Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Måndag 13.30 partävling med hcp o partnergranti 2014-10-20 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag 13.30 partävling med hcp o partnergranti 2014-10-20

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
kn1075
84
K762
kn85
?
ED84
10953
E3
KD7
?
63
Kkn6
kn954
10432
?
K92
ED72
D108
E96

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N67577
S67787
Ö76656
V66656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 V-3 6 150 37/1
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Gun Bellander - Hanna Lewandowski 1NT S+2 5 150 37/1
Willy Landgren - Bibi Jönsson Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 1NT S+1 10 120 33/5
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn 1NT S+1 8 120 33/5
Sven Grahn - Per Svensson Gunilla Wallin - Christian Söderlund 3 Ö-2 2 100 30/8
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT S= 3 90 28/10
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Eva Karlsson - Ulla Fischer 4 V-1 Kn 50 25/13
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 2NT V-1 8 50 25/13
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 1NT S-1 4 -50 19/19
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Ulf Pernvi - Tommy Lööf 1NT S-1 5 -50 19/19
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Erwin Wilhelm - Agneta Johansson 2NT S-1 10 -50 19/19
Ester Schneider - Greta Schöön Bo Johansson - Elsa Johansson 2NT N-1 6 -50 19/19
Hans Ryning - Gösta Wiik Göran Nyqvist - Sten Sjöström 2 Ö= 2 -90 11/27
Rutger Persson - Lennart Lindahl Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 Ö= 2 -90 11/27
Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard Gerda Sevonius - Inger Malmroos 1NT V= 8 -90 11/27
Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1NT V= 10 -90 11/27
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Karin Sjögren - Katarina Barnekow 1NT S-2 K -100 6/32
Grete Derand - Susanne Ramel Klas Bellander - Mats Holm 2 V= 4 -110 4/34
Jolanta Nilsson - Jan Nilsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2NT V= 2 -120 2/36
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Jan Clementsson - Mats Andersson 2 V+1 5 -140 0/38

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
D863
Dkn72
kn5
742
#
EK109
E64
943
E93
#
754
K95
E862
KD6
#
kn2
1083
KD107
kn1085

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N44444
S44444
Ö89899
V89899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn 3NT Ö-2 Kn 100 38/0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Eva Karlsson - Ulla Fischer 3NT Ö-1 5 50 35/3
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Jan Clementsson - Mats Andersson 3NT Ö-1 5 50 35/3
Hans Ryning - Gösta Wiik Göran Nyqvist - Sten Sjöström 3NT Ö= Kn -400 18/20
Jolanta Nilsson - Jan Nilsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT Ö= 3 -400 18/20
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 3NT Ö= Kn -400 18/20
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Ulf Pernvi - Tommy Lööf 3NT Ö= Kn -400 18/20
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3NT Ö= 7 -400 18/20
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT V= 2 -400 18/20
Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard Gerda Sevonius - Inger Malmroos 3NT Ö= 5 -400 18/20
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 3NT Ö= 5 -400 18/20
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Erwin Wilhelm - Agneta Johansson 3NT Ö= Kn -400 18/20
Willy Landgren - Bibi Jönsson Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3NT V= 3 -400 18/20
Ester Schneider - Greta Schöön Bo Johansson - Elsa Johansson 3NT V= 2 -400 18/20
Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT Ö= 10 -400 18/20
Sven Grahn - Per Svensson Gunilla Wallin - Christian Söderlund 3NT Ö= K -400 18/20
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Karin Sjögren - Katarina Barnekow 3NT Ö= Kn -400 18/20
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Gun Bellander - Hanna Lewandowski 3NT Ö= 5 -400 18/20
Rutger Persson - Lennart Lindahl Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3NT Ö+1 K -430 1/37
Grete Derand - Susanne Ramel Klas Bellander - Mats Holm 3NT Ö+1 K -430 1/37

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
Kkn97
7
Ekn1093
754
#
63
K6
D8654
EK63
#
D10842
kn108543

D8
#
E5
ED92
K72
kn1092

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N99669
S99579
Ö44764
V44764
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ester Schneider - Greta Schöön Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard 4 Ö-5 K 500 38/0
Hans Ryning - Gösta Wiik Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö-4 5 400 32/6
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Grete Derand - Susanne Ramel 2 V-4 7 400 32/6
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bo Johansson - Elsa Johansson 2 V-4 7 400 32/6
Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson Karin Sjögren - Katarina Barnekow 3NT V-4 3 400 32/6
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3NT S= E 400 32/6
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulf Pernvi - Tommy Lööf 2 Ö-2 10 200 25/13
Gunilla Wallin - Christian Söderlund Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn 2 V-2 7 200 25/13
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 2NT S+1 E 150 21/17
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 1NT N+2 4 150 21/17
Rutger Persson - Lennart Lindahl Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 2NT S= 5 120 17/21
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 1NT N+1 K 120 17/21
Jan Clementsson - Mats Andersson Klas Bellander - Mats Holm 1NT S= 5 90 14/24
Eva Karlsson - Ulla Fischer Sonja Christensson - Sonja Lindblom 3NT S-1 4 -50 11/27
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gunlis Åberg - Wiviann Hassel 3 S-1 6 -50 11/27
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT N-2 Kn -100 6/32
Birgit Hartman - Elsa Olsson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 3NT N-2 4 -100 6/32
Gerda Sevonius - Inger Malmroos Gun Bellander - Hanna Lewandowski 3NT S-2 4 -100 6/32
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Jolanta Nilsson - Jan Nilsson 2NT V= 7 -120 2/36
Erwin Wilhelm - Agneta Johansson Sven Grahn - Per Svensson 3NT N-3 3 -150 0/38

