Kommande tävlingar
10/04 Inställd ... Trosa BS -Guld
13/04 Inställd ... Rimbo BK - Påskgu
09/05 Inställd ... Kerstin Strandber
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
BK Bridgehuset » Fredag 13.00 scratch 2014-02-21 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Fredag 13.00 scratch 2014-02-21

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Nord giv
ingen i zon
EK7
D109632
8
952
kn854
E5
D93
Ekn104
D3
Kkn87
1076
KD87
10962
4
EKkn542
63

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N48665
S48665
Ö85778
V85778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gerd Roos - Yvonne Möller Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer 2 Ö-2 E 100 19/1
Nina Nilsson - Ove Jönsson Susanne Levin - Claudia Sjöberg 3 V-2 8 100 19/1
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 Ö-1 E 50 16/4
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Gunnel Kristensson - Ulf Johansson 2 N-1 K -50 14/6
Ulla Öberg - Ingela Jönsson Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson 3 N-2 K -100 10/10
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 3 S-2 E -100 10/10
Aina Joheimer - Ulf Pernvi Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn 3 S-2 E -100 10/10
Gudrun Ekelund - Göran Ekelund Bengt Rylander - Agneta Johansson 3 Ö= 4 -110 6/14
Margaretha Olsson - Ove Olsson Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 2NT Ö= E -120 3/17
Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard Christian Söderlund - Örjan Söderlund 1NT Ö+1 E -120 3/17
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Mats Andersson - Ulla Lundström 3NT Ö= 8 -400 0/20

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Öst giv
N-S i zon
K82
KD9432
42
107
E53
8
E93
EDkn985
Dkn964
kn75
kn105
K6
107
E106
KD876
432

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N36825
S36825
Ö1064107
V1064107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 4 Ö-1 E 50 19/1
Margaretha Olsson - Ove Olsson Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 4 Ö-1 E 50 19/1
Ulla Öberg - Ingela Jönsson Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson 3 N-1 K -100 15/5
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 N-1 K -100 15/5
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Gunnel Kristensson - Ulf Johansson 3 V+1 2 -130 11/9
Nina Nilsson - Ove Jönsson Susanne Levin - Claudia Sjöberg 3 V+1 K -130 11/9
Aina Joheimer - Ulf Pernvi Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn 3 Ö= E -140 8/12
Gudrun Ekelund - Göran Ekelund Bengt Rylander - Agneta Johansson 3 V+2 K -150 6/14
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Mats Andersson - Ulla Lundström 3 Ö+3 7 -230 4/16
Gerd Roos - Yvonne Möller Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer 3NT Ö= 7 -400 2/18
Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard Christian Söderlund - Örjan Söderlund 4 Ö= E -420 0/20

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn75
1073
8
K10654
82
Dkn4
764
kn9872
10643
E9862
D109
3
EK9
K5
EKkn532
ED

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N111281212
S111281212
Ö11510
V10410
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Claudia Sjöberg Mats Andersson - Ulla Lundström 3NT N+2 5 460 17/3
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Nina Nilsson - Ove Jönsson 3NT S+2 2 460 17/3
Margaretha Olsson - Ove Olsson Bengt Rylander - Agneta Johansson 3NT S+2 9 460 17/3
Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4NT S+1 9 460 17/3
Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn Gunnel Kristensson - Ulf Johansson 3NT N+1 9 430 12/8
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson 4 N= 3 420 10/10
Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer Emma Flodqvist - Tommy Lööf 3NT N= 2 400 7/13
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Aina Joheimer - Ulf Pernvi 5 N= 3 400 7/13
Gerd Roos - Yvonne Möller Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 5 S-1 5 -50 2/18
Ulla Öberg - Ingela Jönsson Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 5 N-1 3 -50 2/18
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Gudrun Ekelund - Göran Ekelund 4 N-1 3 -50 2/18

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Väst giv
alla i zon
E10
7653
EK95
E86
Kkn943
D10
873
kn95
765
EK2
Dkn64
K103
D82
kn984
102
D742

