Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Måndag 13.30 Partävling med hcp TL: Gun 2016-03-21 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag 13.30 Partävling med hcp TL: Gun 2016-03-21

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
Ekn765
K2
kn1072
ED
?
K102
E10854
9643
8
?
D84
kn76
EKD8
K64
?
93
D93
5
kn1097532

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N93363
S83353
Ö4109710
V4109710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 3NT Ö-3 9 150 32/0
Jan Stellinger - Fredrik Bonde Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3NT Ö-2 3 100 27/5
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 3NT Ö-2 9 100 27/5
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Magnus Wegestål - Tomas Fransson 4 V-2 E 100 27/5
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 Ö-2 Kn 100 27/5
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 Ö-1 5 50 20/12
Jan Clementsson - Mats Andersson Bo Johansson - Elsa Johansson 3 V-1 E 50 20/12
Marianne Servin - Ulla Öberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 V-1 7 50 20/12
Ulf Öjing - Bertil Cohen Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 V= Kn -110 15/17
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Mona Andersson - Anita Olofsson 2 V= Kn -110 15/17
Berit Linse - Karen Nielsen Susanne Levin - Roger Bergforsen 2NT Ö= Kn -120 12/20
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 2 V+1 Kn -140 7/25
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 3 V= 10 -140 7/25
Anitha Lindgren - Marian Krook Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 2 Ö+1 9 -140 7/25
Yvonne Tolf - Anders Nordberg Östen Svantesson - Mats Holm 2 Ö+1 9 -140 7/25
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 3NT N-3 E -150 1/31
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Britt Lindberg - Hans Antolin 3 N-3 Kn -150 1/31

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
K
EK10942
kn1063
84
#
E76
Dkn86
ED752
3
#
kn93
73
98
EK10965
#
D108542
5
K4
Dkn72

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N56566
S56576
Ö87667
V87767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Mats Andersson Bo Johansson - Elsa Johansson 4D Ö-3 5 500 32/0
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Magnus Wegestål - Tomas Fransson 3 V-3 K 150 30/2
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 3 S= E 140 27/5
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 2 S+1 3 140 27/5
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 2 S= 3 110 22/10
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 2 S= 3 110 22/10
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 N= E 110 22/10
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Britt Lindberg - Hans Antolin 3 V-2 E 100 17/15
Berit Linse - Karen Nielsen Susanne Levin - Roger Bergforsen 3NT V-2 E 100 17/15
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Mona Andersson - Anita Olofsson 3NT V-1 E 50 14/18
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 S-1 3 -100 10/22
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 2 S-1 6 -100 10/22
Ulf Öjing - Bertil Cohen Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 S-1 3 -100 10/22
Jan Stellinger - Fredrik Bonde Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 N-2 E -200 5/27
Marianne Servin - Ulla Öberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S-2 3 -200 5/27
Anitha Lindgren - Marian Krook Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 3 N-3 E -300 2/30
Yvonne Tolf - Anders Nordberg Östen Svantesson - Mats Holm 3 N-4 E -400 0/32

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
K4
6543
1062
D653
#
Dkn2
kn108
Kkn
E10972
#
E1095
K7
D8543
84
#
8763
ED92
E97
Kkn

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N54644
S54644
Ö78599
V78598
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2 S= D 110 28/4
Susanne Levin - Roger Bergforsen Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 2 S= 9 110 28/4
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Berit Linse - Karen Nielsen 2 S= D 110 28/4
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulf Öjing - Bertil Cohen 2 S= E 110 28/4
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 2 N= 8 110 28/4
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 2 V-1 10 100 21/11
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö-1 2 100 21/11
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 S-1 10 -50 16/16
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Jan Stellinger - Fredrik Bonde 3 S-1 E -50 16/16
Jan Clementsson - Mats Andersson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 S-1 D -50 16/16
Bo Johansson - Elsa Johansson Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT S-2 7 -100 10/22
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Magnus Wegestål - Tomas Fransson 3 S-2 Kn -100 10/22
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Britt Lindberg - Hans Antolin 2 S-2 K -100 10/22
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2NT V= K -120 6/26
Yvonne Tolf - Anders Nordberg Mona Andersson - Anita Olofsson 3 Ö+1 Kn -130 4/28
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 2 Ö+2 7 -170 1/31
Östen Svantesson - Mats Holm Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 2 Ö+2 5 -170 1/31

