Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » onsdag 18.30 hcp o partnergaranti max 54 par 2014-10-08 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 18.30 hcp o partnergaranti max 54 par 2014-10-08

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
D62
K963
E
EDkn108
?
1094
kn107
kn7
K9642
?
EK873
5
KD986
75
?
kn5
ED842
105432
3

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N961168
S961168
Ö35173
V35173
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4D Ö-3 2 500 46/0
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 S= 10 450 44/2
Kristi Meier - Per Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N= E 420 33/13
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 S= 4 420 33/13
Björn Nilsén - Irene Nilsén Jan Ahlkvist - Ulla Linse 4 N= 10 420 33/13
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S= Kn 420 33/13
Nina Nilsson - Jane Brändemar Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S= E 420 33/13
Mona Andersson - Birgitta Forsström Jan Schneider - Ester Schneider 4 S= 10 420 33/13
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 S= 4 420 33/13
Junot Delcomyn - Christina Leander Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg 4 S= 9 420 33/13
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 S= 4 420 33/13
Iwe Persson - Eva Olsberg Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 4 S= 10 420 33/13
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 Ö-7 E 350 22/24
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Jeanette Andersson - Johan Andersson 3 N+2 E 200 20/26
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 3 S+1 10 170 18/28
Ove Jönsson - Thore Lindström Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 Ö-2 3 100 15/31
Rolf Bergström - Christer Löfgren Britt Lindberg - Hans Antolin 3 Ö-2 E 100 15/31
Gunlis Åberg - Ulf Pernvi Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S-1 10 -50 6/40
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 S-1 9 -50 6/40
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Agneta Johansson - Nicolae Östner 5 S-1 10 -50 6/40
Nancy Thern - Tommy Lööf Ulf Öjing - Lars Persson 4 N-1 K -50 6/40
Christer Ekberg - Max Elander Arne Dahlberg - Sverre Tengvall 4 S-1 10 -50 6/40
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 S-1 10 -50 6/40
Göran Olsson - Karin Eresund Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 4 N-1 E -50 6/40

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
43
Dkn
E942
D9852
#
EDkn97
43
K863
E7
#
K652
K965
5
K1043
#
108
E10872
Dkn107
kn6

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N78735
S78735
Ö656107
V656107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V-1 4 50 42/4
Rolf Bergström - Christer Löfgren Britt Lindberg - Hans Antolin 4 V-1 8 50 42/4
Björn Nilsén - Irene Nilsén Jan Ahlkvist - Ulla Linse 4 V-1 4 50 42/4
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Agneta Johansson - Nicolae Östner 4 V-1 4 50 42/4
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 V-1 D 50 42/4
Kristi Meier - Per Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V+2 D -170 30/16
Gunlis Åberg - Ulf Pernvi Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V+2 D -170 30/16
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 V+2 E -170 30/16
Nina Nilsson - Jane Brändemar Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 V+1 D -170 30/16
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars G Svensson - Greger Jonsson 2 V+2 D -170 30/16
Göran Olsson - Karin Eresund Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 2 V+2 E -170 30/16
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 2 V+2 3 -170 30/16
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 V= E -420 11/35
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 V= D -420 11/35
Ove Jönsson - Thore Lindström Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 Ö= D -420 11/35
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V= 2 -420 11/35
Nancy Thern - Tommy Lööf Ulf Öjing - Lars Persson 4 V= E -420 11/35
Mona Andersson - Birgitta Forsström Jan Schneider - Ester Schneider 4 V= E -420 11/35
Christer Ekberg - Max Elander Arne Dahlberg - Sverre Tengvall 4 V= D -420 11/35
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Jeanette Andersson - Johan Andersson 4 V= D -420 11/35
Junot Delcomyn - Christina Leander Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg 4 V= D -420 11/35
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 V= E -420 11/35
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 V= D -420 11/35
Iwe Persson - Eva Olsberg Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 4 V= E -420 11/35

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
K94
D6
E62
Ekn984
#
D
E732
K10975
1075
#
732
K1084
kn43
KD2
#
Ekn10865
kn95
D8
63

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N74498
S74498
Ö58935
V58935
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nancy Thern - Tommy Lööf Jeanette Andersson - Johan Andersson 4 S= 5 420 41/5
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 S= 7 420 41/5
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ulf Öjing - Lars Persson 4 S= 5 420 41/5
Junot Delcomyn - Christina Leander Göran Olsson - Karin Eresund 4 N= 4 420 41/5
Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg Mona Andersson - Birgitta Forsström 4 S= 5 420 41/5
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 4 S= 10 420 41/5
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 S+2 5 170 28/18
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 S+1 10 170 28/18
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 S+2 5 170 28/18
Gunilla Ljung - Gun Bellander Gunlis Åberg - Ulf Pernvi 2 S+2 10 170 28/18
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 S+1 6 170 28/18
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Christer Ekberg - Max Elander 2 S+2 10 170 28/18
Arne Dahlberg - Sverre Tengvall Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 1 S+3 D 170 28/18
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Britt Lindberg - Hans Antolin 1NT N+2 4 150 20/26
Kristi Meier - Per Nilsson Jan Ahlkvist - Ulla Linse 2 S+1 10 140 9/37
Agneta Johansson - Nicolae Östner Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 S+1 E 140 9/37
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3 S= E 140 9/37
Ove Jönsson - Thore Lindström Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1 S+2 2 140 9/37
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S= 10 140 9/37
Björn Nilsén - Irene Nilsén Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 N+1 D 140 9/37
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 S= E 140 9/37
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Iwe Persson - Eva Olsberg 3 S= E 140 9/37
Lars G Svensson - Greger Jonsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 S= 5 140 9/37
Jan Schneider - Ester Schneider Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 2 S+1 2 140 9/37

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Väst giv
alla i zon
#
KD765
EDkn643
D
7
#
E
10
K109853
EDkn85
#
kn108432
2
E4
K1094
#
9
K9875
kn762
632

