Kommande tävlingar
05/12 INSTÄLLD Malmö BK - Guldtävlin
09/01 INSTÄLLD... Gävle BK - Gävlegu
15/01 Onlinesvenskan Elitserien
Rapporterade tävlingar
24/10 SM Par Junior, direktfinal
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » onsdag 18.30 hcp max 54 par 2015-08-19 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 18.30 hcp max 54 par 2015-08-19

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
K10
K
974
ED108652
?
975
kn10742
E103
K4
?
ED86
ED96
KD85
9
?
kn432
853
kn62
kn73

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N61122
S61122
Ö61112106
V712121111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Lindblom - Anita Ekberg Ingrid Wallin - Ann Lange 3 V+2 E -200 36.0/0.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 V+3 6 -230 27.0/9.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V+3 E -230 27.0/9.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V+3 E -230 27.0/9.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 V+3 E -230 27.0/9.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mikael Palade - Lennart Tenland 3 V+3 E -230 27.0/9.0
Milan Korac - Lars Becklén Ulla Borgström - Monica Wester 3 V+3 E -230 27.0/9.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V+3 E -230 27.0/9.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 3 V+3 E -230 27.0/9.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V= 10 -420 15.0/21.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Bo Hedberg - Yvonne Tolf 4 V= 9 -420 15.0/21.0
Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö= Kn -420 15.0/21.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 V= 9 -420 15.0/21.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V+1 4 -450 7.0/29.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Ann Bomark - Björn Karlsson 4 Ö+1 Kn -450 7.0/29.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Gunilla Wallin - Iwe Persson 4 V+1 E -450 7.0/29.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Sven Persson - Göte Jönsson 4 V+1 E -450 7.0/29.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V+2 E -480 2.0/34.0
Mona Andersson - Ing-Britt Jurén Torgny Olsson - Gunlis Åberg 5D N-4 E -800 0.0/36.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - -/11.9

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
KDkn7
1062
kn1043
D9
#
10653
543
9762
42
#
E94
kn87
KD
E8653
#
82
EKD9
E85
Kkn107

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N91010910
S91010910
Ö43343
V43343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT S+1 6 630 29.0/7.0
Mona Andersson - Ing-Britt Jurén Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3NT S+1 2 630 29.0/7.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Ann Bomark - Björn Karlsson 3NT S+1 2 630 29.0/7.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Bo Hedberg - Yvonne Tolf 3NT S+1 4 630 29.0/7.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Gunilla Wallin - Iwe Persson 3NT S+1 4 630 29.0/7.0
Milan Korac - Lars Becklén Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S+1 3 630 29.0/7.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Sven Persson - Göte Jönsson 3NT S+1 2 630 29.0/7.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S+1 4 630 29.0/7.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT S= 4 600 20.0/16.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1NT N+3 E 180 15.0/21.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Rolf Bergström - Christer Löfgren 2NT S+2 2 180 15.0/21.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT S+3 4 180 15.0/21.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 2NT S+2 9 180 15.0/21.0
Sonja Lindblom - Anita Ekberg Ingrid Wallin - Ann Lange 2 S+2 4 170 9.0/27.0
Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S+2 2 170 9.0/27.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2NT S+1 6 150 3.0/33.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Göran Nyqvist - Peter Perulf 1NT N+2 4 150 3.0/33.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mikael Palade - Lennart Tenland 1NT S+2 2 150 3.0/33.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2NT S+1 6 150 3.0/33.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - -/11.9

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
92
4
EKD98
kn9876
#
E43
Kkn963
73
K103
#
kn1087
D1085
106
E52
#
KD65
E72
kn542
D4

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N910466
S910466
Ö33866
V33866
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Åke Lindström Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V-2 K 200 36.0/0.0
Ann Bomark - Björn Karlsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 N= 8 130 27.0/9.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S= E 130 27.0/9.0
Sven Persson - Göte Jönsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 S+1 3 130 27.0/9.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N= D 130 27.0/9.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N= 8 130 27.0/9.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3 S+1 3 130 27.0/9.0
Milan Korac - Lars Becklén Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 S= 3 130 27.0/9.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N= 5 130 27.0/9.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Sonja Christensson - Ulla Öberg 3 S= 9 110 16.0/20.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 S= Kn 110 16.0/20.0
Gunilla Wallin - Iwe Persson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N= 5 110 16.0/20.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V-1 E 100 12.0/24.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bo Hedberg - Yvonne Tolf 5 S-1 E -50 9.0/27.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 5 S-1 3 -50 9.0/27.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Mats Andersson - Claudia Sjöberg 6 N-2 8 -100 5.0/31.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Sonja Lindblom - Anita Ekberg 3NT S-2 3 -100 5.0/31.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 V= E -140 1.0/35.0
Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V= E -140 1.0/35.0
Mona Andersson - Ing-Britt Jurén     - 16.6/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Väst giv
alla i zon
#
ED4
9763
EK
kn1052
#
Kkn95
D2
D10762
96
#
6
E108
8543
EK843
#
108732
Kkn54
kn9
D7

