Kommande tävlingar
24/08 INSTÄLLD...Munka Ljungby BS -
07/09 SM Par Junior, direktfinal
07/09 BK Albrekts - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
04/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
04/08 Guldgruvan - Final I
04/08 Guldgruvan - Final H
BK Bridgehuset » Onsdag scratch 2016-03-02 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag scratch 2016-03-02

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Nord giv
ingen i zon
KD8
D8
K9654
kn98
9752
1063
E
ED1072
E103
EK97
kn1083
65
kn64
kn542
D72
K43

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N46334
S46434
Ö97998
V97998
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Per Boberg - Kerstin Boberg 2NT S= 4 120 40/0
Marianne Servin - Ulla Öberg Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 Ö-1 4 50 38/2
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Jane Brändemar - Nina Nilsson Pass   36/4
Britt Lindberg - Åke Lindström Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 2 V= K -90 34/6
Mikael Palade - Lennart Tenland Thomas Davy - Karen Nielsen 2 N-2 E -100 32/8
Monika Stenmo - Guje Ekberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 Ö= D -110 30/10
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT Ö= 4 -120 27/13
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Milan Korac - Håkan Myrhagen 2NT Ö= 2 -120 27/13
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bo Månsson - Sonja Christensson 3 Ö= 2 -140 22/18
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Mona Andersson - Anita Olofsson 3 V= 5 -140 22/18
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Anitha Lindgren - Marian Krook 3 V= 8 -140 22/18
Gun Bellander - Klas Bellander Hanna Lewandowski - Lars Becklén 1NT Ö+2 2 -150 14/26
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2NT Ö+1 2 -150 14/26
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT Ö+2 4 -150 14/26
Ingrid Wallin - Ann Lange Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT Ö+1 2 -150 14/26
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 1NT Ö+2 2 -150 14/26
Björn Karlsson - Ann Bomark Östen Svantesson - Anders Edstrand 2 V+2 D -170 8/32
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Börje Persson - Folke Abrahamsson 3NT Ö= 2 -400 4/36
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Sven Persson - Göran Danielsson 3NT Ö= 2 -400 4/36
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö= 2 -400 4/36
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V+1 4 -430 0/40

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Öst giv
N-S i zon
KD8
93
EKD3
KDkn6
74
kn652
108765
52
kn1062
EKD74
942
3
E953
108
kn
E109874

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N1186108
S1186108
Ö05710
V05710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5 S= 5 600 29/11
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT N= E 600 29/11
Mikael Palade - Lennart Tenland Thomas Davy - Karen Nielsen 5 N= E 600 29/11
Britt Lindberg - Åke Lindström Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3NT N= E 600 29/11
Marianne Servin - Ulla Öberg Christina Kronlund - Thomas Ålander 5 S= 6 600 29/11
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT N= E 600 29/11
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 S= Kn 600 29/11
Björn Karlsson - Ann Bomark Östen Svantesson - Anders Edstrand 5 S= E 600 29/11
Ingrid Wallin - Ann Lange Rutger Persson - Claes Nilsson 5 S= 2 600 29/11
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT N= E 600 29/11
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Mona Andersson - Anita Olofsson 3NT N= E 600 29/11
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Anitha Lindgren - Marian Krook 5 S= Kn 600 29/11
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Börje Persson - Folke Abrahamsson 4 S+1 5 150 15/25
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Jane Brändemar - Nina Nilsson 2NT N+1 E 150 15/25
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Milan Korac - Håkan Myrhagen 3NT N-1 E -100 8/32
Gun Bellander - Klas Bellander Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3NT N-1 E -100 8/32
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT N-1 E -100 8/32
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S-1 Kn -100 8/32
Monika Stenmo - Guje Ekberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT N-1 E -100 8/32
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Sven Persson - Göran Danielsson 4 N-3 K -300 2/38
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 6NTD N-3 E -800 0/40

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Syd giv
Ö-V i zon
kn10972
8763
5
KD2

kn1094
EKkn
kn108765
K854
D2
D10962
94
ED63
EK5
8743
E3

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N569118
S569118
Ö76324
V76323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S+1 E 450 36/4
Mikael Palade - Lennart Tenland Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 S+1 E 450 36/4
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 E 450 36/4
Anitha Lindgren - Marian Krook Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 4 S+1 E 450 36/4
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 N+1 8 450 36/4
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 S= K 420 30/10
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Per Boberg - Kerstin Boberg 2 S+4 E 230 28/12
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Thomas Davy - Karen Nielsen 2 S+3 E 200 23/17
Britt Lindberg - Åke Lindström Börje Persson - Folke Abrahamsson 2 S+3 E 200 23/17
Milan Korac - Håkan Myrhagen Gun Bellander - Klas Bellander 3 N+2 9 200 23/17
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Östen Svantesson - Anders Edstrand 3 N+2 9 200 23/17
Christina Kronlund - Thomas Ålander Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 S+2 K 170 13/27
Rolf Bergström - Christer Löfgren Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 N+1 9 170 13/27
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N+2 9 170 13/27
Mona Andersson - Anita Olofsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 S+2 Kn 170 13/27
Sven Persson - Göran Danielsson Björn Karlsson - Ann Bomark 2 S+2 E 170 13/27
Rutger Persson - Claes Nilsson Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 2 S+2 E 170 13/27
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT S+2 2 150 6/34
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bo Månsson - Sonja Christensson 3 S= E 140 4/36
Ingrid Wallin - Ann Lange Monika Stenmo - Guje Ekberg 1NT S+1 Kn 120 2/38
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö= Kn -90 0/40

