Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » söndag 13.30 scratch 2014-09-28 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

söndag 13.30 scratch 2014-09-28

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Nord giv
ingen i zon
kn1043
E653
42
984
K65
kn4
Kkn109
kn763
987
D8
E873
EK105
ED2
K10972
D65
D2

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N44885
S44885
Ö99557
V99557
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Lars Flyman Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö-4 9 200 20/0
Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg Louise Grandinsson - Christina Leander 1 S+2 6 140 18/2
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Tommy Lööf 2 S= Kn 110 14/6
Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 S= 4 110 14/6
Gunilla Wallin - Iwe Persson Hanna Söderberg - Marianne Falck 2 S= E 110 14/6
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 3 Ö-1 E 50 9/11
Mona Berge - Margareta Malmhagen Alf Pihl - Inger Borg 3 Ö-1 E 50 9/11
Agneta Johansson - Lars Svensson Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3 S-1 Kn -50 6/14
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Simon Granath - Sofia Olofsson 3D S-1 5 -100 4/16
Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg Jan Clementsson - Mats Andersson 3 Ö= 10 -110 1/19
Jane Brändemar - Göran Brändemar Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 Ö= D -110 1/19

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Öst giv
N-S i zon
954
53
Kkn98
kn1054
763
D4
75432
K62
KD102
Ekn10986
6
87
Ekn8
K72
ED10
ED93

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N108579
S108579
Ö34854
V34854
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Berge - Margareta Malmhagen Alf Pihl - Inger Borg 3NT S+1 2 630 20/0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Tommy Lööf 3NT S= 7 600 16/4
Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT S= D 600 16/4
Susanne Levin - Lars Flyman Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3NT S= 7 600 16/4
Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg Jan Clementsson - Mats Andersson 2NT S+1 D 150 11/9
Gunilla Wallin - Iwe Persson Hanna Söderberg - Marianne Falck 2NT S+1 D 150 11/9
Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg Louise Grandinsson - Christina Leander 2NT S= D 120 8/12
Jane Brändemar - Göran Brändemar Willy Landgren - Bibi Jönsson 3D Ö-1 E 100 6/14
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Simon Granath - Sofia Olofsson 4D N-1 K -200 3/17
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 1 S-2 3 -200 3/17
Agneta Johansson - Lars Svensson Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3NT S-3 D -300 0/20

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Syd giv
Ö-V i zon
E752
E9
D764
K102
983
K6
EK109
ED64
KDkn6
Dkn108
kn53
73
104
75432
82
kn985

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N53533
S53533
Ö79899
V7981010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg 3NT V-1 4 100 20/0
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 2NT V= 2 -120 18/2
Alf Pihl - Inger Borg Simon Granath - Sofia Olofsson 3NT V= 2 -600 15/5
Gunilla Wallin - Iwe Persson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3NT V= 4 -600 15/5
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Susanne Levin - Lars Flyman 3NT V+1 4 -630 8/12
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Mona Berge - Margareta Malmhagen 3NT V+1 2 -630 8/12
Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT V+1 4 -630 8/12
Jane Brändemar - Göran Brändemar Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT V+1 5 -630 8/12
Bodil Wikström - Tommy Lööf Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3NT V+1 2 -630 8/12
Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist Jan Clementsson - Mats Andersson 3NT V+2 2 -660 1/19
Hanna Söderberg - Marianne Falck Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT V+2 4 -660 1/19

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Väst giv
alla i zon
64
EKDkn84
76
862
987
3
Kkn105
Dkn1043
KD3
10952
D832
E5
Ekn1052
76
E94
K97

