Kommande tävlingar
24/08 INSTÄLLD...Munka Ljungby BS -
07/09 SM Par Junior, direktfinal
07/09 BK Albrekts - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
04/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
04/08 Guldgruvan - Final I
04/08 Guldgruvan - Final H
BK Bridgehuset » 5/9 scratch 2016-09-05 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

5/9 scratch 2016-09-05

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Nord giv
ingen i zon
D84
K962
D965
109
EK9763
D10
E
KD54
kn105
7
kn8432
Ekn62
2
Ekn8543
K107
873

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N26726
S26726
Ö1174117
V1174117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Gun Bellander - Gunilla Wallin 2 V+2 10 -170 30.0/0.0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 V= K -420 28.0/2.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V+1 K -450 13.0/17.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 5 V= K -450 13.0/17.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 V+1 K -450 13.0/17.0
Östen Svantesson - Mats Holm Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 4 V+1 K -450 13.0/17.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Terezia Lagerman - Stig Unoson 4 V+1 6 -450 13.0/17.0
Anita Persson - Susanne Ramel Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 V+1 2 -450 13.0/17.0
Milan Korac - Jan Öhman Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 5 V= 2 -450 13.0/17.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 V+1 2 -450 13.0/17.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4 V+1 9 -450 13.0/17.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V+1 2 -450 13.0/17.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 V+1 6 -450 13.0/17.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 V+1 K -450 13.0/17.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Hans Ryning - Gösta Wiik 4 V+1 2 -450 13.0/17.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 V+1 2 -450 13.0/17.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson     - -/12.6

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Öst giv
N-S i zon
9742
965
D7
K976
EDkn6
K432
K62
E2
1085
ED7
95
Dkn1085
K3
kn108
Ekn10843
43

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N26222
S26222
Ö117101110
V117101110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT V-2 D 100 30.0/0.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 V= D -140 28.0/2.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Gun Bellander - Gunilla Wallin 1NT V+2 6 -150 25.0/5.0
Milan Korac - Jan Öhman Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 Ö+2 Kn -150 25.0/5.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 V+1 D -170 22.0/8.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Terezia Lagerman - Stig Unoson 3NT V= 6 -400 20.0/10.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT V+1 D -430 13.0/17.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT V+1 7 -430 13.0/17.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 3NT V+1 6 -430 13.0/17.0
Östen Svantesson - Mats Holm Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 3NT V+1 4 -430 13.0/17.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT V+1 D -430 13.0/17.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT V+1 6 -430 13.0/17.0
Anita Persson - Susanne Ramel Hanna Lewandowski - Christina Leander 3NT V+2 D -460 3.0/27.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 3NT V+2 6 -460 3.0/27.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT V+2 2 -460 3.0/27.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT V+2 6 -460 3.0/27.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson     - -/12.6

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Syd giv
Ö-V i zon
kn5
Ekn9632
62
Dkn9
K842
4
EKD54
1076
D106
K1085
kn98
854
E973
D7
1073
EK32

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N85966
S85966
Ö58476
V58476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Östen Svantesson - Mats Holm Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4D V-2 D 500 30.0/0.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 N= 9 420 28.0/2.0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Anita Persson - Susanne Ramel 3 N+1 8 170 26.0/4.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Hanna Lewandowski - Christina Leander 3 N= 8 140 20.0/10.0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 N+1 8 140 20.0/10.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 N+1 Kn 140 20.0/10.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Hans Ryning - Gösta Wiik 3 N= Kn 140 20.0/10.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 N= 8 140 20.0/10.0
Gun Bellander - Gunilla Wallin Terezia Lagerman - Stig Unoson 2 N= Kn 110 13.0/17.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2 N= 8 110 13.0/17.0
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 N-1 Kn -50 8.0/22.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 N-1 Kn -50 8.0/22.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 2NT S-1 E -50 8.0/22.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 N-2 Kn -100 4.0/26.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 2NT S-4 K -200 2.0/28.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Milan Korac - Jan Öhman 4D N-2 Kn -300 0.0/30.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis     - 19.3/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Väst giv
alla i zon
EKDkn2
E
E852
Ekn5
108743
K952
Dkn64
5
D104
107
D1098732
96
kn8763
K93
K64

