Kommande tävlingar
27/10 Allsvenskan div 2
27/10 Allsvenskan, div 2, rond 8-11
30/10 Juniorläger, höstlovet
Rapporterade tävlingar
07/10 Enköpings BS - Guldtävling
22/09 Allsvenskan, div 3 match 6:1
22/09 Allsvenskan, div 3 match 5:1
BK Bridgehuset » Partävling med hcp TL Susanne partnergaranti 2016-10-09 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Partävling med hcp TL Susanne partnergaranti 2016-10-09

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Nord giv
ingen i zon
75
K3
D64
Dkn9764
EDkn1063
75
97
EK2
K9
E1092
EKkn3
853
842
Dkn864
10852
10

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N31411
S31411
Ö91191212
V91191212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 V+1 D -450 8.0/0.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Bodil Wikström - Ulla Lundström 6 Ö= 10 -980 4.0/4.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 6 V= 10 -980 4.0/4.0
Mats Andersson - Göran Nilsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 6 Ö= 10 -980 4.0/4.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Stig Unoson - Ulla Wästberg 6NT Ö+1 D -1020 0.0/8.0

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Öst giv
N-S i zon
D542
K10
D7542
K8
K10
Ekn964
kn109
E76
E986
52
EK8
9543
kn73
D873
63
Dkn102

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N44455
S44455
Ö98988
V98988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 3NT Ö-3 D 150 8.0/0.0
Mats Andersson - Göran Nilsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT Ö-2 6 100 6.0/2.0
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1 Ö-1 D 50 4.0/4.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 V= 4 -140 2.0/6.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Bodil Wikström - Ulla Lundström 2NT V+1 4 -150 0.0/8.0

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Syd giv
Ö-V i zon
KD52
K7
E8542
K6
Ekn1074
Ekn5
D10
1053
3
9832
Kkn3
E9842
986
D1064
976
Dkn7

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N47566
S47566
Ö96877
V96877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Lars Becklén Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 V-1 2 100 8.0/0.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 2 N-1 3 -50 5.0/3.0
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 N-1 3 -50 5.0/3.0
Mats Andersson - Göran Nilsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 N-2 3 -100 2.0/6.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Bodil Wikström - Ulla Lundström 2NT N-3 4 -150 0.0/8.0

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Väst giv
alla i zon
kn9873
kn853
K52
8
ED4

kn8764
Dkn954
K62
KD72
D93
E103
105
E10964
E10
K762

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N44875
S44975
Ö99467
V99466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Marianne Falck - Berit Kallstenius 3NT V-3 3 300 8.0/0.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Mats Andersson - Göran Nilsson 5 V-2 8 200 6.0/2.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT Ö-1 10 100 4.0/4.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 2NT Ö= 10 -120 2.0/6.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2NT Ö+1 10 -150 0.0/8.0

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Nord giv
N-S i zon
1072
E102
87
ED1032
KD43
98
Ekn63
Kkn5
Ekn95
D6543
D52
7
86
Kkn7
K1094
9864

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N95547
S95547
Ö48795
V47795
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 V-2 8 100 7.0/1.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 3 V-2 8 100 7.0/1.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 Ö= 9 -110 4.0/4.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Mats Andersson - Göran Nilsson 2 V+1 8 -140 1.0/7.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 V= 8 -140 1.0/7.0

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Öst giv
Ö-V i zon
3
K1032
Ekn8765
kn4
KD1085
E85
9
ED87
Ekn76
9
D43
K10632
942
Dkn764
K102
95

Optimalt kontrakt: 7D S-6 -1400
 NT
N17702
S17702
Ö12441210
V1244127
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 Ö+3 3 -230 7.0/1.0
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Marianne Falck - Berit Kallstenius 3 V+3 3 -230 7.0/1.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 V+2 E -680 2.0/6.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Mats Andersson - Göran Nilsson 4 V+2 E -680 2.0/6.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 5 V+1 E -680 2.0/6.0

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Syd giv
alla i zon
10876
9543
K953
8
EKkn5
87
ED10
ED54
94
Ekn62
84
Kkn973
D32
KD10
kn762
1062

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N15322
S15322
Ö12891011
V12891011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Lars Becklén Mats Andersson - Göran Nilsson 6NT V-1 5 100 8.0/0.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Marianne Falck - Berit Kallstenius 3NT V= 3 -600 6.0/2.0
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT V+1 4 -630 4.0/4.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 3NT V+2 6 -660 1.0/7.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT V+2 3 -660 1.0/7.0

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Väst giv
ingen i zon
EKD1087
E9
E2
D32
63
8742
753
Ekn106
95
Kkn63
KDkn964
8
kn42
D105
108
K9754