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N651089
S651089
Ö78222
V78222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Tommy Lööf Monica Gilhorn - Anita Martinsson 4 N+2 E 680 20/0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Susanne Levin - Lars Flyman 4 N+1 K 650 18/2
Gunilla Wallin - Iwe Persson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 2 N+4 3 230 16/4
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 N+3 E 200 14/6
Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg Louise Grandinsson - Christina Leander 2 N+2 3 170 10/10
Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg 2 N+2 E 170 10/10
Hanna Söderberg - Marianne Falck Agneta Johansson - Lars Svensson 3 N+1 E 170 10/10
Alf Pihl - Inger Borg Simon Granath - Sofia Olofsson 3 N= 3 140 5/15
Jane Brändemar - Göran Brändemar Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 N= E 140 5/15
Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist Jan Clementsson - Mats Andersson 2 N= E 110 2/18
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Mona Berge - Margareta Malmhagen 4 N-1 8 -100 0/20

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Nord giv
N-S i zon
E3
KD106
7632
ED5
kn64
E753
K109
764
K9
kn982
Dkn54
K82
D108752
4
E8
kn1093

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N87697
S87697
Ö46735
V46735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Lars Flyman Monica Gilhorn - Anita Martinsson 4 S= 9 620 18/2
Simon Granath - Sofia Olofsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S= E 620 18/2
Louise Grandinsson - Christina Leander Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist 4 N= D 620 18/2
Jane Brändemar - Göran Brändemar Jan Clementsson - Mats Andersson 2 S+2 4 170 13/7
Agneta Johansson - Lars Svensson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 N+1 2 170 13/7
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gunilla Wallin - Iwe Persson 2 N+1 D 140 9/11
Alf Pihl - Inger Borg Bodil Wikström - Tommy Lööf 1 S+2 3 140 9/11
Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg Mona Berge - Margareta Malmhagen 4 N-1 2 -100 3/17
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 N-1 4 -100 3/17
Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 4 N-1 4 -100 3/17
Hanna Söderberg - Marianne Falck Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 S-1 7 -100 3/17

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Öst giv
Ö-V i zon
1095
D3
EK65
9853
K32
EKkn42
kn4
1072
EDkn
10765
D10873
E
8764
98
92
KDkn64

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N72254
S72254
Ö691179
V691179
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg Mona Berge - Margareta Malmhagen 4 V-1 E 100 20/0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gunilla Wallin - Iwe Persson 4 V= 10 -620 14/6
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 V= E -620 14/6
Susanne Levin - Lars Flyman Monica Gilhorn - Anita Martinsson 4 V= E -620 14/6
Louise Grandinsson - Christina Leander Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist 4 V= 3 -620 14/6
Agneta Johansson - Lars Svensson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V= 10 -620 14/6
Alf Pihl - Inger Borg Bodil Wikström - Tommy Lööf 4 V+1 E -650 4/16
Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 4 V+1 E -650 4/16
Jane Brändemar - Göran Brändemar Jan Clementsson - Mats Andersson 4 Ö+1 K -650 4/16
Simon Granath - Sofia Olofsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 V+1 E -650 4/16
Hanna Söderberg - Marianne Falck Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 V+1 E -650 4/16

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Syd giv
alla i zon
7432
Ekn1032
Dkn54
K98
KD5
632
ED52
D6
874
EK107
9874
Ekn105
96
98
Kkn1063

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N66786
S66786
Ö77657
V77657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Hanna Söderberg - Marianne Falck 3 V-2 3 200 19/1
Jan Clementsson - Mats Andersson Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 2D V-1 5 200 19/1
Alf Pihl - Inger Borg Susanne Levin - Lars Flyman 2NT V-1 2 100 13/7
Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg Simon Granath - Sofia Olofsson 1NT V-1 3 100 13/7
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Agneta Johansson - Lars Svensson 2 Ö-1 4 100 13/7
Bodil Wikström - Tommy Lööf Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT Ö-1 9 100 13/7
Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 2NT S-1 2 -100 8/12
Gunilla Wallin - Iwe Persson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 1NT Ö+1 6 -120 6/14
Jane Brändemar - Göran Brändemar Louise Grandinsson - Christina Leander 1NT Ö+2 6 -150 4/16
Mona Berge - Margareta Malmhagen Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg 2D V= 5 -180 2/18
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 N-2 9 -200 0/20