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Väst giv
alla i zon
E8654
E
63
KDkn74
92
K102
EDkn974
92
kn107
Dkn53
1082
E53
KD3
98764
K5
1086

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N1036106
S1046106
Ö38637
V38637
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Persson - Göran Danielsson Björn Karlsson - Ann Bomark 4D N= 2 790 40/0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N+1 10 650 38/2
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Thomas Davy - Karen Nielsen 4 N= 10 620 29/11
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 N= 10 620 29/11
Christina Kronlund - Thomas Ålander Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 N= 10 620 29/11
Mikael Palade - Lennart Tenland Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 N= 10 620 29/11
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N= 7 620 29/11
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Per Boberg - Kerstin Boberg 4 N= 7 620 29/11
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S= 2 620 29/11
Rutger Persson - Claes Nilsson Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 4 N= E 620 29/11
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Marianne Servin - Ulla Öberg 3 N+1 2 170 12/28
Britt Lindberg - Åke Lindström Börje Persson - Folke Abrahamsson 3 N+1 2 170 12/28
Milan Korac - Håkan Myrhagen Gun Bellander - Klas Bellander 3 N+1 8 170 12/28
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 N+1 2 170 12/28
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Östen Svantesson - Anders Edstrand 3 N+1 7 170 12/28
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulla Borgström - Monica Wester 2 N+2 10 170 12/28
Mona Andersson - Anita Olofsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 N+2 2 170 12/28
Ingrid Wallin - Ann Lange Monika Stenmo - Guje Ekberg 2 N+2 10 170 12/28
Anitha Lindgren - Marian Krook Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 2 N+2 10 170 12/28
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bo Månsson - Sonja Christensson 3 N+1 Kn 130 2/38
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V-1 E 100 0/40

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Nord giv
N-S i zon
E1072
765
108532
9
8
EKkn432
E74
1063
K53
D98
Dkn6
kn542
Dkn964
10
K9
EKD87

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -200
 NT
N77494
S77494
Ö56949
V56949
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S= K 620 39/1
Mona Andersson - Anita Olofsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S= E 620 39/1
Anitha Lindgren - Marian Krook Jane Brändemar - Nina Nilsson 5D V-2 E 300 36/4
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 S= E 140 34/6
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Sven Persson - Göran Danielsson 4 V-2 9 100 29/11
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulla Borgström - Monica Wester 5 Ö-2 9 100 29/11
Östen Svantesson - Anders Edstrand Ingrid Wallin - Ann Lange 4 V-2 9 100 29/11
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4D V-1 9 100 29/11
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Cornelia Tiller - Magnus Friberg 4 V-1 9 50 23/17
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Monika Stenmo - Guje Ekberg 4 V-1 9 50 23/17
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S-1 E -100 15/25
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N-1 E -100 15/25
Britt Lindberg - Åke Lindström Bo Månsson - Sonja Christensson 5 N-1 E -100 15/25
Milan Korac - Håkan Myrhagen Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 S-1 9 -100 15/25
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Gun Bellander - Klas Bellander 3 S-1 E -100 15/25
Per Boberg - Kerstin Boberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 S-1 E -100 15/25
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V= 9 -140 6/34
Thomas Davy - Karen Nielsen Börje Persson - Folke Abrahamsson 3 V= E -140 6/34
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Björn Karlsson - Ann Bomark 3 V= 2 -140 6/34
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Mikael Palade - Lennart Tenland 4D S-1 K -200 1/39
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S-2 E -200 1/39

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Öst giv
Ö-V i zon
K876
EK104
6
E974
95
D973
Ekn543
Dkn
kn2
kn862
109
K6532
ED1043
5
KD872
108

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N897129
S897129
Ö44413
V44413
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S+2 E 480 29/11
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 S+1 D 480 29/11
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S+2 7 480 29/11
Thomas Davy - Karen Nielsen Börje Persson - Folke Abrahamsson 5 N+1 5 480 29/11
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Mikael Palade - Lennart Tenland 4 S+2 7 480 29/11
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Cornelia Tiller - Magnus Friberg 4 S+2 D 480 29/11
Mona Andersson - Anita Olofsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S+2 E 480 29/11
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S+2 9 480 29/11
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulla Borgström - Monica Wester 4 S+2 D 480 29/11
Östen Svantesson - Anders Edstrand Ingrid Wallin - Ann Lange 4 S+2 4 480 29/11
Per Boberg - Kerstin Boberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 S+2 D 480 29/11
Anitha Lindgren - Marian Krook Jane Brändemar - Nina Nilsson 5 S+1 D 480 29/11
Britt Lindberg - Åke Lindström Bo Månsson - Sonja Christensson 4 S+1 7 450 11/29
Milan Korac - Håkan Myrhagen Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 S+1 D 450 11/29
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Gun Bellander - Klas Bellander 4 S+1 3 450 11/29
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Monika Stenmo - Guje Ekberg 4 S+1 7 450 11/29
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Björn Karlsson - Ann Bomark 4 S+1 E 450 11/29
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 S+1 D 450 11/29
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1 S+5 D 230 4/36
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 S+3 D 200 2/38
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Sven Persson - Göran Danielsson 5 S-1 D -50 0/40

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Syd giv
alla i zon
Ekn10954
6
E64
873
KD73
ED75
kn109
E6
62
Kkn2
73
KDkn1054
8
109843
KD852
92

