Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » onsdag 18.30 scratch 2014-05-28 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 18.30 scratch 2014-05-28

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Nord giv
ingen i zon
9842
7
E1096
9753
kn10
EKDkn2
82
E1084
K65
108654
753
D6
ED73
93
KDkn4
Kkn2

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N79597
S79597
Ö64846
V64846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Sanna Clementsson - Mats Andersson 3 S+1 E 170 40.0/0.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Mona Andersson - Aina Joheimer 4 V-2 10 100 37.0/3.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 4 V-2 E 100 37.0/3.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Britt Lindberg - Åke Lindström 4 V-1 6 50 34.0/6.0
Anders Edström - Johan Nauncler Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N-1 6 -50 31.0/9.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 S-1 E -50 31.0/9.0
Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 S-2 E -100 27.0/13.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 1NT S-2 E -100 27.0/13.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Nils Lindblad - Louise Grandinsson 2 V= 9 -110 21.0/19.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2 V= 4 -110 21.0/19.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Sonja Christensson - Lisa Engström 2 V= 4 -110 21.0/19.0
Ove Jönsson - Magnus Friberg Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 Ö= K -110 21.0/19.0
Kristi Meier - Per Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström 2 Ö+1 K -140 9.0/31.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Jan Öhman - Monica Wester 2 V+1 8 -140 9.0/31.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 V+1 9 -140 9.0/31.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Klas Bellander - Mikael Björkman 2 V+1 6 -140 9.0/31.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3 V= 7 -140 9.0/31.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 2 V+1 E -140 9.0/31.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 V+1 6 -140 9.0/31.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Jan Schneider - Ester Schneider 2 V+1 2 -140 9.0/31.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Monica Lessing - Mary-Ann Persson 2D V+1 5 -570 0.0/40.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson     - -/18.4

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Öst giv
N-S i zon
E9
Ekn84
96
KD732
8653
K95
kn752
Ekn
K42
D63
EKD10
654
Dkn107
1072
843
1098

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N84666
S84666
Ö59677
V59777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Mona Andersson - Aina Joheimer 2 N= E 90 40.0/0.1
Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 V-1 K 50 32.6/7.4
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö-1 10 50 32.6/7.4
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Sonja Christensson - Lisa Engström 2 V-1 9 50 32.6/7.4
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 V-1 K 50 32.6/7.4
Anders Edström - Johan Nauncler Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 Ö-1 2 50 32.6/7.4
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Sanna Clementsson - Mats Andersson 2 V-1 K 50 32.6/7.4
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 Ö= 10 -90 22.1/17.9
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Monica Lessing - Mary-Ann Persson 1NT Ö= D -90 22.1/17.9
Rutger Persson - Claes Nilsson Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 2 Ö= 8 -90 22.1/17.9
Marianne Servin - Ulla Öberg Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2 Ö= D -90 22.1/17.9
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Jan Öhman - Monica Wester 2 V+1 E -110 12.7/27.4
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Klas Bellander - Mikael Björkman 3 Ö= 10 -110 12.7/27.4
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Peter Moricz - Håkan Myrhagen 2 V= 6 -110 12.7/27.4
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Jan Schneider - Ester Schneider 2 Ö+1 D -110 12.7/27.4
Ove Jönsson - Magnus Friberg Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 Ö= D -110 12.7/27.4
Agneta Johansson - Lars Svensson Britt Lindberg - Åke Lindström 2NT V+1 4 -150 6.4/33.6
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 2D Ö= 10 -180 4.3/35.8
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3 N-3 E -300 1.1/38.9
Kristi Meier - Per Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström 3 N-3 E -300 1.1/38.9
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson     - -/18.4
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson     A- 16.0/24.0

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn643
K73
D
Ekn75
85
42
EK107
D9643
EK102
ED965
4
1082
97
kn108
kn986532
K

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N35544
S35444
Ö108899
V108899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2NT V-3 4 300 40.0/0.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö-2 K 200 37.0/3.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Anders Edström - Johan Nauncler 2NT V-2 6 200 37.0/3.0
Jan Schneider - Ester Schneider Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 Ö-1 7 100 34.0/6.0
Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz Mona Andersson - Aina Joheimer 2 N-1 E -50 32.0/8.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Klas Bellander - Mikael Björkman 2 Ö= 9 -110 24.0/16.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Kristi Meier - Per Nilsson 2 Ö= K -110 24.0/16.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Agneta Johansson - Lars Svensson 2 Ö= 9 -110 24.0/16.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Monica Lessing - Mary-Ann Persson 2 Ö= 7 -110 24.0/16.0
Sanna Clementsson - Mats Andersson Sonja Christensson - Lisa Engström 2 Ö= 9 -110 24.0/16.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 Ö= 9 -110 24.0/16.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Ulla Wästberg - Hans Wästberg 2 Ö= 9 -110 24.0/16.0
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Jan Öhman - Monica Wester 2 Ö+1 9 -140 16.0/24.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 N-3 4 -150 13.0/27.0
Ove Jönsson - Magnus Friberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 S-3 3 -150 13.0/27.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 Ö+2 9 -170 10.0/30.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 N-4 4 -200 6.0/34.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström 3 N-4 4 -200 6.0/34.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3 S-4 4 -200 6.0/34.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3 N-6 K -300 2.0/38.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3D S-4 4 -800 0.0/40.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - -/19.2