Optimalt kontrakt: 6D N-2 -500
 NT
N021054
S021054
Ö1211387
V1211387
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4D Ö-4 9 1100 46/0
Arne Dahlberg - Sverre Tengvall Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 5D V-3 7 800 44/2
Agneta Johansson - Nicolae Östner Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 S= E 620 38/8
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 N= E 620 38/8
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 S= E 620 38/8
Junot Delcomyn - Christina Leander Göran Olsson - Karin Eresund 4 N= 4 620 38/8
Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg Mona Andersson - Birgitta Forsström 4 N= E 620 38/8
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 N+1 E 170 31/15
Jan Schneider - Ester Schneider Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 3 N+1 E 170 31/15
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 5 V-1 E 100 28/18
Kristi Meier - Per Nilsson Jan Ahlkvist - Ulla Linse 5 N-1 E -100 24/22
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 N-1 E -100 24/22
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 N-1 E -100 24/22
Ove Jönsson - Thore Lindström Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5D N-1 E -200 20/26
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan Öhman - Erwin Wilhelm 5 V= E -600 14/32
Nancy Thern - Tommy Lööf Jeanette Andersson - Johan Andersson 5 V= E -600 14/32
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ulf Öjing - Lars Persson 5 V= D -600 14/32
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Iwe Persson - Eva Olsberg 5 V= E -600 14/32
Lars G Svensson - Greger Jonsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 5 V= E -600 14/32
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 5 V+1 K -620 5/41
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Britt Lindberg - Hans Antolin 5 V+1 D -620 5/41
Björn Nilsén - Irene Nilsén Bengt Rylander - Terezia Lagerman 5 V+1 7 -620 5/41
Gunilla Ljung - Gun Bellander Gunlis Åberg - Ulf Pernvi 5 V+1 E -620 5/41
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Christer Ekberg - Max Elander 3D Ö= 5 -730 0/46

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
D4
K109843
9
kn1062
#
32
E7
KDkn52
K953
#
kn865
kn2
E1063
D84
#
EK1097
D65
874
E7

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N541096
S541096
Ö79246
V79246
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Nilsén - Irene Nilsén Britt Lindberg - Hans Antolin 4 N+1 5 650 44/2
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N+1 E 650 44/2
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 S+1 K 650 44/2
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N= 8 620 39/7
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Christer Ekberg - Max Elander 4 N= 4 620 39/7
Nina Nilsson - Jane Brändemar Gunlis Åberg - Ulf Pernvi 5D V-3 9 500 36/10
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Sanna Clementsson - Sten Ahlgren 5D V-2 D 300 34/12
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ove Jönsson - Thore Lindström 3 N+1 E 170 29/17
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Iwe Persson - Eva Olsberg 3 N+1 3 170 29/17
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jeanette Andersson - Johan Andersson 3 N+1 2 170 29/17
Junot Delcomyn - Christina Leander Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 S+1 K 170 29/17
Kristi Meier - Per Nilsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 5 V-3 4 150 24/22
Mona Andersson - Birgitta Forsström Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 N= E 140 22/24
Arne Dahlberg - Sverre Tengvall Marianne Forsberg - Tor Holmberg 2 S= K 110 20/26
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V-2 K 100 18/28
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg 3 V-1 D 50 16/30
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 S-1 K -100 13/33
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 S-1 E -100 13/33
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Ulf Öjing - Lars Persson 3 V= D -110 9/37
Jan Schneider - Ester Schneider Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 3 V= D -110 9/37
Agneta Johansson - Nicolae Östner Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V+2 Kn -130 3/43
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 V= D -130 3/43
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Jan Ahlkvist - Ulla Linse 4 V= 4 -130 3/43
Göran Olsson - Karin Eresund Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 V+2 4 -130 3/43

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
87
ED10943
982
108
#
K10952
K7
kn1074
96
#
Dkn643
52
ED6
Kkn7
#
E
kn86
K53
ED5432

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N1071269
S1071269
Ö25072
V25072
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Christina Leander Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 5D N+1 5 750 46/0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ove Jönsson - Thore Lindström 5 N+2 D 510 43/3
Arne Dahlberg - Sverre Tengvall Marianne Forsberg - Tor Holmberg 4 N+3 D 510 43/3
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Iwe Persson - Eva Olsberg 5 N= D 450 40/6
Björn Nilsén - Irene Nilsén Britt Lindberg - Hans Antolin 4 N= D 420 38/8
Kristi Meier - Per Nilsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 Ö-4 6 400 35/11
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö-4 Kn 400 35/11
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 Ö-3 8 300 31/15
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 Ö-3 6 300 31/15
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Sanna Clementsson - Sten Ahlgren 3 Ö-2 8 200 26/20
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jeanette Andersson - Johan Andersson 3 Ö-2 E 200 26/20
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg 4 Ö-2 E 200 26/20
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 S= 5 110 22/24
Agneta Johansson - Nicolae Östner Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö-1 E 100 16/30
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Ulf Öjing - Lars Persson 2 Ö-1 6 100 16/30
Mona Andersson - Birgitta Forsström Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 Ö-1 3 100 16/30
Jan Schneider - Ester Schneider Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 3 Ö-1 E 100 16/30
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Christer Ekberg - Max Elander 3 Ö-1 E 100 16/30
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö= 6 -110 8/38
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 Ö= 3 -110 8/38
Nina Nilsson - Jane Brändemar Gunlis Åberg - Ulf Pernvi 2 Ö= E -110 8/38
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Jan Öhman - Erwin Wilhelm 2 Ö+1 2 -140 3/43
Göran Olsson - Karin Eresund Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 Ö+1 E -140 3/43
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Jan Ahlkvist - Ulla Linse 2 Ö+2 E -170 0/46

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Syd giv
alla i zon
#
K98
EK875
D
EK92
#
Dkn6
109
K987432
10
#
E105432
D3
E6
Dkn3
#
7
kn642
kn105
87654

