Kommande tävlingar
27/04 Rekommenderad spelhelg för SM
28/04 Sista anmälnings- och speldatu
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
Rapporterade tävlingar
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
06/04 Laholms BK - Guldtävling
BK Bridgehuset » ligan div 1, 6:2 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

ligan div 1, 6:2

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.11

Nord giv
alla i zon
E93
E2
652
Ekn932
kn754
kn6
983
K864
K86
K98754
D104
D
D102
D103
EKkn7
1075

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N111181011
S11118911
Ö22532
V22532
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pyttsi Flodqvist - Ulfur Arnason Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT N+2 8 660 59/-59
Anders Nilsson - Thomas Bolin Stig Unoson - Monica Wester 3NT N+2 9 660 59/-59
Rutger Persson - Claes Nilsson H.O. Thulin - Arne Hansson 3NT S+2 Kn 660 59/-59
Robert Berg - Mats Andersson Rosita Hansson - Gunnar Hansson 3NT S+1   630 51/-51
Göran Ekelund - Hasse Jiborn Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 5 N= 9 600 46/-46
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Peter Moricz - Göran Grönvall 2NT N+1 6 150 -47/47
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Anders Dahlsson - Sven Norlinder 2 N+3 5 150 -47/47
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Björn Klefbohm - Susanne Levin 3 N+2 D 150 -47/47
Arnold Olofsson - Sverker Hellsten Kent Hermansson - Lars Becklén 2 S= Kn 90 -58/58
Bodil Wikström - Lotta Lundberg Mona Berge - Ingegärd Espelund Pass   -75/75

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.11

Öst giv
ingen i zon
EKkn85
kn
kn103
7643
107432
KD
KD54
92

E98542
876
Ekn108
D96
10763
E92
KD5

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N66387
S66387
Ö671055
V671055
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Lotta Lundberg Mona Berge - Ingegärd Espelund 2 N= E 110 45/-45
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Anders Dahlsson - Sven Norlinder Pass   23/-23
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Peter Moricz - Göran Grönvall 2 N-1 6 -50 9/-9
Arnold Olofsson - Sverker Hellsten Kent Hermansson - Lars Becklén 2 N-1 8 -50 9/-9
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Björn Klefbohm - Susanne Levin 3 N-2 8 -100 -8/8
Göran Ekelund - Hasse Jiborn Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 3 N-2 6 -100 -8/8
Rutger Persson - Claes Nilsson H.O. Thulin - Arne Hansson 3 N-2 E -100 -8/8
Pyttsi Flodqvist - Ulfur Arnason Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 Ö= 6 -140 -18/18
Robert Berg - Mats Andersson Rosita Hansson - Gunnar Hansson 2 Ö+1   -140 -18/18
Anders Nilsson - Thomas Bolin Stig Unoson - Monica Wester 2 Ö+2 E -170 -26/26

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.11

Syd giv
N-S i zon
3
963
EKkn9873
95
Dkn984
D10
D
87632
K62
kn8752
65
Ekn4
E1075
EK4
1042
KD10

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N7128611
S7128611
Ö51461
V51461
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Lotta Lundberg Mona Berge - Ingegärd Espelund 5D V-4 E 800 41/-41
Pyttsi Flodqvist - Ulfur Arnason Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT S+2 6 660 1/-1
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Anders Dahlsson - Sven Norlinder 3NT S+2 9 660 1/-1
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Björn Klefbohm - Susanne Levin 3NT S+2 D 660 1/-1
Rutger Persson - Claes Nilsson H.O. Thulin - Arne Hansson 3NT S+2 D 660 1/-1
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Peter Moricz - Göran Grönvall 3NT S+1 D 630 -9/9
Arnold Olofsson - Sverker Hellsten Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT S+1 D 630 -9/9
Göran Ekelund - Hasse Jiborn Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 3NT S+1 D 630 -9/9
Anders Nilsson - Thomas Bolin Stig Unoson - Monica Wester 3NT S+1 9 630 -9/9
Robert Berg - Mats Andersson Rosita Hansson - Gunnar Hansson 3NT S+1   630 -9/9