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N955108
S955108
Ö48723
V48734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Lars Becklén Mats Andersson - Göran Nilsson 5D Ö-4 2 800 8.0/0.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 4 N+1 K 450 5.0/3.0
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N+1 8 450 5.0/3.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 N+1 8 170 2.0/6.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Marianne Falck - Berit Kallstenius 5 N-1 8 -50 0.0/8.0

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Nord giv
Ö-V i zon
D102
1087
D
Ekn10954
K875
E94
kn873
D6
9643
K32
E10654
3
Ekn
Dkn65
K92
K872

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N95858
S95858
Ö48484
V48484
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulla Wästberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT S+1 7 430 7.8/0.3
Bodil Wikström - Ulla Lundström Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 1NT N+3 5 180 5.3/2.8
Jan Clementsson - Lars Becklén Mats Andersson - Göran Nilsson 3 S+1 7 130 2.8/5.3
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S+1 4 110 0.3/7.8
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Marianne Falck - Berit Kallstenius     A- 3.2/2.7

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Öst giv
alla i zon
E52
Ekn102
E
KDkn73
963
865
kn1094
1064
kn87
K3
632
E9852
KD104
D974
KD875

Optimalt kontrakt: 6 S= 1430
 NT
N1011121211
S911121211
Ö32112
V32112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Lars Becklén Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 6 N= 7 1430 8.0/0.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N+2 7 680 5.0/3.0
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Bodil Wikström - Ulla Lundström 5 S+1 10 680 5.0/3.0
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 5NT N= 2 660 2.0/6.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Mats Andersson - Göran Nilsson 6NT N-1 7 -100 0.0/8.0

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Syd giv
ingen i zon
EKD10983
K94
kn
65
75
D53
10863
kn972
kn64
Ekn106
E754
ED
2
872
KD92
K10843

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N75698
S65687
Ö68744
V67744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulla Wästberg Mats Andersson - Göran Nilsson 3 N+1 4 170 8.0/0.0
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 V-3 E 150 6.0/2.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N= 4 140 2.0/6.0
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 N+1 7 140 2.0/6.0
Jan Clementsson - Lars Becklén Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 N+1 E 140 2.0/6.0

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Väst giv
N-S i zon
K6
Kkn5432
K72
83
E97
87
kn63
KD1074
Dkn108543
6
E9
Ekn9
2
ED109
D10854
652

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N28926
S28926
Ö1044107
V1054107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Lars Becklén Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 5D N= E 850 8.0/0.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö= 8 -420 5.0/3.0
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö= E -420 5.0/3.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Mats Andersson - Göran Nilsson 4 Ö+1 E -450 1.0/7.0
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 Ö+1 E -450 1.0/7.0

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Nord giv
alla i zon
kn10952
kn4
D6
E974
K843
EK3
1053
853
D
10762
EKkn72
K106
E76
D985
984
Dkn2

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N64474
S64474
Ö69868
V69868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Göran Nilsson Marianne Falck - Berit Kallstenius 3 Ö-1 9 100 7.0/1.0
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 Ö-1 5 100 7.0/1.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 Ö+1 D -110 4.0/4.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan Clementsson - Lars Becklén 1NT Ö+2 8 -150 2.0/6.0
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 1NT Ö+3 5 -180 0.0/8.0

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Öst giv
ingen i zon
EKD4
kn943
KD10
52
kn75
D108
753
KDkn6
62
E72
kn642
10743
10983
K65
E98
E98

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N789109
S789109
Ö65334
V65334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan Clementsson - Lars Becklén 4 N= 2 420 6.0/2.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 N= 3 420 6.0/2.0
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 S= K 420 6.0/2.0
Mats Andersson - Göran Nilsson Marianne Falck - Berit Kallstenius 2 S+3 K 200 2.0/6.0
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 S-1 K -50 0.0/8.0

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Syd giv
N-S i zon
EDkn105

ED104
E1072
4
kn10963
K762
983
987632
7
kn953
54
K
EKD8542
8
KDkn6

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N1310111213
S1310111213
Ö02210
V02210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 7NT N= 5 2220 8.0/0.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan Clementsson - Lars Becklén 6NT N+1 7 1470 5.0/3.0
Mats Andersson - Göran Nilsson Marianne Falck - Berit Kallstenius 6NT N+1 9 1470 5.0/3.0
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Stig Unoson - Ulla Wästberg 6 S+1 Kn 1390 2.0/6.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 S+1 4 650 0.0/8.0

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Väst giv
Ö-V i zon
Ekn32
KD3
E8
E632
D95
962
Dkn32
KD8
10864
E85
K1076
109
K7
kn1074
954
kn754