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Väst giv
alla i zon
#
1095
E754
E8
EKD5
#
KDkn8762
8
D76
94
#
3
Dkn962
K52
kn1072
#
E4
K103
kn10943
863

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N910958
S910958
Ö33475
V33475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Marianne Servin - Ulla Öberg 4D V-2 E 500 37/1
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gunlis Åberg - Wiviann Hassel 3D V-2 E 500 37/1
Rutger Persson - Lennart Lindahl Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3D V-1 E 200 29/9
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3D V-1 E 200 29/9
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Jolanta Nilsson - Jan Nilsson 3 V-2 E 200 29/9
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3D V-1 E 200 29/9
Ester Schneider - Greta Schöön Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard 4 V-2 Kn 200 29/9
Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson Karin Sjögren - Katarina Barnekow 3D V-1 E 200 29/9
Hans Ryning - Gösta Wiik Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S= 8 130 19/19
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bo Johansson - Elsa Johansson 4 N= 3 130 19/19
Gunilla Wallin - Christian Söderlund Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn 4 S= 8 130 19/19
Erwin Wilhelm - Agneta Johansson Sven Grahn - Per Svensson 4 S= K 130 19/19
Gerda Sevonius - Inger Malmroos Gun Bellander - Hanna Lewandowski 3 S= 8 110 14/24
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Grete Derand - Susanne Ramel 3 V-1 E 100 10/28
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 3 V-1 E 100 10/28
Birgit Hartman - Elsa Olsson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 3 V-1 E 100 10/28
Jan Clementsson - Mats Andersson Klas Bellander - Mats Holm 4 S-1 K -100 6/32
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulf Pernvi - Tommy Lööf 3NT S-2 K -200 2/36
Eva Karlsson - Ulla Fischer Sonja Christensson - Sonja Lindblom 3NT N-2 D -200 2/36
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 N-2 3 -200 2/36

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
kn987
KD63
K94
73
#
63
E
E1086
Dkn10942
#
ED52
kn1095
D
E865
#
K104
8742
kn7532
K

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N16643
S16643
Ö127699
V127699
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jolanta Nilsson - Jan Nilsson Göran Nyqvist - Sten Sjöström 5 Ö-1 8 50 36/2
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Jan Clementsson - Mats Andersson 5 V-1 K 50 36/2
Erwin Wilhelm - Agneta Johansson Willy Landgren - Bibi Jönsson 5 V-1 7 50 36/2
Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn Sven Grahn - Per Svensson 3 V+1 4 -130 31/7
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Ester Schneider - Greta Schöön 2 Ö+2 5 -130 31/7
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Marianne Servin - Ulla Öberg 3 V+2 K -150 26/12
Bo Johansson - Elsa Johansson Karin Sjögren - Katarina Barnekow 3 Ö+2 2 -150 26/12
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Susanne Levin - Kristina Bengtsson 3 Ö+2 4 -150 26/12
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gerda Sevonius - Inger Malmroos 3 Ö+3 4 -170 22/16
Grete Derand - Susanne Ramel Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2NT V+3 3 -210 20/18
Eva Karlsson - Ulla Fischer Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 3NT Ö= 2 -400 11/27
Klas Bellander - Mats Holm Sonja Christensson - Sonja Lindblom 3NT V= 4 -400 11/27
Rutger Persson - Lennart Lindahl Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 5 Ö= 2 -400 11/27
Ulf Pernvi - Tommy Lööf Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 5 V= 3 -400 11/27
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3NT V= 3 -400 11/27
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gun Bellander - Hanna Lewandowski 3NT V= 7 -400 11/27
Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö= 3 -400 11/27
Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 5 Ö= 5 -400 11/27
Birgit Hartman - Elsa Olsson Gunilla Wallin - Christian Söderlund 5 Ö+1 4 -420 2/36
Hans Ryning - Gösta Wiik Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving 3NT Ö+1 7 -430 0/38

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
D74
K10873
Dkn85
9
#
K63
D64
2
Dkn10854
#
1052
E2
E743
EK76
#
Ekn98
kn95
K1096
32

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N38774
S38774
Ö105668
V105669
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Ester Schneider - Greta Schöön 3 Ö-2 5 200 38/0
Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn Sven Grahn - Per Svensson 3NT Ö-1 9 100 36/2
Klas Bellander - Mats Holm Sonja Christensson - Sonja Lindblom 3 S-1 3 -50 34/4
Erwin Wilhelm - Agneta Johansson Willy Landgren - Bibi Jönsson 2NT Ö= 8 -120 32/6
Rutger Persson - Lennart Lindahl Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 3 Ö+1 6 -130 26/12
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Jan Clementsson - Mats Andersson 3 Ö+1 6 -130 26/12
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gun Bellander - Hanna Lewandowski 3 Ö+1 9 -130 26/12
Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 4 Ö= 8 -130 26/12
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gerda Sevonius - Inger Malmroos 3 Ö+1 8 -130 26/12
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Marianne Servin - Ulla Öberg 2NT Ö+1 8 -150 12/26
Hans Ryning - Gösta Wiik Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving 3 V+2 8 -150 12/26
Jolanta Nilsson - Jan Nilsson Göran Nyqvist - Sten Sjöström 2NT Ö+1 8 -150 12/26
Ulf Pernvi - Tommy Lööf Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 Ö+2 3 -150 12/26
Grete Derand - Susanne Ramel Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2NT Ö+1 8 -150 12/26
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 Ö+1 E -150 12/26
Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3 Ö+2 9 -150 12/26
Bo Johansson - Elsa Johansson Karin Sjögren - Katarina Barnekow 2NT Ö+1 8 -150 12/26
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Susanne Levin - Kristina Bengtsson 1NT Ö+2 6 -150 12/26
Eva Karlsson - Ulla Fischer Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 1NT Ö+3 6 -180 2/36
Birgit Hartman - Elsa Olsson Gunilla Wallin - Christian Söderlund 3NT Ö= 8 -600 0/38

