Kommande tävlingar
04/04 Laholms BK - Guldtävling
10/04 Trosa BS - Guldtävling
13/04 Rimbo BK - Påskguld
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
BK Bridgehuset » Fredag 13.00 med hcp och partnergaranti 2014-01-24 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Fredag 13.00 med hcp och partnergaranti 2014-01-24

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Nord giv
ingen i zon

97
kn10632
E108652
kn109
kn652
E94
K93
76432
ED43
D87
4
EKD85
K108
K5
Dkn7

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N1197810
S1197810
Ö13643
V24642
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 2D Ö-4 E 800 14/0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Göran Ekelund - Ulf Pernvi 3NT S+1 Kn 430 11/3
Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt Greger Jonsson - Anna Axtenius 3NT S+1 2 430 11/3
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 1 S+3 6 170 8/6
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 1 S+1 5 110 5/9
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Louise Grandinsson - Christina Leander 2 S= 4 110 5/9
Margaretha Olsson - Ove Olsson Kristina Johnson - Ulla Fischer 2 S-1 3 -50 1/13
Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 S-1 5 -50 1/13

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Öst giv
N-S i zon
10
D863
986
kn9543
kn8765
1074
ED43
2
EK92
kn92
K1072
D10
D43
EK5
kn5
EK876

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N105957
S105957
Ö28484
V28484
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 4 S= E 130 14/0
Margaretha Olsson - Ove Olsson Kristina Johnson - Ulla Fischer 4 Ö-2 E 100 10/4
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3D Ö-1 K 100 10/4
Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt Greger Jonsson - Anna Axtenius 4 Ö-2 E 100 10/4
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Louise Grandinsson - Christina Leander 3 Ö-1 E 50 5/9
Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 V-1 E 50 5/9
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Göran Ekelund - Ulf Pernvi 2 Ö= E -110 2/12
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 3 Ö= E -140 0/14

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Syd giv
Ö-V i zon
KD10972
ED43
kn
52

Kkn98
D109643
963
Ekn43
10
EK7
KD1087
865
7652
852
Ekn4

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N32674
S32674
Ö911658
V911658
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist 2 N-1 E -50 12/2
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Greger Jonsson - Anna Axtenius 3 N-1 10 -50 12/2
Louise Grandinsson - Christina Leander Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt 2 N-1 E -50 12/2
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 N-2 E -100 8/6
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Margaretha Olsson - Ove Olsson 3 Ö+1 7 -130 5/9
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 V= E -130 5/9
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Kristina Johnson - Ulla Fischer 2NT Ö+3 8 -210 2/12
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Göran Ekelund - Ulf Pernvi 4D N-3 E -500 0/14

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Väst giv
alla i zon
K64
D9
Kkn
KD9843
52
Ekn875
8762
75
E10973
K
ED3
Ekn106
Dkn8
106432
10954
2

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N44355
S43344
Ö89988
V89988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Greger Jonsson - Anna Axtenius 1 Ö-1 2 100 13/1
Louise Grandinsson - Christina Leander Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt 2NT Ö-1 4 100 13/1
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist 2 Ö+1 2 -140 8/6
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 1 Ö+2 2 -140 8/6
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Göran Ekelund - Ulf Pernvi 3 Ö= 2 -140 8/6
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Kristina Johnson - Ulla Fischer 1NT Ö+4 2 -210 4/10
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Margaretha Olsson - Ove Olsson 2 N-3 K -300 1/13
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 N-3 K -300 1/13

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Nord giv
N-S i zon
K732
D6
K732
1093
kn864
Ekn1097
9
K86
D1095
K542
105
kn54
E
83
EDkn864
ED72

