Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK Bridgehuset » Onsdag 5/2 scratch 2014-02-05 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag 5/2 scratch 2014-02-05

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Nord giv
ingen i zon
974
E93
EDkn1032
D
K2
842
9764
E973
10865
765

Kkn8654
EDkn3
KDkn10
K85
102

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N4111197
S4111097
Ö91132
V91132
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Britt Lindberg - Yvonne Tolf 4 S+2 E 480 39.0/1.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S+2 E 480 39.0/1.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Per Boberg - Kerstin Boberg 4 S+1 6 450 35.0/5.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund MajLis Tengblad - Inger Malmroos 4 S+1 3 450 35.0/5.0
Mona Andersson - Lennart Lindahl Milan Korac - Christina Leander 4 N= 5 420 31.0/9.0
Sonja Christensson - Lisa Engström Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson 4 S= E 420 31.0/9.0
Håkan Andersson - Åke Lindström Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 N= 5 400 20.0/20.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S= 3 400 20.0/20.0
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S= 3 400 20.0/20.0
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT S= 2 400 20.0/20.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 5 N= 6 400 20.0/20.0
Helene Carstam - Ragnar Carstam Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 5 N= 4 400 20.0/20.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Sven Persson - Bengt Hesselbom 5 N= 8 400 20.0/20.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT S= 3 400 20.0/20.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT S= 3 400 20.0/20.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 N+3 4 170 10.0/30.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3 N+2 5 150 7.0/33.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 N+1 6 150 7.0/33.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 6 N-1 8 -50 4.0/36.0
Helena Cewers - Helen Lundin Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT N-2 6 -100 1.0/39.0
Mona Berge - Margareta Malmhagen Christer Ekberg - Max Elander 3NT S-2 3 -100 1.0/39.0

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Öst giv
N-S i zon
K6
952
Dkn97
D1085
Ekn1072
kn4
10842
E3
D53
E86
K63
7642
984
KD1073
E5
Kkn9

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N97967
S97967
Ö46376
V46376
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Rylander - Thore Lindström Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 S= E 620 40.0/0.0
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S+2 7 170 37.0/3.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 S+1 E 170 37.0/3.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 V-3 9 150 32.0/8.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V-3 9 150 32.0/8.0
Mona Berge - Margareta Malmhagen Christer Ekberg - Max Elander 3 V-3 9 150 32.0/8.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Britt Lindberg - Yvonne Tolf 2 S+1 E 140 22.0/18.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 S+1 E 140 22.0/18.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 S+1 E 140 22.0/18.0
Helene Carstam - Ragnar Carstam Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 3 S= E 140 22.0/18.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Per Boberg - Kerstin Boberg 2 S+1 E 140 22.0/18.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 S+1 E 140 22.0/18.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3 S= E 140 22.0/18.0
Helena Cewers - Helen Lundin Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT N+1 3 120 13.0/27.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 1NT N+1 3 120 13.0/27.0
Mona Andersson - Lennart Lindahl Milan Korac - Christina Leander 2 V-2 9 100 8.0/32.0
Håkan Andersson - Åke Lindström Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V-2 9 100 8.0/32.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Sven Persson - Bengt Hesselbom 2 V-2 2 100 8.0/32.0
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 V-1 2 50 3.0/37.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Antolin - Jan-Åke Roos 2 Ö-1 2 50 3.0/37.0
Sonja Christensson - Lisa Engström Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson 2 V+1 9 -140 0.0/40.0

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Syd giv
Ö-V i zon
K7653
Kkn984
E8
E
Ekn8
3
K1094
D8742
2
D1075
Dkn7632
Kkn
D1094
E62
5
109653

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N7310117
S7310117
Ö69325
V69325
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Lennart Lindahl Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 4 S+1 3 450 37.0/3.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Britt Lindberg - Yvonne Tolf 4 N+1 D 450 37.0/3.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N+1 2 450 37.0/3.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos MajLis Tengblad - Inger Malmroos 4 S+1 4 450 37.0/3.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N= 2 420 26.0/14.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 N= 2 420 26.0/14.0
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson 4 N= K 420 26.0/14.0
Milan Korac - Christina Leander Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 N= D 420 26.0/14.0
Helene Carstam - Ragnar Carstam Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 N= D 420 26.0/14.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N= D 420 26.0/14.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 N= D 420 26.0/14.0
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Björn Nilsén - Irene Nilsén 5 Ö-2 4 200 18.0/22.0
Mona Berge - Margareta Malmhagen Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3 N+1 3 170 16.0/24.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Håkan Andersson - Åke Lindström 2 N+1 K 140 12.0/28.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N= 2 140 12.0/28.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 N= D 140 12.0/28.0
Sonja Christensson - Lisa Engström Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 N= K 110 8.0/32.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Sven Persson - Bengt Hesselbom 4 N-2 D -100 5.0/35.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 N-2 6 -100 5.0/35.0
Helena Cewers - Helen Lundin Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 3 Ö+1 2 -130 1.0/39.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Christer Ekberg - Max Elander 3 Ö+1 E -130 1.0/39.0

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Väst giv
alla i zon
E843
K1075
4
Ekn106
K975
E93
kn2
K532
kn2
kn8
D109873
D74
D106
D642
EK65
98

