Kommande tävlingar
04/04 Laholms BK - Guldtävling
10/04 Trosa BS - Guldtävling
13/04 Rimbo BK - Påskguld
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
BK Bridgehuset » Fredag 13.00 scratch 2014-02-14 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Fredag 13.00 scratch 2014-02-14

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Nord giv
ingen i zon
kn65
KD97
Kkn1095
E
D4
E
D8632
KD862
K8732
10542
E7
kn9
E109
kn863
4
107543

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N66967
S66967
Ö77366
V77466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alicia Carlsson - Louise Grandinsson Greger Jonsson - Anna Axtenius 2 N+2 K 170 18/0
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 N= 9 140 16/2
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 2 Ö-1 4 50 14/4
Monica Lessing - Sonja Lindblom Barbro Jönsson - Yvonne Möller 4 S-1 K -50 8/10
Anita Martinsson - Marianne Andersson Susanne Levin - Tommy Lööf 3 S-1 K -50 8/10
Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 1 N-1 2 -50 8/10
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Karin Andrée - Inger Steiner 3 S-1 K -50 8/10
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 2 N-1 9 -50 8/10
Elke Walton - Ingalill Wåhlin Bengt Rylander - Agneta Johansson 3D N-1 Kn -100 1/17
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3 S-2 K -100 1/17

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Öst giv
N-S i zon
D85
10
10965
D9842
kn7
EKD643
32
E53
96
kn987
KDkn74
107
EK10432
52
E8
Kkn6

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N1053106
S1053106
Ö28926
V28926
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Martinsson - Marianne Andersson Susanne Levin - Tommy Lööf 4 S= E 620 17/1
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 S= E 620 17/1
Alicia Carlsson - Louise Grandinsson Greger Jonsson - Anna Axtenius 4D V-1 5 100 13/5
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 5 V-2 5 100 13/5
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3 V= D -140 8/10
Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 2 V+1 5 -140 8/10
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 3 V= 5 -140 8/10
Elke Walton - Ingalill Wåhlin Bengt Rylander - Agneta Johansson 4 V= 5 -420 3/15
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Karin Andrée - Inger Steiner 4 V= 5 -420 3/15
Monica Lessing - Sonja Lindblom Barbro Jönsson - Yvonne Möller 4D V= 5 -590 0/18

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Syd giv
Ö-V i zon
75
Ekn1053
kn84
1093
EKkn9
D
D532
Ekn76
D863
K62
EK109
42
1042
9874
76
KD85

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N32622
S32622
Ö91171110
V91171110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Greger Jonsson - Anna Axtenius 6 V-1 E 100 18/0
Susanne Levin - Tommy Lööf Elke Walton - Ingalill Wåhlin 4 V= 4 -620 16/2
Bengt Rylander - Agneta Johansson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT V+1 10 -630 14/4
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson 5 Ö= K -650 8/10
Anita Martinsson - Marianne Andersson Örjan Söderlund - Christian Söderlund 4 Ö+1 K -650 8/10
Karin Andrée - Inger Steiner Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 5 V= 7 -650 8/10
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V+1 E -650 8/10
Alicia Carlsson - Louise Grandinsson Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 4 V+1 10 -650 8/10
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Monica Lessing - Sonja Lindblom 4 V+2 E -680 1/17
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 V+2 10 -680 1/17

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Väst giv
alla i zon
kn1095
542
KD972
4
K762
963
E10863
8
4
KD8
5
EDkn109732
ED83
Ekn107
kn4
K65

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N38786
S38786
Ö94644
V94644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson 5D Ö-1 E 200 18/0
Karin Andrée - Inger Steiner Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 3 N= E 140 16/2
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 Ö= 3 -110 14/4
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 Ö+1 4 -130 10/8
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Monica Lessing - Sonja Lindblom 4 Ö= 10 -130 10/8
Alicia Carlsson - Louise Grandinsson Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö= E -130 10/8
Susanne Levin - Tommy Lööf Elke Walton - Ingalill Wåhlin 3NT S-2 3 -200 6/12
Bengt Rylander - Agneta Johansson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 S-5 8 -500 3/15
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Greger Jonsson - Anna Axtenius 3NT S-5 8 -500 3/15
Anita Martinsson - Marianne Andersson Örjan Söderlund - Christian Söderlund 4D Ö= Kn -710 0/18