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Väst giv
ingen i zon
E9
ED42
EK64
D54
D10654
10876
kn9
K8
K82
953
1083
kn763
kn73
Kkn
D752
E1092

Optimalt kontrakt: 6 N= 920
 NT
N111210810
S111211811
Ö11151
V11151
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Tommy Lööf Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT N+3 3 490 20/0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Hanna Söderberg - Marianne Falck 3NT N+2 3 460 16/4
Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 3NT S+2 5 460 16/4
Mona Berge - Margareta Malmhagen Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg 3NT N+2 3 460 16/4
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S+1 4 430 9/11
Jan Clementsson - Mats Andersson Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3NT S+1 5 430 9/11
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT N+1 2 430 9/11
Gunilla Wallin - Iwe Persson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3NT N+1 3 430 9/11
Alf Pihl - Inger Borg Susanne Levin - Lars Flyman 3NT S= 6 400 4/16
Jane Brändemar - Göran Brändemar Louise Grandinsson - Christina Leander 2NT N+2 6 180 2/18
Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg Simon Granath - Sofia Olofsson 6NT N-2 9 -100 0/20

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Nord giv
Ö-V i zon
D943
109
kn6
D10642
E10765
754
5
Ekn53
K82
EKkn3
109432
K
kn
D862
EKD87
987

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N56546
S56546
Ö87897
V87897
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist Mona Berge - Margareta Malmhagen 4 V-2 10 200 20/0
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Hanna Söderberg - Marianne Falck 3 V-1 10 100 18/2
Susanne Levin - Lars Flyman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S= 4 90 16/4
Simon Granath - Sofia Olofsson Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg 1NT Ö= E -90 14/6
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 Ö= Kn -110 11/9
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Jan Clementsson - Mats Andersson 2 V= 2 -110 11/9
Alf Pihl - Inger Borg Gunilla Wallin - Iwe Persson 2NT V= 3 -120 6/14
Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg Bodil Wikström - Tommy Lööf 1NT Ö+1 E -120 6/14
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Louise Grandinsson - Christina Leander 2NT V= 5 -120 6/14
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V= 10 -140 2/18
Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud Jane Brändemar - Göran Brändemar 4 V= 4 -620 0/20

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Öst giv
alla i zon
D75
95
E1096
Kkn97
K64
Ekn8742
54
E6
kn9
D6
D873
D10843
E10832
K103
Kkn2
52

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N67596
S78696
Ö64745
V64744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Lars Flyman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S+2 E 170 20/0
Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg Bodil Wikström - Tommy Lööf 2 S+1 5 140 16/4
Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist Mona Berge - Margareta Malmhagen 3 S= E 140 16/4
Simon Granath - Sofia Olofsson Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg 2 S+1 E 140 16/4
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Jan Clementsson - Mats Andersson 2 S= E 110 12/8
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S-1 5 -100 10/10
Alf Pihl - Inger Borg Gunilla Wallin - Iwe Persson 2 V= 7 -110 5/15
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Louise Grandinsson - Christina Leander 2 V= 9 -110 5/15
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 V= 7 -110 5/15
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Hanna Söderberg - Marianne Falck 2 V= 5 -110 5/15
Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud Jane Brändemar - Göran Brändemar 3NT S-4 7 -400 0/20

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Syd giv
ingen i zon
Ekn1084
85
E95
1093
D973
ED9743
63
8
K65
kn6
1072
D6542
2
K102
KDkn84
EKkn7