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N9710910
S9710910
Ö46343
V46333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N+1 8 650 40.0/0.0
Mona Andersson - Lennart Lindahl Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 4 N= 7 620 33.0/7.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 S= 2 620 33.0/7.0
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson 4 N= Kn 620 33.0/7.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Sven Persson - Bengt Hesselbom 4 N= Kn 620 33.0/7.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos MajLis Tengblad - Inger Malmroos 4 S= 5 620 33.0/7.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 N= Kn 620 33.0/7.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N+2 Kn 200 26.0/14.0
Helena Cewers - Helen Lundin Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 2 N+2 9 170 22.0/18.0
Mona Berge - Margareta Malmhagen Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2 S+2 Kn 170 22.0/18.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N+1 8 170 22.0/18.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Håkan Andersson - Åke Lindström 2 S+1 Kn 140 17.0/23.0
Helene Carstam - Ragnar Carstam Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 N+1 Kn 140 17.0/23.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Pass   14.0/26.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Britt Lindberg - Yvonne Tolf 4 N-1 8 -100 8.0/32.0
Milan Korac - Christina Leander Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 N-1 10 -100 8.0/32.0
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 N-1 Kn -100 8.0/32.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 N-1 D -100 8.0/32.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Christer Ekberg - Max Elander 3 N-1 3 -100 8.0/32.0
Sonja Christensson - Lisa Engström Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N-2 7 -200 1.0/39.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT N-2 9 -200 1.0/39.0

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Nord giv
N-S i zon
75
EK10
kn10842
kn32
Ekn643
D
E76
KD104
D102
kn972
D95
865
K98
86543
K3
E97

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N46744
S46745
Ö87698
V87698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 V-3 E 150 38.9/1.1
Rolf Bergström - Christer Löfgren Sonja Christensson - Lisa Engström 4 V-3 K 150 38.9/1.1
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 V-2 E 100 35.8/4.3
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson 3 V-1 Kn 50 33.6/6.4
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Bengt Rylander - Thore Lindström 1 V= E -80 30.5/9.5
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1 V= E -80 30.5/9.5
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Milan Korac - Christina Leander 1 V+1 E -110 20.0/20.0
Håkan Andersson - Åke Lindström Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 1 V+1 K -110 20.0/20.0
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Anders Olsson - Sten Ahlgren 1 V+1 E -110 20.0/20.0
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 2 V= K -110 20.0/20.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Mona Berge - Margareta Malmhagen 1 V+1 E -110 20.0/20.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Marianne Servin - Ulla Öberg 1 V+1 E -110 20.0/20.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Helena Cewers - Helen Lundin 1 V+1 E -110 20.0/20.0
Sven Persson - Bengt Hesselbom Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 1 V+1 K -110 20.0/20.0
Mona Andersson - Lennart Lindahl Helene Carstam - Ragnar Carstam 3 V= E -140 7.4/32.6
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Ulla Wästberg - Hans Wästberg 1 V+2 E -140 7.4/32.6
Björn Nilsén - Irene Nilsén Rutger Persson - Claes Nilsson 1 V+2 E -140 7.4/32.6
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 1 V+2 E -140 7.4/32.6
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Bodil Wikström - Niusia Lichtman 1 V+3 E -170 1.1/38.9
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Christer Ekberg - Max Elander 2 V+2 E -170 1.1/38.9
Helena Cewers - Helen Lundin Bodil Mörnstad - Carin Millar     A- 15.4/24.0

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Öst giv
Ö-V i zon

975
EDkn109864
E6
EKD73
ED1062
5
73
9864
Kkn8
72
Dkn92
kn1052
43
K3
K10854

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -100
 NT
N610433
S610433
Ö637103
V738103
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5D N= 9 550 40.0/0.1
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 5 N= 4 400 33.6/6.4
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 4 V-4 E 400 33.6/6.4
Björn Nilsén - Irene Nilsén Rutger Persson - Claes Nilsson 5 N= K 400 33.6/6.4
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Bengt Rylander - Thore Lindström 5 N= 8 400 33.6/6.4
Agneta Johansson - Lars Svensson Helena Cewers - Helen Lundin 5 N= K 400 33.6/6.4
Håkan Andersson - Åke Lindström Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 N+1 8 150 27.4/12.7
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Christer Ekberg - Max Elander 4 N= 8 130 24.2/15.8
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N= 9 130 24.2/15.8
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 V-1 E 100 21.1/18.9
Mona Andersson - Lennart Lindahl Helene Carstam - Ragnar Carstam 5 N-1 6 -50 16.9/23.2
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Ulla Wästberg - Hans Wästberg 5 N-1 9 -50 16.9/23.2
Rolf Bergström - Christer Löfgren Sonja Christensson - Lisa Engström 5 N-1 4 -50 16.9/23.2
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Milan Korac - Christina Leander 5D N-1 9 -100 8.5/31.6
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Bodil Wikström - Niusia Lichtman 5D N-1 9 -100 8.5/31.6
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 5D N-1 6 -100 8.5/31.6
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Marianne Servin - Ulla Öberg 5D N-1 5 -100 8.5/31.6
Sven Persson - Bengt Hesselbom Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 5D N-1 9 -100 8.5/31.6
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson 6D N-2 6 -300 2.1/37.9
Per Boberg - Kerstin Boberg Mona Berge - Margareta Malmhagen 5 V= E -650 0.1/40.0
Helena Cewers - Helen Lundin Bodil Mörnstad - Carin Millar     A- 15.4/24.0

