Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » onsdag 18.30 hcp max 54 par 2015-07-22 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 18.30 hcp max 54 par 2015-07-22

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Nord giv
ingen i zon
2
Dkn53
KDkn95
kn76
EKD1093
106
E10
EK8
764
E872
642
D53
kn85
K94
873
10942

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N36522
S36522
Ö8681111
V8681111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 V+3 K -200 41/1
Peter Engel - Maja Engel Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 V+2 K -200 41/1
Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 V+1 K -450 20/22
Kristi Meier - Per Nilsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V+1 K -450 20/22
Willy Landgren - Bibi Jönsson Stig Unoson - Ing-Britt Jurén 4 V+1 K -450 20/22
Peter Moricz - Eva Olsberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V+1 K -450 20/22
Karin Andrée - Agneta Dunemark Mona Andersson - Yvonne Tolf 4 V+1 K -450 20/22
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars Jarming - Monica Lannerud 4 V+1 K -450 20/22
Anita Olofsson - Mona Berge Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 V+1 Kn -450 20/22
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Milan Korac - Christina Leander 4 V+1 Kn -450 20/22
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Rolf Bergström - Kristina Bengtsson 4 V+1 K -450 20/22
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 V+1 K -450 20/22
Britt Lindberg - Åke Lindström Bengt Nilsson - Peter Gati 4 V+1 K -450 20/22
Sven Grahn - Wiveca Lindström Inger Hermansson - Anita Ekberg 4 V+1 K -450 20/22
Ingrid Wallin - Ann Lange Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V+1 3 -450 20/22
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V+1 K -450 20/22
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 V+1 K -450 20/22
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 V+1 K -450 20/22
Rutger Persson - Claes Nilsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V+1 K -450 20/22
Jan Schneider - Ester Schneider Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg 4 V+1 K -450 20/22
Ulla Borgström - Monica Wester Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 4 V+1 K -450 20/22
Sonja Christensson - Ulla Öberg Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 4 V+2 K -480 0/42

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Öst giv
N-S i zon
E32
D106
94
KDkn76
95
E85
EKkn8
E1032
Kkn6
Kkn3
10753
985
D10874
9742
D62
4

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N53564
S53564
Ö810879
V810879
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Eva Olsberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V-2 K 100 42/0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Stig Unoson - Ing-Britt Jurén 3NT V-1 K 50 38/4
Anita Olofsson - Mona Berge Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 V-1 K 50 38/4
Britt Lindberg - Åke Lindström Bengt Nilsson - Peter Gati 3 Ö-1 D 50 38/4
Sven Grahn - Wiveca Lindström Inger Hermansson - Anita Ekberg 2 V= E -90 33/9
Ingrid Wallin - Ann Lange Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 V= K -90 33/9
Rutger Persson - Claes Nilsson Anitha Lindgren - Marian Krook 2 V+1 K -110 30/12
Karin Andrée - Agneta Dunemark Mona Andersson - Yvonne Tolf 1NT V+1 K -120 26/16
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Christina Kronlund - Thomas Ålander 1NT V+1 K -120 26/16
Ulla Borgström - Monica Wester Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 1NT V+1 K -120 26/16
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Milan Korac - Christina Leander 3 V+1 E -130 21/21
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3 V+1 K -130 21/21
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars Jarming - Monica Lannerud 2NT V+1 K -150 16/26
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Rolf Bergström - Kristina Bengtsson 2NT V+1 K -150 16/26
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Nina Nilsson - Jane Brändemar 1NT V+2 K -150 16/26
Kristi Meier - Per Nilsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1NT V+3 K -180 11/31
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT V+3 K -180 11/31
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 N-2 3 -200 8/34
Jan Schneider - Ester Schneider Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg 2 N-3 9 -300 6/36
Sonja Christensson - Ulla Öberg Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 2 N-4 9 -400 3/39
Peter Engel - Maja Engel Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT V= K -400 3/39
Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3NT V+1 K -430 0/42

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Syd giv
Ö-V i zon
7
Dkn9754
E108
kn98
D10432
K1086
KD2
4
EK85
2
kn964
K1065
kn96
E3
753
ED732

Optimalt kontrakt: 5D S-3 -500
 NT
N84834
S84834
Ö584106
V584106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Christina Leander Stig Unoson - Ing-Britt Jurén 4 V-2 Kn 200 42/0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 N+1 E 140 39/3
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 S+1 3 140 39/3
Peter Moricz - Eva Olsberg Ann Christin Åxman - Marianne Falck 2 N= 2 110 35/7
Nina Nilsson - Jane Brändemar Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N= E 110 35/7
Karin Andrée - Agneta Dunemark Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Pass   32/10
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Inger Hermansson - Anita Ekberg 2 N-1 K -50 30/12
Rolf Bergström - Kristina Bengtsson Lars Jarming - Monica Lannerud 3 N-2 E -100 27/15
Ingrid Wallin - Ann Lange Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 N-2 E -100 27/15
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 V= D -140 23/19
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ulla Borgström - Monica Wester 3 V= 9 -140 23/19
Peter Engel - Maja Engel Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N-3 K -150 20/22
Sonja Christensson - Ulla Öberg Mona Andersson - Yvonne Tolf 3 Ö+1 E -170 14/28
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Kristi Meier - Per Nilsson 3 V+1 D -170 14/28
Britt Lindberg - Åke Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V+1 D -170 14/28
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 Ö+1 7 -170 14/28
Bengt Nilsson - Peter Gati Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V+1 D -170 14/28
Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist Anita Olofsson - Mona Berge 3 Ö+2 D -200 8/34
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 4 V= E -620 5/37
Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V= D -620 5/37
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 4 V+1 D -650 1/41
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Jan Schneider - Ester Schneider 4 V+1 D -650 1/41

