Kommande tävlingar
24/08 Munka Ljungby BS - Guldtävling
07/09 SM Par Junior, direktfinal
07/09 BK Albrekts - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
04/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
04/08 Guldgruvan - Final I
04/08 Guldgruvan - Final H
BK Bridgehuset » onsdag 18.30 hcp o partnergaranti max 54 par 2014-11-19 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 18.30 hcp o partnergaranti max 54 par 2014-11-19

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Nord giv
ingen i zon
98
E98
652
EK842
ED32
KD5
Kkn1043
9
107654
10643

Dkn53
Kkn
kn72
ED987
1076

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N77545
S77546
Ö66897
V66897
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Sven Grahn - Wiveca Lindström 1 V-2 E 100 52/0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 Ö-1 2 50 47/5
Jan Clementsson - Lars Becklén Grete Derand - Susanne Ramel 3 V-1 E 50 47/5
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 2 V-1 E 50 47/5
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Junot Delcomyn - Leif Karlsson 2 Ö-1 10 50 47/5
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Göran Wennervall - Åke Jönsson 3 N-2 10 -100 40/12
Jan Schneider - Ester Schneider Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT S-2 3 -100 40/12
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 S-2 9 -100 40/12
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Britt Lindberg - Mona Andersson 3 V= E -140 30/22
Christer Ekberg - Lars V Andersson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 Ö= E -140 30/22
Lena Goldberg - Teddy Wald Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 Ö= 6 -140 30/22
Göran Olsson - Karin Eresund Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm 3 Ö= E -140 30/22
Rutger Persson - Claes Nilsson Ove Jönsson - Thore Lindström 2 V+1 E -140 30/22
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 3 Ö= 10 -140 30/22
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 V+1 E -140 30/22
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Hans Antolin - Jan-Åke Roos 2NT N-3 7 -150 22/30
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö+2 E -170 15/37
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Henrik Swensson - Rogert Dalgart 2 V+2 E -170 15/37
Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe MajLis Tengblad - Margaretha Olsson 3 V+1 E -170 15/37
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö+2 6 -170 15/37
Per Boberg - Kerstin Boberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 V+1 E -170 15/37
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 Ö+1 E -170 15/37
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Anitha Lindgren - Marian Krook 2 V+3 E -200 6/46
Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck Sonja Christensson - Ulla Öberg 4 N-4 6 -200 6/46
Bo Hedberg - Nancy Thern Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö+2 E -200 6/46
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Håkan Litsegård - Ulfur Arnason 4 Ö= 10 -420 1/51
Lars G Svensson - Greger Jonsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö= 8 -420 1/51

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Öst giv
N-S i zon
Dkn4
107
K1062
K1098
976
ED53
E7
ED74
EK3
K864
kn843
kn6
10852
kn92
D95
532

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N44244
S44244
Ö981189
V981189
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Boberg - Kerstin Boberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 6 Ö-2 5 100 51/1
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Hans Antolin - Jan-Åke Roos 6 V-2 8 100 51/1
Jan Clementsson - Lars Becklén Grete Derand - Susanne Ramel 6 V-1 10 50 47/5
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 6 Ö-1 5 50 47/5
Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck Sonja Christensson - Ulla Öberg 2NT V= 2 -120 44/8
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Britt Lindberg - Mona Andersson 2 V+2 10 -170 40/12
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö+1 2 -170 40/12
Rutger Persson - Claes Nilsson Ove Jönsson - Thore Lindström 2 V+2 8 -170 40/12
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Göran Wennervall - Åke Jönsson 3NT V= 8 -400 36/16
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V= 4 -420 23/29
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Henrik Swensson - Rogert Dalgart 4 Ö= 2 -420 23/29
Ragnar Carstam - Helene Carstam Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 4 Ö= 2 -420 23/29
Lena Goldberg - Teddy Wald Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 Ö= 2 -420 23/29
Göran Olsson - Karin Eresund Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm 4 Ö= 2 -420 23/29
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V= 8 -420 23/29
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 4 Ö= 2 -420 23/29
Jan Schneider - Ester Schneider Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V= 7 -420 23/29
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö= 5 -420 23/29
Lars G Svensson - Greger Jonsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö= 10 -420 23/29
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 V= D -420 23/29
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 Ö= 2 -420 23/29
Christer Ekberg - Lars V Andersson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö+1 5 -450 7/45
Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe MajLis Tengblad - Margaretha Olsson 4 Ö+1 5 -450 7/45
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Håkan Litsegård - Ulfur Arnason 4 Ö+1 5 -450 7/45
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V+1 10 -450 7/45
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Junot Delcomyn - Leif Karlsson 5NT V= 8 -460 2/50
Bo Hedberg - Nancy Thern Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö+2 K -480 0/52

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Syd giv
Ö-V i zon
D74
8
EDkn93
Ekn53
EK93
K2
7542
K98
kn52
ED943
K10
D102
1086
kn10765
86
764

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N56544
S56544
Ö77898
V77898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Christensson - Ulla Öberg Göran Wennervall - Åke Jönsson 4 Ö-3 8 300 48/4
Ragnar Carstam - Helene Carstam Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck 4 Ö-3 8 300 48/4
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Håkan Litsegård - Ulfur Arnason 4 V-3 3 300 48/4
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT V-3 8 300 48/4
Bo Hedberg - Nancy Thern Göran Olsson - Karin Eresund 3NT V-3 3 300 48/4
Christer Ekberg - Lars V Andersson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö-2 6 200 37/15
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lena Goldberg - Teddy Wald 3NT Ö-2 Kn 200 37/15
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Junot Delcomyn - Leif Karlsson 3NT Ö-2 4 200 37/15
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö-2 8 200 37/15
Ove Jönsson - Thore Lindström Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT V-2 D 200 37/15
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT Ö-2 8 200 37/15
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Anitha Lindgren - Marian Krook 2 Ö-1 8 100 25/27
Jan Clementsson - Lars Becklén Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 Ö-1 8 100 25/27
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2NT V-1 9 100 25/27
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Agneta Johansson - Lars Svensson 2 Ö-1 8 100 25/27
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Jan Schneider - Ester Schneider 4 V-1 8 100 25/27
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT V-1 E 100 25/27
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Barbro Söderberg - Birgit Andersson 2 Ö= 8 -110 16/36
Rutger Persson - Claes Nilsson Per Boberg - Kerstin Boberg 2 Ö= 6 -110 16/36
Lars G Svensson - Greger Jonsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 V= 8 -110 16/36
Britt Lindberg - Mona Andersson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT Ö+1 8 -120 11/41
Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 2NT Ö= 5 -120 11/41
MajLis Tengblad - Margaretha Olsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 V= 8 -140 5/47
Grete Derand - Susanne Ramel Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe 2 Ö+1 8 -140 5/47
Anders Olsson - Sten Ahlgren Karin Sjögren - Louise Nordlindh 2 Ö+1 8 -140 5/47
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 2 V+1 8 -140 5/47
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3NT Ö= 6 -600 0/52