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N910568
S910568
Ö32774
V32774
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 S+2 8 150 12/2
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 4 S+1 9 150 12/2
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Margaretha Olsson - Ove Olsson 3 S+2 4 150 12/2
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 S+1 E 130 8/6
Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist Göran Ekelund - Ulf Pernvi 3 V-1 K 50 6/8
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Greger Jonsson - Anna Axtenius 4 S-1 9 -100 4/10
Kristina Johnson - Ulla Fischer Louise Grandinsson - Christina Leander 2 V+1 3 -140 2/12
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt 5 S-2 E -200 0/14

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn63
K952
6
8742
K1095
kn7
D852
Kkn3
74
ED1083
K7
ED65
E82
64
Ekn10943
109

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N35354
S35354
Ö1081079
V1071078
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt 3NT V-2 6 200 14/0
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V-1 6 100 11/3
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Margaretha Olsson - Ove Olsson 3NT V-1 6 100 11/3
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 S-3 7 -150 8/6
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 3 Ö+1 E -170 6/8
Kristina Johnson - Ulla Fischer Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT V= 6 -600 4/10
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Greger Jonsson - Anna Axtenius 3NT V+1 6 -630 1/13
Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist Göran Ekelund - Ulf Pernvi 3NT V+1 Kn -630 1/13

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Syd giv
alla i zon
E52
9642
kn1053
75
Dkn943
3
K42
kn842
6
KDkn7
E9876
963
K1087
E1085
D
EKD10

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N76888
S86888
Ö57445
V57445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Olsson - Ove Olsson Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist 1 V-2 7 200 14/0
Greger Jonsson - Anna Axtenius Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 S= K 140 11/3
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Louise Grandinsson - Christina Leander 3 S= 2 140 11/3
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 2NT S= 3 120 8/6
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Göran Ekelund - Ulf Pernvi 2 S= D 110 6/8
Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt Emma Flodqvist - Tommy Lööf 2NT V-1 2 100 4/10
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Kristina Johnson - Ulla Fischer 4 S-1 D -100 2/12
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 N-2 6 -200 0/14

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Väst giv
ingen i zon
104
K105
832
EK973
K52
E832
E106
kn64
EDkn63
D9764
KD5
987
kn
kn974
D10852

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N75114
S75114
Ö6812128
V6812128
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Göran Ekelund - Ulf Pernvi 6 Ö-1 E 50 14/0
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 2 Ö+4 Kn -230 12/2
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Kristina Johnson - Ulla Fischer 4 V+1 K -450 9/5
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 V+1 E -450 9/5
Margaretha Olsson - Ove Olsson Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist 4 V+2 E -480 3/11
Greger Jonsson - Anna Axtenius Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 V+2 E -480 3/11
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Louise Grandinsson - Christina Leander 4 V+2 10 -480 3/11
Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt Emma Flodqvist - Tommy Lööf 4 V+2 E -480 3/11

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Nord giv
Ö-V i zon
D82
98653
862
108
kn1074
ED102
Dkn107
2
EK963
kn4
K9
EDkn9
5
K7
E543
K76543

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N41311
S41311
Ö912101212
V911101211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Ulf Pernvi Greger Jonsson - Anna Axtenius 4 Ö+1 3 -650 10/4
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Margaretha Olsson - Ove Olsson 4 Ö+1 6 -650 10/4
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Kristina Johnson - Ulla Fischer 4 Ö+1 E -650 10/4
Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö+1 7 -650 10/4
Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 4 Ö+1 E -650 10/4
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT V+2 6 -660 4/10
Louise Grandinsson - Christina Leander Emma Flodqvist - Tommy Lööf 4 Ö+2 5 -680 1/13
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 4 Ö+2 E -680 1/13

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Öst giv
alla i zon
E5
kn65
EK10
EK732
109
EKD82
Dkn432
10
Dkn8732
107
5
kn954
K64
943
9876
D86