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Väst giv
alla i zon
K753
kn43
kn10
7652
D8
EK98
D32
Dkn84
E1096
D10652
EK8
K
kn42
7
97654
E1093

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N23222
S23222
Ö109111011
V109111011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 6 V-1 3 100 41/1
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ulla Borgström - Monica Wester 6 Ö-1 E 100 41/1
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 V+2 Kn -200 38/4
Peter Engel - Maja Engel Anitha Lindgren - Marian Krook 4 Ö= 4 -620 36/6
Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist Anita Olofsson - Mona Berge 4 Ö+1 7 -650 26/16
Milan Korac - Christina Leander Stig Unoson - Ing-Britt Jurén 5 V= Kn -650 26/16
Sonja Christensson - Ulla Öberg Mona Andersson - Yvonne Tolf 4 Ö+1 4 -650 26/16
Karin Andrée - Agneta Dunemark Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V+1 Kn -650 26/16
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 5 Ö= E -650 26/16
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V+1 3 -650 26/16
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Inger Hermansson - Anita Ekberg 4 V+1 7 -650 26/16
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V+1 10 -650 26/16
Bengt Nilsson - Peter Gati Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö+1 E -650 26/16
Britt Lindberg - Åke Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 4NT V+1 7 -660 16/26
Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö+2 7 -680 11/31
Ingrid Wallin - Ann Lange Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 V+2 2 -680 11/31
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 Ö+2 7 -680 11/31
Nina Nilsson - Jane Brändemar Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö+2 E -680 11/31
Rolf Bergström - Kristina Bengtsson Lars Jarming - Monica Lannerud 6 V= 10 -1430 3/39
Peter Moricz - Eva Olsberg Ann Christin Åxman - Marianne Falck 6 V= Kn -1430 3/39
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Kristi Meier - Per Nilsson 6 V= Kn -1430 3/39
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Jan Schneider - Ester Schneider 6 Ö= E -1430 3/39

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Nord giv
N-S i zon
EK9876
5
K107
K65
D4
KD872
D6
D432
kn1032
643
kn932
kn8
5
Ekn109
E854
E1097

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N11109109
S11109109
Ö22434
V22434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 4 N+1 Kn 650 42/0
Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT S+1 7 630 35/7
Anita Olofsson - Mona Berge Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT S+1 K 630 35/7
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Sonja Christensson - Ulla Öberg 3NT S+1 7 630 35/7
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT S+1 8 630 35/7
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Christina Kronlund - Thomas Ålander 3NT S+1 K 630 35/7
Ulla Borgström - Monica Wester Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT S+1 K 630 35/7
Kristi Meier - Per Nilsson Ann Christin Åxman - Marianne Falck 4 N= Kn 620 27/15
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N= Kn 620 27/15
Milan Korac - Christina Leander Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3NT N= 3 600 21/21
Britt Lindberg - Åke Lindström Peter Engel - Maja Engel 3NT S= K 600 21/21
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT S= K 600 21/21
Inger Hermansson - Anita Ekberg Ingrid Wallin - Ann Lange 3NT N= 2 600 21/21
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Mona Andersson - Yvonne Tolf 2NT S+3 7 210 16/26
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2NT S+2 8 180 14/28
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan Schneider - Ester Schneider 3 N+1 8 170 12/30
Stig Unoson - Ing-Britt Jurén Peter Moricz - Eva Olsberg 2 N+1 3 140 10/32
Karin Andrée - Agneta Dunemark Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT S-1 7 -100 6/36
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Lars Jarming - Monica Lannerud 4 N-1 2 -100 6/36
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N-1 6 -100 6/36
Rolf Bergström - Kristina Bengtsson Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 3NT S-2 3 -200 2/40
Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg Bengt Nilsson - Peter Gati 3NT S-3 7 -300 0/42

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Öst giv
Ö-V i zon
2
KD842
E92
kn632
Kkn94
93
kn865
E95
ED763
kn107
K4
D74
1085
E65
D1073
K108

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N88946
S88946
Ö55486
V55486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö-3 5 300 42/0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö-2 3 200 40/2
Milan Korac - Christina Leander Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 Ö-1 7 100 35/7
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Mona Andersson - Yvonne Tolf 3 Ö-1 8 100 35/7
Stig Unoson - Ing-Britt Jurén Peter Moricz - Eva Olsberg 3 Ö-1 E 100 35/7
Britt Lindberg - Åke Lindström Peter Engel - Maja Engel 3 Ö-1 5 100 35/7
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 N-1 E -50 30/12
Kristi Meier - Per Nilsson Ann Christin Åxman - Marianne Falck 2 Ö= 5 -110 24/18
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Sonja Christensson - Ulla Öberg 2 Ö= 5 -110 24/18
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Lars Jarming - Monica Lannerud 2 Ö= E -110 24/18
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 Ö= E -110 24/18
Anders Olsson - Sten Ahlgren Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 2 Ö= 7 -110 24/18
Rolf Bergström - Kristina Bengtsson Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 2 Ö+1 7 -140 13/29
Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg Bengt Nilsson - Peter Gati 3 Ö= 7 -140 13/29
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan Schneider - Ester Schneider 2 Ö+1 E -140 13/29
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 Ö= 8 -140 13/29
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 Ö+1 5 -140 13/29
Ulla Borgström - Monica Wester Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 Ö+1 7 -140 13/29
Anita Olofsson - Mona Berge Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 N-3 E -150 5/37
Inger Hermansson - Anita Ekberg Ingrid Wallin - Ann Lange 5 N-3 E -150 5/37
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anitha Lindgren - Marian Krook 2 Ö+2 5 -170 2/40
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö= 5 -620 0/42