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Syd giv
alla i zon
1092
E85432
10
1065
EKD
9
Kkn876532
3
86543
kn
D94
E982
kn7
KD1076
E
KDkn74

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -500
 NT
N92927
S92927
Ö311384
V311384
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 4 S= E 620 35.0/5.0
Håkan Andersson - Åke Lindström Britt Lindberg - Yvonne Tolf 4 S= E 620 35.0/5.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 S= E 620 35.0/5.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 S= E 620 35.0/5.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 4 N= 4 620 35.0/5.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S= E 620 35.0/5.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Bodil Mörnstad - Carin Millar 6D V-1 E 200 28.0/12.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Helena Cewers - Helen Lundin 5 S-1 E -100 25.0/15.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Per Boberg - Kerstin Boberg 4 S-1 E -100 25.0/15.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Mona Berge - Margareta Malmhagen 3 V+2 E -150 22.0/18.0
Mona Andersson - Lennart Lindahl Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 6 S-2 2 -200 16.0/24.0
Sonja Christensson - Lisa Engström Rolf Sjödahl - Alf Pihl 5 S-2 E -200 16.0/24.0
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 S-2 E -200 16.0/24.0
Helene Carstam - Ragnar Carstam Ulla Wästberg - Hans Wästberg 5D S-1 E -200 16.0/24.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 5D S-1 E -200 16.0/24.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson 5 V= 10 -600 9.0/31.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 5 V= E -600 9.0/31.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 Ö+2 E -680 6.0/34.0
Milan Korac - Christina Leander Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 5D V= E -750 2.0/38.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 5D V= E -750 2.0/38.0
Sven Persson - Bengt Hesselbom Christer Ekberg - Max Elander 5D V= E -750 2.0/38.0

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Väst giv
ingen i zon
986
K764
E104
K32
E102
ED9
K972
Dkn10
Kkn753
53
D
E9765
D4
kn1082
kn8653
84

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N15511
S15511
Ö11881111
V12881212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT V-3 4 150 40.0/0.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 4 V-1 4 50 38.0/2.0
Mona Andersson - Lennart Lindahl Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 2NT V+1 4 -150 36.0/4.0
Milan Korac - Christina Leander Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 2 Ö+2 Kn -170 34.0/6.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 V+2 E -200 32.0/8.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Björn Nilsén - Irene Nilsén 2NT V+3 4 -210 30.0/10.0
Håkan Andersson - Åke Lindström Britt Lindberg - Yvonne Tolf 3NT V= 4 -400 27.0/13.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT V= 7 -400 27.0/13.0
Helene Carstam - Ragnar Carstam Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3NT V+1 9 -430 23.0/17.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Helena Cewers - Helen Lundin 3NT V+1 9 -430 23.0/17.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö+1 Kn -450 17.0/23.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson 4 V+1 4 -450 17.0/23.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 4 Ö+1 5 -450 17.0/23.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Per Boberg - Kerstin Boberg 4 V+1 2 -450 17.0/23.0
Sonja Christensson - Lisa Engström Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT V+2 6 -460 8.0/32.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT V+2 4 -460 8.0/32.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT V+2 4 -460 8.0/32.0
Sven Persson - Bengt Hesselbom Christer Ekberg - Max Elander 3NT V+2 9 -460 8.0/32.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT V+2 4 -460 8.0/32.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT V+3 4 -490 1.0/39.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Mona Berge - Margareta Malmhagen 3NT V+3 4 -490 1.0/39.0

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Nord giv
Ö-V i zon
Dkn942
kn102
10643
6
853
543
K9
EKD104
EK76
E76
Dkn85
72
10
KD98
E72
kn9853

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N33543
S43543
Ö97779
V97779
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3 Ö-4 K 400 40.0/0.1
Håkan Andersson - Åke Lindström Milan Korac - Christina Leander 4 Ö-3 K 300 35.8/4.3
Bodil Mörnstad - Carin Millar Helena Cewers - Helen Lundin 4 Ö-3 9 300 35.8/4.3
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Per Boberg - Kerstin Boberg 4 Ö-3 K 300 35.8/4.3
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3NT V-2 D 200 31.6/8.5
Sonja Christensson - Lisa Engström Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 V-1 4 100 24.2/15.8
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö-1 8 100 24.2/15.8
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 2NT V-1 Kn 100 24.2/15.8
Christer Ekberg - Max Elander Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö-1 10 100 24.2/15.8
Mona Berge - Margareta Malmhagen Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT Ö-1 K 100 24.2/15.8
Agneta Johansson - Lars Svensson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3NT Ö-1 K 100 24.2/15.8
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 N-1 D -50 16.9/23.2
Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT V+3 6 -180 14.8/25.3
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Helene Carstam - Ragnar Carstam 3NT V= 4 -600 8.5/31.6
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT Ö= K -600 8.5/31.6
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 3NT V= 9 -600 8.5/31.6
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT Ö= 2 -600 8.5/31.6
Marianne Servin - Ulla Öberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT Ö= K -600 8.5/31.6
Mona Andersson - Lennart Lindahl Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT Ö+1 2 -630 1.1/38.9
Sven Persson - Bengt Hesselbom Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT Ö+1 8 -630 1.1/38.9
Helena Cewers - Helen Lundin Bengt Rylander - Thore Lindström     A- 15.4/24.0