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N64776
S64786
Ö79556
V79556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Lars Becklén Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 1NT V-3 Kn 300 36.0/0.0
Sven Persson - Göte Jönsson Ulla Borgström - Monica Wester 2NT N+1 K 150 34.0/2.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 S= 9 110 27.0/9.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 S= 6 110 27.0/9.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Sonja Christensson - Ulla Öberg 2 N= 6 110 27.0/9.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 S= 2 110 27.0/9.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 N= 6 110 27.0/9.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N= E 110 27.0/9.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 S-1 10 -100 14.0/22.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Sonja Lindblom - Anita Ekberg 2 N-1 E -100 14.0/22.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Anitha Lindgren - Marian Krook 2 N-1 6 -100 14.0/22.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 N-1 E -100 14.0/22.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 2 N-1 E -100 14.0/22.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT N-1 6 -100 14.0/22.0
Gunilla Wallin - Iwe Persson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT N-1 8 -100 14.0/22.0
Ann Bomark - Björn Karlsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 N-2 E -200 5.0/31.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 4 S-2 9 -200 5.0/31.0
Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S-3 9 -300 2.0/34.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bo Hedberg - Yvonne Tolf 1NT S-4 6 -400 0.0/36.0
Mona Andersson - Ing-Britt Jurén     - 16.6/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
KDkn1098
542
D3
52
#
62
Ekn96
Ekn6
Ekn87
#
43
K10873
K54
KD6
#
E75
D
109872
10943

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N15171
S15171
Ö1181157
V1181157
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Grandinsson - Christina Leander Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N= K 110 34.0/2.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 N= 4 110 34.0/2.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Sonja Lindblom - Anita Ekberg 2 N= K 110 34.0/2.0
Ann Bomark - Björn Karlsson Bo Hedberg - Yvonne Tolf 4 N-2 K -200 26.0/10.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 V+2 8 -200 26.0/10.0
Sven Persson - Göte Jönsson Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 3 Ö+2 E -200 26.0/10.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 Ö+2 7 -200 26.0/10.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3 Ö+2 E -200 26.0/10.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Sonja Christensson - Ulla Öberg 4 Ö= E -420 19.0/17.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 Ö= E -420 19.0/17.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö+1 E -450 8.0/28.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Mona Andersson - Ing-Britt Jurén 4 Ö+1 E -450 8.0/28.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö+1 E -450 8.0/28.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson 4 Ö+1 E -450 8.0/28.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö+1 E -450 8.0/28.0
Gunilla Wallin - Iwe Persson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö+1 E -450 8.0/28.0
Ulla Borgström - Monica Wester Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö+1 E -450 8.0/28.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Milan Korac - Lars Becklén 4 Ö+1 E -450 8.0/28.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 Ö= E -450 8.0/28.0
Håkan Linse - Arne Bojesson     - -/17.0

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
K
32
EK10765
Dkn84
#
3
K85
984
EK7652
#
Dkn10986
Dkn96
D2
3
#
E7542
E1074
kn3
109

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N79659
S79659
Ö52674
V52674
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Palade - Lennart Tenland Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson 4D V-4 K 1100 36.0/0.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Sonja Lindblom - Anita Ekberg 4D Ö-3 Kn 800 34.0/2.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 Ö-4 3 400 31.0/5.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 Ö-4 Kn 400 31.0/5.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö-3 9 300 27.0/9.0
Ulla Borgström - Monica Wester Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö-3 Kn 300 27.0/9.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Mona Andersson - Ing-Britt Jurén 2 Ö-2 3 200 23.0/13.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Lars G Svensson - Greger Jonsson 2 Ö-2 7 200 23.0/13.0
Sven Persson - Göte Jönsson Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 3 N+2 3 150 20.0/16.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 N= 3 130 17.0/19.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Milan Korac - Lars Becklén 3 N+1 3 130 17.0/19.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 N= 3 110 12.0/24.0
Gunilla Wallin - Iwe Persson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 N= 3 110 12.0/24.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N= 3 110 12.0/24.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Sonja Christensson - Ulla Öberg 2 Ö-1 E 100 7.0/29.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 2 Ö-1 3 100 7.0/29.0
Ann Bomark - Björn Karlsson Bo Hedberg - Yvonne Tolf 4 N-1 3 -50 4.0/32.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 S-2 E -100 2.0/34.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö= 10 -110 0.0/36.0
Håkan Linse - Arne Bojesson     - -/17.0