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Väst giv
alla i zon
Kkn2
Kkn65
EK754
5
8763
E1097
1062
kn6
ED954
432
D83
83
10
D8
kn9
EKD109742

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N1199710
S1199710
Ö23453
V23453
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström 6 S= E 1370 39.0/1.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 6 S= E 1370 39.0/1.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Monica Lessing - Mary-Ann Persson 3NT N+3 5 690 35.0/5.0
Jan Schneider - Ester Schneider Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT N+3 4 690 35.0/5.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S+2 7 660 27.0/13.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT N+2 4 660 27.0/13.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT N+2 5 660 27.0/13.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3NT N+2 5 660 27.0/13.0
Ove Jönsson - Magnus Friberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT N+2 4 660 27.0/13.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3NT N+2 5 660 27.0/13.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 5 S+1 E 620 20.0/20.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 5 S= 2 600 15.0/25.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Klas Bellander - Mikael Björkman 5 S= 7 600 15.0/25.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Kristi Meier - Per Nilsson 5 S= Kn 600 15.0/25.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 5 S= E 600 15.0/25.0
Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz Mona Andersson - Aina Joheimer 4 S+1 8 150 8.0/32.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Anders Edström - Johan Nauncler 3 S+2 7 150 8.0/32.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 S+1 6 150 8.0/32.0
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Jan Öhman - Monica Wester 6NT N-1 E -100 3.0/37.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 6 S-1 E -100 3.0/37.0
Sanna Clementsson - Mats Andersson Sonja Christensson - Lisa Engström 5 S-2 6 -200 0.0/40.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - -/19.2

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Nord giv
N-S i zon
kn642
10874
4
E1052
53
E962
D
KD8764
KD1098

EK98652
kn
E7
KDkn53
kn1073
93

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N53846
S52846
Ö710597
V710597
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT V-4 4 200 38.0/2.0
Anders Edström - Johan Nauncler Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3NT V-4 4 200 38.0/2.0
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT V-4 4 200 38.0/2.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 5 Ö-3 K 150 34.0/6.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Göran Nyqvist - Peter Perulf 5D Ö-1 K 100 29.0/11.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Mona Andersson - Aina Joheimer 3NT V-2 2 100 29.0/11.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 5D Ö-1 K 100 29.0/11.0
Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz 5D Ö-1 E 100 29.0/11.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg MajLis Tengblad - Inger Malmroos 5 Ö-1 E 50 17.0/23.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 Ö-1 K 50 17.0/23.0
Jan Öhman - Monica Wester Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 3 Ö-1 K 50 17.0/23.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Monica Lessing - Mary-Ann Persson 5 Ö-1 K 50 17.0/23.0
Sanna Clementsson - Mats Andersson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 5 Ö-1 K 50 17.0/23.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulla Wästberg - Hans Wästberg 6 Ö-1 E 50 17.0/23.0
Ove Jönsson - Magnus Friberg Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 6 Ö-1 K 50 17.0/23.0
Sonja Christensson - Lisa Engström Marianne Forsberg - Tor Holmberg 4 Ö-1 E 50 17.0/23.0
Kristi Meier - Per Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö= K -130 8.0/32.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Klas Bellander - Mikael Björkman 2 Ö+2 K -170 6.0/34.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 Ö= E -400 4.0/36.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan Schneider - Ester Schneider 5D Ö= E -550 2.0/38.0
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Nils Lindblad - Louise Grandinsson 5D Ö= K -650 0.0/40.0
Marianne Servin - Ulla Öberg     - 17.9/-

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Öst giv
Ö-V i zon
D1098
D
103
ED7652
E3
E1072
kn84
kn1098
54
Kkn854
D965
43
Kkn762
963
EK72
K

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N1075117
S1075117
Ö35826
V35826
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S+2 Kn 480 39.0/1.0
Ove Jönsson - Magnus Friberg Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 S+2 Kn 480 39.0/1.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg MajLis Tengblad - Inger Malmroos 4 S+1 Kn 450 22.0/18.0
Kristi Meier - Per Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S+1 Kn 450 22.0/18.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 S+1 Kn 450 22.0/18.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 S+1 E 450 22.0/18.0
Jan Öhman - Monica Wester Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 4 S+1 Kn 450 22.0/18.0
Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz 4 S+1 Kn 450 22.0/18.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Klas Bellander - Mikael Björkman 4 S+1 Kn 450 22.0/18.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Monica Lessing - Mary-Ann Persson 4 S+1 Kn 450 22.0/18.0
Sanna Clementsson - Mats Andersson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 S+1 Kn 450 22.0/18.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 S+1 Kn 450 22.0/18.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan Schneider - Ester Schneider 4 S+1 Kn 450 22.0/18.0
Sonja Christensson - Lisa Engström Marianne Forsberg - Tor Holmberg 4 S+1 Kn 450 22.0/18.0
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 5 S= 4 450 22.0/18.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 S+1 E 450 22.0/18.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 S+1 E 450 22.0/18.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 S= Kn 420 6.0/34.0
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Nils Lindblad - Louise Grandinsson 2 S+3 Kn 200 3.0/37.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Mona Andersson - Aina Joheimer 3 S+2 Kn 200 3.0/37.0
Anders Edström - Johan Nauncler Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4 S-1 Kn -50 0.0/40.0
Marianne Servin - Ulla Öberg     - 17.9/-

