Kommande tävlingar
05/12 INSTÄLLD Malmö BK - Guldtävlin
02/01 INSTÄLLD...BK Allians - Guldtä
09/01 INSTÄLLD... Gävle BK - Gävlegu
Rapporterade tävlingar
24/10 SM Par Junior, direktfinal
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » ligan 5:1 2014-01-21 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

ligan 5:1 2014-01-21

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.21

Nord giv
ingen i zon
ED1097543
973

E3
2
EKkn4
KD10852
Dkn
kn6
D52
E64
K9865
K8
1086
kn973
10742

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N42293
S42293
Ö911944
V9111044
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Leander - Wiviann Hassel Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 4 N= E 420 102/-102
Sonja Rohlin - Louise Grandinsson Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 5 Ö-3 K 150 60/-60
Mats Andersson - Robert Berg Anders Nilsson - Thomas Bolin 4 S-1 E -50 24/-24
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist H.O. Thulin - Arne Hansson 4D N-1 2 -100 10/-10
Stig Unoson - Margareta Bolin Bertil Hansson - Lone Stolt 4D N-1 E -100 10/-10
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Kent Hermansson - Lars Becklén 4D N-1 Kn -100 10/-10
Susanne Levin - Tommy Lööf Mona Berge - Ingegärd Espelund 5D N-2 E -300 -31/31
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 V= E -400 -52/52
Peter Moricz - Christina Niskanen Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 5 V= 4 -400 -52/52
Stellan Brynell - Pia Fransson Göran Nyqvist - Peter Perulf 5D V= E -550 -81/81

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.21

Öst giv
N-S i zon
Kkn3
E1053
KD6
E98
2
K762
kn1052
K652
D10754
Dkn4
973
D3
E986
98
E84
kn1074

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N99899
S98899
Ö34544
V34544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Tommy Lööf Mona Berge - Ingegärd Espelund 3NT N+1 7 630 18/-18
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist H.O. Thulin - Arne Hansson 3NT N+1 10 630 18/-18
Christina Leander - Wiviann Hassel Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3NT N+1 4 630 18/-18
Mats Andersson - Robert Berg Anders Nilsson - Thomas Bolin 3NT N= 9 600 9/-9
Stig Unoson - Margareta Bolin Bertil Hansson - Lone Stolt 3NT N= 7 600 9/-9
Stellan Brynell - Pia Fransson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT N= 5 600 9/-9
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT N= 4 600 9/-9
Peter Moricz - Christina Niskanen Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT N= 9 600 9/-9
Sonja Rohlin - Louise Grandinsson Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 3NT N= 5 600 9/-9
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT N-1 4 -100 -108/108

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.21

Syd giv
Ö-V i zon
kn863
kn4
Ekn65
953
54
987
K84
D10872
EKD97
D1053
D93
E
102
EK62
1072
Kkn64

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N66566
S66555
Ö77877
V77877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT N-1 E -50 19/-19
Stig Unoson - Margareta Bolin Bertil Hansson - Lone Stolt 1 Ö= 2 -80 10/-10
Mats Andersson - Robert Berg Anders Nilsson - Thomas Bolin 1 Ö+1 E -110 0/0
Susanne Levin - Tommy Lööf Mona Berge - Ingegärd Espelund 2 Ö= 4 -110 0/0
Stellan Brynell - Pia Fransson Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 Ö= 2 -110 0/0
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Kent Hermansson - Lars Becklén 1 Ö+1 E -110 0/0
Christina Leander - Wiviann Hassel Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 1 Ö+1 6 -110 0/0
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist H.O. Thulin - Arne Hansson 2NT Ö= 10 -120 0/0
Sonja Rohlin - Louise Grandinsson Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 3 Ö= 2 -140 -10/10
Peter Moricz - Christina Niskanen Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 2 Ö+2 6 -170 -19/19

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.21

Väst giv
alla i zon
E942
7
D1075
8532
K863
K643
kn3
KDkn
Dkn
Dkn52
8642
974
1075
E1098
EK9
E106

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N98688
S98688
Ö44745
V44745
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Rohlin - Louise Grandinsson Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 3 Ö-3 E 300 57/-57
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist H.O. Thulin - Arne Hansson 1NT S+1 K 120 17/-17
Stellan Brynell - Pia Fransson Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 N= 9 110 11/-11
Mats Andersson - Robert Berg Anders Nilsson - Thomas Bolin 2 Ö-1 7 100 9/-9
Susanne Levin - Tommy Lööf Mona Berge - Ingegärd Espelund 2 V-1 7 100 9/-9
Stig Unoson - Margareta Bolin Bertil Hansson - Lone Stolt 2 V-1 7 100 9/-9
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Kent Hermansson - Lars Becklén 1NT Ö-1 9 100 9/-9
Christina Leander - Wiviann Hassel Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 2 N-1 D -100 -40/40
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 N-1 D -100 -40/40
Peter Moricz - Christina Niskanen Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 1 V+1 3 -110 -41/41

