Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » HCP Söndag 2016-01-24 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

HCP Söndag 2016-01-24

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
kn3
K865
E2
K8754
?
E8
ED43
108765
63
?
K2
107
KDkn3
EDkn102
?
D1097654
kn92
94
9

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N32472
S32472
Ö10108611
V10108611
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Margaretha Olsson - Göran Ekelund 5 Ö-1 9 50 22/0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Tomas Fransson - Magnus Wegestål 3 S-1 6 -50 20/2
Milan Korac - Christina Leander Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 S-2 6 -100 18/4
Hans Mattsson - Gunilla Wallin Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 3 Ö= 9 -110 16/6
Anita Martinsson - Anna Axtenius Nancy Thern - Dennis Alsensjö 4 Ö= 9 -130 13/9
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bodil Wikström - Johnny Nielsen 2 Ö+2 9 -130 13/9
Bodil Mörnstad - Carin Millar Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 S-3 6 -150 9/13
Stig Unoson - Hans Henrik Ramel Göran Andersson - Gunnel Rosberg 4 V+1 Kn -150 9/13
Magnus Friberg - Ingrid Friberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 5 Ö+1 9 -420 6/16
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3NT Ö+1 7 -430 4/18
Hanna Söderberg - Marianne Falck Cornelia Tiller - Thomas Davy 6 V= Kn -920 1/21
Mona Andersson - Sonja Christensson Gun Bellander - Klas Bellander 6 V= 5 -920 1/21

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
87
1072
KD9
Ekn763
#
E6532
86
65
10854
#
KDkn
EKDkn54
107
92
#
1094
93
Ekn8432
KD

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N89222
S89222
Ö22982
V22982
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Söderberg - Marianne Falck Cornelia Tiller - Thomas Davy 4 S+2 8 170 22/0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Tomas Fransson - Magnus Wegestål 4 S+1 8 150 20/2
Hans Mattsson - Gunilla Wallin Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 4D Ö-1 K 100 18/4
Anita Martinsson - Anna Axtenius Nancy Thern - Dennis Alsensjö 1 Ö+2 8 -140 13/9
Milan Korac - Christina Leander Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3 Ö= K -140 13/9
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bodil Wikström - Johnny Nielsen 1 Ö+2 K -140 13/9
Mona Andersson - Sonja Christensson Gun Bellander - Klas Bellander 3 Ö= E -140 13/9
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3 Ö+1 K -170 7/15
Bodil Mörnstad - Carin Millar Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 Ö+2 D -170 7/15
Magnus Friberg - Ingrid Friberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 1 Ö+4 E -200 2/20
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1 Ö+4 K -200 2/20
Stig Unoson - Hans Henrik Ramel Göran Andersson - Gunnel Rosberg 3 Ö+2 K -200 2/20

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
EK87
8
E7653
Kkn10
#
D4
Ekn10953
Kkn108
D
#
95
K
D942
E98762
#
kn10632
D7642

543

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N65687
S65687
Ö67725
V57725
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Andersson - Gunnel Rosberg Hanna Söderberg - Marianne Falck 3 V-3 E 300 22/0
Nancy Thern - Dennis Alsensjö Magnus Friberg - Ingrid Friberg 3NT Ö-2 2 200 20/2
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 2 S+2 D 170 18/4
Cornelia Tiller - Thomas Davy Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 S= D 140 13/9
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 S= D 140 13/9
Hans Mattsson - Gunilla Wallin Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 S= D 140 13/9
Bodil Mörnstad - Carin Millar Bodil Wikström - Johnny Nielsen 2 N+1 K 140 13/9
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Milan Korac - Christina Leander 2 N= K 110 8/14
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 2 N= 9 90 6/16
Mona Andersson - Sonja Christensson Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 3 S-1 D -50 4/18
Anita Martinsson - Anna Axtenius Tomas Fransson - Magnus Wegestål 3D N-1 K -100 2/20
Stig Unoson - Hans Henrik Ramel Gun Bellander - Klas Bellander 3 N-4 K -200 0/22

