söderlund 4 V= 3 -620 10/22
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Terezia Lagerman - Stig Unoson 4 V= 4 -620 10/22
Hans Ryning - Gösta Wiik Susanne Ramel - Grete Derand 4 V= D -620 10/22
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 3NT Ö+1 2 -630 4/28
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Berit Linse - Karen Nielsen 3NT Ö+1 3 -630 4/28
Elsa Olsson - Birgit Hartman Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT V+1 4 -630 4/28
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3NT Ö+2 2 -660 0/32

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Syd giv
alla i zon
EDkn8
87
107
kn8763
542
kn953
Ekn3
E102
1097
D1042
9852
94
K63
EK6
KD64
KD5

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N11971110
S11971110
Ö24522
V24522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Terezia Lagerman - Stig Unoson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT S+2 2 660 28/4
Mats Holm - Svante Berglund Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT S+2 3 660 28/4
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT S+2 3 660 28/4
Hans Ryning - Gösta Wiik Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT S+2 9 660 28/4
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Berit Linse - Karen Nielsen 3NT S+2 5 660 28/4
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 4 S+1 9 650 22/10
Maria Magnusson - Anina Söderlund Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3NT S+1 2 630 16/16
Bengt Rylander - Bodil Mörnstad Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT S+1 3 630 16/16
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT S+1 3 630 16/16
Björn Nilsén - Irene Nilsén Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT S+1 3 630 16/16
Elsa Olsson - Birgit Hartman Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3NT S+1 3 630 16/16
Greger Jonsson - Marianne Falck Mats Andersson - Lars Becklén 3NT S= 5 600 6/26
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 3NT S= 5 600 6/26
Marianne Servin - Ulla Öberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT S= 3 600 6/26
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT S= 5 600 6/26
Susanne Ramel - Grete Derand Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3NT S= 5 600 6/26
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N-1 9 -100 0/32

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Väst giv
ingen i zon
K9742

E62
E8543

EK842
75
KDkn1076
D10865
63
Kkn1083
2
Ekn3
Dkn10975
D94
9

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N67797
S67797
Ö75445
V75546
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Ryning - Gösta Wiik Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 5D Ö-7 9 1700 32/0
Mats Holm - Svante Berglund Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4D V-6 E 1400 30/2
Greger Jonsson - Marianne Falck Mats Andersson - Lars Becklén 5D V-3 E 500 28/4
Bengt Rylander - Bodil Mörnstad Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 V-4 E 200 24/8
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V-4 4 200 24/8
Björn Nilsén - Irene Nilsén Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 V-4 E 200 24/8
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 4 V-3 E 150 19/13
Marianne Servin - Ulla Öberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT Ö-3 D 150 19/13
Terezia Lagerman - Stig Unoson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N= 2 140 16/16
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 V-2 2 100 14/18
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3D N-1 2 -100 10/22
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Berit Linse - Karen Nielsen 3 S-2 K -100 10/22
Elsa Olsson - Birgit Hartman Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4D N-1 2 -100 10/22
Susanne Ramel - Grete Derand Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3 N-3 2 -150 6/26
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2NT V+2 E -180 4/28
Maria Magnusson - Anina Söderlund Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4D N-2 2 -300 1/31
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 4D N-2 2 -300 1/31

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Nord giv
Ö-V i zon
1072
Ekn1063
63
kn85
8
952
EKDkn1084
62
KD95
K874
75
E93
Ekn643
D
92
KD1074

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N83684
S83684
Ö59758
V59758
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö-5 D 500 32/0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT Ö-2 K 200 30/2
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Greger Jonsson - Marianne Falck 5 V-1 2 100 24/8
Bengt Rylander - Bodil Mörnstad Terezia Lagerman - Stig Unoson 5 V-1 E 100 24/8
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 5 V-1 E 100 24/8
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 V-1 2 100 24/8
Hans Ryning - Gösta Wiik Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3NT Ö-1 4 100 24/8
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3 S-2 E -100 18/14
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 V= 10 -110 16/16
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V+2 Kn -130 12/20
Susanne Ramel - Grete Derand Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 V= 2 -130 12/20
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Berit Linse - Karen Nielsen 2 V+2 2 -130 12/20
Maria Magnusson - Anina Söderlund Mats Andersson - Lars Becklén 3NT Ö= K -600 7/25
Elsa Olsson - Birgit Hartman Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3NT V= 10 -600 7/25
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT Ö+1 8 -630 3/29
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3NT V+1 K -630 3/29
Marianne Servin - Ulla Öberg Mats Holm - Svante Berglund 3NT Ö+2 4 -660 0/32

