Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » onsdag 18.30 scratch 2014-08-20 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 18.30 scratch 2014-08-20

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Nord giv
ingen i zon
109764
K8
974
K93
EKD2
92
kn82
Ekn104
3
Ekn6
EK1053
8752
kn85
D107543
D6
D6

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N11641
S11641
Ö11127911
V11127911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Peter Gati Hanna Söderberg - Marianne Falck 3NT Ö-2 4 100 49/1
Göran Nyqvist - Peter Perulf Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT Ö-2 3 100 49/1
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 5 Ö-1 4 50 45/5
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam 2 V-1 8 50 45/5
Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 S-2 E -100 42/8
Göran Olsson - Karin Eresund Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö+1 D -130 40/10
Stig Unoson - Calle Erlandsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 Ö+2 4 -150 35/15
Rutger Persson - Claes Nilsson Agneta Johansson - Nicolae Östner 3 Ö+2 7 -150 35/15
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 2 V+3 K -150 35/15
Johan Erlandsson - Bertil Ekelund Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö+1 7 -150 35/15
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 3 Ö+3 D -170 30/20
Gunilla Ljung - Gun Bellander Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3NT Ö= 5 -400 23/27
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 Ö= D -400 23/27
Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3NT Ö= 7 -400 23/27
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Marianne Servin - Ulla Öberg 5 Ö= 9 -400 23/27
Willy Landgren - Bibi Jönsson Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 5 V= 10 -400 23/27
Lars Jarming - Monica Lannerud Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3NT Ö= 5 -400 23/27
Kristi Meier - Per Nilsson Ove Jönsson - Thore Lindström 3NT Ö+1 5 -430 10/40
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT Ö+1 3 -430 10/40
Bo Hedberg - Eva Olsberg Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö+1 5 -430 10/40
Mona Andersson - Hans Antolin Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT Ö+1 5 -430 10/40
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos 3NT Ö+1 5 -430 10/40
Rolf Bergström - Christer Löfgren Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT Ö+1 3 -430 10/40
Sonja Christensson - Lisa Engström Lars G Svensson - Greger Jonsson 3NT Ö+1 5 -430 10/40
Inga Derving - Ulla Nilborn Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V+2 4 -460 1/49
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Klas Bellander - Mats Holm 3NT Ö+2 5 -460 1/49

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Öst giv
N-S i zon
D85432
E9
K84
K10
EK10
KD103
32
kn976
kn6
kn8762
Ekn7
D52
97
54
D10965
E843

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N68586
S68586
Ö74846
V74856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 N+1 2 140 50/0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 2 N= 2 110 48/2
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö-1 9 50 43/7
Rolf Bergström - Christer Löfgren Åke Lindström - Britt Lindberg 4 Ö-1 E 50 43/7
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam 4 V-1 5 50 43/7
Göran Nyqvist - Peter Perulf Louise Grandinsson - Christina Leander 4 Ö-1 9 50 43/7
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Peter Moricz - Håkan Myrhagen 2 V+1 2 -140 24/26
Bo Hedberg - Eva Olsberg Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg 3 V= 2 -140 24/26
Inga Derving - Ulla Nilborn Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V= 10 -140 24/26
Gunilla Ljung - Gun Bellander Jan Öhman - Erwin Wilhelm 2 Ö+1 9 -140 24/26
Mona Andersson - Hans Antolin Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 V= 4 -140 24/26
Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3 Ö= 9 -140 24/26
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Marianne Servin - Ulla Öberg 3 V= E -140 24/26
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos 2 V+1 3 -140 24/26
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3 V= 4 -140 24/26
Sonja Christensson - Lisa Engström Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 Ö= 9 -140 24/26
Göran Olsson - Karin Eresund Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3 V= 10 -140 24/26
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Klas Bellander - Mats Holm 2 Ö+1 9 -140 24/26
Johan Erlandsson - Bertil Ekelund Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V= 3 -140 24/26
Lars Jarming - Monica Lannerud Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3 V= 4 -140 24/26
Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 V+1 4 -140 24/26
Stig Unoson - Calle Erlandsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V+1 3 -170 5/45
Rutger Persson - Claes Nilsson Agneta Johansson - Nicolae Östner 3 V+1 E -170 5/45
Lotta Lundberg - Peter Gati Hanna Söderberg - Marianne Falck 3 V+1 E -170 5/45
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 V+1 4 -170 5/45
Kristi Meier - Per Nilsson Ove Jönsson - Thore Lindström 3 N-2 D -200 0/50

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Syd giv
Ö-V i zon
EKkn52
54
K7652
3
764
kn8763
984
kn10

EK1092
ED10
E9652
D10983
D
kn3
KD874

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N57295
S57295
Ö761148
V761148
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4D N= K 590 50/0
Louise Grandinsson - Christina Leander Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 4 N+1 E 450 48/2
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Agneta Johansson - Nicolae Östner 4 N= E 420 39/11
Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 S= 10 420 39/11
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos 4 N= E 420 39/11
Åke Lindström - Britt Lindberg Bo Hedberg - Eva Olsberg 4 N= E 420 39/11
Klas Bellander - Mats Holm Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N= E 420 39/11
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 N= E 420 39/11
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Göran Olsson - Karin Eresund 4 N= E 420 39/11
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 4 N= E 420 39/11
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ove Jönsson - Thore Lindström 5D Ö-1 Kn 200 29/21
Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist 3 N+2 E 200 29/21
Marianne Servin - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N+1 E 170 26/24
Magnus Friberg - Björn Klefbohm Lotta Lundberg - Peter Gati 5 Ö-1 D 100 24/26
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Stig Unoson - Calle Erlandsson 4 N-1 E -50 20/30
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 S-1 Kn -50 20/30
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 S-1 6 -50 20/30
Mona Andersson - Hans Antolin Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4D N-1 E -100 13/37
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Rutger Persson - Claes Nilsson 4D N-1 E -100 13/37
Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg Sanna Clementsson - Jan Clementsson 4D N-1 E -100 13/37
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Göran Nyqvist - Peter Perulf 4D N-1 E -100 13/37
Sonja Christensson - Lisa Engström Lars Jarming - Monica Lannerud 5D N-2 Kn -300 7/43
Johan Erlandsson - Bertil Ekelund Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 5D S-2 Kn -300 7/43
Hanna Söderberg - Marianne Falck Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö+1 K -650 4/46
Inga Derving - Ulla Nilborn Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö+2 5 -680 2/48
Kristi Meier - Per Nilsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4D N-4 E -800 0/50

