Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » 18.30 Partävling scratch 2013-10-30 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

18.30 Partävling scratch 2013-10-30

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Nord giv
ingen i zon
1094
Kkn2
EK96
1043
82
9743
D3
EDkn95
kn763
ED85
kn102
72
EKD5
106
8754
K86

Optimalt kontrakt: 2D N-1 -100
 NT
N57476
S57476
Ö85867
V85867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torsten Eriksson - Alf Pihl Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 1NT N+1 5 120 36.0/0.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Kaj Nissén - Judith Nissén 2 N+1 6 110 34.0/2.0
Tommy Lööf - Claudia Sjöberg Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 2 N= 2 90 29.0/7.0
Torgny Olsson - Ulf Lindström Ulla Wästberg - Hans Wästberg 2 N= 7 90 29.0/7.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Agneta Johansson - Terezia Lagerman 1NT N= 5 90 29.0/7.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Hans Antolin - Jan-Åke Roos 1NT N= 3 90 29.0/7.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Christer Ekberg - Ove Jönsson Pass   24.0/12.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 N-1 E -50 14.0/22.0
Thore Lindström - Lennart Lindahl Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 N-1 7 -50 14.0/22.0
Pekka Idman - Göran Nyqvist Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT N-1 3 -50 14.0/22.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Nancy Thern - Mona Andersson 1NT N-1 3 -50 14.0/22.0
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 N-1 7 -50 14.0/22.0
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Monica Gilhorn - Mona Berge 3 S-1 E -50 14.0/22.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 3NT S-1 Kn -50 14.0/22.0
Jan Schneider - Ester Schneider Sonja Christensson - Ulla Öberg 2NT N-1 3 -50 14.0/22.0
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S-1 5 -50 14.0/22.0
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Willy Landgren - Bibi Jönsson 2NT S-2 9 -100 2.0/34.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Junot Delcomyn - Mats Andersson 2 N-2 7 -100 2.0/34.0
Inger Öhman - Rolf Öhman Rutger Persson - Claes Nilsson 3 S-2 9 -100 2.0/34.0
Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg     - -/15.6

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Öst giv
N-S i zon
5432
E5
95
Dkn1053
D7
D96
Ekn3
EK964
EKkn98
K7
KD1074
2
106
kn108432
862
87

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N30400
S30400
Ö91291212
V91291212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thore Lindström - Lennart Lindahl Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 Ö+1 10 -420 34.0/2.0
Pekka Idman - Göran Nyqvist Björn Nilsén - Irene Nilsén 5 Ö+1 10 -420 34.0/2.0
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5 Ö+1 Kn -420 34.0/2.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Nancy Thern - Mona Andersson 3NT V+2 D -460 30.0/6.0
Torgny Olsson - Ulf Lindström Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3NT V+3 E -490 22.0/14.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT V+3 D -490 22.0/14.0
Torsten Eriksson - Alf Pihl Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT V+3 D -490 22.0/14.0
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT Ö+3 2 -490 22.0/14.0
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Monica Gilhorn - Mona Berge 3NT V+3 E -490 22.0/14.0
Jan Schneider - Ester Schneider Sonja Christensson - Ulla Öberg 3NT V+3 D -490 22.0/14.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Christer Ekberg - Ove Jönsson 3NT V+3 Kn -490 22.0/14.0
Inger Öhman - Rolf Öhman Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT V+4 D -520 14.0/22.0
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Willy Landgren - Bibi Jönsson 6 V= 4 -980 12.0/24.0
Tommy Lööf - Claudia Sjöberg Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 6NT V= D -990 5.0/31.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Junot Delcomyn - Mats Andersson 6NT V= D -990 5.0/31.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Kaj Nissén - Judith Nissén 6NT V= E -990 5.0/31.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 6NT V= E -990 5.0/31.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Agneta Johansson - Terezia Lagerman 6NT V= E -990 5.0/31.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Hans Antolin - Jan-Åke Roos 6NT V= E -990 5.0/31.0
Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg     - -/15.6

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn652
K543
E10
E2
E109
9
KD854
Kkn106
D84
kn72
kn9732
D3
73
ED1086
6
98754