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N81081010
S81081010
Ö52533
V53533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT N+3 8 690 30.0/0.0
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT N+2 8 660 25.0/5.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Hanna Lewandowski - Christina Leander 3NT N+2 9 660 25.0/5.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT N+2 8 660 25.0/5.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT N+2 2 660 25.0/5.0
Östen Svantesson - Mats Holm Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 N+1 9 650 20.0/10.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT N+1 10 630 17.0/13.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT S+1 4 630 17.0/13.0
Gun Bellander - Gunilla Wallin Terezia Lagerman - Stig Unoson 4 N= 5 620 13.0/17.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4 N= 10 620 13.0/17.0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT S= 6 600 10.0/20.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 N+3 10 200 8.0/22.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 N+1 9 170 6.0/24.0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Anita Persson - Susanne Ramel 5 N-2 10 -200 2.0/28.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Milan Korac - Jan Öhman 4 N-2 5 -200 2.0/28.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 S-2 7 -200 2.0/28.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis     - 19.3/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Nord giv
N-S i zon
KD5
E1076
K32
1082
kn63
K43
kn10985
K6
E10972
Dkn5
7
D974
84
982
ED64
Ekn53

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N77857
S77857
Ö56586
V56586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 2NT N= 7 120 29.0/1.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2NT N= 9 120 29.0/1.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 N= 7 110 26.0/4.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 1NT S= 8 90 23.0/7.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 1NT S= 5 90 23.0/7.0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 3 N-1 7 -100 16.0/14.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Terezia Lagerman - Stig Unoson 2NT N-1 7 -100 16.0/14.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Gun Bellander - Gunilla Wallin 2NT N-1 7 -100 16.0/14.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1NT S-1 Kn -100 16.0/14.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT N-1 7 -100 16.0/14.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Håkan Stenfot - Rutger Persson 2 Ö= 9 -110 10.0/20.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Östen Svantesson - Mats Holm 3 Ö= 9 -140 8.0/22.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2NT N-2 2 -200 3.0/27.0
Anita Persson - Susanne Ramel Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2NT N-2 10 -200 3.0/27.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2NT N-2 9 -200 3.0/27.0
Milan Korac - Jan Öhman Kent Hermansson - Lars Becklén 3 N-2 4 -200 3.0/27.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg     - -/16.0

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Öst giv
Ö-V i zon
K532
Dkn2
kn6
kn732
D98
543
KD9
K1096

1076
E1075432
E84
Ekn10764
EK98
8
D5

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N648104
S637104
Ö79333
V79333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 5D Ö-2 E 500 29.0/1.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5D Ö-2 E 500 29.0/1.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 S+1 9 450 26.0/4.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 4 S= K 420 19.0/11.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 S= 8 420 19.0/11.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Terezia Lagerman - Stig Unoson 4 S= K 420 19.0/11.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Gun Bellander - Gunilla Wallin 4 N= E 420 19.0/11.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Håkan Stenfot - Rutger Persson 4 N= E 420 19.0/11.0
Milan Korac - Jan Öhman Kent Hermansson - Lars Becklén 4 S= K 420 19.0/11.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 S+2 K 200 12.0/18.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 S= K 140 9.0/21.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 S+1 6 140 9.0/21.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Östen Svantesson - Mats Holm 3NT V-1 2 100 6.0/24.0
Anita Persson - Susanne Ramel Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 S-1 6 -50 2.0/28.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 S-1 K -50 2.0/28.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 S-1 K -50 2.0/28.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg     - -/16.0

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Syd giv
alla i zon
ED5
10
Kkn842
EKDkn
96
K932
E9763
87
10874
E876
D
6542
Kkn32
Dkn54
105
1093

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N1097109
S1097109
Ö34633
V34633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT N+2 E 660 30.0/0.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 3NT S+1 2 630 27.0/3.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N+1 6 630 27.0/3.0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT N= 7 600 17.0/13.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Anita Persson - Susanne Ramel 3NT N= 4 600 17.0/13.0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Östen Svantesson - Mats Holm 3NT N= 2 600 17.0/13.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gun Bellander - Gunilla Wallin 3NT S= 3 600 17.0/13.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3NT N= 4 600 17.0/13.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT N= 6 600 17.0/13.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT N= 8 600 17.0/13.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT N= 5 600 17.0/13.0
Terezia Lagerman - Stig Unoson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 3NT S-1 8 -100 4.0/26.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT S-1 3 -100 4.0/26.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Milan Korac - Jan Öhman 3NT S-1 3 -100 4.0/26.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 S-1 8 -100 4.0/26.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S-1 E -100 4.0/26.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg     - 18.2/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Väst giv
ingen i zon
D542
K75
987
D108
K98
kn98
E2
kn9654