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Syd giv
alla i zon
#
942
K975
43
Dkn95
#
EKD10765
D10
109
K4
#
kn
8632
EKDkn762
3
#
83
Ekn4
85
E108762

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N80600
S80600
Ö5106109
V5106109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gunlis Åberg - Wiviann Hassel 7D Ö-2 E 500 38/0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Göran Nyqvist - Sten Sjöström 5 Ö-1 E 100 36/2
Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn Ester Schneider - Greta Schöön 3 V+1 4 -170 34/4
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Eva Karlsson - Ulla Fischer 3 V+3 D -230 32/6
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Jolanta Nilsson - Jan Nilsson 4 V= D -620 27/11
Klas Bellander - Mats Holm Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V= D -620 27/11
Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard 4 V= Kn -620 27/11
Bo Johansson - Elsa Johansson Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 V= D -620 27/11
Rutger Persson - Lennart Lindahl Hans Ryning - Gösta Wiik 5 Ö+2 8 -640 22/16
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V+1 5 -650 16/22
Karin Sjögren - Katarina Barnekow Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 V+1 7 -650 16/22
Birgit Hartman - Elsa Olsson Erwin Wilhelm - Agneta Johansson 4 V+1 5 -650 16/22
Sven Grahn - Per Svensson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V+1 5 -650 16/22
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Gun Bellander - Hanna Lewandowski 4 V+1 5 -650 16/22
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Grete Derand - Susanne Ramel 4 V+2 D -680 7/31
Jan Clementsson - Mats Andersson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 V+2 9 -680 7/31
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 4 V+2 D -680 7/31
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Gerda Sevonius - Inger Malmroos 4 V+2 D -680 7/31
Ulf Pernvi - Tommy Lööf Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 4 V+3 3 -710 1/37
Gunilla Wallin - Christian Söderlund Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 V+3 3 -710 1/37

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
Kkn3
Kkn987654
4
2
#
E109
E10
952
109853
#
742
3
1083
EKDkn76
#
D865
D2
EKDkn76
4

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N591095
S591095
Ö83247
V83247
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 4 N+1 E 450 37/1
Birgit Hartman - Elsa Olsson Erwin Wilhelm - Agneta Johansson 4 N+1 E 450 37/1
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Grete Derand - Susanne Ramel 4 N= E 420 23/15
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Jolanta Nilsson - Jan Nilsson 4 N= E 420 23/15
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Göran Nyqvist - Sten Sjöström 4 N= Kn 420 23/15
Klas Bellander - Mats Holm Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N= E 420 23/15
Rutger Persson - Lennart Lindahl Hans Ryning - Gösta Wiik 4 N= E 420 23/15
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N= E 420 23/15
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gunlis Åberg - Wiviann Hassel 4 N= E 420 23/15
Karin Sjögren - Katarina Barnekow Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N= E 420 23/15
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Gerda Sevonius - Inger Malmroos 4 N= E 420 23/15
Bo Johansson - Elsa Johansson Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 N= E 420 23/15
Sven Grahn - Per Svensson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 N= K 420 23/15
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Gun Bellander - Hanna Lewandowski 4 N= E 420 23/15
Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard 5 Ö-2 E 100 10/28
Jan Clementsson - Mats Andersson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 5 N-1 E -50 5/33
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Eva Karlsson - Ulla Fischer 5 N-1 E -50 5/33
Ulf Pernvi - Tommy Lööf Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 5 N-1 E -50 5/33
Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn Ester Schneider - Greta Schöön 5 N-1 E -50 5/33
Gunilla Wallin - Christian Söderlund Yngve Jarl - Birgitta Forsström 5D N-1 E -100 0/38

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
ED
K984
9843
983
#
1094
Ekn2
kn5
EK1072
#
kn72
10763
D2
Dkn64
#
K8653
D5
EK1076
5

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N6117117
S6118117
Ö71523
V71523
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 S+2 E 200 33/5
Jolanta Nilsson - Jan Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving 3 V-2 E 200 33/5
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 S+3 E 200 33/5
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 3 S+2 E 200 33/5
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 3 S+2 E 200 33/5
Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson Gun Bellander - Hanna Lewandowski 2 S+3 E 200 33/5
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Jan Clementsson - Mats Andersson 3 N+3 D 170 26/12
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Grete Derand - Susanne Ramel 4 S+1 E 150 18/20
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 S+1 K 150 18/20
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Klas Bellander - Mats Holm 3 S+2 E 150 18/20
Karin Sjögren - Katarina Barnekow Gunlis Åberg - Wiviann Hassel 3 S+2 E 150 18/20
Birgit Hartman - Elsa Olsson Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn 4 S+1 E 150 18/20
Bo Johansson - Elsa Johansson Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard 3 S+2 E 150 18/20
Gerda Sevonius - Inger Malmroos Gunilla Wallin - Christian Söderlund 3 S+2 E 150 18/20
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Eva Karlsson - Ulla Fischer 3 S= E 140 10/28
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 S+1 E 130 8/30
Ulf Pernvi - Tommy Lööf Hans Ryning - Gösta Wiik 2 N= D 110 5/33
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Erwin Wilhelm - Agneta Johansson 3 S= E 110 5/33
Sven Grahn - Per Svensson Ester Schneider - Greta Schöön 2 V= E -90 2/36
Rutger Persson - Lennart Lindahl Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S-2 E -100 0/38