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Öst giv
alla i zon
KD10843
4
85
Dkn63
kn765
kn853
K1062
E
E
EKD106
Dkn43
874
92
972
E97
K10952

Optimalt kontrakt: 6D S-5 -1400
 NT
N81173
S81173
Ö5111247
V5111247
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N-1 E -100 40.0/0.1
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3 Ö+2 9 -200 36.8/3.2
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 Ö+2 E -200 36.8/3.2
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N-3 K -300 33.6/6.4
Sonja Christensson - Lisa Engström Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 Ö= 9 -620 30.5/9.5
Sven Persson - Bengt Hesselbom Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö= 9 -620 30.5/9.5
Håkan Andersson - Åke Lindström Milan Korac - Christina Leander 4 Ö+1 9 -650 23.2/16.9
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 4 Ö+1 9 -650 23.2/16.9
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 4 Ö+1 9 -650 23.2/16.9
Christer Ekberg - Max Elander Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+1 E -650 23.2/16.9
Marianne Servin - Ulla Öberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö+1 9 -650 23.2/16.9
Mona Andersson - Lennart Lindahl Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 Ö+2 9 -680 8.5/31.6
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Helene Carstam - Ragnar Carstam 4 Ö+2 10 -680 8.5/31.6
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 Ö+2 E -680 8.5/31.6
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 4 Ö+2 9 -680 8.5/31.6
Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö+2 2 -680 8.5/31.6
Mona Berge - Margareta Malmhagen Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V+2 9 -680 8.5/31.6
Agneta Johansson - Lars Svensson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 4 Ö+2 5 -680 8.5/31.6
Bodil Mörnstad - Carin Millar Helena Cewers - Helen Lundin 4 Ö+2 9 -680 8.5/31.6
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Per Boberg - Kerstin Boberg 4 Ö+2 9 -680 8.5/31.6
Helena Cewers - Helen Lundin Bengt Rylander - Thore Lindström     A- 15.4/24.0

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Syd giv
ingen i zon
E74
974
10973
kn72
109853
106
8654
E8
KDkn
ED8
KDkn
D654
62
Kkn532
E2
K1093

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N65746
S65746
Ö68697
V68597
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Helena Cewers - Helen Lundin 2NT Ö-3 2 150 40.0/0.0
Mona Andersson - Lennart Lindahl Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö-2 E 100 38.0/2.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT Ö-1 2 50 31.0/9.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Rolf Bergström - Christer Löfgren 2NT Ö-1 2 50 31.0/9.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 2NT Ö-1 3 50 31.0/9.0
Sven Persson - Bengt Hesselbom Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 Ö-1 E 50 31.0/9.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 Ö-1 E 50 31.0/9.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Christer Ekberg - Max Elander 2NT Ö-1 2 50 31.0/9.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 2 S-2 3 -100 24.0/16.0
Håkan Andersson - Åke Lindström Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 2NT Ö= 3 -120 21.0/19.0
Milan Korac - Christina Leander Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 2NT Ö= 3 -120 21.0/19.0
Sonja Christensson - Lisa Engström Britt Lindberg - Yvonne Tolf 3 Ö= E -140 16.0/24.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Helene Carstam - Ragnar Carstam 3 Ö= 9 -140 16.0/24.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 2 V+1 7 -140 16.0/24.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2NT Ö+1 3 -150 12.0/28.0
Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 V+1 4 -170 8.0/32.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 Ö+1 2 -170 8.0/32.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Per Boberg - Kerstin Boberg 3 Ö+1 5 -170 8.0/32.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 4 Ö= E -420 3.0/37.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö= E -420 3.0/37.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Mona Berge - Margareta Malmhagen 4 Ö+1 E -450 0.0/40.0

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Väst giv
N-S i zon
Kkn1054
Ekn8
K632
4
D8
K102
ED7
K8753
E73
76
10954
Dkn109
962
D9543
kn8
E62

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N56996
S56996
Ö76336
V87447
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Christer Ekberg - Max Elander 3 N+2 7 200 40.0/0.0
Håkan Andersson - Åke Lindström Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 2 N+1 D 140 33.0/7.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 N= D 140 33.0/7.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 N+1 7 140 33.0/7.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Helene Carstam - Ragnar Carstam 3 N= 5 140 33.0/7.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 N= 7 140 33.0/7.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Helena Cewers - Helen Lundin 3 S= 9 140 33.0/7.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 2 N= D 110 23.0/17.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 2 N= D 110 23.0/17.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 2 N= 7 110 23.0/17.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 N= D 110 23.0/17.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V-2 10 100 18.0/22.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4 V-1 3 50 16.0/24.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Mona Berge - Margareta Malmhagen 1NT Ö= 9 -90 14.0/26.0
Mona Andersson - Lennart Lindahl Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S-1 8 -100 9.0/31.0
Milan Korac - Christina Leander Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3 N-1 D -100 9.0/31.0
Sven Persson - Bengt Hesselbom Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 N-1 D -100 9.0/31.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 S-1 5 -100 9.0/31.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Per Boberg - Kerstin Boberg 3 V= 10 -110 4.0/36.0
Sonja Christensson - Lisa Engström Britt Lindberg - Yvonne Tolf 3 V+1 E -130 2.0/38.0
Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 N-3 D -300 0.0/40.0