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N98668
S98668
Ö45665
V45665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Margaretha Olsson - Ove Olsson 4D V-2 E 500 14/0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 3 V-2 E 200 11/3
Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 3 V-2 E 200 11/3
Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 N= 10 110 8/6
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 S-1 E -100 4/10
Göran Ekelund - Ulf Pernvi Greger Jonsson - Anna Axtenius 3 N-1 5 -100 4/10
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Kristina Johnson - Ulla Fischer 2 N-1 5 -100 4/10
Louise Grandinsson - Christina Leander Emma Flodqvist - Tommy Lööf 3 S-4 2 -400 0/14

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Syd giv
ingen i zon
1082
E7
K94
KD983
54
kn852
Ekn6532
4
Dkn96
963
108
E652
EK73
KD104
D7
kn107

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N1179910
S1179911
Ö26432
V26432
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Ulf Pernvi Emma Flodqvist - Tommy Lööf 3NT S+2 3 460 12/2
Margaretha Olsson - Ove Olsson Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT S+2 6 460 12/2
Kristina Johnson - Ulla Fischer Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist 3NT S+2 2 460 12/2
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 3NT S+1 3 430 7/7
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT S+1 2 430 7/7
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt 3NT S= 5 400 4/10
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Greger Jonsson - Anna Axtenius 2NT N+2 D 180 2/12
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT S-1 5 -50 0/14

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Väst giv
N-S i zon
KD62
K1043
E106
94
E107
9875
KD54
E5
943
E6
872
108763
kn85
Dkn2
kn93
KDkn2

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N77988
S77988
Ö65444
V65444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Ulf Pernvi Emma Flodqvist - Tommy Lööf 2 N+2 2 170 14/0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 1 V-3 K 150 10/4
Kristina Johnson - Ulla Fischer Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist 1 V-3 9 150 10/4
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 1 V-3 K 150 10/4
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1 N+1 8 110 6/8
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt 1 V-2 K 100 4/10
Margaretha Olsson - Ove Olsson Louise Grandinsson - Christina Leander 1 V-1 K 50 2/12
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Greger Jonsson - Anna Axtenius 2 S-2 9 -200 0/14

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Nord giv
alla i zon
Ekn432
K43
KD754
D1065
1096
kn32
962
K7
Ekn85
E6
K8743
98
D72
1098
EDkn105

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N89788
S89788
Ö54654
V54655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Olsson - Ove Olsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT S= 9 600 14/0
Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist Greger Jonsson - Anna Axtenius 2 Ö-2 E 200 12/2
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 2NT S+1 9 150 10/4
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 N= E 110 6/8
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 N= 2 110 6/8
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Louise Grandinsson - Christina Leander 2 N+1 7 110 6/8
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt 2 Ö-1 9 100 2/12
Göran Ekelund - Ulf Pernvi Kristina Johnson - Ulla Fischer 2 N-2 2 -200 0/14

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Öst giv
ingen i zon
D854
kn108
D976
98
EKkn7
KD72
kn104
E6
1062
643
8532
1072
93
E95
EK
KDkn543

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N87778
S97879
Ö45564
V45564
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Louise Grandinsson - Christina Leander 3D S+2 Kn 670 14/0
Margaretha Olsson - Ove Olsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö-6 K 300 12/2
Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist Greger Jonsson - Anna Axtenius 2 V-4 9 200 10/4
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1NT V-3 8 150 8/6
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 S+2 E 130 6/8
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 3 S= E 110 3/11
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt 2 S+1 E 110 3/11
Göran Ekelund - Ulf Pernvi Kristina Johnson - Ulla Fischer 2 V-2 Kn 100 0/14

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Syd giv
N-S i zon
Kkn4
D6
872
EK752
ED65
E9
Dkn1093
D6
10982
K532
K65
108
73
kn10874
E4
kn943