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Väst giv
alla i zon
8
ED10652
kn1082
107
743
3
E9743
Dkn64
E92
Kkn94
K65
EK9
KDkn1065
87
D
8532

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N43563
S43563
Ö9108710
V9108710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Greger Jonsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT Ö-2 7 200 52/0
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V-1 8 100 47/5
Grete Derand - Susanne Ramel Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe 4 V-1 8 100 47/5
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT Ö-1 K 100 47/5
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö-1 K 100 47/5
Rutger Persson - Claes Nilsson Per Boberg - Kerstin Boberg 3 N-1 E -100 42/10
MajLis Tengblad - Margaretha Olsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 V= 8 -110 39/13
Ove Jönsson - Thore Lindström Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 V= 8 -110 39/13
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Håkan Litsegård - Ulfur Arnason 2NT V= 2 -120 36/16
Jan Clementsson - Lars Becklén Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2NT Ö+1 K -150 32/20
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Junot Delcomyn - Leif Karlsson 2NT Ö+1 K -150 32/20
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 2NT Ö+1 K -150 32/20
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Agneta Johansson - Lars Svensson 2 S-2 D -200 27/25
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N-2 E -200 27/25
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Barbro Söderberg - Birgit Andersson 2 S-3 3 -300 21/31
Christer Ekberg - Lars V Andersson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S-3 3 -300 21/31
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 N-3 E -300 21/31
Bo Hedberg - Nancy Thern Göran Olsson - Karin Eresund 4 S-3 E -300 21/31
Sonja Christensson - Ulla Öberg Göran Wennervall - Åke Jönsson 3NT Ö= K -600 10/42
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lena Goldberg - Teddy Wald 3NT Ö= K -600 10/42
Anders Olsson - Sten Ahlgren Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3NT Ö= K -600 10/42
Britt Lindberg - Mona Andersson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö= K -600 10/42
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Jan Schneider - Ester Schneider 3NT Ö= K -600 10/42
Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 3NT Ö= K -600 10/42
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT Ö= K -600 10/42
Ragnar Carstam - Helene Carstam Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck 3D S-3 D -800 1/51
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 3D N-3 K -800 1/51

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Nord giv
N-S i zon
1092
8642
2
ED1072
Kkn
Kkn97
9873
K96
D643
D53
E106
853
E875
E10
KDkn54
kn4

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N997109
S997109
Ö33534
V33534
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3NT S= 7 600 52/0
Christer Ekberg - Lars V Andersson Anitha Lindgren - Marian Krook 1NT N+3 8 180 50/2
Håkan Litsegård - Ulfur Arnason Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck 1 S+3 6 170 47/5
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1 S+3 6 170 47/5
Grete Derand - Susanne Ramel Nina Nilsson - Jane Brändemar 1NT S+2 9 150 43/9
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 1NT S+2 7 150 43/9
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Sonja Christensson - Ulla Öberg 1 S+2 6 140 34/18
Göran Wennervall - Åke Jönsson Ragnar Carstam - Helene Carstam 1 S+2 6 140 34/18
Anders Olsson - Sten Ahlgren Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 1 S+2 6 140 34/18
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Sven Grahn - Wiveca Lindström 1 S+2 7 140 34/18
Ove Jönsson - Thore Lindström Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 S+1 7 140 34/18
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Lars G Svensson - Greger Jonsson 2 S+1 9 140 34/18
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 S+1 9 140 34/18
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Göran Olsson - Karin Eresund 1NT N+1 6 120 26/26
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Barbro Söderberg - Birgit Andersson 1 S+1 6 110 17/35
MajLis Tengblad - Margaretha Olsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S= 9 110 17/35
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 S= 9 110 17/35
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Jan Clementsson - Lars Becklén 1 S+1 6 110 17/35
Britt Lindberg - Mona Andersson Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 2 S+1 7 110 17/35
Agneta Johansson - Lars Svensson Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 1 S+1 7 110 17/35
Rutger Persson - Claes Nilsson Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 2 S= 9 110 17/35
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 1 S+2 6 110 17/35
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Per Boberg - Kerstin Boberg 2 Ö-2 E 100 8/44
Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe Lena Goldberg - Teddy Wald 1 S= 9 80 6/46
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 S-1 6 -100 3/49
Bo Hedberg - Nancy Thern Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 S-1 9 -100 3/49
Jan Schneider - Ester Schneider Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm 4 S-2 7 -200 0/52

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Öst giv
Ö-V i zon
6
7542
D93
E9875
75
kn
K1086542
KD10
D1084
EK10
Ekn7
642
EKkn932
D9863

kn3

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N72974
S72973
Ö510359
V510359
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Litsegård - Ulfur Arnason Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck 6 V-2 E 200 51/1
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT Ö-2 E 200 51/1
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Sonja Christensson - Ulla Öberg 3 S= 7 140 46/6
Ove Jönsson - Thore Lindström Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 S= D 140 46/6
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 S+1 7 140 46/6
Christer Ekberg - Lars V Andersson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V-1 6 100 39/13
Anders Olsson - Sten Ahlgren Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö-1 8 100 39/13
Britt Lindberg - Mona Andersson Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 4 V-1 7 100 39/13
Rutger Persson - Claes Nilsson Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 4 Ö-1 E 100 39/13
Grete Derand - Susanne Ramel Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 S-2 7 -100 30/22
Göran Wennervall - Åke Jönsson Ragnar Carstam - Helene Carstam 4 S-2 K -100 30/22
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 S-2 7 -100 30/22
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 S-2 Kn -100 30/22
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 3 S-2 7 -100 30/22
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Barbro Söderberg - Birgit Andersson 2 V+1 6 -110 23/29
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 V= 6 -110 23/29
MajLis Tengblad - Margaretha Olsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V+1 6 -130 20/32
Agneta Johansson - Lars Svensson Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 4 S-3 Kn -150 18/34
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Jan Clementsson - Lars Becklén 3D S-2 K -300 15/37
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4D S-2 Kn -300 15/37
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4D S-3 Kn -500 11/41
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Göran Olsson - Karin Eresund 5D S-3 5 -500 11/41
Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe Lena Goldberg - Teddy Wald 3NT Ö= 9 -600 7/45
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö= E -600 7/45
Jan Schneider - Ester Schneider Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm 3NT Ö+1 E -630 3/49
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT Ö+1 E -630 3/49
Bo Hedberg - Nancy Thern Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4D S-4 K -800 0/52