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Väst giv
alla i zon
Kkn7
6
D108765
Dkn6
E109652
Kkn
Kkn
K43

10843
9432
E9752
D843
ED9752
E
108

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N57776
S37776
Ö86666
V86666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Bo Hedberg - Eva Olsberg 3NT N= 5 600 48/2
Klas Bellander - Mats Holm Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT N= 2 600 48/2
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Göran Olsson - Karin Eresund 3NT N= 2 600 48/2
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ove Jönsson - Thore Lindström 2 V-4 6 400 44/6
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Agneta Johansson - Nicolae Östner 2 V-3 6 300 41/9
Hanna Söderberg - Marianne Falck Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V-3 E 300 41/9
Marianne Servin - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V-2 6 200 31/19
Inga Derving - Ulla Nilborn Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 V-2 6 200 31/19
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Stig Unoson - Calle Erlandsson 2 V-2 8 200 31/19
Mona Andersson - Hans Antolin Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 V-2 6 200 31/19
Sonja Christensson - Lisa Engström Lars Jarming - Monica Lannerud 2 V-2 6 200 31/19
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 V-2 6 200 31/19
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 2 V-2 6 200 31/19
Magnus Friberg - Björn Klefbohm Lotta Lundberg - Peter Gati 2 V-2 6 200 31/19
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 2 V-1 6 100 22/28
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Rutger Persson - Claes Nilsson 3 S-1 4 -100 18/32
Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT N-1 8 -100 18/32
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 S-1 E -100 18/32
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3 S-2 E -200 10/40
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos 3 S-2 E -200 10/40
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 S-2 3 -200 10/40
Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist 3 S-2 4 -200 10/40
Johan Erlandsson - Bertil Ekelund Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT N-2 2 -200 10/40
Kristi Meier - Per Nilsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N-3 E -300 2/48
Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg Sanna Clementsson - Jan Clementsson 2NT N-3 4 -300 2/48
Louise Grandinsson - Christina Leander Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N-3 2 -300 2/48

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Nord giv
N-S i zon
KD2
kn852
kn
kn8542
Ekn753
6
E73
D976
106
E10
D1096542
E3
984
KD9743
K8
K10

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N61832
S61832
Ö61241010
V61241010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg Inga Derving - Ulla Nilborn 4 S= 7 620 50/0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Marianne Servin - Ulla Öberg 4D V-3 2 500 48/2
Klas Bellander - Mats Holm Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3 S+1 3 170 46/4
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mona Andersson - Hans Antolin 2 S+1 7 140 43/7
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Bo Hedberg - Eva Olsberg 3 S= E 140 43/7
Kristi Meier - Per Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 5D Ö-1 K 100 38/12
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Jan Öhman - Erwin Wilhelm 5 Ö-2 9 100 38/12
Gunilla Ljung - Gun Bellander Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V-2 Kn 100 38/12
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 5 Ö-1 K 50 33/17
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist 4 V-1 Kn 50 33/17
Göran Olsson - Karin Eresund Johan Erlandsson - Bertil Ekelund 4 Ö= K -130 28/22
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Louise Grandinsson - Christina Leander 4 Ö= K -130 28/22
Willy Landgren - Bibi Jönsson Lotta Lundberg - Peter Gati 3 Ö+1 K -130 28/22
Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 Ö+1 3 -150 20/30
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Agneta Johansson - Nicolae Östner 3 Ö+2 K -150 20/30
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam 4 Ö+1 K -150 20/30
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 Ö+1 K -150 20/30
Magnus Friberg - Björn Klefbohm Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 3 Ö+2 K -150 20/30
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ove Jönsson - Thore Lindström 4D S-1 E -200 14/36
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 V+3 2 -230 12/38
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz 5 Ö= K -400 7/43
Åke Lindström - Britt Lindberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5 Ö= K -400 7/43
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Rolf Sjödahl - Alf Pihl 5 Ö= K -400 7/43
Hanna Söderberg - Marianne Falck Sonja Christensson - Lisa Engström 5 Ö= K -400 7/43
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Lars Jarming - Monica Lannerud 3NT Ö+2 K -460 2/48
Stig Unoson - Calle Erlandsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3D V= Kn -530 0/50

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Öst giv
Ö-V i zon
1073
K43
E2
EK653
92
652
D98643
98
ED4
ED9
K107
D1072
Kkn865
kn1087
kn5
kn4

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N74895
S74895
Ö68548
V58548
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 V-3 E 300 49/1
Göran Olsson - Karin Eresund Johan Erlandsson - Bertil Ekelund 6 V-3 E 300 49/1
Kristi Meier - Per Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 N+2 2 170 46/4
Gunilla Ljung - Gun Bellander Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S= 8 140 43/7
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 S+1 9 140 43/7
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Agneta Johansson - Nicolae Östner 2 S= 9 110 39/11
Magnus Friberg - Björn Klefbohm Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 2 N+1 E 110 39/11
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 N= E 90 36/14
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mona Andersson - Hans Antolin 3 S-1 4 -50 32/18
Åke Lindström - Britt Lindberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 N-1 4 -50 32/18
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 2 S-1 6 -50 32/18
Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg Inga Derving - Ulla Nilborn 1NT Ö= 6 -90 27/23
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist 1NT Ö= 5 -90 27/23
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Marianne Servin - Ulla Öberg 3 N-2 7 -100 24/26
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 V+1 E -110 21/29
Willy Landgren - Bibi Jönsson Lotta Lundberg - Peter Gati 3 V= K -110 21/29
Stig Unoson - Calle Erlandsson Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT Ö+1 5 -120 17/33
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam 1NT Ö+1 3 -120 17/33
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ove Jönsson - Thore Lindström 1NT Ö+2 6 -150 11/39
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz 1NT Ö+2 6 -150 11/39
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Lars Jarming - Monica Lannerud 1NT Ö+2 6 -150 11/39
Hanna Söderberg - Marianne Falck Sonja Christensson - Lisa Engström 1NT Ö+2 8 -150 11/39
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Jan Öhman - Erwin Wilhelm 1NT Ö+3 5 -180 6/44
Klas Bellander - Mats Holm Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4D S-3 9 -500 4/46
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT Ö+1 Kn -630 2/48
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Bo Hedberg - Eva Olsberg 3D V= E -670 0/50

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Syd giv
alla i zon
10642
4
97543
Dkn8