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Öst giv
alla i zon
#
K3
Kkn964
kn8
Ekn85
#
kn986542
D102
D3
10
#
10
E873
K952
9764
#
ED7
5
E10764
KD32

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N10109710
S10109710
Ö12363
V12463
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Eva Karlsson - Ulla Fischer 3NT S+2 9 660 37/1
Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson Gun Bellander - Hanna Lewandowski 3NT S+2 D 660 37/1
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Grete Derand - Susanne Ramel 3NT S+1 8 630 28/10
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT S+1 9 630 28/10
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 3NT S+1 9 630 28/10
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 3NT S+1 6 630 28/10
Birgit Hartman - Elsa Olsson Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn 3NT N+1 8 630 28/10
Bo Johansson - Elsa Johansson Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard 3NT S+1 6 630 28/10
Sven Grahn - Per Svensson Ester Schneider - Greta Schöön 3NT S+1 6 630 28/10
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Klas Bellander - Mats Holm 3NT S= 10 600 18/20
Ulf Pernvi - Tommy Lööf Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT S= Kn 600 18/20
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT N= 10 600 18/20
Gerda Sevonius - Inger Malmroos Gunilla Wallin - Christian Söderlund 2NT S+2 2 180 14/24
Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 N+2 10 170 12/26
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Erwin Wilhelm - Agneta Johansson 3 N= 5 140 10/28
Karin Sjögren - Katarina Barnekow Gunlis Åberg - Wiviann Hassel 3 N+1 8 130 8/30
Jolanta Nilsson - Jan Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving 3 N= 10 110 6/32
Rutger Persson - Lennart Lindahl Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT S-1 6 -100 3/35
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Jan Clementsson - Mats Andersson 3NT S-1 10 -100 3/35
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 S-2 K -200 0/38

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
K103
kn65
Dkn92
Kkn8
#
8742
D9742
5
764
#
ED9
EK10
E874
952
#
kn65
83
K1063
ED103

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N58455
S58445
Ö55988
V55988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Mats Holm Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 1NT N+1 E 120 38/0
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Eva Karlsson - Ulla Fischer 2 S+1 5 110 36/2
Sven Grahn - Per Svensson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1 Ö-2 E 100 34/4
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 2 N= E 90 32/6
Bo Johansson - Elsa Johansson Gun Bellander - Hanna Lewandowski 3 Ö-1 10 50 30/8
Birgit Hartman - Elsa Olsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 1NT Ö= 3 -90 28/10
Ulf Pernvi - Tommy Lööf Marianne Servin - Ulla Öberg 3 N-2 E -100 26/12
Grete Derand - Susanne Ramel Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 2 Ö= 5 -110 21/17
Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard Gunilla Wallin - Christian Söderlund 2 Ö= E -110 21/17
Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2 Ö= 3 -110 21/17
Ester Schneider - Greta Schöön Karin Sjögren - Katarina Barnekow 2 Ö= 3 -110 21/17
Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT Ö+1 3 -120 16/22
Hans Ryning - Gösta Wiik Jan Clementsson - Mats Andersson 3 Ö= E -140 8/30
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 2 Ö+1 Kn -140 8/30
Rutger Persson - Lennart Lindahl Jolanta Nilsson - Jan Nilsson 2 Ö+1 6 -140 8/30
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 2 Ö+1 3 -140 8/30
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 Ö+1 3 -140 8/30
Gerda Sevonius - Inger Malmroos Erwin Wilhelm - Agneta Johansson 2 Ö+1 3 -140 8/30
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Susanne Levin - Kristina Bengtsson 2 Ö+1 3 -140 8/30
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3NT Ö= 3 -400 0/38

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
K109743
42
9
EKDkn
#
E6
Kkn7
D86432
76
#
852
D9865
K7
954
#
Dkn
E103
Ekn105
10832

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N1177119
S1177119
Ö16622
V16622
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gerda Sevonius - Inger Malmroos Erwin Wilhelm - Agneta Johansson 3NT S+2 7 660 38/0
Hans Ryning - Gösta Wiik Jan Clementsson - Mats Andersson 4 N+1 5 650 23/15
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 N+1 8 650 23/15
Rutger Persson - Lennart Lindahl Jolanta Nilsson - Jan Nilsson 4 N+1 9 650 23/15
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 4 N+1 8 650 23/15
Ulf Pernvi - Tommy Lööf Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N+1 2 650 23/15
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 N+1 6 650 23/15
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Eva Karlsson - Ulla Fischer 4 N+1 K 650 23/15
Grete Derand - Susanne Ramel Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 4 N+1 8 650 23/15
Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard Gunilla Wallin - Christian Söderlund 4 N+1 8 650 23/15
Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N+1 8 650 23/15
Birgit Hartman - Elsa Olsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 N+1 8 650 23/15
Bo Johansson - Elsa Johansson Gun Bellander - Hanna Lewandowski 4 N+1 6 650 23/15
Sven Grahn - Per Svensson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 N+1 8 650 23/15
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 N+1 6 650 23/15
Klas Bellander - Mats Holm Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT S+1 7 630 8/30
Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 N= 8 620 6/32
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Susanne Levin - Kristina Bengtsson 2 N+4 K 230 4/34
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 1 N+1 K 110 2/36
Ester Schneider - Greta Schöön Karin Sjögren - Katarina Barnekow 6 N-1 8 -100 0/38