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Syd giv
alla i zon
1063
kn864
Ekn9864
Dkn542
D3
D53
EKkn
87
E10752
K72
842
EK9
K9
10
D1097653

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -500
 NT
N88674
S88674
Ö54558
V55569
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 V-4 E 400 52/0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan Schneider - Ester Schneider 2 V-3 E 300 50/2
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Britt Lindberg - Mona Andersson 1 V-2 6 200 42/10
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT V-2 8 200 42/10
Ragnar Carstam - Helene Carstam Henrik Swensson - Rogert Dalgart 2 V-2 5 200 42/10
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Christer Ekberg - Lars V Andersson 2 V-2 E 200 42/10
Göran Olsson - Karin Eresund Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V-2 E 200 42/10
Per Boberg - Kerstin Boberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT V-2 6 200 42/10
Rutger Persson - Claes Nilsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 V-2 E 200 42/10
Lena Goldberg - Teddy Wald Jan Clementsson - Lars Becklén 2 S+1 E 110 33/19
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 3 S= 5 110 33/19
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 V-1 E 100 30/22
Sonja Christensson - Ulla Öberg Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe 2 S= 5 90 27/25
Grete Derand - Susanne Ramel Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S= 4 90 27/25
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 S-1 D -100 16/36
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 N-1 D -100 16/36
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck 4 S-1 D -100 16/36
Anders Olsson - Sten Ahlgren Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 3 S-1 2 -100 16/36
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 S-1 D -100 16/36
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 N-1 8 -100 16/36
Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S-1 4 -100 16/36
Ove Jönsson - Thore Lindström Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 3 S-1 5 -100 16/36
Lars G Svensson - Greger Jonsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3 S-1 D -100 16/36
Bo Hedberg - Nancy Thern Junot Delcomyn - Leif Karlsson 2 V= 2 -110 6/46
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 2NT Ö+1 7 -150 4/48
Göran Wennervall - Åke Jönsson Håkan Litsegård - Ulfur Arnason 3D S-2 D -500 2/50
MajLis Tengblad - Margaretha Olsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V= 9 -600 0/52

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Väst giv
ingen i zon
Ekn654
kn
K92
EDkn5
D
D10953
D765
974
1082
EK8742
Ekn4
10
K973
6
1083
K8632

Optimalt kontrakt: 5D V-1 100
 NT
N1053105
S1053105
Ö281033
V281033
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4D N+1 10 690 52/0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe 4 N+1 E 450 48/4
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 4 N+1 E 450 48/4
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 N+1 E 450 48/4
Ragnar Carstam - Helene Carstam Henrik Swensson - Rogert Dalgart 4 N= E 420 35/17
Göran Wennervall - Åke Jönsson Håkan Litsegård - Ulfur Arnason 4 N= E 420 35/17
Lena Goldberg - Teddy Wald Jan Clementsson - Lars Becklén 4 N= 10 420 35/17
Göran Olsson - Karin Eresund Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N= E 420 35/17
Per Boberg - Kerstin Boberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N= 10 420 35/17
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N= E 420 35/17
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N= E 420 35/17
Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N= 10 420 35/17
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan Schneider - Ester Schneider 4 N= E 420 35/17
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 4 S= 3 420 35/17
Anders Olsson - Sten Ahlgren Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 3 N+3 E 230 24/28
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Britt Lindberg - Mona Andersson 3 N+2 K 200 21/31
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 N+2 E 200 21/31
Grete Derand - Susanne Ramel Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5D Ö-1 K 100 18/34
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 5 Ö-1 3 50 14/38
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Christer Ekberg - Lars V Andersson 5 Ö-1 K 50 14/38
Ove Jönsson - Thore Lindström Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 5 Ö-1 3 50 14/38
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck 4 V= E -420 9/43
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 4 Ö= 3 -420 9/43
Rutger Persson - Claes Nilsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö+1 3 -450 5/47
Lars G Svensson - Greger Jonsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 5 Ö= 3 -450 5/47
MajLis Tengblad - Margaretha Olsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 Ö+2 K -480 2/50
Bo Hedberg - Nancy Thern Junot Delcomyn - Leif Karlsson 5D Ö= K -650 0/52

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Nord giv
Ö-V i zon
ED7
Dkn4
7643
E65
kn82
10632
E8
K1073
953
97
KDkn1092
Dkn
K1064
EK85
5
9842

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N96997
S96997
Ö47444
V47444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook Grete Derand - Susanne Ramel 3NT N= K 400 52/0
Lars G Svensson - Greger Jonsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3 S+1 E 170 50/2
Håkan Litsegård - Ulfur Arnason Jan Clementsson - Lars Becklén 1NT N+2 K 150 40/12
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 1NT N+2 K 150 40/12
Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck Karin Sjögren - Louise Nordlindh 1NT N+2 K 150 40/12
Lena Goldberg - Teddy Wald Henrik Swensson - Rogert Dalgart 1NT N+2 K 150 40/12
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT N+2 K 150 40/12
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 1NT N+2 K 150 40/12
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 1NT N+2 K 150 40/12
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2NT S+1 7 150 40/12
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan Schneider - Ester Schneider 1NT N+2 K 150 40/12
MajLis Tengblad - Margaretha Olsson Barbro Söderberg - Birgit Andersson 2 S+1 4 140 27/25
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Göran Wennervall - Åke Jönsson 2 S+1 E 140 27/25
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 3 S= E 140 27/25
Bo Hedberg - Nancy Thern Per Boberg - Kerstin Boberg 3 S= 2 140 27/25
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm 2 S= E 110 22/30
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ove Jönsson - Thore Lindström 2 Ö-1 E 100 20/32
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT N= 9 90 14/38
Anders Olsson - Sten Ahlgren Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 1NT N= K 90 14/38
Agneta Johansson - Lars Svensson Göran Olsson - Karin Eresund 1NT N= 9 90 14/38
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT N= 9 90 14/38
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 1NT N= 9 90 14/38
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Pass   8/44
Sonja Christensson - Ulla Öberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT N-1 9 -50 4/48
Ragnar Carstam - Helene Carstam Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe 2NT N-1 K -50 4/48
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Junot Delcomyn - Leif Karlsson 3 S-1 E -50 4/48
Britt Lindberg - Mona Andersson Christer Ekberg - Lars V Andersson 2 Ö= E -90 0/52