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Väst giv
alla i zon
#
kn54
D
K9864
kn986
#
62
Ekn97632
kn
1072
#
D73
4
E10532
KD54
#
EK1098
K1085
D7
E3

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N78688
S78688
Ö65744
V65744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Sonja Christensson Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 4D V-3 8 800 22/0
Nancy Thern - Dennis Alsensjö Magnus Friberg - Ingrid Friberg 4 Ö-4 E 400 19/3
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Milan Korac - Christina Leander 3NT Ö-4 E 400 19/3
Anita Martinsson - Anna Axtenius Tomas Fransson - Magnus Wegestål 3 V-2 9 200 14/8
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 V-2 6 200 14/8
Göran Andersson - Gunnel Rosberg Hanna Söderberg - Marianne Falck 3 V-2 4 200 14/8
Hans Mattsson - Gunilla Wallin Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 S= Kn 110 9/13
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 1 S+1 Kn 110 9/13
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 2 V-1 4 100 6/16
Bodil Mörnstad - Carin Millar Bodil Wikström - Johnny Nielsen 2 S-1 Kn -100 4/18
Cornelia Tiller - Thomas Davy Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 S-2 Kn -200 1/21
Stig Unoson - Hans Henrik Ramel Gun Bellander - Klas Bellander 4 S-2 Kn -200 1/21

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
E10
KD8742
7
Dkn108
#
Kkn7
Ekn
EK8654
95
#
985
953
92
EK743
#
D6432
106
Dkn103
62

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N54754
S54755
Ö89686
V89688
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Cornelia Tiller - Thomas Davy Nancy Thern - Dennis Alsensjö 5D V-1 E 100 22/0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Stig Unoson - Hans Henrik Ramel 3 V-1 D 50 16/6
Bodil Mörnstad - Carin Millar Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 V-1 D 50 16/6
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 V-1 D 50 16/6
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Göran Andersson - Gunnel Rosberg 3 V-1 D 50 16/6
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3 V-1 D 50 16/6
Gun Bellander - Klas Bellander Hanna Söderberg - Marianne Falck 3 V= E -110 8/14
Hans Mattsson - Gunilla Wallin Bodil Wikström - Johnny Nielsen 3 V= D -110 8/14
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Irene Nilsén - Gunvor Dieden 3 V= K -110 8/14
Mona Andersson - Sonja Christensson Milan Korac - Christina Leander 3 N-2 E -200 4/18
Magnus Friberg - Ingrid Friberg Tomas Fransson - Magnus Wegestål 3 N-3 E -300 2/20
Anita Martinsson - Anna Axtenius Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 4 N-5 E -500 0/22

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
987
72
EK42
E1063
#
Kkn53
85
D98
Kkn82
#
1062
ED94
kn1053
75
#
ED4
Kkn1063
76
D94

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N87878
S97878
Ö45565
V46565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Stig Unoson - Hans Henrik Ramel 2NT S+1 9 150 22/0
Cornelia Tiller - Thomas Davy Nancy Thern - Dennis Alsensjö 3 S= 3 140 20/2
Gun Bellander - Klas Bellander Hanna Söderberg - Marianne Falck 1NT N+1 3 120 17/5
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1NT N+1 3 120 17/5
Anita Martinsson - Anna Axtenius Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 1 S+1 3 110 12/10
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Göran Andersson - Gunnel Rosberg 2 S= 5 110 12/10
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 S= 5 110 12/10
Hans Mattsson - Gunilla Wallin Bodil Wikström - Johnny Nielsen 1NT N= 4 90 8/14
Mona Andersson - Sonja Christensson Milan Korac - Christina Leander 3 S-1 8 -50 5/17
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Irene Nilsén - Gunvor Dieden 3NT S-1 3 -50 5/17
Magnus Friberg - Ingrid Friberg Tomas Fransson - Magnus Wegestål 2 Ö= 3 -90 2/20
Bodil Mörnstad - Carin Millar Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 Ö+1 6 -110 0/22