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Syd giv
alla i zon
52
E4
kn7432
E1086
9876
K10875
1098
3
Kkn103
62
KD6
Dkn94
ED4
Dkn93
E5
K752

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N1010878
S109879
Ö33564
V33564
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3NT S+1 5 630 41/1
Bengt Nilsson - Peter Gati Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3NT S+1 5 630 41/1
Ingrid Wallin - Ann Lange Nina Nilsson - Jane Brändemar 2NT S+2 7 180 38/4
Sonja Christensson - Ulla Öberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 S+1 8 130 36/6
Kristi Meier - Per Nilsson Stig Unoson - Ing-Britt Jurén 1NT S+1 8 120 31/11
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Willy Landgren - Bibi Jönsson 2NT S= 7 120 31/11
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Inger Hermansson - Anita Ekberg 2NT S= 5 120 31/11
Jan Schneider - Ester Schneider Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT S= 5 120 31/11
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 2NT S-1 7 -100 20/22
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT S-1 7 -100 20/22
Mona Andersson - Yvonne Tolf Rolf Bergström - Kristina Bengtsson 3NT S-1 5 -100 20/22
Britt Lindberg - Åke Lindström Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT S-1 7 -100 20/22
Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S-1 5 -100 20/22
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT S-1 9 -100 20/22
Peter Engel - Maja Engel Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2NT N-1 6 -100 20/22
Milan Korac - Christina Leander Anita Olofsson - Mona Berge 3NT S-2 8 -200 6/36
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT N-2 2 -200 6/36
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Peter Moricz - Eva Olsberg 5 S-2 3 -200 6/36
Lars Jarming - Monica Lannerud Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 3NT S-2 5 -200 6/36
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT S-2 9 -200 6/36
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S-2 9 -200 6/36
Christina Kronlund - Thomas Ålander Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3NT S-2 7 -200 6/36

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Väst giv
ingen i zon
Kkn742
EKD104
6
E7
E10
kn97652
8753
8
D98
3
EKDkn9
Kkn54
653
8
1042
D109632

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N83685
S83685
Ö49657
V59757
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4D V-2 E 300 42/0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 V-3 E 150 40/2
Lars Jarming - Monica Lannerud Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 3NTD Ö-1 6 100 37/5
Britt Lindberg - Åke Lindström Björn Klefbohm - Magnus Friberg 5 Ö-2 8 100 37/5
Sonja Christensson - Ulla Öberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö-1 8 50 31/11
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V-1 E 50 31/11
Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö-1 8 50 31/11
Christina Kronlund - Thomas Ålander Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 Ö-1 8 50 31/11
Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3 N-1 E -50 24/18
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulla Borgström - Monica Wester 3 N-1 E -50 24/18
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Inger Hermansson - Anita Ekberg 4 N-1 E -50 24/18
Kristi Meier - Per Nilsson Stig Unoson - Ing-Britt Jurén 4 N-2 E -100 16/26
Mona Andersson - Yvonne Tolf Rolf Bergström - Kristina Bengtsson 4D N-1 3 -100 16/26
Bengt Nilsson - Peter Gati Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 4 N-2 E -100 16/26
Jan Schneider - Ester Schneider Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N-2 3 -100 16/26
Peter Engel - Maja Engel Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N-2 E -100 16/26
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö= 8 -110 10/32
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 2NT Ö= 3 -120 7/35
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Karin Andrée - Agneta Dunemark 2NT Ö= 6 -120 7/35
Ingrid Wallin - Ann Lange Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 N-3 E -150 4/38
Milan Korac - Christina Leander Anita Olofsson - Mona Berge 5 N-4 E -200 2/40
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Peter Moricz - Eva Olsberg 4D N-2 9 -300 0/42

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Nord giv
Ö-V i zon
D3
K103
kn9843
K104
76542
98
ED752
9
Kkn
ED542
K10
Dkn65
E1098
kn76
6
E8732

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N74556
S74455
Ö58787
V58787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Christensson - Ulla Öberg Ann Christin Åxman - Marianne Falck 3NT Ö-4 3 400 42/0
Anitha Lindgren - Marian Krook Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT Ö-3 2 300 38/4
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö-3 6 300 38/4
Rutger Persson - Claes Nilsson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3NT Ö-3 2 300 38/4
Willy Landgren - Bibi Jönsson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 Ö-2 6 200 30/12
Britt Lindberg - Åke Lindström Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö-2 6 200 30/12
Ingrid Wallin - Ann Lange Jan Schneider - Ester Schneider 3NT Ö-2 3 200 30/12
Anders Olsson - Sten Ahlgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT Ö-2 2 200 30/12
Nina Nilsson - Jane Brändemar Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2NT Ö-2 7 200 30/12
Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 2 Ö-1 6 100 21/21
Stig Unoson - Ing-Britt Jurén Karin Andrée - Agneta Dunemark 2NT Ö-1 9 100 21/21
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2NT Ö-1 7 100 21/21
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bengt Nilsson - Peter Gati 2 Ö-1 6 100 21/21
Anita Olofsson - Mona Berge Peter Moricz - Eva Olsberg 1 Ö+1 6 -110 14/28
Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Mona Andersson - Yvonne Tolf 2 Ö= 6 -110 14/28
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Inger Hermansson - Anita Ekberg 2 Ö= 6 -110 14/28
Milan Korac - Christina Leander Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT V= 3 -120 8/34
Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg Peter Engel - Maja Engel 1NT Ö+1 10 -120 8/34
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 2NT Ö= E -120 8/34
Rolf Bergström - Kristina Bengtsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 Ö+1 6 -140 4/38
Kristi Meier - Per Nilsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 S-3 9 -150 2/40
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Lars Jarming - Monica Lannerud 3NT Ö= 8 -600 0/42