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Syd giv
alla i zon
#
Ekn853
kn106
87
EK7
#
D7
ED85
Ekn963
104
#
K6
42
KD1042
D932
#
10942
K973
5
kn865

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N63585
S63585
Ö710748
V710748
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Wallin - Iwe Persson Mikael Palade - Lennart Tenland 2D N= K 670 36.0/0.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 5D V-1 E 200 34.0/2.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Mona Andersson - Ing-Britt Jurén 5 V-1 E 100 31.0/5.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 5 V-1 E 100 31.0/5.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Karin Andrée - Agneta Dunemark 1NT Ö= 2 -90 28.0/8.0
Ann Bomark - Björn Karlsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 V+1 E -130 16.0/20.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Louise Grandinsson - Christina Leander 3 V+1 E -130 16.0/20.0
Sonja Lindblom - Anita Ekberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 V+1 E -130 16.0/20.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 V= E -130 16.0/20.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Bo Hedberg - Yvonne Tolf 3 V+1 E -130 16.0/20.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V= E -130 16.0/20.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 V+1 E -130 16.0/20.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Milan Korac - Lars Becklén 3 V+1 E -130 16.0/20.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 V+1 E -130 16.0/20.0
Ulla Borgström - Monica Wester Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 V+1 K -130 16.0/20.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 3 V+1 E -130 16.0/20.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ingrid Wallin - Ann Lange 3 N-2 K -200 3.0/33.0
Sven Persson - Göte Jönsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N-2 K -200 3.0/33.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson 5 V= E -600 0.0/36.0
Britt Lindberg - Åke Lindström     - 22.0/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
K10872
ED96
kn62
5
#
965
kn42
3
Ekn9762
#

K1083
EK984
D1043
#
EDkn43
75
D1075
K8

Optimalt kontrakt: 6D N-4 -800
 NT
N16585
S15485
Ö127847
V127847
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Mats Andersson - Claudia Sjöberg 5D Ö-4 E 800 36.0/0.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson 3 S= 3 140 34.0/2.0
Sonja Lindblom - Anita Ekberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 S-1 E -50 27.0/9.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Mona Andersson - Ing-Britt Jurén 3 S-1 E -50 27.0/9.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 S-1 3 -50 27.0/9.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Bo Hedberg - Yvonne Tolf 4 S-1 3 -50 27.0/9.0
Sven Persson - Göte Jönsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S-1 3 -50 27.0/9.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 N-1 E -50 27.0/9.0
Ann Bomark - Björn Karlsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 N-2 E -100 15.0/21.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Louise Grandinsson - Christina Leander 4 N-2 E -100 15.0/21.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ingrid Wallin - Ann Lange 4 S-2 3 -100 15.0/21.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 N-2 E -100 15.0/21.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 N-2 E -100 15.0/21.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S-2 E -100 15.0/21.0
Gunilla Wallin - Iwe Persson Mikael Palade - Lennart Tenland 5 N-3 K -150 7.0/29.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 5 S-3 3 -150 7.0/29.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Milan Korac - Lars Becklén 4D S-2 3 -300 3.0/33.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4D S-2 3 -300 3.0/33.0
Ulla Borgström - Monica Wester Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5D N-3 3 -500 0.0/36.0
Britt Lindberg - Åke Lindström     - 22.0/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
kn72
974
1053
7654
#
EK854
kn1086
D6
93
#
D1096
K5
87
EKD82
#
3
ED32
EKkn942
kn10

Optimalt kontrakt: 5D N-3 -500
 NT
N38523
S38523
Ö1047105
V94595
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Åke Lindström Bo Hedberg - Yvonne Tolf 5 V-1 10 100 33.0/3.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V-1 10 100 33.0/3.0
Gunilla Wallin - Iwe Persson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 V-1 10 100 33.0/3.0
Ulla Borgström - Monica Wester Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 Ö-1 E 100 33.0/3.0
Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson Sven Persson - Göte Jönsson 4 S-1 6 -50 28.0/8.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Sonja Lindblom - Anita Ekberg 3 V= 10 -140 24.0/12.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 V= 5 -140 24.0/12.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 3 V= 10 -140 24.0/12.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V+1 3 -170 19.0/17.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 V+1 3 -170 19.0/17.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V+3 7 -200 16.0/20.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Håkan Linse - Arne Bojesson 5D S-3 E -500 14.0/22.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 V= 10 -620 6.0/30.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ann Bomark - Björn Karlsson 4 Ö= E -620 6.0/30.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 V= 10 -620 6.0/30.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Mona Andersson - Ing-Britt Jurén 4 V= 10 -620 6.0/30.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Ingrid Wallin - Ann Lange 4 V= 10 -620 6.0/30.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Milan Korac - Lars Becklén 4 V= 10 -620 6.0/30.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Mikael Palade - Lennart Tenland 4 V= 10 -620 6.0/30.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg     - 23.5/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Öst giv
alla i zon
#
E107
KD974
kn864
4
#
K2
832
KD102
Kkn93
#
8654
E106
753
ED10
#
Dkn93
kn5
E9
87652

