Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Måndag scratch 2016-06-20 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag scratch 2016-06-20

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Nord giv
ingen i zon
E82
kn753
EK2
kn43
kn976
842
103
D1096
53
ED1096
D74
752
KD104
K
kn9865
EK8

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N910799
S910799
Ö43633
V43633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT N+2 D 460 29.0/1.0
Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT N+2 6 460 29.0/1.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Stig Unoson - Agneta Dunemark 3NT N+1 4 430 19.0/11.0
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N+1 5 430 19.0/11.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N+1 4 430 19.0/11.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Rolf Jönsson - Hans Ryning 3NT N+1 7 430 19.0/11.0
Bo Hedberg - Anita Pering Birgit Hartman - Elsa Olsson 3NT N+1 4 430 19.0/11.0
Anita Persson - Elsa Andersson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT N+1 7 430 19.0/11.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Mari Segerberg - Jan Öhman 3NT N+1 9 430 19.0/11.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3NT N+1 9 430 19.0/11.0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT N= 5 400 9.0/21.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Susanne Levin - Mats Andersson 3NT N= 5 400 9.0/21.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2 S+2 10 170 6.0/24.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Thomas Davy - Karen Nielsen 2 N+2 5 130 4.0/26.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Hanna Lewandowski - Christina Leander 6 S-2 2 -100 2.0/28.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Sverker Sköld - Ann Lilliengren 4 S-3 8 -150 0.0/30.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg     - -/12.9

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Öst giv
N-S i zon
8
kn62
kn2
KD108542
EKD7653
E854
3
E
104
1073
E964
kn973
kn92
KD9
KD10875
6

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N77223
S77223
Ö55101110
V55101110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Stig Unoson - Agneta Dunemark 5 V-1 Kn 50 29.0/1.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 V-1 Kn 50 29.0/1.0
Bo Hedberg - Anita Pering Birgit Hartman - Elsa Olsson 3 V+1 Kn -170 26.0/4.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 V+2 8 -200 22.0/8.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 V+2 Kn -200 22.0/8.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Sverker Sköld - Ann Lilliengren 2 V+3 K -200 22.0/8.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Thomas Davy - Karen Nielsen 4 Ö= Kn -420 17.0/13.0
Anita Persson - Elsa Andersson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V= Kn -420 17.0/13.0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 V+1 Kn -450 8.0/22.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Susanne Levin - Mats Andersson 4 V+1 Kn -450 8.0/22.0
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+1 K -450 8.0/22.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Rolf Jönsson - Hans Ryning 4 V+1 K -450 8.0/22.0
Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg Greger Jonsson - Marianne Falck 4 V+1 Kn -450 8.0/22.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Mari Segerberg - Jan Öhman 4 V+1 K -450 8.0/22.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 V+1 Kn -450 8.0/22.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Hanna Lewandowski - Christina Leander 3NTD S-6 E -1700 0.0/30.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg     - -/12.9

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Syd giv
Ö-V i zon
10753
875
D8762
3
E42
EKD10
kn3
9642
Kkn
942
EK1054
Kkn8
D986
kn63
9
ED1075

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N43353
S43353
Ö91010810
V991069
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 3NT V-1 6 100 30.0/0.0
Susanne Levin - Mats Andersson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 S-4 E -200 28.0/2.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT V= 2 -600 23.0/7.0
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT V= 3 -600 23.0/7.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Birgit Hartman - Elsa Olsson 3NT V= 3 -600 23.0/7.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Hanna Lewandowski - Christina Leander 3NT V= 3 -600 23.0/7.0
Ulla Borgström - Monica Wester Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3NT V+1 10 -630 16.0/14.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Stig Unoson - Agneta Dunemark 3NT Ö+1 5 -630 16.0/14.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3NT V+1 3 -630 16.0/14.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Sverker Sköld - Ann Lilliengren 3NT V+2 3 -660 6.0/24.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT Ö+2 3 -660 6.0/24.0
Bo Hedberg - Anita Pering Anita Persson - Elsa Andersson 3NT V+2 2 -660 6.0/24.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3NT Ö+2 7 -660 6.0/24.0
Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg Mari Segerberg - Jan Öhman 3NT Ö+2 7 -660 6.0/24.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT Ö+2 5 -660 6.0/24.0
Rolf Jönsson - Hans Ryning Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3NT V+2 5 -660 6.0/24.0
Greger Jonsson - Marianne Falck     - 14.5/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Väst giv
alla i zon
864
53
9732
7632
3
EKD10874
84
Kkn9
ED1092
2
ED10
D1084
Kkn75
kn96
Kkn65
E5