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Nord giv
alla i zon
832
982
D975
D109
EKD106
D75
64
K72
7
EKkn1064
K
Ekn853
kn954
3
Ekn10832
64

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N06000
S06000
Ö12612117
V12612117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 N+2 8 680 40.0/0.0
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 6 Ö-1 E 100 37.0/3.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 6 V-1 5 100 37.0/3.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 Ö+1 E -650 33.0/7.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Christer Ekberg - Max Elander 4 Ö+1 E -650 33.0/7.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 4 Ö+2 E -680 25.0/15.0
Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson Mona Andersson - Lennart Lindahl 4 Ö+2 5 -680 25.0/15.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Bengt Rylander - Thore Lindström 4 Ö+2 E -680 25.0/15.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö+2 6 -680 25.0/15.0
Sven Persson - Bengt Hesselbom Helena Cewers - Helen Lundin 4 Ö+2 5 -680 25.0/15.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar MajLis Tengblad - Inger Malmroos 4 Ö+2 E -680 25.0/15.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 Ö+3 5 -710 14.0/26.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 4 Ö+3 6 -710 14.0/26.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Per Boberg - Kerstin Boberg 4 Ö+3 6 -710 14.0/26.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 Ö+3 5 -710 14.0/26.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 5 Ö+2 2 -710 14.0/26.0
Håkan Andersson - Åke Lindström Helene Carstam - Ragnar Carstam 6 Ö= E -1430 4.0/36.0
Sonja Christensson - Lisa Engström Milan Korac - Christina Leander 6 Ö= E -1430 4.0/36.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Anders Olsson - Sten Ahlgren 6 Ö= E -1430 4.0/36.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 6 Ö= E -1430 4.0/36.0
Mona Berge - Margareta Malmhagen Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 6 Ö= E -1430 4.0/36.0

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Öst giv
ingen i zon
D8
kn1082
Kkn102
kn98
1073
ED76
943
732
Ekn6
3
ED8
KD10654
K9542
K954
765
E

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N36653
S26653
Ö1076710
V1076710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT Ö-3 D 150 40.0/0.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N= K 140 38.0/2.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Rolf Sjödahl - Alf Pihl 5 Ö-2 2 100 35.0/5.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Bengt Rylander - Thore Lindström 5 Ö-2 7 100 35.0/5.0
Sven Persson - Bengt Hesselbom Helena Cewers - Helen Lundin 2 S-1 7 -50 32.0/8.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö= 4 -90 29.0/11.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 Ö= 2 -90 29.0/11.0
Håkan Andersson - Åke Lindström Helene Carstam - Ragnar Carstam 2 S-2 2 -100 26.0/14.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 1 Ö+2 5 -110 20.0/20.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 3 Ö= 7 -110 20.0/20.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Christer Ekberg - Max Elander 3 Ö= 4 -110 20.0/20.0
Mona Berge - Margareta Malmhagen Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson 3 Ö= 4 -110 20.0/20.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3 Ö= 7 -110 20.0/20.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 2NT Ö= 5 -120 14.0/26.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 Ö+1 5 -130 8.0/32.0
Sonja Christensson - Lisa Engström Milan Korac - Christina Leander 2 Ö+2 4 -130 8.0/32.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 2 Ö+2 4 -130 8.0/32.0
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3 Ö+1 4 -130 8.0/32.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 Ö+1 5 -130 8.0/32.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Per Boberg - Kerstin Boberg 2NT Ö+1 2 -150 2.0/38.0
Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson Mona Andersson - Lennart Lindahl 2NT N-4 K -200 0.0/40.0

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Syd giv
N-S i zon
D753
D2
kn1097
KD4
K42
E974
ED
E863
kn106
Kkn863
K43
kn5
E98
105
8652
10972

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N55253
S55253
Ö871189
V871189
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Milan Korac - Christina Leander 4 V-1 Kn 50 40.0/0.1
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V+1 Kn -170 37.9/2.1
Per Boberg - Kerstin Boberg Bengt Rylander - Thore Lindström 3NT V= Kn -400 35.8/4.3
Håkan Andersson - Åke Lindström Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 4 V= Kn -420 23.2/16.9
Sonja Christensson - Lisa Engström Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 4 V= 3 -420 23.2/16.9
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Britt Lindberg - Yvonne Tolf 4 V= 3 -420 23.2/16.9
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson 4 V= K -420 23.2/16.9
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 Ö= 8 -420 23.2/16.9
Anders Olsson - Sten Ahlgren Mona Andersson - Lennart Lindahl 4 V= Kn -420 23.2/16.9
Rutger Persson - Claes Nilsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 V= Kn -420 23.2/16.9
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V= Kn -420 23.2/16.9
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V= Kn -420 23.2/16.9
Marianne Servin - Ulla Öberg Christer Ekberg - Max Elander 4 V= Kn -420 23.2/16.9
Bodil Mörnstad - Carin Millar Mona Berge - Margareta Malmhagen 4 V= K -420 23.2/16.9
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT V+1 Kn -430 10.6/29.5
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Helene Carstam - Ragnar Carstam 4 V+1 Kn -450 4.3/35.8
Björn Nilsén - Irene Nilsén Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 4 V+1 K -450 4.3/35.8
Hans Antolin - Jan-Åke Roos MajLis Tengblad - Inger Malmroos 4 V+1 Kn -450 4.3/35.8
Sven Persson - Bengt Hesselbom Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V+1 Kn -450 4.3/35.8
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 V+1 Kn -450 4.3/35.8
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos     A+ 24.0/16.0