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Syd giv
alla i zon
Dkn109
4
kn3
KDkn854
84
K952
1084
E963
EK7632
ED8
K95
10
5
kn10763
ED762
72

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N86546
S86546
Ö57897
V56797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström 4D Ö-2 9 500 40.0/0.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 Ö-1 7 100 35.0/5.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö-1 7 100 35.0/5.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö-1 7 100 35.0/5.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Sonja Christensson - Lisa Engström 3 Ö-1 7 100 35.0/5.0
Kristi Meier - Per Nilsson Jan Öhman - Monica Wester 2 Ö= 7 -110 27.0/13.0
Mona Andersson - Aina Joheimer Britt Lindberg - Åke Lindström 2 Ö= Kn -110 27.0/13.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 Ö= 7 -110 27.0/13.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 Ö= 7 -110 27.0/13.0
Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 Ö= Kn -140 14.0/26.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö= 7 -140 14.0/26.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 2 Ö+1 7 -140 14.0/26.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 Ö= 2 -140 14.0/26.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Jan Schneider - Ester Schneider 2 Ö+1 7 -140 14.0/26.0
Ove Jönsson - Magnus Friberg Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö= 7 -140 14.0/26.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Marianne Forsberg - Tor Holmberg 2 Ö+1 7 -140 14.0/26.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 Ö+1 7 -140 14.0/26.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö= 5 -140 14.0/26.0
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4D S-1 7 -200 4.0/36.0
Sanna Clementsson - Mats Andersson Anders Edström - Johan Nauncler 4 S-4 4 -400 2.0/38.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 Ö= E -620 0.0/40.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos     - -/21.2

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Väst giv
ingen i zon
K1052
K8
EK7
K752
9
kn764
Dkn10863
D6
EDkn643
D32
94
98
87
E1095
52
Ekn1043

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N1179810
S1169810
Ö26443
V26443
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Mikael Björkman Göran Nyqvist - Peter Perulf 2D Ö-3 5 500 40.0/0.0
Kristi Meier - Per Nilsson Jan Öhman - Monica Wester 3NT N+2 Kn 460 37.0/3.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT N+2 E 460 37.0/3.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström 3NT N+1 3 430 32.0/8.0
Ove Jönsson - Magnus Friberg Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N+1 E 430 32.0/8.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT N+1 E 430 32.0/8.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 3NT N= 9 400 25.0/15.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT N= 9 400 25.0/15.0
Mona Andersson - Aina Joheimer Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT N= E 400 25.0/15.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Sonja Christensson - Lisa Engström 3NT N= E 400 25.0/15.0
Sanna Clementsson - Mats Andersson Anders Edström - Johan Nauncler 2NT N+4 E 240 20.0/20.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT N+2 D 180 18.0/22.0
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 S+2 9 150 13.0/27.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 2 Ö-3 E 150 13.0/27.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Marianne Forsberg - Tor Holmberg 2NT S+1 8 150 13.0/27.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT N+1 4 150 13.0/27.0
Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 S+1 9 130 7.0/33.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 S= 9 130 7.0/33.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 Ö-2 4 100 4.0/36.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Jan Schneider - Ester Schneider 3 S-1 9 -50 2.0/38.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3 N-2 9 -100 0.0/40.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos     - -/21.2

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Nord giv
Ö-V i zon
E85
Ekn10872

KD52
KDkn7
K64
K86
864
9643
5
9743
Ekn97
102
D93
EDkn1052
103

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N881057
S881057
Ö53264
V54375
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors MajLis Tengblad - Inger Malmroos 5 N= E 450 37.0/3.0
Jan Öhman - Monica Wester Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 N+1 6 450 37.0/3.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N+1 7 450 37.0/3.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mona Andersson - Aina Joheimer 4 N+1 E 450 37.0/3.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 N= 4 420 28.0/12.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 N= 3 420 28.0/12.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 N= 4 420 28.0/12.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 4 N= 7 420 28.0/12.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 N= 4 420 28.0/12.0
Jan Schneider - Ester Schneider Ove Jönsson - Magnus Friberg 3 N+2 9 200 22.0/18.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N+1 E 170 20.0/20.0
Kristi Meier - Per Nilsson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 5 N-1 E -50 13.0/27.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström 4 N-1 7 -50 13.0/27.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Klas Bellander - Mikael Björkman 6 N-1 E -50 13.0/27.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 6 N-1 E -50 13.0/27.0
Anders Edström - Johan Nauncler Marianne Forsberg - Tor Holmberg 4 N-1 3 -50 13.0/27.0
Sonja Christensson - Lisa Engström Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 N-1 9 -50 13.0/27.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Agneta Johansson - Lars Svensson 6 N-2 5 -100 3.0/37.0
Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N-2 E -100 3.0/37.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 N-2 6 -100 3.0/37.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 N-2 9 -100 3.0/37.0
Sanna Clementsson - Mats Andersson     - 20.8/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Öst giv
alla i zon
10652
E65
E962
D8
K43
Dkn42
K85
754
ED98
8
10743
EK32
kn7
K10973
Dkn
kn1096