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Nord giv
N-S i zon
109
D
EKDkn1052
D42
Ekn865
109
643
kn53
KD42
K75
98
E976
73
Ekn86432
7
K108

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N710967
S710967
Ö53375
V53375
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Lessing - Sonja Lindblom Alicia Carlsson - Louise Grandinsson 4 N+1 K 150 18/0
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 S= E 140 15/3
Susanne Levin - Tommy Lööf Karin Andrée - Inger Steiner 3 S= E 140 15/3
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 5 N-1 E -100 10/8
Anita Martinsson - Marianne Andersson Barbro Jönsson - Yvonne Möller 4 S-1 6 -100 10/8
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Elke Walton - Ingalill Wåhlin 4 S-1 5 -100 10/8
Bengt Rylander - Agneta Johansson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 5 N-2 K -200 4/14
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 5 S-2 E -200 4/14
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 4D S-1 E -200 4/14
Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson Greger Jonsson - Anna Axtenius 5D N-2 K -500 0/18

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Öst giv
Ö-V i zon
K10862
7
E752
K105
EDkn93
kn93
64
742
5
EKD2
K10
Dkn9863
74
108654
Dkn983
E

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N39566
S39566
Ö94766
V94766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Elke Walton - Ingalill Wåhlin 3NT V-4 7 400 18/0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT Ö-3 D 300 16/2
Monica Lessing - Sonja Lindblom Alicia Carlsson - Louise Grandinsson 4 Ö-2 3 200 13/5
Anita Martinsson - Marianne Andersson Barbro Jönsson - Yvonne Möller 3 Ö-2 E 200 13/5
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 5 Ö-1 3 100 9/9
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 2 Ö-1 8 100 9/9
Bengt Rylander - Agneta Johansson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 S-1 7 -50 6/12
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3NTD N-1 E -100 4/14
Susanne Levin - Tommy Lööf Karin Andrée - Inger Steiner 3 Ö= D -110 2/16
Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson Greger Jonsson - Anna Axtenius 3NT Ö= E -600 0/18

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Syd giv
alla i zon
863
EDkn92
E103
75
EK5
K1076
74
EK94
D10742
843
kn5
kn103
kn9
5
KD9862
D862

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N49744
S69744
Ö73685
V73685
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 V-1 E 100 17/1
Alicia Carlsson - Louise Grandinsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1NT V-1 9 100 17/1
Karin Andrée - Inger Steiner Örjan Söderlund - Christian Söderlund 2 Ö= 5 -110 14/4
Susanne Levin - Tommy Lööf Bengt Rylander - Agneta Johansson 3 Ö= K -140 12/6
Greger Jonsson - Anna Axtenius Anita Martinsson - Marianne Andersson 2 V+2 7 -170 10/8
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 1NT V+3 2 -180 8/10
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Monica Lessing - Sonja Lindblom 4D S-1 E -200 5/13
Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3 V+2 6 -200 5/13
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 5D S-2 E -500 2/16
Elke Walton - Ingalill Wåhlin Barbro Jönsson - Yvonne Möller 3NT V= 2 -600 0/18

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Väst giv
ingen i zon
76
Dkn10
D865
8642
D9843
K3
EKkn104
10
Ekn2
94
972
EKDkn9
K105
E87652
3
753

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N22722
S22722
Ö11106119
V11106119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elke Walton - Ingalill Wåhlin Barbro Jönsson - Yvonne Möller 5 V-1 8 50 17/1
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 V-1 D 50 17/1
Alicia Carlsson - Louise Grandinsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V+2 D -170 14/4
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 V+2 D -200 12/6
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 3NT V= 10 -400 10/8
Greger Jonsson - Anna Axtenius Anita Martinsson - Marianne Andersson 4 V+1 D -450 6/12
Karin Andrée - Inger Steiner Örjan Söderlund - Christian Söderlund 4 V+1 D -450 6/12
Susanne Levin - Tommy Lööf Bengt Rylander - Agneta Johansson 4 V+1 D -450 6/12
Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 4 V+2 D -480 2/16
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Monica Lessing - Sonja Lindblom 5D V= D -650 0/18