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N25131
S25131
Ö118121012
V11811911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Mats Andersson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 V= 3 -620 30.0/0.0
Ulla Borgström - Monica Wester Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 V+1 9 -650 22.0/8.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V+1 2 -650 22.0/8.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Sverker Sköld - Ann Lilliengren 4 V+1 3 -650 22.0/8.0
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 V+1 9 -650 22.0/8.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 V+1 7 -650 22.0/8.0
Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg Mari Segerberg - Jan Öhman 4 V+1 9 -650 22.0/8.0
Rolf Jönsson - Hans Ryning Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 V+1 5 -650 22.0/8.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 V+2 7 -680 11.0/19.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 V+2 8 -680 11.0/19.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Thomas Davy - Karen Nielsen 4 V+2 4 -680 11.0/19.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 V+2 7 -680 11.0/19.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 3NT Ö+3 5 -690 4.0/26.0
Bo Hedberg - Anita Pering Anita Persson - Elsa Andersson 3NT Ö+3 5 -690 4.0/26.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3NT Ö+3 5 -690 4.0/26.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Stig Unoson - Agneta Dunemark 6NT Ö= 5 -1440 0.0/30.0
Greger Jonsson - Marianne Falck     - 14.5/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Nord giv
N-S i zon
kn85
62
EK952
1075
6
EKkn85
kn10
Kkn832
KD73
109
763
ED96
E10942
D743
D84
4

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N18383
S18383
Ö1041057
V1041057
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sverker Sköld - Ann Lilliengren Susanne Levin - Mats Andersson 3NT V-2 2 100 29.0/1.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT V-2 2 100 29.0/1.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Håkan Stenfot - Rutger Persson 5 V-1 K 50 26.0/4.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 N-1 10 -100 24.0/6.0
Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg Thomas Davy - Karen Nielsen 3 V= E -110 20.0/10.0
Anita Persson - Elsa Andersson Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 2 V+1 4 -110 20.0/10.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3 V= K -110 20.0/10.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 V+1 E -130 10.0/20.0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Marianne Servin - Ulla Öberg 2 V+2 E -130 10.0/20.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 3 V+1 K -130 10.0/20.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 V+1 E -130 10.0/20.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 V+1 E -130 10.0/20.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 V+1 E -130 10.0/20.0
Rolf Jönsson - Hans Ryning Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V+1 E -130 10.0/20.0
Bo Hedberg - Anita Pering Hanna Lewandowski - Christina Leander 3 V+3 6 -170 2.0/28.0
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT Ö+2 9 -460 0.0/30.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström     - -/13.5

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Öst giv
Ö-V i zon
5
9763
Kkn92
8543
K82
ED105
E53
962
D973
Kkn2
1086
ED10
Ekn1064
84
D74
Kkn7

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N66565
S66565
Ö66778
V66767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Agneta Dunemark Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 V-2 5 200 24.0/6.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 3 Ö-2 5 200 24.0/6.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 Ö-2 8 200 24.0/6.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Greger Jonsson - Marianne Falck 4 V-2 9 200 24.0/6.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Håkan Stenfot - Rutger Persson 3NT Ö-2 Kn 200 24.0/6.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT Ö-2 8 200 24.0/6.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 V-2 5 200 24.0/6.0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Marianne Servin - Ulla Öberg 3 Ö-1 7 100 13.0/17.0
Sverker Sköld - Ann Lilliengren Susanne Levin - Mats Andersson 3NT V-1 6 100 13.0/17.0
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT Ö-1 4 100 13.0/17.0
Rolf Jönsson - Hans Ryning Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT Ö-1 8 100 13.0/17.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 1NT V+1 2 -120 7.0/23.0
Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg Thomas Davy - Karen Nielsen 1NT V+1 5 -120 7.0/23.0
Bo Hedberg - Anita Pering Hanna Lewandowski - Christina Leander 3NT V= 2 -600 3.0/27.0
Anita Persson - Elsa Andersson Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 3NT V= 6 -600 3.0/27.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT Ö+1 E -630 0.0/30.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström     - -/13.5