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.11

Väst giv
Ö-V i zon
432
D1098
62
K1065
E105
kn762
D87
972
K8
K543
EK95
Dkn3
Dkn976
E
kn1043
E84

Optimalt kontrakt: 2D N-1 -100
 NT
N65575
S65575
Ö68867
V67867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pyttsi Flodqvist - Ulfur Arnason Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 S+1 6 140 43/-43
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Peter Moricz - Göran Grönvall 2 S= 7 110 34/-34
Bodil Wikström - Lotta Lundberg Mona Berge - Ingegärd Espelund 2 S= 6 110 34/-34
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Anders Dahlsson - Sven Norlinder 2NT Ö-1 7 100 34/-34
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Björn Klefbohm - Susanne Levin 1NT Ö= 7 -90 -15/15
Göran Ekelund - Hasse Jiborn Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 1NT Ö= D -90 -15/15
Anders Nilsson - Thomas Bolin Stig Unoson - Monica Wester 2 S-2 6 -100 -15/15
Rutger Persson - Claes Nilsson H.O. Thulin - Arne Hansson 2 S-2 2 -100 -15/15
Arnold Olofsson - Sverker Hellsten Kent Hermansson - Lars Becklén 1NT Ö+1 6 -120 -23/23
Robert Berg - Mats Andersson Rosita Hansson - Gunnar Hansson 4D S-2   -300 -62/62

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.11

Nord giv
ingen i zon
KDkn7
E32
E642
97
108
D1054
D98
Ekn64
E643
K96
K1053
K8
952
kn87
kn7
D10532

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N53355
S53355
Ö810978
V810978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Hasse Jiborn Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 1 N= 5 80 36/-36
Anders Nilsson - Thomas Bolin Stig Unoson - Monica Wester 3 V-1 K 50 28/-28
Rutger Persson - Claes Nilsson H.O. Thulin - Arne Hansson 3NT Ö-1 2 50 28/-28
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Anders Dahlsson - Sven Norlinder 1 N-1 5 -50 1/-1
Robert Berg - Mats Andersson Rosita Hansson - Gunnar Hansson 1 N-1   -50 1/-1
Bodil Wikström - Lotta Lundberg Mona Berge - Ingegärd Espelund 1 V= K -80 -7/7
Pyttsi Flodqvist - Ulfur Arnason Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 N-2 8 -100 -15/15
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Björn Klefbohm - Susanne Levin 1 N-2 3 -100 -15/15
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Peter Moricz - Göran Grönvall 3 V= K -140 -25/25
Arnold Olofsson - Sverker Hellsten Kent Hermansson - Lars Becklén 1 V+3 K -170 -32/32

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.11

Öst giv
N-S i zon
953
K8742
5
9632
kn108
Dkn106
EK8432
EK642
93
76
KDkn10
D7
E5
Dkn109
E8754

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N63434
S63434
Ö699108
V699108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Peter Moricz - Göran Grönvall 4 Ö-3 D 150 47/-47
Pyttsi Flodqvist - Ulfur Arnason Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 Ö-3 D 150 47/-47
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Björn Klefbohm - Susanne Levin 3NT Ö-2 D 100 36/-36
Bodil Wikström - Lotta Lundberg Mona Berge - Ingegärd Espelund 4 Ö-1 D 50 22/-22
Göran Ekelund - Hasse Jiborn Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 4 Ö-1 D 50 22/-22
Anders Nilsson - Thomas Bolin Stig Unoson - Monica Wester 4 Ö-1 E 50 22/-22
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Anders Dahlsson - Sven Norlinder 3 V= 9 -110 -12/12
Rutger Persson - Claes Nilsson H.O. Thulin - Arne Hansson 2D S-1 Kn -200 -32/32
Arnold Olofsson - Sverker Hellsten Kent Hermansson - Lars Becklén 4 Ö= E -420 -76/76
Robert Berg - Mats Andersson Rosita Hansson - Gunnar Hansson 4 Ö=   -420 -76/76