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N66986
S66986
Ö66455
V66455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2NT Ö-5 Kn 500 36.0/0.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lars G Svensson - Greger Jonsson 2 V-4 K 400 34.0/2.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Håkan Linse - Arne Bojesson 1 Ö-3 Kn 300 26.0/10.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ann Bomark - Björn Karlsson 1 Ö-3 Kn 300 26.0/10.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Ingrid Wallin - Ann Lange 3 V-3 K 300 26.0/10.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V-3 K 300 26.0/10.0
Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson Sven Persson - Göte Jönsson 1 Ö-3 E 300 26.0/10.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 1 Ö-3 E 300 26.0/10.0
Gunilla Wallin - Iwe Persson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT Ö-3 Kn 300 26.0/10.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 V-2 9 200 15.0/21.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Mona Andersson - Ing-Britt Jurén 1 Ö-2 Kn 200 15.0/21.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT V-2 4 200 15.0/21.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1 V-2 10 200 15.0/21.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Sonja Lindblom - Anita Ekberg 1 S+3 2 170 10.0/26.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 1 S+1 9 110 6.0/30.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anders Olsson - Sten Ahlgren 1 S+1 K 110 6.0/30.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Mikael Palade - Lennart Tenland 2 S= K 110 6.0/30.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Bo Hedberg - Yvonne Tolf 1NT Ö-1 D 100 1.0/35.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Milan Korac - Lars Becklén 2NT Ö-1 Kn 100 1.0/35.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg     - 23.5/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
D765
kn4
ED105
1063
#
EK83
75
Kkn874
KD
#
102
D102
93
E87542
#
kn94
EK9863
62
kn9

Optimalt kontrakt: 4D V-2 300
 NT
N55889
S55889
Ö86454
V86454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mikael Palade - Lennart Tenland 2NT Ö-4 9 200 36.0/0.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Bo Hedberg - Yvonne Tolf 3 V-3 Kn 150 33.0/3.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 V-3 Kn 150 33.0/3.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 S= 5 140 30.0/6.0
Mona Andersson - Ing-Britt Jurén Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V-2 Kn 100 25.0/11.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Louise Grandinsson - Christina Leander 3 V-2 Kn 100 25.0/11.0
Ulla Borgström - Monica Wester Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 3 V-2 Kn 100 25.0/11.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Sven Persson - Göte Jönsson 3NT Ö-2 E 100 25.0/11.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 Ö-1 Kn 50 17.0/19.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Sonja Lindblom - Anita Ekberg 3 Ö-1 E 50 17.0/19.0
Gunilla Wallin - Iwe Persson Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson 3 V-1 Kn 50 17.0/19.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö-1 E 50 17.0/19.0
Milan Korac - Lars Becklén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S-1 K -50 12.0/24.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Stig Unoson - Ulf Schjånberg 1NT Ö= E -90 10.0/26.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ingrid Wallin - Ann Lange 2 S-2 K -100 7.0/29.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S-2 K -100 7.0/29.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Ann Bomark - Björn Karlsson 3 Ö= E -110 3.0/33.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö= E -110 3.0/33.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3NT Ö= E -400 0.0/36.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren     - -/25.0

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
K82
1064
Ekn543
52
#
54
kn8
K1072
Ekn1074
#
E1096
92
D986
D83
#
Dkn73
EKD753

K96

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N451077
S451077
Ö98356
V88346
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Ing-Britt Jurén Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S+1 4 650 30.0/6.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Louise Grandinsson - Christina Leander 4 S+1 E 650 30.0/6.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Bo Hedberg - Yvonne Tolf 4 S+1 E 650 30.0/6.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S+1 E 650 30.0/6.0
Milan Korac - Lars Becklén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S+1 5 650 30.0/6.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 S+1 E 650 30.0/6.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S+1 E 650 30.0/6.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 S= 6 620 21.0/15.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Sonja Lindblom - Anita Ekberg 4 S= 4 620 21.0/15.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ingrid Wallin - Ann Lange 2 S+3 7 200 17.0/19.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mikael Palade - Lennart Tenland 2 S+3 5 200 17.0/19.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 S+1 5 170 9.0/27.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 S+1 E 170 9.0/27.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 S+2 5 170 9.0/27.0
Gunilla Wallin - Iwe Persson Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson 2 S+2 5 170 9.0/27.0
Ulla Borgström - Monica Wester Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 3 S+1 7 170 9.0/27.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Sven Persson - Göte Jönsson 2 S+2 2 170 9.0/27.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V= 10 -110 2.0/34.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Ann Bomark - Björn Karlsson 4 S-2 E -200 0.0/36.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren     - -/25.0