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Syd giv
alla i zon
K976
EK87
K94
64
Dkn1042
105
E8532
2
E8
Dkn93

KDkn10987
53
642
Dkn1076
E53

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N48664
S38664
Ö95755
V95765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Stig Unoson - Agneta Dunemark 6NT Ö-6 E 600 30.0/0.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 5 Ö-2 6 200 28.0/2.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 5 Ö-1 2 100 22.0/8.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 4 Ö-1 2 100 22.0/8.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 5 Ö-1 D 100 22.0/8.0
Anita Persson - Elsa Andersson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 Ö-1 2 100 22.0/8.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Hanna Lewandowski - Christina Leander 5 Ö-1 D 100 22.0/8.0
Sverker Sköld - Ann Lilliengren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 Ö+1 6 -110 14.0/16.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 Ö= 6 -110 14.0/16.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Mari Segerberg - Jan Öhman 3 Ö= D -110 14.0/16.0
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Susanne Levin - Mats Andersson 3 Ö+1 6 -130 7.0/23.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 Ö+1 5 -130 7.0/23.0
Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3 Ö+1 6 -130 7.0/23.0
Rolf Jönsson - Hans Ryning Bo Hedberg - Anita Pering 3 Ö+1 D -130 7.0/23.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3NT V= 7 -600 2.0/28.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5D S-5 2 -1400 0.0/30.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson     - 11.5/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Väst giv
ingen i zon
kn108
K106
Kkn7
kn742
EKD63
kn2
E10432
9
754
E875
9
ED853
92
D943
D865
K106

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N54415
S54415
Ö888118
V888118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT Ö-3 3 150 30.0/0.0
Anita Persson - Elsa Andersson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 V-1 Kn 50 27.0/3.0
Rolf Jönsson - Hans Ryning Bo Hedberg - Anita Pering 3NT V-1 4 50 27.0/3.0
Sverker Sköld - Ann Lilliengren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V+1 Kn -140 24.0/6.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT V= 5 -400 22.0/8.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 V= Kn -420 18.0/12.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 4 Ö= 6 -420 18.0/12.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Mari Segerberg - Jan Öhman 4 V= 2 -420 18.0/12.0
Ulla Borgström - Monica Wester Stig Unoson - Agneta Dunemark 4 V+1 6 -450 9.0/21.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 V+1 10 -450 9.0/21.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V+1 4 -450 9.0/21.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 4 V+1 Kn -450 9.0/21.0
Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 5 V= 6 -450 9.0/21.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 V+1 8 -450 9.0/21.0
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Susanne Levin - Mats Andersson 4 V+2 4 -480 2.0/28.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V+3 2 -510 0.0/30.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson     - 11.5/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Nord giv
Ö-V i zon
D54
Dkn86
D62
K92
Ekn
K52
kn103
Ekn1064
K82
109743
9754
8
109763
E
EK8
D753

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N76699
S76699
Ö56744
V56744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Stig Unoson - Agneta Dunemark 2D V-2 4 500 30.0/0.0
Ulla Borgström - Monica Wester Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 S= 2 420 26.0/4.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Bo Hedberg - Anita Pering 4 S= 4 420 26.0/4.0
Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 S= E 420 26.0/4.0
Sverker Sköld - Ann Lilliengren Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 S= 2 140 20.0/10.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 S+1 E 140 20.0/10.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3 S= Kn 140 20.0/10.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 S= 2 110 16.0/14.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 Ö-1 K 100 14.0/16.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2NT N-1 8 -50 7.0/23.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Susanne Levin - Mats Andersson 3 S-1 2 -50 7.0/23.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Thomas Davy - Karen Nielsen 4 S-1 Kn -50 7.0/23.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Rolf Jönsson - Hans Ryning 4 S-1 Kn -50 7.0/23.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2 S-1 Kn -50 7.0/23.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT S-1 Kn -50 7.0/23.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Greger Jonsson - Marianne Falck 3 S-2 E -100 0.0/30.0
Anita Persson - Elsa Andersson     - 17.1/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Öst giv
alla i zon
E94
83
K8642
D42
KD52
K1097
E3
965
1063
D642
1097
Kkn10
kn87
Ekn5
Dkn5
E873