K9753
kn2
K109542
ED8
EDkn62
EK8
E7
Kkn9753
108
D106
63

Optimalt kontrakt: 7D S-7 -2000
 NT
N15061
S15061
Ö12813712
V12813610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 N+3 5 710 50/0
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Hanna Söderberg - Marianne Falck 6NT Ö-1 7 100 48/2
Åke Lindström - Britt Lindberg Inga Derving - Ulla Nilborn 2NT Ö+3 7 -210 46/4
Klas Bellander - Mats Holm Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 Ö+4 9 -260 44/6
Kristi Meier - Per Nilsson Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö+1 7 -630 41/9
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos 3NT Ö+1 10 -630 41/9
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Ove Jönsson - Thore Lindström 3NT Ö+2 10 -660 37/13
Lotta Lundberg - Peter Gati Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 5NT Ö= 5 -660 37/13
Lars Jarming - Monica Lannerud Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö+2 3 -680 34/16
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Calle Erlandsson 3NT Ö+3 7 -690 30/20
Bo Hedberg - Eva Olsberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT Ö+3 7 -690 30/20
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3NT Ö+3 9 -690 30/20
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö+3 8 -710 20/30
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Agneta Johansson - Nicolae Östner 4 Ö+3 9 -710 20/30
Mona Andersson - Hans Antolin Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 Ö+3 5 -710 20/30
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 Ö+3 6 -710 20/30
Rutger Persson - Claes Nilsson Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö+3 3 -710 20/30
Louise Grandinsson - Christina Leander Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 Ö+3 6 -710 20/30
Göran Olsson - Karin Eresund Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam 4 Ö+3 3 -710 20/30
Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist Johan Erlandsson - Bertil Ekelund 6NT Ö= 10 -1440 12/38
Rolf Bergström - Christer Löfgren Gunilla Ljung - Gun Bellander 6 V+1 2 -1460 5/45
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 6 Ö+1 6 -1460 5/45
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 6 Ö+1 6 -1460 5/45
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 6 Ö+1 6 -1460 5/45
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 6 Ö+1 6 -1460 5/45
Magnus Friberg - Björn Klefbohm Sonja Christensson - Lisa Engström 6 Ö+1 8 -1460 5/45

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Väst giv
ingen i zon
EK4
K1072
K
E10762
Dkn985
D63
763
kn4
10762
54
Dkn98
K98
3
Ekn98
E10542
D53

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N121012812
S121012812
Ö13151
V13151
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Grandinsson - Christina Leander Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 6 N= D 980 50/0
Mona Andersson - Hans Antolin Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT N+3 2 490 48/2
Bo Hedberg - Eva Olsberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N+2 5 480 45/5
Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist Johan Erlandsson - Bertil Ekelund 4 S+2 D 480 45/5
Kristi Meier - Per Nilsson Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg 4 N+1 D 450 27/23
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N+1 6 450 27/23
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Calle Erlandsson 4 S+1 Kn 450 27/23
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 N+1 D 450 27/23
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 N+1 8 450 27/23
Åke Lindström - Britt Lindberg Inga Derving - Ulla Nilborn 4 N+1 8 450 27/23
Rolf Bergström - Christer Löfgren Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 N+1 10 450 27/23
Rutger Persson - Claes Nilsson Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz 4 N+1 8 450 27/23
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Hanna Söderberg - Marianne Falck 4 N+1 D 450 27/23
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N+1 D 450 27/23
Lotta Lundberg - Peter Gati Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 4 N+1 8 450 27/23
Göran Olsson - Karin Eresund Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam 4 N+1 D 450 27/23
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 N+1 D 450 27/23
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 N+1 D 450 27/23
Magnus Friberg - Björn Klefbohm Sonja Christensson - Lisa Engström 4 N+1 D 450 27/23
Lars Jarming - Monica Lannerud Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N+1 9 450 27/23
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Agneta Johansson - Nicolae Östner 4 N= D 420 9/41
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 4 N= 8 420 9/41
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Ove Jönsson - Thore Lindström 5 N-1 D -50 4/46
Klas Bellander - Mats Holm Lars G Svensson - Greger Jonsson 6 N-1 10 -50 4/46
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 N-1 7 -50 4/46
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos 6 N-2 8 -100 0/50

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Nord giv
Ö-V i zon
KDkn
EKkn7
EK93
K5
108632
963
82
642
E974
10854
D4
kn87
5
D2
kn10765
ED1093

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N1212121012
S1212121012
Ö00030
V00030
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Bo Hedberg - Eva Olsberg 6NT N+1 7 1020 50/0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Agneta Johansson - Nicolae Östner 6NT N= E 990 45/5
Klas Bellander - Mats Holm Lars Jarming - Monica Lannerud 6NT N= 4 990 45/5
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Ulla Wästberg - Hans Wästberg 6NT N= E 990 45/5
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lotta Lundberg - Peter Gati 6NT N= D 990 45/5
Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg Gunilla Ljung - Gun Bellander 6 S= 3 920 39/11
Hanna Söderberg - Marianne Falck Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 6 S= 4 920 39/11
Anders Olsson - Sten Ahlgren Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3NT N+4 D 520 33/17
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N+4 D 520 33/17
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Johan Erlandsson - Bertil Ekelund 3NT N+4 4 520 33/17
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3NT S+4 3 520 33/17
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N+3 5 510 28/22
Mona Andersson - Hans Antolin Stig Unoson - Calle Erlandsson 3NT N+3 7 490 24/26
Rutger Persson - Claes Nilsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT N+3 4 490 24/26
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT N+3 4 490 24/26
Sonja Christensson - Lisa Engström Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 N+2 E 480 20/30
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ove Jönsson - Thore Lindström 3NT N+2 7 460 13/37
Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz 3NT N+2 4 460 13/37
Inga Derving - Ulla Nilborn Sanna Clementsson - Jan Clementsson 3NT N+2 2 460 13/37
Louise Grandinsson - Christina Leander Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam 3NT N+2 10 460 13/37
Lars G Svensson - Greger Jonsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT N+2 4 460 13/37
Magnus Friberg - Björn Klefbohm Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 3NT N+2 4 460 13/37
Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 5 S+1 3 420 6/44
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan Öhman - Erwin Wilhelm 6 N-1 5 -50 3/47
Göran Olsson - Karin Eresund Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 6 N-1 D -50 3/47
Åke Lindström - Britt Lindberg Kristi Meier - Per Nilsson 7NTD N-1 E -100 0/50

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Öst giv
alla i zon
K76
kn86
ED1084
76
ED93
EKD107
753
10
kn842
942
K6
E542
105
53
kn92
KDkn983

