Kommande tävlingar
29/06 Ölandsveckan 2017 - A-final, d
30/06 Ölandsveckan 2017 - A-final, s
01/07 Storsjöträffen Guldtävling INS
Rapporterade tävlingar
21/05 Jubileums/Guldtävling Blomster
13/05 Guld IAF
07/05 Neighbour Challenge IAF Rond 6
Bridgeklubben BFR » BFR Sommarbridge 2 2016-06-02 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

BFR Sommarbridge 2 2016-06-02

Bricka 1

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Nord giv
ingen i zon
843
93
EK984
D102
K65
kn1075
D32
954
Ekn1097
ED2
65
873
D2
K864
kn107
EKkn6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Eivor Örlefors - KG Vannby 1NT N+2 Kn 150 12/0
Lennart Wiklund - Barry Cotz Liane Svensson - Majlis Eriksson 4 N= 8 130 8/4
Kirstin Löfgren - Dan Mattsson Said Eliasson - Bernt Strömberg 4 N= E 130 8/4
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Inger Ventura - Gert Christiansen 3 S+1 K 130 8/4
Erling Bill - Stig Klockhoff Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson 1 S= 5 80 4/8
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Stig Engström - Erik Eriksson 2 Ö-1 E 50 1/11
Klas Löfgren - Olan Hedström Margareta Barreby - Solveig Lundström 2 Ö-1 K 50 1/11

Bricka 2

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Öst giv
N-S i zon
9543
ED9
E9
K875
Ekn82
Kkn8542
K105
1076
107
Dkn763
kn64
KD
63
842
ED10932

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Eivor Örlefors - KG Vannby 3NT N+2 10 660 12/0
Lennart Wiklund - Barry Cotz Liane Svensson - Majlis Eriksson 3NT N+1 10 630 10/2
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Stig Engström - Erik Eriksson 4 S+1 5 150 7/5
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Inger Ventura - Gert Christiansen 3 S+2 E 150 7/5
Kirstin Löfgren - Dan Mattsson Said Eliasson - Bernt Strömberg 3 V-2 K 100 3/9
Klas Löfgren - Olan Hedström Margareta Barreby - Solveig Lundström 3 V-2 E 100 3/9
Erling Bill - Stig Klockhoff Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson 2 V-1 E 50 0/12

Bricka 3

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Syd giv
Ö-V i zon
E2
E74
64
EKD842
Dkn743
K
K10732
75
10965
109532
kn98
3
K8
Dkn86
ED5
kn1096

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Engström - Erik Eriksson Margareta Barreby - Solveig Lundström 6NT S+1 3 1020 12/0
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Said Eliasson - Bernt Strömberg 3NT S+4 6 520 10/2
Eivor Örlefors - KG Vannby Liane Svensson - Majlis Eriksson 3NT N+2 10 460 8/4
Inger Ventura - Gert Christiansen Kirstin Löfgren - Dan Mattsson 5 S+1 K 420 6/6
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 5 S= D 400 4/8
Erling Bill - Stig Klockhoff Klas Löfgren - Olan Hedström 3 N+2 10 150 2/10
Lennart Wiklund - Barry Cotz Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson 6NT N-1 5 -50 0/12

Bricka 4

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Väst giv
alla i zon
kn7542
E103
63
Dkn9
KD6
Kkn865
D2
853
8
9742
E1075
E764
E1093
D
Kkn984
K102

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Ventura - Gert Christiansen Kirstin Löfgren - Dan Mattsson 3 N= 2 140 10/2
Lennart Wiklund - Barry Cotz Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson 2 N+1 E 140 10/2
Stig Engström - Erik Eriksson Margareta Barreby - Solveig Lundström 2 N+1 E 140 10/2
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 2 N= 2 110 6/6
Erling Bill - Stig Klockhoff Klas Löfgren - Olan Hedström 3 N-1 8 -100 3/9
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Said Eliasson - Bernt Strömberg 4 S-1 8 -100 3/9
Eivor Örlefors - KG Vannby Liane Svensson - Majlis Eriksson 3 V= 2 -140 0/12

Bricka 5

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Nord giv
N-S i zon
D97
10852
E976
kn2
EK642
E7
Dkn4
D73
kn10
Kkn93
1083
EK54
853
D64
K52
10986