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N9116710
S9116810
Ö42753
V42753
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg Susanne Levin - Lars Flyman 3NT S+2 7 460 20/0
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 3NT S= 7 400 15/5
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Agneta Johansson - Lars Svensson 5 S= 8 400 15/5
Bodil Wikström - Tommy Lööf Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg 3NT S= 7 400 15/5
Mona Berge - Margareta Malmhagen Jane Brändemar - Göran Brändemar 3NT S= 7 400 15/5
Jan Clementsson - Mats Andersson Louise Grandinsson - Christina Leander 2NT S+2 7 180 10/10
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Willy Landgren - Bibi Jönsson 2NT S+1 7 150 8/12
Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist Simon Granath - Sofia Olofsson 3 S= 8 110 6/14
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 5 S-1 8 -50 4/16
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunilla Wallin - Iwe Persson 2 N-2 Kn -100 2/18
Alf Pihl - Inger Borg Hanna Söderberg - Marianne Falck 3NT S-3 7 -150 0/20

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Väst giv
N-S i zon
85
E1098
D42
KDkn4
Dkn1064
64
EKkn107
2
E2
D72
96
E109875
K973
Kkn53
853
63

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N54746
S54746
Ö79486
V79486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Willy Landgren - Bibi Jönsson 2NT Ö-2 3 100 18/2
Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg Susanne Levin - Lars Flyman 3NT V-2 8 100 18/2
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunilla Wallin - Iwe Persson 3 V-2 K 100 18/2
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 3 V-1 K 50 12/8
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö-1 5 50 12/8
Jan Clementsson - Mats Andersson Louise Grandinsson - Christina Leander 3 V-1 5 50 12/8
Bodil Wikström - Tommy Lööf Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg 2 N-1 9 -100 7/13
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3 S-1 E -100 7/13
Alf Pihl - Inger Borg Hanna Söderberg - Marianne Falck 3 V= 4 -110 3/17
Mona Berge - Margareta Malmhagen Jane Brändemar - Göran Brändemar 2 V= K -110 3/17
Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist Simon Granath - Sofia Olofsson 3D S-2 E -500 0/20

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Nord giv
alla i zon
K7643
D863
K10
kn5
52
K4
D8764
10873
kn109
10975
kn9
K962
ED8
Ekn2
E532
ED4

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N89121212
S89121212
Ö54111
V54111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Willy Landgren - Bibi Jönsson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 6NT S= 3 1440 20/0
Louise Grandinsson - Christina Leander Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 3NT S+3 6 690 18/2
Alf Pihl - Inger Borg Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT N+2 5 660 11/9
Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg Gunilla Wallin - Iwe Persson 3NT S+2 6 660 11/9
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Jan Clementsson - Mats Andersson 3NT S+2 6 660 11/9
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Hanna Söderberg - Marianne Falck 3NT S+2 6 660 11/9
Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg Susanne Levin - Lars Flyman 3NT S+2 3 660 11/9
Simon Granath - Sofia Olofsson Jane Brändemar - Göran Brändemar 4NT S+1 K 660 11/9
Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist Bodil Wikström - Tommy Lööf 4 S+1 6 650 3/17
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Mona Berge - Margareta Malmhagen 4 S+1 6 650 3/17
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S+1 5 630 0/20

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Öst giv
ingen i zon
108
ED975
KD63
KD
K76
kn
E9754
Ekn86
ED3
8642
kn8
10975
kn9542
K103
102
432

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N36866
S36866
Ö107466
V107576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist Bodil Wikström - Tommy Lööf 2 N+1 Kn 140 18/2
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Hanna Söderberg - Marianne Falck 2 N+1 Kn 140 18/2
Louise Grandinsson - Christina Leander Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 2 N+1 Kn 140 18/2
Simon Granath - Sofia Olofsson Jane Brändemar - Göran Brändemar 2 N= Kn 110 13/7
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N= Kn 110 13/7
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Mona Berge - Margareta Malmhagen 1NT Ö-2 K 100 10/10
Willy Landgren - Bibi Jönsson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 2NT N-1 Kn -50 8/12
Alf Pihl - Inger Borg Agneta Johansson - Lars Svensson 2 V= 10 -90 5/15
Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg Susanne Levin - Lars Flyman 1NT Ö= 3 -90 5/15
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Jan Clementsson - Mats Andersson 3D N-1 Kn -100 2/18
Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg Gunilla Wallin - Iwe Persson 4 S-3 Kn -150 0/20