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N841198
S841198
Ö49235
V49235
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torgny Olsson - Ulf Lindström Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving 4 S+1 9 450 35.9/0.1
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 S= E 420 28.6/7.4
Thore Lindström - Lennart Lindahl Nancy Thern - Mona Andersson 4 S= K 420 28.6/7.4
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 N= 7 420 28.6/7.4
Jan Schneider - Ester Schneider Thomas Ålander - Christina Kronlund 4 N= 2 420 28.6/7.4
Kaj Nissén - Judith Nissén Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N= 7 420 28.6/7.4
Anitha Lindgren - Marian Krook Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 4 N= 2 420 28.6/7.4
Willy Landgren - Bibi Jönsson Torsten Eriksson - Alf Pihl 3 S+2 E 200 19.1/16.9
Christer Ekberg - Ove Jönsson Sonja Christensson - Ulla Öberg 3 S+2 K 200 19.1/16.9
Monica Gilhorn - Mona Berge Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3 N+2 Kn 200 19.1/16.9
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Tommy Lööf - Claudia Sjöberg 3 N+1 2 170 13.8/22.2
Anders Olsson - Sten Ahlgren Inger Öhman - Rolf Öhman 3 S+1 E 170 13.8/22.2
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Britt Lindberg - Yvonne Tolf 3 S= 5 140 9.6/26.4
Agneta Johansson - Terezia Lagerman Rutger Persson - Claes Nilsson 3 S= K 140 9.6/26.4
Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 5 V-1 6 100 6.4/29.6
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Pekka Idman - Göran Nyqvist 4 N-2 3 -100 4.3/31.7
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Junot Delcomyn - Mats Andersson 3 V+1 6 -130 2.2/33.8
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4D V= E -710 0.1/35.9
Göran Ekelund - Lotti Hellsten     - -/14.9
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Björn Nilsén - Irene Nilsén     A+ 21.6/14.4

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Väst giv
alla i zon
874
D65
D982
E54
K653
E84
kn1063
109
D109
K10
75
K87632
Ekn2
kn9732
EK4
Dkn

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N57867
S57867
Ö86575
V86575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2NT N+2 7 180 34.9/1.1
Christer Ekberg - Ove Jönsson Sonja Christensson - Ulla Öberg 1NT S+3 Kn 180 34.9/1.1
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 1NT S+2 4 150 29.6/6.4
Thore Lindström - Lennart Lindahl Nancy Thern - Mona Andersson 1NT S+2 4 150 29.6/6.4
Kaj Nissén - Judith Nissén Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT S+1 4 150 29.6/6.4
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Tommy Lööf - Claudia Sjöberg 1NT S+1 Kn 120 25.4/10.6
Anitha Lindgren - Marian Krook Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 2 S= 3 110 23.3/12.7
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Britt Lindberg - Yvonne Tolf 1NT N= 6 90 21.2/14.8
Torgny Olsson - Ulf Lindström Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving 3 S-1 3 -100 15.9/20.1
Willy Landgren - Bibi Jönsson Torsten Eriksson - Alf Pihl 3 S-1 3 -100 15.9/20.1
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3 S-1 10 -100 15.9/20.1
Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3NT S-1 Kn -100 15.9/20.1
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Pekka Idman - Göran Nyqvist 1NT S-2 3 -200 7.4/28.6
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Junot Delcomyn - Mats Andersson 4 S-2 E -200 7.4/28.6
Agneta Johansson - Terezia Lagerman Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT S-2 3 -200 7.4/28.6
Monica Gilhorn - Mona Berge Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 S-2 10 -200 7.4/28.6
Anders Olsson - Sten Ahlgren Inger Öhman - Rolf Öhman 4 S-3 10 -300 1.1/34.9
Jan Schneider - Ester Schneider Thomas Ålander - Christina Kronlund 3NT S-3 3 -300 1.1/34.9
Göran Ekelund - Lotti Hellsten     - -/14.9
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Björn Nilsén - Irene Nilsén     A+ 21.6/14.4

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Nord giv
N-S i zon
E1085
E874
62
kn42
K6432
9
KD987
65
97
K632
543
KD109
Dkn
Dkn105
Ekn10
E873

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N86978
S86978
Ö56465
V56465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Nancy Thern - Mona Andersson 5D Ö-4 E 800 36.0/0.0
Christer Ekberg - Ove Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S= 7 620 34.0/2.0
Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg Agneta Johansson - Terezia Lagerman 3 S+1 K 170 31.0/5.0
Inger Öhman - Rolf Öhman Jan Schneider - Ester Schneider 3 S+1 K 170 31.0/5.0
Torgny Olsson - Ulf Lindström Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 2NT S+1 7 150 27.0/9.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3 V-3 2 150 27.0/9.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 S= 6 140 22.0/14.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Torsten Eriksson - Alf Pihl 3 S= D 140 22.0/14.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Anitha Lindgren - Marian Krook 2 S+1 K 140 22.0/14.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V-2 Kn 100 17.0/19.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4 V-2 4 100 17.0/19.0
Tommy Lööf - Claudia Sjöberg Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 S-1 K -100 10.0/26.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 4 S-1 9 -100 10.0/26.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 S-1 K -100 10.0/26.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 3NT N-1 9 -100 10.0/26.0
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3 S-1 K -100 10.0/26.0
Thore Lindström - Lennart Lindahl Junot Delcomyn - Mats Andersson 4D N-1 9 -200 2.0/34.0
Pekka Idman - Göran Nyqvist Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 S-2 K -200 2.0/34.0
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Britt Lindberg - Yvonne Tolf 3NT S-2 7 -200 2.0/34.0
Kaj Nissén - Judith Nissén     - -/12.4

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Öst giv
Ö-V i zon
10832
E102
E3
D753
E5
7643
109652
108
kn976
kn85
Kkn74
92
KD4
KD9
D8
EKkn64