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Öst giv
alla i zon
Kkn10652
K
10543
E10
E943
E1065
KD87
3
D
9872
9
Kkn97542
87
Dkn43
Ekn62
D86

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N48488
S48498
Ö74845
V74845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2NT V-3 6 300 32/0
Bengt Rylander - Bodil Mörnstad Terezia Lagerman - Stig Unoson 3NT V-2 2 200 27/5
Marianne Servin - Ulla Öberg Mats Holm - Svante Berglund 4 Ö-2 6 200 27/5
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 4 Ö-2 8 200 27/5
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö-2 8 200 27/5
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Greger Jonsson - Marianne Falck 2 N+1 9 140 22/10
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 V-1 E 100 18/14
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 2 V-1 E 100 18/14
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 V-1 E 100 18/14
Maria Magnusson - Anina Söderlund Mats Andersson - Lars Becklén 2 N-1 9 -100 10/22
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N-1 9 -100 10/22
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N-1 9 -100 10/22
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Berit Linse - Karen Nielsen 1NT S-1 K -100 10/22
Hans Ryning - Gösta Wiik Karin Sjögren - Louise Nordlindh 2 N-1 4 -100 10/22
Susanne Ramel - Grete Derand Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 Ö= 9 -110 4/28
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT S-2 3 -200 1/31
Elsa Olsson - Birgit Hartman Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 2 N-2 9 -200 1/31

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Syd giv
ingen i zon
D9
E43
E10832
KD7
6542
K852
K76
64
E3
kn1096
Dkn54
E98
Kkn1087
D7
9
kn10532

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N106596
S106596
Ö37836
V37836
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Linse - Karen Nielsen Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2D N= Kn 470 32/0
Mats Andersson - Lars Becklén Mats Holm - Svante Berglund 2 S+2 6 170 28/4
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Greger Jonsson - Marianne Falck 2 N+2 D 170 28/4
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2 N+2 Kn 170 28/4
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Elsa Olsson - Birgit Hartman 2NT N+1 4 150 24/8
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N= D 140 22/10
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Willy Landgren - Bibi Jönsson 1NT N+1 Kn 120 18/14
Hans Ryning - Gösta Wiik Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 1NT N+1 Kn 120 18/14
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1NT N+1 9 120 18/14
Terezia Lagerman - Stig Unoson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 1NT N-1 Kn -50 12/20
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Bengt Rylander - Bodil Mörnstad 2NT N-1 Kn -50 12/20
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 1NT N-1 Kn -50 12/20
Maria Magnusson - Anina Söderlund Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT N-2 3 -100 4/28
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT N-2 Kn -100 4/28
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Marianne Servin - Ulla Öberg 2NT N-2 Kn -100 4/28
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Susanne Ramel - Grete Derand 2NT N-2 Kn -100 4/28
Björn Nilsén - Irene Nilsén Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2NT N-2 Kn -100 4/28

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Väst giv
N-S i zon
Ekn2
D84
kn73
K1083
D10654
E9
D652
E7
K983
10765
EK9
62
7
Kkn32
1084
Dkn954

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N73623
S73623
Ö597108
V597108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Susanne Ramel - Grete Derand 4 V-1 Kn 50 31/1
Björn Nilsén - Irene Nilsén Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V-1 8 50 31/1
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 V+1 3 -140 25/7
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 V+1 4 -140 25/7
Berit Linse - Karen Nielsen Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 Ö+1 3 -140 25/7
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3 V= 8 -140 25/7
Terezia Lagerman - Stig Unoson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 V+1 3 -170 19/13
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 V+1 8 -170 19/13
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 V= 2 -420 9/23
Mats Andersson - Lars Becklén Mats Holm - Svante Berglund 4 Ö= 4 -420 9/23
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V= 3 -420 9/23
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Greger Jonsson - Marianne Falck 4 V= 3 -420 9/23
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Bengt Rylander - Bodil Mörnstad 4 V= 4 -420 9/23
Hans Ryning - Gösta Wiik Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 V= 8 -420 9/23
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 V= 7 -420 9/23
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 V= 8 -420 9/23
Maria Magnusson - Anina Söderlund Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 V+1 5 -450 0/32