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N76866
S76866
Ö57576
V57576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson 1NT N+1 4 120 20/0
Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn Gunnel Kristensson - Ulf Johansson 2 N= 4 110 18/2
Susanne Levin - Claudia Sjöberg Mats Andersson - Ulla Lundström 1NT N= 6 90 15/5
Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer Emma Flodqvist - Tommy Lööf 1NT N= 6 90 15/5
Gerd Roos - Yvonne Möller Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 1NT N-1 D -100 10/10
Ulla Öberg - Ingela Jönsson Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 1NT N-1 D -100 10/10
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Gudrun Ekelund - Göran Ekelund 1NT N-1 D -100 10/10
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Nina Nilsson - Ove Jönsson 1 V+1 E -110 4/16
Margaretha Olsson - Ove Olsson Bengt Rylander - Agneta Johansson 2 V= E -110 4/16
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Aina Joheimer - Ulf Pernvi 2 V= E -110 4/16
Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1NT N-2 3 -200 0/20

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Nord giv
N-S i zon
kn87
864
KDkn83
K2
D1094
D
652
E10763
EK
9753
E94
kn984
6532
EKkn102
107
D5

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N26766
S26766
Ö106566
V106566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Aina Joheimer - Ulf Pernvi Gunnel Kristensson - Ulf Johansson 1NT V-3 K 150 20/0
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 S= 7 140 18/2
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 3 V-2 8 100 15/5
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Emma Flodqvist - Tommy Lööf 2NT Ö-2 E 100 15/5
Susanne Levin - Claudia Sjöberg Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer 2 N-1 E -100 11/9
Bengt Rylander - Agneta Johansson Ulla Öberg - Ingela Jönsson 2 S-1 D -100 11/9
Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson 3 Ö= E -110 8/12
Margaretha Olsson - Ove Olsson Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 2 Ö+3 E -150 6/14
Gerd Roos - Yvonne Möller Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard 3 S-3 9 -300 2/18
Gudrun Ekelund - Göran Ekelund Nina Nilsson - Ove Jönsson 2 N-3 E -300 2/18
Mats Andersson - Ulla Lundström Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 S-3 E -300 2/18

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Öst giv
Ö-V i zon
E85
kn10
E72
Ekn864
D963
E7
kn9
KD1072
K1072
K82
K1065
53
kn4
D96543
D843
9

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N56845
S56845
Ö86588
V86598
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT N+2 5 460 20/0
Mats Andersson - Ulla Lundström Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1 V-2 Kn 200 18/2
Aina Joheimer - Ulf Pernvi Gunnel Kristensson - Ulf Johansson 2 S+2 3 170 16/4
Margaretha Olsson - Ove Olsson Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 2 S+1 2 140 14/6
Bengt Rylander - Agneta Johansson Ulla Öberg - Ingela Jönsson 2 S= 2 110 12/8
Gudrun Ekelund - Göran Ekelund Nina Nilsson - Ove Jönsson 4 Ö-1 9 100 9/11
Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson 3 Ö-1 9 100 9/11
Susanne Levin - Claudia Sjöberg Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer 1NT N= 5 90 6/14
Gerd Roos - Yvonne Möller Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard 3 S-1 Kn -50 4/16
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Emma Flodqvist - Tommy Lööf 2 Ö= 9 -110 2/18
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 2 Ö+1 9 -140 0/20

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Syd giv
alla i zon
Dkn752
E6
Kkn32
82
K4
Kkn73
E
K109643
E83
9854
D10987
5
1096
D102
654
EDkn7

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N55276
S56277
Ö871066
V871066
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Claudia Sjöberg Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 3 V-2 2 200 20/0
Louise Grandinsson - Alicia Carlsson Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn 2 N+1 5 140 18/2
Ulla Öberg - Ingela Jönsson Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 1NT S+1 4 120 16/4
Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 N= 5 110 14/6
Gudrun Ekelund - Göran Ekelund Mats Andersson - Ulla Lundström 3 N-1 5 -100 10/10
Nina Nilsson - Ove Jönsson Margaretha Olsson - Ove Olsson 3 N-1 5 -100 10/10
Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard Emma Flodqvist - Tommy Lööf 2 N-1 7 -100 10/10
Gerd Roos - Yvonne Möller Christian Söderlund - Örjan Söderlund 2 V+1 D -110 6/14
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Aina Joheimer - Ulf Pernvi 2 V+1 D -140 4/16
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bengt Rylander - Agneta Johansson 3 N-2 5 -200 2/18
Gunnel Kristensson - Ulf Johansson Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson 4 Ö+1 7 -650 0/20