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Nord giv
Ö-V i zon
KD108732
3
9
K963
9
D9852
EK1072
107
Ekn5
107
Dkn6543
E8
64
EKkn64
8
Dkn542

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N93695
S93695
Ö310738
V310738
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Bengt Rylander - Agneta Johansson 4 N+1 E 450 18/0
Susanne Levin - Tommy Lööf Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 4 N= E 420 16/2
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Karin Andrée - Inger Steiner 3 N+1 E 170 14/4
Greger Jonsson - Anna Axtenius Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 N-1 E -50 7/11
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Elke Walton - Ingalill Wåhlin 4 N-1 6 -50 7/11
Anita Martinsson - Marianne Andersson Alicia Carlsson - Louise Grandinsson 4 N-1 D -50 7/11
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 N-1 D -50 7/11
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 N-1 E -50 7/11
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 4 N-1 D -50 7/11
Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson Monica Lessing - Sonja Lindblom 5 Ö= E -600 0/18

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Öst giv
alla i zon
9864
Ekn9
K53
652
5
KD1082
E109742
kn
KD1072
75
kn8
E974
Ekn3
643
D6
KD1083

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N84476
S84478
Ö49864
V49865
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Bengt Rylander - Agneta Johansson 4D Ö-3 K 800 18/0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 3NT Ö-3 K 300 16/2
Susanne Levin - Tommy Lööf Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 1NT S+1 4 120 14/4
Greger Jonsson - Anna Axtenius Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 V-1 6 100 10/8
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Elke Walton - Ingalill Wåhlin 2 V-1 6 100 10/8
Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson Monica Lessing - Sonja Lindblom 1NT Ö-1 3 100 10/8
Anita Martinsson - Marianne Andersson Alicia Carlsson - Louise Grandinsson 3 V+1 E -130 6/12
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 S-2 E -200 4/14
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3 N-4 K -400 2/16
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Karin Andrée - Inger Steiner 3D N-3 8 -800 0/18

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Syd giv
ingen i zon
E92
kn7
kn62
E10853
10765
EK9
1084
962
KD4
D8653
D95
D7
kn83
1042
EK73
Kkn4

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N98678
S98568
Ö44764
V44764
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alicia Carlsson - Louise Grandinsson Elke Walton - Ingalill Wåhlin 3 S+1 K 130 18/0
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Anita Martinsson - Marianne Andersson 2 N+1 6 110 14/4
Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 N+1 K 110 14/4
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3 N= K 110 14/4
Susanne Levin - Tommy Lööf Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 N-1 K -50 10/8
Monica Lessing - Sonja Lindblom Karin Andrée - Inger Steiner 1NT N-2 5 -100 6/12
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3 N-2 5 -100 6/12
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Bengt Rylander - Agneta Johansson 2NT S-2 5 -100 6/12
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Örjan Söderlund - Christian Söderlund 2 Ö= E -110 1/17
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Greger Jonsson - Anna Axtenius 2 Ö= 4 -110 1/17

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Väst giv
N-S i zon
96
ED2
KD6
98743
Kkn10532
K93
kn32
D
ED87
8654
1054
102
4
kn107
E987
EKkn65

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N1212977
S1212977
Ö11461
V11461
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Örjan Söderlund - Christian Söderlund 4 N+2 E 170 16/2
Susanne Levin - Tommy Lööf Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 N+3 E 170 16/2
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 4 S+2 5 170 16/2
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Anita Martinsson - Marianne Andersson 4 S+1 D 150 11/7
Alicia Carlsson - Louise Grandinsson Elke Walton - Ingalill Wåhlin 3 N+2 7 150 11/7
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Greger Jonsson - Anna Axtenius 2 V-2 K 100 7/11
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Bengt Rylander - Agneta Johansson 2 V-2 K 100 7/11
Monica Lessing - Sonja Lindblom Karin Andrée - Inger Steiner 2 V-1 K 50 2/16
Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V-1 K 50 2/16
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 2 V-1 K 50 2/16