Optimalt kontrakt: 4D V-1 200
 NT
N1041045
S1041045
Ö39396
V39396
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ljung - Gun Bellander Sanna Clementsson - Sten Ahlgren 4D N= E 790 46/0
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N= E 620 38/8
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S= 10 620 38/8
Nancy Thern - Tommy Lööf Arne Dahlberg - Sverre Tengvall 4 N= E 620 38/8
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Göran Olsson - Karin Eresund 4 S= 10 620 38/8
Christer Ekberg - Max Elander Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 N= E 620 38/8
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Marianne Forsberg - Tor Holmberg 4 N= E 620 38/8
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg 4 S= Kn 620 38/8
Gunlis Åberg - Ulf Pernvi Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4D Ö-2 4 500 30/16
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 Ö-3 2 300 28/18
Agneta Johansson - Nicolae Östner Jan Ahlkvist - Ulla Linse 5 V-2 E 200 25/21
Mona Andersson - Birgitta Forsström Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4D Ö-1 4 200 25/21
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Jan Schneider - Ester Schneider 3 N+1 E 170 22/24
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Jeanette Andersson - Johan Andersson 4 S= D 130 20/26
Björn Nilsén - Irene Nilsén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 Ö-1 E 100 17/29
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Iwe Persson - Eva Olsberg 4 Ö-1 4 100 17/29
Kristi Meier - Per Nilsson Britt Lindberg - Hans Antolin 4 N-1 E -100 13/33
Junot Delcomyn - Christina Leander Ulf Öjing - Lars Persson 4 N-1 E -100 13/33
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 2 Ö= 2 -110 10/36
Anitha Lindgren - Marian Krook Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö= Kn -140 7/39
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 2 Ö+1 4 -140 7/39
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3D V= E -670 4/42
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3D Ö= Kn -730 1/45
Ove Jönsson - Thore Lindström Nina Nilsson - Jane Brändemar 3D Ö= 2 -730 1/45

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
Kkn3
104
853
D10764
#
E1075
EKD6
4
K932
#
842
873
KD102
E85
#
D96
kn952
Ekn976
kn

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N57545
S57545
Ö76888
V76888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Marianne Forsberg - Tor Holmberg 4 V-3 8 150 46/0
Anitha Lindgren - Marian Krook Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V-2 4 100 40/6
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 V-2 4 100 40/6
Nancy Thern - Tommy Lööf Arne Dahlberg - Sverre Tengvall 3NT Ö-2 6 100 40/6
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Göran Olsson - Karin Eresund 4 V-2 7 100 40/6
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Jan Schneider - Ester Schneider 4 V-2 8 100 40/6
Björn Nilsén - Irene Nilsén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö-1 7 50 30/16
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V-1 6 50 30/16
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3 V-1 6 50 30/16
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Jeanette Andersson - Johan Andersson 3NT Ö-1 6 50 30/16
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg 3 V-1 4 50 30/16
Mona Andersson - Birgitta Forsström Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 S-2 E -100 24/22
Agneta Johansson - Nicolae Östner Jan Ahlkvist - Ulla Linse 2 V= 3 -110 20/26
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 2 V= 10 -110 20/26
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 2 V+1 4 -110 20/26
Kristi Meier - Per Nilsson Britt Lindberg - Hans Antolin 2NT V= 3 -120 14/32
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bengt Rylander - Terezia Lagerman 1NT Ö+1 6 -120 14/32
Gunilla Ljung - Gun Bellander Sanna Clementsson - Sten Ahlgren 1NT Ö+1 7 -120 14/32
Christer Ekberg - Max Elander Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 V= 3 -140 10/36
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2NT Ö+1 6 -150 5/41
Gunlis Åberg - Ulf Pernvi Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1NT Ö+2 7 -150 5/41
Ove Jönsson - Thore Lindström Nina Nilsson - Jane Brändemar 1NT Ö+2 6 -150 5/41
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Iwe Persson - Eva Olsberg 2NT Ö+1 9 -150 5/41
Junot Delcomyn - Christina Leander Ulf Öjing - Lars Persson 3NT V= 3 -400 0/46

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
E864
EK864
KD
kn10
#
kn753
1073
876
732
#
K10
Dkn92
kn105
9865
#
D92
5
E9432
EKD4

Optimalt kontrakt: 7 N= 1440
 NT
N1213111212
S1213101212
Ö10211
V10211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Barbro Söderberg - Birgit Andersson 6NT N= 6 990 45/1
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 6NT S= 3 990 45/1
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3NT N+4 5 520 41/5
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Nancy Thern - Tommy Lööf 3NT S+4 8 520 41/5
Kristi Meier - Per Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S+3 7 490 26/20
Agneta Johansson - Nicolae Östner Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT S+3 3 490 26/20
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT S+3 3 490 26/20
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT S+3 7 490 26/20
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Ove Jönsson - Thore Lindström 3NT S+3 8 490 26/20
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT S+3 3 490 26/20
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Lars G Svensson - Greger Jonsson 3NT S+3 7 490 26/20
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg 3NT N+3 9 490 26/20
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Göran Olsson - Karin Eresund 3NT S+3 3 490 26/20
Jeanette Andersson - Johan Andersson Junot Delcomyn - Christina Leander 3NT S+3 6 490 26/20
Iwe Persson - Eva Olsberg Christer Ekberg - Max Elander 3NT S+3 3 490 26/20
Arne Dahlberg - Sverre Tengvall Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT S+3 7 490 26/20
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Jan Schneider - Ester Schneider 3NT S+3 3 490 26/20
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Britt Lindberg - Hans Antolin 3NT N+2 5 460 10/36
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 3NT S+2 5 460 10/36
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT N+2 8 460 10/36
Gunlis Åberg - Ulf Pernvi Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3NT S+1 3 430 6/40
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N= 2 400 4/42
Mona Andersson - Birgitta Forsström Ulf Öjing - Lars Persson 3 N+2 Kn 200 2/44
Rolf Bergström - Christer Löfgren Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 N-1 9 -50 0/46