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Öst giv
alla i zon
KD32
D9742
982
5
kn84
108
104
KD8764
E6
Ekn3
E7653
E92
10975
K65
KDkn
kn103

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N23874
S23874
Ö118569
V118569
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Göran Wennervall - Åke Jönsson 2 Ö= 10 -90 52/0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 3 N-1 E -100 50/2
Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 V= K -110 47/5
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 V= 3 -110 47/5
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT V+2 3 -150 37/15
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT Ö+2 Kn -150 37/15
Anders Olsson - Sten Ahlgren Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 2NT V+1 2 -150 37/15
Lena Goldberg - Teddy Wald Henrik Swensson - Rogert Dalgart 1NT Ö+2 K -150 37/15
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm 1NT Ö+2 K -150 37/15
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2NT Ö+1 K -150 37/15
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 1NT Ö+2 K -150 37/15
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ove Jönsson - Thore Lindström 1NT Ö+2 K -150 37/15
Ragnar Carstam - Helene Carstam Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe 2NT Ö+2 7 -180 23/29
Anitha Lindgren - Marian Krook Grete Derand - Susanne Ramel 1NT Ö+3 K -180 23/29
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT V+3 4 -180 23/29
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT V+2 2 -180 23/29
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2NT V+2 4 -180 23/29
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan Schneider - Ester Schneider 2NT V+2 2 -180 23/29
Håkan Litsegård - Ulfur Arnason Jan Clementsson - Lars Becklén 1NT Ö+4 K -210 13/39
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 1NT Ö+4 K -210 13/39
Britt Lindberg - Mona Andersson Christer Ekberg - Lars V Andersson 1NT Ö+4 K -210 13/39
Lars G Svensson - Greger Jonsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 1NT Ö+4 K -210 13/39
MajLis Tengblad - Margaretha Olsson Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3NT Ö= K -600 5/47
Sonja Christensson - Ulla Öberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT Ö= 5 -600 5/47
Agneta Johansson - Lars Svensson Göran Olsson - Karin Eresund 3NT Ö= K -600 5/47
Bo Hedberg - Nancy Thern Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT Ö= 5 -600 5/47
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Junot Delcomyn - Leif Karlsson 3NT Ö+2 K -660 0/52

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Syd giv
ingen i zon
106
109876
84
KD64
7
Dkn42
Kkn76532
10
KDkn942
5
ED
Ekn87
E853
EK3
109
9532

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N62623
S62623
Ö611799
V611799
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö-2 E 100 50/2
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bengt Rylander - Terezia Lagerman 5 V-2 4 100 50/2
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm 6D V-1 K 100 50/2
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 V-1 10 50 42/10
Ragnar Carstam - Helene Carstam Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö-1 E 50 42/10
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Grete Derand - Susanne Ramel 4 Ö-1 10 50 42/10
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Per Boberg - Kerstin Boberg 5 V-1 K 50 42/10
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 5 Ö-1 E 50 42/10
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 2 Ö+1 E -140 36/16
Håkan Litsegård - Ulfur Arnason Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe 4 V+2 K -170 32/20
Britt Lindberg - Mona Andersson MajLis Tengblad - Margaretha Olsson 3 Ö+1 K -170 32/20
Jan Schneider - Ester Schneider Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3 Ö+1 E -170 32/20
Christer Ekberg - Lars V Andersson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö+2 E -200 28/24
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Anitha Lindgren - Marian Krook 5 V= K -400 22/30
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Henrik Swensson - Rogert Dalgart 5 V= 10 -400 22/30
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 5 V= K -400 22/30
Lars G Svensson - Greger Jonsson Rutger Persson - Claes Nilsson 5 V= 10 -400 22/30
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 V= K -400 22/30
Göran Olsson - Karin Eresund Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö= E -420 14/38
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Ove Jönsson - Thore Lindström 4 Ö= K -420 14/38
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö= K -420 14/38
Sonja Christensson - Ulla Öberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 Ö+1 E -450 8/44
Lena Goldberg - Teddy Wald Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck 4 Ö+1 E -450 8/44
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö+1 E -450 8/44
Göran Wennervall - Åke Jönsson Jan Clementsson - Lars Becklén 3NT Ö+2 10 -460 4/48
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 5D V= K -550 1/51
Bo Hedberg - Nancy Thern Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 5D V= 10 -550 1/51

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Väst giv
N-S i zon
EDkn94
4
7643
1042
105
EDkn76
ED
ED75
K732
K1053
9
K986
86
982
Kkn10852
kn3

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N17141
S17141
Ö12612812
V12612812
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Henrik Swensson - Rogert Dalgart 4 Ö-1 2 50 52/0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö= 10 -420 50/2
Håkan Litsegård - Ulfur Arnason Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe 4 V+1 2 -450 40/12
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 4 V+1 2 -450 40/12
Britt Lindberg - Mona Andersson MajLis Tengblad - Margaretha Olsson 4 V+1 7 -450 40/12
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Ove Jönsson - Thore Lindström 4 V+1 2 -450 40/12
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Per Boberg - Kerstin Boberg 4 V+1 4 -450 40/12
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 4 V+1 4 -450 40/12
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 5 V= 4 -450 40/12
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V+1 4 -450 40/12
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 V+1 E -450 40/12
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 V+1 4 -480 19/33
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V+2 E -480 19/33
Sonja Christensson - Ulla Öberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 V+2 E -480 19/33
Christer Ekberg - Lars V Andersson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V+2 4 -480 19/33
Ragnar Carstam - Helene Carstam Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V+2 7 -480 19/33
Lena Goldberg - Teddy Wald Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck 4 V+2 7 -480 19/33
Göran Olsson - Karin Eresund Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V+2 E -480 19/33
Jan Schneider - Ester Schneider Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4 Ö+2 E -480 19/33
Lars G Svensson - Greger Jonsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+2 E -480 19/33
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 5 V+1 E -480 19/33
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V+2 E -480 19/33
Bo Hedberg - Nancy Thern Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 5 V+1 E -480 19/33
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 6 V= 7 -980 3/49
Göran Wennervall - Åke Jönsson Jan Clementsson - Lars Becklén 6 V= 10 -980 3/49
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Grete Derand - Susanne Ramel 6 V= E -980 3/49
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm 6 V= E -980 3/49