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Väst giv
Ö-V i zon
Ekn875
K1053
D854
D93
kn97
1072
EK42
102
E842
63
kn10876
K64
D6
EKkn9
D953

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N7129128
S7129129
Ö61414
V61414
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Andersson - Åke Lindström Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 4 S+2 E 480 32.6/7.4
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N+2 3 480 32.6/7.4
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson 4 N+2 E 480 32.6/7.4
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Helene Carstam - Ragnar Carstam 4 N+2 6 480 32.6/7.4
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Milan Korac - Christina Leander 4 S+2 E 480 32.6/7.4
Anders Olsson - Sten Ahlgren Mona Andersson - Lennart Lindahl 4 S+2 9 480 32.6/7.4
Björn Nilsén - Irene Nilsén Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 4 N+2 Kn 480 32.6/7.4
Sven Persson - Bengt Hesselbom Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N+2 E 480 32.6/7.4
Hans Antolin - Jan-Åke Roos MajLis Tengblad - Inger Malmroos 4 N+1 6 450 21.1/18.9
Per Boberg - Kerstin Boberg Bengt Rylander - Thore Lindström 4 S+1 E 450 21.1/18.9
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N+1 6 450 21.1/18.9
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Britt Lindberg - Yvonne Tolf 3NT S+1 2 430 14.8/25.3
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S+1 E 430 14.8/25.3
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT S+1 E 430 14.8/25.3
Sonja Christensson - Lisa Engström Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 4 N= E 420 8.5/31.6
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 N= E 420 8.5/31.6
Rutger Persson - Claes Nilsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 N= Kn 420 8.5/31.6
Marianne Servin - Ulla Öberg Christer Ekberg - Max Elander 2 N+3 6 200 3.2/36.8
Bodil Mörnstad - Carin Millar Mona Berge - Margareta Malmhagen 2 N+3 8 200 3.2/36.8
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 S-1 E -50 0.1/40.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos     A+ 24.0/16.0

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Nord giv
ingen i zon
E6
10986
K432
963
KDkn
7543
D10976
7
107542
Dkn
kn8
ED108
983
EK2
E5
Kkn542

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N108969
S108969
Ö35464
V35464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 1NT S+4 9 210 40.0/0.1
Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2NT S+1 K 150 35.8/4.3
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 2 V-3 E 150 35.8/4.3
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Mona Berge - Margareta Malmhagen 1NT S+2 7 150 35.8/4.3
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 S+2 Kn 130 31.6/8.5
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT S+1 6 120 25.3/14.8
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mona Andersson - Lennart Lindahl 2NT N= 8 120 25.3/14.8
Bodil Mörnstad - Carin Millar Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT S= 6 120 25.3/14.8
Bengt Rylander - Thore Lindström MajLis Tengblad - Inger Malmroos 1NT S+1 6 120 25.3/14.8
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1NT S+1 7 120 25.3/14.8
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 N= 2 110 16.9/23.2
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Britt Lindberg - Yvonne Tolf 2 S+1 7 110 16.9/23.2
Agneta Johansson - Lars Svensson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 N= Kn 110 16.9/23.2
Sonja Christensson - Lisa Engström Helene Carstam - Ragnar Carstam 1NT S= 6 90 11.6/28.4
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Hans Antolin - Jan-Åke Roos 1NT S= K 90 11.6/28.4
Per Boberg - Kerstin Boberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 Ö-1 E 50 8.5/31.6
Christer Ekberg - Max Elander Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 1NT S-2 7 -100 5.3/34.7
Marianne Servin - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1NT S-2 7 -100 5.3/34.7
Björn Nilsén - Irene Nilsén Håkan Andersson - Åke Lindström 2 Ö= E -110 2.1/37.9
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Milan Korac - Christina Leander 3NT S-3 7 -150 0.1/40.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Sven Persson - Bengt Hesselbom     A- 16.0/24.0

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Öst giv
N-S i zon
D642
E10
D8
E9542
K10975
KD5
97
kn86
E83
kn874
kn10643
10
kn
9632
EK52
KD73

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N117769
S117769
Ö25574
V25574
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Milan Korac - Christina Leander 3D Ö-4 D 800 40.0/0.1
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Mona Berge - Margareta Malmhagen 5D N= E 750 37.9/2.1
Per Boberg - Kerstin Boberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT N+2 3 660 35.8/4.3
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S+1 5 630 30.5/9.5
Christer Ekberg - Max Elander Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT S+1 7 630 30.5/9.5
Marianne Servin - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT S+1 7 630 30.5/9.5
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3NT N+1 3 630 30.5/9.5
Agneta Johansson - Lars Svensson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 S+2 9 200 25.3/14.8
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 2NT N+2 3 180 22.1/17.9
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2NT N+2 3 180 22.1/17.9
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2NT N+1 3 150 16.9/23.2
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT N+1 3 150 16.9/23.2
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mona Andersson - Lennart Lindahl 3 S+2 5 150 16.9/23.2
Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 N= E 130 9.5/30.5
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3 N+1 E 130 9.5/30.5
Bodil Mörnstad - Carin Millar Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S+1 5 130 9.5/30.5
Bengt Rylander - Thore Lindström MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3 S+1 9 130 9.5/30.5
Sonja Christensson - Lisa Engström Helene Carstam - Ragnar Carstam 2 N+1 E 110 4.3/35.8
Björn Nilsén - Irene Nilsén Håkan Andersson - Åke Lindström 3 V-2 E 100 2.1/37.9
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Britt Lindberg - Yvonne Tolf 5 N-1 4 -100 0.1/40.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Sven Persson - Bengt Hesselbom     A- 16.0/24.0