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Väst giv
ingen i zon
1065
D1098764
6
94
ED8
52
EK10952
E3
Kkn732
kn
D87
D1062
94
EK3
kn43
Kkn875

Optimalt kontrakt: 7D N-4 -800
 NT
N51911
S51911
Ö7124126
V7124126
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Grandinsson - Alicia Carlsson Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn 2 V+2 9 -130 20/0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Aina Joheimer - Ulf Pernvi 2 V+4 9 -170 17/3
Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V+4 9 -170 17/3
Gunnel Kristensson - Ulf Johansson Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson 5 V= D -400 14/6
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bengt Rylander - Agneta Johansson 5 V+1 9 -420 10/10
Nina Nilsson - Ove Jönsson Margaretha Olsson - Ove Olsson 5 V+1 9 -420 10/10
Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard Emma Flodqvist - Tommy Lööf 5 V+1 4 -420 10/10
Gerd Roos - Yvonne Möller Christian Söderlund - Örjan Söderlund 4 Ö+2 E -480 3/17
Susanne Levin - Claudia Sjöberg Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 4 Ö+2 E -480 3/17
Gudrun Ekelund - Göran Ekelund Mats Andersson - Ulla Lundström 4 V+2 9 -480 3/17
Ulla Öberg - Ingela Jönsson Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 4 Ö+2 E -480 3/17

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Nord giv
Ö-V i zon
E1054
D62
87
E1097
D2
kn109853
D43
54
976

EK652
Dkn863
Kkn83
EK74
kn109
K2

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N768108
S76898
Ö67534
V67534
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn Bengt Rylander - Agneta Johansson 4 S= Kn 420 17/3
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gunnel Kristensson - Ulf Johansson 4 N= E 420 17/3
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Christian Söderlund - Örjan Söderlund 4 S= 3 420 17/3
Mats Andersson - Ulla Lundström Margaretha Olsson - Ove Olsson 4 N= E 420 17/3
Gerd Roos - Yvonne Möller Aina Joheimer - Ulf Pernvi 3 N-1 E -50 9/11
Susanne Levin - Claudia Sjöberg Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard 4 N-1 E -50 9/11
Gudrun Ekelund - Göran Ekelund Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer 4 N-1 E -50 9/11
Ulla Öberg - Ingela Jönsson Nina Nilsson - Ove Jönsson 3NT S-1 Kn -50 9/11
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N-2 E -100 4/16
Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 4 S-3 Kn -150 2/18
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4D S-2 E -300 0/20

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Öst giv
alla i zon
852
ED6
kn10876
D5
973
K83
ED542
E9
1064
972
K3
Kkn732
EKDkn
kn1054
9
10864

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N77887
S77887
Ö65555
V65555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gunnel Kristensson - Ulf Johansson 4 S= E 620 20/0
Gudrun Ekelund - Göran Ekelund Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer 2 V-3 8 300 18/2
Gerd Roos - Yvonne Möller Aina Joheimer - Ulf Pernvi 2 V-2 2 200 15/5
Susanne Levin - Claudia Sjöberg Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard 2 V-2 D 200 15/5
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Christian Söderlund - Örjan Söderlund 2 S= 3 110 11/9
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 S= E 110 11/9
Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn Bengt Rylander - Agneta Johansson 1NT Ö-1 E 100 6/14
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1 V-1 D 100 6/14
Mats Andersson - Ulla Lundström Margaretha Olsson - Ove Olsson 1NT Ö-1 E 100 6/14
Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 1NT Ö= E -90 2/18
Ulla Öberg - Ingela Jönsson Nina Nilsson - Ove Jönsson 2 S-1 E -100 0/20

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Syd giv
ingen i zon
863
102
64
Ekn10754
Dkn42
763
EKDkn8
D
K5
KDkn94
9732
K9
E1097
E85
105
8632

