Kommande tävlingar
24/08 INSTÄLLD...Munka Ljungby BS -
07/09 SM Par Junior, direktfinal
07/09 BK Albrekts - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
04/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
04/08 Guldgruvan - Final I
04/08 Guldgruvan - Final H
BK Bridgehuset » Falkenberg Extratävling 2016-03-26 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Falkenberg Extratävling 2016-03-26

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2016.03.26

Nord giv
ingen i zon
kn10962
D852
kn52
kn
EKD7
Kkn7
D843
64
53
E1093
EK10
8752
84
64
976
EKD1093

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N61232
S61232
Ö7111097
V7111097
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström Sonja Christensson - Mona Berge 3 Ö-1 E 50 10.0/0.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Jan-Olof Siby - Gunilla Wilde 2 V= Kn -110 8.0/2.0
Ruth Holm - Gunnar Flinta Ulf Byttner - Agneta Byttner 2NT Ö+2 Kn -180 6.0/4.0
Arna Östh - Lennart Östh Birgitta Holberg - Inga-Lill Stenberg 4 V= Kn -420 4.0/6.0
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Elisabeth Jonsson - Markku Harald 3NT Ö+2 2 -460 1.0/9.0
Jan Ahlkvist - Ulla Linse     - -/5.8
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Per Goldberg - Lena Goldberg     A+ 6.1/9.0

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2016.03.26

Öst giv
N-S i zon
1083
kn84
542
Dkn32
EK9
E10976
Kkn7
64
D54
K53
E9863
E7
kn762
D2
D10
K10985

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N51131
S51131
Ö811121011
V811121011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Jan-Olof Siby - Gunilla Wilde 1NT Ö+4 8 -210 10.0/0.0
Arna Östh - Lennart Östh Birgitta Holberg - Inga-Lill Stenberg 5 Ö+1 2 -420 8.0/2.0
Ruth Holm - Gunnar Flinta Ulf Byttner - Agneta Byttner 4 V+1 D -450 6.0/4.0
Per Goldberg - Lena Goldberg Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 3NT Ö+2 8 -460 4.0/6.0
Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström Sonja Christensson - Mona Berge 4 V+2 D -480 1.0/9.0
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Elisabeth Jonsson - Markku Harald 4 V+2 10 -480 1.0/9.0
Jan Ahlkvist - Ulla Linse     - -/5.8

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2016.03.26

Syd giv
Ö-V i zon
EKD107
D65
E83
KD
4
EK1098
kn62
kn1075
98632
2
D1094
832
kn5
kn743
K75
E964

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N9991010
S9991010
Ö34422
V34422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Ulf Byttner - Agneta Byttner 3NT S+3 8 490 8.6/1.4
Birgitta Holberg - Inga-Lill Stenberg Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3NT N+3 9 490 8.6/1.4
Elisabeth Jonsson - Markku Harald Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 3NT N+2 2 460 5.0/5.0
Ruth Holm - Gunnar Flinta Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist 3NT N+1 4 430 2.6/7.4
Sonja Christensson - Mona Berge Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 4 N-1 2 -50 0.2/9.8
Jan-Olof Siby - Gunilla Wilde     - 2.9/-
Arna Östh - Lennart Östh Per Goldberg - Lena Goldberg     A- 4.0/4.0

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2016.03.26

Väst giv
alla i zon
EK1098
10
EK104
D74

Ekn873
kn62
K10983
kn75
K96
985
kn652
D6432
D542
D73
E

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N597128
S5107128
Ö72613
V72613
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ruth Holm - Gunnar Flinta Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist 4 N+2 8 680 5.0/5.0
Elisabeth Jonsson - Markku Harald Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 4 N+2 5 680 5.0/5.0
Sonja Christensson - Mona Berge Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 4 N+2 4 680 5.0/5.0
Arna Östh - Lennart Östh Per Goldberg - Lena Goldberg 4 N+2 4 680 5.0/5.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Ulf Byttner - Agneta Byttner 4 N+2 2 680 5.0/5.0
Birgitta Holberg - Inga-Lill Stenberg Jan Ahlkvist - Ulla Linse 4 N+2 5 680 5.0/5.0
Jan-Olof Siby - Gunilla Wilde     - 2.9/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2016.03.26

Nord giv
N-S i zon
Ekn107
E5
EDkn
D964
K985
10
K862
kn853
D43
kn7632
1073
K7
62
KD984
954
E102