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N65856
S65856
Ö78577
V78577
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3NT Ö-3 D 300 39.0/1.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3NT Ö-3 6 300 39.0/1.0
Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö-2 3 200 36.0/4.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 1NT V-1 2 100 32.0/8.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mona Andersson - Aina Joheimer 2 Ö-1 D 100 32.0/8.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT Ö-1 7 100 32.0/8.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Klas Bellander - Mikael Björkman 1 Ö= Kn -80 28.0/12.0
Kristi Meier - Per Nilsson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 1NT V= 2 -90 22.0/18.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 Ö= D -90 22.0/18.0
Anders Edström - Johan Nauncler Marianne Forsberg - Tor Holmberg 1NT V= 3 -90 22.0/18.0
Sonja Christensson - Lisa Engström Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1NT V= 2 -90 22.0/18.0
Jan Schneider - Ester Schneider Ove Jönsson - Magnus Friberg 1NT V= 5 -90 22.0/18.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 1NT V+1 2 -120 12.0/28.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 1NT V+1 2 -120 12.0/28.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 1NT V+1 2 -120 12.0/28.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunilla Ljung - Gun Bellander 1NT V+1 2 -120 12.0/28.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 1NT V+1 6 -120 12.0/28.0
Jan Öhman - Monica Wester Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 1NT V+2 2 -150 6.0/34.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1D Ö= 9 -160 4.0/36.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström 1NT V+3 2 -180 2.0/38.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Agneta Johansson - Lars Svensson 2 S-2 7 -200 0.0/40.0
Sanna Clementsson - Mats Andersson     - 20.8/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Syd giv
ingen i zon
4
kn8742
D63
D984
K6
ED95
K1097
E103
D853
K103
kn42
752
Ekn10972
6
E85
Kkn6

Optimalt kontrakt: 2NTD V-1 100
 NT
N75785
S76785
Ö66657
V66657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2D S= 3 470 40.0/0.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3D V-2 4 300 38.0/2.0
Mona Andersson - Aina Joheimer Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström 3 V-4 4 200 36.0/4.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 V-3 4 150 34.0/6.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan Schneider - Ester Schneider 2 S+1 7 140 32.0/8.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 S= E 110 27.0/13.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Anders Edström - Johan Nauncler 2 S= 5 110 27.0/13.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Sonja Christensson - Lisa Engström 2 S= 5 110 27.0/13.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 2 N= 9 110 27.0/13.0
Sanna Clementsson - Mats Andersson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2NT Ö-2 6 100 21.0/19.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Ove Jönsson - Magnus Friberg 2NT V-2 4 100 21.0/19.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Sven Grahn - Wiveca Lindström 2NT Ö-1 9 50 18.0/22.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3 S-1 7 -50 15.0/25.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 2 S-1 9 -50 15.0/25.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Klas Bellander - Mikael Björkman 2D S-1 3 -100 12.0/28.0
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Peter Moricz - Håkan Myrhagen 2NT V= 3 -120 8.0/32.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Monica Lessing - Mary-Ann Persson 2NT V= 4 -120 8.0/32.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Gunilla Ljung - Gun Bellander 2NT Ö= 7 -120 8.0/32.0
Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz Jan Öhman - Monica Wester 2NT Ö+1 9 -150 3.0/37.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2NT V+1 9 -150 3.0/37.0
Kristi Meier - Per Nilsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT Ö= 9 -400 0.0/40.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg     - 22.0/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Väst giv
N-S i zon
D64
9864
632
Dkn8
E8
KDkn
D975
K1064
K753
E107
E8
E932
kn1092
532
Kkn104
75

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N23233
S23233
Ö1110101010
V1110101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 6NT Ö-4 4 200 40.0/0.0
Sanna Clementsson - Mats Andersson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 6NT V-3 4 150 37.0/3.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan Schneider - Ester Schneider 6NT V-3 4 150 37.0/3.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Gunilla Ljung - Gun Bellander 6NT Ö-2 D 100 32.0/8.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 5NT V-2 6 100 32.0/8.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Sven Grahn - Wiveca Lindström 6NT V-2 8 100 32.0/8.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Monica Lessing - Mary-Ann Persson 6NT V-1 6 50 27.0/13.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Anders Edström - Johan Nauncler 5 Ö-1 4 50 27.0/13.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT V= Kn -400 24.0/16.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT V+1 4 -430 22.0/18.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Klas Bellander - Mikael Björkman 3NT V+2 9 -460 13.0/27.0
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT V+2 D -460 13.0/27.0
Kristi Meier - Per Nilsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT V+2 4 -460 13.0/27.0
Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz Jan Öhman - Monica Wester 3NT V+2 4 -460 13.0/27.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT V+2 8 -460 13.0/27.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3NT V+2 9 -460 13.0/27.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT V+2 4 -460 13.0/27.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Sonja Christensson - Lisa Engström 3NT V+2 6 -460 13.0/27.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Ove Jönsson - Magnus Friberg 3NT V+3 6 -490 4.0/36.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 6NT Ö= 9 -990 1.0/39.0
Mona Andersson - Aina Joheimer Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström 6NT V= D -990 1.0/39.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg     - 22.0/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Nord giv
alla i zon
kn87
D97
K8732
103
ED52
EKkn3
Ekn109
9
K9643
52