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Nord giv
alla i zon
109
EDkn432
102
1052
KD865
86
E763
94
kn7432
10
kn984
E87
E
K975
KD5
KDkn63

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N1051147
S1051147
Ö28282
V28282
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 N+1 E 680 31/1
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N+2 E 680 31/1
Maria Magnusson - Anina Söderlund Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 N+1 E 650 16/16
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Rolf Jönsson - Jan Strandberg 5 N= E 650 16/16
Terezia Lagerman - Stig Unoson Mats Holm - Svante Berglund 4 N+1 10 650 16/16
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 N+1 4 650 16/16
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Greger Jonsson - Marianne Falck 4 N+1 3 650 16/16
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 S+1 E 650 16/16
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Berit Linse - Karen Nielsen 4 N+1 E 650 16/16
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4 N+1 2 650 16/16
Hans Ryning - Gösta Wiik Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 4 N+1 4 650 16/16
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 N+1 Kn 650 16/16
Björn Nilsén - Irene Nilsén Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 N+1 8 650 16/16
Elsa Olsson - Birgit Hartman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N+1 Kn 650 16/16
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Susanne Ramel - Grete Derand 4 N+1 4 650 16/16
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Mats Andersson - Lars Becklén 4 V-2 10 200 1/31
Bengt Rylander - Bodil Mörnstad Marianne Servin - Ulla Öberg 3 N+2 4 200 1/31

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Öst giv
ingen i zon
Dkn63
32
8
EK9743
E107

EK7632
kn1085
K852
E764
95
D62
94
KDkn10985
Dkn104

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N64655
S64755
Ö79688
V79388
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4D Ö-3 K 500 31/1
Hans Ryning - Gösta Wiik Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 4D Ö-3 D 500 31/1
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S+1 E 450 28/4
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Berit Linse - Karen Nielsen 4 S= E 420 25/7
Elsa Olsson - Birgit Hartman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S= E 420 25/7
Björn Nilsén - Irene Nilsén Karin Sjögren - Louise Nordlindh 5 V-3 E 150 22/10
Maria Magnusson - Anina Söderlund Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 S-1 E -50 15/17
Bengt Rylander - Bodil Mörnstad Marianne Servin - Ulla Öberg 3 S-1 E -50 15/17
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Greger Jonsson - Marianne Falck 3 S-1 E -50 15/17
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 S-1 E -50 15/17
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S-1 E -50 15/17
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Susanne Ramel - Grete Derand 4 S-1 E -50 15/17
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Mats Andersson - Lars Becklén 4D S-1 E -100 6/26
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4 S-2 E -100 6/26
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Willy Landgren - Bibi Jönsson 4D S-1 K -100 6/26
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 S-3 E -150 2/30
Terezia Lagerman - Stig Unoson Mats Holm - Svante Berglund 5D S-2 E -300 0/32

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Syd giv
N-S i zon
EK108
EK87
EKD43
752
1094
kn86
ED98
kn3
kn65
97
K75432
D964
D32
1052
kn106

Optimalt kontrakt: 7 S= 2210
 NT
N71313139
S71313139
Ö60000
V60000
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Svante Berglund Bengt Rylander - Bodil Mörnstad 7 S= E 2210 32/0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 6 S+1 E 1460 30/2
Elsa Olsson - Birgit Hartman Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 S+2 6 680 28/4
Marianne Servin - Ulla Öberg Maria Magnusson - Anina Söderlund 3NT S+2 8 660 26/6
Terezia Lagerman - Stig Unoson Greger Jonsson - Marianne Falck 5 N+2 4 640 23/9
Berit Linse - Karen Nielsen Karin Sjögren - Louise Nordlindh 5 S+2 E 640 23/9
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT S= 8 600 17/15
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Susanne Ramel - Grete Derand 3NT S= D 600 17/15
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT S= 8 600 17/15
Björn Nilsén - Irene Nilsén Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3NT N= 4 600 17/15
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2 N+3 4 200 12/20
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Mats Andersson - Lars Becklén 4 N+3 2 190 7/25
Willy Landgren - Bibi Jönsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3 N+4 5 190 7/25
Hans Ryning - Gösta Wiik Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S+4 9 190 7/25
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 1 N+6 5 190 7/25
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S+3 7 170 2/30
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 N-1 9 -100 0/32