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Öst giv
alla i zon
#
10974
kn965

87432
#
D32
104
K9862
Dkn9
#
Ekn86
KD3
E1053
K10
#
K5
E872
Dkn74
E65

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -500
 NT
N84854
S84854
Ö59579
V59589
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Nicolae Östner Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT Ö-3 2 300 46/0
Iwe Persson - Eva Olsberg Christer Ekberg - Max Elander 3NT Ö-2 2 200 42/4
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Nancy Thern - Tommy Lööf 3NT Ö-2 7 200 42/4
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Jan Schneider - Ester Schneider 3NT Ö-2 7 200 42/4
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan Ahlkvist - Ulla Linse 2 N+1 K 110 37/9
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 N= 3 110 37/9
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Ove Jönsson - Thore Lindström 3NT Ö-1 E 100 32/14
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3NT Ö-1 2 100 32/14
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg 3NT Ö-1 D 100 32/14
Arne Dahlberg - Sverre Tengvall Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 S-1 D -100 28/18
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Nina Nilsson - Jane Brändemar 1NT Ö+1 7 -120 25/21
Jeanette Andersson - Johan Andersson Junot Delcomyn - Christina Leander 1NT Ö+1 2 -120 25/21
Rolf Bergström - Christer Löfgren Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 Ö+1 2 -140 22/24
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Britt Lindberg - Hans Antolin 1NT Ö+3 2 -180 20/26
Mona Andersson - Birgitta Forsström Ulf Öjing - Lars Persson 2 N-2 8 -200 18/28
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Lars G Svensson - Greger Jonsson 1NTD V+2 D -580 16/30
Kristi Meier - Per Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö= 2 -600 9/37
Gunlis Åberg - Ulf Pernvi Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3NT Ö= 4 -600 9/37
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT Ö= 8 -600 9/37
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT Ö= 4 -600 9/37
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT Ö= 7 -600 9/37
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Göran Olsson - Karin Eresund 3NT Ö= E -600 9/37
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT Ö+1 Kn -630 1/45
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 3NT Ö+1 4 -630 1/45

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
D7654
9
K32
ED54
#
982
8642
D86
973
#
Ekn3
EKkn5
Ekn4
K108
#
K10
D1073
10975
kn62

Optimalt kontrakt: 1NT Ö= -90
 NT
N77676
S76676
Ö66767
V66766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristi Meier - Per Nilsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 V-4 6 200 43/3
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Jan Ahlkvist - Ulla Linse 4 V-4 4 200 43/3
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 V-4 5 200 43/3
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Iwe Persson - Eva Olsberg 4 V-4 9 200 43/3
Nina Nilsson - Jane Brändemar Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V-3 6 150 37/9
Arne Dahlberg - Sverre Tengvall Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 4 Ö-3 7 150 37/9
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1NT S+1 6 120 34/12
Christer Ekberg - Max Elander Jan Schneider - Ester Schneider 2 N+1 K 110 32/14
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2NT Ö-2 K 100 27/19
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Göran Olsson - Karin Eresund 3NT Ö-2 K 100 27/19
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3 V-2 5 100 27/19
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Marianne Forsberg - Tor Holmberg 2NT Ö-2 K 100 27/19
Gunlis Åberg - Ulf Pernvi Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2NT Ö-1 3 50 15/31
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Gunilla Ljung - Gun Bellander 2NT Ö-1 9 50 15/31
Björn Nilsén - Irene Nilsén Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V-1 6 50 15/31
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 Ö-1 K 50 15/31
Britt Lindberg - Hans Antolin Agneta Johansson - Nicolae Östner 2NT Ö-1 7 50 15/31
Nancy Thern - Tommy Lööf Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 2NT V-1 4 50 15/31
Mona Andersson - Birgitta Forsström Jeanette Andersson - Johan Andersson 2NT Ö-1 7 50 15/31
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg 2NT Ö-1 3 50 15/31
Anitha Lindgren - Marian Krook Bengt Rylander - Terezia Lagerman 1NT S-1 2 -50 5/41
Ulf Öjing - Lars Persson Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 2 N-1 E -50 5/41
Ove Jönsson - Thore Lindström Jan Öhman - Erwin Wilhelm 2NT Ö= 10 -120 2/44
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT Ö+1 10 -150 0/46

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
kn763
E
E862
EDkn6
#
EK10
108765
K543
8
#
954
32
Dkn10
109543
#
D82
KDkn94
97
K72

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N98889
S98889
Ö45434
V45454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Max Elander Jan Schneider - Ester Schneider 3NT S+2 E 660 46/0
Gunlis Åberg - Ulf Pernvi Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT N+1 9 630 43/3
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Marianne Forsberg - Tor Holmberg 3NT N+1 4 630 43/3
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT N= D 600 32/14
Anitha Lindgren - Marian Krook Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT N= D 600 32/14
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N= D 600 32/14
Björn Nilsén - Irene Nilsén Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N= D 600 32/14
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT N= 10 600 32/14
Britt Lindberg - Hans Antolin Agneta Johansson - Nicolae Östner 3NT N= D 600 32/14
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT N= 5 600 32/14
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3NT N= D 600 32/14
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Lars G Svensson - Greger Jonsson 3NT N= D 600 32/14
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1D V-2 E 300 22/24
Kristi Meier - Per Nilsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 1NT N+2 D 150 17/29
Nina Nilsson - Jane Brändemar Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT S+2 3 150 17/29
Mona Andersson - Birgitta Forsström Jeanette Andersson - Johan Andersson 1NT N+2 D 150 17/29
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg 2NT N+1 10 150 17/29
Nancy Thern - Tommy Lööf Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 3NT N-1 10 -100 8/38
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Göran Olsson - Karin Eresund 3NT N-1 D -100 8/38
Ulf Öjing - Lars Persson Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 3NT S-1 4 -100 8/38
Arne Dahlberg - Sverre Tengvall Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 3NT N-1 6 -100 8/38
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Iwe Persson - Eva Olsberg 3NT N-1 D -100 8/38
Ove Jönsson - Thore Lindström Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 S-2 E -200 2/44
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Jan Ahlkvist - Ulla Linse 5 N-3 D -300 0/46