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Nord giv
alla i zon
#
976
K8743
3
EK97
#
Dkn10853
105
54
kn108
#
EK2
Dkn96
Ekn1098
3
#
4
E2
KD762
D6542

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N108846
S108846
Ö25596
V25496
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 Ö-3 4 300 36.0/0.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 V-2 E 200 32.0/4.0
Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V-2 E 200 32.0/4.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V-2 E 200 32.0/4.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Håkan Linse - Arne Bojesson 4 S+1 5 150 27.0/9.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Mona Andersson - Ing-Britt Jurén 4 S+1 5 150 27.0/9.0
Ann Bomark - Björn Karlsson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 Ö-1 4 100 18.0/18.0
Bo Hedberg - Yvonne Tolf Ingrid Wallin - Ann Lange 4 V-1 E 100 18.0/18.0
Sonja Lindblom - Anita Ekberg Britt Lindberg - Åke Lindström 4 V-1 E 100 18.0/18.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Louise Grandinsson - Christina Leander 3 V-1 3 100 18.0/18.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Mikael Palade - Lennart Tenland 4 V-1 E 100 18.0/18.0
Ulla Borgström - Monica Wester Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 V-1 K 100 18.0/18.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 V-1 E 100 18.0/18.0
Sven Persson - Göte Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 V= E -110 9.0/27.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 V= 3 -110 9.0/27.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V= 3 -140 5.0/31.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 V= E -140 5.0/31.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 N-2 E -200 2.0/34.0
Gunilla Wallin - Iwe Persson Milan Korac - Lars Becklén 4 V= E -620 0.0/36.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand     - 16.3/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
Ekn9
D104
Kkn102
K83
#
652
9873
5
E7652
#
D108
K652
764
Dkn10
#
K743
Ekn
ED983
94

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N71161111
S71161111
Ö62622
V62622
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT N+2 2 460 34.0/2.0
Sven Persson - Göte Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT N+2 D 460 34.0/2.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT N+2 5 460 34.0/2.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 3NT N+1 D 430 29.0/7.0
Gunilla Wallin - Iwe Persson Milan Korac - Lars Becklén 3NT N+1 2 430 29.0/7.0
Bo Hedberg - Yvonne Tolf Ingrid Wallin - Ann Lange 5 S= E 400 18.0/18.0
Sonja Lindblom - Anita Ekberg Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT N= D 400 18.0/18.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Mats Andersson - Claudia Sjöberg 5 S= 9 400 18.0/18.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Mona Andersson - Ing-Britt Jurén 3NT N= D 400 18.0/18.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT N= D 400 18.0/18.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT N= 2 400 18.0/18.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT N= D 400 18.0/18.0
Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson Anitha Lindgren - Marian Krook 5 S= E 400 18.0/18.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT N= D 400 18.0/18.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S+3 9 170 8.0/28.0
Ann Bomark - Björn Karlsson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 S+1 9 150 3.0/33.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 S+2 E 150 3.0/33.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Mikael Palade - Lennart Tenland 4 S+1 9 150 3.0/33.0
Ulla Borgström - Monica Wester Karin Andrée - Agneta Dunemark 1NT N+2 D 150 3.0/33.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand     - 16.3/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
EK32
kn7
EK1053
EK
#
109764
K
Dkn97
D43
#
D85
ED109
82
kn1075
#
kn
865432
64
9862

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N79966
S79966
Ö54466
V54466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Åke Lindström Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S= 10 110 36.0/0.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Håkan Linse - Arne Bojesson 2NT N-1 9 -100 31.0/5.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 S-1 4 -100 31.0/5.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Lars G Svensson - Greger Jonsson 3NT N-1 5 -100 31.0/5.0
Ulla Borgström - Monica Wester Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N-1 Kn -100 31.0/5.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N-2 8 -200 16.0/20.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Sonja Lindblom - Anita Ekberg 3NT N-2 9 -200 16.0/20.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 S-2 7 -200 16.0/20.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Mona Andersson - Ing-Britt Jurén 4 N-2 D -200 16.0/20.0
Sven Persson - Göte Jönsson Gunilla Wallin - Iwe Persson 3NT N-2 Kn -200 16.0/20.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 S-2 D -200 16.0/20.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 S-2 D -200 16.0/20.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT N-2 9 -200 16.0/20.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson 3NT N-2 Kn -200 16.0/20.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 3 S-2 10 -200 16.0/20.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Milan Korac - Lars Becklén 2NT N-2 9 -200 16.0/20.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT N-3 5 -300 3.0/33.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bo Hedberg - Yvonne Tolf 3NT N-3 Kn -300 3.0/33.0
Ann Bomark - Björn Karlsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 4NT S-4 9 -400 0.0/36.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren     - 13.6/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
E1072
D83
kn5
D1083
#
kn43
kn104
D9842
K5
#
98
EK9762
3
E962
#
KD65
5
EK1076
kn74