ED106432
KD5
E32
Ekn10763

kn10643
K7

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N37282
S36282
Ö10511511
V10511511
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Anita Persson - Susanne Ramel 6 Ö-1 E 50 28.0/2.0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Östen Svantesson - Mats Holm 6 Ö-1 3 50 28.0/2.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 5 Ö-1 6 50 28.0/2.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 N-2 E -100 23.0/7.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S-2 Kn -100 23.0/7.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Kent Hermansson - Lars Becklén 4D S-2 8 -300 19.0/11.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4D S-2 Kn -300 19.0/11.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 Ö= E -420 16.0/14.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Milan Korac - Jan Öhman 4 Ö+1 7 -450 13.0/17.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5 Ö= 7 -450 13.0/17.0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö+2 7 -480 7.0/23.0
Terezia Lagerman - Stig Unoson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 Ö+2 E -480 7.0/23.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gun Bellander - Gunilla Wallin 4 Ö+2 E -480 7.0/23.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Mari Segerberg - Kerstin Boberg 5 Ö+1 E -480 7.0/23.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 5D N-3 E -500 1.0/29.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Hans Ryning - Gösta Wiik 5D S-3 E -500 1.0/29.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg     - 18.2/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Nord giv
Ö-V i zon
kn8
E10862
D52
K96
E9743
K4
E84
742
KD62
Dkn9
1076
kn105
105
753
Kkn93
ED83

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N88855
S88855
Ö55576
V55576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 V-2 2 200 30.0/0.0
Östen Svantesson - Mats Holm Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 N= K 140 28.0/2.0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 3 V-1 6 100 22.0/8.0
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3 V-1 8 100 22.0/8.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 V-1 Kn 100 22.0/8.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V-1 6 100 22.0/8.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Milan Korac - Jan Öhman 3 V-1 E 100 22.0/8.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Pass   15.0/15.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Pass   15.0/15.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 V= 6 -110 8.0/22.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 V= E -110 8.0/22.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V= 2 -110 8.0/22.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2 V= E -110 8.0/22.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 V= 6 -110 8.0/22.0
Anita Persson - Susanne Ramel Gun Bellander - Gunilla Wallin 3 V= 2 -140 2.0/28.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Terezia Lagerman - Stig Unoson 2 V+2 E -170 0.0/30.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson     - 12.3/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Öst giv
alla i zon
Kkn972
96
E104
832
53
kn43
Kkn2
EKD109
106
ED10
763
kn7654
ED84
K8752
D985

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N598116
S598116
Ö84426
V84416
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 N+1 E 650 30.0/0.0
Anita Persson - Susanne Ramel Gun Bellander - Gunilla Wallin 4 S= E 620 26.0/4.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 N= 4 620 26.0/4.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Milan Korac - Jan Öhman 4 N= Kn 620 26.0/4.0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4D V-2 6 500 21.0/9.0
Östen Svantesson - Mats Holm Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4D V-2 9 500 21.0/9.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 V-2 9 200 17.0/13.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 S+2 E 200 17.0/13.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 N+2 4 170 13.0/17.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S+1 E 170 13.0/17.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 N= Kn 140 8.0/22.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 N= Kn 140 8.0/22.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 S= E 140 8.0/22.0
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3 V-1 9 100 4.0/26.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 S-1 E -100 2.0/28.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Terezia Lagerman - Stig Unoson 3 V= E -110 0.0/30.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson     - 12.3/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Syd giv
ingen i zon
Kkn2
D754
D74
E54
10975
E98
108
D1032
864
kn632
kn95
876
ED3
K10
EK632
Kkn9