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Syd giv
N-S i zon
K96
kn2
K654
9762
Ekn52
ED1064
E7
104
10843
K953
D9
K85
D7
87
kn10832
EDkn3

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N99434
S99434
Ö44997
V44997
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Simon Granath - Sofia Olofsson 3 V-1 6 50 17/3
Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg Gunilla Wallin - Iwe Persson 4 V-1 5 50 17/3
Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud Mona Berge - Margareta Malmhagen 4 V-1 9 50 17/3
Jan Clementsson - Mats Andersson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V-1 5 50 17/3
Agneta Johansson - Lars Svensson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 V= 9 -110 12/8
Willy Landgren - Bibi Jönsson Alf Pihl - Inger Borg 3 V= 6 -140 10/10
Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg Hanna Söderberg - Marianne Falck 3 V+1 K -170 8/12
Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist Susanne Levin - Lars Flyman 4 V= 6 -420 3/17
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Louise Grandinsson - Christina Leander 4 V= 4 -420 3/17
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 V= 5 -420 3/17
Jane Brändemar - Göran Brändemar Bodil Wikström - Tommy Lööf 4 V= 5 -420 3/17

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Väst giv
Ö-V i zon
K4
8654
10762
D32
8
10732
E95
EK986
D1097532
K9
D4
75
Ekn6
EDkn
Kkn83
kn104

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N78868
S78868
Ö65573
V64473
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud Mona Berge - Margareta Malmhagen 2NT V-3 2 300 20/0
Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg Hanna Söderberg - Marianne Falck 3 Ö-1 Kn 100 15/5
Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist Susanne Levin - Lars Flyman 2 Ö-1 Kn 100 15/5
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Louise Grandinsson - Christina Leander 2 V-1 2 100 15/5
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 Ö-1 8 100 15/5
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Simon Granath - Sofia Olofsson 2NT S-1 E -50 7/13
Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg Gunilla Wallin - Iwe Persson 3 N-1 D -50 7/13
Willy Landgren - Bibi Jönsson Alf Pihl - Inger Borg 3 N-1 7 -50 7/13
Agneta Johansson - Lars Svensson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N-1 9 -50 7/13
Jan Clementsson - Mats Andersson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N-2 6 -100 2/18
Jane Brändemar - Göran Brändemar Bodil Wikström - Tommy Lööf 3 Ö= E -140 0/20

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Nord giv
ingen i zon
K83
E83
kn1098
kn97
D962
K4
K2
D10865
1074
kn1065
D65
E32
Ekn5
D972
E743
K4

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N69867
S610877
Ö63465
V63565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Grandinsson - Christina Leander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö-3 4 150 20/0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 1 S+2 2 140 18/2
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Bodil Wikström - Tommy Lööf 1NT N+1 5 120 16/4
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 1NT N= 10 90 13/7
Mona Berge - Margareta Malmhagen Simon Granath - Sofia Olofsson 1NT N= 5 90 13/7
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Jan Clementsson - Mats Andersson 2 V-1 Kn 50 9/11
Agneta Johansson - Lars Svensson Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg 2 V-1 E 50 9/11
Jane Brändemar - Göran Brändemar Susanne Levin - Lars Flyman 3 N-1 E -50 6/14
Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist Gunilla Wallin - Iwe Persson 3NT S-2 6 -100 2/18
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Alf Pihl - Inger Borg 1NT N-2 2 -100 2/18
Hanna Söderberg - Marianne Falck Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg 3NT N-2 5 -100 2/18