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Väst giv
alla i zon
#
Ekn10532
9
K52
1085
#
4
K10862
86
ED762
#
D8
ED74
Dkn10943
4
#
K976
kn53
E7
Kkn93

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -200
 NT
N54396
S54396
Ö691035
V691035
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Anders Nordberg Mona Andersson - Anita Olofsson 4D N= E 790 32/0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulf Öjing - Bertil Cohen 4 N= E 620 30/2
Östen Svantesson - Mats Holm Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 4 Ö-2 7 200 28/4
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 N+1 4 170 23/9
Bo Johansson - Elsa Johansson Marianne Servin - Ulla Öberg 2 N+2 4 170 23/9
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Jan Stellinger - Fredrik Bonde 3 N+1 E 170 23/9
Susanne Levin - Roger Bergforsen Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 2 N+2 D 170 23/9
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3 N= 4 140 14/18
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 3 N= 4 140 14/18
Jan Clementsson - Mats Andersson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 N= 4 140 14/18
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Berit Linse - Karen Nielsen 2 N+1 4 140 14/18
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 3 N= 4 140 14/18
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 N-1 E -100 7/25
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N-1 4 -100 7/25
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Magnus Wegestål - Tomas Fransson 4 V= E -620 3/29
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Britt Lindberg - Hans Antolin 4 V= 2 -620 3/29
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 3D Ö= 3 -670 0/32

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
D97532
K5
K7
K76
#
kn10
E76
Dkn9852
kn5
#
64
D98432
643
93
#
EK8
kn10
E10
ED10842

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N12771212
S12771212
Ö06600
V06600
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 6 N= 9 1430 30/2
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Anitha Lindgren - Marian Krook 6 N= D 1430 30/2
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 6 N= 8 1430 30/2
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Bo Johansson - Elsa Johansson 5 N+2 5 710 20/12
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Jan Clementsson - Mats Andersson 4 S+3 Kn 710 20/12
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N+3 9 710 20/12
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 5 N+2 5 710 20/12
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Jan Stellinger - Fredrik Bonde 5 N+2 6 710 20/12
Berit Linse - Karen Nielsen Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 N+3 6 710 20/12
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Susanne Levin - Roger Bergforsen 4 N+3 9 710 20/12
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 5 N+1 8 680 9/23
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 N+2 6 680 9/23
Ulf Öjing - Bertil Cohen Bodil Wikström - Niusia Lichtman 5 N+1 9 680 9/23
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Britt Lindberg - Hans Antolin 4 N+2 4 680 9/23
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Marianne Servin - Ulla Öberg 5 S+2 D 640 4/28
Mona Andersson - Anita Olofsson Östen Svantesson - Mats Holm 3 S+4 D 190 1/31
Yvonne Tolf - Anders Nordberg Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 2 S+5 Kn 190 1/31

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
K107
5
K842
kn6532
#
D4
EDkn72
Ekn75
EK
#
kn95
K84
D10963
107
#
E8632
10963

D984

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N93373
S93373
Ö49959
V49959
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 5D V-1 7 200 32/0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Bo Johansson - Elsa Johansson 4 V-1 7 100 26/6
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 5 Ö-1 E 100 26/6
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Jan Stellinger - Fredrik Bonde 4 V-1 4 100 26/6
Mona Andersson - Anita Olofsson Östen Svantesson - Mats Holm 4 V-1 K 100 26/6
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 V-1 7 100 26/6
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Marianne Servin - Ulla Öberg 3 V= K -140 19/13
Berit Linse - Karen Nielsen Rolf Jönsson - Jan Strandberg 2 V+1 4 -140 19/13
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 3NT Ö= 3 -600 16/16
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 4 V= 2 -620 11/21
Ulf Öjing - Bertil Cohen Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 V= 5 -620 11/21
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Britt Lindberg - Hans Antolin 4 V= 2 -620 11/21
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Susanne Levin - Roger Bergforsen 4 V= 7 -620 11/21
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT V+1 2 -630 4/28
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V+1 2 -630 4/28
Yvonne Tolf - Anders Nordberg Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 3NT V+1 2 -630 4/28
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Jan Clementsson - Mats Andersson 3NT V+2 5 -660 0/32