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Nord giv
alla i zon
EK82
Ekn6
6
kn10765
D107
K5432
kn42
EK
kn95
10
EK10753
983
643
D987
D98
D42

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N84676
S84676
Ö59756
V59756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bengt Rylander - Agneta Johansson 4 Ö-1 2 100 18/0
Susanne Levin - Tommy Lööf Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 2 Ö= D -90 16/2
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 2 S-1 E -100 13/5
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Greger Jonsson - Anna Axtenius 3 N-1 10 -100 13/5
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Örjan Söderlund - Christian Söderlund 3 Ö= D -110 9/9
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Monica Lessing - Sonja Lindblom 3 Ö= 2 -110 9/9
Karin Andrée - Inger Steiner Alicia Carlsson - Louise Grandinsson 2 S-3 E -300 4/14
Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson Anita Martinsson - Marianne Andersson 1NT N-3 7 -300 4/14
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 2 S-3 E -300 4/14
Elke Walton - Ingalill Wåhlin Cornelia Tiller - Lennart Lindahl 3NT V= 7 -600 0/18

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Öst giv
ingen i zon
106543
D
EK43
E98
K2
K6
kn1096
K7542
EDkn87
E1072
D85
10
9
kn98543
72
Dkn63

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N73744
S73744
Ö68688
V68689
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Greger Jonsson - Anna Axtenius 2 Ö-4 9 200 18/0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Örjan Söderlund - Christian Söderlund 3 Ö-3 9 150 16/2
Karin Andrée - Inger Steiner Alicia Carlsson - Louise Grandinsson 2 Ö-2 7 100 14/4
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Monica Lessing - Sonja Lindblom 2 Ö-1 5 50 12/6
Susanne Levin - Tommy Lööf Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 2 Ö+1 2 -140 10/8
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bengt Rylander - Agneta Johansson 2NT Ö+1 E -150 7/11
Elke Walton - Ingalill Wåhlin Cornelia Tiller - Lennart Lindahl 2NT V+1 3 -150 7/11
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3NT Ö= E -400 2/16
Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson Anita Martinsson - Marianne Andersson 3NT V= 3 -400 2/16
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 3NT Ö= 3 -400 2/16

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Syd giv
N-S i zon
Kkn4
K1096
62
10842
ED985
42
95
kn975
10
873
KD10873
ED3
7632
EDkn5
Ekn4
K6

Optimalt kontrakt: 4D V-3 500
 NT
N66989
S66989
Ö67354
V67354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 3 Ö-3 3 150 18/0
Greger Jonsson - Anna Axtenius Monica Lessing - Sonja Lindblom 3 S= 9 140 16/2
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Susanne Levin - Tommy Lööf 3 Ö-2 7 100 13/5
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö-2 Kn 100 13/5
Anita Martinsson - Marianne Andersson Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 3 Ö-1 3 50 9/9
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 Ö-1 E 50 9/9
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Karin Andrée - Inger Steiner Pass   6/12
Bengt Rylander - Agneta Johansson Alicia Carlsson - Louise Grandinsson 2 Ö= 7 -90 4/14
Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson Elke Walton - Ingalill Wåhlin 4 N-1 2 -100 2/16
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT S-2 9 -200 0/18

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Väst giv
Ö-V i zon
kn763
E102
6
Dkn1052
K852
kn4
KDkn103
83
E9
9653
E87
E976
D104
KD87
9542
K4

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N83765
S83765
Ö59668
V59668
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson Elke Walton - Ingalill Wåhlin 1 V-2 D 200 18/0
Anita Martinsson - Marianne Andersson Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 3NT V-1 5 100 16/2
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Susanne Levin - Tommy Lööf Pass   12/6
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Pass   12/6
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Pass   12/6
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 1 N-1 E -50 8/10
Greger Jonsson - Anna Axtenius Monica Lessing - Sonja Lindblom 3 V= D -110 5/13
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1 V+2 D -110 5/13
Bengt Rylander - Agneta Johansson Alicia Carlsson - Louise Grandinsson 4 N-3 E -150 1/17
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Karin Andrée - Inger Steiner 2NT S-3 K -150 1/17