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.21

Nord giv
N-S i zon
KD62
5
52
D108653
E843
K10632
ED
42
kn97
E874
Kkn97
kn9
105
Dkn9
108643
EK7

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N96356
S96356
Ö47987
V47987
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Margareta Bolin Bertil Hansson - Lone Stolt 4 V-2 8 100 50/-50
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Kent Hermansson - Lars Becklén 4 V-2 5 100 50/-50
Christina Leander - Wiviann Hassel Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 4 V-2 8 100 50/-50
Mats Andersson - Robert Berg Anders Nilsson - Thomas Bolin 3 V= 8 -140 -8/8
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist H.O. Thulin - Arne Hansson 3 V= 5 -140 -8/8
Peter Moricz - Christina Niskanen Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 2 V+1 5 -140 -8/8
Susanne Levin - Tommy Lööf Mona Berge - Ingegärd Espelund 3 V+1 K -170 -18/18
Stellan Brynell - Pia Fransson Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 V+2 K -170 -18/18
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V+1 K -170 -18/18
Sonja Rohlin - Louise Grandinsson Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 4 V= K -420 -72/72

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.21

Öst giv
Ö-V i zon
E10987
104
532
KDkn
654
9532
K987
54
Kkn2
KD87
104
10963
D3
Ekn6
EDkn6
E872

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N10981010
S10981010
Ö34532
V34522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Tommy Lööf Mona Berge - Ingegärd Espelund 3NT S+2 5 460 42/-42
Mats Andersson - Robert Berg Anders Nilsson - Thomas Bolin 3NT S= 7 400 26/-26
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist H.O. Thulin - Arne Hansson 3NT S= 5 400 26/-26
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT S= 3 400 26/-26
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT S= 8 400 26/-26
Peter Moricz - Christina Niskanen Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT S= 7 400 26/-26
Sonja Rohlin - Louise Grandinsson Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 3NT S= 2 400 26/-26
Stig Unoson - Margareta Bolin Bertil Hansson - Lone Stolt 3 S= 3 110 -41/41
Stellan Brynell - Pia Fransson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT S-1 5 -50 -73/73
Christina Leander - Wiviann Hassel Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3NT S-2 7 -100 -84/84

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.21

Syd giv
alla i zon
Dkn1097
6543
K9
E2
E82
K9
63
Dkn9754
64
Dkn87
Ekn107
1086
K53
E102
D8542
K3

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N47787
S47787
Ö86545
V86545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Margareta Bolin Bertil Hansson - Lone Stolt 4 N= 6 620 103/-103
Peter Moricz - Christina Niskanen Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4D V-1 E 200 38/-38
Stellan Brynell - Pia Fransson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 N+1 4 170 33/-33
Christina Leander - Wiviann Hassel Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3 N= 6 140 24/-24
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 N= 6 110 15/-15
Susanne Levin - Tommy Lööf Mona Berge - Ingegärd Espelund 4 N-1 6 -100 -28/28
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Kent Hermansson - Lars Becklén 3 V= D -110 -29/29
Mats Andersson - Robert Berg Anders Nilsson - Thomas Bolin 3 S-2 7 -200 -52/52
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist H.O. Thulin - Arne Hansson 4 N-2 7 -200 -52/52
Sonja Rohlin - Louise Grandinsson Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 4 N-2 10 -200 -52/52

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.21

Väst giv
ingen i zon
EKD
1084
K65
ED62
1096
K965
D9
K985
kn872
ED732
kn84
kn
543
kn
E10732
10743

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N910677
S910677
Ö43756
V43756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Robert Berg Anders Nilsson - Thomas Bolin 1NT N+1 2 120 22/-22
Susanne Levin - Tommy Lööf Mona Berge - Ingegärd Espelund 3 N= E 110 18/-18
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 1 N+2 4 110 18/-18
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist H.O. Thulin - Arne Hansson 3 Ö-2 4 100 14/-14
Stig Unoson - Margareta Bolin Bertil Hansson - Lone Stolt 3 Ö-2 4 100 14/-14
Christina Leander - Wiviann Hassel Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 1NT N= 2 90 12/-12
Peter Moricz - Christina Niskanen Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 1NT N= 3 90 12/-12
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Kent Hermansson - Lars Becklén 4D N-1 2 -100 -36/36
Sonja Rohlin - Louise Grandinsson Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 5 N-2 E -100 -36/36
Stellan Brynell - Pia Fransson Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 Ö= 4 -110 -38/38