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N28583
S28583
Ö94857
V95857
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V-4 3 400 40/0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5 Ö-2 8 200 37/3
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Björn Karlsson - Ann Bomark 5 Ö-2 8 200 37/3
Gun Bellander - Klas Bellander Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5 Ö-1 8 100 34/6
Sven Persson - Göran Danielsson Ingrid Wallin - Ann Lange 2NT V+4 E -240 32/8
Jane Brändemar - Nina Nilsson Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 3NT V+1 Kn -630 30/10
Börje Persson - Folke Abrahamsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT V+2 10 -660 16/24
Christina Kronlund - Thomas Ålander Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT V+2 4 -660 16/24
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Mikael Palade - Lennart Tenland 3NT V+2 Kn -660 16/24
Britt Lindberg - Åke Lindström Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT V+2 9 -660 16/24
Thomas Davy - Karen Nielsen Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT V+2 Kn -660 16/24
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT V+2 9 -660 16/24
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V+2 9 -660 16/24
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT V+2 9 -660 16/24
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Östen Svantesson - Anders Edstrand 3NT V+2 10 -660 16/24
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT V+2 4 -660 16/24
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT V+2 9 -660 16/24
Monika Stenmo - Guje Ekberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT V+2 Kn -660 16/24
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT V+2 Kn -660 16/24
Milan Korac - Håkan Myrhagen Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3NT V+3 E -690 1/39
Ulla Borgström - Monica Wester Mona Andersson - Anita Olofsson 3NT V+3 E -690 1/39

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Väst giv
ingen i zon
KD63
753
kn842
109
E107
Dkn962
D10
KD5
kn82
EK10
K753
762
954
84
E96
Ekn843

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N65354
S65464
Ö67979
V78979
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V-1 10 50 36/4
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V-1 2 50 36/4
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Per Boberg - Kerstin Boberg 4 V-1 10 50 36/4
Sven Persson - Göran Danielsson Ingrid Wallin - Ann Lange 4 V-1 10 50 36/4
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V-1 10 50 36/4
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2NT V= K -120 30/10
Ulla Borgström - Monica Wester Mona Andersson - Anita Olofsson 2 V+1 10 -140 27/13
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Björn Karlsson - Ann Bomark 3 V= 9 -140 27/13
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT Ö+2 4 -150 23/17
Jane Brändemar - Nina Nilsson Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 2NT V+1 6 -150 23/17
Christina Kronlund - Thomas Ålander Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 V+1 K -170 19/21
Britt Lindberg - Åke Lindström Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 V+1 10 -170 19/21
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Mikael Palade - Lennart Tenland 3NT Ö= 3 -400 16/24
Börje Persson - Folke Abrahamsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 V= K -420 10/30
Gun Bellander - Klas Bellander Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V= K -420 10/30
Thomas Davy - Karen Nielsen Bo Månsson - Sonja Christensson 4 V= K -420 10/30
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V= 10 -420 10/30
Monika Stenmo - Guje Ekberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 V= K -420 10/30
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT V+1 K -430 2/38
Milan Korac - Håkan Myrhagen Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3NT V+1 K -430 2/38
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Östen Svantesson - Anders Edstrand 3NT V+1 6 -430 2/38

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Nord giv
Ö-V i zon
6
Kkn1083
kn965
kn32
KD10432

8732
E107
Ekn
942
ED10
KD954
9875
ED765
K4
86

Optimalt kontrakt: 7D N-4 -800
 NT
N02911
S02911
Ö13114128
V13114128
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Sven Persson - Göran Danielsson 4 V-6 6 600 40/0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V-1 3 100 37/3
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 3NT Ö-1 6 100 37/3
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ingrid Wallin - Ann Lange 4 V+1 K -650 33/7
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö+1 8 -650 33/7
Börje Persson - Folke Abrahamsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5 Ö+1 7 -680 17/23
Bo Månsson - Sonja Christensson Gun Bellander - Klas Bellander 4 Ö+2 8 -680 17/23
Britt Lindberg - Åke Lindström Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö+2 8 -680 17/23
Milan Korac - Håkan Myrhagen Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 V+2 6 -680 17/23
Marianne Servin - Ulla Öberg Mikael Palade - Lennart Tenland 4 Ö+2 E -680 17/23
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 V+2 K -680 17/23
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Hanna Lewandowski - Lars Becklén 4 Ö+2 8 -680 17/23
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Cornelia Tiller - Magnus Friberg 4 V+2 2 -680 17/23
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Monika Stenmo - Guje Ekberg 4 Ö+2 8 -680 17/23
Mona Andersson - Anita Olofsson Per Boberg - Kerstin Boberg 4 Ö+2 8 -680 17/23
Jane Brändemar - Nina Nilsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 Ö+2 8 -680 17/23
Björn Karlsson - Ann Bomark Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V+2 Kn -680 17/23
Östen Svantesson - Anders Edstrand Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 V+2 10 -680 17/23
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ulla Borgström - Monica Wester 5 V+1 K -680 17/23
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 4 Ö+3 4 -710 1/39
Thomas Davy - Karen Nielsen Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö+3 8 -710 1/39

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Öst giv
alla i zon
7
K10952
Dkn10
KD42
EDkn1083
ED73
K
85
K64
kn864
E642
E10
952