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Nord giv
alla i zon
#
Ekn10974
D62
ED96
#
KD3
94
K84
Ekn973
#
65
EK10
kn753
D865
#
82
kn8753
102
K1042

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N45874
S45874
Ö97448
V97458
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3D N= E 730 45/1
Ove Jönsson - Thore Lindström Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3D N= 6 730 45/1
Gunilla Ljung - Gun Bellander Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 V-2 E 200 42/4
Christer Ekberg - Max Elander Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg 2 N+1 E 140 36/10
Jeanette Andersson - Johan Andersson Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 1 N+2 E 140 36/10
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 N= E 140 36/10
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 N= E 140 36/10
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 N= E 140 36/10
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 1 N+1 E 110 29/17
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Ulf Öjing - Lars Persson 2 N= K 110 29/17
Gunlis Åberg - Ulf Pernvi Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V-1 E 100 24/22
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 V-1 E 100 24/22
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 V-1 E 100 24/22
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 1 N= E 80 20/26
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan Ahlkvist - Ulla Linse 4 N-1 E -100 14/32
Britt Lindberg - Hans Antolin Anitha Lindgren - Marian Krook 3 N-1 K -100 14/32
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 N-1 E -100 14/32
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 N-1 D -100 14/32
Jan Schneider - Ester Schneider Göran Olsson - Karin Eresund 3 N-1 E -100 14/32
Rolf Bergström - Christer Löfgren Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 V= 2 -110 8/38
Agneta Johansson - Nicolae Östner Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N-2 5 -200 4/42
Nancy Thern - Tommy Lööf Iwe Persson - Eva Olsberg 4 N-2 E -200 4/42
Junot Delcomyn - Christina Leander Arne Dahlberg - Sverre Tengvall 4D N-1 E -200 4/42
Kristi Meier - Per Nilsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N-3 E -300 0/46

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
ED95
K107
D105
1096
#
kn1062
kn9643
97
E2
#
3
D82
Kkn84
kn8543
#
K874
E5
E632
KD7

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N8981010
S797109
Ö54533
V54533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ljung - Gun Bellander Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 S+1 6 450 45/1
Britt Lindberg - Hans Antolin Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S+1 E 450 45/1
Gunlis Åberg - Ulf Pernvi Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S= E 420 37/9
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 S= E 420 37/9
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S= E 420 37/9
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Ulf Öjing - Lars Persson 4 S= E 420 37/9
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 S= E 420 37/9
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 N= 3 420 37/9
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT S= 4 400 29/17
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3NT S= Kn 400 29/17
Kristi Meier - Per Nilsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S-1 4 -50 17/29
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 S-1 E -50 17/29
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan Ahlkvist - Ulla Linse 4 S-1 6 -50 17/29
Ove Jönsson - Thore Lindström Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 S-1 E -50 17/29
Nancy Thern - Tommy Lööf Iwe Persson - Eva Olsberg 3NT S-1 4 -50 17/29
Christer Ekberg - Max Elander Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg 4 S-1 2 -50 17/29
Junot Delcomyn - Christina Leander Arne Dahlberg - Sverre Tengvall 4 S-1 9 -50 17/29
Jeanette Andersson - Johan Andersson Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 3NT S-1 6 -50 17/29
Jan Schneider - Ester Schneider Göran Olsson - Karin Eresund 3NT S-1 E -50 17/29
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 S-1 E -50 17/29
Rolf Bergström - Christer Löfgren Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT S-2 6 -100 5/41
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 S-2 E -100 5/41
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 S-3 9 -150 2/44
Agneta Johansson - Nicolae Östner Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S-4 9 -200 0/46

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
KD94

E9853
KD106
#
kn5
Dkn106542
42
73
#
8732
K97
kn7
9842
#
E106
E83
KD106
Ekn5

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N131371313
S131371313
Ö00600
V00600
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Gunlis Åberg - Ulf Pernvi 7 S= 7 2210 46/0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 6NT N+1 10 1470 44/2
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anitha Lindgren - Marian Krook 6 N+1 7 1460 42/4
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 6 S+1 10 1390 38/8
Jeanette Andersson - Johan Andersson Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 6 S+1 D 1390 38/8
Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg Lars G Svensson - Greger Jonsson 6 S+1 D 1390 38/8
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Agneta Johansson - Nicolae Östner 5D V-5 E 1100 34/12
Ove Jönsson - Thore Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S+4 D 720 28/18
Rolf Bergström - Christer Löfgren Jan Öhman - Erwin Wilhelm 5NT S+2 D 720 28/18
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3NT S+4 D 720 28/18
Mona Andersson - Birgitta Forsström Arne Dahlberg - Sverre Tengvall 3NT S+4 D 720 28/18
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Junot Delcomyn - Christina Leander 3NT S+4 D 720 28/18
Kristi Meier - Per Nilsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 N+3 7 710 22/24
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Jan Schneider - Ester Schneider 3NT S+3 D 690 20/26
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5 S+2 D 640 11/35
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 S+2 D 640 11/35
Björn Nilsén - Irene Nilsén Nina Nilsson - Jane Brändemar 5 S+2 D 640 11/35
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 S+2 Kn 640 11/35
Nancy Thern - Tommy Lööf Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 5 S+2 D 640 11/35
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 5 S+2 D 640 11/35
Christer Ekberg - Max Elander Göran Olsson - Karin Eresund 5 S+2 D 640 11/35
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Iwe Persson - Eva Olsberg 5 S+2 Kn 640 11/35
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Britt Lindberg - Hans Antolin 5 S= D 600 2/44
Ulf Öjing - Lars Persson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3D V-3 10 500 0/46