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Syd giv
Ö-V i zon
EKDkn93
1087
kn4
kn6
8742
4
D10962
E85
105
KDkn3
EK5
K732
6
E9652
873
D1094

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N53676
S53676
Ö810666
V810666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3 Ö-3 6 300 40.0/0.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 N= K 110 37.0/3.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 N= E 110 37.0/3.0
Mona Andersson - Lennart Lindahl Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 N-1 K -50 28.0/12.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 2 N-1 K -50 28.0/12.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson 2 N-1 5 -50 28.0/12.0
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Milan Korac - Christina Leander 2 N-1 K -50 28.0/12.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Håkan Andersson - Åke Lindström 2 N-1 K -50 28.0/12.0
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Sonja Christensson - Lisa Engström 2NT S-1 6 -50 28.0/12.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 N-1 E -50 28.0/12.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N-2 K -100 15.0/25.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 S-2 9 -100 15.0/25.0
Helena Cewers - Helen Lundin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N-2 K -100 15.0/25.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 2 N-2 E -100 15.0/25.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N-2 E -100 15.0/25.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Mona Berge - Margareta Malmhagen 2D N-1 K -100 15.0/25.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 V= E -110 5.0/35.0
Helene Carstam - Ragnar Carstam Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3 V= E -110 5.0/35.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Marianne Servin - Ulla Öberg 3 V= E -110 5.0/35.0
Sven Persson - Bengt Hesselbom Per Boberg - Kerstin Boberg 2 V+1 E -110 5.0/35.0
Christer Ekberg - Max Elander Agneta Johansson - Lars Svensson 3 N-3 E -150 0.0/40.0

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Väst giv
alla i zon
K965
E93
D76
973
E82
Dkn107
954
865
Dkn73
854
EKkn8
42
104
K62
1032
EKDkn10

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N86668
S86658
Ö57775
V57775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson 3 Ö-3 E 300 40.0/0.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 Ö-2 E 200 37.0/3.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Mona Berge - Margareta Malmhagen 1NT V-2 5 200 37.0/3.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2NT N+1 8 150 31.0/9.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bo Hedberg - Fredrik Bonde 1NT S+2 D 150 31.0/9.0
Christer Ekberg - Max Elander Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT N+1 3 150 31.0/9.0
Sven Persson - Bengt Hesselbom Per Boberg - Kerstin Boberg 1NT S+2 7 150 31.0/9.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 1NT S+1 D 120 26.0/14.0
Mona Andersson - Lennart Lindahl Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 S+1 E 110 23.0/17.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 S+1 E 110 23.0/17.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Håkan Andersson - Åke Lindström 2 Ö-1 E 100 20.0/20.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 2 S= D 90 13.0/27.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 S= D 90 13.0/27.0
Helene Carstam - Ragnar Carstam Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 2 S= D 90 13.0/27.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT S= D 90 13.0/27.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 2 S= D 90 13.0/27.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 1NT N= E 90 13.0/27.0
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Sonja Christensson - Lisa Engström 2 Ö= E -90 6.0/34.0
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Milan Korac - Christina Leander 3 S-1 D -100 2.0/38.0
Helena Cewers - Helen Lundin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT S-1 D -100 2.0/38.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 S-1 D -100 2.0/38.0

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Nord giv
N-S i zon
10
95
EK109854
D102
D76
kn10643
3
K853
kn9542
ED7
kn72
E7
EK83
K82
D6
kn964

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N795610
S795610
Ö53873
V53873
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Nilsén - Irene Nilsén Sonja Christensson - Lisa Engström 5D N= 4 750 40.0/0.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S+2 3 660 38.0/2.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT S+1 3 630 35.0/5.0
Mona Berge - Margareta Malmhagen Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT S+1 10 630 35.0/5.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT S= D 600 32.0/8.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 N+1 4 150 30.0/10.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Britt Lindberg - Yvonne Tolf 3 N+1 E 130 24.0/16.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N+1 E 130 24.0/16.0
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 2 S+2 3 130 24.0/16.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 N+2 E 130 24.0/16.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Christer Ekberg - Max Elander 2 N+2 E 130 24.0/16.0
Mona Andersson - Lennart Lindahl Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 N= E 110 16.0/24.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N= E 110 16.0/24.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Helena Cewers - Helen Lundin 3 N= E 110 16.0/24.0
Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson Håkan Andersson - Åke Lindström 4 Ö-2 D 100 10.0/30.0
Helene Carstam - Ragnar Carstam Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö-2 D 100 10.0/30.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 Ö-2 D 100 10.0/30.0
Milan Korac - Christina Leander Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 3 Ö-1 D 50 4.0/36.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Sven Persson - Bengt Hesselbom 3 Ö-1 3 50 4.0/36.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö-1 D 50 4.0/36.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4 N-1 E -100 0.0/40.0