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Syd giv
alla i zon
#
K1083
kn5
kn105
Kkn93
#
974
K42
K986
D106
#
kn
D8763
ED3
8742
#
ED652
E109
742
E5

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N976109
S976109
Ö35723
V35723
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Cornelia Tiller - Thomas Davy Tomas Fransson - Magnus Wegestål 4 S+1 2 650 20/2
Gun Bellander - Klas Bellander Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 S+1 7 650 20/2
Hanna Söderberg - Marianne Falck Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 4 S+1 8 650 20/2
Göran Andersson - Gunnel Rosberg Nancy Thern - Dennis Alsensjö 4 Ö-4 E 400 15/7
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Mona Andersson - Sonja Christensson 3 V-4 8 400 15/7
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Bodil Wikström - Johnny Nielsen 2 S+3 7 200 12/10
Milan Korac - Christina Leander Stig Unoson - Hans Henrik Ramel 2 S+2 4 170 9/13
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Hans Mattsson - Gunilla Wallin 2 S+2 8 170 9/13
Anita Martinsson - Anna Axtenius Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 S+1 8 140 5/17
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 S+1 6 140 5/17
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 S= 8 110 2/20
Magnus Friberg - Ingrid Friberg Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 3 S-1 6 -100 0/22

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
kn4
65
EKD1082
E85
#
D932
Dkn9
976
kn63
#
E65
E73
kn543
K104
#
K1087
K10842

D972

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N99987
S99987
Ö44555
V44455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Klas Bellander Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT S= 3 400 21/1
Göran Andersson - Gunnel Rosberg Nancy Thern - Dennis Alsensjö 3NT N= 3 400 21/1
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Bodil Wikström - Johnny Nielsen 3 S= 3 140 18/4
Milan Korac - Christina Leander Stig Unoson - Hans Henrik Ramel 3 N= E 110 13/9
Magnus Friberg - Ingrid Friberg Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 3 N= E 110 13/9
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Mona Andersson - Sonja Christensson 3 N= E 110 13/9
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 N+1 4 110 13/9
Hanna Söderberg - Marianne Falck Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 3NT S-1 3 -50 7/15
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT S-1 2 -50 7/15
Anita Martinsson - Anna Axtenius Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT N-2 10 -100 3/19
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Hans Mattsson - Gunilla Wallin 3NT N-2 3 -100 3/19
Cornelia Tiller - Thomas Davy Tomas Fransson - Magnus Wegestål 2NT N-3 10 -150 0/22

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
kn9873
106
Dkn102
104
#
E4
Kkn97
986
Dkn63
#
KD102
D83
753
E52
#
65
E542
EK4
K987

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N57575
S57575
Ö86767
V86767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Hans Henrik Ramel Irene Nilsén - Gunvor Dieden 1NT S+1 D 120 22/0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Mona Andersson - Sonja Christensson 3 V-1 10 100 20/2
Göran Andersson - Gunnel Rosberg Tomas Fransson - Magnus Wegestål 1NT S= 3 90 18/4
Gun Bellander - Klas Bellander Nancy Thern - Dennis Alsensjö 1NT S-1 3 -50 14/8
Magnus Friberg - Ingrid Friberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1NT S-1 5 -50 14/8
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 1NT S-1 7 -50 14/8
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Hans Mattsson - Gunilla Wallin 1NT V= 10 -90 10/12
Milan Korac - Christina Leander Hanna Söderberg - Marianne Falck 2NT S-2 7 -100 8/14
Bodil Mörnstad - Carin Millar Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 2 V= D -110 6/16
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1NT V+1 D -120 4/18
Anita Martinsson - Anna Axtenius Bodil Wikström - Johnny Nielsen 1NT V+2 10 -150 1/21
Cornelia Tiller - Thomas Davy Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 2 N-3 K -150 1/21