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N1178911
S117899
Ö26542
V26542
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Nancy Thern - Mona Andersson 3NT S+2 10 460 35.0/1.0
Inger Öhman - Rolf Öhman Jan Schneider - Ester Schneider 3NT S+2 10 460 35.0/1.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3NT S+1 10 430 30.0/6.0
Thore Lindström - Lennart Lindahl Junot Delcomyn - Mats Andersson 3NT S+1 5 430 30.0/6.0
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Britt Lindberg - Yvonne Tolf 3NT S+1 10 430 30.0/6.0
Christer Ekberg - Ove Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5 N+1 7 420 26.0/10.0
Torgny Olsson - Ulf Lindström Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 3NT S= 2 400 17.0/19.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Torsten Eriksson - Alf Pihl 3NT S= 2 400 17.0/19.0
Pekka Idman - Göran Nyqvist Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT S= 5 400 17.0/19.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT S= 10 400 17.0/19.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT S= 10 400 17.0/19.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 3NT S= 6 400 17.0/19.0
Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg Agneta Johansson - Terezia Lagerman 3NT S= 10 400 17.0/19.0
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3NT S= 10 400 17.0/19.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 N-1 7 -50 4.0/32.0
Tommy Lööf - Claudia Sjöberg Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 6 S-1 E -50 4.0/32.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 N-1 4 -50 4.0/32.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 5 S-1 6 -50 4.0/32.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Hans Antolin - Jan-Åke Roos 6NT S-1 E -50 4.0/32.0
Kaj Nissén - Judith Nissén     - -/12.4

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Syd giv
alla i zon
D105
64
Kkn105
D1054
EK8742
972
ED2
6
kn63
Dkn53
93
E973
9
EK108
8764
Kkn82

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N99756
S99756
Ö44686
V44586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Ove Jönsson Inger Öhman - Rolf Öhman 4 V-1 5 100 36.0/0.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N-1 3 -100 34.0/2.0
Torsten Eriksson - Alf Pihl MajLis Tengblad - Inger Malmroos 2 V= 6 -110 31.0/5.0
Agneta Johansson - Terezia Lagerman Göran Ekelund - Lotti Hellsten 2 V= 6 -110 31.0/5.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving 2 V+1 6 -140 22.0/14.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 V= 6 -140 22.0/14.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 V+1 6 -140 22.0/14.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 V+1 6 -140 22.0/14.0
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Kaj Nissén - Judith Nissén 2 V+1 4 -140 22.0/14.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Thomas Ålander - Christina Kronlund 2 V+1 6 -140 22.0/14.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 2 V+1 6 -140 22.0/14.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Pekka Idman - Göran Nyqvist 2 V+2 5 -170 9.0/27.0
Nancy Thern - Mona Andersson Torgny Olsson - Ulf Lindström 3 V+1 K -170 9.0/27.0
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 3 V+1 10 -170 9.0/27.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Junot Delcomyn - Mats Andersson 2 V+2 5 -170 9.0/27.0
Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg Monica Gilhorn - Mona Berge 2 V+2 6 -170 9.0/27.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 V+2 4 -170 9.0/27.0
Thore Lindström - Lennart Lindahl Tommy Lööf - Claudia Sjöberg 4 S-2 E -200 2.0/34.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan Schneider - Ester Schneider 4 V= 6 -620 0.0/36.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos     - 19.6/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Väst giv
ingen i zon
765
KD1043
97
1084
10842
62
kn8543
75
EKkn3
Ekn7
K106
Dkn3
D9
985
ED2
EK962

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N95856
S85856
Ö58586
V48485
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg Monica Gilhorn - Mona Berge 2NT Ö-4 E 200 36.0/0.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving 2NT Ö-3 E 150 33.0/3.0
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Kaj Nissén - Judith Nissén 3 Ö-3 E 150 33.0/3.0
Christer Ekberg - Ove Jönsson Inger Öhman - Rolf Öhman 3 S+1 6 130 30.0/6.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Thomas Ålander - Christina Kronlund 2 N= E 110 28.0/8.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Junot Delcomyn - Mats Andersson 1 Ö-2 9 100 26.0/10.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan Schneider - Ester Schneider 2 S= 6 90 24.0/12.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT Ö-1 K 50 19.0/17.0
Torsten Eriksson - Alf Pihl MajLis Tengblad - Inger Malmroos 2NT Ö-1 2 50 19.0/17.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 2 Ö-1 E 50 19.0/17.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT Ö-1 E 50 19.0/17.0
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 2 S-1 2 -50 11.0/25.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 1NT S-1 2 -50 11.0/25.0
Thore Lindström - Lennart Lindahl Tommy Lööf - Claudia Sjöberg 3 N-1 E -50 11.0/25.0
Agneta Johansson - Terezia Lagerman Göran Ekelund - Lotti Hellsten 2 N-1 D -50 11.0/25.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 S-2 5 -100 6.0/30.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V= K -110 4.0/32.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Pekka Idman - Göran Nyqvist 2NT Ö= 2 -120 2.0/34.0
Nancy Thern - Mona Andersson Torgny Olsson - Ulf Lindström 4 Ö= E -420 0.0/36.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos     - 19.6/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Nord giv
Ö-V i zon
K5
E7
10874
D9765
107
105432
KDkn95
E
8
Dkn6
E63
Kkn10832
EDkn96432
K98
2
4