ED8754
10
10864
D654
Kkn62

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N25313
S25213
Ö117101210
V117101210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Agneta Johansson - Lars Svensson 6 Ö-2 4 200 39.0/1.0
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Jan Schneider - Ester Schneider 6 Ö-2 6 200 39.0/1.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Peter Moricz - Håkan Myrhagen 6 Ö-1 2 100 31.0/9.0
Jan Öhman - Monica Wester Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5 Ö-1 10 100 31.0/9.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 6 Ö-1 10 100 31.0/9.0
Sanna Clementsson - Mats Andersson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 6 Ö-1 10 100 31.0/9.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 6 Ö-1 2 100 31.0/9.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 6 Ö-1 2 100 31.0/9.0
Kristi Meier - Per Nilsson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3NT V= 2 -600 24.0/16.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Mona Andersson - Aina Joheimer 3NT V+1 3 -630 21.0/19.0
Sonja Christensson - Lisa Engström Ove Jönsson - Magnus Friberg 3NT V+1 7 -630 21.0/19.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö+1 5 -650 18.0/22.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö+2 2 -680 12.0/28.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö+2 3 -680 12.0/28.0
Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö+2 2 -680 12.0/28.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 Ö+2 4 -680 12.0/28.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Anders Edström - Johan Nauncler 4 Ö+2 6 -680 12.0/28.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 V+3 2 -710 6.0/34.0
Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz Nils Lindblad - Louise Grandinsson 6 Ö= 3 -1430 3.0/37.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 6 Ö= 4 -1430 3.0/37.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Hans Antolin - Jan-Åke Roos 6 Ö+1 10 -1460 0.0/40.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl     - 17.2/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Öst giv
ingen i zon
Ekn1073
Dkn
10
Dkn984
5
EK96
E8632
632
98642
10753
K74
7
KD
842
Dkn95
EK105

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N104587
S104587
Ö38833
V38833
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT S+2 2 460 40.0/0.0
Kristi Meier - Per Nilsson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3NT S+1 2 430 34.0/6.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S+1 2 430 34.0/6.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT S+1 2 430 34.0/6.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT S+1 3 430 34.0/6.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT S+1 5 430 34.0/6.0
Sanna Clementsson - Mats Andersson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 S= E 420 28.0/12.0
Jan Öhman - Monica Wester Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT S= 2 400 25.0/15.0
Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT S= 3 400 25.0/15.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Anders Edström - Johan Nauncler 2 N+2 9 170 22.0/18.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3D Ö-1 10 100 20.0/20.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Mona Andersson - Aina Joheimer 4 S-1 E -50 13.0/27.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 5 S-1 E -50 13.0/27.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 S-1 E -50 13.0/27.0
Sonja Christensson - Lisa Engström Ove Jönsson - Magnus Friberg 3NT S-1 E -50 13.0/27.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT S-1 E -50 13.0/27.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4 S-1 K -50 13.0/27.0
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S-2 E -100 5.0/35.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 5D S-1 K -100 5.0/35.0
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Jan Schneider - Ester Schneider 4 S-3 E -150 2.0/38.0
Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4 N-4 7 -200 0.0/40.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl     - 17.2/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Syd giv
N-S i zon
6
872
ED874
8543
D10954
K
10952
D106
K7
EDkn9653
Kkn
E9
Ekn832
104
63
Kkn72

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N76332
S76342
Ö679910
V679910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö-2 E 100 40.0/0.0
Mona Andersson - Aina Joheimer Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 4 V-1 E 50 34.0/6.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 4 Ö-1 E 50 34.0/6.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 Ö-1 6 50 34.0/6.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Sonja Christensson - Lisa Engström 4 Ö-1 E 50 34.0/6.0
Ove Jönsson - Magnus Friberg Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 Ö-1 4 50 34.0/6.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö= E -140 24.0/16.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö= E -140 24.0/16.0
Jan Schneider - Ester Schneider Ulla Wästberg - Hans Wästberg 2 Ö+1 6 -140 24.0/16.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Marianne Servin - Ulla Öberg 2 Ö+1 6 -140 24.0/16.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Marianne Forsberg - Tor Holmberg 3 Ö= 6 -140 24.0/16.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö+1 7 -170 18.0/22.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström 3 Ö+2 6 -200 16.0/24.0
Kristi Meier - Per Nilsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 Ö= 4 -420 10.0/30.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Jan Öhman - Monica Wester 4 Ö= 3 -420 10.0/30.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup MajLis Tengblad - Inger Malmroos 4 Ö= 10 -420 10.0/30.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 4 Ö= 2 -420 10.0/30.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Anders Edström - Johan Nauncler 4 Ö= 6 -420 10.0/30.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Sanna Clementsson - Mats Andersson 3NT V+2 2 -460 4.0/36.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4 Ö+2 2 -480 2.0/38.0
Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT V+3 4 -490 0.0/40.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin     - 16.7/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Väst giv
Ö-V i zon
D108
KD97