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N77385
S77385
Ö55947
V55947
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Mona Andersson - Ing-Britt Jurén 3 S+1 Kn 170 35.0/1.0
Sven Persson - Göte Jönsson Gunilla Wallin - Iwe Persson 3 N+1 E 170 35.0/1.0
Ann Bomark - Björn Karlsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 S= 4 140 26.0/10.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Sonja Lindblom - Anita Ekberg 2 N+1 E 140 26.0/10.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 N= 3 140 26.0/10.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 N= E 140 26.0/10.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 S= Kn 140 26.0/10.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 N+1 E 140 26.0/10.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson 3 S= Kn 140 26.0/10.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Håkan Linse - Arne Bojesson 2 S= Kn 110 18.0/18.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö-1 E 100 16.0/20.0
Ulla Borgström - Monica Wester Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S-1 D -50 13.0/23.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N-1 E -50 13.0/23.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N-2 E -100 9.0/27.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 4 N-2 E -100 9.0/27.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 Ö= E -110 6.0/30.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Milan Korac - Lars Becklén 3 Ö= K -140 4.0/32.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT N-4 E -200 1.0/35.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bo Hedberg - Yvonne Tolf 2 Ö+3 E -200 1.0/35.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren     - 13.6/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
9
K10
EK1042
EKD85
#
kn4
E9642
6
109642
#
7652
Dkn8
D973
kn3
#
EKD1083
753
kn85
7

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N91171212
S91171212
Ö41611
V41611
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Milan Korac - Lars Becklén 6NT N= Kn 990 36.0/0.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Torgny Olsson - Gunlis Åberg 6 S= E 980 34.0/2.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Bo Hedberg - Yvonne Tolf 3NT N+3 3 490 25.0/11.0
Sonja Lindblom - Anita Ekberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT N+3 3 490 25.0/11.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 3NT N+3 3 490 25.0/11.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson 3NT N+3 7 490 25.0/11.0
Gunilla Wallin - Iwe Persson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N+3 D 490 25.0/11.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT N+3 D 490 25.0/11.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT N+3 D 490 25.0/11.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT N+3 3 490 25.0/11.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S+1 6 450 16.0/20.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT N+1 7 430 13.0/23.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Sven Persson - Göte Jönsson 3NT N+1 2 430 13.0/23.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 N= 8 400 8.0/28.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT N= D 400 8.0/28.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Ann Bomark - Björn Karlsson 5 N= D 400 8.0/28.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Mona Andersson - Ing-Britt Jurén 6 S-1 E -50 3.0/33.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Borgström - Monica Wester 6 N-1 Kn -50 3.0/33.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Björn Klefbohm - Magnus Friberg 6 N-2 D -100 0.0/36.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg     - 14.7/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
D1083
kn73
K1043
KD
#
6
KD85
kn72
E10874
#
9752
E2
E965
kn95
#
EKkn4
10964
D8
632

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N45685
S45685
Ö96756
V96756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wallin - Ann Lange Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT Ö-4 E 200 36.0/0.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson 2 N+2 9 170 34.0/2.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 3 N= Kn 140 32.0/4.0
Sonja Lindblom - Anita Ekberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 1 S+1 K 110 29.0/7.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 N= Kn 110 29.0/7.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT Ö-2 E 100 25.0/11.0
Gunilla Wallin - Iwe Persson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT V-2 3 100 25.0/11.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Karin Andrée - Agneta Dunemark 1 S= 6 80 22.0/14.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Louise Grandinsson - Christina Leander 3 V-1 8 50 20.0/16.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Torgny Olsson - Gunlis Åberg Pass   16.0/20.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Mona Andersson - Ing-Britt Jurén Pass   16.0/20.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Milan Korac - Lars Becklén Pass   16.0/20.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Bo Hedberg - Yvonne Tolf 1 S-1 E -100 10.0/26.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Ann Bomark - Björn Karlsson 3 N-1 E -100 10.0/26.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 N-1 E -100 10.0/26.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V= 8 -110 4.0/32.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Borgström - Monica Wester 2 V+1 4 -110 4.0/32.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 V+1 3 -110 4.0/32.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Sven Persson - Göte Jönsson 2NT Ö= 6 -120 0.0/36.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg     - 14.7/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
52
1092
ED93
10986
#
K73
E765
752
kn72
#
E96
K3
Kkn1084
E54
#
Dkn1084
Dkn84
6
KD3