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N1012111112
S1012111112
Ö31221
V31221
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anita Persson - Susanne Ramel 6NT S= 10 990 21.0/9.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 6NT S= E 990 21.0/9.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Yvonne Tolf - Ulla Öberg 6NT S= E 990 21.0/9.0
Östen Svantesson - Mats Holm Hanna Lewandowski - Christina Leander 6NT S= 7 990 21.0/9.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 6NT S= E 990 21.0/9.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 6NT N= 8 990 21.0/9.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 6NT N= 2 990 21.0/9.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 6NT S= E 990 21.0/9.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 6NT S= 2 990 21.0/9.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 6NT S= E 990 21.0/9.0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Gun Bellander - Gunilla Wallin 3NT S+2 5 460 9.0/21.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 3NT S+2 5 460 9.0/21.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3NT S-1 10 -50 3.0/27.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Terezia Lagerman - Stig Unoson 6NT S-1 10 -50 3.0/27.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 6NT N-1 2 -50 3.0/27.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Milan Korac - Jan Öhman 6NT S-1 10 -50 3.0/27.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg     - -/13.3

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Väst giv
N-S i zon
EDkn1062
D9863
kn
3
9874
10
85
ED9542
K53
EK5
KD1042
108

kn742
E9763
Kkn76

Optimalt kontrakt: 4NTD V-2 300
 NT
N341075
S341075
Ö89358
V78358
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Östen Svantesson - Mats Holm Hanna Lewandowski - Christina Leander 4RD N= E 1080 30.0/0.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4D N= 10 790 28.0/2.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Terezia Lagerman - Stig Unoson 4 N= 10 620 25.0/5.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 N= 10 620 25.0/5.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Milan Korac - Jan Öhman 4 V-3 Kn 150 22.0/8.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3 N= 10 140 20.0/10.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 N= 10 110 18.0/12.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3 Ö-1 6 50 16.0/14.0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Gun Bellander - Gunilla Wallin 2 N-1 E -100 14.0/16.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anita Persson - Susanne Ramel 3 Ö= 4 -110 12.0/18.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 2 N-2 10 -200 10.0/20.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 N-3 K -300 8.0/22.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4D N-2 10 -500 4.0/26.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 5D N-2 10 -500 4.0/26.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NTD S-2 10 -500 4.0/26.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NTD S-4 E -1100 0.0/30.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg     - -/13.3

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Nord giv
alla i zon
EK9
Ekn96
3
Ekn1075
D4
54
Ekn1092
D943
7
KD108
KD764
862
kn1086532
732
85
K

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N848118
S848118
Ö28413
V28413
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 5D Ö-3 K 800 30.0/0.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 S+2 E 680 28.0/2.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 S+1 E 650 20.0/10.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 S+1 E 650 20.0/10.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S+1 5 650 20.0/10.0
Milan Korac - Jan Öhman Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 S+1 E 650 20.0/10.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4 S+1 E 650 20.0/10.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 S+1 E 650 20.0/10.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 S+1 4 650 20.0/10.0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Östen Svantesson - Mats Holm 3 S+2 E 200 12.0/18.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 2 N= 7 110 9.0/21.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N= 7 110 9.0/21.0
Gun Bellander - Gunilla Wallin Jan Eriksson - Björn Edvardsson 2 Ö= 8 -90 6.0/24.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 Ö+1 7 -130 4.0/26.0
Anita Persson - Susanne Ramel Terezia Lagerman - Stig Unoson 3 N-2 7 -200 1.0/29.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Hans Ryning - Gösta Wiik 4 N-2 K -200 1.0/29.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén     - 15.4/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Öst giv
ingen i zon
Ekn2
1072
E95
K652
6
Dkn5
K83
kn108743
KD985
K4
Dkn762
9
10743
E9863
104
ED

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N65967
S65867
Ö77465
V77465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S+2 6 170 30.0/0.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2NT N+1 5 150 27.0/3.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT Ö-3 3 150 27.0/3.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Hans Ryning - Gösta Wiik 3 S= 6 140 23.0/7.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Rolf Jönsson - Jan Strandberg 2 S+1 6 140 23.0/7.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Pass   20.0/10.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 S-1 6 -50 17.0/13.0
Anita Persson - Susanne Ramel Terezia Lagerman - Stig Unoson 3 S-1 6 -50 17.0/13.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 2 Ö= E -90 14.0/16.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Birgitta Forsström - Yngve Jarl 2NT N-2 D -100 12.0/18.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 V= E -110 8.0/22.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 Ö+1 E -110 8.0/22.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 Ö= E -110 8.0/22.0
Gun Bellander - Gunilla Wallin Jan Eriksson - Björn Edvardsson 2 N-3 7 -150 3.0/27.0
Milan Korac - Jan Öhman Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT N-3 K -150 3.0/27.0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Östen Svantesson - Mats Holm 4D S-4 3 -800 0.0/30.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén     - 15.4/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Syd giv
N-S i zon
E6
D874
K843
ED10
Dkn7
EK52
6
K9862
K54
kn963
E102
543
109832
10
Dkn975
kn7