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Öst giv
alla i zon
E10
53
D1032
Ekn1087
9874
4
kn9854
542
Dkn632
D976
E6
96
K5
EKkn1082
K7
KD3

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N121012712
S121012712
Ö02060
V02060
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Mona Andersson - Yvonne Tolf 6 S= Kn 1430 42/0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Lars Jarming - Monica Lannerud 4 S+2 4 680 37/5
Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg Peter Engel - Maja Engel 4 S+2 7 680 37/5
Rutger Persson - Claes Nilsson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 4 S+2 4 680 37/5
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 S+2 9 680 37/5
Sonja Christensson - Ulla Öberg Ann Christin Åxman - Marianne Falck 4 S+1 8 650 23/19
Anita Olofsson - Mona Berge Peter Moricz - Eva Olsberg 4 S+1 9 650 23/19
Stig Unoson - Ing-Britt Jurén Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 S+1 9 650 23/19
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S+1 4 650 23/19
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bengt Nilsson - Peter Gati 4 S+1 9 650 23/19
Ingrid Wallin - Ann Lange Jan Schneider - Ester Schneider 4 S+1 9 650 23/19
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Inger Hermansson - Anita Ekberg 4 S+1 4 650 23/19
Anitha Lindgren - Marian Krook Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 S+1 4 650 23/19
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 S+1 7 650 23/19
Nina Nilsson - Jane Brändemar Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 S+1 9 650 23/19
Rolf Bergström - Kristina Bengtsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT S+1 8 630 11/31
Willy Landgren - Bibi Jönsson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3NT N+1 D 630 11/31
Kristi Meier - Per Nilsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 N+2 E 150 8/34
Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 6NT S-1 9 -100 3/39
Milan Korac - Christina Leander Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 6 N-1 9 -100 3/39
Britt Lindberg - Åke Lindström Ulla Borgström - Monica Wester 6 S-1 9 -100 3/39
Anders Olsson - Sten Ahlgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6 S-1 9 -100 3/39

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Syd giv
ingen i zon
54
E102
EDkn9765
kn
ED3
8753
K2
9542
kn1076
KD94
104
1083
K982
kn6
83
EKD76

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N9117710
S9127711
Ö21551
V21552
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Grahn - Wiveca Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N+4 4 520 42/0
Milan Korac - Christina Leander Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3NT N+3 4 490 35/7
Willy Landgren - Bibi Jönsson Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3NT N+3 4 490 35/7
Peter Moricz - Eva Olsberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT N+3 4 490 35/7
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT N+3 K 490 35/7
Britt Lindberg - Åke Lindström Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT N+3 4 490 35/7
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT S+3 5 490 35/7
Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT N+2 4 460 28/14
Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist Lars Jarming - Monica Lannerud 3NT S+1 5 430 23/19
Kristi Meier - Per Nilsson Anita Olofsson - Mona Berge 3NT N+1 6 430 23/19
Mona Andersson - Yvonne Tolf Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT N+1 7 430 23/19
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N+1 10 430 23/19
Bengt Nilsson - Peter Gati Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 N+1 K 420 18/24
Sonja Christensson - Ulla Öberg Stig Unoson - Ing-Britt Jurén 3NT N= Kn 400 12/30
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 N= 4 400 12/30
Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT S= 3 400 12/30
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Peter Engel - Maja Engel 5 N= K 400 12/30
Christina Kronlund - Thomas Ålander Inger Hermansson - Anita Ekberg 5 N= 4 400 12/30
Jan Schneider - Ester Schneider Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 N+2 7 150 6/36
Ingrid Wallin - Ann Lange Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N= K 110 4/38
Rolf Bergström - Kristina Bengtsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5 N-2 K -100 2/40
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT N-3 4 -150 0/42

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Väst giv
N-S i zon
832
D8732
K42
D9
D10754
9
Ekn6
8654
EKkn
E105
109753
K3
96
Kkn64
D8
Ekn1072

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N73934
S73934
Ö6104107
V5104107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 Ö-2 D 100 42/0
Britt Lindberg - Åke Lindström Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 S-1 9 -100 40/2
Peter Moricz - Eva Olsberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 Ö= 9 -110 37/5
Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 Ö= 9 -110 37/5
Sven Grahn - Wiveca Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT Ö+1 2 -120 33/9
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 2NT Ö= 4 -120 33/9
Kristi Meier - Per Nilsson Anita Olofsson - Mona Berge 3 Ö+1 9 -130 30/12
Milan Korac - Christina Leander Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3 V= D -140 26/16
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 V+1 2 -140 26/16
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 2 V+1 2 -140 26/16
Christina Kronlund - Thomas Ålander Inger Hermansson - Anita Ekberg 3 Ö+2 E -150 22/20
Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist Lars Jarming - Monica Lannerud 2 Ö+2 6 -170 16/26
Rolf Bergström - Kristina Bengtsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1 V+3 2 -170 16/26
Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 Ö+2 2 -170 16/26
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Peter Engel - Maja Engel 3 V+1 3 -170 16/26
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 V+1 2 -170 16/26
Willy Landgren - Bibi Jönsson Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 4 S-2 D -200 7/35
Mona Andersson - Yvonne Tolf Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 Ö+3 E -200 7/35
Ingrid Wallin - Ann Lange Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö+3 7 -200 7/35
Bengt Nilsson - Peter Gati Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö+3 Kn -200 7/35
Sonja Christensson - Ulla Öberg Stig Unoson - Ing-Britt Jurén 4 Ö= 6 -420 1/41
Jan Schneider - Ester Schneider Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 Ö= K -420 1/41

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Nord giv
alla i zon
kn942
Ekn75
ED2
75
K5
32
54
KDkn10963
D1086
KD
K107
E842
E73
109864
kn9863

