Kommande tävlingar
27/04 Rekommenderad spelhelg för SM
28/04 Sista anmälnings- och speldatu
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
Rapporterade tävlingar
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
06/04 Laholms BK - Guldtävling
BK Bridgehuset » ligan 7:1 2014-03-11 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

ligan 7:1 2014-03-11

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.03.11

Nord giv
ingen i zon
87654
96
EKkn65
5
KDkn10
K102
32
E942
32
kn7
D1097
KDkn73
E9
ED8543
84
1086

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N46764
S46864
Ö96579
V96579
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Monica Wester Rosita Hansson - Gunnar Hansson 3 S= K 140 26/-26
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 3 S= E 140 26/-26
Peter Moricz - Lotta Lundberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S+1 K 140 26/-26
Monica Gilhorn - Mona Berge Anders Nilsson - Thomas Bolin 5 Ö-2 E 100 16/-16
Louise Grandinsson - Nils Lindblad H.O. Thulin - Arne Hansson 5 Ö-2 E 100 16/-16
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 5 Ö-2 E 100 16/-16
Alicia Carlsson - Jan Eriksson Göran Ekelund - Hasse Jiborn 4 Ö-1 E 50 -1/1
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Mats Andersson - Robert Berg 3 Ö= 9 -110 -35/35
Susanne Levin - Björn Klefbohm Bertil Hansson - Lone Stolt 4 Ö= E -130 -45/45
Kent Hermansson - Lars Becklén Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö+1 8 -130 -45/45

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.03.11

Öst giv
N-S i zon
E42
kn
K752
ED765
973
KD865
ED10
98
65
E7432
kn64
Kkn2
KDkn108
109
983
1043

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N87486
S87486
Ö55956
V55956
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Lotta Lundberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S+1 K 140 48/-48
Alicia Carlsson - Jan Eriksson Göran Ekelund - Hasse Jiborn 2 S= K 110 39/-39
Susanne Levin - Björn Klefbohm Bertil Hansson - Lone Stolt 4 Ö-1 K 50 25/-25
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Mats Andersson - Robert Berg 4 V-1 Kn 50 25/-25
Louise Grandinsson - Nils Lindblad H.O. Thulin - Arne Hansson 4 S-1 K -100 -13/13
Monica Gilhorn - Mona Berge Anders Nilsson - Thomas Bolin 3 V= E -140 -23/23
Stig Unoson - Monica Wester Rosita Hansson - Gunnar Hansson 3 V= E -140 -23/23
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 3 V= E -140 -23/23
Kent Hermansson - Lars Becklén Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V= Kn -140 -23/23
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3 V+1 2 -170 -32/32

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.03.11

Syd giv
Ö-V i zon
kn983
9
ED7
107652
K7
86
kn652
EKkn84
E6
Ekn742
K983
D9
D10542
KD1053
104
3

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N43683
S33683
Ö910758
V910758
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Mats Andersson - Robert Berg 4D Ö-4 2 1100 125/-125
Louise Grandinsson - Nils Lindblad H.O. Thulin - Arne Hansson 4D Ö-4 2 1100 125/-125
Alicia Carlsson - Jan Eriksson Göran Ekelund - Hasse Jiborn 3NT Ö-2 4 200 25/-25
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 Ö-2 2 200 25/-25
Monica Gilhorn - Mona Berge Anders Nilsson - Thomas Bolin 3NT Ö-1 5 100 8/-8
Susanne Levin - Björn Klefbohm Bertil Hansson - Lone Stolt 3NT Ö-1 4 100 8/-8
Kent Hermansson - Lars Becklén Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT Ö-1 2 100 8/-8
Stig Unoson - Monica Wester Rosita Hansson - Gunnar Hansson 3NT Ö= 5 -600 -81/81
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 3NT V= 3 -600 -81/81
Peter Moricz - Lotta Lundberg Rutger Persson - Claes Nilsson 5D N-7 E -1700 -162/162

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.03.11

Väst giv
alla i zon
76
EK
EK42
Kkn1063
943
kn976
D10963
5
Kkn8
10842
5
ED984
ED1052
D53
kn87
72

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N9991110
S9991010
Ö44422
V44422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT N+2 2 660 57/-57
Alicia Carlsson - Jan Eriksson Göran Ekelund - Hasse Jiborn 3NT S+1 7 630 49/-49
Susanne Levin - Björn Klefbohm Bertil Hansson - Lone Stolt 3NT S= 3 600 43/-43
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Mats Andersson - Robert Berg 3NT N= 5 600 43/-43
Stig Unoson - Monica Wester Rosita Hansson - Gunnar Hansson 3NT N= 8 600 43/-43
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT N= 8 600 43/-43
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 2 N= 3 90 -56/56
Peter Moricz - Lotta Lundberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 N= 5 90 -56/56
Monica Gilhorn - Mona Berge Anders Nilsson - Thomas Bolin 3NT N-1 8 -100 -83/83
Louise Grandinsson - Nils Lindblad H.O. Thulin - Arne Hansson 3NT N-1 2 -100 -83/83