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N444116
S444116
Ö89923
V89923
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Tommy Lööf - Claudia Sjöberg 4D S+1 E 690 36.0/0.0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Britt Lindberg - Yvonne Tolf 4 S+1 E 450 29.0/7.0
Torgny Olsson - Ulf Lindström Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 S+1 E 450 29.0/7.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S+1 E 450 29.0/7.0
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 S+1 E 450 29.0/7.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Christer Ekberg - Ove Jönsson 4 S+1 E 450 29.0/7.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Jan Schneider - Ester Schneider 5 S= E 450 29.0/7.0
Torsten Eriksson - Alf Pihl Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 S= E 420 17.0/19.0
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 S= E 420 17.0/19.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 4 S= E 420 17.0/19.0
Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S= K 420 17.0/19.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Thomas Ålander - Christina Kronlund 4 S= E 420 17.0/19.0
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Monica Gilhorn - Mona Berge 4 S= E 420 17.0/19.0
Kaj Nissén - Judith Nissén Agneta Johansson - Terezia Lagerman 5 V-3 K 300 10.0/26.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 S+2 E 200 8.0/28.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S+1 E 170 6.0/30.0
Nancy Thern - Mona Andersson Pekka Idman - Göran Nyqvist 5 S-1 E -50 2.0/34.0
Thore Lindström - Lennart Lindahl Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 S-1 K -50 2.0/34.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Inger Öhman - Rolf Öhman 5 S-1 E -50 2.0/34.0
Anitha Lindgren - Marian Krook     - -/17.3

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Öst giv
alla i zon
E63
kn62
kn8653
54
Dkn875
108
ED94
107
K
954
K72
EDkn963
10942
EKD73
10
K82

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N45867
S45867
Ö87576
V87576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 Ö-3 E 300 35.0/1.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 V-3 5 300 35.0/1.0
Torgny Olsson - Ulf Lindström Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 3 Ö-2 E 200 32.0/4.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Jan Schneider - Ester Schneider 2 S+2 10 170 30.0/6.0
Nancy Thern - Mona Andersson Pekka Idman - Göran Nyqvist 3 S= 7 140 25.0/11.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 2 S+1 10 140 25.0/11.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Christer Ekberg - Ove Jönsson 2 S+1 10 140 25.0/11.0
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Monica Gilhorn - Mona Berge 3 S= D 140 25.0/11.0
Thore Lindström - Lennart Lindahl Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 Ö-1 10 100 16.0/20.0
Torsten Eriksson - Alf Pihl Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 Ö-1 10 100 16.0/20.0
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 Ö-1 E 100 16.0/20.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Thomas Ålander - Christina Kronlund 1 V-1 Kn 100 16.0/20.0
Kaj Nissén - Judith Nissén Agneta Johansson - Terezia Lagerman 4 Ö-1 E 100 16.0/20.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 Ö= E -90 9.0/27.0
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 Ö= 10 -90 9.0/27.0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Britt Lindberg - Yvonne Tolf 3 S-1 10 -100 6.0/30.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Tommy Lööf - Claudia Sjöberg 3 Ö= E -110 3.0/33.0
Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 Ö+1 10 -110 3.0/33.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Inger Öhman - Rolf Öhman 3D S-1 10 -200 0.0/36.0
Anitha Lindgren - Marian Krook     - -/17.3

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Syd giv
ingen i zon
83
E109852
54
EK8
E106
K6
92
976542
KD75
kn4
K63
Dkn103
kn942
D73
EDkn1087

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N591079
S591079
Ö74364
V73264
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torsten Eriksson - Alf Pihl Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N+2 D 480 33.0/3.0
Pekka Idman - Göran Nyqvist Junot Delcomyn - Mats Andersson 4 N+2 D 480 33.0/3.0
Inger Öhman - Rolf Öhman Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 4 N+2 D 480 33.0/3.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 4 N+2 D 480 33.0/3.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Göran Ekelund - Lotti Hellsten 4 N= D 420 27.0/9.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N= D 420 27.0/9.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg MajLis Tengblad - Inger Malmroos 2 N+3 D 200 24.0/12.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Nancy Thern - Mona Andersson 3 N+1 K 170 19.0/17.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 N+1 D 170 19.0/17.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Agneta Johansson - Terezia Lagerman 2 N+2 D 170 19.0/17.0
Kaj Nissén - Judith Nissén Monica Gilhorn - Mona Berge 2 N+2 D 170 19.0/17.0
Jan Schneider - Ester Schneider Hans Antolin - Jan-Åke Roos 5 V-3 4 150 14.0/22.0
Tommy Lööf - Claudia Sjöberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 S+1 2 110 11.0/25.0
Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S= 4 110 11.0/25.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving 2 S= 2 90 8.0/28.0
Thore Lindström - Lennart Lindahl Torgny Olsson - Ulf Lindström 4 N-1 D -50 3.0/33.0
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 S-1 6 -50 3.0/33.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Britt Lindberg - Yvonne Tolf 4 N-1 D -50 3.0/33.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Christer Ekberg - Ove Jönsson 4 N-1 K -50 3.0/33.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson     - 17.2/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Väst giv
N-S i zon
E
D
Kkn10872
E7643
D98
EK73
D43
kn109
Kkn6543
852
E5
82
1072
kn10964
96
KD5