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N39973
S39973
Ö104368
V104368
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Anita Olofsson - Mona Berge 4 N= E 620 41/1
Ingrid Wallin - Ann Lange Bengt Nilsson - Peter Gati 4 N= K 620 41/1
Kristi Meier - Per Nilsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 5D V-1 E 200 37/5
Rolf Bergström - Kristina Bengtsson Ann Christin Åxman - Marianne Falck 3 N+2 E 200 37/5
Lars Jarming - Monica Lannerud Willy Landgren - Bibi Jönsson 5 V-1 3 100 31/11
Anitha Lindgren - Marian Krook Christina Kronlund - Thomas Ålander 5 V-1 E 100 31/11
Anders Olsson - Sten Ahlgren Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 Ö-1 10 100 31/11
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Britt Lindberg - Åke Lindström 5 V-1 E 100 31/11
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N-1 6 -100 26/16
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 V= E -110 24/18
Milan Korac - Christina Leander Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 4 V= E -130 14/28
Sonja Christensson - Ulla Öberg Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 V+1 E -130 14/28
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Mona Andersson - Yvonne Tolf 4 V= E -130 14/28
Peter Moricz - Eva Olsberg Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 V= 7 -130 14/28
Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 V= E -130 14/28
Sven Grahn - Wiveca Lindström Peter Engel - Maja Engel 3 V+1 E -130 14/28
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Jan Schneider - Ester Schneider 4 V= E -130 14/28
Inger Hermansson - Anita Ekberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 V= E -130 14/28
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V= 5 -130 14/28
Stig Unoson - Ing-Britt Jurén Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N-2 E -200 3/39
Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist 5D N-1 E -200 3/39
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT Ö= 10 -600 0/42

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Öst giv
ingen i zon
9632
K96
4
kn10976
kn10
kn73
Ekn32
E852
EK
D10854
KD107
D3
D8754
E2
9865
K4

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N63493
S63493
Ö69948
V69947
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Jarming - Monica Lannerud Willy Landgren - Bibi Jönsson 6 Ö-3 5 150 42/0
Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist 3NT Ö-2 3 100 40/2
Rolf Bergström - Kristina Bengtsson Ann Christin Åxman - Marianne Falck 4 Ö-1 4 50 36/6
Stig Unoson - Ing-Britt Jurén Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 Ö-1 7 50 36/6
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Britt Lindberg - Åke Lindström 4 Ö-1 5 50 36/6
Anitha Lindgren - Marian Krook Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 Ö= 4 -110 32/10
Peter Moricz - Eva Olsberg Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 2 Ö+1 4 -140 29/13
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö= 5 -140 29/13
Kristi Meier - Per Nilsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö= E -420 18/24
Sonja Christensson - Ulla Öberg Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 Ö= 7 -420 18/24
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Mona Andersson - Yvonne Tolf 4 Ö= 4 -420 18/24
Karin Andrée - Agneta Dunemark Anita Olofsson - Mona Berge 4 Ö= 5 -420 18/24
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö= 4 -420 18/24
Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö= 4 -420 18/24
Ingrid Wallin - Ann Lange Bengt Nilsson - Peter Gati 4 Ö= 5 -420 18/24
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Jan Schneider - Ester Schneider 4 Ö= 5 -420 18/24
Anders Olsson - Sten Ahlgren Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 Ö= 4 -420 18/24
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö+1 4 -430 8/34
Milan Korac - Christina Leander Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 4 Ö+1 7 -450 3/39
Sven Grahn - Wiveca Lindström Peter Engel - Maja Engel 4 Ö+1 4 -450 3/39
Inger Hermansson - Anita Ekberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 Ö+1 4 -450 3/39
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö+1 4 -450 3/39

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Syd giv
N-S i zon
54
K7
E97
Dkn8754
Ekn2
Ekn1086
10865
2
KD10983
95
D42
109
76
D432
Kkn3
EK63

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N107756
S107756
Ö36684
V36684
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT N+2 K 150 41/1
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg 3 S+2 2 150 41/1
Kristi Meier - Per Nilsson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 N= K 130 35/7
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Peter Moricz - Eva Olsberg 3 N+1 K 130 35/7
Nina Nilsson - Jane Brändemar Jan Schneider - Ester Schneider 3 S+1 E 130 35/7
Ulla Borgström - Monica Wester Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3 S+1 2 130 35/7
Sonja Christensson - Ulla Öberg Anita Olofsson - Mona Berge 4 Ö-2 E 100 27/15
Rolf Bergström - Kristina Bengtsson Stig Unoson - Ing-Britt Jurén 5 Ö-2 E 100 27/15
Willy Landgren - Bibi Jönsson Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 4 Ö-2 K 100 27/15
Christina Kronlund - Thomas Ålander Britt Lindberg - Åke Lindström 3 V-2 E 100 27/15
Ingrid Wallin - Ann Lange Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö-1 E 50 19/23
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö-1 E 50 19/23
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 Ö-1 E 50 19/23
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Peter Engel - Maja Engel 3 Ö-1 E 50 19/23
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ann Christin Åxman - Marianne Falck 5 S-1 E -100 10/32
Mona Andersson - Yvonne Tolf Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist 5 S-1 E -100 10/32
Lars Jarming - Monica Lannerud Milan Korac - Christina Leander 5 N-1 K -100 10/32
Anitha Lindgren - Marian Krook Inger Hermansson - Anita Ekberg 5 S-1 E -100 10/32
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Bengt Nilsson - Peter Gati 1NT N-1 K -100 10/32
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 V= E -140 3/39
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 Ö= E -140 3/39
Sven Grahn - Wiveca Lindström Björn Klefbohm - Magnus Friberg 5 S-2 E -200 0/42