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N95856
S95856
Ö48485
V48486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Olsson - Ove Olsson Greger Jonsson - Anna Axtenius 3 N+1 10 130 13/1
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 2 N+2 5 130 13/1
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 V-2 E 100 10/4
Göran Ekelund - Ulf Pernvi Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1NT Ö-1 4 50 5/9
Kristina Johnson - Ulla Fischer Emma Flodqvist - Tommy Lööf 3 V-1 E 50 5/9
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 V-1 E 50 5/9
Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist Louise Grandinsson - Christina Leander 3 V-1 E 50 5/9
Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 1NT V= E -90 0/14

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Väst giv
Ö-V i zon
8
K1065
K1075
K962
10632
kn2
E94
kn1054
K97
ED93
82
D873
EDkn54
874
Dkn63
E

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N69888
S69878
Ö74555
V73455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Olsson - Ove Olsson Greger Jonsson - Anna Axtenius 2 S+1 Kn 110 10/4
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 2 S+1 Kn 110 10/4
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 S+1 2 110 10/4
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 S+1 Kn 110 10/4
Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist Louise Grandinsson - Christina Leander 3 S= Kn 110 10/4
Kristina Johnson - Ulla Fischer Emma Flodqvist - Tommy Lööf 1NT N= 7 90 3/11
Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 N= 2 90 3/11
Göran Ekelund - Ulf Pernvi Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT N-2 3 -100 0/14

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Nord giv
ingen i zon
983
E6
K10972
kn65
KDkn10
10742
64
D32
E542
KDkn
D5
E987
76
9853
Ekn83
K104

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N48546
S48546
Ö85896
V85896
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Louise Grandinsson - Christina Leander 4 Ö-2 9 100 13/1
Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 Ö-2 E 100 13/1
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Margaretha Olsson - Ove Olsson 4 Ö-1 3 50 10/4
Kristina Johnson - Ulla Fischer Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 Ö= 3 -140 6/8
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Emma Flodqvist - Tommy Lööf 2 Ö+1 9 -140 6/8
Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt Göran Ekelund - Ulf Pernvi 2 Ö+1 4 -140 6/8
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2NT Ö+1 3 -150 2/12
Greger Jonsson - Anna Axtenius Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö= 3 -420 0/14

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Öst giv
N-S i zon
kn2
D
K765
Dkn9872
7643
1073
103
E543
E10985
E842
92
K10
KD
Kkn965
EDkn84
6

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N9101056
S9101056
Ö43384
V43384
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 S+1 6 150 14/0
Greger Jonsson - Anna Axtenius Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 S+2 E 130 9/5
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Emma Flodqvist - Tommy Lööf 4 S= 4 130 9/5
Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt Göran Ekelund - Ulf Pernvi 4 S= 7 130 9/5
Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 S+1 7 130 9/5
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Margaretha Olsson - Ove Olsson 2 S= 7 90 4/10
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Louise Grandinsson - Christina Leander 2 Ö= 6 -110 1/13
Kristina Johnson - Ulla Fischer Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 Ö= 6 -110 1/13

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn
D10843
108
9764
96
EK52
EKD9
Kkn2
D752
kn9
32
ED1085
E10843
76
kn7654
3

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N25452
S25452
Ö1178810
V1188810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Grandinsson - Christina Leander Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 3NT Ö= 8 -600 14/0
Margaretha Olsson - Ove Olsson Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt 3NT V+1 9 -630 12/2
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist 3NT V+2 6 -660 8/6
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Göran Ekelund - Ulf Pernvi 3NT V+2 4 -660 8/6
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT V+2 3 -660 8/6
Kristina Johnson - Ulla Fischer Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT V+4 3 -720 2/12
Greger Jonsson - Anna Axtenius Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3NT V+4 4 -720 2/12
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 3NT V+4 3 -720 2/12

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Väst giv
alla i zon
KD97
74
653
Ekn72
842
K6
Dkn72
K1095
kn5
ED102
EK1084
43
E1063
kn9853
9
D86