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Öst giv
alla i zon
#

kn85
kn9532
Dkn1074
#
Kkn75432
K6
74
65
#
98
ED10974
E108
83
#
ED106
32
KD6
EK92

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N109546
S109546
Ö33787
V33787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Christina Leander Hanna Söderberg - Marianne Falck 5D Ö-4 E 1100 22/0
Gun Bellander - Klas Bellander Nancy Thern - Dennis Alsensjö 3D V-1 D 200 20/2
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 N+3 9 170 18/4
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 N+1 9 150 16/6
Anita Martinsson - Anna Axtenius Bodil Wikström - Johnny Nielsen 3 N+1 9 130 13/9
Stig Unoson - Hans Henrik Ramel Irene Nilsén - Gunvor Dieden 4 N= 8 130 13/9
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Mona Andersson - Sonja Christensson 3 Ö-1 E 100 10/12
Cornelia Tiller - Thomas Davy Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 5 N-1 E -100 6/16
Magnus Friberg - Ingrid Friberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 5 N-1 E -100 6/16
Bodil Mörnstad - Carin Millar Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 5 N-1 E -100 6/16
Göran Andersson - Gunnel Rosberg Tomas Fransson - Magnus Wegestål 3 Ö= 2 -140 1/21
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Hans Mattsson - Gunilla Wallin 3 Ö= E -140 1/21

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
4
73
D10643
Ekn986
#
1065
K52
972
5432
#
Kkn7
D1096
K85
K107
#
ED9832
Ekn84
Ekn
D

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N1010998
S1010998
Ö32345
V22344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Sonja Christensson Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 S+2 9 480 22/0
Hans Mattsson - Gunilla Wallin Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3NT N+2 4 460 20/2
Gun Bellander - Klas Bellander Tomas Fransson - Magnus Wegestål 4 S= 2 420 18/4
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3NT S= 6 400 16/6
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Hanna Söderberg - Marianne Falck 3 S= 5 140 14/8
Anita Martinsson - Anna Axtenius Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 S= 2 110 12/10
Milan Korac - Christina Leander Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 S-1 2 -50 9/13
Bodil Wikström - Johnny Nielsen Magnus Friberg - Ingrid Friberg 4 S-1 2 -50 9/13
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Stig Unoson - Hans Henrik Ramel 3NT N-2 8 -100 5/17
Göran Andersson - Gunnel Rosberg Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 3NT N-2 6 -100 5/17
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Nancy Thern - Dennis Alsensjö 3NT N-3 6 -150 2/20
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Cornelia Tiller - Thomas Davy 4D S-2 6 -300 0/22

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
Dkn763
K976
D5
108
#
52
E854
87632
62
#
84
10
Kkn10
EKkn7543
#
EK109
Dkn32
E94
D9

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N34985
S33985
Ö108446
V108446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Nancy Thern - Dennis Alsensjö 3 N+1 E 170 21/1
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 2 N+2 10 170 21/1
Hans Mattsson - Gunilla Wallin Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3 N= K 140 16/6
Bodil Wikström - Johnny Nielsen Magnus Friberg - Ingrid Friberg 3 N= E 140 16/6
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Cornelia Tiller - Thomas Davy 3 S= 6 140 16/6
Göran Andersson - Gunnel Rosberg Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 5D Ö-1 9 100 12/10
Gun Bellander - Klas Bellander Tomas Fransson - Magnus Wegestål 3 N-1 E -100 8/14
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Stig Unoson - Hans Henrik Ramel 3 N-1 E -100 8/14
Mona Andersson - Sonja Christensson Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 S-1 6 -100 8/14
Anita Martinsson - Anna Axtenius Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 Ö+1 E -130 3/19
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Hanna Söderberg - Marianne Falck 3 Ö+1 E -130 3/19
Milan Korac - Christina Leander Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 N-2 E -200 0/22