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N73353
S73353
Ö6101076
V6101076
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Ekelund - Göran Ekelund Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 5D V-1 E 100 18/2
Ulla Öberg - Ingela Jönsson Mats Andersson - Ulla Lundström 4 Ö-2 10 100 18/2
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Aina Joheimer - Ulf Pernvi 4 V-2 10 100 18/2
Gerd Roos - Yvonne Möller Gunnel Kristensson - Ulf Johansson 3 V-1 E 50 12/8
Susanne Levin - Claudia Sjöberg Christian Söderlund - Örjan Söderlund 3NT Ö-1 8 50 12/8
Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer Margaretha Olsson - Ove Olsson 5 V-1 E 50 12/8
Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 1 V+3 E -130 8/12
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard 3NT Ö= 7 -400 6/14
Nina Nilsson - Ove Jönsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT Ö+1 9 -430 3/17
Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT Ö+1 10 -430 3/17
Louise Grandinsson - Alicia Carlsson Bengt Rylander - Agneta Johansson 4 Ö+1 10 -450 0/20

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Väst giv
N-S i zon
Dkn8
104
E74
65432
K1075
Ekn65
D103
K7
E42
832
K92
D1098
963
KD97
kn865
Ekn

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N55544
S55544
Ö88899
V88899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gerd Roos - Yvonne Möller Gunnel Kristensson - Ulf Johansson 2 V-2 E 100 20/0
Susanne Levin - Claudia Sjöberg Christian Söderlund - Örjan Söderlund 1NT V= 6 -90 14/6
Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 1NT Ö= 7 -90 14/6
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Aina Joheimer - Ulf Pernvi 1NT Ö= 6 -90 14/6
Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer Margaretha Olsson - Ove Olsson 1NT Ö= 7 -90 14/6
Nina Nilsson - Ove Jönsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1NT Ö= 6 -90 14/6
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard 2 V= 10 -110 8/12
Gudrun Ekelund - Göran Ekelund Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 1NT V+1 6 -120 5/15
Louise Grandinsson - Alicia Carlsson Bengt Rylander - Agneta Johansson 1NT Ö+1 5 -120 5/15
Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1NT Ö+2 K -150 2/18
Ulla Öberg - Ingela Jönsson Mats Andersson - Ulla Lundström 2 N-3 2 -300 0/20

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Nord giv
alla i zon
E963
E9
D9
kn10874
K5
KD108
Kkn102
D93
Dkn4
kn743
764
K52
10872
652
E853
E6

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N76585
S76585
Ö67757
V67757
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Olsson - Ove Olsson Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 2NT V-2 Kn 200 20/0
Ulla Öberg - Ingela Jönsson Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer 1NT S+1 8 120 18/2
Susanne Levin - Claudia Sjöberg Aina Joheimer - Ulf Pernvi 2 S= K 110 15/5
Mats Andersson - Ulla Lundström Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 N= 8 110 15/5
Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson Gerd Roos - Yvonne Möller 1NT Ö-1 2 100 12/8
Bengt Rylander - Agneta Johansson Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 3 S-1 8 -100 10/10
Gudrun Ekelund - Göran Ekelund Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard 2 V= Kn -110 6/14
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 2 V= Kn -110 6/14
Gunnel Kristensson - Ulf Johansson Emma Flodqvist - Tommy Lööf 2 V= E -110 6/14
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Christian Söderlund - Örjan Söderlund 1NT V+1 8 -120 2/18
Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn Nina Nilsson - Ove Jönsson 2 V+1 D -140 0/20

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Öst giv
ingen i zon
93
8753
EKD
D1054
ED8
kn10
1086
K9862
K72
K962
kn75
Ekn7
kn10654
ED4
9432
3