Optimalt kontrakt: 5D V-3 500
 NT
N1111756
S1111756
Ö22683
V22683
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Wästberg - Hans Wästberg MajLis Tengblad - Inger Malmroos 4 Ö-3 9 150 34.0/2.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Göran Ekelund - Lotti Hellsten 4 Ö-3 6 150 34.0/2.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N+2 E 150 34.0/2.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Nancy Thern - Mona Andersson 3 N+1 K 130 29.0/7.0
Jan Schneider - Ester Schneider Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4 N= 8 130 29.0/7.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving 3 Ö-2 9 100 21.0/15.0
Thore Lindström - Lennart Lindahl Torgny Olsson - Ulf Lindström 3 Ö-2 6 100 21.0/15.0
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö-2 6 100 21.0/15.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Christer Ekberg - Ove Jönsson 3 V-2 E 100 21.0/15.0
Kaj Nissén - Judith Nissén Monica Gilhorn - Mona Berge 4 Ö-2 K 100 21.0/15.0
Inger Öhman - Rolf Öhman Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 4 Ö-2 Kn 100 21.0/15.0
Tommy Lööf - Claudia Sjöberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 V-1 9 50 13.0/23.0
Pekka Idman - Göran Nyqvist Junot Delcomyn - Mats Andersson 3 Ö-1 6 50 13.0/23.0
Torsten Eriksson - Alf Pihl Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 Ö= 9 -110 7.0/29.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Agneta Johansson - Terezia Lagerman 2 Ö= 9 -110 7.0/29.0
Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö= 6 -110 7.0/29.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 2 Ö= 9 -110 7.0/29.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 Ö+1 6 -140 2.0/34.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Britt Lindberg - Yvonne Tolf 2NT V+1 Kn -150 0.0/36.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson     - 17.2/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Nord giv
alla i zon
932
kn6
986
E10986
7
ED983
Dkn1042
kn3
KDkn105
K72
K7
K72
E864
1054
E53
D54

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N63333
S63333
Ö7101097
V7101097
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Junot Delcomyn - Mats Andersson 5 V-1 E 100 35.0/1.0
Inger Öhman - Rolf Öhman Thomas Ålander - Christina Kronlund 3 Ö-1 4 100 35.0/1.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 2NT Ö+2 4 -180 31.0/5.0
Kaj Nissén - Judith Nissén Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT Ö+2 6 -180 31.0/5.0
Torsten Eriksson - Alf Pihl Nancy Thern - Mona Andersson 3NT Ö= 4 -600 28.0/8.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V= 9 -620 21.0/15.0
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Thore Lindström - Lennart Lindahl 4 V= 9 -620 21.0/15.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving 4 V= E -620 21.0/15.0
Christer Ekberg - Ove Jönsson Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 4 V= E -620 21.0/15.0
Agneta Johansson - Terezia Lagerman Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V= 9 -620 21.0/15.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4 V= 9 -620 21.0/15.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Monica Gilhorn - Mona Berge 3NT Ö+1 3 -630 11.0/25.0
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT Ö+1 4 -630 11.0/25.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Göran Ekelund - Lotti Hellsten 3NT Ö+1 6 -630 11.0/25.0
Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg Jan Schneider - Ester Schneider 3NT Ö+1 4 -630 11.0/25.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö+1 4 -650 5.0/31.0
Pekka Idman - Göran Nyqvist Tommy Lööf - Claudia Sjöberg 4 Ö+1 5 -650 5.0/31.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Torgny Olsson - Ulf Lindström 3NT Ö+2 3 -660 1.0/35.0
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT Ö+2 3 -660 1.0/35.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg     - 19.0/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Öst giv
ingen i zon
D10
E105
Ekn964
D74
kn743
K8
72
Ekn1082
62
Dkn974
1085
965
EK985
632
KD3
K3