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Öst giv
Ö-V i zon
105
D8
kn9652
ED97
4
Kkn9
KD1074
8654
EKkn76
E10643
8
kn3
D9832
752
E3
K102

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N66455
S66455
Ö77988
V77988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Lennart Lindahl Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 Ö-2 E 200 39.0/1.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3NT V-2 2 200 39.0/1.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 Ö-1 E 100 29.0/11.0
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal 3 Ö-1 E 100 29.0/11.0
Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson Håkan Andersson - Åke Lindström 4 Ö-1 E 100 29.0/11.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Sonja Christensson - Lisa Engström 4 Ö-1 2 100 29.0/11.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT V-1 7 100 29.0/11.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 Ö-1 2 100 29.0/11.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Sven Persson - Bengt Hesselbom 4 Ö-1 2 100 29.0/11.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 Ö-1 3 100 29.0/11.0
Milan Korac - Christina Leander Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 2 Ö= 2 -110 19.0/21.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö= E -110 19.0/21.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Britt Lindberg - Yvonne Tolf 2 Ö+1 E -140 11.0/29.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö+1 2 -140 11.0/29.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 Ö+1 E -140 11.0/29.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Helena Cewers - Helen Lundin 2 Ö+1 E -140 11.0/29.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö+1 E -140 11.0/29.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Christer Ekberg - Max Elander 2 Ö+1 E -140 11.0/29.0
Helene Carstam - Ragnar Carstam Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 V+2 E -170 4.0/36.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö= E -620 2.0/38.0
Mona Berge - Margareta Malmhagen Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö+1 E -650 0.0/40.0

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Syd giv
alla i zon
K52
652
D43
Ekn76
E1074

K9872
KD104
93
K943
Ekn10
9832
Dkn86
EDkn1087
65
5

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N44866
S44866
Ö98567
V99466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Björn Nilsén - Irene Nilsén 5D V-4 6 1100 40.0/0.0
Sven Persson - Bengt Hesselbom Mona Berge - Margareta Malmhagen 5 V-6 2 600 38.0/2.0
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Mona Andersson - Lennart Lindahl 3NT V-3 6 300 35.0/5.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Agneta Johansson - Lars Svensson 5 V-3 5 300 35.0/5.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3D V-1 2 200 31.0/9.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö-2 E 200 31.0/9.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Marianne Servin - Ulla Öberg 2 S+2 K 170 27.0/13.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Christer Ekberg - Max Elander 3 S+1 K 170 27.0/13.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Milan Korac - Christina Leander 2 S+1 8 140 22.0/18.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson 2 S+1 2 140 22.0/18.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Sonja Christensson - Lisa Engström 3 S= K 140 22.0/18.0
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 S= K 110 18.0/22.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT Ö-1 E 100 16.0/24.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 S-1 9 -100 11.0/29.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S-1 E -100 11.0/29.0
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Helene Carstam - Ragnar Carstam 3 S-1 K -100 11.0/29.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 S-1 7 -100 11.0/29.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 V= 5 -110 6.0/34.0
Håkan Andersson - Åke Lindström Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S-2 K -200 3.0/37.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Helena Cewers - Helen Lundin 3 S-2 K -200 3.0/37.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 S-3 2 -300 0.0/40.0

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.05

Väst giv
ingen i zon
Ekn10
107
1094
Kkn1083
8753
D642
kn5
D65
K62
K95
32
E9742
D94
Ekn83
EKD876

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N8119810
S8119810
Ö52453
V52343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Boberg - Kerstin Boberg Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT N+2 2 460 39.0/1.0
Sven Persson - Bengt Hesselbom Mona Berge - Margareta Malmhagen 3NT N+2 7 460 39.0/1.0
Håkan Andersson - Åke Lindström Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 S= 4 400 33.0/7.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Milan Korac - Christina Leander 5 S= 5 400 33.0/7.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Marianne Servin - Ulla Öberg 5 S= 4 400 33.0/7.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Christer Ekberg - Max Elander 5 S= 2 400 33.0/7.0
Sven Gerdtsson - Agneta Gerdtsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1NT S+3 2 180 28.0/12.0
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Mona Andersson - Lennart Lindahl 3 S+3 4 170 26.0/14.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2NT S+1 2 150 14.0/26.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 S+3 2 150 14.0/26.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 S+3 5 150 14.0/26.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Cornelia Tiller - Mary-Ann Persson 4 S+1 5 150 14.0/26.0
Anette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 S+3 4 150 14.0/26.0
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Helene Carstam - Ragnar Carstam 2 S+3 4 150 14.0/26.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Sonja Christensson - Lisa Engström 3 S+2 D 150 14.0/26.0
Dennis Alsensjö - Torleif Heimdal Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 S+3 5 150 14.0/26.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 S+2 5 150 14.0/26.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 S+3 6 150 14.0/26.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 S+3 2 150 14.0/26.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S+1 8 130 1.0/39.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Helena Cewers - Helen Lundin 2 S+2 D 130 1.0/39.0