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N77223
S77223
Ö5610118
V5611118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz 4 V-1 E 100 47/3
Mona Andersson - Hans Antolin Stig Unoson - Calle Erlandsson 4 V-1 E 100 47/3
Anders Olsson - Sten Ahlgren Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3NT Ö-1 K 100 47/3
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Johan Erlandsson - Bertil Ekelund 3NT Ö-1 Kn 100 47/3
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V+1 7 -170 34/16
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan Öhman - Erwin Wilhelm 2 V+2 7 -170 34/16
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Bo Hedberg - Eva Olsberg 2 V+2 7 -170 34/16
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V+1 6 -170 34/16
Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 V+1 7 -170 34/16
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3 V+1 7 -170 34/16
Sonja Christensson - Lisa Engström Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 V+2 7 -170 34/16
Hanna Söderberg - Marianne Falck Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1 V+3 6 -170 34/16
Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 V+1 7 -170 34/16
Inga Derving - Ulla Nilborn Sanna Clementsson - Jan Clementsson 2 V+3 4 -200 19/31
Åke Lindström - Britt Lindberg Kristi Meier - Per Nilsson 2 V+3 7 -200 19/31
Louise Grandinsson - Christina Leander Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam 3 V+2 7 -200 19/31
Göran Olsson - Karin Eresund Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 Ö+2 K -200 19/31
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 V+2 E -200 19/31
Lars G Svensson - Greger Jonsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V+2 7 -200 19/31
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3 N-3 9 -300 12/38
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ove Jönsson - Thore Lindström 4 V= E -620 10/40
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Agneta Johansson - Nicolae Östner 4 Ö+1 10 -650 5/45
Rutger Persson - Claes Nilsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 Ö+1 K -650 5/45
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lotta Lundberg - Peter Gati 4 V+1 E -650 5/45
Magnus Friberg - Björn Klefbohm Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 4 V+1 7 -650 5/45
Klas Bellander - Mats Holm Lars Jarming - Monica Lannerud 4 Ö+2 K -680 0/50

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Syd giv
ingen i zon
10975
EDkn7
D2
KD5
E43
9532
kn983
108
KD86
K106
E654
43
kn2
84
K107
Ekn9762

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N96778
S96778
Ö47665
V47665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Inga Derving - Ulla Nilborn 3NT N= K 400 50/0
Bo Hedberg - Eva Olsberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 1NT S+2 3 150 43/7
Gunilla Ljung - Gun Bellander Åke Lindström - Britt Lindberg 2 S+3 9 150 43/7
Mona Andersson - Hans Antolin Jan Öhman - Erwin Wilhelm 1NT S+2 2 150 43/7
Rutger Persson - Claes Nilsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 1NT S+2 3 150 43/7
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 1NT S+2 2 150 43/7
Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist Göran Nyqvist - Peter Perulf 1NT S+2 3 150 43/7
Kristi Meier - Per Nilsson Sanna Clementsson - Jan Clementsson 3 S+1 3 130 33/17
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz 2 N+2 E 130 33/17
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 S= Kn 130 33/17
Louise Grandinsson - Christina Leander Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 N+1 6 130 33/17
Ove Jönsson - Thore Lindström Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 1NT S+1 3 120 25/25
Lotta Lundberg - Peter Gati Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1NT S+1 3 120 25/25
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam 1NT S+1 10 120 25/25
Hanna Söderberg - Marianne Falck Klas Bellander - Mats Holm 1NT S+1 3 120 25/25
Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos Stig Unoson - Calle Erlandsson 3 S= 3 110 14/36
Rolf Bergström - Christer Löfgren Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3 S= E 110 14/36
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 S+1 8 110 14/36
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Göran Olsson - Karin Eresund 2 S+1 E 110 14/36
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Johan Erlandsson - Bertil Ekelund 2 S+1 E 110 14/36
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Sonja Christensson - Lisa Engström 3 S= E 110 14/36
Lars Jarming - Monica Lannerud Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 S= E 110 14/36
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 V-2 K 100 6/44
Marianne Servin - Ulla Öberg Agneta Johansson - Nicolae Östner 3 V-1 K 50 4/46
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S-1 8 -50 1/49
Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N-1 E -50 1/49

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Väst giv
N-S i zon
kn10
2
E1094
EKD854
E9854
K765
D8
109
D762
Ekn983
kn762
K3
D104
K53
kn7632

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N108449
S108449
Ö34994
V34994
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Grandinsson - Christina Leander Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT S+3 4 690 50/0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Göran Olsson - Karin Eresund 3NT S= 5 600 48/2
Kristi Meier - Per Nilsson Sanna Clementsson - Jan Clementsson 4 N= 4 130 41/9
Marianne Servin - Ulla Öberg Agneta Johansson - Nicolae Östner 4 N= E 130 41/9
Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N= 2 130 41/9
Lotta Lundberg - Peter Gati Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 N= E 130 41/9
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 4 N= E 130 41/9
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam 4 N= E 130 41/9
Mona Andersson - Hans Antolin Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 Ö-1 E 50 33/17
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Johan Erlandsson - Bertil Ekelund 4 Ö-1 Kn 50 33/17
Bo Hedberg - Eva Olsberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 5 N-1 6 -100 22/28
Gunilla Ljung - Gun Bellander Åke Lindström - Britt Lindberg 5 N-1 E -100 22/28
Ove Jönsson - Thore Lindström Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 5 N-1 2 -100 22/28
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz 5 N-1 E -100 22/28
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Inga Derving - Ulla Nilborn 5 N-1 E -100 22/28
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Willy Landgren - Bibi Jönsson 5 N-1 E -100 22/28
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Sonja Christensson - Lisa Engström 5 N-1 E -100 22/28
Hanna Söderberg - Marianne Falck Klas Bellander - Mats Holm 5 S-1 E -100 22/28
Lars Jarming - Monica Lannerud Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 5 N-1 E -100 22/28
Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 V= E -140 12/38
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 S-2 6 -200 8/42
Rolf Bergström - Christer Löfgren Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 5D N-1 E -200 8/42
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 5 N-2 6 -200 8/42
Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos Stig Unoson - Calle Erlandsson 4 Ö= 2 -420 3/47
Rutger Persson - Claes Nilsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 Ö= 2 -420 3/47
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Lars G Svensson - Greger Jonsson 4D Ö= K -590 0/50

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Nord giv
alla i zon
D932
D10
Dkn6
EK104
Ekn
K98632
E4
865
6
E4
K1098732
kn73
K108754
kn75
5
D92