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N111011911
S111011911
Ö23232
V23242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Byttner - Agneta Byttner Jan-Olof Siby - Gunilla Wilde 4D N= 2 790 10.0/0.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3NT N+1 3 630 7.0/3.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist 3NT N+1 10 630 7.0/3.0
Ruth Holm - Gunnar Flinta Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 4 S= 3 620 4.0/6.0
Elisabeth Jonsson - Markku Harald Birgitta Holberg - Inga-Lill Stenberg 3NT S= 2 600 1.0/9.0
Arna Östh - Lennart Östh Sonja Christensson - Mona Berge 3NT N= 3 600 1.0/9.0
Per Goldberg - Lena Goldberg     - 6.6/-

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2016.03.26

Öst giv
Ö-V i zon
D52
kn4
KD32
9543
108764
E86
kn
Ekn87
EKkn93
D7
E95
K102

K109532
108764
D6

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -2210
 NT
N26602
S26602
Ö11461311
V10461311
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Jan Ahlkvist - Ulla Linse 4 Ö+1 7 -650 9.0/1.0
Ulf Byttner - Agneta Byttner Jan-Olof Siby - Gunilla Wilde 4 Ö+1 D -650 9.0/1.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist 4 Ö+2 9 -680 6.0/4.0
Ruth Holm - Gunnar Flinta Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 4 V+3 2 -710 3.0/7.0
Elisabeth Jonsson - Markku Harald Birgitta Holberg - Inga-Lill Stenberg 4 Ö+3 10 -710 3.0/7.0
Arna Östh - Lennart Östh Sonja Christensson - Mona Berge 6 Ö+1 5 -1460 0.0/10.0
Per Goldberg - Lena Goldberg     - 6.6/-

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2016.03.26

Syd giv
alla i zon
EK108
74
64
KDkn85
kn742
kn9632
107
94
D965
EK10
E853
63
3
D85
KDkn92
E1072

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N10107710
S10107710
Ö33663
V33663
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 3NT S+1 2 630 9.0/1.0
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Arna Östh - Lennart Östh 3NT S+1 2 630 9.0/1.0
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Ulf Byttner - Agneta Byttner 3NT S= 6 600 6.0/4.0
Sonja Christensson - Mona Berge Jan-Olof Siby - Gunilla Wilde 3 N+1 E 130 4.0/6.0
Ruth Holm - Gunnar Flinta Birgitta Holberg - Inga-Lill Stenberg 5 S-1 6 -100 1.0/9.0
Elisabeth Jonsson - Markku Harald Per Goldberg - Lena Goldberg 5 N-1 E -100 1.0/9.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén     - 6.1/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2016.03.26

Väst giv
ingen i zon
kn9
106
D109832
kn96
EKD4
9
kn654
K852
87653
EK84
E
E74
102
Dkn7532
K7
D103

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N15512
S15512
Ö12881211
V12881211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Christensson - Mona Berge Jan-Olof Siby - Gunilla Wilde 7 V-1 9 50 10.0/0.0
Ruth Holm - Gunnar Flinta Birgitta Holberg - Inga-Lill Stenberg 4 Ö+2 D -480 5.0/5.0
Elisabeth Jonsson - Markku Harald Per Goldberg - Lena Goldberg 4 Ö+2 D -480 5.0/5.0
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Arna Östh - Lennart Östh 4 Ö+2 D -480 5.0/5.0
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Ulf Byttner - Agneta Byttner 4 Ö+2 D -480 5.0/5.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 6 Ö= Kn -980 0.0/10.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén     - 6.1/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2016.03.26

Nord giv
Ö-V i zon
1043
9
E10985
kn1096
kn
K876
KDkn
KD842
ED862
EDkn53
73
7
K975
1042
642
E53

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N46243
S46243
Ö9711710
V9711710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Holberg - Inga-Lill Stenberg Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 3NT V= D -600 10.0/0.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Jan-Olof Siby - Gunilla Wilde 4 Ö= E -620 7.0/3.0
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Ulf Byttner - Agneta Byttner 4 Ö= 2 -620 7.0/3.0
Ruth Holm - Gunnar Flinta Per Goldberg - Lena Goldberg 4 Ö+1 E -650 2.0/8.0
Elisabeth Jonsson - Markku Harald Sonja Christensson - Mona Berge 4 Ö+1 6 -650 2.0/8.0
Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist 5 Ö= 6 -650 2.0/8.0
Arna Östh - Lennart Östh     - 4.0/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2016.03.26