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Nord giv
alla i zon
#
EKD9
E1062
E1065
10
#
kn87653
K4
kn
D763
#
104
D87
K874
EK42
#
2
kn953
D932
kn985

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N69968
S69968
Ö74375
V74375
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Christina Leander Nancy Thern - Dennis Alsensjö 5D Ö-4 2 1100 22/0
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Tomas Fransson - Magnus Wegestål 4 S= Kn 620 20/2
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1 N+2 10 140 18/4
Hans Mattsson - Gunilla Wallin Mona Andersson - Sonja Christensson 3 N= 10 110 15/7
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Göran Andersson - Gunnel Rosberg 3 N= E 110 15/7
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 V-1 10 100 10/12
Bodil Mörnstad - Carin Millar Stig Unoson - Hans Henrik Ramel 1NT Ö-1 2 100 10/12
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Gun Bellander - Klas Bellander 2 V-1 E 100 10/12
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Magnus Friberg - Ingrid Friberg 1 N= E 80 6/16
Anita Martinsson - Anna Axtenius Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 N-1 E -100 3/19
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Hanna Söderberg - Marianne Falck 4 S-1 Kn -100 3/19
Cornelia Tiller - Thomas Davy Bodil Wikström - Johnny Nielsen 6 N-3 E -300 0/22

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
K95
65432
E104
kn3
#
kn1076
D
Kkn7
KD875
#
D832
E97
D82
E106
#
E4
Kkn108
9653
942

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N36835
S36835
Ö96596
V96596
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Hanna Söderberg - Marianne Falck Pass   22/0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Stig Unoson - Hans Henrik Ramel 2 V= Kn -110 20/2
Anita Martinsson - Anna Axtenius Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3 Ö= 5 -140 18/4
Hans Mattsson - Gunilla Wallin Mona Andersson - Sonja Christensson 3 Ö+1 10 -170 14/8
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 Ö+1 10 -170 14/8
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Magnus Friberg - Ingrid Friberg 2 Ö+2 Kn -170 14/8
Cornelia Tiller - Thomas Davy Bodil Wikström - Johnny Nielsen 4 V= E -420 6/16
Milan Korac - Christina Leander Nancy Thern - Dennis Alsensjö 4 Ö= 5 -420 6/16
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Tomas Fransson - Magnus Wegestål 4 Ö= 5 -420 6/16
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö= 8 -420 6/16
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Göran Andersson - Gunnel Rosberg 4 Ö= 8 -420 6/16
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Gun Bellander - Klas Bellander 4 V+1 Kn -450 0/22

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
832
EK3
EDkn83
87
#
EKkn1074

K97
EK106
#
D9
Dkn10975
5
D952
#
65
8642
10642
kn43

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N16303
S16303
Ö1259126
V12691210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Mattsson - Gunilla Wallin Stig Unoson - Hans Henrik Ramel 5 V-2 2 100 22/0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Hanna Söderberg - Marianne Falck 3 V+1 E -170 19/3
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Mona Andersson - Sonja Christensson 2 V+2 E -170 19/3
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Nancy Thern - Dennis Alsensjö 1 V+4 E -200 16/6
Magnus Friberg - Ingrid Friberg Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 V= E -420 12/10
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 4 V= E -420 12/10
Tomas Fransson - Magnus Wegestål Milan Korac - Christina Leander 4 V= 2 -420 12/10
Anita Martinsson - Anna Axtenius Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 V+1 E -450 6/16
Gun Bellander - Klas Bellander Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 V+1 E -450 6/16
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Cornelia Tiller - Thomas Davy 4 V+1 E -450 6/16
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 V+2 E -480 1/21
Bodil Wikström - Johnny Nielsen Göran Andersson - Gunnel Rosberg 4 V+2 E -480 1/21

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
K10972
kn2
Kkn10
E72
#
864
EKD107
6
Kkn105
#
3
986543
85
D963
#
EDkn5