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Väst giv
Ö-V i zon
KDkn64
8652
52
64
E732
kn
ED10
Ekn932
85
ED1093
kn73
D85
109
K74
K9864
K107

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N24353
S24353
Ö10910810
V109989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Maria Magnusson - Anina Söderlund 3NT Ö-2 6 200 31/1
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Susanne Ramel - Grete Derand 4 Ö-2 10 200 31/1
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2NT V-1 K 100 27/5
Hans Ryning - Gösta Wiik Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT V-1 K 100 27/5
Terezia Lagerman - Stig Unoson Greger Jonsson - Marianne Falck 3 V= K -110 24/8
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT V+1 K -120 22/10
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V+2 5 -130 20/12
Berit Linse - Karen Nielsen Karin Sjögren - Louise Nordlindh 2NT V+1 K -150 17/15
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 1NT V+2 K -150 17/15
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 1NT Ö+3 9 -180 14/18
Björn Nilsén - Irene Nilsén Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 1NT Ö+4 6 -210 12/20
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT Ö= 4 -600 9/23
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Mats Andersson - Lars Becklén 3NT Ö= 6 -600 9/23
Mats Holm - Svante Berglund Bengt Rylander - Bodil Mörnstad 3NT V+1 K -630 3/29
Willy Landgren - Bibi Jönsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3NT V+1 K -630 3/29
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT Ö+1 9 -630 3/29
Elsa Olsson - Birgit Hartman Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT V+1 K -630 3/29

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Nord giv
ingen i zon
65
97
Kkn10432
K53
E84
D3
D96
E10976
97
EKkn8654
75
Dkn
KDkn1032
102
E8
842

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N48384
S48384
Ö85947
V85947
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Maria Magnusson - Anina Söderlund 4 Ö-2 E 100 31/1
Willy Landgren - Bibi Jönsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 Ö-2 E 100 31/1
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 Ö-1 E 50 25/7
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 Ö-1 E 50 25/7
Björn Nilsén - Irene Nilsén Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 5 Ö-1 E 50 25/7
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 V-1 5 50 25/7
Elsa Olsson - Birgit Hartman Berit Linse - Karen Nielsen 4 S-1 D -50 20/12
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 S-2 D -100 17/15
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 S-2 D -100 17/15
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Terezia Lagerman - Stig Unoson 3 Ö+1 E -170 14/18
Marianne Servin - Ulla Öberg Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 4 Ö= E -420 8/24
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Mats Andersson - Lars Becklén 4 Ö= E -420 8/24
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 Ö= E -420 8/24
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Hans Ryning - Gösta Wiik 4 Ö= E -420 8/24
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Susanne Ramel - Grete Derand 4 Ö= E -420 8/24
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Bengt Rylander - Bodil Mörnstad 4 Ö+1 K -450 1/31
Greger Jonsson - Marianne Falck Mats Holm - Svante Berglund 4 Ö+1 10 -450 1/31

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Öst giv
N-S i zon
D98
106542

Dkn985
kn52
Dkn
E653
K1073
K107643

K10982
E6
E
EK9873
Dkn74
42

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 100
 NT
N731137
S731137
Ö5102106
V6102106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Mats Andersson - Lars Becklén 5D S= 2 850 31/1
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Susanne Ramel - Grete Derand 5D S= E 850 31/1
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 S+1 3 650 28/4
Elsa Olsson - Birgit Hartman Berit Linse - Karen Nielsen 4 S= Kn 620 26/6
Willy Landgren - Bibi Jönsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+4 9 230 24/8
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 5 Ö-3 E 150 22/10
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 Ö-1 E 50 16/16
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Terezia Lagerman - Stig Unoson 4 Ö-1 E 50 16/16
Marianne Servin - Ulla Öberg Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 5 Ö-1 E 50 16/16
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Hans Ryning - Gösta Wiik 5 Ö-1 E 50 16/16
Björn Nilsén - Irene Nilsén Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö-1 4 50 16/16
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Maria Magnusson - Anina Söderlund 3 Ö= E -140 10/22
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 Ö+1 E -170 8/24
Greger Jonsson - Marianne Falck Mats Holm - Svante Berglund 5D S-1 2 -200 6/26
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Bengt Rylander - Bodil Mörnstad 4 Ö= E -420 3/29
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 Ö= E -420 3/29
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 Ö+1 E -450 0/32