98753
kn9763

Optimalt kontrakt: 7D S-5 -1400
 NT
N87311
S87311
Ö56101210
V56101110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 4 Ö-2 3 200 40/0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 4 Ö-1 6 100 36/4
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Sven Persson - Göran Danielsson 6 V-1 10 100 36/4
Östen Svantesson - Anders Edstrand Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 6 V-1 2 100 36/4
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Monika Stenmo - Guje Ekberg 2 V+3 K -200 32/8
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V+3 D -230 30/10
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 V= 9 -620 27/13
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Cornelia Tiller - Magnus Friberg 4 Ö= 7 -620 27/13
Jane Brändemar - Nina Nilsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 V+1 4 -650 22/18
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 V= D -650 22/18
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+1 10 -650 22/18
Bo Månsson - Sonja Christensson Gun Bellander - Klas Bellander 4 V+2 D -680 12/28
Britt Lindberg - Åke Lindström Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V+2 D -680 12/28
Milan Korac - Håkan Myrhagen Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 V+2 K -680 12/28
Thomas Davy - Karen Nielsen Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 V+2 D -680 12/28
Marianne Servin - Ulla Öberg Mikael Palade - Lennart Tenland 4 V+2 D -680 12/28
Mona Andersson - Anita Olofsson Per Boberg - Kerstin Boberg 4 V+2 D -680 12/28
Björn Karlsson - Ann Bomark Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V+2 K -680 12/28
Börje Persson - Folke Abrahamsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4D Ö= 3 -790 3/37
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ingrid Wallin - Ann Lange 4D Ö= 9 -790 3/37
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Hanna Lewandowski - Lars Becklén 2D N-3 7 -800 0/40

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Syd giv
ingen i zon
765
D97
kn874
732
ED92
Ekn53
95
ED4
Kkn3
1062
D1062
1095
1084
K84
EK3
Kkn86

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N55444
S55444
Ö88999
V88988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Palade - Lennart Tenland Börje Persson - Folke Abrahamsson 3 Ö-1 4 50 40/0
Marianne Servin - Ulla Öberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 1NT V= 4 -90 36/4
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bo Månsson - Sonja Christensson 1NT V= 7 -90 36/4
Ulla Borgström - Monica Wester Per Boberg - Kerstin Boberg 1NT V= 7 -90 36/4
Britt Lindberg - Åke Lindström Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT V+1 8 -120 29/11
Milan Korac - Håkan Myrhagen Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT V+1 4 -120 29/11
Björn Karlsson - Ann Bomark Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 1NT V+1 2 -120 29/11
Ingrid Wallin - Ann Lange Cornelia Tiller - Magnus Friberg 1NT V+1 7 -120 29/11
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Anitha Lindgren - Marian Krook 2 V+1 2 -140 24/16
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Christina Kronlund - Thomas Ålander 1NT V+2 4 -150 15/25
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 1NT V+2 7 -150 15/25
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Hanna Lewandowski - Lars Becklén 1NT V+2 7 -150 15/25
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gun Bellander - Klas Bellander 1NT Ö+2 5 -150 15/25
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1 S-3 10 -150 15/25
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Östen Svantesson - Anders Edstrand 1NT V+2 2 -150 15/25
Mona Andersson - Anita Olofsson Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT V+2 7 -150 15/25
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jane Brändemar - Nina Nilsson 1NT V+2 4 -150 15/25
Thomas Davy - Karen Nielsen Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT V+3 7 -180 5/35
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 1NT V+3 7 -180 5/35
Monika Stenmo - Guje Ekberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NTD S-2 9 -300 2/38
Sven Persson - Göran Danielsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT V= 9 -400 0/40

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Väst giv
N-S i zon
108754
D54
54
D106
3
E976
ED1092
E54
D962
kn1083
kn863
K
EKkn
K2
K7
kn98732

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N72264
S72264
Ö5111179
V5111179
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Anita Olofsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö-1 E 50 40/0
Milan Korac - Håkan Myrhagen Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 Ö+1 E -140 38/2
Mikael Palade - Lennart Tenland Börje Persson - Folke Abrahamsson 3 V+2 6 -150 33/7
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Anitha Lindgren - Marian Krook 2 V+3 6 -150 33/7
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 V+2 5 -150 33/7
Sven Persson - Göran Danielsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3 V+2 6 -150 33/7
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 Ö+2 K -170 23/17
Thomas Davy - Karen Nielsen Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 V+2 E -170 23/17
Marianne Servin - Ulla Öberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 V+1 6 -170 23/17
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bo Månsson - Sonja Christensson 3 Ö+1 E -170 23/17
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gun Bellander - Klas Bellander 2 Ö+2 E -170 23/17
Monika Stenmo - Guje Ekberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö+1 3 -170 23/17
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3 Ö+2 E -200 13/27
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 Ö+3 E -200 13/27
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Östen Svantesson - Anders Edstrand 3 Ö+2 E -200 13/27
Ingrid Wallin - Ann Lange Cornelia Tiller - Magnus Friberg 3 Ö+2 7 -200 13/27
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 N-3 Kn -300 7/33
Ulla Borgström - Monica Wester Per Boberg - Kerstin Boberg 3 N-3 K -300 7/33
Björn Karlsson - Ann Bomark Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 4 Ö= 9 -420 4/36
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V+1 10 -450 2/38
Britt Lindberg - Åke Lindström Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4D Ö+1 K -690 0/40

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Nord giv
alla i zon
kn1084
Dkn84
8
Dkn72
D732
K972
D32
K8
K965
5
E964
E943
E
E1063
Kkn1075
1065