EK10432
E763
kn1064
1054
76
54
83
KDkn9872
D5
Kkn92
E52
E63
kn98

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N126111211
S126111211
Ö17111
V17111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Marianne Servin - Ulla Öberg 6NT N= E 990 40.0/0.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Anders Edström - Johan Nauncler 3NT S+2 10 460 37.0/3.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Sonja Christensson - Lisa Engström 3NT S+2 4 460 37.0/3.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Jan Öhman - Monica Wester 3NT S+1 10 430 31.0/9.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström 3NT N+1 10 430 31.0/9.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3NT S+1 8 430 31.0/9.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Sanna Clementsson - Mats Andersson 3NT S+1 10 430 31.0/9.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 5 N+1 K 420 21.0/19.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup MajLis Tengblad - Inger Malmroos 5 N+1 4 420 21.0/19.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Rutger Persson - Claes Nilsson 5 N+1 5 420 21.0/19.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 4 S= 10 420 21.0/19.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 N+1 4 420 21.0/19.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 5 N+1 K 420 21.0/19.0
Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 N+1 K 170 14.0/26.0
Mona Andersson - Aina Joheimer Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 4 S-1 10 -50 11.0/29.0
Jan Schneider - Ester Schneider Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 S-1 10 -50 11.0/29.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 3NT S-3 4 -150 7.0/33.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Marianne Forsberg - Tor Holmberg 5NT S-3 4 -150 7.0/33.0
Kristi Meier - Per Nilsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT S-4 4 -200 3.0/37.0
Ove Jönsson - Magnus Friberg Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT S-4 10 -200 3.0/37.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT S-5 10 -250 0.0/40.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin     - 16.7/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Nord giv
ingen i zon
83
EK92
kn873
542
EKD1094
76
K96
D8
kn76
43
104
Kkn10976
52
Dkn1085
ED52
E3

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N49947
S49947
Ö94496
V94496
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Sonja Christensson - Lisa Engström 3 S= E 140 39.0/1.0
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Marianne Servin - Ulla Öberg 3 S= E 140 39.0/1.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Mona Andersson - Aina Joheimer 4 V-1 E 50 30.0/10.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V-1 E 50 30.0/10.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan Öhman - Monica Wester 4 V-1 E 50 30.0/10.0
Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 4 V-1 E 50 30.0/10.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 V-1 E 50 30.0/10.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 V-1 E 50 30.0/10.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 V-1 K 50 30.0/10.0
Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz MajLis Tengblad - Inger Malmroos 4 S-1 E -50 20.0/20.0
Ove Jönsson - Magnus Friberg Anders Edström - Johan Nauncler 4 S-1 E -50 20.0/20.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 S-1 E -50 20.0/20.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3 V= E -140 12.0/28.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Kristi Meier - Per Nilsson 3 V= E -140 12.0/28.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3 V= E -140 12.0/28.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan Schneider - Ester Schneider 3 V= E -140 12.0/28.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Sanna Clementsson - Mats Andersson 3 V= E -140 12.0/28.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Klas Bellander - Mikael Björkman 3 Ö+1 E -170 6.0/34.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 V= K -420 3.0/37.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 V= E -420 3.0/37.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 4 V+1 E -450 0.0/40.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten     - 15.7/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Öst giv
N-S i zon
K754
763
K52
D96
E83
K10
Dkn76
Ekn42
kn102
EDkn8
E10843
7
D96
9542
9
K10853

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N51242
S51242
Ö81211911
V81211911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Mona Andersson - Aina Joheimer 3 Ö+1 9 -130 39.0/1.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 Ö+1 8 -130 39.0/1.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan Schneider - Ester Schneider 3 Ö+3 3 -170 34.0/6.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 Ö+3 6 -170 34.0/6.0
Ove Jönsson - Magnus Friberg Anders Edström - Johan Nauncler 3 Ö+1 10 -170 34.0/6.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 5 Ö+1 3 -420 29.0/11.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 5 Ö+1 5 -420 29.0/11.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Sonja Christensson - Lisa Engström 3NT V+1 7 -430 26.0/14.0
Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz MajLis Tengblad - Inger Malmroos 5 Ö+2 5 -440 24.0/16.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3NT V+2 4 -460 15.0/25.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT V+2 4 -460 15.0/25.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan Öhman - Monica Wester 3NT V+2 4 -460 15.0/25.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 3NT V+2 4 -460 15.0/25.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Kristi Meier - Per Nilsson 3NT V+2 7 -460 15.0/25.0
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT V+2 4 -460 15.0/25.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Sanna Clementsson - Mats Andersson 3NT V+2 6 -460 15.0/25.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT V+2 4 -460 15.0/25.0
Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 3NT Ö+3 9 -490 4.0/36.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT Ö+3 2 -490 4.0/36.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT Ö+3 6 -490 4.0/36.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Klas Bellander - Mikael Björkman 6 Ö+1 3 -940 0.0/40.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten     - 15.7/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Syd giv
Ö-V i zon
D83
873
Dkn87
D98
752
Ekn9642
653
4
kn6
D105
K2
K76532
EK1094
K
E1094
Ekn10