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Nord giv
alla i zon
#
EKD8
kn6
KD54
K106
#
1074
EK4
E93
D432
#
kn9632
732
8
Ekn87
#
5
D10985
kn10762
95

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N48767
S48667
Ö93576
V93576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3NT N+1 3 630 38/0
Ulf Pernvi - Tommy Lööf Jolanta Nilsson - Jan Nilsson 3NT N= 7 600 36/2
Bo Johansson - Elsa Johansson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N+1 8 140 34/4
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Rutger Persson - Lennart Lindahl 1NT N+1 2 120 31/7
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard 2NT N= 2 120 31/7
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson 2 N+1 E 110 28/10
Sven Grahn - Per Svensson Karin Sjögren - Katarina Barnekow 3 Ö-1 5 100 26/12
Gun Bellander - Hanna Lewandowski Erwin Wilhelm - Agneta Johansson 1 N+1 2 90 22/16
Willy Landgren - Bibi Jönsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 1 N+1 7 90 22/16
Gerda Sevonius - Inger Malmroos Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn 1NT N= 7 90 22/16
Jan Clementsson - Mats Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving 1 N= 8 80 18/20
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Klas Bellander - Mats Holm 1NT N-1 3 -100 16/22
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 2 Ö= 10 -110 13/25
Marianne Servin - Ulla Öberg Eva Karlsson - Ulla Fischer 3 V= E -110 13/25
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2NT N-2 7 -200 7/31
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3NT N-2 7 -200 7/31
Grete Derand - Susanne Ramel Hans Ryning - Gösta Wiik 3 N-2 6 -200 7/31
Gunilla Wallin - Christian Söderlund Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 1 N-2 7 -200 7/31
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT N-3 2 -300 1/37
Birgit Hartman - Elsa Olsson Ester Schneider - Greta Schöön 3NT S-3 K -300 1/37

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
Kkn5
1082
Ekn72
E96
#
E1098
kn
D963
8732
#
642
KD9754
108
K5
#
D73
E63
K54
Dkn104

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N99679
S99679
Ö44744
V44744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Mats Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving 3NT S= Kn 400 37/1
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT S= Kn 400 37/1
Grete Derand - Susanne Ramel Hans Ryning - Gösta Wiik 2NT S+1 8 150 34/4
Bo Johansson - Elsa Johansson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N= K 140 32/6
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Klas Bellander - Mats Holm 3 N= K 110 30/8
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 2 V-2 9 100 28/10
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Rutger Persson - Lennart Lindahl 2 Ö-1 D 50 23/15
Gun Bellander - Hanna Lewandowski Erwin Wilhelm - Agneta Johansson 2 Ö-1 D 50 23/15
Gunilla Wallin - Christian Söderlund Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 3 Ö-1 D 50 23/15
Sven Grahn - Per Svensson Karin Sjögren - Katarina Barnekow 2 Ö-1 D 50 23/15
Marianne Servin - Ulla Öberg Eva Karlsson - Ulla Fischer 3NT S-1 8 -50 13/25
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT S-1 8 -50 13/25
Ulf Pernvi - Tommy Lööf Jolanta Nilsson - Jan Nilsson 3 S-1 Kn -50 13/25
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 N-1 K -50 13/25
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 N-1 K -50 13/25
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson 3NT S-1 Kn -50 13/25
Willy Landgren - Bibi Jönsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3 S-2 Kn -100 5/33
Gerda Sevonius - Inger Malmroos Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn 3 S-2 Kn -100 5/33
Birgit Hartman - Elsa Olsson Ester Schneider - Greta Schöön 2 Ö= D -110 2/36
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard 3NT S-4 Kn -200 0/38

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
D108

KD9642
D1082
#
EK
KD6
Ekn105
kn943
#
kn752
1087432
7
75
#
9643
Ekn95
83
EK6

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N89588
S89588
Ö54855
V54855
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Gun Bellander - Hanna Lewandowski 2NTD S= 4 690 38/0
Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson Gunilla Wallin - Christian Söderlund 4D V-2 K 300 36/2
Erwin Wilhelm - Agneta Johansson Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 5 Ö-4 8 200 34/4
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Hans Ryning - Gösta Wiik 4 Ö-3 E 150 30/8
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2NT V-3 2 150 30/8
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Birgit Hartman - Elsa Olsson 2NT S+1 3 150 30/8
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn 3 N= 5 110 26/12
Jolanta Nilsson - Jan Nilsson Klas Bellander - Mats Holm 4 Ö-2 E 100 23/15
Bo Johansson - Elsa Johansson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 4 Ö-2 E 100 23/15
Karin Sjögren - Katarina Barnekow Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard 1NT N= 5 90 19/19
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Ester Schneider - Greta Schöön 2 N= 5 90 19/19
Sven Grahn - Per Svensson Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 2NT V-1 2 50 16/22
Eva Karlsson - Ulla Fischer Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving 3NT S-1 K -100 13/25
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2NT S-1 D -100 13/25
Ulf Pernvi - Tommy Lööf Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 S-2 E -200 6/32
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 3 S-2 K -200 6/32
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 3NT N-2 7 -200 6/32
Grete Derand - Susanne Ramel Marianne Servin - Ulla Öberg 3NTD S-1 3 -200 6/32
Gerda Sevonius - Inger Malmroos Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 N-2 7 -200 6/32
Rutger Persson - Lennart Lindahl Jan Clementsson - Mats Andersson 3NTD S-2 3 -500 0/38