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N65746
S65846
Ö78587
V67587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Sven Persson - Göran Danielsson 2NT Ö-2 Kn 200 40/0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Bo Månsson - Sonja Christensson 2 N+1 5 140 37/3
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 N= 5 140 37/3
Gun Bellander - Klas Bellander Britt Lindberg - Åke Lindström 2 N= 5 110 30/10
Marianne Servin - Ulla Öberg Börje Persson - Folke Abrahamsson 2 N= 6 110 30/10
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 N= 3 110 30/10
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 2 N= 5 110 30/10
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Björn Karlsson - Ann Bomark 2 N= 5 110 30/10
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3 V-1 8 100 23/17
Ingrid Wallin - Ann Lange Anitha Lindgren - Marian Krook 4 Ö-1 7 100 23/17
Östen Svantesson - Anders Edstrand Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT S= 2 90 20/20
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 1 N= 5 80 18/22
Christina Kronlund - Thomas Ålander Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 N-1 3 -100 15/25
Mona Andersson - Anita Olofsson Monika Stenmo - Guje Ekberg 3 N-1 4 -100 15/25
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö= 7 -140 11/29
Per Boberg - Kerstin Boberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 Ö+1 10 -140 11/29
Rolf Bergström - Christer Löfgren Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 S-2 7 -200 4/36
Milan Korac - Håkan Myrhagen Mikael Palade - Lennart Tenland 2D N-1 6 -200 4/36
Thomas Davy - Karen Nielsen Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 N-2 6 -200 4/36
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Cornelia Tiller - Magnus Friberg 3 S-2 K -200 4/36
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 N-2 6 -200 4/36

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Öst giv
ingen i zon
652
kn986532
6
74
D8
KD4
Ekn94
KDkn5
7
10
KD108753
E832
EKkn10943
E7
2
1096

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N12892
S12892
Ö1111545
V1111545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT V-4 8 200 39/1
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT V-4 6 200 39/1
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Bo Månsson - Sonja Christensson 6D Ö-1 E 100 35/5
Mona Andersson - Anita Olofsson Monika Stenmo - Guje Ekberg 6D Ö-1 E 100 35/5
Ingrid Wallin - Ann Lange Anitha Lindgren - Marian Krook 6 Ö-1 E 50 32/8
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 S-1 K -50 29/11
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Sven Persson - Göran Danielsson 4 S-1 K -50 29/11
Marianne Servin - Ulla Öberg Börje Persson - Folke Abrahamsson 4D S-1 K -100 26/14
Milan Korac - Håkan Myrhagen Mikael Palade - Lennart Tenland 4 Ö+1 E -150 24/16
Gun Bellander - Klas Bellander Britt Lindberg - Åke Lindström 5D S-2 K -300 18/22
Christina Kronlund - Thomas Ålander Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5D S-2 E -300 18/22
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Cornelia Tiller - Magnus Friberg 5D S-2 K -300 18/22
Östen Svantesson - Anders Edstrand Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5D S-2 E -300 18/22
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Björn Karlsson - Ann Bomark 5D S-2 E -300 18/22
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Hanna Lewandowski - Lars Becklén 5 Ö= E -400 8/32
Thomas Davy - Karen Nielsen Lars Persson - Pia Katarina Larsson 5 V= E -400 8/32
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 5 Ö= E -400 8/32
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 5 Ö= E -400 8/32
Per Boberg - Kerstin Boberg Rutger Persson - Claes Nilsson 5 Ö= E -400 8/32
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 5D Ö= E -550 2/38
Rolf Bergström - Christer Löfgren Stig Unoson - Ulf Schjånberg 6 Ö= E -920 0/40

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Syd giv
N-S i zon
K105432
E3
K10
Ekn9
98
kn10654
85
7532
EDkn
8
kn9743
K1084
76
KD972
ED62
D6

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N7991010
S78998
Ö64433
V64433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT N+1 4 630 38/2
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Cornelia Tiller - Magnus Friberg 3NT N+1 4 630 38/2
Ulla Borgström - Monica Wester Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT S+1 5 630 38/2
Börje Persson - Folke Abrahamsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 N= 7 620 27/13
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N= 8 620 27/13
Marianne Servin - Ulla Öberg Bo Månsson - Sonja Christensson 4 N= 6 620 27/13
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N= 8 620 27/13
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Mikael Palade - Lennart Tenland 4 N= 7 620 27/13
Jane Brändemar - Nina Nilsson Per Boberg - Kerstin Boberg 4 N= 4 620 27/13
Rutger Persson - Claes Nilsson Monika Stenmo - Guje Ekberg 4 N= 8 620 27/13
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Ingrid Wallin - Ann Lange 4 N= 8 620 27/13
Björn Karlsson - Ann Bomark Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT N= 4 600 18/22
Britt Lindberg - Åke Lindström Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 N+1 4 170 13/27
Mona Andersson - Anita Olofsson Östen Svantesson - Anders Edstrand 3 N+1 8 170 13/27
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Sven Persson - Göran Danielsson 2 N+2 8 170 13/27
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 N+1 7 170 13/27
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Milan Korac - Håkan Myrhagen 3 N= 8 140 8/32
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 S= 8 110 6/34
Thomas Davy - Karen Nielsen Gun Bellander - Klas Bellander 3NT N-1 3 -100 3/37
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N-1 4 -100 3/37
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT N-2 4 -200 0/40