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Bernt Strömberg Eivor Örlefors - KG Vannby 3 Ö-1 2 50 12/0
Stig Engström - Erik Eriksson Inger Ventura - Gert Christiansen 3NT Ö= 10 -400 9/3
Liane Svensson - Majlis Eriksson Klas Löfgren - Olan Hedström 3NT V= 6 -400 9/3
Erling Bill - Stig Klockhoff Margareta Barreby - Solveig Lundström 3NT V+1 E -430 5/7
Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson Kirstin Löfgren - Dan Mattsson 3NT Ö+1 2 -430 5/7
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3NT Ö+3 4 -490 1/11
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Lennart Wiklund - Barry Cotz 3NT Ö+3 4 -490 1/11

Bricka 6

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Öst giv
Ö-V i zon
ED2
K4
KDkn1084
D3
108763
E
762
8752

Dkn10963
E53
Kkn64
Kkn954
8752
9
E109

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Bill - Stig Klockhoff Margareta Barreby - Solveig Lundström 4 Ö-3 9 300 12/0
Stig Engström - Erik Eriksson Inger Ventura - Gert Christiansen 3 N-1 D -50 10/2
Liane Svensson - Majlis Eriksson Klas Löfgren - Olan Hedström 4 S-2 E -100 7/5
Said Eliasson - Bernt Strömberg Eivor Örlefors - KG Vannby 2 S-2 E -100 7/5
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3 Ö= 9 -140 4/8
Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson Kirstin Löfgren - Dan Mattsson 4 S-3 E -150 2/10
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Lennart Wiklund - Barry Cotz 4 N-4 D -200 0/12

Bricka 7

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Syd giv
alla i zon
Ekn84
875
854
E96
6
D6
EKDkn102
Dkn53
KD1052
kn109
96
K107
973
EK432
73
842

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Löfgren - Olan Hedström Inger Ventura - Gert Christiansen 5 V-2 E 200 12/0
Lennart Wiklund - Barry Cotz Eivor Örlefors - KG Vannby 3NT Ö-1 3 100 10/2
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Erling Bill - Stig Klockhoff 3 V= E -110 7/5
Said Eliasson - Bernt Strömberg Liane Svensson - Majlis Eriksson 2 V+1 E -110 7/5
Stig Engström - Erik Eriksson Kirstin Löfgren - Dan Mattsson 3NT Ö= K -600 2/10
Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 3NT Ö= E -600 2/10
Margareta Barreby - Solveig Lundström Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3NT V= 6 -600 2/10

Bricka 8

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Väst giv
ingen i zon
5
ED976
ED83
kn74
EK982
3
Kkn752
E2
kn1074
10542
109
D93
D63
Kkn8
64
K10865

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Löfgren - Olan Hedström Inger Ventura - Gert Christiansen 2 N+2 4 170 12/0
Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 4 V-2 E 100 10/2
Margareta Barreby - Solveig Lundström Henry Häljeryd - Bo Byléhn 4 V-1 E 50 8/4
Lennart Wiklund - Barry Cotz Eivor Örlefors - KG Vannby 4 N-1 4 -50 4/8
Stig Engström - Erik Eriksson Kirstin Löfgren - Dan Mattsson 4 N-1 6 -50 4/8
Said Eliasson - Bernt Strömberg Liane Svensson - Majlis Eriksson 4 N-1 Kn -50 4/8
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Erling Bill - Stig Klockhoff 4 N-2 9 -100 0/12

Bricka 9

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Nord giv
Ö-V i zon
EKD82
E32
D87
Kkn
kn105
D10964
6542
E
9
kn87
Ekn103
D10943
7643
K5
K9
87652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Ventura - Gert Christiansen Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 4 N+1 3 450 10/2
Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 4 N+1 E 450 10/2
Klas Löfgren - Olan Hedström Said Eliasson - Bernt Strömberg 4 N+1 E 450 10/2
Erling Bill - Stig Klockhoff Liane Svensson - Majlis Eriksson 4 N= 4 420 5/7
Margareta Barreby - Solveig Lundström Lennart Wiklund - Barry Cotz 4 N= 9 420 5/7
Kirstin Löfgren - Dan Mattsson Eivor Örlefors - KG Vannby 1 N+4 3 200 2/10
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Stig Engström - Erik Eriksson 3 N+1 8 170 0/12