Öst giv
alla i zon
ED765
764
Dkn
K63
kn42
kn53
E97
10954
103
ED1098
K1032
kn8
K98
K2
8654
ED72

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N875108
S875108
Ö46734
V46734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist 4 N= Kn 620 8.0/2.0
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Ulf Byttner - Agneta Byttner 4 N= Kn 620 8.0/2.0
Birgitta Holberg - Inga-Lill Stenberg Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 4 N= 3 620 8.0/2.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Jan-Olof Siby - Gunilla Wilde 2 Ö-1 K 100 4.0/6.0
Ruth Holm - Gunnar Flinta Per Goldberg - Lena Goldberg 4 N-1 10 -100 1.0/9.0
Elisabeth Jonsson - Markku Harald Sonja Christensson - Mona Berge 3 N-1 Kn -100 1.0/9.0
Arna Östh - Lennart Östh     - 4.0/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2016.03.26

Syd giv
ingen i zon
8532
43
KD6
8643
ED4
kn95
kn32
EKD2
kn109
E1087
E104
975
K76
KD62
9875
kn10

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N34333
S34333
Ö109101010
V109101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Olof Siby - Gunilla Wilde Arna Östh - Lennart Östh 5 Ö-2 6 100 10.0/0.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Ulf Byttner - Agneta Byttner 1NT V+1 2 -120 8.0/2.0
Sonja Christensson - Mona Berge Ruth Holm - Gunnar Flinta 3NT V= K -400 5.0/5.0
Birgitta Holberg - Inga-Lill Stenberg Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 3NT V= 2 -400 5.0/5.0
Elisabeth Jonsson - Markku Harald Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3NT V+1 K -430 1.0/9.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Per Goldberg - Lena Goldberg 3NT V+1 6 -430 1.0/9.0
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist     - -/4.3

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2016.03.26

Väst giv
N-S i zon
E5
1064
98754
kn109
108642
KD2
EK
D74
D93
9853
D62
E65
Kkn7
Ekn7
kn103
K832

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N67656
S77656
Ö65787
V65687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Christensson - Mona Berge Ruth Holm - Gunnar Flinta 2NT Ö-1 Kn 50 10.0/0.0
Elisabeth Jonsson - Markku Harald Jan Ahlkvist - Ulla Linse 2 N-1 3 -100 8.0/2.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Per Goldberg - Lena Goldberg 2 V= 7 -110 5.0/5.0
Jan-Olof Siby - Gunilla Wilde Arna Östh - Lennart Östh 2 V= Kn -110 5.0/5.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Ulf Byttner - Agneta Byttner 1NT V+1 Kn -120 2.0/8.0
Birgitta Holberg - Inga-Lill Stenberg Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 3 N-2 5 -200 0.0/10.0
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist     - -/4.3

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2016.03.26

Nord giv
alla i zon
98762
107
652
643
10
Ekn5
KD9843
E52
KD54
K93
kn107
D87
Ekn3
D8642
E
Kkn109

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N63673
S63673
Ö7107610
V7107610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist 4 V-1 10 100 10.0/0.0
Sonja Christensson - Mona Berge Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 3 V= 3 -110 8.0/2.0
Ulf Byttner - Agneta Byttner Arna Östh - Lennart Östh 3 V+2 10 -150 6.0/4.0
Per Goldberg - Lena Goldberg Birgitta Holberg - Inga-Lill Stenberg 4 S-3 10 -300 4.0/6.0
Ruth Holm - Gunnar Flinta Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3NT Ö+1 9 -630 1.0/9.0
Jan-Olof Siby - Gunilla Wilde Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 3NT Ö+1 2 -630 1.0/9.0
Elisabeth Jonsson - Markku Harald     - -/5.0

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2016.03.26

Öst giv
ingen i zon
E4
K1095
E943
EK7
987532
kn42
kn
1042
K
873
KD752
D965
Dkn106
ED6
1086
kn83