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Väst giv
Ö-V i zon
8
95
K9862
E8732
K9754
D74
103
kn96
E6
K106
Ekn754
K104
Dkn1032
Ekn832
D
D5

Optimalt kontrakt: 1NT V= -90
 NT
N76766
S76766
Ö67677
V66677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 Ö-3 D 300 38/2
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Cornelia Tiller - Magnus Friberg 3NT Ö-3 D 300 38/2
Ulla Borgström - Monica Wester Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 Ö-3 D 300 38/2
Marianne Servin - Ulla Öberg Bo Månsson - Sonja Christensson 2 Ö-2 D 200 32/8
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 Ö-2 E 200 32/8
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 V-2 2 200 32/8
Börje Persson - Folke Abrahamsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 N= E 110 28/12
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Milan Korac - Håkan Myrhagen 2 Ö-1 D 100 25/15
Mona Andersson - Anita Olofsson Östen Svantesson - Anders Edstrand 2 Ö-1 D 100 25/15
Britt Lindberg - Åke Lindström Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 S-1 10 -50 21/19
Thomas Davy - Karen Nielsen Gun Bellander - Klas Bellander 2 N-1 E -50 21/19
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Anitha Lindgren - Marian Krook 1NT Ö= 3 -90 18/22
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 S-2 6 -100 10/30
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 S-2 3 -100 10/30
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Mikael Palade - Lennart Tenland 3NT N-2 6 -100 10/30
Jane Brändemar - Nina Nilsson Per Boberg - Kerstin Boberg 3 S-2 7 -100 10/30
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Sven Persson - Göran Danielsson 2 S-2 4 -100 10/30
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT N-2 7 -100 10/30
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Ingrid Wallin - Ann Lange 2 S-2 4 -100 10/30
Rutger Persson - Claes Nilsson Monika Stenmo - Guje Ekberg 2 Ö= D -110 2/38
Björn Karlsson - Ann Bomark Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3D N-3 E -500 0/40

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Nord giv
ingen i zon
973
D63
D97
K942
Kkn
Ekn1054
8542
D8
ED104
K9
EKkn6
653
8652
872
103
Ekn107

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N50000
S50000
Ö81111119
V81111119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Sonja Christensson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö-2 Kn 100 40/0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT Ö-1 7 50 38/2
Christina Kronlund - Thomas Ålander Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT Ö= 7 -400 24/16
Milan Korac - Håkan Myrhagen Börje Persson - Folke Abrahamsson 3NT Ö= Kn -400 24/16
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mikael Palade - Lennart Tenland 3NT Ö= 7 -400 24/16
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT Ö= 7 -400 24/16
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT Ö= 7 -400 24/16
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö= Kn -400 24/16
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Cornelia Tiller - Magnus Friberg 3NT Ö= Kn -400 24/16
Mona Andersson - Anita Olofsson Sven Persson - Göran Danielsson 3NT Ö= 7 -400 24/16
Ingrid Wallin - Ann Lange Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT Ö= 7 -400 24/16
Monika Stenmo - Guje Ekberg Östen Svantesson - Anders Edstrand 3NT Ö= 10 -400 24/16
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT Ö= E -400 24/16
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 3NT Ö= 7 -400 24/16
Anitha Lindgren - Marian Krook Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT Ö= 7 -400 24/16
Björn Karlsson - Ann Bomark Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö= E -420 10/30
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT Ö+1 5 -430 7/33
Per Boberg - Kerstin Boberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT Ö+1 2 -430 7/33
Gun Bellander - Klas Bellander Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö+2 6 -480 2/38
Marianne Servin - Ulla Öberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö+2 5 -480 2/38
Jane Brändemar - Nina Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö+2 10 -480 2/38

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Öst giv
N-S i zon
K65
72
kn1062
K654
kn98
KDkn10864
E
kn7
ED1032
E93
D
D982
74
5
K987543
E103

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N58000
S58000
Ö75111111
V75111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Boberg - Kerstin Boberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 6 V-2 2 100 39/1
Anitha Lindgren - Marian Krook Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 6 V-2 2 100 39/1
Ingrid Wallin - Ann Lange Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 6 V-1 4 50 36/4
Gun Bellander - Klas Bellander Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V= Kn -420 34/6
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT V+1 4 -430 32/8
Bo Månsson - Sonja Christensson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V+1 4 -450 27/13
Christina Kronlund - Thomas Ålander Thomas Davy - Karen Nielsen 5 V= 2 -450 27/13
Mona Andersson - Anita Olofsson Sven Persson - Göran Danielsson 5 Ö= E -450 27/13
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 4 V+1 Kn -450 27/13
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 V+2 Kn -480 22/18
Milan Korac - Håkan Myrhagen Börje Persson - Folke Abrahamsson 4 V+3 Kn -510 12/28
Marianne Servin - Ulla Öberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 V+3 7 -510 12/28
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mikael Palade - Lennart Tenland 5 V+2 Kn -510 12/28
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 V+3 Kn -510 12/28
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 4 V+3 Kn -510 12/28
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Cornelia Tiller - Magnus Friberg 4 V+3 2 -510 12/28
Jane Brändemar - Nina Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+3 Kn -510 12/28
Monika Stenmo - Guje Ekberg Östen Svantesson - Anders Edstrand 4 V+3 Kn -510 12/28
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 5 V+2 Kn -510 12/28
Björn Karlsson - Ann Bomark Ulla Borgström - Monica Wester 6 V= Kn -980 2/38
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Britt Lindberg - Åke Lindström 6 V+1 5 -1010 0/40