Bricka 10

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Öst giv
alla i zon
K86
EK1075
9
D765
Ekn4
D62
kn7
Ekn1083
D52
kn8
KD1065
K42
10973
943
E8432
9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Löfgren - Olan Hedström Said Eliasson - Bernt Strömberg 3NT V-4 K 400 12/0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Lennart Wiklund - Barry Cotz 3NT V-1 E 100 10/2
Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 1NT V= K -90 7/5
Kirstin Löfgren - Dan Mattsson Eivor Örlefors - KG Vannby 2 Ö= 3 -90 7/5
Erling Bill - Stig Klockhoff Liane Svensson - Majlis Eriksson 3 Ö= 3 -110 4/8
Inger Ventura - Gert Christiansen Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 2NT V= E -120 2/10
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Stig Engström - Erik Eriksson 3NT V+1 5 -630 0/12

Bricka 11

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Syd giv
ingen i zon
kn53
843
kn10632
K2
D64
E5
K954
kn873
E872
KDkn107
7
D95
K109
962
ED8
E1064

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kirstin Löfgren - Dan Mattsson Erling Bill - Stig Klockhoff 2 N-1 10 -50 12/0
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Lennart Wiklund - Barry Cotz 1NT V= 2 -90 10/2
Stig Engström - Erik Eriksson Klas Löfgren - Olan Hedström 3 N-2 K -100 7/5
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson 1NT S-2 5 -100 7/5
Inger Ventura - Gert Christiansen Said Eliasson - Bernt Strömberg 2 Ö= 8 -110 4/8
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Liane Svensson - Majlis Eriksson 2 Ö+1 9 -140 2/10
Margareta Barreby - Solveig Lundström Eivor Örlefors - KG Vannby 2 S-3 E -150 0/12

Bricka 12

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Väst giv
N-S i zon
KD872
Kkn10
3
K1096
1096
D943
EK95
84
E543
875
D62
Ekn2
kn
E62
kn10874
D753

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Ventura - Gert Christiansen Said Eliasson - Bernt Strömberg 2NT N+2 2 180 12/0
Kirstin Löfgren - Dan Mattsson Erling Bill - Stig Klockhoff 3 N+1 E 130 10/2
Stig Engström - Erik Eriksson Klas Löfgren - Olan Hedström 1NT S+1 K 120 8/4
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Lennart Wiklund - Barry Cotz 2 N= 8 90 5/7
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson 2 N= 6 90 5/7
Margareta Barreby - Solveig Lundström Eivor Örlefors - KG Vannby 3 N-1 E -100 1/11
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Liane Svensson - Majlis Eriksson 2 N-1 7 -100 1/11

Bricka 13

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Nord giv
alla i zon
D103
Kkn1092
3
Ekn53
E65
D
Kkn762
K876
Kkn942
854
ED8
D2
87
E763
10954
1094

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Barry Cotz Erling Bill - Stig Klockhoff 3 Ö-1 10 100 10/2
Eivor Örlefors - KG Vannby Klas Löfgren - Olan Hedström 4 Ö-1 E 100 10/2
Said Eliasson - Bernt Strömberg Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 4 Ö-1 E 100 10/2
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Stig Engström - Erik Eriksson 3 Ö+2 E -200 6/6
Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson Inger Ventura - Gert Christiansen 4 Ö= 3 -620 3/9
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Margareta Barreby - Solveig Lundström 4 Ö= E -620 3/9
Kirstin Löfgren - Dan Mattsson Liane Svensson - Majlis Eriksson 4 Ö+1 E -650 0/12

Bricka 14

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Öst giv
ingen i zon
K762
D1054
D2
K98
kn98
972
kn8653
105
E1043
E3
1074
E732
D5
Kkn86
EK9
Dkn64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Bernt Strömberg Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 3NT N+1 5 430 12/0
Lennart Wiklund - Barry Cotz Erling Bill - Stig Klockhoff 4 N= E 420 9/3
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Margareta Barreby - Solveig Lundström 4 S= 10 420 9/3
Eivor Örlefors - KG Vannby Klas Löfgren - Olan Hedström 3NT S= 9 400 6/6
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Stig Engström - Erik Eriksson 2 N+1 6 110 4/8
Kirstin Löfgren - Dan Mattsson Liane Svensson - Majlis Eriksson 1 Ö-1 E 50 2/10
Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson Inger Ventura - Gert Christiansen 4 S-1 10 -50 0/12

Bricka 15

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Syd giv
N-S i zon
KD52
EKkn
Ekn865
E
87