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N97988
S97988
Ö46455
V46455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Falck - Berit Kallstenius Jan Clementsson - Lars Becklén 2 Ö-4 K 400 7.0/1.0
Mats Andersson - Göran Nilsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT N= 5 400 7.0/1.0
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 1NT N+3 4 180 4.0/4.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Stig Unoson - Ulla Wästberg 2NT N= 6 120 2.0/6.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1 N+2 10 110 0.0/8.0

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Nord giv
ingen i zon
E63
K10963
D43
K4
Dkn1084
85
62
ED75
5
Ekn72
E1097
kn1063
K972
D4
Kkn85
982

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N57867
S57867
Ö85466
V85475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Ulla Lundström Stig Unoson - Ulla Wästberg 1NT N= 10 90 7.0/1.0
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 1NT N= 10 90 7.0/1.0
Mats Andersson - Göran Nilsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2NT N-1 6 -50 3.0/5.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT N-1 2 -50 3.0/5.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Jan Clementsson - Lars Becklén 2D S-2 D -300 0.0/8.0

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Öst giv
N-S i zon
kn842
E104
kn32
KDkn
D975
KD853
5
E65
EK6
kn6
D10986
972
103
972
EK74
10843

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N65455
S65455
Ö77887
V77887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 2 V-2 K 100 8.0/0.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 V+1 K -140 6.0/2.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Jan Clementsson - Lars Becklén 1NT Ö+3 E -180 4.0/4.0
Mats Andersson - Göran Nilsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 N-2 Kn -200 2.0/6.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NTD Ö+1 10 -280 0.0/8.0

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Syd giv
Ö-V i zon
5
EK4
7532
Kkn654
EKDkn762
1053

1032
93
Dkn72
KD864
87
1084
986
Ekn109
ED9

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N99746
S109756
Ö34685
V34685
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 V-2 E 200 8.0/0.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 3 N= 9 110 6.0/2.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 V-1 E 100 4.0/4.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jan Clementsson - Lars Becklén 3 V= E -140 1.0/7.0
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Mats Andersson - Göran Nilsson 2 V+1 E -140 1.0/7.0

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Väst giv
alla i zon
ED9652
K
42
10972
10743
Ekn107
103
kn43
K
D86532
Kkn96
ED
kn8
94
ED875
K865

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N97496
S97496
Ö35947
V35947
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 V-2 4 200 8.0/0.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jan Clementsson - Lars Becklén 4 Ö-1 Kn 100 5.0/3.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 4 Ö-1 Kn 100 5.0/3.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 Ö= Kn -140 1.0/7.0
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Mats Andersson - Göran Nilsson 3 Ö= 5 -140 1.0/7.0

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Nord giv
N-S i zon
Kkn93
D
Ekn10742
76
E42
K7642
D83
83
D1085
E10853
96
D9
76
kn9
K5
EKkn10542

Optimalt kontrakt: 5 N= 600
 NT
N1111577
S1111577
Ö00750
V00750
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Marianne Falck - Berit Kallstenius 3 S+3 6 170 8.0/0.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jan Clementsson - Lars Becklén 4 S+1 2 150 6.0/2.0
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Mats Andersson - Göran Nilsson 4 Ö-2 K 100 4.0/4.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 V= E -110 2.0/6.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 3NT N-2 5 -200 0.0/8.0

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Öst giv
Ö-V i zon
EK
K864
D107
10965
kn10973
93
Kkn84
E7
865
D5
E965
K432
D42
Ekn1072
32
Dkn8

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N86869
S86869
Ö57474
V57474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N= 8 140 8.0/0.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Stig Unoson - Ulla Wästberg Pass   5.0/3.0
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Pass   5.0/3.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Jan Clementsson - Lars Becklén 4D S-1 Kn -100 1.0/7.0
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Mats Andersson - Göran Nilsson 4D S-1 6 -100 1.0/7.0

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Syd giv
alla i zon
E8532
9842
D10
84
D64
6
Kkn9542
953
kn107
E1075
E3
EDkn7
K9
KDkn3
876
K1062

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N43753
S43753
Ö99658
V89558
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2D S= 9 670 8.0/0.0
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 S= 4 110 6.0/2.0
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Mats Andersson - Göran Nilsson 3 V= 2 -110 4.0/4.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 V+1 8 -130 2.0/6.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Jan Clementsson - Lars Becklén 2D N-1 E -200 0.0/8.0

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.09

Väst giv
ingen i zon
63
D2
Kkn3
EKD874
kn8
E94
97652
1096
K9752
765
10
kn532
ED104
Kkn1083
ED84

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N111111912
S111111912
Ö22131
V22131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Roger Bergforsen Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT S+3 Kn 490 8.0/0.0
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Mats Andersson - Göran Nilsson 4 S+2 Kn 480 6.0/2.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT S+2 5 460 3.0/5.0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Jan Clementsson - Lars Becklén 3NT N+2 2 460 3.0/5.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N+1 5 430 0.0/8.0