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Syd giv
alla i zon
#
D108732
3
kn52
953
#
K954
EK10
E973
D4
#
6
D92
K864
K10872
#
Ekn
kn87654
D10
Ekn6

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N33473
S43573
Ö8108610
V8108610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Linse - Karen Nielsen Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1NT V-2 7 200 32/0
Östen Svantesson - Mats Holm Susanne Levin - Roger Bergforsen 2 N= 2 110 30/2
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 Ö-1 E 100 28/4
Yvonne Tolf - Anders Nordberg Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 1NT V= 3 -90 26/6
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Jan Clementsson - Mats Andersson 1NT V+1 3 -120 21/11
Anitha Lindgren - Marian Krook Bodil Wikström - Niusia Lichtman 1NT Ö+1 4 -120 21/11
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Ulf Öjing - Bertil Cohen 1NT V+1 2 -120 21/11
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Britt Lindberg - Hans Antolin 1NT V+1 7 -120 21/11
Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund Mona Andersson - Anita Olofsson 3 Ö+1 E -130 16/16
Jan Stellinger - Fredrik Bonde Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2NT V+1 7 -150 12/20
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Bo Johansson - Elsa Johansson 2NT V+1 3 -150 12/20
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 2NT V+1 3 -150 12/20
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 2NT V+2 3 -180 8/24
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 2D S-1 E -200 6/26
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 2NT V+3 2 -210 4/28
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3 N-3 6 -300 2/30
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT V= 7 -600 0/32

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
K
EDkn7
K753
EKD8
#
E64
K852
kn10986
9
#
kn109872
64
E
10642
#
D53
1093
D42
kn753

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1091059
S1091059
Ö24262
V24362
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Jan Clementsson - Mats Andersson 4 N+2 E 480 32/0
Jan Stellinger - Fredrik Bonde Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3NT S+2 Kn 460 29/3
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 3NT N+2 Kn 460 29/3
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Britt Lindberg - Hans Antolin 4 N+1 E 450 26/6
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3NT S+1 Kn 430 24/8
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 N= E 420 22/10
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Ulf Öjing - Bertil Cohen 3NT S= Kn 400 20/12
Anitha Lindgren - Marian Krook Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 N+1 Kn 140 18/14
Berit Linse - Karen Nielsen Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N= E 130 15/17
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 4 N= E 130 15/17
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 4 S-1 9 -50 8/24
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Bo Johansson - Elsa Johansson 4 N-1 Kn -50 8/24
Östen Svantesson - Mats Holm Susanne Levin - Roger Bergforsen 3NT S-1 E -50 8/24
Yvonne Tolf - Anders Nordberg Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 5 N-1 E -50 8/24
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 5 S-1 E -50 8/24
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 Ö+1 3 -170 2/30
Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund Mona Andersson - Anita Olofsson 5D N-6 E -1400 0/32

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
D3
K86
EK6
E10942
#
Ekn74
Ekn1052
83
53
#
1095
943
1097542
7
#
K862
D7
Dkn
KDkn86

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N116679
S1166810
Ö26743
V26743
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT N+1 2 430 21/11
Bo Johansson - Elsa Johansson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT N+1 7 430 21/11
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Jan Stellinger - Fredrik Bonde 3NT N+1 5 430 21/11
Jan Clementsson - Mats Andersson Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3NT N+1 10 430 21/11
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT N+1 5 430 21/11
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 3NT N+1 5 430 21/11
Mona Andersson - Anita Olofsson Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 3NT N+1 10 430 21/11
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 3NT N+1 10 430 21/11
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT N+1 2 430 21/11
Yvonne Tolf - Anders Nordberg Britt Lindberg - Hans Antolin 3NT N+1 10 430 21/11
Berit Linse - Karen Nielsen Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3NT N+1 10 430 21/11
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Östen Svantesson - Mats Holm 3NT N+1 10 430 21/11
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3NT N= 10 400 5/27
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3NT N= 3 400 5/27
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ulf Öjing - Bertil Cohen 3NT N= 9 400 5/27
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Susanne Levin - Roger Bergforsen 3NT N= 10 400 5/27
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Anitha Lindgren - Marian Krook 6 S-1 E -50 0/32