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N73495
S73495
Ö59845
V59845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 S= E 620 48/2
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam 4 S= E 620 48/2
Lars Jarming - Monica Lannerud Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 S= E 620 48/2
Marianne Servin - Ulla Öberg Ove Jönsson - Thore Lindström 5D Ö-2 K 500 44/6
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 5 V-3 2 300 42/8
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5D Ö-1 K 200 40/10
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Åke Lindström - Britt Lindberg 3 S+1 E 170 36/14
Inga Derving - Ulla Nilborn Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S+1 E 170 36/14
Louise Grandinsson - Christina Leander Ulla Wästberg - Hans Wästberg 2 S+2 E 170 36/14
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg 3 S= E 140 30/20
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 S= E 140 30/20
Lars G Svensson - Greger Jonsson Göran Olsson - Karin Eresund 2 S+1 E 140 30/20
Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos Jan Öhman - Erwin Wilhelm 5 Ö-1 4 100 26/24
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 S-1 E -100 20/30
Agneta Johansson - Nicolae Östner Mona Andersson - Hans Antolin 4 N-1 E -100 20/30
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Stig Unoson - Calle Erlandsson 4 N-1 E -100 20/30
Klas Bellander - Mats Holm Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3 S-1 E -100 20/30
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist 4 S-1 2 -100 20/30
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V= E -110 13/37
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Hanna Söderberg - Marianne Falck 3 Ö= D -110 13/37
Kristi Meier - Per Nilsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 N-2 E -200 5/45
Bo Hedberg - Eva Olsberg Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz 4 N-2 E -200 5/45
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 S-2 E -200 5/45
Lotta Lundberg - Peter Gati Johan Erlandsson - Bertil Ekelund 4D S-1 E -200 5/45
Sonja Christensson - Lisa Engström Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 4 N-2 E -200 5/45
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 N-2 E -200 5/45

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Öst giv
ingen i zon
E542
3
E108762
85
kn3
D9862
Kkn953
10
876
Ekn75
4
E9742
KD109
K104
D
KDkn63

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N985108
S985108
Ö45735
V45735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristi Meier - Per Nilsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 5D Ö-3 K 500 50/0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Stig Unoson - Calle Erlandsson 4 S+1 2 450 45/5
Klas Bellander - Mats Holm Magnus Friberg - Björn Klefbohm 4 S+1 10 450 45/5
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Hanna Söderberg - Marianne Falck 4 S+1 9 450 45/5
Lars G Svensson - Greger Jonsson Göran Olsson - Karin Eresund 4 S+1 10 450 45/5
Marianne Servin - Ulla Öberg Ove Jönsson - Thore Lindström 4 S= 10 420 34/16
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg 4 N= 4 420 34/16
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 S= 10 420 34/16
Agneta Johansson - Nicolae Östner Mona Andersson - Hans Antolin 4 S= 10 420 34/16
Lotta Lundberg - Peter Gati Johan Erlandsson - Bertil Ekelund 4 N= 4 420 34/16
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 N= 4 420 34/16
Lars Jarming - Monica Lannerud Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 N= 4 420 34/16
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam 3NT S= 2 400 26/24
Bo Hedberg - Eva Olsberg Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz 2 S+2 10 170 21/29
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 1 S+3 5 170 21/29
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 N+2 E 170 21/29
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist 3 S+1 10 170 21/29
Inga Derving - Ulla Nilborn Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S+1 10 140 15/35
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 S+1 10 140 15/35
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Åke Lindström - Britt Lindberg 4 S-1 6 -50 8/42
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S-1 10 -50 8/42
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 S-1 10 -50 8/42
Louise Grandinsson - Christina Leander Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 S-1 D -50 8/42
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S-1 10 -50 8/42
Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3NTD S-1 6 -100 1/49
Sonja Christensson - Lisa Engström Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3NT S-2 6 -100 1/49

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Syd giv
N-S i zon
987
D87
Dkn107
K95
K6
96
964
E108762
Dkn10532
kn105
E5
43
E4
EK432
K832
Dkn

Optimalt kontrakt: 4D V-3 500
 NT
N6101066
S6101066
Ö62373
V62373
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S+1 E 650 45/5
Anders Olsson - Sten Ahlgren Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S+1 E 650 45/5
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 4 S+1 E 650 45/5
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Hanna Söderberg - Marianne Falck 4 S+1 6 650 45/5
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 S+1 E 650 45/5
Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 S+1 E 650 45/5
Johan Erlandsson - Bertil Ekelund Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam 3NT S+1 6 630 38/12
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 S= 6 620 34/16
Göran Olsson - Karin Eresund Lars Jarming - Monica Lannerud 4 S= K 620 34/16
Lars G Svensson - Greger Jonsson Louise Grandinsson - Christina Leander 4 S= K 620 34/16
Klas Bellander - Mats Holm Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 3 S+2 E 200 29/21
Lotta Lundberg - Peter Gati Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 S+2 7 200 29/21
Kristi Meier - Per Nilsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N+1 K 170 23/27
Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos Agneta Johansson - Nicolae Östner 3 S+1 K 170 23/27
Ove Jönsson - Thore Lindström Mona Andersson - Hans Antolin 3 S+1 K 170 23/27
Åke Lindström - Britt Lindberg Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3 S+1 K 170 23/27
Bo Hedberg - Eva Olsberg Stig Unoson - Calle Erlandsson 4 S+1 9 150 16/34
Gunilla Ljung - Gun Bellander Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 Ö-3 E 150 16/34
Sonja Christensson - Lisa Engström Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 S+3 E 150 16/34
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg 3 S= K 140 12/38
Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3 S= K 110 10/40
Inga Derving - Ulla Nilborn Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3 Ö-2 E 100 7/43
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 Ö-2 K 100 7/43
Rutger Persson - Claes Nilsson Sanna Clementsson - Jan Clementsson 3 Ö-1 E 50 4/46
Magnus Friberg - Björn Klefbohm Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S-1 K -100 2/48
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT N-2 D -200 0/50

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Väst giv
Ö-V i zon
ED8
D65
986
K876
K1052
kn84
E754
105
kn9643
92
KD2
kn93
7
EK1073
kn103
ED42