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.11

Syd giv
Ö-V i zon
D
E5
KD9765
K762
K10976
kn10
kn1042
98
Ekn832
8763
E
1054
54
KD942
83
EDkn3

Optimalt kontrakt: 4D V-1 200
 NT
N10101047
S10101047
Ö12294
V12294
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pyttsi Flodqvist - Ulfur Arnason Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 5 N= E 400 70/-70
Göran Ekelund - Hasse Jiborn Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 5 S= 9 400 70/-70
Rutger Persson - Claes Nilsson H.O. Thulin - Arne Hansson 3 S= Kn 140 13/-13
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Peter Moricz - Göran Grönvall 3 N+1 4 130 11/-11
Arnold Olofsson - Sverker Hellsten Kent Hermansson - Lars Becklén 3 S= 6 110 3/-3
Robert Berg - Mats Andersson Rosita Hansson - Gunnar Hansson 3 N=   110 3/-3
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Björn Klefbohm - Susanne Levin 4 N-1 E -50 -32/32
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Anders Dahlsson - Sven Norlinder 3NT S-2 10 -100 -46/46
Bodil Wikström - Lotta Lundberg Mona Berge - Ingegärd Espelund 3NT S-2 9 -100 -46/46
Anders Nilsson - Thomas Bolin Stig Unoson - Monica Wester 3NT S-2 9 -100 -46/46

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.11

Väst giv
alla i zon
EKkn
Kkn105
76543
E
1086
ED73
E98
865
D4
64
Kkn102
KDkn72
97532
982
D
10943

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -200
 NT
N45794
S45794
Ö67548
V67549
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Lotta Lundberg Mona Berge - Ingegärd Espelund 3 Ö-3 D 300 55/-55
Robert Berg - Mats Andersson Rosita Hansson - Gunnar Hansson 2 V-3   300 55/-55
Pyttsi Flodqvist - Ulfur Arnason Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 Ö-2 D 200 32/-32
Arnold Olofsson - Sverker Hellsten Kent Hermansson - Lars Becklén 3 Ö-2 D 200 32/-32
Anders Nilsson - Thomas Bolin Stig Unoson - Monica Wester 2 Ö-2 D 200 32/-32
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Peter Moricz - Göran Grönvall 3 Ö-1 D 100 8/-8
Rutger Persson - Claes Nilsson H.O. Thulin - Arne Hansson 1 N= K 70 1/-1
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Anders Dahlsson - Sven Norlinder 1 N-1 2 -100 -33/33
Göran Ekelund - Hasse Jiborn Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 3 N-3 K -300 -73/73
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Björn Klefbohm - Susanne Levin 3NT Ö= 2 -600 -109/109

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.11

Nord giv
N-S i zon
ED653
109875
D8
10
kn82
E6
E976
KD42
K1094
432
K102
E75
7
KDkn
kn543
kn9863

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N44653
S44653
Ö997810
V997810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson H.O. Thulin - Arne Hansson 1 Ö-4 K 200 57/-57
Robert Berg - Mats Andersson Rosita Hansson - Gunnar Hansson 2 N=   110 37/-37
Pyttsi Flodqvist - Ulfur Arnason Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2NT Ö-1 K 50 21/-21
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Anders Dahlsson - Sven Norlinder 3 V-1 10 50 21/-21
Bodil Wikström - Lotta Lundberg Mona Berge - Ingegärd Espelund 3NT Ö-1 K 50 21/-21
Anders Nilsson - Thomas Bolin Stig Unoson - Monica Wester 1NT V-1 7 50 21/-21
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Peter Moricz - Göran Grönvall 1NT Ö+2 K -150 -25/25
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Björn Klefbohm - Susanne Levin 1NT Ö+3 5 -180 -34/34
Göran Ekelund - Hasse Jiborn Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 1NT Ö+4 K -210 -39/39
Arnold Olofsson - Sverker Hellsten Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT Ö= K -400 -80/80