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
875
E743
9652
76
#
D106
kn8
D7
Kkn9854
#
Ekn42
K9
Ekn43
ED3
#
K93
D10652
K108
102

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N22622
S22622
Ö1197109
V1197109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Johansson - Elsa Johansson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 3NT V-1 3 100 38/0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn 2 Ö+1 6 -140 36/2
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT Ö= 5 -600 26/12
Eva Karlsson - Ulla Fischer Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving 3NT Ö= 2 -600 26/12
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 3NT Ö= 2 -600 26/12
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö= 5 -600 26/12
Karin Sjögren - Katarina Barnekow Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard 3NT Ö= 5 -600 26/12
Erwin Wilhelm - Agneta Johansson Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö= 5 -600 26/12
Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson Gunilla Wallin - Christian Söderlund 3NT Ö= 2 -600 26/12
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Gun Bellander - Hanna Lewandowski 3NT Ö= 5 -600 26/12
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Ester Schneider - Greta Schöön 3NT Ö= 2 -600 26/12
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 Ö= 2 -620 16/22
Jolanta Nilsson - Jan Nilsson Klas Bellander - Mats Holm 3NT Ö+1 5 -630 11/27
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3NT Ö+1 5 -630 11/27
Ulf Pernvi - Tommy Lööf Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3NT Ö+1 2 -630 11/27
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 3NT Ö+1 2 -630 11/27
Grete Derand - Susanne Ramel Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö+1 10 -650 6/32
Rutger Persson - Lennart Lindahl Jan Clementsson - Mats Andersson 3NT Ö+2 3 -660 3/35
Sven Grahn - Per Svensson Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3NT Ö+2 2 -660 3/35
Gerda Sevonius - Inger Malmroos Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT Ö+3 2 -690 0/38

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
K962
K63
ED92
E3
#
103
kn82
K5
Kkn8742
#
D5
ED10954
kn7
965
#
Ekn874
7
108643
D10

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N51251211
S6125127
Ö71812
V71812
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn 3NT N+3 9 490 38/0
Grete Derand - Susanne Ramel Jolanta Nilsson - Jan Nilsson 4 S+2 Kn 480 33/5
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 N+2 E 480 33/5
Erwin Wilhelm - Agneta Johansson Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson 4 N+2 E 480 33/5
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N+2 E 480 33/5
Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT N+2 5 460 28/10
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 4 S+1 Kn 450 20/18
Jan Clementsson - Mats Andersson Ulf Pernvi - Tommy Lööf 4 S+1 Kn 450 20/18
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 S+1 Kn 450 20/18
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 Kn 450 20/18
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Gun Bellander - Hanna Lewandowski 4 S+1 2 450 20/18
Birgit Hartman - Elsa Olsson Karin Sjögren - Katarina Barnekow 4 S+1 8 450 20/18
Sven Grahn - Per Svensson Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard 4 N+1 Kn 450 20/18
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Hans Ryning - Gösta Wiik 4 S= 2 420 12/26
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Klas Bellander - Mats Holm 3NT N= 6 400 10/28
Bo Johansson - Elsa Johansson Gunilla Wallin - Christian Söderlund 4D Ö-2 2 300 8/30
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 S+1 8 170 6/32
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 N+2 E 150 4/34
Eva Karlsson - Ulla Fischer Rutger Persson - Lennart Lindahl 3 Ö-2 4 100 2/36
Gerda Sevonius - Inger Malmroos Ester Schneider - Greta Schöön 3NT N-2 9 -100 0/38

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
K10854
6
D76
K643
#
kn3
K942
Kkn103
E52
#
E9
D10873
4
D10987
#
D762
Ekn5
E9852
kn

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N58396
S58496
Ö74936
V74936
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Grahn - Per Svensson Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard 4D S= E 790 38/0
Jan Clementsson - Mats Andersson Ulf Pernvi - Tommy Lööf 4 S= 3 620 35/3
Bo Johansson - Elsa Johansson Gunilla Wallin - Christian Söderlund 4 S= 4 620 35/3
Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg Marianne Servin - Ulla Öberg 2 N+1 4 140 29/9
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 3 N= 4 140 29/9
Birgit Hartman - Elsa Olsson Karin Sjögren - Katarina Barnekow 2 N+1 4 140 29/9
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N+1 4 140 29/9
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Hans Ryning - Gösta Wiik 4 Ö-2 Kn 100 23/15
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Gun Bellander - Hanna Lewandowski 4 Ö-2 2 100 23/15
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn 2 S= 4 90 20/18
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö-1 Kn 50 16/22
Gerda Sevonius - Inger Malmroos Ester Schneider - Greta Schöön 5 Ö-1 K 50 16/22
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 V-1 6 50 16/22
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N-1 4 -100 11/27
Erwin Wilhelm - Agneta Johansson Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson 4 N-1 4 -100 11/27
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 Ö= E -110 8/30
Grete Derand - Susanne Ramel Jolanta Nilsson - Jan Nilsson 4 N-2 4 -200 6/32
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Klas Bellander - Mats Holm 4 S-3 4 -300 4/34
Eva Karlsson - Ulla Fischer Rutger Persson - Lennart Lindahl 5D S-2 E -500 2/36
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4D Ö= Kn -590 0/38

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
EK97
kn
952
EKkn74
#
D
E98732
D4
9632
#
10852
KD105
kn10763
#
kn643
64
EK8
D1085