ED97432
84

Optimalt kontrakt: 7 N= 1510
 NT
N4133137
S4133137
Ö801000
V801000
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Mona Andersson - Sonja Christensson 6 N+1 9 1010 22/0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 6 S+1 E 940 20/2
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Cornelia Tiller - Thomas Davy 5D N+2 6 850 18/4
Gun Bellander - Klas Bellander Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 S+3 6 510 9/13
Hans Mattsson - Gunilla Wallin Stig Unoson - Hans Henrik Ramel 4 N+3 9 510 9/13
Magnus Friberg - Ingrid Friberg Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 5 N+2 9 510 9/13
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Nancy Thern - Dennis Alsensjö 4 N+3 9 510 9/13
Bodil Mörnstad - Carin Millar Hanna Söderberg - Marianne Falck 5 N+2 5 510 9/13
Bodil Wikström - Johnny Nielsen Göran Andersson - Gunnel Rosberg 5 N+2 6 510 9/13
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 4 N+3 8 510 9/13
Tomas Fransson - Magnus Wegestål Milan Korac - Christina Leander 4 N+3 3 510 9/13
Anita Martinsson - Anna Axtenius Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3 N+3 3 230 0/22

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
D104
K7652
K7432
#
K92
83
D10986
1084
#
Ekn76
Dkn9
kn
K9732
#
853
E104
E5
EDkn65

Optimalt kontrakt: 2D V-1 100
 NT
N67867
S67867
Ö75466
V76476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Christina Leander Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 4 N= E 420 22/0
Hans Mattsson - Gunilla Wallin Hanna Söderberg - Marianne Falck 3 N+1 Kn 170 20/2
Göran Andersson - Gunnel Rosberg Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 N+1 Kn 140 18/4
Bodil Mörnstad - Carin Millar Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 N= Kn 110 16/6
Bodil Wikström - Johnny Nielsen Gun Bellander - Klas Bellander 2 V-2 7 100 14/8
Nancy Thern - Dennis Alsensjö Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 N-1 E -50 11/11
Tomas Fransson - Magnus Wegestål Irene Nilsén - Gunvor Dieden 4 N-1 Kn -50 11/11
Anita Martinsson - Anna Axtenius Mona Andersson - Sonja Christensson 3 N-2 6 -100 5/17
Magnus Friberg - Ingrid Friberg Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 N-2 Kn -100 5/17
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Stig Unoson - Hans Henrik Ramel 2 S-2 8 -100 5/17
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 2 S-2 2 -100 5/17
Cornelia Tiller - Thomas Davy Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 5 N-3 9 -150 0/22

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
K985
K7
1087
8763
#
Dkn7
kn109653
E5
K4
#
E64
E842
KD2
kn95
#
1032
D
kn9643
ED102

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N55252
S56252
Ö771189
V771189
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Mattsson - Gunilla Wallin Hanna Söderberg - Marianne Falck 4 Ö= 6 -420 19/3
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Stig Unoson - Hans Henrik Ramel 4 V= 8 -420 19/3
Nancy Thern - Dennis Alsensjö Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 Ö= E -420 19/3
Tomas Fransson - Magnus Wegestål Irene Nilsén - Gunvor Dieden 4 Ö= 3 -420 19/3
Anita Martinsson - Anna Axtenius Mona Andersson - Sonja Christensson 4 Ö+1 9 -450 8/14
Cornelia Tiller - Thomas Davy Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 Ö+1 3 -450 8/14
Milan Korac - Christina Leander Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 4 Ö+1 6 -450 8/14
Magnus Friberg - Ingrid Friberg Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 V+1 6 -450 8/14
Göran Andersson - Gunnel Rosberg Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 Ö+1 2 -450 8/14
Bodil Mörnstad - Carin Millar Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 Ö+1 3 -450 8/14
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 4 V+1 7 -450 8/14
Bodil Wikström - Johnny Nielsen Gun Bellander - Klas Bellander 4 V+2 8 -480 0/22