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
542
Dkn72
75
ED85
#
K107
E94
Ekn862
102
#
ED
K1053
1043
Kkn43
#
kn9863
86
KD9
976

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N42342
S32342
Ö91110810
V91110911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Andersson - Johan Andersson Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 4 Ö-2 6 200 46/0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 V-1 D 100 42/4
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Agneta Johansson - Nicolae Östner 4 Ö-1 K 100 42/4
Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg Lars G Svensson - Greger Jonsson 3NT V-1 5 100 42/4
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Gunlis Åberg - Ulf Pernvi 2NT V= 2 -120 38/8
Ove Jönsson - Thore Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V+2 D -130 36/10
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V= 4 -600 30/16
Nancy Thern - Tommy Lööf Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT V= 2 -600 30/16
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Jan Schneider - Ester Schneider 3NT Ö= 6 -600 30/16
Ulf Öjing - Lars Persson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö= 3 -600 30/16
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 3NT Ö= 3 -600 30/16
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Britt Lindberg - Hans Antolin 3NT V+1 D -630 16/30
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT Ö+1 3 -630 16/30
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT Ö+1 6 -630 16/30
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+1 3 -630 16/30
Björn Nilsén - Irene Nilsén Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT Ö+1 6 -630 16/30
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö+1 6 -630 16/30
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3NT V+1 D -630 16/30
Christer Ekberg - Max Elander Göran Olsson - Karin Eresund 3NT V+1 2 -630 16/30
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Junot Delcomyn - Christina Leander 3NT Ö+1 5 -630 16/30
Kristi Meier - Per Nilsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT Ö+2 6 -660 4/42
Mona Andersson - Birgitta Forsström Arne Dahlberg - Sverre Tengvall 3NT Ö+2 3 -660 4/42
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT Ö+2 8 -660 4/42
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Iwe Persson - Eva Olsberg 3NT V+3 5 -690 0/46

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
K875
kn932
3
K1084
#
kn96
E64
EKDkn76
E
#
ED2
KD1087
854
kn9
#
1043
5
1092
D76532

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -1520
 NT
N70030
S70030
Ö613131013
V613131013
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 6 V-2 4 100 46/0
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Iwe Persson - Eva Olsberg 7 Ö-1 6 50 43/3
Christer Ekberg - Max Elander Lars G Svensson - Greger Jonsson 6 Ö-1 3 50 43/3
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg 3 V+3 4 -170 40/6
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 V+4 4 -190 38/8
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Ove Jönsson - Thore Lindström 3 Ö+4 5 -260 36/10
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 5 V+2 2 -440 34/12
Kristi Meier - Per Nilsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 Ö+1 5 -450 32/14
Agneta Johansson - Nicolae Östner Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 Ö+2 10 -510 30/16
Ulf Öjing - Lars Persson Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 6 V+1 3 -940 27/19
Jan Schneider - Ester Schneider Nancy Thern - Tommy Lööf 6 V+1 2 -940 27/19
Arne Dahlberg - Sverre Tengvall Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 6 Ö= 3 -980 24/22
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 6 Ö+1 5 -1010 14/32
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Gunilla Ljung - Gun Bellander 6 Ö+1 2 -1010 14/32
Rolf Bergström - Christer Löfgren Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 6 Ö+1 E -1010 14/32
Björn Nilsén - Irene Nilsén Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 6 Ö+1 5 -1010 14/32
Rutger Persson - Claes Nilsson Sanna Clementsson - Sten Ahlgren 6 Ö+1 2 -1010 14/32
Britt Lindberg - Hans Antolin Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 6 V+1 5 -1010 14/32
Mona Andersson - Birgitta Forsström Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 6 Ö+1 3 -1010 14/32
Göran Olsson - Karin Eresund Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 6 Ö+1 2 -1010 14/32
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 6 Ö+1 2 -1010 14/32
Gunlis Åberg - Ulf Pernvi Bengt Rylander - Terezia Lagerman 6NT Ö+1 5 -1020 2/44
Junot Delcomyn - Christina Leander Karin Sjögren - Louise Nordlindh 6NT Ö+1 7 -1020 2/44
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Jeanette Andersson - Johan Andersson 6NT Ö+1 4 -1020 2/44

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
9
EDkn10765
4
Kkn62
#
KDkn62

87
D98543
#
E75
K92
KD652
107
#
10843
843
Ekn1093
E

Optimalt kontrakt: 4D Ö-3 500
 NT
N561056
S561056
Ö86276
V86276
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Hans Antolin Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5D N= E 850 46/0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Jeanette Andersson - Johan Andersson 3D N= 10 730 44/2
Junot Delcomyn - Christina Leander Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 N+1 E 650 42/4
Kristi Meier - Per Nilsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 N= E 620 38/8
Rolf Bergström - Christer Löfgren Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 N= E 620 38/8
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N= 5 620 38/8
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Ove Jönsson - Thore Lindström 4D V-3 4 500 34/12
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Iwe Persson - Eva Olsberg 4D V-2 3 300 32/14
Gunlis Åberg - Ulf Pernvi Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 V-4 E 200 29/17
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 4 V-4 4 200 29/17
Björn Nilsén - Irene Nilsén Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V-3 4 150 24/22
Ulf Öjing - Lars Persson Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg 4 V-3 E 150 24/22
Jan Schneider - Ester Schneider Nancy Thern - Tommy Lööf 4 V-3 E 150 24/22
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 N= E 140 20/26
Agneta Johansson - Nicolae Östner Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V-2 4 100 14/32
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 V-2 4 100 14/32
Rutger Persson - Claes Nilsson Sanna Clementsson - Sten Ahlgren 4 Ö-2 E 100 14/32
Christer Ekberg - Max Elander Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 V-2 4 100 14/32
Göran Olsson - Karin Eresund Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 V-2 E 100 14/32
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 V-1 E 50 8/38
Anitha Lindgren - Marian Krook Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 N-1 K -100 5/41
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg 4 N-1 10 -100 5/41
Mona Andersson - Birgitta Forsström Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 5 N-2 E -200 1/45
Arne Dahlberg - Sverre Tengvall Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 5D N-1 E -200 1/45