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.21

Nord giv
Ö-V i zon
D2
Ekn98
Kkn65
983
K6
76543
9
EDkn76
1097
D2
E8732
K42
Ekn8543
K10
D104
105

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N57686
S57686
Ö85746
V85746
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Rohlin - Louise Grandinsson Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 4 V-3 D 300 38/-38
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist H.O. Thulin - Arne Hansson 2 S+3 9 200 14/-14
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S+1 9 170 4/-4
Peter Moricz - Christina Niskanen Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3 S+1 E 170 4/-4
Susanne Levin - Tommy Lööf Mona Berge - Ingegärd Espelund 3 S= 9 140 -5/5
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Kent Hermansson - Lars Becklén 2 S+1 3 140 -5/5
Christina Leander - Wiviann Hassel Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 2 S+1 E 140 -5/5
Mats Andersson - Robert Berg Anders Nilsson - Thomas Bolin 2 S= 9 110 -15/15
Stig Unoson - Margareta Bolin Bertil Hansson - Lone Stolt 2 S= 9 110 -15/15
Stellan Brynell - Pia Fransson Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 S= 9 110 -15/15

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.21

Öst giv
alla i zon
K107
EKkn
108643
96
D3
D6532
EK7
Kkn10
Ekn862
9
D92
ED42
954
10874
kn5
8753

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N13423
S13423
Ö11991110
V11991110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist H.O. Thulin - Arne Hansson 3NT Ö+1 8 -630 6/-6
Stig Unoson - Margareta Bolin Bertil Hansson - Lone Stolt 3NT V+1 3 -630 6/-6
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT Ö+1 5 -630 6/-6
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V+1 4 -630 6/-6
Peter Moricz - Christina Niskanen Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT V+1 4 -630 6/-6
Susanne Levin - Tommy Lööf Mona Berge - Ingegärd Espelund 3NT Ö+2 5 -660 -4/4
Stellan Brynell - Pia Fransson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT V+2 E -660 -4/4
Christina Leander - Wiviann Hassel Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3NT Ö+2 Kn -660 -4/4
Sonja Rohlin - Louise Grandinsson Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 4NT V+1 4 -660 -4/4
Mats Andersson - Robert Berg Anders Nilsson - Thomas Bolin 3NT V+3 6 -690 -14/14

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.21

Syd giv
ingen i zon
kn53
1098432
kn8
kn4
842
kn7
KD10
EK1063
6
EKD65
632
9752
EKD1097

E9754
D8

Optimalt kontrakt: 5D V-2 300
 NT
N275104
S275104
Ö104836
V94836
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist H.O. Thulin - Arne Hansson 4 S= K 420 86/-86
Susanne Levin - Tommy Lööf Mona Berge - Ingegärd Espelund 4D Ö-2 E 300 67/-67
Peter Moricz - Christina Niskanen Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 Ö-2 E 100 25/-25
Stig Unoson - Margareta Bolin Bertil Hansson - Lone Stolt 4 S-1 E -50 -8/8
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 S-1 E -50 -8/8
Mats Andersson - Robert Berg Anders Nilsson - Thomas Bolin 5D S-1 E -100 -21/21
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Kent Hermansson - Lars Becklén 4 V+1 8 -150 -34/34
Christina Leander - Wiviann Hassel Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3 V+2 3 -150 -34/34
Sonja Rohlin - Louise Grandinsson Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 4 V+1 Kn -150 -34/34
Stellan Brynell - Pia Fransson Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V+2 3 -170 -39/39

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.21

Väst giv
N-S i zon
D986
K5
9642
Kkn4
kn
kn10643
EK83
E76
E7542
E872
D105
10
K103
D9
kn7
D98532

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N63143
S63143
Ö7101298
V7101298
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Robert Berg Anders Nilsson - Thomas Bolin 3 V+3 8 -230 54/-54
Susanne Levin - Tommy Lööf Mona Berge - Ingegärd Espelund 4 V+1 8 -450 -1/1
Stig Unoson - Margareta Bolin Bertil Hansson - Lone Stolt 4 Ö+1 4 -450 -1/1
Christina Leander - Wiviann Hassel Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 4 V+1 8 -450 -1/1
Peter Moricz - Christina Niskanen Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 V+1 4 -450 -1/1
Catrin Wahlestedt - Pyttsi Flodqvist H.O. Thulin - Arne Hansson 4 V+2 4 -480 -10/10
Stellan Brynell - Pia Fransson Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V+2 8 -480 -10/10
Anders Dahlsson - Sven Norlinder Kent Hermansson - Lars Becklén 4 V+2 4 -480 -10/10
Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V+2 8 -480 -10/10
Sonja Rohlin - Louise Grandinsson Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 4 V+2 8 -480 -10/10