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Syd giv
Ö-V i zon
97
D75
KDkn5
10976
E8
kn10963
E84
ED5
K10643
K8
10632
K4
Dkn52
E42
97
kn832

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N64444
S54444
Ö79998
V79999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö-2 9 200 40/0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT V-1 K 100 37/3
Jane Brändemar - Nina Nilsson Monika Stenmo - Guje Ekberg 3 Ö-1 2 100 37/3
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 1NT V= K -90 34/6
Christina Kronlund - Thomas Ålander Mikael Palade - Lennart Tenland 1NT V+1 5 -120 30/10
Thomas Davy - Karen Nielsen Hanna Lewandowski - Lars Becklén 2NT V= K -120 30/10
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Gun Bellander - Klas Bellander 2NT V= K -120 30/10
Ingrid Wallin - Ann Lange Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 V+1 K -140 25/15
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V= 7 -140 25/15
Bo Månsson - Sonja Christensson Milan Korac - Håkan Myrhagen 2NT V+1 K -150 18/22
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT V+2 K -150 18/22
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 1NT V+2 K -150 18/22
Östen Svantesson - Anders Edstrand Sven Persson - Göran Danielsson 1NT V+2 K -150 18/22
Anitha Lindgren - Marian Krook Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1NT V+2 5 -150 18/22
Britt Lindberg - Åke Lindström Lars G Svensson - Ulla Wästberg 1NT V+3 K -180 10/30
Mona Andersson - Anita Olofsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT V+3 5 -180 10/30
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 2NT V+2 K -180 10/30
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT V+4 K -210 6/34
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Börje Persson - Folke Abrahamsson 3NT V= K -600 3/37
Björn Karlsson - Ann Bomark Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT V= K -600 3/37
Ulla Borgström - Monica Wester Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT V+1 K -630 0/40

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Väst giv
alla i zon
KD103
53
KDkn9642
kn65
Kkn109864

kn107
942
E7
E1085
D643
E87
D2
73
EK9852

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N79495
S89495
Ö52747
V52747
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Anita Olofsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4D V-1 K 200 39/1
Jane Brändemar - Nina Nilsson Monika Stenmo - Guje Ekberg 4 Ö-2 E 200 39/1
Christina Kronlund - Thomas Ålander Mikael Palade - Lennart Tenland 3 S= Kn 140 36/4
Anitha Lindgren - Marian Krook Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 N= E 110 34/6
Bo Månsson - Sonja Christensson Milan Korac - Håkan Myrhagen 4 N-1 E -100 30/10
Britt Lindberg - Åke Lindström Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 N-1 E -100 30/10
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Gun Bellander - Klas Bellander 4 N-1 E -100 30/10
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 V= K -140 25/15
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V= K -140 25/15
Thomas Davy - Karen Nielsen Hanna Lewandowski - Lars Becklén 5 N-2 E -200 16/24
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 5 N-2 E -200 16/24
Björn Karlsson - Ann Bomark Per Boberg - Kerstin Boberg 5 N-2 E -200 16/24
Ingrid Wallin - Ann Lange Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4D N-1 E -200 16/24
Östen Svantesson - Anders Edstrand Sven Persson - Göran Danielsson 5 N-2 E -200 16/24
Ulla Borgström - Monica Wester Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 5 N-2 E -200 16/24
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 5 N-2 E -200 16/24
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 N-3 E -300 7/33
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 5 N-3 E -300 7/33
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Börje Persson - Folke Abrahamsson 4D N-2 E -500 3/37
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5D N-2 E -500 3/37
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Marianne Servin - Ulla Öberg 5D N-3 E -800 0/40

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Nord giv
N-S i zon
976
Dkn2
kn1075
K98
K3
E63
EK8
Ekn763
D854
109
D43
D1054
Ekn102
K8754
962
2

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N36664
S36664
Ö107677
V107677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Börje Persson - Folke Abrahamsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT V-3 D 150 39/1
Jane Brändemar - Nina Nilsson Östen Svantesson - Anders Edstrand 3NT V-3 5 150 39/1
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT Ö-2 4 100 35/5
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Christina Kronlund - Thomas Ålander 3NT V-2 D 100 35/5
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V-1 D 50 31/9
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 4 V-1 D 50 31/9
Milan Korac - Håkan Myrhagen Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 S-1 E -100 28/12
Sven Persson - Göran Danielsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 V= 9 -110 26/14
Björn Karlsson - Ann Bomark Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT V= Kn -120 24/16
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Gun Bellander - Klas Bellander 2NT V+1 7 -150 19/21
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Bo Månsson - Sonja Christensson 2NT V+1 10 -150 19/21
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Per Boberg - Kerstin Boberg 2NT V+1 Kn -150 19/21
Ingrid Wallin - Ann Lange Ulla Borgström - Monica Wester 2NT V+1 8 -150 19/21
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3NT V= 7 -400 9/31
Rolf Bergström - Christer Löfgren Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT V= 5 -400 9/31
Marianne Servin - Ulla Öberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT V= 5 -400 9/31
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Monika Stenmo - Guje Ekberg 3NT V= 5 -400 9/31
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT V= Kn -400 9/31
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Mona Andersson - Anita Olofsson 3NT V= Kn -400 9/31
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Mikael Palade - Lennart Tenland 3NT V+1 Kn -430 1/39
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT V+1 Kn -430 1/39