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N910121012
S910121012
Ö33131
V33131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ruth Holm - Gunnar Flinta Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3NT N+3 5 490 9.0/1.0
Per Goldberg - Lena Goldberg Birgitta Holberg - Inga-Lill Stenberg 3NT N+3 D 490 9.0/1.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist 3NT N+2 K 460 6.0/4.0
Ulf Byttner - Agneta Byttner Arna Östh - Lennart Östh 3NT N+1 D 430 4.0/6.0
Sonja Christensson - Mona Berge Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 3NT N= 5 400 1.0/9.0
Jan-Olof Siby - Gunilla Wilde Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 3NT N= 5 400 1.0/9.0
Elisabeth Jonsson - Markku Harald     - -/5.0

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2016.03.26

Syd giv
N-S i zon
96
kn987
K43
9854
3
KD4
Dkn1092
kn1076
EDkn54
1032
E6
E32
K10872
E65
875
KD

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N33544
S23444
Ö910889
V910889
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 3NT Ö-3 7 150 10.0/0.0
Elisabeth Jonsson - Markku Harald Jan-Olof Siby - Gunilla Wilde 1NT Ö= K -90 8.0/2.0
Ulf Byttner - Agneta Byttner Birgitta Holberg - Inga-Lill Stenberg 2 Ö= E -110 5.0/5.0
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 3 V= 9 -110 5.0/5.0
Sonja Christensson - Mona Berge Per Goldberg - Lena Goldberg 2NT Ö+2 7 -180 2.0/8.0
Arna Östh - Lennart Östh Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist 3NT Ö= 10 -400 0.0/10.0
Ruth Holm - Gunnar Flinta     - -/4.1

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2016.03.26

Väst giv
Ö-V i zon
E85
K72
75
K8743
1096
D1093
D32
kn109
K732
Ekn85
Kkn4
E6
Dkn4
64
E10986
D52

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N87465
S87445
Ö56977
V56877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 1NT Ö-1 8 100 10.0/0.0
Elisabeth Jonsson - Markku Harald Jan-Olof Siby - Gunilla Wilde 1NT Ö= 8 -90 5.0/5.0
Sonja Christensson - Mona Berge Per Goldberg - Lena Goldberg 1NT Ö= 8 -90 5.0/5.0
Arna Östh - Lennart Östh Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist 1NT Ö= 10 -90 5.0/5.0
Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 1NT Ö= 8 -90 5.0/5.0
Ulf Byttner - Agneta Byttner Birgitta Holberg - Inga-Lill Stenberg 1NT Ö+1 8 -120 0.0/10.0
Ruth Holm - Gunnar Flinta     - -/4.1

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2016.03.26

Nord giv
ingen i zon
7
KD1063
E98
E1092
KD2
kn975
kn1072
75
kn10853
E84
K6
kn84
E964
2
D543
KD63

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1191078
S1191078
Ö23364
V23364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Sonja Christensson - Mona Berge 3NT N+1 5 430 10.0/0.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Birgitta Holberg - Inga-Lill Stenberg 4 N= 3 130 8.0/2.0
Arna Östh - Lennart Östh Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 1NT N+1 4 120 6.0/4.0
Ulf Byttner - Agneta Byttner Elisabeth Jonsson - Markku Harald 4 N-1 Kn -50 3.0/7.0
Jan-Olof Siby - Gunilla Wilde Ruth Holm - Gunnar Flinta 2NT N-1 Kn -50 3.0/7.0
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Per Goldberg - Lena Goldberg 3NT S-2 K -100 0.0/10.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson     - 4.9/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2016.03.26

Öst giv
N-S i zon
D32
KD8
Ekn
KDkn54
kn4
76432
D964
92
985
Ekn105
10732
86
EK1076
9
K85
E1073

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N12891212
S12891212
Ö04400
V04400
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arna Östh - Lennart Östh Erik Tornvall - Agneta Aicardi-Holmström 6 S= 9 1430 10.0/0.0
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Sonja Christensson - Mona Berge 6 N= E 1370 7.0/3.0
Ing-Britt Holmquist - Lennart Holmquist Per Goldberg - Lena Goldberg 6 N= E 1370 7.0/3.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Birgitta Holberg - Inga-Lill Stenberg 3NT N+4 5 720 4.0/6.0
Jan-Olof Siby - Gunilla Wilde Ruth Holm - Gunnar Flinta 3NT N+2 5 660 2.0/8.0
Ulf Byttner - Agneta Byttner Elisabeth Jonsson - Markku Harald 5 N+1 E 620 0.0/10.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson     - 4.9/-