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N610588
S610588
Ö72855
V73855
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Stenfot - Rutger Persson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT N+3 3 180 30.0/0.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 N+2 5 170 28.0/2.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3 Ö-3 Kn 150 24.0/6.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Rolf Jönsson - Jan Strandberg 1NT N+2 3 150 24.0/6.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Birgitta Forsström - Yngve Jarl 1NT N+2 5 150 24.0/6.0
Gun Bellander - Gunilla Wallin Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 N+1 5 140 19.0/11.0
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Anita Persson - Susanne Ramel 2 N+1 4 140 19.0/11.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Östen Svantesson - Mats Holm 1NT N+1 3 120 15.0/15.0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Hanna Lewandowski - Christina Leander 1NT N+1 6 120 15.0/15.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Terezia Lagerman - Stig Unoson 3 Ö-1 D 50 12.0/18.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Milan Korac - Jan Öhman 3 N-1 5 -100 9.0/21.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT N-1 3 -100 9.0/21.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Jan Eriksson - Björn Edvardsson 2 V= E -110 5.0/25.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 3 V= E -110 5.0/25.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 1NT Ö+1 D -120 2.0/28.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Kent Hermansson - Lars Becklén 2 Ö+1 5 -140 0.0/30.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson     - 16.0/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Väst giv
Ö-V i zon
Dkn65
E2
D8
ED542
E9832
kn73
EK5
86
K74
K105
106432
97
10
D9864
kn97
Kkn103

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N96867
S96867
Ö47475
V47475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Anita Persson - Susanne Ramel 2 V-2 E 200 30.0/0.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Rolf Jönsson - Jan Strandberg 2 N+1 9 140 28.0/2.0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 N= 4 130 22.0/8.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Milan Korac - Jan Öhman 3 N+1 4 130 22.0/8.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Kent Hermansson - Lars Becklén 3 N+1 4 130 22.0/8.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 N+2 4 130 22.0/8.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 N+1 K 130 22.0/8.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Terezia Lagerman - Stig Unoson 3 N= K 110 13.0/17.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 3 N= 4 110 13.0/17.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3 N= 4 110 13.0/17.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N+1 K 110 13.0/17.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Östen Svantesson - Mats Holm 2 V-1 E 100 7.0/23.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 V-1 E 100 7.0/23.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 N-1 4 -50 4.0/26.0
Gun Bellander - Gunilla Wallin Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 V= E -110 2.0/28.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3 S-4 8 -200 0.0/30.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson     - 16.0/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Nord giv
ingen i zon
ED76
4
kn973
D1043
kn10
KD8752
K2
E87
K43
E93
D84
K962
9852
kn106
E1065
kn5

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N37373
S47373
Ö951059
V951059
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 V= Kn -140 30.0/0.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 V+1 7 -170 27.0/3.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Hans Ryning - Gösta Wiik 2 V+2 6 -170 27.0/3.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 V= 7 -420 15.0/15.0
Terezia Lagerman - Stig Unoson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 V= 4 -420 15.0/15.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 V= 3 -420 15.0/15.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 V= 3 -420 15.0/15.0
Östen Svantesson - Mats Holm Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 V= 3 -420 15.0/15.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 V= E -420 15.0/15.0
Anita Persson - Susanne Ramel Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 V= 3 -420 15.0/15.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 V= E -420 15.0/15.0
Milan Korac - Jan Öhman Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 V= E -420 15.0/15.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V= 4 -420 15.0/15.0
Gun Bellander - Gunilla Wallin Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 4 V+1 E -450 2.0/28.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 V+1 7 -450 2.0/28.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 V+1 E -450 2.0/28.0
Kent Hermansson - Lars Becklén     - 17.9/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Öst giv
N-S i zon
E6
E64
Ekn3
EK1076
D107432
kn32
942
5
985
K5
D1065
D832
Kkn
D10987
K87
kn94