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
kn7
ED7
D643
D653
#
10532
Kkn
E752
K109
#
ED864
3
kn1098
kn84
#
K9
10986542
K
E72

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N961059
S961059
Ö37383
V37383
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Hans Antolin Gunlis Åberg - Ulf Pernvi 4 S+1 10 450 46/0
Agneta Johansson - Nicolae Östner Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 S= E 420 39/7
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S= 2 420 39/7
Björn Nilsén - Irene Nilsén Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 N= 2 420 39/7
Mona Andersson - Birgitta Forsström Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 S= 2 420 39/7
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 4 S= 3 420 39/7
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Jeanette Andersson - Johan Andersson 4 S= 10 420 39/7
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jan Schneider - Ester Schneider 2 S+3 2 200 30/16
Junot Delcomyn - Christina Leander Iwe Persson - Eva Olsberg 2 S+3 2 200 30/16
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Arne Dahlberg - Sverre Tengvall 3 S+2 2 200 30/16
Kristi Meier - Per Nilsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 S+1 E 170 24/22
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Jan Ahlkvist - Ulla Linse 2 N+2 Kn 170 24/22
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ove Jönsson - Thore Lindström 3 S+1 10 170 24/22
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 S= 9 140 19/27
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 S= 5 140 19/27
Rutger Persson - Claes Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö-1 10 100 16/30
Anitha Lindgren - Marian Krook Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Pass   8/38
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Barbro Söderberg - Birgit Andersson Pass   8/38
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Göran Olsson - Karin Eresund Pass   8/38
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Pass   8/38
Lars G Svensson - Greger Jonsson Ulf Öjing - Lars Persson Pass   8/38
Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg Nancy Thern - Tommy Lööf Pass   8/38
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Pass   8/38
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Christer Ekberg - Max Elander 4 S-1 10 -50 0/46

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Väst giv
alla i zon
#
106542
109
83
K765
#
E3
EKD
109762
832
#
KD7
kn54
Ekn4
ED109
#
kn98
87632
KD5
kn4

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N22342
S22342
Ö101110911
V101110911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jan Schneider - Ester Schneider 6NT V-1 4 100 44/2
Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg Nancy Thern - Tommy Lööf 6 V-1 10 100 44/2
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Arne Dahlberg - Sverre Tengvall 6NT Ö-1 2 100 44/2
Britt Lindberg - Hans Antolin Gunlis Åberg - Ulf Pernvi 2 Ö= 6 -90 40/6
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ove Jönsson - Thore Lindström 2 Ö+2 4 -130 38/8
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Göran Olsson - Karin Eresund 2NT Ö+2 3 -180 36/10
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT Ö= 8 -600 34/12
Agneta Johansson - Nicolae Östner Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT V+1 4 -630 24/22
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3NT V+1 2 -630 24/22
Anitha Lindgren - Marian Krook Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT V+1 4 -630 24/22
Rutger Persson - Claes Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö+1 8 -630 24/22
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3NT Ö+1 7 -630 24/22
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3NT Ö+1 8 -630 24/22
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Jeanette Andersson - Johan Andersson 3NT V+1 2 -630 24/22
Lars G Svensson - Greger Jonsson Ulf Öjing - Lars Persson 3NT V+1 2 -630 24/22
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 3NT V+1 9 -630 24/22
Kristi Meier - Per Nilsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT Ö+2 3 -660 7/39
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT Ö+2 5 -660 7/39
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT V+2 4 -660 7/39
Björn Nilsén - Irene Nilsén Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3NT Ö+2 3 -660 7/39
Mona Andersson - Birgitta Forsström Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3NT Ö+2 8 -660 7/39
Junot Delcomyn - Christina Leander Iwe Persson - Eva Olsberg 3NT V+2 5 -660 7/39
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 3NT Ö+2 6 -660 7/39
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Christer Ekberg - Max Elander 3NT Ö+2 8 -660 7/39

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
7
103
K764
EKkn1064
#
EKD52
E62
Dkn98
5
#
kn863
KDkn9
E10
732
#
1094
8754
532
D98

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N74102
S74102
Ö6911127
V6911127
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Sanna Clementsson - Sten Ahlgren 2 V+4 E -230 45/1
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 3 V+3 E -230 45/1
Agneta Johansson - Nicolae Östner Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 V+1 E -450 40/6
Nancy Thern - Tommy Lööf Göran Olsson - Karin Eresund 4 V+1 E -450 40/6
Junot Delcomyn - Christina Leander Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 V+1 E -450 40/6
Gunlis Åberg - Ulf Pernvi Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V+2 E -480 23/23
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+2 E -480 23/23
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V+2 E -480 23/23
Anitha Lindgren - Marian Krook Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 V+2 K -480 23/23
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 V+2 E -480 23/23
Ove Jönsson - Thore Lindström Britt Lindberg - Hans Antolin 4 V+2 E -480 23/23
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 V+2 E -480 23/23
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V+2 E -480 23/23
Christer Ekberg - Max Elander Ulf Öjing - Lars Persson 4 V+2 E -480 23/23
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg 4 V+2 E -480 23/23
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 V+2 E -480 23/23
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 4 V+2 E -480 23/23
Lars G Svensson - Greger Jonsson Marianne Forsberg - Tor Holmberg 4 V+2 K -480 23/23
Iwe Persson - Eva Olsberg Mona Andersson - Birgitta Forsström 4 V+2 E -480 23/23
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6 V= E -980 6/40
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Jeanette Andersson - Johan Andersson 6 Ö= D -980 6/40
Jan Schneider - Ester Schneider Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 6 V= K -980 6/40
Kristi Meier - Per Nilsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 5D N-4 K -1100 1/45
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Arne Dahlberg - Sverre Tengvall 5D N-4 K -1100 1/45