Optimalt kontrakt: 5D V-1 200
 NT
N1163107
S1163107
Ö261023
V261023
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Ryning - Gösta Wiik Jolanta Nilsson - Jan Nilsson 4 S+1 3 450 32/6
Jan Clementsson - Mats Andersson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 E 450 32/6
Grete Derand - Susanne Ramel Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 S+1 E 450 32/6
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 S+1 D 450 32/6
Gun Bellander - Hanna Lewandowski Sven Grahn - Per Svensson 4 S+1 E 450 32/6
Gunilla Wallin - Christian Söderlund Ester Schneider - Greta Schöön 4 N+1 E 450 32/6
Bo Johansson - Elsa Johansson Erwin Wilhelm - Agneta Johansson 4 N+1 K 450 32/6
Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 S= E 420 22/16
Marianne Servin - Ulla Öberg Sonja Christensson - Sonja Lindblom 4 S= E 420 22/16
Ulf Pernvi - Tommy Lööf Eva Karlsson - Ulla Fischer 4 S= E 420 22/16
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö-4 5 400 18/20
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 N+1 K 150 16/22
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 3 N= K 140 14/24
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Karin Sjögren - Katarina Barnekow 3 N+1 Kn 130 12/26
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 5 N-1 K -50 9/29
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Susanne Levin - Kristina Bengtsson 4 S-1 D -50 9/29
Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn 3NT S-2 7 -100 5/33
Gerda Sevonius - Inger Malmroos Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 S-2 E -100 5/33
Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N-3 K -150 2/36
Rutger Persson - Lennart Lindahl Klas Bellander - Mats Holm 4D Ö= E -790 0/38

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Väst giv
alla i zon
#
KD63
D63
1093
K103
#
E9
E1074
Dkn6
Dkn76
#
kn10875
9
K842
984
#
42
Kkn852
E75
E52

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N66858
S66868
Ö67575
V67575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Johansson - Elsa Johansson Erwin Wilhelm - Agneta Johansson 2 V-3 10 300 38/0
Marianne Servin - Ulla Öberg Sonja Christensson - Sonja Lindblom 1 V-2 K 200 35/3
Gun Bellander - Hanna Lewandowski Sven Grahn - Per Svensson 1 V-2 K 200 35/3
Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2 S+1 E 140 31/7
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 S+1 E 140 31/7
Gunilla Wallin - Christian Söderlund Ester Schneider - Greta Schöön 2 S= E 110 27/11
Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn 1 S+1 D 110 27/11
Hans Ryning - Gösta Wiik Jolanta Nilsson - Jan Nilsson 1NT V-1 10 100 19/19
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 1NT V-1 3 100 19/19
Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT V-1 K 100 19/19
Gerda Sevonius - Inger Malmroos Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1 V-1 3 100 19/19
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Susanne Levin - Kristina Bengtsson 1NT V-1 3 100 19/19
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Karin Sjögren - Katarina Barnekow 1 V-1 K 100 19/19
Ulf Pernvi - Tommy Lööf Eva Karlsson - Ulla Fischer 1 V= 3 -80 11/27
Grete Derand - Susanne Ramel Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 1 V= 3 -80 11/27
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 1NT V= 3 -90 8/30
Jan Clementsson - Mats Andersson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2NT V= 6 -120 5/33
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 1NT V+1 3 -120 5/33
Rutger Persson - Lennart Lindahl Klas Bellander - Mats Holm 3D S-1 E -200 1/37
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 1 N-2 9 -200 1/37

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
Ekn942
KD
952
kn98
#
K7
106432

KD5432
#
83
kn875
D1073
E107
#
D1065
E9
EKkn864
6

Optimalt kontrakt: 6D Ö-4 800
 NT
N4124107
S4124117
Ö90800
V90800
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Hans Ryning - Gösta Wiik 6 N= E 1430 38/0
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Rutger Persson - Lennart Lindahl 4 N+2 E 680 36/2
Klas Bellander - Mats Holm Ulf Pernvi - Tommy Lööf 4 S+1 2 650 29/9
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Jolanta Nilsson - Jan Nilsson 4 N+1 E 650 29/9
Karin Sjögren - Katarina Barnekow Gerda Sevonius - Inger Malmroos 4 N+1 E 650 29/9
Erwin Wilhelm - Agneta Johansson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 N+1 E 650 29/9
Sven Grahn - Per Svensson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N+1 E 650 29/9
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Ester Schneider - Greta Schöön 4 N+1 5 650 29/9
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Göran Nyqvist - Sten Sjöström 4 N= 3 620 18/20
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 S= K 620 18/20
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N= E 620 18/20
Gun Bellander - Hanna Lewandowski Susanne Levin - Kristina Bengtsson 4 N= 5 620 18/20
Birgit Hartman - Elsa Olsson Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard 4 N= 7 620 18/20
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3 N+2 5 200 12/26
Eva Karlsson - Ulla Fischer Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 N+1 8 170 9/29
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson 3 N+1 E 170 9/29
Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn Bo Johansson - Elsa Johansson 4 V-1 2 50 6/32
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 4 N-1 E -100 3/35
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Gunilla Wallin - Christian Söderlund 5 N-1 7 -100 3/35
Grete Derand - Susanne Ramel Jan Clementsson - Mats Andersson 3 S-5 6 -500 0/38

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
EKD1032
K85
D
EK9
#
85
ED102
E106532
8
#
964
kn6
Kkn98
5432
#
kn7
9743
74
Dkn1076