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.03.11

Nord giv
N-S i zon
ED84
43
D6
D6542
K72
72
E8753
987
5
Kkn1065
Kkn942
E10
kn10963
ED98
10
Kkn3

Optimalt kontrakt: 6D Ö-3 500
 NT
N1046117
S1046117
Ö29526
V29526
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alicia Carlsson - Jan Eriksson Göran Ekelund - Hasse Jiborn 4 S+1 7 650 89/-89
Kent Hermansson - Lars Becklén Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S+1 7 650 89/-89
Monica Gilhorn - Mona Berge Anders Nilsson - Thomas Bolin 3 S+3 7 230 15/-15
Stig Unoson - Monica Wester Rosita Hansson - Gunnar Hansson 3 S+3 7 230 15/-15
Susanne Levin - Björn Klefbohm Bertil Hansson - Lone Stolt 3 S+1 7 170 0/0
Louise Grandinsson - Nils Lindblad H.O. Thulin - Arne Hansson 3 S+1 7 170 0/0
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Mats Andersson - Robert Berg 4 Ö-1 Kn 50 -26/26
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 2 Ö+1 Kn -110 -58/58
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 2 Ö+2 Kn -130 -62/62
Peter Moricz - Lotta Lundberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 Ö+2 Kn -130 -62/62

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.03.11

Öst giv
Ö-V i zon
102
764
Kkn1063
972
8643
kn1082
92
K103
KD97
ED3
E85
E64
Ekn5
K95
D74
Dkn85

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N67546
S67546
Ö76897
V65897
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Monica Wester Rosita Hansson - Gunnar Hansson 4 Ö-2 4 200 54/-54
Monica Gilhorn - Mona Berge Anders Nilsson - Thomas Bolin 4 Ö-1 4 100 30/-30
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 2 V-1 9 100 30/-30
Louise Grandinsson - Nils Lindblad H.O. Thulin - Arne Hansson 4 Ö-1 D 100 30/-30
Susanne Levin - Björn Klefbohm Bertil Hansson - Lone Stolt 2 N-1 K -50 -6/6
Peter Moricz - Lotta Lundberg Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT Ö= D -90 -16/16
Alicia Carlsson - Jan Eriksson Göran Ekelund - Hasse Jiborn 1 Ö+1 5 -110 -22/22
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 2NT Ö= 5 -120 -26/26
Kent Hermansson - Lars Becklén Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö+1 4 -140 -32/32
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Mats Andersson - Robert Berg 1NT Ö+3 5 -180 -42/42

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.03.11

Syd giv
alla i zon
kn6
E7653
kn765
D4
975
Kkn84
EK
K1092
EK82
D102
983
765
D1043
9
D1042
Ekn83

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N57555
S57555
Ö85888
V85888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alicia Carlsson - Jan Eriksson Göran Ekelund - Hasse Jiborn 2 Ö-1 5 100 60/-60
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Mats Andersson - Robert Berg 1NT V= Kn -90 19/-19
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 1NT V= 5 -90 19/-19
Stig Unoson - Monica Wester Rosita Hansson - Gunnar Hansson 1 Ö+1 9 -110 11/-11
Peter Moricz - Lotta Lundberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 Ö= 2 -110 11/-11
Louise Grandinsson - Nils Lindblad H.O. Thulin - Arne Hansson 1NT V+1 5 -120 10/-10
Susanne Levin - Björn Klefbohm Bertil Hansson - Lone Stolt 2 V+1 Kn -140 2/-2
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 1NT V+3 3 -180 -8/8
Kent Hermansson - Lars Becklén Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 N-3 E -300 -34/34
Monica Gilhorn - Mona Berge Anders Nilsson - Thomas Bolin 3NT V= 7 -600 -90/90

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.03.11

Väst giv
ingen i zon
105
D10743
D8
E962
876
kn9
Ekn97
kn1083
EKD432
862
K106
7
kn9
EK5
5432
KD54

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N83823
S83823
Ö595105
V595105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Monica Wester Rosita Hansson - Gunnar Hansson 3 N-1 K -50 34/-34
Peter Moricz - Lotta Lundberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N-1 E -50 34/-34
Monica Gilhorn - Mona Berge Anders Nilsson - Thomas Bolin 3 Ö= E -140 10/-10
Kent Hermansson - Lars Becklén Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö+1 E -140 10/-10
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 2 Ö+2 E -170 3/-3
Susanne Levin - Björn Klefbohm Bertil Hansson - Lone Stolt 3 Ö+2 E -200 -7/7
Alicia Carlsson - Jan Eriksson Göran Ekelund - Hasse Jiborn 2 Ö+3 K -200 -7/7
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Mats Andersson - Robert Berg 3 Ö+2 E -200 -7/7
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 2 Ö+3 E -200 -7/7
Louise Grandinsson - Nils Lindblad H.O. Thulin - Arne Hansson 4 Ö+1 E -450 -63/63