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N74695
S74695
Ö59647
V59647
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristina Johnson - Ulla Fischer Bengt Rylander - Terezia Lagerman 5 Ö-2 E 200 14/0
Greger Jonsson - Anna Axtenius Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 1NT V= K -90 12/2
Margaretha Olsson - Ove Olsson Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt 3 Ö= 8 -110 7/7
Louise Grandinsson - Christina Leander Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 3 Ö= 6 -110 7/7
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist 2 Ö+1 3 -110 7/7
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Göran Ekelund - Ulf Pernvi 2 Ö+1 8 -110 7/7
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 Ö+2 3 -130 2/12
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 4 S-2 D -200 0/14

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Nord giv
N-S i zon
ED42
K4
K104
Kkn108
10985
kn102
98763
6
kn7
D63
D5
D97542
K63
E9875
Ekn2
E3

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N1011121212
S1011121212
Ö22111
V22111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristina Johnson - Ulla Fischer Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 5NT N= 4 660 12/2
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 3NT N+2 7 660 12/2
Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 5NT N= 7 660 12/2
Louise Grandinsson - Christina Leander Göran Ekelund - Ulf Pernvi 3NT N+1 4 630 8/6
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Margaretha Olsson - Ove Olsson 6NT N-1 5 -100 5/9
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt 6 N-1 7 -100 5/9
Greger Jonsson - Anna Axtenius Emma Flodqvist - Tommy Lööf 6NT N-2 4 -200 1/13
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 6NT N-2 5 -200 1/13

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Öst giv
Ö-V i zon
KDkn863
K109
1043
K
E5
D6
kn96
E107432
97
kn43
EKD852
kn8
1042
E8752
7
D965

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N53994
S53994
Ö89438
V89438
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Margaretha Olsson - Ove Olsson 3 N+1 E 170 12/2
Louise Grandinsson - Christina Leander Göran Ekelund - Ulf Pernvi 2 N+2 E 170 12/2
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel 2 N+2 E 170 12/2
Kristina Johnson - Ulla Fischer Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 N= E 140 8/6
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 5 Ö-1 10 100 5/9
Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö-1 4 100 5/9
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt 4D N-1 E -100 2/12
Greger Jonsson - Anna Axtenius Emma Flodqvist - Tommy Lööf 3 Ö= 5 -110 0/14

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Syd giv
alla i zon
1052
D6
E106
E9543
K96
kn109
Kkn43
K86
kn7
EK743
D75
D102
ED843
852
982
kn7

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N53364
S53364
Ö791079
V791079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt Kristina Johnson - Ulla Fischer 3NT Ö-2 4 200 14/0
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 V+2 2 -130 12/2
Greger Jonsson - Anna Axtenius Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1 Ö+2 Kn -140 10/4
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Margaretha Olsson - Ove Olsson 2NT V+1 4 -150 8/6
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 Ö+2 Kn -170 6/8
Göran Ekelund - Ulf Pernvi Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 2NT Ö+2 3 -180 4/10
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist 2 S-2 Kn -200 2/12
Louise Grandinsson - Christina Leander Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT Ö+1 8 -630 0/14

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.24

Väst giv
ingen i zon
Dkn96
92
732
Dkn62
1074
KDkn74
KDkn6
3
EK32
E863
94
EK4
85
105
E1085
109875

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N52132
S52132
Ö811121011
V811121011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Ulf Pernvi Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 4 V+2 D -480 8/6
Greger Jonsson - Anna Axtenius Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 V+2 D -480 8/6
Louise Grandinsson - Christina Leander Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 V+2 8 -480 8/6
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Margaretha Olsson - Ove Olsson 4 V+2 9 -480 8/6
Emma Flodqvist - Tommy Lööf Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 V+2 9 -480 8/6
Fredrik Bonde - Hans Henrik Ramel Gerda Sevonius - Åke Kjellkvist 5 V+1 D -480 8/6
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 5 V+1 D -480 8/6
Alicia Carlsson - Anna-Greta Fristedt Kristina Johnson - Ulla Fischer 6 V= D -980 0/14