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Öst giv
alla i zon
#
E973
EK96
6
K654
#
kn852
54
kn98
kn1098
#
KD6
Dkn83
E543
E3
#
104
1072
KD1072
D72

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N88977
S88877
Ö55466
V55466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Susanne Levin - Roger Bergforsen 1NT Ö-2 10 200 32/0
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2NT N= 3 120 30/2
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 N= E 110 26/6
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 2 N= K 110 26/6
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 2 N= E 110 26/6
Bo Johansson - Elsa Johansson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 1NT Ö-1 K 100 22/10
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Karin Sjögren - Louise Nordlindh 1NT Ö= 7 -90 15/17
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Yngve Jarl - Birgitta Forsström 1NT Ö= K -90 15/17
Jan Clementsson - Mats Andersson Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 1NT Ö= K -90 15/17
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 1NT Ö= 7 -90 15/17
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Anitha Lindgren - Marian Krook 1NT Ö= K -90 15/17
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ulf Öjing - Bertil Cohen 1NT Ö= K -90 15/17
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Östen Svantesson - Mats Holm 2 N-1 E -100 8/24
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Jan Stellinger - Fredrik Bonde 1NT Ö+1 2 -120 4/28
Mona Andersson - Anita Olofsson Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 1NT Ö+1 7 -120 4/28
Berit Linse - Karen Nielsen Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 1NT Ö+1 K -120 4/28
Yvonne Tolf - Anders Nordberg Britt Lindberg - Hans Antolin 3 N-2 E -200 0/32

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
D5
Ekn875
K10
D1093
#
96
K92
9653
EK52
#
10742
4
EDkn82
874
#
EKkn83
D1063
74
kn6

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N64996
S64996
Ö78233
V78333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 N+1 4 450 30/2
Britt Lindberg - Hans Antolin Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 4 N+1 E 450 30/2
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 4 N+1 E 450 30/2
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 S= E 420 24/8
Jan Clementsson - Mats Andersson Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 N= E 420 24/8
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N= E 420 24/8
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 3 N+1 4 170 20/12
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 N= 5 140 18/14
Yvonne Tolf - Anders Nordberg Ulf Öjing - Bertil Cohen 2 N= 8 110 16/16
Jan Stellinger - Fredrik Bonde Bo Johansson - Elsa Johansson 4 N-1 8 -50 9/23
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N-1 4 -50 9/23
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N-1 8 -50 9/23
Mona Andersson - Anita Olofsson Magnus Wegestål - Tomas Fransson 3 N-1 4 -50 9/23
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Susanne Levin - Roger Bergforsen 4 N-1 4 -50 9/23
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N-1 Kn -50 9/23
Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 N-2 2 -100 1/31
Berit Linse - Karen Nielsen Östen Svantesson - Mats Holm 4 N-2 4 -100 1/31

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
KD4
9
ED1093
D875
#
kn753
ED6
K8
EK102
#
E10962
105
762
kn93
#
8
Kkn87432
kn54
64

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N47844
S47844
Ö75597
V86598
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Hans Antolin Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 2 N+1 2 110 32/0
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Susanne Levin - Roger Bergforsen 4 V-1 9 50 29/3
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö-1 Kn 50 29/3
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 N-1 10 -100 24/8
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 N-1 E -100 24/8
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Anitha Lindgren - Marian Krook 2 N-1 6 -100 24/8
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Marianne Servin - Ulla Öberg 2 V+1 9 -140 17/15
Mona Andersson - Anita Olofsson Magnus Wegestål - Tomas Fransson 3 V= 9 -140 17/15
Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3 Ö= Kn -140 17/15
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 3 Ö= 8 -140 17/15
Yvonne Tolf - Anders Nordberg Ulf Öjing - Bertil Cohen 3 V+1 9 -170 12/20
Berit Linse - Karen Nielsen Östen Svantesson - Mats Holm 3D S-1 5 -200 10/22
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 4 N-3 5 -300 8/24
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 Ö= 2 -420 6/26
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+1 4 -450 4/28
Jan Clementsson - Mats Andersson Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 3D V= 9 -530 2/30
Jan Stellinger - Fredrik Bonde Bo Johansson - Elsa Johansson 3NT N-6 6 -600 0/32