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Nord giv
alla i zon
762

E9863
EDkn54
983
432
KDkn4
972
54
EKDkn9865
2
63
EKDkn10
107
1075
K108

Optimalt kontrakt: 7 N= 2210
 NT
N11115135
S11115135
Ö22802
V22802
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Litsegård - Ulfur Arnason Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 6 S+1 4 1460 52/0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Göran Olsson - Karin Eresund 6D Ö-4 E 1100 50/2
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Ove Jönsson - Thore Lindström 5D Ö-3 E 800 47/5
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Björn Klefbohm - Magnus Friberg 5D Ö-3 E 800 47/5
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck 5 S+2 K 710 42/10
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe 4 S+3 2 710 42/10
Per Boberg - Kerstin Boberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 S+3 4 710 42/10
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Lena Goldberg - Teddy Wald 5 S+1 2 680 33/19
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Christer Ekberg - Lars V Andersson 4 S+2 2 680 33/19
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 S+2 2 680 33/19
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 S+2 2 680 33/19
Jan Schneider - Ester Schneider Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S+2 4 680 33/19
Bo Hedberg - Nancy Thern Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 5 S+1 4 680 33/19
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Jan Clementsson - Lars Becklén 4 S+1 K 650 21/31
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Göran Wennervall - Åke Jönsson 4 S+1 K 650 21/31
Anitha Lindgren - Marian Krook Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 S+1 K 650 21/31
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ragnar Carstam - Helene Carstam 4 S+1 K 650 21/31
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S+1 2 650 21/31
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 4 S+1 K 650 21/31
Grete Derand - Susanne Ramel Britt Lindberg - Mona Andersson 4D Ö-2 E 500 14/38
Sonja Christensson - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 Ö-3 E 300 12/40
MajLis Tengblad - Margaretha Olsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö-2 E 200 6/46
Agneta Johansson - Lars Svensson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 Ö-2 E 200 6/46
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Junot Delcomyn - Leif Karlsson 4 Ö-2 E 200 6/46
Lars G Svensson - Greger Jonsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö-2 E 200 6/46
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö-2 E 200 6/46
Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö-1 E 100 0/52

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Öst giv
ingen i zon
D1032
E93
KD9
653
kn764
K1084
kn8
E98
E5
65
107632
K1072
K98
Dkn72
E54
Dkn4

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N67889
S67899
Ö66444
V66544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe 3NT S+1 8 430 51/1
Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT S+1 4 430 51/1
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Ove Jönsson - Thore Lindström 3NT S= 8 400 48/4
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ragnar Carstam - Helene Carstam 1NT S+2 8 150 45/7
Jan Schneider - Ester Schneider Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT S+1 4 150 45/7
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 S+1 E 140 42/10
Anitha Lindgren - Marian Krook Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2NT S= 4 120 36/16
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT N= 2 120 36/16
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 2NT S= 6 120 36/16
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT S+1 Kn 120 36/16
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 1NT S+1 E 120 36/16
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Jan Clementsson - Lars Becklén 2 S= Kn 110 29/23
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Göran Olsson - Karin Eresund 2 S= E 110 29/23
Håkan Litsegård - Ulfur Arnason Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Pass   25/27
Grete Derand - Susanne Ramel Britt Lindberg - Mona Andersson Pass   25/27
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck 2 S-1 Kn -50 15/37
Sonja Christensson - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT S-1 Kn -50 15/37
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Lena Goldberg - Teddy Wald 3 S-1 6 -50 15/37
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Christer Ekberg - Lars V Andersson 3NT S-1 8 -50 15/37
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT S-1 8 -50 15/37
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Junot Delcomyn - Leif Karlsson 2 S-1 8 -50 15/37
Per Boberg - Kerstin Boberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2NT S-1 4 -50 15/37
Lars G Svensson - Greger Jonsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT S-1 4 -50 15/37
MajLis Tengblad - Margaretha Olsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 S-2 Kn -100 3/49
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Göran Wennervall - Åke Jönsson 4 N-2 6 -100 3/49
Agneta Johansson - Lars Svensson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 N-2 2 -100 3/49
Bo Hedberg - Nancy Thern Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2NT S-2 8 -100 3/49

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Syd giv
N-S i zon
kn1063
Dkn7
E5
6543
D9
105
Kkn10862
kn102
8754
K9843
D3
E7
EK2
E62
974
KD98

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N10781010
S10681010
Ö26533
V26533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S= 10 600 52/0
MajLis Tengblad - Margaretha Olsson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 1NT N+3 3 180 45/7
Håkan Litsegård - Ulfur Arnason Nina Nilsson - Jane Brändemar 2NT S+2 10 180 45/7
Jan Clementsson - Lars Becklén Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1NT S+3 Kn 180 45/7
Anders Olsson - Sten Ahlgren Grete Derand - Susanne Ramel 1NT S+3 8 180 45/7
Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT S+2 6 180 45/7
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT S+2 6 180 45/7
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 N+1 E 170 38/14
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 N= D 140 36/16
Anitha Lindgren - Marian Krook Sonja Christensson - Ulla Öberg 1NT S+1 8 120 32/20
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ragnar Carstam - Helene Carstam 2NT S= 6 120 32/20
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Jan Schneider - Ester Schneider 1NT S+1 8 120 32/20
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Britt Lindberg - Mona Andersson 1NT S= 2 90 27/25
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Barbro Söderberg - Birgit Andersson 1NT S= 8 90 27/25
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe 1NT S-1 6 -100 20/32
Christer Ekberg - Lars V Andersson Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck 3 N-1 E -100 20/32
Lena Goldberg - Teddy Wald Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S-1 10 -100 20/32
Göran Olsson - Karin Eresund Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1NT S-1 Kn -100 20/32
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Per Boberg - Kerstin Boberg 2NT S-1 6 -100 20/32
Agneta Johansson - Lars Svensson Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 2NT S-2 2 -200 12/40
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ove Jönsson - Thore Lindström 2NT S-2 2 -200 12/40
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 N-2 E -200 12/40
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Henrik Swensson - Rogert Dalgart 2NT S-3 Kn -300 7/45
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2NT S-3 K -300 7/45
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Göran Wennervall - Åke Jönsson 3NT S-4 Kn -400 2/50
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars G Svensson - Greger Jonsson 3NT S-4 2 -400 2/50
Bo Hedberg - Nancy Thern Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3NT S-4 10 -400 2/50

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Väst giv
Ö-V i zon
K754
943
10954
62
ED10
EKD
kn
ED10943
8
kn10765
D832
K87
kn9632
82
EK76
kn5