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N78557
S78557
Ö55875
V55875
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Susanne Levin - Mats Andersson 1NTD S+2 K 580 30.0/0.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V-2 D 200 28.0/2.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Bo Hedberg - Anita Pering 1NT S+2 7 150 25.0/5.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Rolf Jönsson - Hans Ryning 1NT S+2 5 150 25.0/5.0
Ulla Borgström - Monica Wester Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 1NT S+1 2 120 18.0/12.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1NT S+1 10 120 18.0/12.0
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Stig Unoson - Agneta Dunemark 1NT S+1 7 120 18.0/12.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Thomas Davy - Karen Nielsen 2NT S= K 120 18.0/12.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Yngve Jarl - Birgitta Forsström 1NT S+1 K 120 18.0/12.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 S+1 E 110 12.0/18.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 V-1 2 100 9.0/21.0
Sverker Sköld - Ann Lilliengren Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 Ö-1 D 100 9.0/21.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 1NT N= 2 90 6.0/24.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 1 V+1 2 -110 3.0/27.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Greger Jonsson - Marianne Falck 2 V= 2 -110 3.0/27.0
Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg Hanna Lewandowski - Christina Leander 2 Ö+2 D -170 0.0/30.0
Anita Persson - Elsa Andersson     - 17.1/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Syd giv
ingen i zon
7643
E743
E97
73
EKkn
Kkn8
Kkn108
kn62
D85
9
5432
ED985
1092
D10652
D6
K104

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N33653
S33653
Ö910789
V910789
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT V-4 3 200 30.0/0.0
Ulla Borgström - Monica Wester Susanne Levin - Mats Andersson 3NT Ö-2 5 100 27.0/3.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bo Hedberg - Anita Pering 3NT V-2 3 100 27.0/3.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Willy Landgren - Bibi Jönsson 2NT V-1 3 50 23.0/7.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3NT V-1 4 50 23.0/7.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT V+1 7 -120 18.0/12.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 1NT V+1 4 -120 18.0/12.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 1NT V+1 3 -120 18.0/12.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT V+2 3 -150 9.0/21.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Sverker Sköld - Ann Lilliengren 1NT V+2 7 -150 9.0/21.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Birgit Hartman - Elsa Olsson 1NT V+2 3 -150 9.0/21.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 1NT V+2 3 -150 9.0/21.0
Anita Persson - Elsa Andersson Greger Jonsson - Marianne Falck 1NT V+2 3 -150 9.0/21.0
Rolf Jönsson - Hans Ryning Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 1NT V+2 3 -150 9.0/21.0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT V= 3 -400 2.0/28.0
Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3NT Ö+1 5 -430 0.0/30.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist     - -/18.0

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Väst giv
N-S i zon
kn754
K6
D105
8763
EK832
53
kn942
EK
D96
kn7
EK87
Dkn52
10
ED109842
63
1094

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N00700
S00700
Ö10116116
V10116116
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT Ö-3 2 150 30.0/0.0
Ulla Borgström - Monica Wester Susanne Levin - Mats Andersson 6 V-1 8 50 28.0/2.0
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 V= 8 -140 26.0/4.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 Ö+3 10 -190 24.0/6.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 V+2 K -200 22.0/8.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 V= K -420 13.0/17.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V= K -420 13.0/17.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Sverker Sköld - Ann Lilliengren 4 V= K -420 13.0/17.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 V= K -420 13.0/17.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 V= 5 -420 13.0/17.0
Anita Persson - Elsa Andersson Greger Jonsson - Marianne Falck 4 V= K -420 13.0/17.0
Rolf Jönsson - Hans Ryning Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 V= K -420 13.0/17.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bo Hedberg - Anita Pering 4 V= K -420 13.0/17.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 V+1 8 -450 2.0/28.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 4 V+1 8 -450 2.0/28.0
Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 4 V+1 5 -450 2.0/28.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist     - -/18.0