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N71281211
S71281211
Ö51511
V51511
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Thore Lindström - Lennart Lindahl 3NTD S+2 2 750 36.0/0.0
Christer Ekberg - Ove Jönsson Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 3NT S+3 10 490 31.0/5.0
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT S+3 2 490 31.0/5.0
Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg Jan Schneider - Ester Schneider 3NT S+3 8 490 31.0/5.0
Inger Öhman - Rolf Öhman Thomas Ålander - Christina Kronlund 3NT S+3 2 490 31.0/5.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Göran Ekelund - Lotti Hellsten 3NT N+2 D 460 26.0/10.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 S+1 Kn 450 23.0/13.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4 S+1 7 450 23.0/13.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT N+1 D 430 16.0/20.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving 3NT N+1 7 430 16.0/20.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT N+1 D 430 16.0/20.0
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT N+1 D 430 16.0/20.0
Agneta Johansson - Terezia Lagerman Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT S+1 Kn 430 16.0/20.0
Torsten Eriksson - Alf Pihl Nancy Thern - Mona Andersson 3NT N= 4 400 8.0/28.0
Pekka Idman - Göran Nyqvist Tommy Lööf - Claudia Sjöberg 3NT N= 3 400 8.0/28.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Monica Gilhorn - Mona Berge 3NT S= 10 400 8.0/28.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Torgny Olsson - Ulf Lindström 3 S+1 E 170 4.0/32.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Junot Delcomyn - Mats Andersson 2 N+2 9 130 2.0/34.0
Kaj Nissén - Judith Nissén Rutger Persson - Claes Nilsson 6NT N-2 D -100 0.0/36.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg     - 19.0/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Syd giv
N-S i zon
76
K82
kn764
ED93
kn93
D10
EKD108
1065
EK1082
E9
92
K874
D54
kn76543
53
kn2

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N43633
S43633
Ö997109
V997109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thore Lindström - Lennart Lindahl Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT Ö-4 3 200 36.0/0.0
Torgny Olsson - Ulf Lindström Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT V-2 E 100 34.0/2.0
Nancy Thern - Mona Andersson Tommy Lööf - Claudia Sjöberg 4 Ö-1 Kn 50 26.0/10.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Britt Lindberg - Yvonne Tolf 4 Ö-1 3 50 26.0/10.0
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 4 Ö-1 2 50 26.0/10.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Anitha Lindgren - Marian Krook 4 Ö-1 6 50 26.0/10.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 4 Ö-1 6 50 26.0/10.0
Inger Öhman - Rolf Öhman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö-1 4 50 26.0/10.0
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Jan Schneider - Ester Schneider 4 Ö-1 5 50 26.0/10.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Thomas Ålander - Christina Kronlund 2 Ö+1 5 -140 17.0/19.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Agneta Johansson - Terezia Lagerman 2 Ö+1 7 -140 17.0/19.0
Torsten Eriksson - Alf Pihl Junot Delcomyn - Mats Andersson 1NT V+3 7 -180 14.0/22.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 1NT V+4 3 -210 12.0/24.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3NT Ö= 3 -400 10.0/26.0
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö= 4 -420 7.0/29.0
Kaj Nissén - Judith Nissén Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö= 4 -420 7.0/29.0
Pekka Idman - Göran Nyqvist Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT V+1 6 -430 3.0/33.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3NT V+1 4 -430 3.0/33.0
Christer Ekberg - Ove Jönsson Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg 3NT V+2 3 -460 0.0/36.0
Rutger Persson - Claes Nilsson     - -/20.5

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Väst giv
Ö-V i zon
D3
K82
EDkn54
D105
E9752
E654

kn942
Kkn86
D
K98632
K7
104
kn10973
107
E863

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N56746
S56746
Ö77697
V77697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pekka Idman - Göran Nyqvist Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 N= E 140 36.0/0.0
Inger Öhman - Rolf Öhman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT N+1 6 120 34.0/2.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V-1 K 100 32.0/4.0
Christer Ekberg - Ove Jönsson Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg 1NT N-1 8 -50 30.0/6.0
Torgny Olsson - Ulf Lindström Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 N-2 D -100 26.0/10.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Thomas Ålander - Christina Kronlund 1NT N-2 2 -100 26.0/10.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 2 N-2 D -100 26.0/10.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 3 V= K -140 21.0/15.0
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Jan Schneider - Ester Schneider 3 V= 2 -140 21.0/15.0
Nancy Thern - Mona Andersson Tommy Lööf - Claudia Sjöberg 3NT N-3 6 -150 17.0/19.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Britt Lindberg - Yvonne Tolf 1NT S-3 5 -150 17.0/19.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3 V+1 E -170 9.0/27.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 2 V+2 2 -170 9.0/27.0
Thore Lindström - Lennart Lindahl Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 V+1 2 -170 9.0/27.0
Torsten Eriksson - Alf Pihl Junot Delcomyn - Mats Andersson 1 V+3 5 -170 9.0/27.0
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3 Ö+1 7 -170 9.0/27.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Agneta Johansson - Terezia Lagerman 3 V+1 2 -170 9.0/27.0
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 V+3 2 -200 2.0/34.0
Kaj Nissén - Judith Nissén Anders Olsson - Sten Ahlgren 1D N-2 8 -300 0.0/36.0
Rutger Persson - Claes Nilsson     - -/20.5