Optimalt kontrakt: 6D N-6 -1400
 NT
N05161
S05161
Ö12812711
V12812711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Grete Derand - Susanne Ramel 4 Ö-1 E 100 52/0
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Göran Wennervall - Åke Jönsson 5 V+1 3 -620 48/4
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ragnar Carstam - Helene Carstam 5 V+1 10 -620 48/4
Lena Goldberg - Teddy Wald Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 V+1 5 -620 48/4
MajLis Tengblad - Margaretha Olsson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 5 V+2 5 -640 42/10
Agneta Johansson - Lars Svensson Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 5 V+2 9 -640 42/10
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 V+2 9 -640 42/10
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 Ö+1 E -650 37/15
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 Ö+1 E -650 37/15
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Britt Lindberg - Mona Andersson 4 Ö+2 E -680 20/32
Håkan Litsegård - Ulfur Arnason Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 Ö+2 E -680 20/32
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe 4 Ö+2 E -680 20/32
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Henrik Swensson - Rogert Dalgart 4 Ö+2 E -680 20/32
Christer Ekberg - Lars V Andersson Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck 4 Ö+2 E -680 20/32
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Barbro Söderberg - Birgit Andersson 4 Ö+2 E -680 20/32
Jan Clementsson - Lars Becklén Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö+2 E -680 20/32
Göran Olsson - Karin Eresund Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 Ö+2 2 -680 20/32
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Per Boberg - Kerstin Boberg 4 Ö+2 K -680 20/32
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö+2 E -680 20/32
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ove Jönsson - Thore Lindström 4 Ö+2 E -680 20/32
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Jan Schneider - Ester Schneider 4 Ö+2 E -680 20/32
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö+2 E -680 20/32
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö+2 E -680 20/32
Bo Hedberg - Nancy Thern Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4 Ö+2 E -680 20/32
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars G Svensson - Greger Jonsson 3NT V+3 4 -690 4/48
Anitha Lindgren - Marian Krook Sonja Christensson - Ulla Öberg 3NT V+4 4 -720 2/50
Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm Rutger Persson - Claes Nilsson 6 Ö= E -1430 0/52

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Nord giv
ingen i zon
EDkn7652
6
54
1073
843
942
EKD86
82

EDkn10753
109
KD64
K109
K8
kn732
Ekn95

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N74297
S74297
Ö691145
V691145
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Boberg - Kerstin Boberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 5 V-3 E 150 52/0
Grete Derand - Susanne Ramel Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 5D Ö-1 K 100 49/3
Bo Hedberg - Nancy Thern Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 6D Ö-1 E 100 49/3
MajLis Tengblad - Margaretha Olsson Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck 6 Ö-1 E 50 45/7
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Lars G Svensson - Greger Jonsson 5 Ö-1 K 50 45/7
Britt Lindberg - Mona Andersson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 N-1 E -50 40/12
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 N-1 K -50 40/12
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N-1 E -50 40/12
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Håkan Litsegård - Ulfur Arnason 4D N-1 K -100 33/19
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 5 N-2 K -100 33/19
Agneta Johansson - Lars Svensson Ove Jönsson - Thore Lindström 5 N-2 K -100 33/19
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm 5D N-1 E -100 33/19
Sonja Christensson - Ulla Öberg Barbro Söderberg - Birgit Andersson 5D N-2 E -300 28/24
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+1 9 -450 14/38
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5 Ö= K -450 14/38
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Jan Clementsson - Lars Becklén 5 Ö= 9 -450 14/38
Christer Ekberg - Lars V Andersson Göran Wennervall - Åke Jönsson 5 Ö= E -450 14/38
Ragnar Carstam - Helene Carstam Anitha Lindgren - Marian Krook 5 Ö= K -450 14/38
Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe Nina Nilsson - Jane Brändemar 5 Ö= 9 -450 14/38
Lena Goldberg - Teddy Wald Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 Ö= 9 -450 14/38
Göran Olsson - Karin Eresund Jan Schneider - Ester Schneider 5 Ö= 9 -450 14/38
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 5 Ö= 9 -450 14/38
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Junot Delcomyn - Leif Karlsson 5 Ö= K -450 14/38
Rutger Persson - Claes Nilsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 5 Ö= 9 -450 14/38
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 4 Ö+1 9 -450 14/38
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 Ö= 9 -450 14/38
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5D Ö= E -650 0/52

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Öst giv
N-S i zon
9
D94
D76543
KD3
D873
EK863
kn
652
kn10654
kn1052
2
kn87
EK2
7
EK1098
E1094

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N12127711
S12127711
Ö01561
V01561
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 6 S= E 1370 52/0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N+3 5 690 50/2
MajLis Tengblad - Margaretha Olsson Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck 5 N+1 E 620 26/26
Sonja Christensson - Ulla Öberg Barbro Söderberg - Birgit Andersson 5 S+1 E 620 26/26
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5 S+1 E 620 26/26
Christer Ekberg - Lars V Andersson Göran Wennervall - Åke Jönsson 5 S+1 K 620 26/26
Grete Derand - Susanne Ramel Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 5 S+1 E 620 26/26
Ragnar Carstam - Helene Carstam Anitha Lindgren - Marian Krook 5 S+1 K 620 26/26
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Håkan Litsegård - Ulfur Arnason 5 S+1 E 620 26/26
Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe Nina Nilsson - Jane Brändemar 5 S+1 E 620 26/26
Britt Lindberg - Mona Andersson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 5 S+1 E 620 26/26
Lena Goldberg - Teddy Wald Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 S+1 E 620 26/26
Agneta Johansson - Lars Svensson Ove Jönsson - Thore Lindström 5 S+1 E 620 26/26
Göran Olsson - Karin Eresund Jan Schneider - Ester Schneider 5 S+1 E 620 26/26
Per Boberg - Kerstin Boberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 5 S+1 E 620 26/26
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ulla Wästberg - Hans Wästberg 5 S+1 K 620 26/26
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 5 S+1 K 620 26/26
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Junot Delcomyn - Leif Karlsson 5 N+1 Kn 620 26/26
Rutger Persson - Claes Nilsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 5 S+1 E 620 26/26
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 S+1 E 620 26/26
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Lars G Svensson - Greger Jonsson 5 S+1 E 620 26/26
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm 5 S+1 E 620 26/26
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 5 S+1 E 620 26/26
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 S+1 E 620 26/26
Bo Hedberg - Nancy Thern Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 5 S+1 E 620 26/26
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Jan Clementsson - Lars Becklén 3 S+3 E 170 2/50
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 V-3 6 150 0/52