Optimalt kontrakt: 2NTD Ö-1 100
 NT
N57786
S57785
Ö75657
V75657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Ulla Lundström Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2NT Ö-3 9 150 20/0
Gudrun Ekelund - Göran Ekelund Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard 3NT Ö-2 4 100 14/6
Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn Nina Nilsson - Ove Jönsson 3NT Ö-2 9 100 14/6
Margaretha Olsson - Ove Olsson Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 2NT Ö-2 5 100 14/6
Bengt Rylander - Agneta Johansson Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 2NT Ö-2 Kn 100 14/6
Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson Gerd Roos - Yvonne Möller 2 V-2 E 100 14/6
Susanne Levin - Claudia Sjöberg Aina Joheimer - Ulf Pernvi 1NT V-1 5 50 5/15
Ulla Öberg - Ingela Jönsson Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer 1NT V-1 E 50 5/15
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Christian Söderlund - Örjan Söderlund 1NT Ö-1 4 50 5/15
Gunnel Kristensson - Ulf Johansson Emma Flodqvist - Tommy Lööf 2NT Ö-1 Kn 50 5/15
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 1NT V= 4 -90 0/20

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Syd giv
N-S i zon
D5
KD752
K7
Ekn96
K764
10984
Ekn105
2
E9
Ekn
864
KD8543
kn10832
63
D932
107

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N54565
S54565
Ö88878
V88878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson 3 Ö-2 6 100 19/1
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Nina Nilsson - Ove Jönsson 3D Ö-1 3 100 19/1
Gudrun Ekelund - Göran Ekelund Christian Söderlund - Örjan Söderlund 3 Ö-1 6 50 13/7
Margaretha Olsson - Ove Olsson Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö-1 6 50 13/7
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer 2 Ö-1 6 50 13/7
Aina Joheimer - Ulf Pernvi Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V-1 K 50 13/7
Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn Mats Andersson - Ulla Lundström 2 Ö= 6 -90 7/13
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bengt Rylander - Agneta Johansson 2 Ö= 6 -90 7/13
Louise Grandinsson - Alicia Carlsson Gerd Roos - Yvonne Möller 2 V+1 K -110 3/17
Gunnel Kristensson - Ulf Johansson Susanne Levin - Claudia Sjöberg 2 Ö+1 Kn -110 3/17
Ulla Öberg - Ingela Jönsson Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 2 V+2 E -130 0/20

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Väst giv
Ö-V i zon
E653
EKkn73
102
D9
K74
1094
E8
E8753
Dkn982
D82
KD63
4
10
65
kn9754
Kkn1062

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N77635
S77635
Ö66697
V66697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer 1 N+2 4 140 20/0
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson 2NT S= 4 120 18/2
Louise Grandinsson - Alicia Carlsson Gerd Roos - Yvonne Möller 1 N+1 K 110 16/4
Margaretha Olsson - Ove Olsson Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard 2 Ö-1 6 100 13/7
Aina Joheimer - Ulf Pernvi Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1 Ö-1 E 100 13/7
Gunnel Kristensson - Ulf Johansson Susanne Levin - Claudia Sjöberg 1 N= 4 80 10/10
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Nina Nilsson - Ove Jönsson 2 N-2 4 -100 8/12
Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn Mats Andersson - Ulla Lundström 2 Ö+1 5 -140 5/15
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bengt Rylander - Agneta Johansson 2 Ö+1 6 -140 5/15
Ulla Öberg - Ingela Jönsson Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 2 Ö+2 6 -170 2/18
Gudrun Ekelund - Göran Ekelund Christian Söderlund - Örjan Söderlund 2NT N-4 D -200 0/20

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Nord giv
ingen i zon
42
1094
653
KD874
kn75
K753
E97
kn93
E1086
D62
1042
E106
KD93
Ekn8
KDkn8
52

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N87777
S87777
Ö55666
V55666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nina Nilsson - Ove Jönsson Mats Andersson - Ulla Lundström 2 V-4 4 200 20/0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 1NT S+2 7 150 17/3
Bengt Rylander - Agneta Johansson Gerd Roos - Yvonne Möller 1NT S+2 3 150 17/3
Aina Joheimer - Ulf Pernvi Gudrun Ekelund - Göran Ekelund 1NT S+1 3 120 14/6
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 1NT N= 3 90 11/9
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Margaretha Olsson - Ove Olsson 1NT S= 3 90 11/9
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 1 S= 5 80 7/13
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Gunnel Kristensson - Ulf Johansson 1 S= E 80 7/13
Ulla Öberg - Ingela Jönsson Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard 1NT S-1 5 -50 2/18
Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer 1NT S-1 3 -50 2/18
Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson Susanne Levin - Claudia Sjöberg 1NT S-1 5 -50 2/18