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Syd giv
Ö-V i zon
K1043
D1073
62
D65
D52
542
K10874
Ekn
kn97
Ekn98
E953
K4
E86
K6
Dkn
1098732

Optimalt kontrakt: 4D S-3 -500
 NT
N73453
S73353
Ö610979
V610979
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Greger Jonsson - Marianne Falck Maria Magnusson - Anina Söderlund 4 Ö-3 7 300 32/0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Susanne Ramel - Grete Derand 3 Ö-2 E 200 30/2
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 Ö-1 10 100 28/4
Terezia Lagerman - Stig Unoson Marianne Servin - Ulla Öberg 3 S-1 5 -50 26/6
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 V+1 4 -110 18/14
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 Ö= 3 -110 18/14
Berit Linse - Karen Nielsen Hans Ryning - Gösta Wiik 2 V+1 5 -110 18/14
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 V= 5 -110 18/14
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V= D -110 18/14
Björn Nilsén - Irene Nilsén Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 V+1 6 -110 18/14
Elsa Olsson - Birgit Hartman Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2 V+1 3 -110 18/14
Bengt Rylander - Bodil Mörnstad Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 3 Ö+1 10 -130 8/24
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 2 Ö+2 6 -130 8/24
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 2 Ö+2 10 -130 8/24
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 V+2 D -150 4/28
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Mats Andersson - Lars Becklén 2NT V+2 3 -180 1/31
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Mats Holm - Svante Berglund 2NT Ö+2 10 -180 1/31

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Väst giv
alla i zon
Kkn4
E5
kn
E987654
E10982
Dkn9
10974
kn
D76
8743
D65
K32
53
K1062
EK832
D10

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N1188710
S118878
Ö24462
V24562
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT N+2 3 660 32/0
Terezia Lagerman - Stig Unoson Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT N+1 6 630 30/2
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 N= 6 600 26/6
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Willy Landgren - Bibi Jönsson 5 N= 6 600 26/6
Björn Nilsén - Irene Nilsén Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 N= 8 600 26/6
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Mats Andersson - Lars Becklén 2 N+3 2 150 17/15
Greger Jonsson - Marianne Falck Maria Magnusson - Anina Söderlund 4 N+1 6 150 17/15
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N+2 6 150 17/15
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 N+2 8 150 17/15
Berit Linse - Karen Nielsen Hans Ryning - Gösta Wiik 4 N+1 8 150 17/15
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3 N+2 6 150 17/15
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Susanne Ramel - Grete Derand 3 N+1 6 130 10/22
Bengt Rylander - Bodil Mörnstad Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 5 N-1 4 -100 7/25
Elsa Olsson - Birgit Hartman Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3NT N-1 3 -100 7/25
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Mats Holm - Svante Berglund 3 S-2 Kn -200 2/30
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 S-2 E -200 2/30
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3NT N-2 8 -200 2/30

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Nord giv
N-S i zon
83
E2
10983
KDkn73
kn72
D5
EDkn76
985
K1094
K974
4
E1062
ED65
kn10863
K52
4

Optimalt kontrakt: 1 Ö= -80
 NT
N77766
S77666
Ö66576
V66576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Lars Becklén Bengt Rylander - Bodil Mörnstad 3D Ö-4 4 800 32/0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S= E 110 30/2
Susanne Ramel - Grete Derand Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2NT Ö-2 5 100 28/4
Hans Ryning - Gösta Wiik Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2NT Ö-1 Kn 50 26/6
Greger Jonsson - Marianne Falck Bodil Wikström - Niusia Lichtman Pass   21/11
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Mats Holm - Svante Berglund Pass   21/11
Berit Linse - Karen Nielsen Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Pass   21/11
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Pass   21/11
Maria Magnusson - Anina Söderlund Terezia Lagerman - Stig Unoson 1NT V= K -90 16/16
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2NT N-1 4 -100 12/20
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 S-1 9 -100 12/20
Björn Nilsén - Irene Nilsén Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 S-1 E -100 12/20
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2NT N-2 4 -200 7/25
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 3 N-2 4 -200 7/25
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT S-3 7 -300 3/29
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S-3 9 -300 3/29
Willy Landgren - Bibi Jönsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT N-4 6 -400 0/32