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.11

Öst giv
Ö-V i zon
D9
K
kn984
kn86432
1076542
kn3
732
E10
83
109875
106
D975
EKkn
ED642
EKD5
K

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N91210910
S91210910
Ö41343
V41343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Peter Moricz - Göran Grönvall 4NT S+2 4 490 63/-63
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Anders Dahlsson - Sven Norlinder 4NT S= 7 430 50/-50
Bodil Wikström - Lotta Lundberg Mona Berge - Ingegärd Espelund 3NT N+1 7 430 50/-50
Pyttsi Flodqvist - Ulfur Arnason Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 5 S+1 6 420 50/-50
Göran Ekelund - Hasse Jiborn Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 5 N+1 10 420 50/-50
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Björn Klefbohm - Susanne Levin 5NT N-1 10 -50 -47/47
Robert Berg - Mats Andersson Rosita Hansson - Gunnar Hansson 7 N-1   -50 -47/47
Rutger Persson - Claes Nilsson H.O. Thulin - Arne Hansson 5 S-1 E -50 -47/47
Arnold Olofsson - Sverker Hellsten Kent Hermansson - Lars Becklén 6NT S-2 4 -100 -61/61
Anders Nilsson - Thomas Bolin Stig Unoson - Monica Wester 6NT S-2 E -100 -61/61

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.11

Syd giv
alla i zon
K843
Dkn52
E6
kn97
Dkn1097
1084
D84
43
E52
976
K103
ED106
6
EK3
kn9752
K852

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N88867
S77866
Ö55476
V55576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson H.O. Thulin - Arne Hansson 1NT Ö-2 5 200 62/-62
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Anders Dahlsson - Sven Norlinder 2 S+1 D 110 42/-42
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Peter Moricz - Göran Grönvall 3 N-1 6 -100 -8/8
Bodil Wikström - Lotta Lundberg Mona Berge - Ingegärd Espelund 3 N-1 E -100 -8/8
Göran Ekelund - Hasse Jiborn Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 3NT N-1 10 -100 -8/8
Robert Berg - Mats Andersson Rosita Hansson - Gunnar Hansson 3 N-1   -100 -8/8
Pyttsi Flodqvist - Ulfur Arnason Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 V= E -110 -10/10
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Björn Klefbohm - Susanne Levin 1 V+1 E -110 -10/10
Arnold Olofsson - Sverker Hellsten Kent Hermansson - Lars Becklén 1NT Ö+1 4 -120 -16/16
Anders Nilsson - Thomas Bolin Stig Unoson - Monica Wester 3NT N-2 2 -200 -36/36

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.11

Väst giv
ingen i zon
kn4
K103
108762
KD3
D853
E
93
kn109876
K9762
kn95
Ekn5
54
E10
D87642
KD4
E2

Optimalt kontrakt: 4D V-2 300
 NT
N591047
S591047
Ö83284
V83284
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Lotta Lundberg Mona Berge - Ingegärd Espelund 4 S+1 Kn 450 42/-42
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Peter Moricz - Göran Grönvall 4 S= Kn 420 35/-35
Pyttsi Flodqvist - Ulfur Arnason Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 S= 3 420 35/-35
Göran Ekelund - Hasse Jiborn Bonnie Clementsson - Sten Ahlgren 4 S= Kn 420 35/-35
Anders Nilsson - Thomas Bolin Stig Unoson - Monica Wester 4 S= 5 420 35/-35
Robert Berg - Mats Andersson Rosita Hansson - Gunnar Hansson 2 S+3   200 -19/19
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Björn Klefbohm - Susanne Levin 2 S+2 Kn 170 -24/24
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Anders Dahlsson - Sven Norlinder 2 S+1 Kn 140 -33/33
Rutger Persson - Claes Nilsson H.O. Thulin - Arne Hansson 2 S+1 3 140 -33/33
Arnold Olofsson - Sverker Hellsten Kent Hermansson - Lars Becklén 5 S-1 5 -50 -73/73