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Nord giv
alla i zon
#
Dkn6
K93
kn65
kn542
#
987
ED72
84
EK109
#
1043
64
K9732
D86
#
EK52
kn1085
ED10
73

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N77998
S77998
Ö66445
V66445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 2 Ö-3 7 300 31/1
Berit Linse - Karen Nielsen Mona Andersson - Anita Olofsson 2 Ö-3 E 300 31/1
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 1NT N+3 2 180 28/4
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Yngve Jarl - Birgitta Forsström 1NT N+2 3 150 24/8
Anitha Lindgren - Marian Krook Yvonne Tolf - Anders Nordberg 1NT N+2 3 150 24/8
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Rolf Jönsson - Jan Strandberg 1NT N+2 6 150 24/8
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 S= E 140 19/13
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 1 S+2 8 140 19/13
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Jan Clementsson - Mats Andersson 1NT N+1 2 120 13/19
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT N+1 3 120 13/19
Östen Svantesson - Mats Holm Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 1NT S+1 9 120 13/19
Ulf Öjing - Bertil Cohen Britt Lindberg - Hans Antolin 1NT N+1 3 120 13/19
Jan Stellinger - Fredrik Bonde Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2 S= 4 110 7/25
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 S= 8 110 7/25
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 2 Ö-1 K 100 3/29
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Susanne Levin - Roger Bergforsen 1NT Ö-1 E 100 3/29
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Bo Johansson - Elsa Johansson 3 S-2 E -200 0/32

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
64
954
D1065
ED109
#
ED108
8
EK43
kn632
#
Kkn92
KD1072
97
K7
#
753
Ekn63
kn82
854

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N55325
S55325
Ö8810118
V8810118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Stellinger - Fredrik Bonde Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT V-1 10 50 27/5
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 V-1 4 50 27/5
Östen Svantesson - Mats Holm Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 3NT V-1 6 50 27/5
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 V-1 5 50 27/5
Ulf Öjing - Bertil Cohen Britt Lindberg - Hans Antolin 4 V-1 9 50 27/5
Anitha Lindgren - Marian Krook Yvonne Tolf - Anders Nordberg 4 V-1 E 50 27/5
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Rolf Jönsson - Jan Strandberg 2 V+2 4 -170 20/12
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Jan Clementsson - Mats Andersson 3NT V= 9 -400 18/14
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V= 5 -420 14/18
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V= 6 -420 14/18
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Susanne Levin - Roger Bergforsen 4 V= E -420 14/18
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 V+1 E -450 5/27
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 V+1 4 -450 5/27
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Bo Johansson - Elsa Johansson 4 Ö+1 E -450 5/27
Berit Linse - Karen Nielsen Mona Andersson - Anita Olofsson 4 V+1 5 -450 5/27
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 4 V+1 9 -450 5/27
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 4 V+1 4 -450 5/27

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
Ekn872
Ekn1097
4
42
#
D93
432
52
KDkn103
#
4
KD8
KDkn10873
87
#
K1065
65
E96
E965

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N7510118
S7510118
Ö58324
V58324
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 N+1 10 650 31/1
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 4 S+1 5 650 31/1
Jan Stellinger - Fredrik Bonde Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N= K 620 24/8
Bo Johansson - Elsa Johansson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 N= K 620 24/8
Mona Andersson - Anita Olofsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 N= K 620 24/8
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulf Öjing - Bertil Cohen 4 S= 5 620 24/8
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 N= K 620 24/8
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 5D Ö-2 E 300 18/14
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT V-4 E 200 15/17
Susanne Levin - Roger Bergforsen Yvonne Tolf - Anders Nordberg 3 N+2 10 200 15/17
Britt Lindberg - Hans Antolin Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3 N+1 K 170 12/20
Berit Linse - Karen Nielsen Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 3 N= K 140 10/22
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 3 Ö-1 5 50 8/24
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Jan Clementsson - Mats Andersson 3 Ö= E -110 5/27
Marianne Servin - Ulla Öberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 Ö= 6 -110 5/27
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 N-2 K -200 2/30
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Östen Svantesson - Mats Holm 3 N-3 K -300 0/32