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Öst giv
N-S i zon
ED876
D9
E964
kn3
kn92
EK2
Dkn73
KD9
54
kn107543
K10
E105
K103
86
852
87642

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N56364
S56364
Ö871067
V871067
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Rylander - Agneta Johansson Gerd Roos - Yvonne Möller 2 N= E 110 20/0
Aina Joheimer - Ulf Pernvi Gudrun Ekelund - Göran Ekelund 3 Ö-2 3 100 18/2
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 3 Ö+1 K -170 14/6
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Gunnel Kristensson - Ulf Johansson 3 Ö+1 3 -170 14/6
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 3 Ö+1 2 -170 14/6
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Margaretha Olsson - Ove Olsson 3 V+3 Kn -230 10/10
Ulla Öberg - Ingela Jönsson Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö= K -420 4/16
Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer 4 Ö= 3 -420 4/16
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 4 Ö= 3 -420 4/16
Nina Nilsson - Ove Jönsson Mats Andersson - Ulla Lundström 4 Ö= K -420 4/16
Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson Susanne Levin - Claudia Sjöberg 4 V= 8 -420 4/16

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Syd giv
Ö-V i zon
K
53
kn876
ED9753
Ekn10873
Dkn87
K5
K
9542
E62
943
kn106
D6
K1094
ED102
842

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N99646
S99646
Ö44796
V44796
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson 2 S+1 D 110 18/2
Margaretha Olsson - Ove Olsson Aina Joheimer - Ulf Pernvi 2 N+1 2 110 18/2
Mats Andersson - Ulla Lundström Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer 3 S= K 110 18/2
Louise Grandinsson - Alicia Carlsson Susanne Levin - Claudia Sjöberg 3 V-1 E 100 13/7
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Ulla Öberg - Ingela Jönsson 4 V-1 6 100 13/7
Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 3 V= 5 -140 7/13
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Nina Nilsson - Ove Jönsson 2 V+1 5 -140 7/13
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Bengt Rylander - Agneta Johansson 3 V= 7 -140 7/13
Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1 V+2 6 -140 7/13
Gerd Roos - Yvonne Möller Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 2 V+2 E -170 1/19
Gunnel Kristensson - Ulf Johansson Gudrun Ekelund - Göran Ekelund 3 V+1 E -170 1/19

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Väst giv
alla i zon
kn86
K106543
KD87
7543
9
Ekn32
Kkn64
10
D82
54
ED109873
EKD92
Ekn7
1096
52

Optimalt kontrakt: 7D V-3 800
 NT
N3912125
S3912125
Ö103102
V103112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 4 N+1 10 650 14/6
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Nina Nilsson - Ove Jönsson 4 N+1 10 650 14/6
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Bengt Rylander - Agneta Johansson 4 N+1 10 650 14/6
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson 4 N+1 10 650 14/6
Margaretha Olsson - Ove Olsson Aina Joheimer - Ulf Pernvi 4 N+1 10 650 14/6
Mats Andersson - Ulla Lundström Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer 4 N+1 E 650 14/6
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Ulla Öberg - Ingela Jönsson 4 N+1 10 650 14/6
Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N= 10 620 6/14
Gerd Roos - Yvonne Möller Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 2 N+2 E 170 4/16
Gunnel Kristensson - Ulf Johansson Gudrun Ekelund - Göran Ekelund 5 Ö-1 E 100 2/18
Louise Grandinsson - Alicia Carlsson Susanne Levin - Claudia Sjöberg 4 Ö= E -130 0/20

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Nord giv
N-S i zon
kn654
D6
Ekn8743
6
ED
E98
6
EKD9532
K10983
Kkn73
D10
74
72
10542
K952
kn108