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Nord giv
ingen i zon
KD1086
kn
kn104
EKkn5
E932
E43
K962
94
4
D108652
E75
D72
kn75
K97
D83
10863

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N66485
S66485
Ö57956
V57956
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Mats Andersson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 S+1 8 140 33.0/3.0
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 1 N+2 8 140 33.0/3.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Thomas Ålander - Christina Kronlund 2 N+1 5 140 33.0/3.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Rutger Persson - Claes Nilsson 1 N+2 4 140 33.0/3.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 N= 2 110 27.0/9.0
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Rolf Bergström - Christer Löfgren 1 N+1 4 110 27.0/9.0
Torsten Eriksson - Alf Pihl Tommy Lööf - Claudia Sjöberg 4 Ö-1 Kn 50 22.0/14.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 Ö-1 5 50 22.0/14.0
Agneta Johansson - Terezia Lagerman Sonja Christensson - Ulla Öberg 3 Ö-1 Kn 50 22.0/14.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Nancy Thern - Mona Andersson 3 N-1 D -50 14.0/22.0
Pekka Idman - Göran Nyqvist Torgny Olsson - Ulf Lindström 1NT S-1 2 -50 14.0/22.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N-1 8 -50 14.0/22.0
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N-1 5 -50 14.0/22.0
Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg Hans Antolin - Jan-Åke Roos 2 N-1 E -50 14.0/22.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3D N-1 8 -100 8.0/28.0
Kaj Nissén - Judith Nissén Jan Schneider - Ester Schneider 3 Ö= 5 -140 5.0/31.0
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Christer Ekberg - Ove Jönsson 3 Ö= 5 -140 5.0/31.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Thore Lindström - Lennart Lindahl 4D N-2 5 -300 2.0/34.0
Britt Lindberg - Yvonne Tolf MajLis Tengblad - Inger Malmroos 4 Ö= Kn -420 0.0/36.0
Inger Öhman - Rolf Öhman     - 24.2/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Öst giv
N-S i zon
E943
875
E952
95
kn2
D432
64
76432
KD75
EK106
K
EDkn8
1086
kn9
Dkn10873
K10

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N38367
S38367
Ö1051075
V1051075
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Mats Andersson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT Ö-3 D 150 35.0/1.0
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT Ö-3 D 150 35.0/1.0
Britt Lindberg - Yvonne Tolf MajLis Tengblad - Inger Malmroos 4 Ö-1 7 50 30.0/6.0
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 Ö-1 3 50 30.0/6.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT Ö-1 D 50 30.0/6.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Nancy Thern - Mona Andersson 2NT Ö= D -120 26.0/10.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 Ö+2 D -130 21.0/15.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Björn Nilsén - Irene Nilsén 1 Ö+3 D -130 21.0/15.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 1 Ö+3 D -130 21.0/15.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Thomas Ålander - Christina Kronlund 4 Ö= D -130 21.0/15.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Thore Lindström - Lennart Lindahl 1 Ö+4 10 -200 15.0/21.0
Torsten Eriksson - Alf Pihl Tommy Lööf - Claudia Sjöberg 1 Ö+4 3 -200 15.0/21.0
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö= 10 -420 8.0/28.0
Pekka Idman - Göran Nyqvist Torgny Olsson - Ulf Lindström 4 Ö= D -420 8.0/28.0
Kaj Nissén - Judith Nissén Jan Schneider - Ester Schneider 4 Ö= D -420 8.0/28.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö= D -420 8.0/28.0
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Christer Ekberg - Ove Jönsson 4 Ö= D -420 8.0/28.0
Agneta Johansson - Terezia Lagerman Sonja Christensson - Ulla Öberg 4 Ö+1 D -450 2.0/34.0
Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4 Ö+2 D -480 0.0/36.0
Inger Öhman - Rolf Öhman     - 24.2/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn106
kn984
73
kn97
973
K6
kn10862
D54
D854
D10752
K
E106
K2
E3
ED954
K832

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N87778
S87778
Ö55665
V55665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Torsten Eriksson - Alf Pihl 3NT N= 2 400 35.0/1.0
Inger Öhman - Rolf Öhman Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3NT N= 4 400 35.0/1.0
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Nancy Thern - Mona Andersson 3 Ö-3 3 300 32.0/4.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Monica Gilhorn - Mona Berge 2 Ö-1 3 100 30.0/6.0
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 S= 2 90 27.0/9.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT S= Kn 90 27.0/9.0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3NT N-1 8 -50 18.0/18.0
Tommy Lööf - Claudia Sjöberg Torgny Olsson - Ulf Lindström 3NT N-1 5 -50 18.0/18.0
Pekka Idman - Göran Nyqvist Britt Lindberg - Yvonne Tolf 3NT N-1 4 -50 18.0/18.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3 S-1 6 -50 18.0/18.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg 2NT S-1 3 -50 18.0/18.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 2 S-1 Kn -50 18.0/18.0
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3NT N-1 5 -50 18.0/18.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 S-2 K -100 8.0/28.0
Agneta Johansson - Terezia Lagerman Jan Schneider - Ester Schneider 3 S-2 9 -100 8.0/28.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 S-2 6 -100 8.0/28.0
Kaj Nissén - Judith Nissén Christer Ekberg - Ove Jönsson 2 Ö= 4 -110 4.0/32.0
Thore Lindström - Lennart Lindahl Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT S-3 6 -150 2.0/34.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT S-4 6 -200 0.0/36.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund     - 16.7/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Väst giv
alla i zon
7
EKkn109
10
K107542
K98652
72
EDkn85
Dkn4
D85
K64
9863
E103
643
9732
EDkn