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Väst giv
Ö-V i zon
65
ED8
D986
10764
Ekn72
42
K732
K83
K98
1053
Ekn5
Ekn95
D1043
Kkn976
104
D2

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N22522
S22522
Ö10107108
V10107108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nina Nilsson - Jane Brändemar Jan Schneider - Ester Schneider 3NT Ö-3 9 300 42/0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 3NT V-2 6 200 38/4
Sven Grahn - Wiveca Lindström Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT V-2 8 200 38/4
Christina Kronlund - Thomas Ålander Britt Lindberg - Åke Lindström 4 Ö-2 K 200 38/4
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT Ö-1 9 100 31/11
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ann Christin Åxman - Marianne Falck 2 V-1 8 100 31/11
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2NT Ö-1 7 100 31/11
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Bengt Nilsson - Peter Gati 2NT Ö-1 7 100 31/11
Ulla Borgström - Monica Wester Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 2 S-1 3 -50 26/16
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Peter Moricz - Eva Olsberg 3 S-2 E -100 24/18
Rolf Bergström - Kristina Bengtsson Stig Unoson - Ing-Britt Jurén 2 Ö+1 6 -110 22/20
Sonja Christensson - Ulla Öberg Anita Olofsson - Mona Berge 1NT Ö+1 7 -120 17/25
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Mats Andersson - Claudia Sjöberg 1NT Ö+1 6 -120 17/25
Mona Andersson - Yvonne Tolf Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist 2NT Ö= 7 -120 17/25
Anitha Lindgren - Marian Krook Inger Hermansson - Anita Ekberg 2NT Ö= 7 -120 17/25
Lars Jarming - Monica Lannerud Milan Korac - Christina Leander 3 V= E -140 11/31
Ingrid Wallin - Ann Lange Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V= 8 -140 11/31
Kristi Meier - Per Nilsson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3 S-3 K -150 8/34
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2NT Ö+2 7 -180 6/36
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg 2 V+3 8 -200 4/38
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT V+1 8 -630 1/41
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Peter Engel - Maja Engel 3NT Ö+1 3 -630 1/41

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Nord giv
ingen i zon
kn10753
Dkn10
EKkn8
9

97652
7
KDkn10432
ED2
K43
D9643
E7
K9864
E8
1052
865

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 100
 NT
N283105
S283105
Ö105938
V94938
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Rutger Persson - Claes Nilsson 3D N+1 E 630 42/0
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Stig Unoson - Ing-Britt Jurén 4D N= E 590 40/2
Willy Landgren - Bibi Jönsson Mona Andersson - Yvonne Tolf 3 N+2 E 200 37/5
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 N+2 E 200 37/5
Sonja Christensson - Ulla Öberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 N+1 E 170 33/9
Ulla Borgström - Monica Wester Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N+2 E 170 33/9
Rolf Bergström - Kristina Bengtsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 N= E 140 29/13
Anitha Lindgren - Marian Krook Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 N= E 140 29/13
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist 4 V-2 E 100 24/18
Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Milan Korac - Christina Leander 5 V-2 E 100 24/18
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4D V-1 E 100 24/18
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 5 V-1 E 50 18/24
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Bengt Nilsson - Peter Gati 4 Ö-1 10 50 18/24
Jan Schneider - Ester Schneider Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V-1 K 50 18/24
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4D N-1 E -100 12/30
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anita Olofsson - Mona Berge 4D N-1 E -100 12/30
Inger Hermansson - Anita Ekberg Britt Lindberg - Åke Lindström 5D N-1 E -100 12/30
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg 4 V= 3 -130 8/34
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Kristi Meier - Per Nilsson 5 V= E -400 5/37
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT Ö= 4 -400 5/37
Ingrid Wallin - Ann Lange Peter Engel - Maja Engel 3NT Ö+1 K -430 2/40
Peter Moricz - Eva Olsberg Lars Jarming - Monica Lannerud 4D Ö= 4 -590 0/42

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Öst giv
N-S i zon
D4
K54
K109753
98
Kkn53
Ekn10
D
Ekn432
9876
863
kn86
KD7
E102
D972
E42
1065

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N49746
S49746
Ö94696
V94696
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Willy Landgren - Bibi Jönsson Mona Andersson - Yvonne Tolf 3 N= 9 110 42/0
Peter Moricz - Eva Olsberg Lars Jarming - Monica Lannerud 3 V-2 9 100 38/4
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Bengt Nilsson - Peter Gati 4 V-2 9 100 38/4
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 Ö-2 2 100 38/4
Sonja Christensson - Ulla Öberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö-1 7 50 33/9
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg 2 Ö-1 2 50 33/9
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V= 9 -110 29/13
Jan Schneider - Ester Schneider Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V= 8 -110 29/13
Ulla Borgström - Monica Wester Sven Grahn - Wiveca Lindström 2NT Ö= 7 -120 26/16
Inger Hermansson - Anita Ekberg Britt Lindberg - Åke Lindström 2 V+2 4 -130 24/18
Rolf Bergström - Kristina Bengtsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 Ö= 7 -140 13/29
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V= 4 -140 13/29
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Stig Unoson - Ing-Britt Jurén 3 Ö= 7 -140 13/29
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist 3 Ö= 7 -140 13/29
Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Milan Korac - Christina Leander 3 V= 9 -140 13/29
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 V= K -140 13/29
Ingrid Wallin - Ann Lange Peter Engel - Maja Engel 2 V+1 4 -140 13/29
Anitha Lindgren - Marian Krook Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 Ö= E -140 13/29
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 Ö+1 2 -140 13/29
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1 Ö+2 7 -140 13/29
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anita Olofsson - Mona Berge 3 V+1 3 -170 1/41
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Kristi Meier - Per Nilsson 2 Ö+2 7 -170 1/41