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
KDkn4
D83
962
954
#

EK1075
D107
Dkn872
#
E962
2
Ekn85
EK63
#
108753
kn964
K43
10

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N11362
S11362
Ö12121079
V12121079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Martinsson - Anna Axtenius Stig Unoson - Hans Henrik Ramel 6NT Ö-3 5 300 22/0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Hanna Söderberg - Marianne Falck 3 V+2 K -150 20/2
Cornelia Tiller - Thomas Davy Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3NT Ö= 3 -600 16/6
Göran Andersson - Gunnel Rosberg Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 5 V= Kn -600 16/6
Nancy Thern - Dennis Alsensjö Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT V= 4 -600 16/6
Gun Bellander - Klas Bellander Margaretha Olsson - Göran Ekelund 5 V+1 3 -620 11/11
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Milan Korac - Christina Leander 5 V+1 K -620 11/11
Magnus Friberg - Ingrid Friberg Mona Andersson - Sonja Christensson 3NT V+1 2 -630 8/14
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Bodil Wikström - Johnny Nielsen 3NT Ö+3 10 -690 5/17
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Irene Nilsén - Gunvor Dieden 3NT Ö+3 4 -690 5/17
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Tomas Fransson - Magnus Wegestål 6 V= 9 -1370 1/21
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Hans Mattsson - Gunilla Wallin 6 V= K -1370 1/21

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Väst giv
alla i zon
#
1094
EK10
D984
K84
#
EK32
932
Kkn7
D62
#
kn76
kn865
E103
E103
#
D85
D74
652
kn975

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N66555
S66555
Ö77888
V77888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Irene Nilsén - Gunvor Dieden 1NT Ö-2 5 200 22/0
Gun Bellander - Klas Bellander Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1NT Ö-1 5 100 19/3
Nancy Thern - Dennis Alsensjö Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö-1 5 100 19/3
Anita Martinsson - Anna Axtenius Stig Unoson - Hans Henrik Ramel 2 Ö= 4 -90 12/10
Cornelia Tiller - Thomas Davy Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 1NT Ö= 4 -90 12/10
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Bodil Wikström - Johnny Nielsen 1NT Ö= 5 -90 12/10
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Hanna Söderberg - Marianne Falck 1NT Ö= 7 -90 12/10
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Milan Korac - Christina Leander 1NT Ö= 6 -90 12/10
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Hans Mattsson - Gunilla Wallin 2NT Ö= 4 -120 6/16
Magnus Friberg - Ingrid Friberg Mona Andersson - Sonja Christensson 2 Ö+1 5 -140 4/18
Göran Andersson - Gunnel Rosberg Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 1NT V+2 5 -150 2/20
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Tomas Fransson - Magnus Wegestål 2 N-3 6 -300 0/22

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
D963
8643
E864
8
#
E4
K5
Kkn1093
KD104
#
Kkn82
D102
D72
Ekn9
#
1075
Ekn97
5
76532

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N32632
S32632
Ö10107911
V1010799
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Mattsson - Gunilla Wallin Nancy Thern - Dennis Alsensjö 5NT Ö-1 7 50 21/1
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 6NT Ö-1 E 50 21/1
Magnus Friberg - Ingrid Friberg Stig Unoson - Hans Henrik Ramel 2 Ö+2 E -130 18/4
Tomas Fransson - Magnus Wegestål Bodil Mörnstad - Carin Millar 2NT Ö+3 8 -210 16/6
Milan Korac - Christina Leander Bodil Wikström - Johnny Nielsen 3NT V= 4 -400 14/8
Gun Bellander - Klas Bellander Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö+1 7 -430 12/10
Anita Martinsson - Anna Axtenius Hanna Söderberg - Marianne Falck 3NT Ö+2 7 -460 5/17
Cornelia Tiller - Thomas Davy Mona Andersson - Sonja Christensson 3NT Ö+2 7 -460 5/17
Göran Andersson - Gunnel Rosberg Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3NT Ö+2 7 -460 5/17
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT Ö+2 7 -460 5/17
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 5NT Ö= 2 -460 5/17
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT Ö+2 7 -460 5/17