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.03.11

Nord giv
Ö-V i zon
7
kn102
D1086
ED1083
D854
K965
E532
5
E109
E8743
K974
K
Kkn632
D
kn
kn97642

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N105467
S105467
Ö38976
V38976
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Grandinsson - Nils Lindblad H.O. Thulin - Arne Hansson 5 Ö-2 Kn 200 41/-41
Monica Gilhorn - Mona Berge Anders Nilsson - Thomas Bolin 4 Ö-1 Kn 100 15/-15
Susanne Levin - Björn Klefbohm Bertil Hansson - Lone Stolt 4 Ö-1 Kn 100 15/-15
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 4 Ö-1 Kn 100 15/-15
Peter Moricz - Lotta Lundberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö-1 Kn 100 15/-15
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 Ö-1 Kn 100 15/-15
Stig Unoson - Monica Wester Rosita Hansson - Gunnar Hansson 5 N-1 3 -50 -22/22
Kent Hermansson - Lars Becklén Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 S-1 6 -50 -22/22
Alicia Carlsson - Jan Eriksson Göran Ekelund - Hasse Jiborn 5 S-2 6 -100 -36/36
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Mats Andersson - Robert Berg 5D S-1 6 -100 -36/36

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.03.11

Öst giv
alla i zon
D1075
kn972
7
kn1094
kn62
ED5
D86532
D

K8643
EK9
E8753
EK9843
10
kn104
K62

Optimalt kontrakt: 6D S-4 -1100
 NT
N51283
S51283
Ö7121137
V7121137
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Gilhorn - Mona Berge Anders Nilsson - Thomas Bolin 4D S= E 790 120/-120
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 5D Ö-2 E 500 95/-95
Kent Hermansson - Lars Becklén Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö-1 E 100 39/-39
Alicia Carlsson - Jan Eriksson Göran Ekelund - Hasse Jiborn 4 S-1 5 -100 6/-6
Stig Unoson - Monica Wester Rosita Hansson - Gunnar Hansson 4 S-1 E -100 6/-6
Peter Moricz - Lotta Lundberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S-1 D -100 6/-6
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Mats Andersson - Robert Berg 4 V+3 7 -190 -12/12
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 4 Ö= E -620 -84/84
Susanne Levin - Björn Klefbohm Bertil Hansson - Lone Stolt 4 Ö+1 E -650 -88/88
Louise Grandinsson - Nils Lindblad H.O. Thulin - Arne Hansson 4 Ö+1 E -650 -88/88

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.03.11

Syd giv
ingen i zon
Ekn
E432
K83
kn765
K642

Ekn1062
KD103
D987
KDkn865
9
E4
1053
1097
D754
982

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N44223
S34223
Ö99111110
V99111110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Mats Andersson - Robert Berg 5 V-1 6 50 79/-79
Peter Moricz - Lotta Lundberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V-1 5 50 79/-79
Alicia Carlsson - Jan Eriksson Göran Ekelund - Hasse Jiborn 3 Ö+1 10 -170 33/-33
Monica Gilhorn - Mona Berge Anders Nilsson - Thomas Bolin 4 V= 6 -420 -23/23
Stig Unoson - Monica Wester Rosita Hansson - Gunnar Hansson 4 V= 6 -420 -23/23
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 V= 5 -420 -23/23
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 3NT V+1 5 -430 -23/23
Susanne Levin - Björn Klefbohm Bertil Hansson - Lone Stolt 4 V+1 6 -450 -33/33
Louise Grandinsson - Nils Lindblad H.O. Thulin - Arne Hansson 4 Ö+1 10 -450 -33/33
Kent Hermansson - Lars Becklén Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V+1 5 -450 -33/33

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.03.11

Väst giv
N-S i zon
8543
1076
1082
765
62
EDkn9
K6
K10983
D109
543
kn543
E42
EKkn7
K82
ED97
Dkn

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N36373
S46474
Ö97969
V97957
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alicia Carlsson - Jan Eriksson Göran Ekelund - Hasse Jiborn 3D Ö-2 3 300 75/-75
Bengt Brynell - Sverker Hellsten Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 2 N= 5 110 36/-36
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist Mats Andersson - Robert Berg 3NTD Ö-1 E 100 35/-35
Louise Grandinsson - Nils Lindblad H.O. Thulin - Arne Hansson 1 N= 4 80 29/-29
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 2 V-1 8 50 22/-22
Kent Hermansson - Lars Becklén Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 N-1 E -100 -11/11
Stig Unoson - Monica Wester Rosita Hansson - Gunnar Hansson 3 V= 4 -110 -13/13
Peter Moricz - Lotta Lundberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N-2 4 -200 -35/35
Susanne Levin - Björn Klefbohm Bertil Hansson - Lone Stolt 1NTD Ö+1 E -280 -52/52
Monica Gilhorn - Mona Berge Anders Nilsson - Thomas Bolin 3D V= 7 -470 -86/86