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Nord giv
alla i zon
Dkn10
K86
Dkn8543
E
73
E3
K762
Kkn862
64
Dkn9754

109753
EK9852
102
E109
D4

Optimalt kontrakt: 5 N= 600
 NT
N4115108
S4115108
Ö92822
V92822
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 4 S+2 E 680 29.0/1.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 S+2 Kn 680 29.0/1.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 S+1 E 650 21.0/9.0
Sverker Sköld - Ann Lilliengren Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S+1 E 650 21.0/9.0
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S+1 E 650 21.0/9.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 S+1 E 650 21.0/9.0
Anita Persson - Elsa Andersson Mari Segerberg - Jan Öhman 4 S+1 E 650 21.0/9.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 4 S+1 E 650 21.0/9.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 S= E 620 9.0/21.0
Susanne Levin - Mats Andersson Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 S= 2 620 9.0/21.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Bo Hedberg - Anita Pering 4 S= E 620 9.0/21.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 S= E 620 9.0/21.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg 4 S= E 620 9.0/21.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 S= E 620 9.0/21.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Stig Unoson - Agneta Dunemark 3 S= E 140 2.0/28.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Thomas Davy - Karen Nielsen 3 N= D 110 0.0/30.0
Rolf Jönsson - Hans Ryning     - 13.4/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Öst giv
ingen i zon
D97652
EK73
E
kn2
E8
kn109652
Dkn983
kn10
84
K65
EK9653
K43
D
10742
D10874

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N645106
S956106
Ö47734
V47734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 4 N= E 420 25.0/5.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Stig Unoson - Agneta Dunemark 4 N= E 420 25.0/5.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 N= E 420 25.0/5.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Bo Hedberg - Anita Pering 4 N= E 420 25.0/5.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 N= E 420 25.0/5.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 4 N= E 420 25.0/5.0
Sverker Sköld - Ann Lilliengren Marianne Servin - Ulla Öberg 2 N+2 E 170 13.0/17.0
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N+2 E 170 13.0/17.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 N+2 E 170 13.0/17.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg 3 N+1 E 170 13.0/17.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 N+1 E 170 13.0/17.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Thomas Davy - Karen Nielsen 2 N+2 E 170 13.0/17.0
Susanne Levin - Mats Andersson Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 Ö-2 D 100 6.0/24.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 V-1 6 50 4.0/26.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 N-1 E -50 1.0/29.0
Anita Persson - Elsa Andersson Mari Segerberg - Jan Öhman 5 N-1 8 -50 1.0/29.0
Rolf Jönsson - Hans Ryning     - 13.4/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Syd giv
N-S i zon
983
Kkn32
E
D10832
D7542
106
D853
E6
Kkn6
E74
Kkn62
K95
E10
D985
10974
kn74

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N83835
S83835
Ö510588
V510588
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Agneta Dunemark Willy Landgren - Bibi Jönsson 2NT Ö-1 8 50 29.0/1.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg 4 Ö-1 10 50 29.0/1.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 2 Ö+1 8 -140 23.0/7.0
Anita Persson - Elsa Andersson Thomas Davy - Karen Nielsen 3 Ö= 4 -140 23.0/7.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Bo Hedberg - Anita Pering 2 V+1 2 -140 23.0/7.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3 V= 2 -140 23.0/7.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 3 V+1 8 -170 14.0/16.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 2 Ö+2 5 -170 14.0/16.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Sverker Sköld - Ann Lilliengren 3 Ö+1 4 -170 14.0/16.0
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 2 Ö+2 5 -170 14.0/16.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö+1 8 -170 14.0/16.0
Susanne Levin - Mats Andersson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2NT V+2 2 -180 8.0/22.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 Ö= 10 -420 3.0/27.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 4 Ö= 8 -420 3.0/27.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö= 8 -420 3.0/27.0
Rolf Jönsson - Hans Ryning Greger Jonsson - Marianne Falck 4 Ö= 10 -420 3.0/27.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander     - 18.9/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Väst giv
Ö-V i zon
D10853
E10
D963
32
K9
972
E852
9764
kn2
D8653
kn107
Kkn5
E764
Kkn4
K4
ED108