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1081069
S1081069
Ö15272
V15272
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT N+2 4 460 45/5
Ove Jönsson - Thore Lindström Mona Andersson - Hans Antolin 3NT N+2 Kn 460 45/5
Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3NT N+2 4 460 45/5
Sonja Christensson - Lisa Engström Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT N+2 3 460 45/5
Göran Olsson - Karin Eresund Lars Jarming - Monica Lannerud 3NT N+2 4 460 45/5
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT N+2 3 460 45/5
Gunilla Ljung - Gun Bellander Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 S+1 10 450 36/14
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Hanna Söderberg - Marianne Falck 4 N+1 10 450 36/14
Lotta Lundberg - Peter Gati Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 S+1 10 450 36/14
Bo Hedberg - Eva Olsberg Stig Unoson - Calle Erlandsson 4 S= 5 420 23/27
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S= E 420 23/27
Anders Olsson - Sten Ahlgren Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S= 10 420 23/27
Åke Lindström - Britt Lindberg Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 4 S= 2 420 23/27
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 4 S= 10 420 23/27
Klas Bellander - Mats Holm Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 4 S= E 420 23/27
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 5 N+1 2 420 23/27
Lars G Svensson - Greger Jonsson Louise Grandinsson - Christina Leander 4 S= 5 420 23/27
Johan Erlandsson - Bertil Ekelund Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam 4 S= 10 420 23/27
Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 S= 2 420 23/27
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 V-2 5 200 12/38
Kristi Meier - Per Nilsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S+2 10 170 9/41
Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos Agneta Johansson - Nicolae Östner 2 S+2 E 170 9/41
Rutger Persson - Claes Nilsson Sanna Clementsson - Jan Clementsson 3 S+2 9 150 6/44
Inga Derving - Ulla Nilborn Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3 S+1 E 130 4/46
Magnus Friberg - Björn Klefbohm Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 N+1 K 110 2/48
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg 4 S-1 10 -50 0/50

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Nord giv
ingen i zon
K4
K865
kn7
E6532
E963
D3
8542
1097
kn10
E974
EK1063
KD
D8752
kn102
D9
kn84

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N73464
S73464
Ö610879
V610879
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Mats Holm Göran Nyqvist - Peter Perulf 5 Ö-1 3 50 46/4
Lotta Lundberg - Peter Gati Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam 3NT Ö-1 4 50 46/4
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 1NT Ö-1 2 50 46/4
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT Ö-1 4 50 46/4
Hanna Söderberg - Marianne Falck Göran Olsson - Karin Eresund 4 Ö-1 Kn 50 46/4
Ove Jönsson - Thore Lindström Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos 1NT S-2 2 -100 40/10
Marianne Servin - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 Ö+1 7 -130 30/20
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö= Kn -130 30/20
Stig Unoson - Calle Erlandsson Agneta Johansson - Nicolae Östner 2 Ö+2 4 -130 30/20
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Kristi Meier - Per Nilsson 2 Ö+2 4 -130 30/20
Rutger Persson - Claes Nilsson Åke Lindström - Britt Lindberg 3 Ö+1 8 -130 30/20
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 Ö+2 3 -130 30/20
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 3 Ö+1 7 -130 30/20
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 3 Ö+1 5 -130 30/20
Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3 Ö+1 4 -130 30/20
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2NT Ö+1 2 -150 14/36
Gunilla Ljung - Gun Bellander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT Ö+2 5 -150 14/36
Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3 Ö+2 Kn -150 14/36
Louise Grandinsson - Christina Leander Lars Jarming - Monica Lannerud 1NT Ö+2 7 -150 14/36
Sonja Christensson - Lisa Engström Johan Erlandsson - Bertil Ekelund 2 Ö+3 Kn -150 14/36
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö+2 2 -150 14/36
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 Ö+2 Kn -150 14/36
Mona Andersson - Hans Antolin Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö+3 Kn -170 6/44
Bo Hedberg - Eva Olsberg Jan Öhman - Erwin Wilhelm 1NT Ö+3 5 -180 4/46
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Sanna Clementsson - Jan Clementsson 3NT Ö= 4 -400 1/49
Inga Derving - Ulla Nilborn Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz 3NT Ö= 4 -400 1/49

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Öst giv
N-S i zon
Dkn76
E752
K954
8
95
kn84
E83
E9532
K832
KD1063
1062
6
E104
9
Dkn7
KDkn1074

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N109689
S109689
Ö34644
V34644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Christensson - Lisa Engström Johan Erlandsson - Bertil Ekelund 3D S+1 8 870 50/0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT N+1 2 630 48/2
Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT N= K 600 46/4
Marianne Servin - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 S+2 5 130 41/9
Gunilla Ljung - Gun Bellander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S+1 9 130 41/9
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 S+2 8 130 41/9
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 3 N+1 6 130 41/9
Klas Bellander - Mats Holm Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 S+1 4 110 35/15
Lotta Lundberg - Peter Gati Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam 2 S+1 9 110 35/15
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 Ö-1 K 50 32/18
Bo Hedberg - Eva Olsberg Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 N-1 6 -100 23/27
Ove Jönsson - Thore Lindström Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos 3NT N-1 3 -100 23/27
Stig Unoson - Calle Erlandsson Agneta Johansson - Nicolae Östner 3NT N-1 6 -100 23/27
Louise Grandinsson - Christina Leander Lars Jarming - Monica Lannerud 3NT N-1 K -100 23/27
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N-1 10 -100 23/27
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2NT S-1 2 -100 23/27
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 3NT S-1 4 -100 23/27
Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3NT S-1 Kn -100 23/27
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Kristi Meier - Per Nilsson 2 Ö= K -110 13/37
Rutger Persson - Claes Nilsson Åke Lindström - Britt Lindberg 2 Ö= K -110 13/37
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Sanna Clementsson - Jan Clementsson 2 Ö+1 Kn -140 10/40
Inga Derving - Ulla Nilborn Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz 3 Ö+1 4 -170 8/42
Hanna Söderberg - Marianne Falck Göran Olsson - Karin Eresund 3NT N-2 3 -200 6/44
Mona Andersson - Hans Antolin Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N-3 6 -300 2/48
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 N-3 K -300 2/48
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 3NT S-3 4 -300 2/48

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Syd giv
Ö-V i zon
K1095
kn75
5
D10954
D8
ED103
KD106
EK8
E7
K94
E9742
632
kn6432
862
kn83
kn7