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Nord giv
ingen i zon
E109
kn42
Kkn3
10986
75
K765
ED10
D432
KD432
E10
98742
K
kn86
D983
65
Ekn75

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N74746
S74745
Ö69697
V69697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alicia Carlsson - Louise Grandinsson Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 3NT V-2 6 100 18/0
Elke Walton - Ingalill Wåhlin Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT V-1 10 50 15/3
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Anita Martinsson - Marianne Andersson 3NT V-1 10 50 15/3
Susanne Levin - Tommy Lööf Greger Jonsson - Anna Axtenius 1NT N-2 10 -100 12/6
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 Ö= 6 -110 7/11
Karin Andrée - Inger Steiner Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson 2 Ö+1 9 -110 7/11
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 3 Ö= 8 -110 7/11
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Peter Moricz - Håkan Myrhagen 2 Ö= 6 -110 7/11
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Monica Lessing - Sonja Lindblom 2NT Ö= 5 -120 2/16
Bengt Rylander - Agneta Johansson Cornelia Tiller - Lennart Lindahl 1 Ö+2 6 -140 0/18

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Öst giv
N-S i zon
64
Kkn7654
D
kn863
K975
3
76
KD7542
D832
ED82
kn8543
Ekn10
109
EK1092
E109

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N77967
S77957
Ö56475
V56475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Inger Steiner Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson 2NT S+1 K 150 17/1
Bengt Rylander - Agneta Johansson Cornelia Tiller - Lennart Lindahl 3NT Ö-3 E 150 17/1
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 S-1 K -100 11/7
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Monica Lessing - Sonja Lindblom 4 S-1 K -100 11/7
Alicia Carlsson - Louise Grandinsson Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 4 S-1 4 -100 11/7
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 N-1 5 -100 11/7
Elke Walton - Ingalill Wåhlin Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT S-2 K -200 5/13
Susanne Levin - Tommy Lööf Greger Jonsson - Anna Axtenius 4 S-2 K -200 5/13
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Anita Martinsson - Marianne Andersson 3NT S-3 5 -300 2/16
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 3NTD S-3 K -800 0/18

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn
EKDkn983
kn9
98
E1054
62
K62
K762
972
10754
103
Dkn43
D863

ED8754
E105

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N6101079
S7101079
Ö62252
V62252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Lessing - Sonja Lindblom Anita Martinsson - Marianne Andersson 4 N+1 3 450 17/1
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Elke Walton - Ingalill Wåhlin 5 N= 9 450 17/1
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT N+1 3 430 14/4
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 N= D 420 7/11
Karin Andrée - Inger Steiner Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 4 N= D 420 7/11
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 4 N= 4 420 7/11
Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson Bengt Rylander - Agneta Johansson 4 N= 4 420 7/11
Alicia Carlsson - Louise Grandinsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 N= D 420 7/11
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Greger Jonsson - Anna Axtenius 4 N= D 420 7/11
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Susanne Levin - Tommy Lööf 3NT V= 2 -600 0/18

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Väst giv
alla i zon
EK54
1053
EK5
1083
6
Kkn98
D10843
964
972
ED
kn62
EKD75
Dkn1083
7642
97
kn2

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N33484
S33484
Ö910756
V910756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Greger Jonsson - Anna Axtenius 4 V-2 E 200 18/0
Karin Andrée - Inger Steiner Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 2 N+1 E 140 16/2
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Susanne Levin - Tommy Lööf 2 N= E 110 13/5
Alicia Carlsson - Louise Grandinsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 N= E 110 13/5
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 N-1 E -100 8/10
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 3 N-1 E -100 8/10
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Elke Walton - Ingalill Wåhlin 3 N-1 E -100 8/10
Monica Lessing - Sonja Lindblom Anita Martinsson - Marianne Andersson 4 V= K -130 2/16
Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson Bengt Rylander - Agneta Johansson 2 Ö+2 D -130 2/16
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 Ö= D -130 2/16

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Nord giv
N-S i zon
Kkn10
D1042
8
kn10843
3
kn75
KD1092
D762
E98742
93
E54
K5
D65
EK86
kn763
E9