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N101081110
S101081111
Ö33522
V33522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 4 S+1 9 450 23.0/7.0
Susanne Levin - Mats Andersson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 N+1 Kn 450 23.0/7.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 S+1 9 450 23.0/7.0
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 N+1 5 450 23.0/7.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 4 S+1 4 450 23.0/7.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 S+1 E 450 23.0/7.0
Anita Persson - Elsa Andersson Thomas Davy - Karen Nielsen 4 S+1 9 450 23.0/7.0
Rolf Jönsson - Hans Ryning Greger Jonsson - Marianne Falck 4 S+1 2 450 23.0/7.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg 4 S= 6 420 14.0/16.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+3 8 200 8.0/22.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Sverker Sköld - Ann Lilliengren 3 S+2 9 200 8.0/22.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulla Borgström - Monica Wester 2 S+3 7 200 8.0/22.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 2 S+3 2 200 8.0/22.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Bo Hedberg - Anita Pering 2 N+3 4 200 8.0/22.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 2NT S+1 5 150 1.0/29.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 1NT S+2 2 150 1.0/29.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander     - 18.9/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Nord giv
ingen i zon
Dkn432
kn83
8
Dkn96
8
E97654
Kkn93
107
E7
D102
ED764
E32
K10965
K
1052
K854

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -1520
 NT
N70090
S70090
Ö61313413
V61313413
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Mats Andersson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö-1 2 50 30.0/0.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2NT Ö+1 10 -150 28.0/2.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3 Ö+1 9 -170 25.0/5.0
Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg Bo Hedberg - Anita Pering 2 V+2 4 -170 25.0/5.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 V+2 8 -200 22.0/8.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3NT Ö= 6 -400 20.0/10.0
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö= 10 -420 18.0/12.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 Ö+1 9 -450 16.0/14.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö+2 6 -480 11.0/19.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Anita Persson - Elsa Andersson 4 Ö+2 10 -480 11.0/19.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Greger Jonsson - Marianne Falck 4 Ö+2 5 -480 11.0/19.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 Ö+2 6 -480 11.0/19.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Sverker Sköld - Ann Lilliengren 4 Ö+3 9 -510 3.0/27.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 Ö+3 10 -510 3.0/27.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 4 V+3 8 -510 3.0/27.0
Rolf Jönsson - Hans Ryning Mari Segerberg - Jan Öhman 4 Ö+3 5 -510 3.0/27.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin     - 15.4/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Öst giv
N-S i zon
874
KD9
E5
Kkn1093
E965
E53
6432
76
Dkn
108742
108
ED84
K1032
kn6
KDkn97
52

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N77567
S77567
Ö65865
V65865
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Mats Andersson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT N+2 4 150 26.0/4.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ulla Borgström - Monica Wester 2NT N+1 4 150 26.0/4.0
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 2NT Ö-3 K 150 26.0/4.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 2NT N+1 7 150 26.0/4.0
Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg Bo Hedberg - Anita Pering 1NT N+2 4 150 26.0/4.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 S+1 E 110 18.0/12.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2 S+1 E 110 18.0/12.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 3 N= 10 110 18.0/12.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Greger Jonsson - Marianne Falck 2 N= D 90 13.0/17.0
Rolf Jönsson - Hans Ryning Mari Segerberg - Jan Öhman 1NT N= 7 90 13.0/17.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Anita Persson - Elsa Andersson 2 Ö-1 K 50 10.0/20.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Sverker Sköld - Ann Lilliengren 3 S-1 E -100 8.0/22.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 Ö= K -110 5.0/25.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2 Ö= 5 -110 5.0/25.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 2 S-2 6 -200 2.0/28.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3 N-3 10 -300 0.0/30.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin     - 15.4/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Syd giv
Ö-V i zon
D3
D62
ED83
10973
Ekn92
75
K975
D64
K107
kn1093
1042
Kkn2
8654
EK84
kn6
E85