Optimalt kontrakt: 7NT V= -2220
 NT
N30060
S30060
Ö81212712
V101313713
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Olsson - Karin Eresund Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 Ö+4 Kn -190 50/0
Sonja Christensson - Lisa Engström Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT V+1 5 -630 48/2
Marianne Servin - Ulla Öberg Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT V+3 5 -690 34/16
Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V+3 5 -690 34/16
Inga Derving - Ulla Nilborn Stig Unoson - Calle Erlandsson 3NT V+3 4 -690 34/16
Gunilla Ljung - Gun Bellander Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT V+3 5 -690 34/16
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Sanna Clementsson - Jan Clementsson 3NT V+3 5 -690 34/16
Agneta Johansson - Nicolae Östner Bo Hedberg - Eva Olsberg 3NT V+3 5 -690 34/16
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Ove Jönsson - Thore Lindström 3NT V+3 5 -690 34/16
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mona Andersson - Hans Antolin 3NT V+3 4 -690 34/16
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 5NT V+1 4 -690 34/16
Louise Grandinsson - Christina Leander Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3NT V+3 9 -690 34/16
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 3NT V+3 4 -690 34/16
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lotta Lundberg - Peter Gati 3NT V+3 4 -690 34/16
Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist Hanna Söderberg - Marianne Falck 3NT V+3 4 -690 34/16
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT V+4 4 -720 18/32
Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz Kristi Meier - Per Nilsson 3NT V+4 5 -720 18/32
Rutger Persson - Claes Nilsson Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg 3NT V+4 9 -720 18/32
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Göran Nyqvist - Peter Perulf 6 V= 9 -1370 14/36
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 6NT V= 5 -1440 8/42
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 6NT Ö= 2 -1440 8/42
Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam Ulla Wästberg - Hans Wästberg 6NT V= 4 -1440 8/42
Johan Erlandsson - Bertil Ekelund Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 6NT V= 5 -1440 8/42
Lars Jarming - Monica Lannerud Rolf Sjödahl - Alf Pihl 6NT V= 5 -1440 8/42
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Mats Andersson - Claudia Sjöberg 6NT Ö+1 7 -1470 1/49
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Klas Bellander - Mats Holm 6NT V+1 5 -1470 1/49

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Väst giv
alla i zon
K854
E
E108632
kn3
kn
8532
KDkn95
842
1073
KDkn109764

65
ED962

74
EKD1097

Optimalt kontrakt: 7NT N= 2220
 NT
N131041313
S121041213
Ö03900
V03900
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Erlandsson - Bertil Ekelund Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 6 N+1 K 1460 50/0
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Ove Jönsson - Thore Lindström 6 S= E 1430 48/2
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lotta Lundberg - Peter Gati 6 S= K 1370 46/4
Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz Kristi Meier - Per Nilsson 5D S= K 850 44/6
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 S+3 8 710 39/11
Agneta Johansson - Nicolae Östner Bo Hedberg - Eva Olsberg 4 N+3 K 710 39/11
Rutger Persson - Claes Nilsson Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg 5 S+2 8 710 39/11
Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist Hanna Söderberg - Marianne Falck 5 S+2 2 710 39/11
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 S+1 K 680 32/18
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mona Andersson - Hans Antolin 4 S+2 8 680 32/18
Lars Jarming - Monica Lannerud Rolf Sjödahl - Alf Pihl 5 S+1 Kn 680 32/18
Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 S+2 Kn 640 26/24
Gunilla Ljung - Gun Bellander Peter Moricz - Håkan Myrhagen 5 S+2 Kn 640 26/24
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 5 S+2 2 640 26/24
Marianne Servin - Ulla Öberg Åke Lindström - Britt Lindberg 5D Ö-2 7 500 20/30
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Sanna Clementsson - Jan Clementsson 5D Ö-2 E 500 20/30
Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam Ulla Wästberg - Hans Wästberg 5D Ö-2 E 500 20/30
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 4D Ö-1 E 200 12/38
Louise Grandinsson - Christina Leander Magnus Friberg - Björn Klefbohm 5 Ö-2 E 200 12/38
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 5 Ö-2 E 200 12/38
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Göran Nyqvist - Peter Perulf 4D Ö-1 E 200 12/38
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Klas Bellander - Mats Holm 5 Ö-2 E 200 12/38
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5 Ö-1 E 100 4/46
Sonja Christensson - Lisa Engström Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 Ö-1 E 100 4/46
Göran Olsson - Karin Eresund Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö-1 E 100 4/46
Inga Derving - Ulla Nilborn Stig Unoson - Calle Erlandsson 4D N-1 K -200 0/50

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Nord giv
N-S i zon
E
K65
K1098642
102
42
E1083
Dkn5
9653
KD1095
kn42
E7
E74
kn8763
D97
3
KDkn8

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N68565
S68665
Ö75777
V75777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Peter Gati Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3 V-3 10 150 50/0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 N+1 E 130 48/2
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 N+1 K 110 46/4
Bo Hedberg - Eva Olsberg Ove Jönsson - Thore Lindström 2 Ö-2 3 100 40/10
Agneta Johansson - Nicolae Östner Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö-2 K 100 40/10
Rutger Persson - Claes Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 Ö-2 3 100 40/10
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö-2 3 100 40/10
Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam Sonja Christensson - Lisa Engström 2 Ö-2 3 100 40/10
Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg 2 N= K 90 32/18
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 N= K 90 32/18
Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist Lars Jarming - Monica Lannerud 2 N= K 90 32/18
Marianne Servin - Ulla Öberg Sanna Clementsson - Jan Clementsson 2 V-1 10 50 26/24
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz 2 Ö-1 3 50 26/24
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Klas Bellander - Mats Holm 2 Ö-1 3 50 26/24
Kristi Meier - Per Nilsson Stig Unoson - Calle Erlandsson 4 N-1 K -100 16/34
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N-1 K -100 16/34
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Inga Derving - Ulla Nilborn 3 N-1 K -100 16/34
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N-1 K -100 16/34
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Magnus Friberg - Björn Klefbohm 4 N-1 E -100 16/34
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 N-1 K -100 16/34
Göran Nyqvist - Peter Perulf Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 N-1 K -100 16/34
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Johan Erlandsson - Bertil Ekelund 3 Ö= 3 -140 8/42
Louise Grandinsson - Christina Leander Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT S-2 4 -200 4/46
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Hanna Söderberg - Marianne Falck 3NT S-2 4 -200 4/46
Göran Olsson - Karin Eresund Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 4 N-2 E -200 4/46
Mona Andersson - Hans Antolin Åke Lindström - Britt Lindberg 3 S-4 4 -400 0/50

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Öst giv
Ö-V i zon
2
E85
kn9876
kn764
10
kn1063
EK103
D532
ED965
KD42
D5
E9
Kkn8743
97
42
K108