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N08120
S08120
Ö12511107
V12511107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Claudia Sjöberg Bengt Rylander - Agneta Johansson 6 Ö-2 K 100 20/0
Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn 3 N-1 7 -100 18/2
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 4 V+2 E -170 15/5
Margaretha Olsson - Ove Olsson Gunnel Kristensson - Ulf Johansson 3 V+3 6 -170 15/5
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 4 V+3 D -190 12/8
Gerd Roos - Yvonne Möller Nina Nilsson - Ove Jönsson 5 V+1 E -420 6/14
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Mats Andersson - Ulla Lundström 5 V+1 E -420 6/14
Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 4 Ö= 7 -420 6/14
Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson Gudrun Ekelund - Göran Ekelund 5 V+1 8 -420 6/14
Aina Joheimer - Ulf Pernvi Ulla Öberg - Ingela Jönsson 5 V+1 E -420 6/14
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Christian Söderlund - Örjan Söderlund 6 V= E -920 0/20

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Öst giv
Ö-V i zon
E872
K64
Dkn4
E108
K96
Dkn7
10952
KD9
kn54
953
E876
kn52
D103
E1082
K3
7643

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N87898
S97898
Ö46545
V46545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gerd Roos - Yvonne Möller Nina Nilsson - Ove Jönsson 3 V-3 E 300 20/0
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 2NT N+1 6 150 17/3
Aina Joheimer - Ulf Pernvi Ulla Öberg - Ingela Jönsson 1NT S+2 2 150 17/3
Margaretha Olsson - Ove Olsson Gunnel Kristensson - Ulf Johansson 1NT S+1 D 120 13/7
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Christian Söderlund - Örjan Söderlund 1NT S+1 2 120 13/7
Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 1 N+1 4 110 10/10
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Mats Andersson - Ulla Lundström 1NT Ö-1 2 100 8/12
Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson Gudrun Ekelund - Göran Ekelund 1NT S= 5 90 6/14
Susanne Levin - Claudia Sjöberg Bengt Rylander - Agneta Johansson 2 N-1 7 -50 3/17
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 2 N-1 3 -50 3/17
Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn 3 N-2 3 -100 0/20

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Syd giv
alla i zon
kn10652
KD72

KDkn4
EK9
98
kn10986
1063
7
Ekn1043
D43
9752
D843
65
EK752
E8

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N867107
S867107
Ö46634
V46634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Claudia Sjöberg Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 4 N= E 620 14/6
Gudrun Ekelund - Göran Ekelund Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 4 N= 5 620 14/6
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer 4 N= E 620 14/6
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Aina Joheimer - Ulf Pernvi 4 N= 3 620 14/6
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard 4 N= 9 620 14/6
Mats Andersson - Ulla Lundström Gerd Roos - Yvonne Möller 4 N= E 620 14/6
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn 4 N= E 620 14/6
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bengt Rylander - Agneta Johansson 3NT N= 4 600 6/14
Gunnel Kristensson - Ulf Johansson Ulla Öberg - Ingela Jönsson 1 N+2 5 140 4/16
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Nina Nilsson - Ove Jönsson 4 N-1 4 -100 1/19
Margaretha Olsson - Ove Olsson Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson 4 N-1 10 -100 1/19

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.21

Väst giv
ingen i zon
kn
Dkn1054
D43
10965
10876
92
Ekn109
ED7
EK2
K63
K865
832
D9543
E87
72
Kkn4

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N63744
S63744
Ö710699
V710689
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Olsson - Ove Olsson Anna Axtenius - Lars-Bertil Jönsson 5 Ö-3 5 150 20/0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Christer Karlströmer - Ulla-Lena Karlströmer 2 N= E 110 18/2
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Nina Nilsson - Ove Jönsson 4 Ö-2 Kn 100 14/6
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Aina Joheimer - Ulf Pernvi 3 Ö-2 5 100 14/6
Christian Söderlund - Örjan Söderlund Sonja Lindblom - Ann-Katrin Zinn 3 Ö-2 5 100 14/6
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bengt Rylander - Agneta Johansson 3 Ö-1 E 50 9/11
Mats Andersson - Ulla Lundström Gerd Roos - Yvonne Möller 3 Ö-1 7 50 9/11
Susanne Levin - Claudia Sjöberg Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 1 V= D -80 5/15
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Bengt Brynell - Judit Derzsi-Jalgard 1 V= D -80 5/15
Gunnel Kristensson - Ulf Johansson Ulla Öberg - Ingela Jönsson 2 Ö+1 E -110 2/18
Gudrun Ekelund - Göran Ekelund Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 4 Ö= 7 -130 0/20