KD1094
kn107653
kn643
D854
73
D84
E109
1097632
2
K92

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Klas Löfgren - Olan Hedström 4 S+2 K 680 11/1
Liane Svensson - Majlis Eriksson Inger Ventura - Gert Christiansen 4 S+2 4 680 11/1
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Kirstin Löfgren - Dan Mattsson 4 S+1 K 650 8/4
Margareta Barreby - Solveig Lundström Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 4 N= 4 620 6/6
Erling Bill - Stig Klockhoff Stig Engström - Erik Eriksson 3NT N= 3 600 3/9
Eivor Örlefors - KG Vannby Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson 3NT N= 8 600 3/9
Said Eliasson - Bernt Strömberg Lennart Wiklund - Barry Cotz 5 N-1 4 -100 0/12

Bricka 16

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Väst giv
Ö-V i zon
kn108
Kkn5
EK106
Ekn5
D5
D107642
4
9842
762
E8
kn9752
K103
EK943
93
D83
D76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Klas Löfgren - Olan Hedström 3NT N+2 5 460 12/0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 3NT N+1 2 430 8/4
Liane Svensson - Majlis Eriksson Inger Ventura - Gert Christiansen 3NT N+1 2 430 8/4
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Kirstin Löfgren - Dan Mattsson 3NT N+1 2 430 8/4
Said Eliasson - Bernt Strömberg Lennart Wiklund - Barry Cotz 4 N= E 420 4/8
Erling Bill - Stig Klockhoff Stig Engström - Erik Eriksson 3NT N= 5 400 2/10
Eivor Örlefors - KG Vannby Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson 1NT N+5 8 240 0/12

Bricka 17

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Nord giv
ingen i zon
632
Dkn
kn854
kn1096
K10
EK1043
E9
K432
Dkn7
9876
KD103
D8
E9854
52
762
E75

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Engström - Erik Eriksson Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson 4 V= 10 -420 11/1
Klas Löfgren - Olan Hedström Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 4 V= Kn -420 11/1
Erling Bill - Stig Klockhoff Said Eliasson - Bernt Strömberg 4 V+1 6 -450 4/8
Kirstin Löfgren - Dan Mattsson Lennart Wiklund - Barry Cotz 4 V+1 Kn -450 4/8
Eivor Örlefors - KG Vannby Inger Ventura - Gert Christiansen 4 V+1 6 -450 4/8
Liane Svensson - Majlis Eriksson Margareta Barreby - Solveig Lundström 4 V+1 6 -450 4/8
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 4 V+1 Kn -450 4/8

Bricka 18

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Öst giv
N-S i zon
ED
Ekn4
K7532
1064
8653
KD106
1094
53
Kkn1094
73
Ekn
K982
72
9852
D86
EDkn7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Engström - Erik Eriksson Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson 3 N+2 7 150 12/0
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3 N= Kn 110 10/2
Kirstin Löfgren - Dan Mattsson Lennart Wiklund - Barry Cotz 3 Ö-1 E 50 5/7
Eivor Örlefors - KG Vannby Inger Ventura - Gert Christiansen 2 Ö-1 6 50 5/7
Liane Svensson - Majlis Eriksson Margareta Barreby - Solveig Lundström 2 Ö-1 9 50 5/7
Klas Löfgren - Olan Hedström Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 2 Ö-1 10 50 5/7
Erling Bill - Stig Klockhoff Said Eliasson - Bernt Strömberg 2 Ö= E -110 0/12

Bricka 19

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Syd giv
Ö-V i zon
10
K53
EKD1075
EDkn
kn9874
Ekn862
3
53
ED653
D97
642
106
K2
104
kn98
K98742

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Löfgren - Olan Hedström Kirstin Löfgren - Dan Mattsson 3NT S+3 4 490 12/0
Inger Ventura - Gert Christiansen Lennart Wiklund - Barry Cotz 6 Ö-4 2 400 7/5
Stig Engström - Erik Eriksson Said Eliasson - Bernt Strömberg 5 N= E 400 7/5
Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson Margareta Barreby - Solveig Lundström 5 N= E 400 7/5
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Erling Bill - Stig Klockhoff 5 S= E 400 7/5
Liane Svensson - Majlis Eriksson Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 3 N+3 6 170 1/11
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Eivor Örlefors - KG Vannby 3 N+3 7 170 1/11