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Öst giv
N-S i zon
KDkn1087

10764
843
95
KD95
Ekn2
EK52
64
E107
KD93
Dkn107
E32
kn86432
85
96

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N11471
S11471
Ö99967
V1010967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Söderberg - Marianne Falck Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg 4D V-2 10 300 20/0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 3NT V-2 K 100 16/4
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Jan Clementsson - Mats Andersson 4 V-2 K 100 16/4
Louise Grandinsson - Christina Leander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4D V-1 K 100 16/4
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Bodil Wikström - Tommy Lööf 4 Ö-1 2 50 12/8
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 N-2 E -200 9/11
Mona Berge - Margareta Malmhagen Simon Granath - Sofia Olofsson 2D N-1 D -200 9/11
Agneta Johansson - Lars Svensson Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg 5 V= K -400 6/14
Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist Gunilla Wallin - Iwe Persson 3NT Ö+2 4 -460 4/16
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Alf Pihl - Inger Borg 3NT Ö+3 4 -490 2/18
Jane Brändemar - Göran Brändemar Susanne Levin - Lars Flyman 6NT Ö= 5 -990 0/20

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Syd giv
Ö-V i zon
10872
E
kn106
E10862
Ekn543
K52
D2
K93
D
D9643
EK954
D5
K96
kn1087
873
kn74

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N52343
S52343
Ö7111099
V7111099
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 3NT V-1 6 100 17/3
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Susanne Levin - Lars Flyman 4 Ö-1 4 100 17/3
Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö-1 Kn 100 17/3
Hanna Söderberg - Marianne Falck Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist 4 Ö-1 4 100 17/3
Jan Clementsson - Mats Andersson Alf Pihl - Inger Borg 3 Ö= 4 -140 12/8
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Mona Berge - Margareta Malmhagen 4 Ö= 8 -620 7/13
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Louise Grandinsson - Christina Leander 4 Ö= 8 -620 7/13
Simon Granath - Sofia Olofsson Bodil Wikström - Tommy Lööf 4 Ö= 4 -620 7/13
Willy Landgren - Bibi Jönsson Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg 4 Ö= Kn -620 7/13
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT V+1 E -630 2/18
Gunilla Wallin - Iwe Persson Jane Brändemar - Göran Brändemar 3NT V+2 Kn -660 0/20

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Väst giv
alla i zon
kn83
D9432
E92
E7
KD10
EK76
kn63
863
E42
kn85
K4
Dkn1054
9765
10
D10875
K92

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N47576
S47566
Ö96867
V96867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT V-2 3 200 18/2
Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT V-2 2 200 18/2
Simon Granath - Sofia Olofsson Bodil Wikström - Tommy Lööf 3NT Ö-2 7 200 18/2
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Mona Berge - Margareta Malmhagen 2 V-1 3 100 14/6
Willy Landgren - Bibi Jönsson Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg 2 V+1 E -110 12/8
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Louise Grandinsson - Christina Leander 1NT V+2 4 -150 10/10
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 3NT V= Kn -600 5/15
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Susanne Levin - Lars Flyman 3NT V= 8 -600 5/15
Jan Clementsson - Mats Andersson Alf Pihl - Inger Borg 3NT V= 3 -600 5/15
Gunilla Wallin - Iwe Persson Jane Brändemar - Göran Brändemar 3NT V= 2 -600 5/15
Hanna Söderberg - Marianne Falck Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist 3NT V+2 4 -660 0/20

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Nord giv
N-S i zon
D4
97
E109873
K72
Ekn872
Dkn4
KD5
Ekn
K10965
863
64
985
3
EK1052
kn2
D10643

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N109946
S109946
Ö33486
V33486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lars Svensson Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist 4 V-2 9 100 20/0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg 2 S= K 90 18/2
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mona Berge - Margareta Malmhagen 3NT V-1 9 50 11/9
Alf Pihl - Inger Borg Louise Grandinsson - Christina Leander 3 V-1 9 50 11/9
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 3 V-1 9 50 11/9
Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 Ö-1 Kn 50 11/9
Jane Brändemar - Göran Brändemar Hanna Söderberg - Marianne Falck 4 V-1 9 50 11/9
Gunilla Wallin - Iwe Persson Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 4 Ö-1 Kn 50 11/9
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Simon Granath - Sofia Olofsson 2 V+1 2 -140 3/17
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Jan Clementsson - Mats Andersson 2 V+1 E -140 3/17
Bodil Wikström - Tommy Lööf Susanne Levin - Lars Flyman 5D N-2 5 -500 0/20