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Syd giv
Ö-V i zon
EK42
D
ED106
Ekn54
75
Kkn1062
K9854
6
9863
E843
3
K732
Dkn10
975
kn72
D1098

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N108598
S108598
Ö25844
V25845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Eva Olsberg Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 3NT N+3 6 490 42/0
Peter Engel - Maja Engel Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 N+1 3 450 40/2
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N+1 2 430 38/4
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ingrid Wallin - Ann Lange 5 N= 3 400 36/6
Stig Unoson - Ing-Britt Jurén Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3D Ö-1 D 200 34/8
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ann Christin Åxman - Marianne Falck 2 N+2 3 170 31/11
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 N+1 3 170 31/11
Rolf Bergström - Kristina Bengtsson Anita Olofsson - Mona Berge 4 N+1 E 150 28/14
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan Schneider - Ester Schneider 3 N= E 140 26/16
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Sonja Christensson - Ulla Öberg 2 N+1 3 110 24/18
Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 6 N-1 3 -50 17/25
Mona Andersson - Yvonne Tolf Milan Korac - Christina Leander 2 N-1 3 -50 17/25
Britt Lindberg - Åke Lindström Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT S-1 10 -50 17/25
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 N-1 2 -50 17/25
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N-1 3 -50 17/25
Christina Kronlund - Thomas Ålander Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg 5 N-1 3 -50 17/25
Karin Andrée - Agneta Dunemark Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3NT S-2 6 -100 6/36
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N-2 3 -100 6/36
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Inger Hermansson - Anita Ekberg 3NT S-2 2 -100 6/36
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bengt Nilsson - Peter Gati 3NT S-2 6 -100 6/36
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N-2 E -100 6/36
Lars Jarming - Monica Lannerud Kristi Meier - Per Nilsson 3NT S-3 6 -150 0/42

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Väst giv
alla i zon
kn64
kn763
kn865
D3

KD9
E10974
K10972
KD9853
E104
D
kn85
E1072
852
K32
E64

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N24445
S24445
Ö119998
V119998
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Kristina Bengtsson Anita Olofsson - Mona Berge 5 Ö-2 8 200 37/5
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT V-2 3 200 37/5
Peter Moricz - Eva Olsberg Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 5 Ö-2 E 200 37/5
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V-2 3 200 37/5
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bengt Nilsson - Peter Gati 3NT V-2 6 200 37/5
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT V-2 3 200 37/5
Karin Andrée - Agneta Dunemark Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3NT V-1 7 100 25/17
Stig Unoson - Ing-Britt Jurén Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 Ö-1 E 100 25/17
Lars Jarming - Monica Lannerud Kristi Meier - Per Nilsson 3NT Ö-1 2 100 25/17
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan Schneider - Ester Schneider 3NT V-1 3 100 25/17
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Inger Hermansson - Anita Ekberg 3NT Ö-1 8 100 25/17
Christina Kronlund - Thomas Ålander Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg 3 Ö-1 8 100 25/17
Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT V= 5 -600 12/30
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ann Christin Åxman - Marianne Falck 3NT Ö= 4 -600 12/30
Mona Andersson - Yvonne Tolf Milan Korac - Christina Leander 3NT V= 7 -600 12/30
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Sonja Christensson - Ulla Öberg 3NT V= 3 -600 12/30
Britt Lindberg - Åke Lindström Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT Ö= 8 -600 12/30
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ingrid Wallin - Ann Lange 3NT V= 3 -600 12/30
Peter Engel - Maja Engel Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT V= 3 -600 12/30
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT V+1 3 -630 2/40
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT V+1 5 -630 2/40
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT V+1 5 -630 2/40

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Nord giv
N-S i zon
EKkn974
10852
2
K6
10
EK76
ED108
E1042
D632
D4
54
D9873
85
kn93
Kkn9763
kn5

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N25363
S25463
Ö118869
V118879
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Ingrid Wallin - Ann Lange 3 V-1 K 50 42/0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Rolf Bergström - Kristina Bengtsson 2 N-1 4 -100 38/4
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 N-1 4 -100 38/4
Peter Engel - Maja Engel Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 N-1 7 -100 38/4
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 Ö= 8 -110 34/8
Willy Landgren - Bibi Jönsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö+1 8 -150 26/16
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3 Ö+2 5 -150 26/16
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Anita Olofsson - Mona Berge 4 Ö+1 8 -150 26/16
Britt Lindberg - Åke Lindström Jan Schneider - Ester Schneider 2NT Ö+1 Kn -150 26/16
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 Ö+2 8 -150 26/16
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö+1 8 -150 26/16
Bengt Nilsson - Peter Gati Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö+2 8 -150 26/16
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lars Jarming - Monica Lannerud 3 Ö+3 5 -170 18/24
Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist Ann Christin Åxman - Marianne Falck 3 N-2 D -200 12/30
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Stig Unoson - Ing-Britt Jurén 2 N-2 5 -200 12/30
Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg Inger Hermansson - Anita Ekberg 2 N-2 5 -200 12/30
Anitha Lindgren - Marian Krook Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 N-2 D -200 12/30
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N-2 4 -200 12/30
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Sonja Christensson - Ulla Öberg 3 N-3 5 -300 6/36
Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Kristi Meier - Per Nilsson 2 N-5 5 -500 4/38
Peter Moricz - Eva Olsberg Mona Andersson - Yvonne Tolf 3D V+1 E -630 2/40
Milan Korac - Christina Leander Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3D N-3 5 -800 0/42

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn85
E654
KD
E72
E962
KD72
10987
kn
K
98
E6542
108653
10743
kn103
kn3
KD94