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
E2
10953
kn4
D9763
#
93
kn
ED10983
Ekn42
#
kn10654
876
652
85
#
KD87
EKD42
K7
K10

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N851086
S1061189
Ö37253
V37253
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Klas Bellander Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 S+2 E 480 21/1
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 S+2 8 480 21/1
Anita Martinsson - Anna Axtenius Hanna Söderberg - Marianne Falck 4 S+1 9 450 11/11
Cornelia Tiller - Thomas Davy Mona Andersson - Sonja Christensson 4 S+1 9 450 11/11
Milan Korac - Christina Leander Bodil Wikström - Johnny Nielsen 4 S+1 9 450 11/11
Hans Mattsson - Gunilla Wallin Nancy Thern - Dennis Alsensjö 4 S+1 E 450 11/11
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 S+1 E 450 11/11
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 S+1 9 450 11/11
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 S+1 E 450 11/11
Tomas Fransson - Magnus Wegestål Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 S+1 9 450 11/11
Göran Andersson - Gunnel Rosberg Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 S= 6 420 2/20
Magnus Friberg - Ingrid Friberg Stig Unoson - Hans Henrik Ramel 3 S+1 9 170 0/22

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Syd giv
alla i zon
#
EKkn73
D6
D7
Kkn65
#
985
1053
kn102
D942
#
1042
K9742
E9
E108
#
D6
Ekn8
K86543
73

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N91081110
S8108109
Ö43523
V43523
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Hans Henrik Ramel Cornelia Tiller - Thomas Davy 4D N+1 E 990 22/0
Göran Andersson - Gunnel Rosberg Mona Andersson - Sonja Christensson 3NT N+3 2 690 20/2
Milan Korac - Christina Leander Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 N+2 E 680 18/4
Tomas Fransson - Magnus Wegestål Hans Mattsson - Gunilla Wallin 4 N+1 2 650 16/6
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3NT N= 8 600 14/8
Gun Bellander - Klas Bellander Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3 S+2 10 150 11/11
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 S+2 3 150 11/11
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Bodil Wikström - Johnny Nielsen 2 N= E 110 8/14
Hanna Söderberg - Marianne Falck Magnus Friberg - Ingrid Friberg 2 Ö-1 D 100 6/16
Anita Martinsson - Anna Axtenius Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 N-1 E -100 2/20
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 3NT N-1 4 -100 2/20
Nancy Thern - Dennis Alsensjö Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT S-1 4 -100 2/20

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.24

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
D106
KD6543
kn3
kn9
#
Ekn9
108
D65
EK842
#
K8543
kn72
8
D1073
#
72
E9
EK109742
65

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N48846
S48846
Ö94495
V94495
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tomas Fransson - Magnus Wegestål Hans Mattsson - Gunilla Wallin 4 S= E 130 22/0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 3 S= E 110 20/2
Gun Bellander - Klas Bellander Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 Ö-1 E 50 16/6
Nancy Thern - Dennis Alsensjö Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö-1 E 50 16/6
Stig Unoson - Hans Henrik Ramel Cornelia Tiller - Thomas Davy 3 Ö-1 E 50 16/6
Milan Korac - Christina Leander Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 S-1 E -50 10/12
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 N-1 D -50 10/12
Annette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3 N-1 3 -50 10/12
Göran Andersson - Gunnel Rosberg Mona Andersson - Sonja Christensson 4 N-2 8 -100 6/16
Anita Martinsson - Anna Axtenius Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 Ö= E -140 3/19
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Bodil Wikström - Johnny Nielsen 2 Ö+1 E -140 3/19
Hanna Söderberg - Marianne Falck Magnus Friberg - Ingrid Friberg 3NT N-3 3 -150 0/22