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Syd giv
Ö-V i zon
9832
1087
EK63
D2
6
KDkn5
Dkn74
kn863
KDkn4
E963
95
E97
E1075
42
1082
K1054

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N55455
S56455
Ö87978
V87978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nina Nilsson - Jane Brändemar Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 Ö-2 5 200 49/3
Göran Wennervall - Åke Jönsson MajLis Tengblad - Margaretha Olsson 4 Ö-2 10 200 49/3
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm 4 Ö-2 10 200 49/3
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Junot Delcomyn - Leif Karlsson 4 Ö-2 4 200 49/3
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 4 Ö-1 5 100 39/13
Christer Ekberg - Lars V Andersson Henrik Swensson - Rogert Dalgart 4 Ö-1 E 100 39/13
Lena Goldberg - Teddy Wald Britt Lindberg - Mona Andersson 4 Ö-1 4 100 39/13
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö-1 5 100 39/13
Ove Jönsson - Thore Lindström Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 Ö-1 8 100 39/13
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 Ö-1 2 100 39/13
Jan Clementsson - Lars Becklén Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 1NT V+1 E -120 31/21
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 1NT V+1 7 -120 31/21
Håkan Litsegård - Ulfur Arnason Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö= 4 -140 27/25
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö= 10 -140 27/25
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 1NT V+2 E -150 24/28
Göran Olsson - Karin Eresund Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 V+2 E -170 22/30
Jan Schneider - Ester Schneider Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT Ö= 10 -600 20/32
Sonja Christensson - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö= E -620 9/43
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe 4 Ö= E -620 9/43
Grete Derand - Susanne Ramel Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck 4 V= 5 -620 9/43
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö= 5 -620 9/43
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö= E -620 9/43
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Ragnar Carstam - Helene Carstam 4 Ö= E -620 9/43
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Per Boberg - Kerstin Boberg 4 Ö= 10 -620 9/43
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö= 4 -620 9/43
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö= E -620 9/43
Bo Hedberg - Nancy Thern Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 4 Ö= E -620 9/43

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Väst giv
alla i zon
D76

Ekn9864
D842
42
ED7632
5
K1073
K1093
9854
KD
E96
Ekn85
Kkn10
10732
kn5

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N610475
S610475
Ö63955
V73965
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Junot Delcomyn - Leif Karlsson 3NT Ö-4 2 400 52/0
Christer Ekberg - Lars V Andersson Henrik Swensson - Rogert Dalgart 4 V-2 E 200 47/5
Jan Clementsson - Lars Becklén Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 4 V-2 4 200 47/5
Göran Wennervall - Åke Jönsson MajLis Tengblad - Margaretha Olsson 4D V-1 E 200 47/5
Göran Olsson - Karin Eresund Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 V-2 E 200 47/5
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N= 9 130 40/12
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 4 N= 9 130 40/12
Bo Hedberg - Nancy Thern Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 4 N= 5 130 40/12
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 4 V-1 E 100 30/22
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe 4 Ö-1 E 100 30/22
Grete Derand - Susanne Ramel Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck 4 V-1 E 100 30/22
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V-1 E 100 30/22
Lena Goldberg - Teddy Wald Britt Lindberg - Mona Andersson 4 Ö-1 3 100 30/22
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm 4 V-1 E 100 30/22
Jan Schneider - Ester Schneider Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 V-1 2 100 30/22
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Sven Grahn - Wiveca Lindström Pass   22/30
Ove Jönsson - Thore Lindström Lars G Svensson - Greger Jonsson 5 N-1 10 -100 20/32
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 V= 2 -110 18/34
Sonja Christensson - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö= 3 -140 13/39
Håkan Litsegård - Ulfur Arnason Anitha Lindgren - Marian Krook 3 V= E -140 13/39
Nina Nilsson - Jane Brändemar Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 V= E -140 13/39
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Agneta Johansson - Lars Svensson 2 V+1 E -140 13/39
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Ragnar Carstam - Helene Carstam 5D N-1 5 -200 8/44
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Per Boberg - Kerstin Boberg 3 S-3 5 -300 6/46
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 V= E -620 3/49
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V= E -620 3/49
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4D S-4 E -1100 0/52

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Nord giv
N-S i zon
Dkn96
42
D6
EDkn76
7543
KD108
542
K9
K1082
E975
Kkn87
3
E
kn63
E1093
108542

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N107668
S107668
Ö35775
V35775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Göran Olsson - Karin Eresund 4 Ö-4 E 200 52/0
Lena Goldberg - Teddy Wald Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3 N+3 E 170 50/2
Rutger Persson - Claes Nilsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 N+2 7 150 48/4
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe 3 N+1 3 130 42/10
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 S+1 7 130 42/10
Ove Jönsson - Thore Lindström Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 N+1 Kn 130 42/10
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N+2 E 130 42/10
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Per Boberg - Kerstin Boberg 3 S+1 8 130 42/10
Nina Nilsson - Jane Brändemar Anitha Lindgren - Marian Krook 3 N= E 110 34/18
Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 N= 2 110 34/18
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars G Svensson - Greger Jonsson 2 N+1 2 110 34/18
Christer Ekberg - Lars V Andersson Jan Clementsson - Lars Becklén 3 Ö-2 E 100 30/22
Jan Schneider - Ester Schneider Bo Hedberg - Nancy Thern 1NT S= 3 90 28/24
Ragnar Carstam - Helene Carstam Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö-1 D 50 24/28
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 3 V-1 D 50 24/28
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö-1 E 50 24/28
Sonja Christensson - Ulla Öberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 N-1 E -100 16/36
Håkan Litsegård - Ulfur Arnason Britt Lindberg - Mona Andersson 4 N-1 E -100 16/36
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N-1 5 -100 16/36
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ulla Wästberg - Hans Wästberg 5 N-1 3 -100 16/36
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 5 N-1 3 -100 16/36
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V= E -140 10/42
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 3NT S-2 8 -200 5/47
Henrik Swensson - Rogert Dalgart MajLis Tengblad - Margaretha Olsson 5 N-2 E -200 5/47
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Hans Antolin - Jan-Åke Roos 5 N-2 E -200 5/47
Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 5 N-2 E -200 5/47
Grete Derand - Susanne Ramel Göran Wennervall - Åke Jönsson 5D N-2 E -500 0/52

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Öst giv
Ö-V i zon
93
K762
9
D108542
Kkn874
D
EK1063
93
ED2
Ekn1083
kn82
EK
1065
954
D754
kn76