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
E987
K42
kn10
E932
#
K1054
kn109
975
K87
#
3
D753
K842
kn654
#
Dkn62
E86
ED63
D10

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N10991110
S10991110
Ö33423
V33423
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Stellinger - Fredrik Bonde Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N+2 5 480 32/0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 S+1 Kn 450 26/6
Marianne Servin - Ulla Öberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 N+1 8 450 26/6
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulf Öjing - Bertil Cohen 4 S+1 Kn 450 26/6
Susanne Levin - Roger Bergforsen Yvonne Tolf - Anders Nordberg 4 S+1 7 450 26/6
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 4 N+1 5 450 26/6
Bo Johansson - Elsa Johansson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3NT S+1 9 430 19/13
Mona Andersson - Anita Olofsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3NT S+1 4 430 19/13
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Jan Clementsson - Mats Andersson 4 N= 7 420 11/21
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 S= 9 420 11/21
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 N= 3 420 11/21
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 N= 3 420 11/21
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 S= Kn 420 11/21
Berit Linse - Karen Nielsen Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 4 N= 4 420 11/21
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Östen Svantesson - Mats Holm 3NT S= Kn 400 4/28
Britt Lindberg - Hans Antolin Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 4 N-1 5 -50 2/30
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 6 N-2 5 -100 0/32

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
109432
10
KD73
1098
#
K87
D2
kn86
Ekn542
#
E
EKkn9864
2
KD63
#
Dkn65
753
E10954
7

Optimalt kontrakt: 6D N-3 -500
 NT
N08090
S08090
Ö1241248
V1241248
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 5 Ö+1 E -480 30/2
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 Ö+2 E -480 30/2
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Mona Andersson - Anita Olofsson 4 Ö+2 E -480 30/2
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 Ö+3 7 -510 19/13
Jan Clementsson - Mats Andersson Jan Stellinger - Fredrik Bonde 4 Ö+3 7 -510 19/13
Marianne Servin - Ulla Öberg Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 4 Ö+3 7 -510 19/13
Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö+3 7 -510 19/13
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Berit Linse - Karen Nielsen 4 Ö+3 7 -510 19/13
Susanne Levin - Roger Bergforsen Anitha Lindgren - Marian Krook 5 Ö+2 7 -510 19/13
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 Ö+3 7 -510 19/13
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 4 Ö+3 7 -510 19/13
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Bo Johansson - Elsa Johansson 6 Ö= E -920 10/22
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Stig Unoson - Ulf Schjånberg 6 Ö= E -980 8/24
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Karin Sjögren - Louise Nordlindh 6 Ö+1 7 -1010 3/29
Ulf Öjing - Bertil Cohen Östen Svantesson - Mats Holm 6 Ö+1 7 -1010 3/29
Yvonne Tolf - Anders Nordberg Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 6 Ö+1 7 -1010 3/29
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Britt Lindberg - Hans Antolin 6 Ö+1 D -1010 3/29

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
54
Dkn6
EDkn
Dkn1063
#
Kkn1098
E10985
K94
#
ED73
42
853
EK54
#
62
K73
10762
9872

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N75324
S75324
Ö679108
V6810118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 V-1 D 50 31/1
Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö-1 10 50 31/1
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Bo Johansson - Elsa Johansson 2 V+2 4 -170 28/4
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Britt Lindberg - Hans Antolin 3 V+2 4 -200 26/6
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 V= D -420 21/11
Jan Clementsson - Mats Andersson Jan Stellinger - Fredrik Bonde 4 Ö= 6 -420 21/11
Marianne Servin - Ulla Öberg Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 4 V= D -420 21/11
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Berit Linse - Karen Nielsen 4 Ö= 3 -420 21/11
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 Ö+1 9 -450 8/24
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 Ö+1 3 -450 8/24
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 Ö+1 3 -450 8/24
Ulf Öjing - Bertil Cohen Östen Svantesson - Mats Holm 4 Ö+1 6 -450 8/24
Susanne Levin - Roger Bergforsen Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V+1 D -450 8/24
Yvonne Tolf - Anders Nordberg Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 4 V+1 E -450 8/24
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 Ö+1 9 -450 8/24
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Mona Andersson - Anita Olofsson 4 V+1 D -450 8/24
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 4 V+1 D -450 8/24