Optimalt kontrakt: 2D Ö-1 100
 NT
N75856
S75856
Ö58476
V58476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson 2D S= 3 670 18/0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Cornelia Tiller - Lennart Lindahl 3 Ö-3 E 150 16/2
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Anita Martinsson - Marianne Andersson 2 N= 5 110 14/4
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Elke Walton - Ingalill Wåhlin 2 Ö-2 E 100 11/7
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Karin Andrée - Inger Steiner 2 Ö-2 E 100 11/7
Alicia Carlsson - Louise Grandinsson Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 3 S-1 3 -100 8/10
Bengt Rylander - Agneta Johansson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 2 Ö= E -110 4/14
Susanne Levin - Tommy Lööf Monica Lessing - Sonja Lindblom 2 Ö= E -110 4/14
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 2 Ö= E -110 4/14
Greger Jonsson - Anna Axtenius Barbro Jönsson - Yvonne Möller 3NT S-2 3 -200 0/18

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Öst giv
Ö-V i zon
1054
E109
Kkn32
kn92
K96
D8
10754
EK75
EDkn7
Kkn53
D96
D6
832
7642
E8
10843

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N44433
S44433
Ö89899
V89899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Elke Walton - Ingalill Wåhlin 4 Ö-1 E 100 18/0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Cornelia Tiller - Lennart Lindahl 1NT Ö+2 3 -150 16/2
Alicia Carlsson - Louise Grandinsson Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 2NT Ö+2 3 -180 14/4
Susanne Levin - Tommy Lööf Monica Lessing - Sonja Lindblom 3NT Ö= 3 -600 11/7
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3NT Ö= 3 -600 11/7
Bengt Rylander - Agneta Johansson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT Ö+1 3 -630 5/13
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson 3NT Ö+1 3 -630 5/13
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Anita Martinsson - Marianne Andersson 3NT Ö+1 3 -630 5/13
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Karin Andrée - Inger Steiner 3NT Ö+1 3 -630 5/13
Greger Jonsson - Anna Axtenius Barbro Jönsson - Yvonne Möller 3NT Ö+2 4 -660 0/18

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Syd giv
alla i zon
kn1084
E8
EKDkn94
K
ED65
K9432
75
D4
K9
65
10632
Ekn1073
732
Dkn107
8
98652

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N58575
S58575
Ö64755
V65756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elke Walton - Ingalill Wåhlin Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 N+1 6 130 17/1
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Greger Jonsson - Anna Axtenius 3 N+1 6 130 17/1
Anita Martinsson - Marianne Andersson Karin Andrée - Inger Steiner 3 N= 5 110 13/5
Alicia Carlsson - Louise Grandinsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 2 N+1 6 110 13/5
Bengt Rylander - Agneta Johansson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1 N= E 80 10/8
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Susanne Levin - Tommy Lööf 3 N-1 6 -100 4/14
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Cornelia Tiller - Lennart Lindahl 3 N-1 6 -100 4/14
Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 N-1 5 -100 4/14
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3 N-1 6 -100 4/14
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Monica Lessing - Sonja Lindblom 2 N-1 7 -100 4/14

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.14

Väst giv
ingen i zon
6
EKD1098
10853
93
Kkn10985
32
kn
Dkn85
7432
kn5
ED62
K42
ED
764
K974
E1076

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N791048
S7101049
Ö63393
V63393
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Martinsson - Marianne Andersson Karin Andrée - Inger Steiner 4D V-1 E 100 16/2
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Cornelia Tiller - Lennart Lindahl 4 V-2 E 100 16/2
Alicia Carlsson - Louise Grandinsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4D Ö-1 E 100 16/2
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 4 V-1 E 50 11/7
Örjan Söderlund - Christian Söderlund Monica Lessing - Sonja Lindblom 3 V-1 E 50 11/7
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Greger Jonsson - Anna Axtenius 5 N-2 7 -100 8/10
Tina Arvidsson - Lars-Bertil Jönsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 V= E -110 6/12
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Susanne Levin - Tommy Lööf 2 V+1 E -140 3/15
Bengt Rylander - Agneta Johansson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 V= E -140 3/15
Elke Walton - Ingalill Wåhlin Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 V= 9 -420 0/18