Kommande tävlingar
08/05
Riksläger - Ljungskile
08/05
Final
26/06
Ölandsveckan: A-final
Rapporterade tävlingar
04/05
Kerstin Strandbergs Minne - IA
29/03
Trosa BS Guld
23/03
Laholmsguldet 2024
Hem
Information
Bli medlem
Kansli/Kontaktinformation
Bridgens Dag
Disciplinnämnden
Förslag Spader
Förtjänsttecken
Forum
Länkar
Hjärtstartare
Prislistor, banner
Registrera I-medlemmar
Regler och bestämmelser
Sitekarta
Spader - versionshistorik
Styrelsen
Vanliga frågor (FAQ)/Manual Spader
Ladda upp filer
Dokument, blanketter och filer
Medlem
MK informerar
Filmklipp
Budproblemet
Fotoalbum
Hjärtstartare
Juniorer
Materialcentralen
Medlemsavgift
Medlem på nätet
SysKon
Profilen
Sök medlem
Årets Klubbledare
You Tube
Tidningen Bridge
Tävling
TK Informerar
Kalender
Allsvenskan
Bridge på Internet
Bridgefestival
EM
Guldtävlingar/Spelprogram
JNM
Juniorfonden
Juniorer
Lagboken
Medaljer EM/VM/OS/WMSG
Landslag
Lagkommissionen
Nya Mästare
NM
Regler och Bestämmelser
SM-finaler/finalplatsfördelningar
Svenska Cupen
Stena Line Cup
SM-Lag
Spel för mindre rutinerade
Simultantävlingar
Svenska Mästare
Tävlingsledare
Tävlingsledare, Elit
Veckans Giv
VM
WMSG/OS
Utbildning
Om utbildning
Arrangera provbridge
Bridgemate
Bridgekurser
Bridgelärare
Kommande utbildningar
Klubbfunktionär
Lär Dig Spela Bridge
Minikurser
Material för nybörjarkurser
Rekryten
Ruter
SISU
Spader
Teckenspråkslexikon
Tävlingsledare
Utbildningsplan
Ruter
Kalender
Sök
Svenska Bridgeförbundet
»
SM Par Veteran - omgång 2
[Föregående]
[Alla givar]
[Nästa]
[Tävlingsinfo]
[Simultan]
[PBN]
Svenska Bridgeförbundet
SM Par Veteran - omgång 2
Bricka 35
Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2016.07.30
Syd giv
Ö-V i zon
87
42
EKkn5
K9874
EKkn4
EKkn63
D3
E6
D95
D95
974
D1052
10632
1087
10862
kn3
Optimalt kontrakt: 4
V= -620
NT
N
5
6
2
2
2
S
5
6
2
2
2
Ö
7
6
10
10
9
V
8
7
10
10
9
Nord-Syd
Öst-Väst
Kontrakt
Utspel
Resultat
NS/ÖV
Bertil Strand - Christer Swenson
Gunder Persson - Per-Olov Törnqvist
5
V-1
E
100
49/1
Ulf Halvorsen - Gert-Inge Hugosson
Tommy Johansson - Roland Svensson
5
V-1
K
100
49/1
Jan Geiborg - Leif Norman
Viveca Rappe - Jan-Erik Thomasson
3NT Ö=
6
-600
45/5
Leif Olsson - Mats Pettersson
Malin Lönnberg - Gösta Lönnberg
3NT V=
E
-600
45/5
Gunnar Elmroth - Leif Trapp
Lennart Lindqvist - Håkan Schullström
4
V=
E
-620
29/21
Ingemar Andersson - Carsten Kofoed
Anders Blomé - Ulf Nohrén
4
Ö=
Kn
-620
29/21
Kjell Berg - Kent Larsson
Mart Altmäe - Lars Norbäck
4
V=
E
-620
29/21
Lars Lövgren - Sture Mattsson
Roger Nyman - Benny Olsson
4
V=
E
-620
29/21
Sture Strömberg - Sven-Arne Svensson
Anders Ekström - Roland Johansson
4
Ö=
6
-620
29/21
Lars Höglund - Hans Johansson
Hans Bogeskär - Stefan Lundh
4
V=
K
-620
29/21
Uno Andersson - Kent Eriksson
Roger Axén - Tommy Persson
4
V=
E
-620
29/21
Göran Nordberg - Henrik Oldenburg
Karl-Gustaf Larsson - Jörgen Pihl
4
V=
E
-620
29/21
Jan-Olof Henriksson - Hugo Nilsson
Leif Lindman - Göran Oldin
4
V=
E
-620
29/21
Anders Blomqvist - Lars Manneteg
Pär Andersson - P-G Igelström
4
Ö=
E
-620
29/21
Staffan Hallberg - Vidar Wahlestedt
Nils Andersson - Jörgen Lundberg
4
V=
E
-620
29/21
Tomas Linder - Tommy Linder
Margot Sivelind - Bo Sivelind
4
V=
E
-620
29/21
Christina Ahl - Kjell Holmgren
Bo Gullefors - Hans Norling
4
V=
E
-620
29/21
Jan Ragnebäck - Ulf Runze
Arne Blomqvist - Sune Löbo
4
V=
E
-620
29/21
Hugo Jörgensen - Jan Unosson
Roland Andersson - Morgan Wiklander
4
V+1
E
-650
11/39
Bertil Blomqvist - Christer Österblad
Hans Bengtsson - Karl-Erik Johansson
4
V+1
E
-650
11/39
Lena Schullström - Per Schullström
Kalle Aldeborg - Kent Karlsson
4
V+1
E
-650
11/39
Kjell Carlsson - Jöns Johansson
Gösta Olavi - Leif Österberg
4
V+1
E
-650
11/39
Peter Backlund - Göran Levan
May Moore - Lars-Ã…ke Gustafsson
3NT V+2
E
-660
4/46
Anna Järup - Rolf Bäck
Stefan Andersson - Jonas Lundberg
3NT V+2
9
-660
4/46
Sven Barbus - Bernt Sigvardsson
Hans Friberg - Göran Lidgren
4NT V+1
E
-660
4/46
Staffan Hedman - Leif Sundqvist
Lars-Ã…ke Alterby - Divert Carlsson
4NT V+2
K
-690
0/50