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N64665
S53663
Ö79678
V78668
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Mona Andersson - Ing-Britt Jurén 3 Ö-2 D 200 35.0/1.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Sonja Lindblom - Anita Ekberg 2 Ö-2 10 200 35.0/1.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 S= E 110 31.0/5.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Ingrid Wallin - Ann Lange 2 S= 2 110 31.0/5.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 V-1 5 100 28.0/8.0
Bo Hedberg - Yvonne Tolf Sonja Christensson - Ulla Öberg 2 S-1 2 -50 25.0/11.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 S-1 7 -50 25.0/11.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 Ö= D -90 21.0/15.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 2 Ö= D -90 21.0/15.0
Ulla Borgström - Monica Wester Mikael Palade - Lennart Tenland 2 S-2 2 -100 15.0/21.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Sven Persson - Göte Jönsson 2 S-2 2 -100 15.0/21.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S-2 7 -100 15.0/21.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson 2 S-2 7 -100 15.0/21.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 Ö+1 D -110 9.0/27.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Milan Korac - Lars Becklén 3 Ö= D -110 9.0/27.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ann Bomark - Björn Karlsson 2NT Ö= 4 -120 6.0/30.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö+2 D -130 4.0/32.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 S-3 6 -150 2.0/34.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunilla Wallin - Iwe Persson 3NT Ö+1 3 -630 0.0/36.0
Louise Grandinsson - Christina Leander     - -/17.2

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Väst giv
alla i zon
#
1065
7643
Ekn8
kn95
#
kn9872
Ekn8
5
E862
#
EK43
10
K10962
K104
#
D
KD952
D743
D73

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N34613
S23613
Ö10971210
V10971210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V-1 5 100 35.0/1.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Sven Persson - Göte Jönsson 4 V-1 3 100 35.0/1.0
Bo Hedberg - Yvonne Tolf Sonja Christensson - Ulla Öberg 2 V+1 7 -140 30.0/6.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Ingrid Wallin - Ann Lange 2 V+1 3 -140 30.0/6.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V+1 7 -140 30.0/6.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V+1 7 -170 24.0/12.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Sonja Lindblom - Anita Ekberg 2 V+2 E -170 24.0/12.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 V+2 5 -170 24.0/12.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 Ö+2 K -200 18.0/18.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3 V+2 7 -200 18.0/18.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson 2 V+3 7 -200 18.0/18.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunilla Wallin - Iwe Persson 3 V+3 4 -230 14.0/22.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Mona Andersson - Ing-Britt Jurén 4 V= 4 -620 11.0/25.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ann Bomark - Björn Karlsson 4 Ö= 2 -620 11.0/25.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V+1 4 -650 6.0/30.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 V+1 3 -650 6.0/30.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V+1 7 -650 6.0/30.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Milan Korac - Lars Becklén 4 V+2 3 -680 1.0/35.0
Ulla Borgström - Monica Wester Mikael Palade - Lennart Tenland 4 V+2 E -680 1.0/35.0
Louise Grandinsson - Christina Leander     - -/17.2

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
EK642
984
kn65
kn6
#
Dkn10853
Dkn7
2
K95
#

K1063
KD10973
E104
#
97
E52
E84
D8732

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N53354
S52254
Ö8101089
V8101089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wallin - Ann Lange Ann Bomark - Björn Karlsson 3NT Ö-3 8 150 35.0/1.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Sven Persson - Göte Jönsson 3NT Ö-3 3 150 35.0/1.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Mona Andersson - Ing-Britt Jurén 3NT Ö-2 3 100 28.0/8.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö-2 7 100 28.0/8.0
Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2NT Ö-2 3 100 28.0/8.0
Gunilla Wallin - Iwe Persson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT V-2 Kn 100 28.0/8.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT V-2 4 100 28.0/8.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3NT Ö-1 2 50 19.0/17.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Louise Grandinsson - Christina Leander 2 V-1 Kn 50 19.0/17.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT V-1 Kn 50 19.0/17.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Milan Korac - Lars Becklén 4 Ö-1 E 50 19.0/17.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö+1 E -130 13.0/23.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 Ö+1 9 -130 13.0/23.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö= 9 -140 10.0/26.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Sven Grahn - Wiveca Lindström 2NT Ö+1 2 -150 7.0/29.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Britt Lindberg - Åke Lindström 3 Ö+2 9 -150 7.0/29.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT V= 9 -400 4.0/32.0
Bo Hedberg - Yvonne Tolf Sonja Lindblom - Anita Ekberg 3NT Ö+1 2 -430 2.0/34.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT Ö+2 2 -460 0.0/36.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson     - 16.3/-