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N11911611
S11911611
Ö24272
V24272
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 N+2 3 680 29.0/1.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 N+2 3 680 29.0/1.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT N+2 6 660 26.0/4.0
Gun Bellander - Gunilla Wallin Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 4 S+1 5 650 20.0/10.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 N+1 10 650 20.0/10.0
Anita Persson - Susanne Ramel Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 S+1 5 650 20.0/10.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N+1 5 650 20.0/10.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Hans Ryning - Gösta Wiik 4 N+1 6 650 20.0/10.0
Terezia Lagerman - Stig Unoson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 N= 6 620 13.0/17.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 N= 9 620 13.0/17.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3NT N= 5 600 9.0/21.0
Milan Korac - Jan Öhman Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT N= 9 600 9.0/21.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 4D V-3 E 500 6.0/24.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 6 N-1 6 -100 2.0/28.0
Östen Svantesson - Mats Holm Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 6 S-1 5 -100 2.0/28.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 6 N-1 2 -100 2.0/28.0
Kent Hermansson - Lars Becklén     - 17.9/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Syd giv
Ö-V i zon
D4
Dkn10653
97
764
kn95
E42
6
EKD952
EK103
97
Dkn1053
kn10
8762
K8
EK842
83

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N14612
S14612
Ö11971111
V11971111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Christina Leander Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 N= Kn 110 30.0/0.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Anita Persson - Susanne Ramel 4 Ö-1 E 100 27.0/3.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 5 V-1 D 100 27.0/3.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Milan Korac - Jan Öhman 3 N-1 Kn -50 24.0/6.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Hans Ryning - Gösta Wiik 3 N-2 E -100 22.0/8.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 V= D -110 20.0/10.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 V= 9 -130 15.0/15.0
Terezia Lagerman - Stig Unoson Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 3 V+1 4 -130 15.0/15.0
Östen Svantesson - Mats Holm Gun Bellander - Gunilla Wallin 4 V= D -130 15.0/15.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 V+1 D -130 15.0/15.0
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 V+1 D -150 9.0/21.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 V+1 D -150 9.0/21.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 N-4 E -200 6.0/24.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT V+1 D -630 3.0/27.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3NT V+1 D -630 3.0/27.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Håkan Stenfot - Rutger Persson 3NT V+2 D -660 0.0/30.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg     - 16.3/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Väst giv
alla i zon
kn7653
kn9543
kn6
7
D
D10872
K10
ED843
4
6
E95432
kn9652
EK10982
EK
D87
K10

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -500
 NT
N13796
S23796
Ö1110635
V1110635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 S+1 E 650 27.0/3.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 5 S= E 650 27.0/3.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 S+1 E 650 27.0/3.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 S+1 E 650 27.0/3.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Jan Eriksson - Björn Edvardsson 4 N= E 620 18.0/12.0
Terezia Lagerman - Stig Unoson Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 N= 6 620 18.0/12.0
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 N= 6 620 18.0/12.0
Östen Svantesson - Mats Holm Gun Bellander - Gunilla Wallin 4 N= K 620 18.0/12.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 S= 8 620 18.0/12.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Anita Persson - Susanne Ramel 5D V-1 Kn 200 10.0/20.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Hans Ryning - Gösta Wiik 1 S+4 8 200 10.0/20.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Rolf Jönsson - Jan Strandberg 5D Ö-1 E 200 10.0/20.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Håkan Stenfot - Rutger Persson 3 S+1 K 170 6.0/24.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Milan Korac - Jan Öhman 4 V+1 3 -150 4.0/26.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4D V+1 3 -910 2.0/28.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 5D Ö+1 E -950 0.0/30.0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg     - 16.3/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Nord giv
N-S i zon
74
D974
E654
K104
kn95
E63
9
E97632
D862
kn5
KD1087
D8
EK103
K1082
kn32
kn5

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N67978
S67977
Ö76465
V76465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Östen Svantesson - Mats Holm 3D S= 9 730 30.0/0.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 3 S+1 9 170 26.0/4.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 S+1 9 170 26.0/4.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2 N+2 K 170 26.0/4.0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 S= 9 140 17.0/13.0
Gun Bellander - Gunilla Wallin Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 S+1 9 140 17.0/13.0
Terezia Lagerman - Stig Unoson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3 S= 9 140 17.0/13.0
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+1 9 140 17.0/13.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 S+1 9 140 17.0/13.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 S= 9 140 17.0/13.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 S= 9 110 8.0/22.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S= 9 110 8.0/22.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Hans Ryning - Gösta Wiik 1 N+1 K 110 8.0/22.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 Ö-2 E 100 3.0/27.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Milan Korac - Jan Öhman 3 V-2 D 100 3.0/27.0
Anita Persson - Susanne Ramel Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 S-1 9 -100 0.0/30.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson     - -/17.9