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
EK1094
Ekn6532
54
#
8763

kn106
Dkn9864
#
D52
109
KD932
E102
#
kn
KD874
E87
K753

Optimalt kontrakt: 7 S= 1510
 NT
N5613109
S5613109
Ö86032
V86032
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Mats Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 7 S= 8 1510 32/0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 6 S+1 Kn 1010 28/4
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Ulf Öjing - Bertil Cohen 6 S+1 D 1010 28/4
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Östen Svantesson - Mats Holm 6 S+1 Kn 1010 28/4
Bo Johansson - Elsa Johansson Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 6 S= 9 980 22/10
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 6 S= D 980 22/10
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 6 S= D 980 22/10
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 S+3 D 510 16/16
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 4 S+3 D 510 16/16
Yvonne Tolf - Anders Nordberg Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 S+3 6 510 16/16
Jan Stellinger - Fredrik Bonde Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S+2 D 480 8/24
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 S+2 D 480 8/24
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 5 S+1 8 480 8/24
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 4 S+2 D 480 8/24
Anitha Lindgren - Marian Krook Mona Andersson - Anita Olofsson 5 S+1 D 480 8/24
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Susanne Levin - Roger Bergforsen 7 S-1 6 -50 2/30
Britt Lindberg - Hans Antolin Berit Linse - Karen Nielsen 7 S-2 Kn -100 0/32

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Väst giv
alla i zon
#
K107643
853
D3
kn9
#
2
D
1098742
76543
#
D5
EKkn6
EKkn
KD102
#
Ekn98
109742
65
E8

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N11676
S11676
Ö1111766
V1111766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2D S= E 670 32/0
Anitha Lindgren - Marian Krook Mona Andersson - Anita Olofsson 2NT Ö-2 8 200 29/3
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2NT Ö-2 4 200 29/3
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT Ö-1 10 100 23/9
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 5 V-1 3 100 23/9
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 6 Ö-1 E 100 23/9
Yvonne Tolf - Anders Nordberg Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3NT Ö-1 8 100 23/9
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Susanne Levin - Roger Bergforsen 3 N-1 E -100 17/15
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 3 N-1 E -100 17/15
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 V+2 7 -150 14/18
Jan Clementsson - Mats Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 4 N-2 E -200 12/20
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Karin Sjögren - Louise Nordlindh 2NT Ö+4 10 -240 10/22
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Ulf Öjing - Bertil Cohen 5 V= Kn -600 7/25
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Östen Svantesson - Mats Holm 5 V= 8 -600 7/25
Bo Johansson - Elsa Johansson Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 5 V+1 Kn -620 3/29
Britt Lindberg - Hans Antolin Berit Linse - Karen Nielsen 5 V+1 Kn -620 3/29
Jan Stellinger - Fredrik Bonde Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT Ö+2 10 -660 0/32

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
832
D1098
87
E862
#
E9
76
Ekn1096
KDkn10
#
Dkn106
EK543
K3
93
#
K754
kn2
D542
754

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N11322
S11322
Ö1112101011
V1112101011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 6NT V-2 E 100 32/0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Jan Clementsson - Mats Andersson 6NT V-1 E 50 30/2
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Mona Andersson - Anita Olofsson 3NT V= 8 -400 28/4
Britt Lindberg - Hans Antolin Östen Svantesson - Mats Holm 4 Ö= 7 -420 26/6
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT Ö+1 4 -430 19/13
Bo Johansson - Elsa Johansson Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 3NT V+1 2 -430 19/13
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 3NT V+1 9 -430 19/13
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT Ö+1 2 -430 19/13
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 3NT V+1 8 -430 19/13
Berit Linse - Karen Nielsen Ulf Öjing - Bertil Cohen 3NT V+1 8 -430 19/13
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Jan Stellinger - Fredrik Bonde 3NT V+2 2 -460 9/23
Susanne Levin - Roger Bergforsen Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 3NT V+2 9 -460 9/23
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT V+2 6 -460 9/23
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 3NT V+2 2 -460 9/23
Yvonne Tolf - Anders Nordberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö+2 Kn -480 4/28
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3NT V+3 2 -490 1/31
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V+3 8 -490 1/31