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
E3
K53
EK976
E102
#
1086
92
10542
KD98
#
KDkn72
EDkn8
8
765
#
954
10764
Dkn3
kn43

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N58747
S58747
Ö65695
V65695
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Max Elander Ulf Öjing - Lars Persson 4D Ö-2 D 500 46/0
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N= K 110 43/3
Junot Delcomyn - Christina Leander Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 N= 2 110 43/3
Agneta Johansson - Nicolae Östner Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 Ö-1 D 100 36/10
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 Ö-1 Kn 100 36/10
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 3 Ö-1 D 100 36/10
Jan Schneider - Ester Schneider Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 3 Ö-1 D 100 36/10
Iwe Persson - Eva Olsberg Mona Andersson - Birgitta Forsström 3 Ö-1 D 100 36/10
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 N-1 K -50 30/16
Kristi Meier - Per Nilsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 2NT N-2 K -100 27/19
Ove Jönsson - Thore Lindström Britt Lindberg - Hans Antolin 3 N-2 K -100 27/19
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 Ö= D -110 22/24
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Sanna Clementsson - Sten Ahlgren 2 Ö= D -110 22/24
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg 2 Ö= 3 -110 22/24
Gunlis Åberg - Ulf Pernvi Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö+1 D -140 12/34
Anitha Lindgren - Marian Krook Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 Ö= D -140 12/34
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Arne Dahlberg - Sverre Tengvall 3 Ö= D -140 12/34
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 2 Ö+1 3 -140 12/34
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3 Ö= 4 -140 12/34
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Jeanette Andersson - Johan Andersson 3 Ö= D -140 12/34
Lars G Svensson - Greger Jonsson Marianne Forsberg - Tor Holmberg 3 Ö= 4 -140 12/34
Nancy Thern - Tommy Lööf Göran Olsson - Karin Eresund 3NT N-3 K -150 4/42
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 Ö+1 3 -170 2/44
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5D N-4 K -800 0/46

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Syd giv
alla i zon
#
E62
EK87
D102
E93
#
KD1054
10
kn864
kn64
#
kn8
Dkn542
E3
D1075
#
973
963
K975
K82

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N78778
S78778
Ö65665
V65665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 V-2 E 200 43/3
Jeanette Andersson - Johan Andersson Arne Dahlberg - Sverre Tengvall 2 V-2 2 200 43/3
Lars G Svensson - Greger Jonsson Nancy Thern - Tommy Lööf 2 V-2 K 200 43/3
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 2 Ö-2 3 200 43/3
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 1NT N+2 2 150 37/9
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 1NT N+2 2 150 37/9
Kristi Meier - Per Nilsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2NT N= 2 120 27/19
Gunlis Åberg - Ulf Pernvi Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 1NT N+1 4 120 27/19
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Britt Lindberg - Hans Antolin 1NT N+1 4 120 27/19
Anitha Lindgren - Marian Krook Nina Nilsson - Jane Brändemar 1NT N+1 4 120 27/19
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Barbro Söderberg - Birgit Andersson 1NT N+1 4 120 27/19
Junot Delcomyn - Christina Leander Jan Schneider - Ester Schneider 1NT N+1 4 120 27/19
Ulf Öjing - Lars Persson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 1NT N+1 Kn 120 27/19
Göran Olsson - Karin Eresund Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT N+1 4 120 27/19
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg 2 V-1 3 100 18/28
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT N= 4 90 10/36
Ove Jönsson - Thore Lindström Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT N= 4 90 10/36
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bengt Rylander - Terezia Lagerman 1NT N= 4 90 10/36
Rutger Persson - Claes Nilsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 1NT N= 4 90 10/36
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Iwe Persson - Eva Olsberg 1NT S= 5 90 10/36
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 1NT N= 5 90 10/36
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Mona Andersson - Birgitta Forsström 1NT N= D 90 10/36
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Agneta Johansson - Nicolae Östner 2 Ö= 7 -90 2/44
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT N-2 4 -200 0/46

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.10.08

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
kn865
987543

K72
#
EK94
E2
6542
984
#
103
KDkn
EKkn3
E1065
#
D72
106
D10987
Dkn3

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N33643
S33643
Ö10107910
V10107910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristi Meier - Per Nilsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 6NT Ö-4 10 200 46/0
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4D Ö-1 10 100 42/4
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 4 V-2 9 100 42/4
Lars G Svensson - Greger Jonsson Nancy Thern - Tommy Lööf 5 Ö-2 10 100 42/4
Anitha Lindgren - Marian Krook Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT Ö-1 3 50 38/8
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Agneta Johansson - Nicolae Östner 1NT Ö+2 10 -150 36/10
Gunlis Åberg - Ulf Pernvi Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT Ö= D -400 28/18
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Britt Lindberg - Hans Antolin 3NT Ö= 9 -400 28/18
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3NT Ö= 10 -400 28/18
Ingela Jönsson - Maj-Britt Nordberg Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3NT Ö= 10 -400 28/18
Junot Delcomyn - Christina Leander Jan Schneider - Ester Schneider 3NT Ö= 9 -400 28/18
Jeanette Andersson - Johan Andersson Arne Dahlberg - Sverre Tengvall 3NT Ö= 10 -400 28/18
Ulf Öjing - Lars Persson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT Ö= 10 -400 28/18
Ove Jönsson - Thore Lindström Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö+1 10 -430 15/31
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT Ö+1 7 -430 15/31
Rutger Persson - Claes Nilsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT Ö+1 7 -430 15/31
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Judit Derzsi-Jalgard - Mari Segerberg 3NT Ö+1 9 -430 15/31
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Mona Andersson - Birgitta Forsström 3NT Ö+1 8 -430 15/31
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 3NT Ö+1 7 -430 15/31
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT Ö+2 7 -460 4/42
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+2 10 -460 4/42
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT Ö+2 8 -460 4/42
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Iwe Persson - Eva Olsberg 3NT Ö+2 9 -460 4/42
Göran Olsson - Karin Eresund Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö+2 7 -460 4/42