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Öst giv
Ö-V i zon
kn9632
K43
D
Dkn75
E84
85
Kkn632
E62
D7
EDkn97
5
K10984
K105
1062
E109874
3

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N24362
S24262
Ö11910711
V108979
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Simon Granath - Sofia Olofsson 3NT V-2 2 200 17/3
Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö-2 3 200 17/3
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg 4 Ö-2 E 200 17/3
Gunilla Wallin - Iwe Persson Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3NT V-2 2 200 17/3
Jane Brändemar - Göran Brändemar Hanna Söderberg - Marianne Falck 3NT V-1 5 100 12/8
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mona Berge - Margareta Malmhagen 3D S-3 8 -500 10/10
Alf Pihl - Inger Borg Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT V= 5 -600 6/14
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 3NT V= 3 -600 6/14
Agneta Johansson - Lars Svensson Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist 3NT V= 3 -600 6/14
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Jan Clementsson - Mats Andersson 3NT V+1 D -630 2/18
Bodil Wikström - Tommy Lööf Susanne Levin - Lars Flyman 3NT V+3 D -690 0/20

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Syd giv
alla i zon
102
kn875
ED1092
D10
kn84
D10932
8
Ekn63
EKD965

kn753
952
73
EK64
K64
K874

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N68746
S67736
Ö74597
V74596
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Simon Granath - Sofia Olofsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3D Ö-1 E 200 20/0
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Mona Berge - Margareta Malmhagen 3 Ö-1 E 100 18/2
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Tommy Lööf 3 Ö+1 E -170 16/4
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Louise Grandinsson - Christina Leander 3D S-1 8 -200 14/6
Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg Jan Clementsson - Mats Andersson 4 S-3 4 -300 9/11
Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 S-3 8 -300 9/11
Jane Brändemar - Göran Brändemar Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S-3 8 -300 9/11
Susanne Levin - Lars Flyman Gunilla Wallin - Iwe Persson 4 S-3 8 -300 9/11
Hanna Söderberg - Marianne Falck Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 4D S-2 3 -500 4/16
Alf Pihl - Inger Borg Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 4 Ö= E -620 2/18
Willy Landgren - Bibi Jönsson Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist 4D S-3 4 -800 0/20

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.28

Väst giv
ingen i zon
D76
kn98432
kn8
85
K10984
D7
1094
K104
Ekn3
K65
E762
EDkn
52
E10
KD53
97632

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N43522
S43522
Ö81071010
V81071010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Louise Grandinsson - Christina Leander 4 V-1 8 50 19/1
Gun Jensen-Carlén - Anita Ekberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT Ö-1 3 50 19/1
Alf Pihl - Inger Borg Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 3NT Ö= 2 -400 14/6
Willy Landgren - Bibi Jönsson Mona Andersson - Pyttsi Flodqvist 3NT Ö= 3 -400 14/6
Hanna Söderberg - Marianne Falck Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3NT V= 3 -400 14/6
Wiviann Hassel - Ingrid Modén-Öberg Jan Clementsson - Mats Andersson 4 V= 8 -420 8/12
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Mona Berge - Margareta Malmhagen 4 Ö= 5 -420 8/12
Simon Granath - Sofia Olofsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö= E -420 8/12
Jane Brändemar - Göran Brändemar Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT Ö+1 3 -430 4/16
Susanne Levin - Lars Flyman Gunilla Wallin - Iwe Persson 4 Ö+1 E -450 2/18
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Tommy Lööf 3NT Ö+2 3 -460 0/20