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N63676
S63676
Ö710755
V710755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist Ann Christin Åxman - Marianne Falck 1NT N+2 6 150 41/1
Ulla Borgström - Monica Wester Ingrid Wallin - Ann Lange 1NT N+2 2 150 41/1
Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Kristi Meier - Per Nilsson 1NT N+1 5 120 34/8
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Sonja Christensson - Ulla Öberg 1NT N+1 6 120 34/8
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Rolf Bergström - Kristina Bengtsson 1NT N+1 3 120 34/8
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Nina Nilsson - Jane Brändemar 1NT N+1 2 120 34/8
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT N+1 4 120 34/8
Peter Engel - Maja Engel Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 2 S= Kn 110 28/14
Milan Korac - Christina Leander Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1NT N= 5 90 23/19
Willy Landgren - Bibi Jönsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1NT N= 5 90 23/19
Peter Moricz - Eva Olsberg Mona Andersson - Yvonne Tolf 1NT N= 4 90 23/19
Bengt Nilsson - Peter Gati Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT N= 3 90 23/19
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Stig Unoson - Ing-Britt Jurén 2NT N-1 5 -50 14/28
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3NT N-1 2 -50 14/28
Britt Lindberg - Åke Lindström Jan Schneider - Ester Schneider 1NT N-1 2 -50 14/28
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 1NT N-1 5 -50 14/28
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 S-1 Kn -50 14/28
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lars Jarming - Monica Lannerud 3 N-2 6 -100 5/37
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Anita Olofsson - Mona Berge 3NT N-2 9 -100 5/37
Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg Inger Hermansson - Anita Ekberg 3 S-2 Kn -100 5/37
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 S-2 Kn -100 5/37
Anitha Lindgren - Marian Krook Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT N-3 2 -150 0/42

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Syd giv
alla i zon
973
D864
73
E742
EKD84
E752
kn
KD9
105
Kkn9
D1085
kn1065
kn62
103
EK9642
83

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N25323
S25323
Ö118101110
V118101110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ann Christin Åxman - Marianne Falck 4 V-1 E 100 41/1
Anitha Lindgren - Marian Krook Bengt Nilsson - Peter Gati 4 V-1 E 100 41/1
Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 V= 7 -110 38/4
Milan Korac - Christina Leander Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 V+1 7 -140 32/10
Kristi Meier - Per Nilsson Mona Andersson - Yvonne Tolf 2 V+1 7 -140 32/10
Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist Stig Unoson - Ing-Britt Jurén 2 V+1 7 -140 32/10
Lars Jarming - Monica Lannerud Sonja Christensson - Ulla Öberg 2 V+1 7 -140 32/10
Sven Grahn - Wiveca Lindström Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 V= E -140 32/10
Anita Olofsson - Mona Berge Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 Ö+2 E -170 24/18
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan Schneider - Ester Schneider 2 V+2 7 -170 24/18
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ingrid Wallin - Ann Lange 2 V+2 7 -170 24/18
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 V+3 7 -200 20/22
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 1 V+5 4 -230 18/24
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Inger Hermansson - Anita Ekberg 3NT Ö= E -600 16/26
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Rolf Bergström - Kristina Bengtsson 4 V= E -620 14/28
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3NT Ö+1 E -630 7/35
Peter Moricz - Eva Olsberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT Ö+1 E -630 7/35
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 3NT Ö+1 E -630 7/35
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3NT Ö+1 E -630 7/35
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ulla Borgström - Monica Wester 3NT Ö+1 6 -630 7/35
Rutger Persson - Claes Nilsson Peter Engel - Maja Engel 3NT Ö+1 E -630 7/35
Anders Olsson - Sten Ahlgren Britt Lindberg - Åke Lindström 4 V+1 7 -650 0/42

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.07.22

Väst giv
ingen i zon
kn963
Dkn973
52
E3
EK52
E6
EKD3
D62
D108
10
kn9764
K1074
74
K8542
108
kn985

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N21711
S21711
Ö111261210
V111261210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 V+4 E -170 42/0
Milan Korac - Christina Leander Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5 Ö= 5 -400 35/7
Peter Moricz - Eva Olsberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT V= D -400 35/7
Lars Jarming - Monica Lannerud Sonja Christensson - Ulla Öberg 3NT V= 3 -400 35/7
Ingrid Modén-Öberg - Ulla Wästberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 5 Ö= 2 -400 35/7
Anders Olsson - Sten Ahlgren Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT V= D -400 35/7
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3NT V= D -400 35/7
Kristi Meier - Per Nilsson Mona Andersson - Yvonne Tolf 3NT V+1 7 -430 18/24
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 3NT V+1 3 -430 18/24
Anita Olofsson - Mona Berge Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT V+1 9 -430 18/24
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Rolf Bergström - Kristina Bengtsson 3NT V+1 3 -430 18/24
Sven Grahn - Wiveca Lindström Christina Kronlund - Thomas Ålander 3NT V+1 3 -430 18/24
Anitha Lindgren - Marian Krook Bengt Nilsson - Peter Gati 3NT V+1 7 -430 18/24
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan Schneider - Ester Schneider 3NT V+1 D -430 18/24
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Inger Hermansson - Anita Ekberg 3NT V+1 3 -430 18/24
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT V+1 7 -430 18/24
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V+1 7 -430 18/24
Rutger Persson - Claes Nilsson Peter Engel - Maja Engel 3NT V+1 7 -430 18/24
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ingrid Wallin - Ann Lange 4 V+1 E -450 6/36
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ann Christin Åxman - Marianne Falck 3NT V+2 D -460 3/39
Stig Unoson - Ing-Britt Jurén Göran Nyqvist - Pyttsi Flodqvist 3NT V+2 D -460 3/39
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3NT V+3 E -490 0/42