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N86767
S86767
Ö57576
V57576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Susanne Levin - Mats Andersson 2 Ö-2 K 200 30.0/0.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Håkan Stenfot - Rutger Persson 1NT N+3 Kn 180 28.0/2.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 1NT N+1 2 120 25.0/5.0
Rolf Jönsson - Hans Ryning Thomas Davy - Karen Nielsen 2NT S= 2 120 25.0/5.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT N= Kn 90 20.0/10.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Anita Persson - Elsa Andersson 1NT N= Kn 90 20.0/10.0
Bo Hedberg - Anita Pering Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1NT N= 2 90 20.0/10.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman Pass   16.0/14.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 2NT S-1 7 -50 11.0/19.0
Sverker Sköld - Ann Lilliengren Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 S-1 9 -50 11.0/19.0
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2NT S-1 2 -50 11.0/19.0
Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 1NT N-1 9 -50 11.0/19.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulla Borgström - Monica Wester 2 N-2 7 -100 3.0/27.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Mari Segerberg - Jan Öhman 2 N-2 Kn -100 3.0/27.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 2 N-2 Kn -100 3.0/27.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT S-2 5 -100 3.0/27.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson     - 15.9/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Väst giv
alla i zon
K6
EDkn872
107
732
108732
104
Ekn62
Kkn
kn4
K963
D983
E98
ED95
5
K54
D10654

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N84655
S84655
Ö59688
V59688
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulla Borgström - Monica Wester 2 N= Kn 110 26.0/4.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 S= 10 110 26.0/4.0
Sverker Sköld - Ann Lilliengren Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2 N= 2 110 26.0/4.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Anita Persson - Elsa Andersson 2 N= Kn 110 26.0/4.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Greger Jonsson - Marianne Falck 2 N= Kn 110 26.0/4.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Mari Segerberg - Jan Öhman 2NT Ö-1 5 100 20.0/10.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 2 S-1 Kn -100 16.0/14.0
Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 2 N-1 Kn -100 16.0/14.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 2 N-1 Kn -100 16.0/14.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Susanne Levin - Mats Andersson 2 V= E -110 11.0/19.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Håkan Stenfot - Rutger Persson 2 V= 10 -110 11.0/19.0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N-2 8 -200 6.0/24.0
Bo Hedberg - Anita Pering Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 N-2 Kn -200 6.0/24.0
Rolf Jönsson - Hans Ryning Thomas Davy - Karen Nielsen 3 N-2 Kn -200 6.0/24.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 N-3 4 -300 1.0/29.0
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 N-3 Kn -300 1.0/29.0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson     - 15.9/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Nord giv
N-S i zon
EK632
K9432
D10
K
kn10
Ekn1075
E
Ekn1098
98754
D86
86
765
D

Kkn975432
D432

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N511567
S511567
Ö82863
V82863
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4D V-4 E 800 30.0/0.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 5D S= E 750 25.0/5.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Thomas Davy - Karen Nielsen 5D S= E 750 25.0/5.0
Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 5D S= E 750 25.0/5.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Mari Segerberg - Jan Öhman 5D S= E 750 25.0/5.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Willy Landgren - Bibi Jönsson 5 S= E 600 19.0/11.0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Sverker Sköld - Ann Lilliengren 3NT N= 6 600 19.0/11.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4D V-3 E 500 16.0/14.0
Rolf Jönsson - Hans Ryning Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3D V-2 E 300 14.0/16.0
Ulla Borgström - Monica Wester Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 S+1 Kn 150 9.0/21.0
Susanne Levin - Mats Andersson Marianne Servin - Ulla Öberg 3 S+2 E 150 9.0/21.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Bo Hedberg - Anita Pering 4 S+1 10 150 9.0/21.0
Anita Persson - Elsa Andersson Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 4 S+1 E 150 9.0/21.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Greger Jonsson - Marianne Falck 3D V-1 D 100 3.0/27.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3 Ö-2 D 100 3.0/27.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 V-1 E 50 0.0/30.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson     - -/12.8

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Öst giv
Ö-V i zon
1098752
K
ED4
kn64