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Öst giv
Ö-V i zon
E96
752
3
EDkn954
KD53
D3
EDkn1097
3
108742
K10984
64
8
kn
Ekn6
K852
K10762

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N115538
S115538
Ö28795
V28795
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 5D S= E 550 40/0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Mikael Palade - Lennart Tenland 5D V-2 E 500 38/2
Börje Persson - Folke Abrahamsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5 S= E 400 28/12
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 5 S= K 400 28/12
Rolf Bergström - Christer Löfgren Britt Lindberg - Åke Lindström 5 S= E 400 28/12
Milan Korac - Håkan Myrhagen Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT S= E 400 28/12
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Christina Kronlund - Thomas Ålander 5 S= E 400 28/12
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Bo Månsson - Sonja Christensson 5 S= E 400 28/12
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Monika Stenmo - Guje Ekberg 5 S= E 400 28/12
Björn Karlsson - Ann Bomark Rutger Persson - Claes Nilsson 5 S= Kn 400 28/12
Ingrid Wallin - Ann Lange Ulla Borgström - Monica Wester 5 S= E 400 28/12
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S+2 E 170 18/22
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Gun Bellander - Klas Bellander 4 S+1 D 150 13/27
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Per Boberg - Kerstin Boberg 4 S+1 K 150 13/27
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 4 S+1 E 150 13/27
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Mona Andersson - Anita Olofsson 4 S+1 E 150 13/27
Sven Persson - Göran Danielsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 N= 4 130 8/32
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 V-1 3 100 6/34
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Thomas Davy - Karen Nielsen 5 S-1 K -50 3/37
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 5 S-1 E -50 3/37
Jane Brändemar - Nina Nilsson Östen Svantesson - Anders Edstrand 4 V+1 7 -650 0/40

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Syd giv
alla i zon
E109
D1096
104
EK98
74
EK754
ED2
kn42
Dkn62
kn2
K8653
63
K853
83
kn97
D1075

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N85676
S85676
Ö48767
V48767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Bo Månsson - Sonja Christensson 2 V-2 E 200 40/0
Gun Bellander - Klas Bellander Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT V-1 10 100 35/5
Thomas Davy - Karen Nielsen Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 V-1 E 100 35/5
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT Ö-1 5 100 35/5
Anitha Lindgren - Marian Krook Mona Andersson - Anita Olofsson 3 V-1 K 100 35/5
Björn Karlsson - Ann Bomark Monika Stenmo - Guje Ekberg 2 N= Kn 90 30/10
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Milan Korac - Håkan Myrhagen 1NT V= 10 -90 19/21
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 1NT V= E -90 19/21
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1NT V= E -90 19/21
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Börje Persson - Folke Abrahamsson 1NT V= K -90 19/21
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT V= E -90 19/21
Jane Brändemar - Nina Nilsson Sven Persson - Göran Danielsson 1NT V= E -90 19/21
Ingrid Wallin - Ann Lange Per Boberg - Kerstin Boberg 1NT Ö= 3 -90 19/21
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 2 V= E -90 19/21
Östen Svantesson - Anders Edstrand Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 V= 10 -90 19/21
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1NT V= 10 -90 19/21
Mikael Palade - Lennart Tenland Britt Lindberg - Åke Lindström 1NT Ö+1 5 -120 5/35
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 1NT V+1 8 -120 5/35
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1NT Ö+1 5 -120 5/35
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Ulla Borgström - Monica Wester 1NT V+1 10 -120 5/35
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Cornelia Tiller - Magnus Friberg 1RD V= E -720 0/40

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.03.02

Väst giv
ingen i zon
2
Kkn107
kn84
E7543
E965
964
10653
D9
D10843
ED52
E7
K6
Kkn7
83
KD92
kn1082

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N87545
S87545
Ö56898
V56898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jane Brändemar - Nina Nilsson Sven Persson - Göran Danielsson 4 Ö-3 K 150 40/0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Milan Korac - Håkan Myrhagen 3 Ö-1 7 50 31/9
Gun Bellander - Klas Bellander Marianne Servin - Ulla Öberg 3 Ö-1 8 50 31/9
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Börje Persson - Folke Abrahamsson 4 Ö-1 K 50 31/9
Mikael Palade - Lennart Tenland Britt Lindberg - Åke Lindström 3 Ö-1 Kn 50 31/9
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 Ö-1 8 50 31/9
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 Ö-1 K 50 31/9
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö-1 Kn 50 31/9
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 3 Ö-1 8 50 31/9
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 Ö= 3 -110 18/22
Thomas Davy - Karen Nielsen Rolf Bergström - Christer Löfgren 1 Ö+1 K -110 18/22
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Bo Månsson - Sonja Christensson 2 Ö= 8 -110 18/22
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 Ö= 8 -110 18/22
Anitha Lindgren - Marian Krook Mona Andersson - Anita Olofsson 2 Ö= 8 -110 18/22
Ingrid Wallin - Ann Lange Per Boberg - Kerstin Boberg 1NT Ö+1 2 -120 12/28
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö= Kn -140 7/33
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Cornelia Tiller - Magnus Friberg 3 Ö= 9 -140 7/33
Östen Svantesson - Anders Edstrand Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 Ö= Kn -140 7/33
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 Ö= Kn -140 7/33
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö+2 2 -170 2/38
Björn Karlsson - Ann Bomark Monika Stenmo - Guje Ekberg 5D N-2 E -300 0/40