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N7126127
S7126127
Ö51711
V51711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Åke Lindström Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 5 S+2 4 510 40.0/0.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 S+2 E 480 32.0/8.0
Jan Öhman - Monica Wester Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4 S+2 E 480 32.0/8.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Kristi Meier - Per Nilsson 4 S+2 4 480 32.0/8.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Anders Edström - Johan Nauncler 4 S+2 2 480 32.0/8.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Sanna Clementsson - Mats Andersson 4 S+2 4 480 32.0/8.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S+2 4 480 32.0/8.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 S+2 4 480 32.0/8.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N+2 2 460 23.0/17.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT N+2 5 460 23.0/17.0
Mona Andersson - Aina Joheimer Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 4 S+1 4 450 18.0/22.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan Schneider - Ester Schneider 4 S+1 E 450 18.0/22.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S+1 4 450 18.0/22.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström 3 S+3 E 230 11.0/29.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S+3 4 230 11.0/29.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 S+4 4 230 11.0/29.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 2 S+4 E 230 11.0/29.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz 3 S+2 E 200 6.0/34.0
Sonja Christensson - Lisa Engström Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2 S+2 4 130 4.0/36.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 S-1 E -50 2.0/38.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3 V= D -140 0.0/40.0
Ove Jönsson - Magnus Friberg     - -/20.7

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Väst giv
alla i zon
95
Dkn97
D109862
8
1064
10832
7
KD1093
E832
K64
K53
E74
KDkn7
E5
Ekn4
kn652

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N510766
S610766
Ö72667
V72666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT S+2 4 660 40.0/0.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulla Wästberg - Hans Wästberg 2 S+2 K 170 38.0/2.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 N+2 E 150 32.0/8.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Kristi Meier - Per Nilsson 1NT S+2 4 150 32.0/8.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz 3 N+2 E 150 32.0/8.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3 N+2 4 150 32.0/8.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3 N+2 E 150 32.0/8.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N+1 E 130 26.0/14.0
Mona Andersson - Aina Joheimer Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 1 N+2 4 110 23.0/17.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Anders Edström - Johan Nauncler 2 N+1 E 110 23.0/17.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT S= 4 90 20.0/20.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1NT S-1 9 -100 13.0/27.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S-1 K -100 13.0/27.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 S-1 7 -100 13.0/27.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan Schneider - Ester Schneider 5 N-1 E -100 13.0/27.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT S-1 3 -100 13.0/27.0
Sonja Christensson - Lisa Engström Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 1NT N-1 4 -100 13.0/27.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2NT S-2 9 -200 5.0/35.0
Jan Öhman - Monica Wester Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3NT S-2 K -200 5.0/35.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström 3NT S-3 3 -300 1.0/39.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Sanna Clementsson - Mats Andersson 1NT S-3 3 -300 1.0/39.0
Ove Jönsson - Magnus Friberg     - -/20.7

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Nord giv
N-S i zon
84
10953
D643
K53
EKkn
D642
K1072
kn7
D96
EK87
Ekn8
D62
107532
kn
95
E10984

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N62242
S62242
Ö61111911
V61111911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Mona Andersson - Aina Joheimer 6NT Ö-3 E 150 40.0/0.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Britt Lindberg - Åke Lindström 6 Ö-2 E 100 37.0/3.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 6 Ö-2 E 100 37.0/3.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Jan Öhman - Monica Wester 6 Ö-1 E 50 28.0/12.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö-1 E 50 28.0/12.0
Sanna Clementsson - Mats Andersson Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö-1 5 50 28.0/12.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Sonja Christensson - Lisa Engström 4 Ö-1 E 50 28.0/12.0
Ove Jönsson - Magnus Friberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö-1 5 50 28.0/12.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT Ö-1 8 50 28.0/12.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 Ö-1 E 50 28.0/12.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Anders Edström - Johan Nauncler 1NT V+2 4 -150 20.0/20.0
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström 3NT Ö= 3 -400 17.0/23.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3NT Ö= 5 -400 17.0/23.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö= 5 -420 9.0/31.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 Ö= E -420 9.0/31.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö= 9 -420 9.0/31.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Kristi Meier - Per Nilsson 4 Ö= Kn -420 9.0/31.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Jan Schneider - Ester Schneider 4 Ö= E -420 9.0/31.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 Ö= E -420 9.0/31.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Klas Bellander - Mikael Björkman 3NT Ö+1 4 -430 2.0/38.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz 4 Ö+1 9 -450 0.0/40.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson     - -/21.7