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Öst giv
Ö-V i zon
kn6
4
E43
EKDkn953
K1098
E10763
965
10
D7542
8
Dkn72
876
E3
KDkn952
K108
42

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N1179410
S1179410
Ö15491
V15491
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bodil Wikström - Niusia Lichtman 6 N= 8 920 30.0/0.0
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT N+3 Kn 490 27.0/3.0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N+3 Kn 490 27.0/3.0
Gun Bellander - Gunilla Wallin Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT S+2 8 460 24.0/6.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Östen Svantesson - Mats Holm 3NT N+1 2 430 20.0/10.0
Anita Persson - Susanne Ramel Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3NT N+1 4 430 20.0/10.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT N+1 2 430 20.0/10.0
Terezia Lagerman - Stig Unoson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 5 N+1 8 420 14.0/16.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5 N+1 7 420 14.0/16.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 S= 10 420 14.0/16.0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 5 N= 8 400 9.0/21.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 5 N= 8 400 9.0/21.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 N+3 8 170 6.0/24.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 N+1 8 150 4.0/26.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Milan Korac - Jan Öhman 4 N= D 130 2.0/28.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 S-1 10 -50 0.0/30.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson     - -/17.9

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Syd giv
alla i zon
EK106
9852
10632
E
8742
E6

Dkn109872
Dkn3
KDkn
D54
6543
95
10743
EKkn987
K

Optimalt kontrakt: 4D V-1 200
 NT
N310979
S310979
Ö93454
V93454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 S= D 620 29.0/1.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 S= 2 620 29.0/1.0
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 5D V-1 E 200 26.0/4.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Anita Persson - Susanne Ramel 4 S+1 D 150 24.0/6.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 S+1 E 130 21.0/9.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 S+1 E 130 21.0/9.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 S= D 110 17.0/13.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3 S= 8 110 17.0/13.0
Terezia Lagerman - Stig Unoson Östen Svantesson - Mats Holm 5 S-1 D -100 11.0/19.0
Milan Korac - Jan Öhman Hans Ryning - Gösta Wiik 4 N-1 D -100 11.0/19.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 S-1 E -100 11.0/19.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 N-1 6 -100 11.0/19.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 V= E -110 6.0/24.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gun Bellander - Gunilla Wallin 4D S-1 E -200 2.0/28.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Hanna Lewandowski - Christina Leander 4D S-1 D -200 2.0/28.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 5 S-2 D -200 2.0/28.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl     - -/13.1

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.09.05

Väst giv
ingen i zon
K976
109
963
E1063
Ekn43
D
Kkn85
K952
82
kn7632
ED104
D7
D105
EK854
72
kn84

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N74767
S74767
Ö68666
V68666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Anita Persson - Susanne Ramel 2NT V-2 9 100 30.0/0.0
Terezia Lagerman - Stig Unoson Östen Svantesson - Mats Holm 1NT Ö-1 7 50 25.0/5.0
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 1NT V-1 4 50 25.0/5.0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT Ö-1 7 50 25.0/5.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 V-1 10 50 25.0/5.0
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 S-1 5 -50 20.0/10.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 2 Ö= E -90 16.0/14.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 1NT Ö= K -90 16.0/14.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 V= 10 -90 16.0/14.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 V+1 E -110 12.0/18.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gun Bellander - Gunilla Wallin 1NT Ö+1 8 -120 6.0/24.0
Jan Eriksson - Björn Edvardsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1NT Ö+1 4 -120 6.0/24.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Hanna Lewandowski - Christina Leander 1NT Ö+1 7 -120 6.0/24.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1NT V+1 6 -120 6.0/24.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 1NT Ö+1 5 -120 6.0/24.0
Milan Korac - Jan Öhman Hans Ryning - Gösta Wiik 1NT Ö+2 5 -150 0.0/30.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl     - -/13.1