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N44353
S44353
Ö9910810
V9810810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristi Meier - Per Nilsson Stig Unoson - Calle Erlandsson 4 Ö-1 4 100 45/5
Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg 4 Ö-1 4 100 45/5
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz 2 Ö-1 9 100 45/5
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 V-1 2 100 45/5
Göran Nyqvist - Peter Perulf Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 Ö-1 4 100 45/5
Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist Lars Jarming - Monica Lannerud 4 Ö-1 4 100 45/5
Agneta Johansson - Nicolae Östner Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö+1 4 -140 38/12
Göran Olsson - Karin Eresund Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 3 Ö+2 3 -200 36/14
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Inga Derving - Ulla Nilborn 3NT Ö= 7 -600 34/16
Marianne Servin - Ulla Öberg Sanna Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö= 4 -620 22/28
Bo Hedberg - Eva Olsberg Ove Jönsson - Thore Lindström 4 Ö= 4 -620 22/28
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö= 9 -620 22/28
Mona Andersson - Hans Antolin Åke Lindström - Britt Lindberg 4 V= Kn -620 22/28
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö= 4 -620 22/28
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 Ö= 4 -620 22/28
Rutger Persson - Claes Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö= 2 -620 22/28
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 Ö= 9 -620 22/28
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö= 8 -620 22/28
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Magnus Friberg - Björn Klefbohm 4 Ö= 4 -620 22/28
Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam Sonja Christensson - Lisa Engström 4 Ö= 4 -620 22/28
Louise Grandinsson - Christina Leander Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT V+1 8 -630 10/40
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Hanna Söderberg - Marianne Falck 4 Ö+1 8 -650 6/44
Lotta Lundberg - Peter Gati Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 V+1 2 -650 6/44
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 Ö+1 8 -650 6/44
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Johan Erlandsson - Bertil Ekelund 4 Ö+2 8 -680 1/49
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Klas Bellander - Mats Holm 4 Ö+2 4 -680 1/49

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Syd giv
alla i zon
973
10972
Ekn2
kn84
D2
Kkn53
KD7
10762
EK85
ED86
543
EK
kn1064
4
10986
D953

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N34133
S34133
Ö99121010
V99121010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Louise Grandinsson - Christina Leander 6 Ö-3 4 300 50/0
Göran Olsson - Karin Eresund Göran Nyqvist - Peter Perulf 6NT Ö-2 6 200 47/3
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Willy Landgren - Bibi Jönsson 6NT V-2 10 200 47/3
Bo Hedberg - Eva Olsberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V= 2 -620 40/10
Anders Olsson - Sten Ahlgren Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg 4 Ö= 10 -620 40/10
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 Ö= Kn -620 40/10
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist 4 Ö= Kn -620 40/10
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 V= 3 -620 40/10
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz 3NT Ö+1 10 -630 25/25
Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos Åke Lindström - Britt Lindberg 4NT Ö= 10 -630 25/25
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3NT Ö+1 4 -630 25/25
Ove Jönsson - Thore Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT Ö+1 10 -630 25/25
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Kristi Meier - Per Nilsson 3NT Ö+1 10 -630 25/25
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3NT Ö+1 6 -630 25/25
Sonja Christensson - Lisa Engström Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT Ö+1 3 -630 25/25
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT Ö+1 Kn -630 25/25
Lars G Svensson - Greger Jonsson Hanna Söderberg - Marianne Falck 3NT Ö+1 4 -630 25/25
Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 3NT Ö+1 3 -630 25/25
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 V+1 7 -650 13/37
Mona Andersson - Hans Antolin Sanna Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö+1 Kn -650 13/37
Stig Unoson - Calle Erlandsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT Ö+2 6 -660 9/41
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT Ö+2 5 -660 9/41
Lotta Lundberg - Peter Gati Lars Jarming - Monica Lannerud 4 Ö+2 10 -680 5/45
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 Ö+2 Kn -680 5/45
Inga Derving - Ulla Nilborn Agneta Johansson - Nicolae Östner 6 Ö= 10 -1430 1/49
Klas Bellander - Mats Holm Johan Erlandsson - Bertil Ekelund 6 V= E -1430 1/49

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.08.20

Väst giv
ingen i zon
kn1086
EDkn97
4
E42
ED5
104
EK105
kn1076
92
K632
976
KD98
K743
85
Dkn832
53

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N24673
S24684
Ö109758
V109758
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Tommy Lööf - Maj-Britt Nordberg 1 N+1 9 110 47/3
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Kristi Meier - Per Nilsson 2 N= 6 110 47/3
Stig Unoson - Calle Erlandsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 N+1 Kn 110 47/3
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 N= E 110 47/3
Göran Olsson - Karin Eresund Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö-1 2 50 41/9
Lars G Svensson - Greger Jonsson Hanna Söderberg - Marianne Falck 3NT V-1 D 50 41/9
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ingela Jönsson - Britta-Lena Rundcrantz 2 S-1 E -50 36/14
Klas Bellander - Mats Holm Johan Erlandsson - Bertil Ekelund 3 N-1 K -50 36/14
Sonja Christensson - Lisa Engström Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 N-1 6 -50 36/14
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT Ö= 8 -90 32/18
Ove Jönsson - Thore Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N-2 E -100 27/23
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Marianne Servin - Ulla Öberg 3 N-2 6 -100 27/23
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 S-2 E -100 27/23
Christer Ekberg - Birgitta Mörnstam Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 2 N-2 K -100 27/23
Inga Derving - Ulla Nilborn Agneta Johansson - Nicolae Östner 3 V= 4 -110 22/28
Bo Hedberg - Eva Olsberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2NT Ö= 8 -120 18/32
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Peter Moricz - Håkan Myrhagen 1NT Ö+1 8 -120 18/32
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 1NT Ö+1 8 -120 18/32
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Gerda Sevonius - Ingvar Malmkvist 3 V+1 4 -130 14/36
Lisbeth Nielsen - Inger Malmroos Åke Lindström - Britt Lindberg 1NT Ö+2 10 -150 7/43
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 1NT Ö+2 3 -150 7/43
Mona Andersson - Hans Antolin Sanna Clementsson - Jan Clementsson 1NT Ö+2 8 -150 7/43
Lotta Lundberg - Peter Gati Lars Jarming - Monica Lannerud 4 V+1 E -150 7/43
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 Ö+1 4 -150 7/43
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Louise Grandinsson - Christina Leander 1NT Ö+2 2 -150 7/43
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Willy Landgren - Bibi Jönsson 4D V= E -510 0/50