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -2220
 NT
N50100
S50100
Ö813121313
V813121313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe 5 Ö= 7 -600 52/0
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Göran Olsson - Karin Eresund 4 V= 8 -620 50/2
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 3NT Ö+2 4 -660 44/8
Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT Ö+2 6 -660 44/8
Lena Goldberg - Teddy Wald Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3NT Ö+2 5 -660 44/8
Jan Schneider - Ester Schneider Bo Hedberg - Nancy Thern 3NT Ö+2 10 -660 44/8
Rutger Persson - Claes Nilsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT Ö+2 4 -660 44/8
Christer Ekberg - Lars V Andersson Jan Clementsson - Lars Becklén 4 V+2 2 -680 35/17
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 5 V+1 9 -680 35/17
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 V+2 9 -680 35/17
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V+2 9 -680 35/17
Håkan Litsegård - Ulfur Arnason Britt Lindberg - Mona Andersson 3NT Ö+3 5 -690 29/23
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+3 4 -690 29/23
Nina Nilsson - Jane Brändemar Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V+3 9 -710 24/28
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 4 Ö+3 9 -710 24/28
Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 4 V+3 9 -710 24/28
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3NT Ö+4 4 -720 20/32
Sonja Christensson - Ulla Öberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 6 Ö= 4 -1430 16/36
Grete Derand - Susanne Ramel Göran Wennervall - Åke Jönsson 6 V= 9 -1430 16/36
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 6 Ö= 5 -1430 16/36
Henrik Swensson - Rogert Dalgart MajLis Tengblad - Margaretha Olsson 6NT Ö= 5 -1440 11/41
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 6NT Ö= 4 -1440 11/41
Ragnar Carstam - Helene Carstam Anders Olsson - Sten Ahlgren 6 V+1 9 -1460 7/45
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Per Boberg - Kerstin Boberg 6 Ö+1 4 -1460 7/45
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Hans Antolin - Jan-Åke Roos 6NT Ö+1 4 -1470 2/50
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 6NT Ö+1 5 -1470 2/50
Ove Jönsson - Thore Lindström Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 6NT Ö+1 6 -1470 2/50

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Syd giv
alla i zon
D432
Ekn87
E73
K8
EK5
96
Dkn862
1093
1096
KD1054
104
Ekn6
kn87
32
K95
D7542

Optimalt kontrakt: 1NT V= -90
 NT
N76566
S76565
Ö67767
V67767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm Bo Hedberg - Nancy Thern 2 Ö-2 2 200 52/0
Göran Wennervall - Åke Jönsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2NT N= K 120 50/2
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 N= 4 110 48/4
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Barbro Söderberg - Birgit Andersson 1NT S= 6 90 45/7
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck 1NT S= K 90 45/7
Grete Derand - Susanne Ramel Henrik Swensson - Rogert Dalgart 2 V= 3 -90 41/11
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 2 V= 3 -90 41/11
Håkan Litsegård - Ulfur Arnason Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT S-1 2 -100 32/20
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Nina Nilsson - Jane Brändemar 1NT S-1 8 -100 32/20
Ragnar Carstam - Helene Carstam Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2NT N-1 K -100 32/20
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Sonja Christensson - Ulla Öberg 1NT S-1 E -100 32/20
Per Boberg - Kerstin Boberg Göran Olsson - Karin Eresund 1NT S-1 E -100 32/20
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 1NT S-1 D -100 32/20
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N-1 E -100 32/20
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT V+1 2 -120 24/28
Anitha Lindgren - Marian Krook Britt Lindberg - Mona Andersson 2 N-2 10 -200 13/39
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lena Goldberg - Teddy Wald 2 N-2 K -200 13/39
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 1NT S-2 D -200 13/39
Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe Christer Ekberg - Lars V Andersson 1NT S-2 E -200 13/39
Agneta Johansson - Lars Svensson Jan Schneider - Ester Schneider 1NT S-2 E -200 13/39
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 2NT S-2 2 -200 13/39
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT S-2 2 -200 13/39
Ove Jönsson - Thore Lindström Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 1NT N-2 6 -200 13/39
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2NT S-2 E -200 13/39
Lars G Svensson - Greger Jonsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1NT S-2 5 -200 13/39
MajLis Tengblad - Margaretha Olsson Jan Clementsson - Lars Becklén 1NT N-3 2 -300 1/51
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2NT S-3 6 -300 1/51

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.11.19

Väst giv
ingen i zon
E832
K862
ED9
K6
K10964
4
854
Dkn42
D5
E10753
1073
1053
kn7
Dkn9
Kkn62
E987

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N81010810
S81010810
Ö43353
V43353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lena Goldberg - Teddy Wald 3NT N+2 3 460 50/2
Per Boberg - Kerstin Boberg Göran Olsson - Karin Eresund 3NT N+2 7 460 50/2
Anette Wald Gärdenfors - Erwin Wilhelm Bo Hedberg - Nancy Thern 3NT N+2 5 460 50/2
MajLis Tengblad - Margaretha Olsson Jan Clementsson - Lars Becklén 3NT N+1 2 430 32/20
Håkan Litsegård - Ulfur Arnason Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT N+1 3 430 32/20
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3NT N+1 5 430 32/20
Grete Derand - Susanne Ramel Henrik Swensson - Rogert Dalgart 3NT N+1 5 430 32/20
Ragnar Carstam - Helene Carstam Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT N+1 5 430 32/20
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N+1 3 430 32/20
Agneta Johansson - Lars Svensson Jan Schneider - Ester Schneider 3NT N+1 3 430 32/20
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3NT N+1 7 430 32/20
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT N+1 5 430 32/20
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT N+1 5 430 32/20
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N+1 5 430 32/20
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N+1 3 430 32/20
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT N+1 3 430 32/20
Lars G Svensson - Greger Jonsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT N+1 3 430 32/20
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N+1 3 430 32/20
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 S= D 420 16/36
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Lotta Lundberg - Charlotte Rudbäck 3NT N= D 400 9/43
Pia Katarina Larsson - Helena Condiffe Christer Ekberg - Lars V Andersson 3NT N= 3 400 9/43
Göran Wennervall - Åke Jönsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT N= 3 400 9/43
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Sonja Christensson - Ulla Öberg 3NT N= 5 400 9/43
Ove Jönsson - Thore Lindström Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT S= 5 400 9/43
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 3NT N= 10 400 9/43
Anitha Lindgren - Marian Krook Britt Lindberg - Mona Andersson 2NT N+1 5 150 2/50
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT N= 3 90 0/52