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N1148116
S1148116
Ö19412
V19412
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Göran Nyqvist - Sten Sjöström 4 N+2 6 480 36/2
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Hans Ryning - Gösta Wiik 4 N+2 Kn 480 36/2
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson 4 N+2 Kn 480 36/2
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Jolanta Nilsson - Jan Nilsson 5 N= Kn 450 28/10
Karin Sjögren - Katarina Barnekow Gerda Sevonius - Inger Malmroos 4 N+1 Kn 450 28/10
Erwin Wilhelm - Agneta Johansson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 N+1 K 450 28/10
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Gunilla Wallin - Christian Söderlund 4 N+1 Kn 450 28/10
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Ester Schneider - Greta Schöön 4 N+1 8 450 28/10
Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn Bo Johansson - Elsa Johansson 4 N= Kn 420 22/16
Grete Derand - Susanne Ramel Jan Clementsson - Mats Andersson 2 N+4 K 230 19/19
Gun Bellander - Hanna Lewandowski Susanne Levin - Kristina Bengtsson 3 N+3 Kn 230 19/19
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 N+3 K 200 14/24
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 3 N+2 9 200 14/24
Sven Grahn - Per Svensson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N+2 K 200 14/24
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Rutger Persson - Lennart Lindahl 3 N+1 8 170 10/28
Eva Karlsson - Ulla Fischer Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 N+1 6 140 6/32
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 N= K 140 6/32
Birgit Hartman - Elsa Olsson Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard 2 N+1 9 140 6/32
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3 N-2 E -100 2/36
Klas Bellander - Mats Holm Ulf Pernvi - Tommy Lööf 4 S-5 8 -250 0/38

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Syd giv
alla i zon
#
Dkn984
kn10843
107
kn
#
E2
9
EKkn98
EK942
#
K3
K65
D653
D873
#
10765
ED72
42
1065

Optimalt kontrakt: 7D S-5 -1400
 NT
N11871
S11871
Ö12125512
V1212558
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Rutger Persson - Lennart Lindahl 6 V-3 Kn 300 38/0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Sonja Christensson - Sonja Lindblom 3 Ö+3 5 -170 35/3
Klas Bellander - Mats Holm Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 Ö+3 7 -170 35/3
Jolanta Nilsson - Jan Nilsson Jan Clementsson - Mats Andersson 5 V+1 4 -620 24/14
Eva Karlsson - Ulla Fischer Grete Derand - Susanne Ramel 5 V+1 10 -620 24/14
Gun Bellander - Hanna Lewandowski Birgit Hartman - Elsa Olsson 5 V+1 D -620 24/14
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunilla Wallin - Christian Söderlund 5 V+1 D -620 24/14
Erwin Wilhelm - Agneta Johansson Gunlis Åberg - Wiviann Hassel 5 V+1 Kn -620 24/14
Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn Karin Sjögren - Katarina Barnekow 5 V+1 Kn -620 24/14
Bo Johansson - Elsa Johansson Willy Landgren - Bibi Jönsson 5 Ö+1 4 -620 24/14
Gerda Sevonius - Inger Malmroos Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 5 V+1 8 -620 24/14
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard 5 V+1 Kn -620 24/14
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT V+3 D -690 14/24
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT Ö+4 2 -720 12/26
Ulf Pernvi - Tommy Lööf Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 5D V+1 D -950 10/28
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 5D N-4 D -1100 8/30
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 6 V= D -1370 5/33
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Sven Grahn - Per Svensson 6 Ö= E -1370 5/33
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 6 Ö+1 2 -1390 2/36
Ester Schneider - Greta Schöön Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson 6NT Ö= 10 -1440 0/38

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.20

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
65
D87
73
KDkn1065
#
KD102
E9542
106
73
#
kn943
Kkn10
EK94
E9
#
E87
63
Dkn852
842

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N75212
S75212
Ö6811117
V6811117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Sonja Christensson - Sonja Lindblom 4 Ö-1 6 50 37/1
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 4 Ö-1 8 50 37/1
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Fredrik Bonde - Els-Mari Borgenhard 3 Ö+1 D -170 34/4
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Rutger Persson - Lennart Lindahl 3 Ö+3 6 -230 32/6
Jolanta Nilsson - Jan Nilsson Jan Clementsson - Mats Andersson 3NT Ö= 5 -400 30/8
Klas Bellander - Mats Holm Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 Ö= 2 -420 25/13
Erwin Wilhelm - Agneta Johansson Gunlis Åberg - Wiviann Hassel 4 Ö= 10 -420 25/13
Bo Johansson - Elsa Johansson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö= D -420 25/13
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö= 8 -420 25/13
Eva Karlsson - Ulla Fischer Grete Derand - Susanne Ramel 4 Ö+1 D -450 17/21
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 Ö+1 8 -450 17/21
Gun Bellander - Hanna Lewandowski Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 Ö+1 6 -450 17/21
Ester Schneider - Greta Schöön Ingrid Bengtsson - Kent Bengtsson 4 Ö+1 D -450 17/21
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 Ö+2 6 -480 9/29
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunilla Wallin - Christian Söderlund 4 Ö+2 8 -480 9/29
Gabriela Dahl - Ann-Katrin Zinn Karin Sjögren - Katarina Barnekow 4 Ö+2 D -480 9/29
Gerda Sevonius - Inger Malmroos Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 Ö+2 6 -480 9/29
Ulf Pernvi - Tommy Lööf Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 3NT Ö+3 2 -490 3/35
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT Ö+3 8 -490 3/35
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Sven Grahn - Per Svensson 5D N-4 E -800 0/38