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Öst giv
Ö-V i zon
4
D1074
10982
7543
ED10975
kn
K75
1062
Kkn632
E96
E63
ED
8
K8532
Dkn4
Kkn98

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N65723
S65723
Ö7851110
V7851110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 6 Ö-1 8 100 30/2
Björn Nilsén - Irene Nilsén Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 6 Ö-1 5 100 30/2
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 6 Ö-1 5 100 30/2
Willy Landgren - Bibi Jönsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö+2 8 -170 26/6
Hans Ryning - Gösta Wiik Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2 Ö+3 2 -200 24/8
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö= 2 -620 22/10
Maria Magnusson - Anina Söderlund Terezia Lagerman - Stig Unoson 4 Ö+1 D -650 14/18
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 Ö+1 2 -650 14/18
Mats Andersson - Lars Becklén Bengt Rylander - Bodil Mörnstad 5 Ö= 2 -650 14/18
Berit Linse - Karen Nielsen Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 Ö+1 D -650 14/18
Susanne Ramel - Grete Derand Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 Ö+1 5 -650 14/18
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö+1 D -650 14/18
Elsa Olsson - Birgit Hartman Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 Ö+1 2 -650 14/18
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö+2 2 -680 5/27
Greger Jonsson - Marianne Falck Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 Ö+2 5 -680 5/27
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 6 Ö= 8 -1430 2/30
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Mats Holm - Svante Berglund 6NT V+1 4 -1470 0/32

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Syd giv
alla i zon
E97
74
K862
E754
10
kn10852
kn1074
1086
Dkn653
E
D93
kn932
K842
KD963
E5
KD

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N9910910
S9910910
Ö34333
V34333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT N+2 5 660 32/0
Mats Andersson - Lars Becklén Terezia Lagerman - Stig Unoson 3NT N+1 D 630 29/3
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Susanne Ramel - Grete Derand 3NT N+1 D 630 29/3
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Maria Magnusson - Anina Söderlund 3NT N= 6 600 23/9
Berit Linse - Karen Nielsen Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT S= 4 600 23/9
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N= 5 600 23/9
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT N= 5 600 23/9
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Bengt Rylander - Bodil Mörnstad 2NT S+2 3 180 18/14
Elsa Olsson - Birgit Hartman Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 S+1 10 170 16/16
Greger Jonsson - Marianne Falck Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 S+1 Kn 140 13/19
Hans Ryning - Gösta Wiik Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+1 10 140 13/19
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S= 2 110 10/22
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 1NT S= 4 90 8/24
Marianne Servin - Ulla Öberg Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3NT N-1 3 -100 5/27
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3NT S-1 5 -100 5/27
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Mats Holm - Svante Berglund 4D S-1 10 -200 1/31
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT N-2 5 -200 1/31

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.17

Väst giv
ingen i zon
E643
10
Kkn753
E42
K952
D432
D8
K103
Dkn
EKkn9
9642
kn86
1087
8765
E10
D975

Optimalt kontrakt: 2D N-1 -100
 NT
N77575
S77575
Ö56867
V56867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 Ö-3 6 150 32/0
Marianne Servin - Ulla Öberg Rolf Jönsson - Jan Strandberg 1NT S+1 3 120 30/2
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1 N+1 E 110 27/5
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Birgitta Forsström - Yngve Jarl 2 N= E 110 27/5
Elsa Olsson - Birgit Hartman Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V-2 E 100 24/8
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Bengt Rylander - Bodil Mörnstad 1NT S= 2 90 22/10
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1 N= D 70 20/12
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Mats Holm - Svante Berglund 3 Ö-1 E 50 16/16
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Maria Magnusson - Anina Söderlund 3 Ö-1 E 50 16/16
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 V-1 E 50 16/16
Mats Andersson - Lars Becklén Terezia Lagerman - Stig Unoson 2 N-1 E -50 11/21
Hans Ryning - Gösta Wiik Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 N-1 E -50 11/21
Greger Jonsson - Marianne Falck Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 V= E -110 6/26
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 1 V+1 10 -110 6/26
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Susanne Ramel - Grete Derand 2 V= E -110 6/26
Berit Linse - Karen Nielsen Björn Nilsén - Irene Nilsén 1 V+2 10 -140 1/31
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 1 V+2 4 -140 1/31