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
D43
kn874
54
10743
#
Kkn9
1062
EKkn7
D98
#
752
95
D1082
Kkn52
#
E1086
EKD3
963
E6

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N64986
S64986
Ö78455
V78455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Palade - Lennart Tenland Sven Persson - Göte Jönsson 1NT Ö-2 E 200 36.0/0.0
Bo Hedberg - Yvonne Tolf Sonja Lindblom - Anita Ekberg 2 S+1 E 140 33.0/3.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Milan Korac - Lars Becklén 3 S= E 140 33.0/3.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT S+1 E 120 30.0/6.0
Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1 S+1 E 110 28.0/8.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2 Ö-1 E 100 25.0/11.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 Ö-1 E 100 25.0/11.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT S= 7 90 18.0/18.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Britt Lindberg - Åke Lindström 1NT S= K 90 18.0/18.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulla Borgström - Monica Wester 1NT S= E 90 18.0/18.0
Gunilla Wallin - Iwe Persson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 1NT S= 2 90 18.0/18.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT S= 9 90 18.0/18.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Ann Bomark - Björn Karlsson 4 S-1 E -50 7.0/29.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Louise Grandinsson - Christina Leander 1NT N-1 E -50 7.0/29.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Mona Andersson - Ing-Britt Jurén 1NT S-1 E -50 7.0/29.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 1NT S-1 2 -50 7.0/29.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 S-1 9 -50 7.0/29.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1NT S-1 E -50 7.0/29.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V= 4 -110 0.0/36.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson     - 16.3/-

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Syd giv
alla i zon
#
KDkn102
E9
1093
kn54
#
875
KD83
Kkn2
1098
#
9643
542
E74
EKD
#
E
kn1076
D865
7632

Optimalt kontrakt: 1NT V= -90
 NT
N66566
S66566
Ö76777
V76777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 V-3 K 300 36.0/0.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Ann Bomark - Björn Karlsson 2 V-2 K 200 34.0/2.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 V-1 K 100 30.0/6.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 2 V-1 K 100 30.0/6.0
Ulla Borgström - Monica Wester Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson 2 V-1 K 100 30.0/6.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Gunilla Wallin - Iwe Persson 1NT S= 3 90 25.0/11.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT S= 3 90 25.0/11.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1 S= E 80 22.0/14.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Pass   19.0/17.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Pass   19.0/17.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1NT V= K -90 16.0/20.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 N-1 E -100 12.0/24.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT S-1 2 -100 12.0/24.0
Milan Korac - Lars Becklén Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT S-1 10 -100 12.0/24.0
Mona Andersson - Ing-Britt Jurén Britt Lindberg - Åke Lindström 2 V= K -110 7.0/29.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Sven Persson - Göte Jönsson 2 V= K -110 7.0/29.0
Sonja Lindblom - Anita Ekberg Sonja Christensson - Ulla Öberg 2 V+1 K -140 4.0/32.0
Bo Hedberg - Yvonne Tolf Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 N-2 E -200 2.0/34.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 S-3 10 -300 0.0/36.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg     - 19.1/-

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.08.19

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
Kkn943
Kkn93

kn873
#
D65
E64
1097
E652
#
E102
108
KDkn3
KD104
#
87
D752
E86542
9

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N46864
S46864
Ö96569
V96579
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Arne Bojesson Ann Bomark - Björn Karlsson 3NT Ö-1 5 50 36.0/0.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 Ö= 9 -90 34.0/2.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V= 4 -110 32.0/4.0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Sven Persson - Göte Jönsson 3 V+1 3 -130 30.0/6.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Rolf Bergström - Christer Löfgren 2NT Ö+1 2 -150 27.0/9.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT Ö+1 5 -150 27.0/9.0
Bo Hedberg - Yvonne Tolf Jane Brändemar - Nina Nilsson 2NT Ö+2 5 -180 23.0/13.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2NT Ö+2 5 -180 23.0/13.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 2D S-2 2 -300 20.0/16.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT Ö= 6 -400 15.0/21.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT Ö= 2 -400 15.0/21.0
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Gunilla Wallin - Iwe Persson 3NT Ö= 4 -400 15.0/21.0
Ulla Borgström - Monica Wester Anita Martinsson - Jan-Erik Olsson 3NT Ö= 5 -400 15.0/21.0
Sonja Lindblom - Anita Ekberg Sonja Christensson - Ulla Öberg 3NT Ö+1 8 -430 5.0/31.0
Mona Andersson - Ing-Britt Jurén Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT Ö+1 5 -430 5.0/31.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT V+1 4 -430 5.0/31.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö+1 5 -430 5.0/31.0
Milan Korac - Lars Becklén Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö+1 2 -430 5.0/31.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT Ö+1 8 -430 5.0/31.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg     - 19.1/-