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
D94
973
D1063
Ekn8
#
7
EKD8
952
KD964
#
Ekn852
kn1054
EK4
3
#
K1063
62
kn87
10752

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N44145
S44145
Ö991188
V991188
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Jan Stellinger - Fredrik Bonde 4 Ö-1 Kn 100 28/4
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 Ö-1 8 100 28/4
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 3NT Ö-1 7 100 28/4
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 4 Ö-1 Kn 100 28/4
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Mona Andersson - Anita Olofsson 4 Ö-1 2 100 28/4
Bo Johansson - Elsa Johansson Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 4 Ö= 6 -620 21/11
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 Ö= 2 -620 21/11
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 Ö+1 7 -650 14/18
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 Ö+1 8 -650 14/18
Susanne Levin - Roger Bergforsen Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 4 Ö+1 7 -650 14/18
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 4 Ö+1 2 -650 14/18
Berit Linse - Karen Nielsen Ulf Öjing - Bertil Cohen 4 Ö+1 6 -650 14/18
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö+2 7 -680 4/28
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Jan Clementsson - Mats Andersson 4 Ö+2 5 -680 4/28
Britt Lindberg - Hans Antolin Östen Svantesson - Mats Holm 4 Ö+2 3 -680 4/28
Yvonne Tolf - Anders Nordberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö+2 6 -680 4/28
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 Ö+2 7 -680 4/28

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Syd giv
alla i zon
#
8643
KD10
D10
EK105
#
D9
kn542
kn954
D76
#
1072
3
E762
kn9842
#
EKkn5
E9876
K83
3

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N99121212
S98121212
Ö44111
V44111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 N+2 E 680 31/1
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Yvonne Tolf - Anders Nordberg 5 S+1 9 680 31/1
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 4 N+1 3 650 24/8
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Jan Stellinger - Fredrik Bonde 4 N+1 3 650 24/8
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 N+1 3 650 24/8
Berit Linse - Karen Nielsen Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S+1 4 650 24/8
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 4 S+1 D 650 24/8
Bo Johansson - Elsa Johansson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 S= D 620 15/17
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 S= D 620 15/17
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Östen Svantesson - Mats Holm 4 S= 6 620 15/17
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Susanne Levin - Roger Bergforsen 4 N= 3 620 15/17
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Jan Clementsson - Mats Andersson 6 S-1 5 -100 5/27
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 6 S-1 D -100 5/27
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 6 S-1 9 -100 5/27
Britt Lindberg - Hans Antolin Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 S-1 6 -100 5/27
Ulf Öjing - Bertil Cohen Mona Andersson - Anita Olofsson 6 S-1 D -100 5/27
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 6 N-1 E -100 5/27

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.21

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
105
D1063
7
Dkn10632
#
9763
4
D8653
984
#
EKkn42
K952
Kkn
75
#
D8
Ekn87
E10942
EK

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1161046
S1161046
Ö17376
V16376
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Jan Stellinger - Fredrik Bonde 4 S= 3 420 31/1
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Susanne Levin - Roger Bergforsen 4 N= E 420 31/1
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 5 Ö-4 E 200 28/4
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 3 N+1 E 170 25/7
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 3 N+1 E 170 25/7
Bo Johansson - Elsa Johansson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 N+2 E 150 22/10
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Jan Clementsson - Mats Andersson 3 Ö-2 E 100 18/14
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 Ö-2 E 100 18/14
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3 Ö-2 E 100 18/14
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 2 Ö-1 E 50 12/20
Britt Lindberg - Hans Antolin Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 Ö-1 K 50 12/20
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Östen Svantesson - Mats Holm 4 Ö-1 E 50 12/20
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 2 S-1 3 -50 7/25
Marianne Servin - Ulla Öberg Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2 S-1 4 -50 7/25
Ulf Öjing - Bertil Cohen Mona Andersson - Anita Olofsson 3 Ö= E -140 3/29
Berit Linse - Karen Nielsen Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö= E -140 3/29
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Yvonne Tolf - Anders Nordberg 3NT N-3 E -150 0/32