Bricka 20

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Väst giv
alla i zon
EKkn10982
65

kn753
D53
Ekn84
932
K84
764
3
KDkn8764
62

KD10972
E105
ED109

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Eivor Örlefors - KG Vannby 4 N+1 3 650 12/0
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Erling Bill - Stig Klockhoff 4 N= 6 620 9/3
Liane Svensson - Majlis Eriksson Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 4 S= 9 620 9/3
Inger Ventura - Gert Christiansen Lennart Wiklund - Barry Cotz 3NT S= 4 600 6/6
Klas Löfgren - Olan Hedström Kirstin Löfgren - Dan Mattsson 3 N= 3 140 4/8
Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson Margareta Barreby - Solveig Lundström 4 S-2 9 -200 2/10
Stig Engström - Erik Eriksson Said Eliasson - Bernt Strömberg 6NT S-6 4 -600 0/12

Bricka 21

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Nord giv
N-S i zon
107
K7
Ekn9752
D93
Dkn6
D92
KD4
kn1082
84
Ekn10653
1086
E6
EK9532
84
3
K754

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Erling Bill - Stig Klockhoff 4 Ö-3 E 150 11/1
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Liane Svensson - Majlis Eriksson 4 Ö-3 E 150 11/1
Said Eliasson - Bernt Strömberg Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson 2 S= 4 110 8/4
Margareta Barreby - Solveig Lundström Kirstin Löfgren - Dan Mattsson 3 Ö-2 3 100 6/6
Eivor Örlefors - KG Vannby Stig Engström - Erik Eriksson 3 Ö-1 E 50 4/8
Inger Ventura - Gert Christiansen Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3 S-2 D -200 2/10
Klas Löfgren - Olan Hedström Lennart Wiklund - Barry Cotz 3NT V+1 E -430 0/12

Bricka 22

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Öst giv
Ö-V i zon
KD7
KD7
10982
kn85
E863
1095
E653
ED
kn1095
kn4
7
K109642
42
E8632
KDkn4
73

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Liane Svensson - Majlis Eriksson 1 V-3 K 300 12/0
Inger Ventura - Gert Christiansen Henry Häljeryd - Bo Byléhn 2 S+1 10 140 9/3
Klas Löfgren - Olan Hedström Lennart Wiklund - Barry Cotz 3 S= 10 140 9/3
Margareta Barreby - Solveig Lundström Kirstin Löfgren - Dan Mattsson 2 V-1 5 100 5/7
Eivor Örlefors - KG Vannby Stig Engström - Erik Eriksson 1NT Ö-1 K 100 5/7
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Erling Bill - Stig Klockhoff 2 V+1 K -140 2/10
Said Eliasson - Bernt Strömberg Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson 3 S-3 E -150 0/12

Bricka 23

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Syd giv
alla i zon
kn9873
K1085
kn5
87
KD54
764
ED1032
K
2
D32
8764
E10953
E106
Ekn9
K9
Dkn642

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Ventura - Gert Christiansen Erling Bill - Stig Klockhoff 3 V-1 5 100 11/1
Liane Svensson - Majlis Eriksson Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson 3 V-1 8 100 11/1
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Eivor Örlefors - KG Vannby 2 V= 5 -90 8/4
Lennart Wiklund - Barry Cotz Stig Engström - Erik Eriksson 2 S-1 6 -100 5/7
Said Eliasson - Bernt Strömberg Margareta Barreby - Solveig Lundström 3 N-1 7 -100 5/7
Kirstin Löfgren - Dan Mattsson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3 V+1 5 -130 2/10
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Klas Löfgren - Olan Hedström 2NT S-4 3 -400 0/12

Bricka 24

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.02

Väst giv
ingen i zon
D92
108
EK952
Ekn10
K1085
Kkn9
kn83
542
76
7543
D106
KD97
Ekn43
ED62
74
863

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Majlis Eriksson Gunilla Hermansson - Alfhild Jacobsson 3NT N= 9 400 12/0
Inger Ventura - Gert Christiansen Erling Bill - Stig Klockhoff 2NT N+1 7 150 9/3
Kirstin Löfgren - Dan Mattsson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3 V-3 K 150 9/3
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Eivor Örlefors - KG Vannby 1NT N= 7 90 6/6
Kerstin Selin - Ingalill Eriksson Klas Löfgren - Olan Hedström 3 N-1 K -50 4/8
Said Eliasson - Bernt Strömberg Margareta Barreby - Solveig Lundström 3NT N-2 9 -100 2/10
Lennart Wiklund - Barry Cotz Stig Engström - Erik Eriksson 3NT N-3 7 -150 0/12