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Öst giv
Ö-V i zon
E865
Dkn87
K53
kn3
97
E1064
6
E108542
Kkn10
K53
Ekn972
D7
D432
92
D1084
K96

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N46554
S46554
Ö96858
V97858
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Mats Andersson Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 2NT V-4 7 400 40.0/0.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT V-1 5 100 34.0/6.0
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström 2 V-1 Kn 100 34.0/6.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Sonja Christensson - Lisa Engström 2 V-1 E 100 34.0/6.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT Ö-1 2 100 34.0/6.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 1NT Ö-1 2 100 34.0/6.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Mona Andersson - Aina Joheimer 2 S-1 6 -50 28.0/12.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Jan Öhman - Monica Wester 1NT Ö= 4 -90 26.0/14.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz 2 S-2 4 -100 22.0/18.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Britt Lindberg - Åke Lindström 2 S-2 6 -100 22.0/18.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Jan Schneider - Ester Schneider 3 S-2 6 -100 22.0/18.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Klas Bellander - Mikael Björkman 1NT Ö+1 9 -120 14.0/26.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Peter Moricz - Håkan Myrhagen 1NT Ö+1 2 -120 14.0/26.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Kristi Meier - Per Nilsson 1NT Ö+1 2 -120 14.0/26.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gunilla Ljung - Gun Bellander 1NT Ö+1 2 -120 14.0/26.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Anders Edström - Johan Nauncler 2NT Ö= 3 -120 14.0/26.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2NT Ö+1 9 -150 8.0/32.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 V+1 Kn -170 6.0/34.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 S-4 6 -200 4.0/36.0
Ove Jönsson - Magnus Friberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2NT Ö+3 2 -210 2.0/38.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3NT Ö= 2 -600 0.0/40.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson     - -/21.7

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Syd giv
alla i zon
92
E83
ED1098
952
kn85
KD965
K
ED86
KD1073
2
kn76
kn1073
E64
kn1074
5432
K4

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N37634
S37634
Ö106797
V106797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström 3 V-3 E 300 40.0/0.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3NT Ö-2 4 200 37.0/3.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 V-2 E 200 37.0/3.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V-1 9 100 32.0/8.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö-1 5 100 32.0/8.0
Sonja Christensson - Lisa Engström Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V-1 9 100 32.0/8.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3 N-1 2 -100 27.0/13.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 N-1 2 -100 27.0/13.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 V= 9 -110 22.0/18.0
Sanna Clementsson - Mats Andersson Jan Schneider - Ester Schneider 2 V+1 9 -110 22.0/18.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2 V+1 E -110 22.0/18.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 V= E -130 16.0/24.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3 V+1 9 -130 16.0/24.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V+1 E -130 16.0/24.0
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 Ö= 4 -140 7.0/33.0
Kristi Meier - Per Nilsson Mona Andersson - Aina Joheimer 3 Ö= 2 -140 7.0/33.0
Jan Öhman - Monica Wester Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 3 Ö= 5 -140 7.0/33.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz 3 Ö= 5 -140 7.0/33.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Britt Lindberg - Åke Lindström 3 Ö= 3 -140 7.0/33.0
Ove Jönsson - Magnus Friberg Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3 Ö= 5 -140 7.0/33.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3 N-3 2 -300 0.0/40.0
Anders Edström - Johan Nauncler     - 19.6/-

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.28

Väst giv
ingen i zon
D63
8
Kkn764
10985
109754
K53
D5
Dkn6
EK82
Dkn1072
E3
E4
kn
E964
10982
K732

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N89332
S89332
Ö44998
V449911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 2NT Ö-2 2 100 40.0/0.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4 Ö-1 Kn 50 35.0/5.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Britt Lindberg - Åke Lindström 4 Ö-1 Kn 50 35.0/5.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 Ö-1 D 50 35.0/5.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö-1 Kn 50 35.0/5.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Ulla Jerre Rundcrantz - Torvald Rundcrantz 1 Ö+1 Kn -110 30.0/10.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V+1 8 -170 27.0/13.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Britta-Lena Rundcrantz - Thore Lindström 3 V+1 9 -170 27.0/13.0
Kristi Meier - Per Nilsson Mona Andersson - Aina Joheimer 4 V= 8 -420 14.0/26.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö= Kn -420 14.0/26.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V= 8 -420 14.0/26.0
Jan Öhman - Monica Wester Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 4 Ö= Kn -420 14.0/26.0
Sanna Clementsson - Mats Andersson Jan Schneider - Ester Schneider 4 Ö= 10 -420 14.0/26.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 Ö= Kn -420 14.0/26.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 V= 8 -420 14.0/26.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V= 8 -420 14.0/26.0
Ove Jönsson - Magnus Friberg Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 Ö= Kn -420 14.0/26.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 V= 8 -420 14.0/26.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V= 8 -420 14.0/26.0
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 V+1 8 -450 1.0/39.0
Sonja Christensson - Lisa Engström Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V+1 8 -450 1.0/39.0
Anders Edström - Johan Nauncler     - 19.6/-