Ekn986
Kkn6
KD973
ED4
32
752
E10852
Kkn63
D10754
10983

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 200
 NT
N376105
S377105
Ö106637
V105637
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 5D N= 3 650 30.0/0.0
Anita Persson - Elsa Andersson Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 5D V-2 10 500 28.0/2.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 5 V-2 10 200 25.0/5.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Greger Jonsson - Marianne Falck 5 V-2 10 200 25.0/5.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Bo Hedberg - Anita Pering 2 N+2 K 170 22.0/8.0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Sverker Sköld - Ann Lilliengren 5 Ö-1 3 100 18.0/12.0
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 5 Ö-1 10 100 18.0/12.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Thomas Davy - Karen Nielsen 5 Ö-1 K 100 18.0/12.0
Rolf Jönsson - Hans Ryning Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 N-1 2 -50 14.0/16.0
Susanne Levin - Mats Andersson Marianne Servin - Ulla Öberg 3 V+1 10 -130 10.0/20.0
Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3 Ö+1 10 -130 10.0/20.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 Ö= K -130 10.0/20.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 Ö+2 Kn -150 6.0/24.0
Ulla Borgström - Monica Wester Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT Ö= K -600 3.0/27.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Mari Segerberg - Jan Öhman 3NT Ö= 6 -600 3.0/27.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 5 V+1 E -620 0.0/30.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson     - -/12.8

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Syd giv
alla i zon
1087
EK104
976
EK7
EDkn643
kn76
8
952
K2
D52
Kkn1032
kn104
95
983
ED54
D863

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N98967
S98967
Ö44475
V44475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 V-2 K 200 28.0/2.0
Anita Persson - Elsa Andersson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3 V-2 K 200 28.0/2.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V-2 E 200 28.0/2.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Rolf Jönsson - Hans Ryning 3 S= E 110 24.0/6.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Susanne Levin - Mats Andersson 2 V-1 E 100 16.0/14.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V-1 E 100 16.0/14.0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 V-1 E 100 16.0/14.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 2 V-1 E 100 16.0/14.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Agneta Dunemark 2 V-1 E 100 16.0/14.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Mari Segerberg - Jan Öhman 3 V-1 E 100 16.0/14.0
Bo Hedberg - Anita Pering Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 2 V-1 E 100 16.0/14.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 1NT S= E 90 7.0/23.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Greger Jonsson - Marianne Falck 1NT S= 6 90 7.0/23.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Thomas Davy - Karen Nielsen 3 N-1 K -100 4.0/26.0
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Sverker Sköld - Ann Lilliengren 2 V= E -110 1.0/29.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 2 V= E -110 1.0/29.0
Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg     - -/13.8

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.06.20

Väst giv
ingen i zon
D8
108653
1095
752
EK
K9
EKD742
943
10762
Ekn4
83
EK106
kn9543
D72
kn6
Dkn8

Optimalt kontrakt: 7NT V= -1520
 NT
N10430
S10430
Ö121391013
V121391013
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V+3 8 -150 30.0/0.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Mari Segerberg - Jan Öhman 3 V+3 10 -170 27.0/3.0
Håkan Stenfot - Rutger Persson Greger Jonsson - Marianne Falck 3 V+3 D -170 27.0/3.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 5 V+1 D -420 22.0/8.0
Håkan Myrhagen - Claudia Sjöberg Sverker Sköld - Ann Lilliengren 5 V+1 6 -420 22.0/8.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 5 V+1 3 -420 22.0/8.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ulla Borgström - Monica Wester 5 V+2 10 -440 17.0/13.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5 V+2 D -440 17.0/13.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Agneta Dunemark 3NT Ö+3 4 -490 11.0/19.0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Rolf Jönsson - Hans Ryning 3NT Ö+3 5 -490 11.0/19.0
Bo Hedberg - Anita Pering Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3NT V+3 3 -490 11.0/19.0
Anita Persson - Elsa Andersson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3NT V+3 5 -490 11.0/19.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Susanne Levin - Mats Andersson 3NT Ö+4 4 -520 4.0/26.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 3NT V+4 5 -520 4.0/26.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT Ö+4 8 -520 4.0/26.0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 6NT V+1 3 -1020 0.0/30.0
Yvonne Tolf - Ulf Schjånberg     - -/13.8