Optimalt kontrakt: 5D V-1 200
 NT
N113938
S1131038
Ö292104
V292104
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Torsten Eriksson - Alf Pihl 4 N+1 D 650 36.0/0.0
Pekka Idman - Göran Nyqvist Britt Lindberg - Yvonne Tolf 4 N= 9 620 32.0/4.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N= 3 620 32.0/4.0
Inger Öhman - Rolf Öhman Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 4 S= E 620 32.0/4.0
Tommy Lööf - Claudia Sjöberg Torgny Olsson - Ulf Lindström 5 N= 6 600 25.0/11.0
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 N= D 600 25.0/11.0
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Nancy Thern - Mona Andersson 5 N= 2 600 25.0/11.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Monica Gilhorn - Mona Berge 5 N= D 600 25.0/11.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3 N+2 4 200 19.0/17.0
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Hans Antolin - Jan-Åke Roos 5D V-1 E 200 19.0/17.0
Agneta Johansson - Terezia Lagerman Jan Schneider - Ester Schneider 5 V-1 E 100 16.0/20.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 N-1 D -100 14.0/22.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 V+1 E -170 8.0/28.0
Thore Lindström - Lennart Lindahl Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 V+2 E -170 8.0/28.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 V+1 E -170 8.0/28.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg 2 V+2 E -170 8.0/28.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 2 V+2 E -170 8.0/28.0
Kaj Nissén - Judith Nissén Christer Ekberg - Ove Jönsson 4 V= E -620 2.0/34.0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4D V= E -790 0.0/36.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund     - 16.7/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Nord giv
N-S i zon
kn

kn865
KDkn108654
8
K1098752
E92
72
E10952
EDkn
1074
E9
KD7643
643
KD3
3

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -200
 NT
N106353
S106353
Ö3610710
V3610710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Willy Landgren - Bibi Jönsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 5D N= E 750 36.0/0.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 Ö-2 3 100 33.0/3.0
Inger Öhman - Rolf Öhman Agneta Johansson - Terezia Lagerman 3 Ö-2 3 100 33.0/3.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Kaj Nissén - Judith Nissén 5 V-1 K 50 30.0/6.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Britt Lindberg - Yvonne Tolf 5D N-1 E -200 23.0/13.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 5D N-1 E -200 23.0/13.0
Torsten Eriksson - Alf Pihl Torgny Olsson - Ulf Lindström 5D N-1 E -200 23.0/13.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 5D N-1 E -200 23.0/13.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Christer Ekberg - Ove Jönsson 5D N-1 E -200 23.0/13.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan Schneider - Ester Schneider 5D N-1 E -200 23.0/13.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 S-4 E -400 16.0/20.0
Nancy Thern - Mona Andersson Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 4 V= K -420 8.0/28.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Thore Lindström - Lennart Lindahl 4 V= K -420 8.0/28.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Tommy Lööf - Claudia Sjöberg 4 V= Kn -420 8.0/28.0
Pekka Idman - Göran Nyqvist Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 Ö= D -420 8.0/28.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Sonja Christensson - Ulla Öberg 4 V= K -420 8.0/28.0
Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg Thomas Ålander - Christina Kronlund 4 V= K -420 8.0/28.0
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 4 V= K -420 8.0/28.0
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Junot Delcomyn - Mats Andersson 5 V= K -450 0.0/36.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson     - 21.2/-

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Öst giv
Ö-V i zon
105
Ekn8
Ekn753
1053
742
D4
K42
EKDkn9
Kkn96
K7632
86
64
ED83
1095
D109
872

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N69668
S69668
Ö64665
V64665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Tommy Lööf - Claudia Sjöberg 3 Ö-2 D 200 33.0/3.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Sonja Christensson - Ulla Öberg 2 V-2 10 200 33.0/3.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 V-2 10 200 33.0/3.0
Inger Öhman - Rolf Öhman Agneta Johansson - Terezia Lagerman 2NT V-2 5 200 33.0/3.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 N+1 4 110 26.0/10.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Thore Lindström - Lennart Lindahl 3 N= 6 110 26.0/10.0
Pekka Idman - Göran Nyqvist Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 N= 6 110 26.0/10.0
Nancy Thern - Mona Andersson Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 2 V-1 E 100 17.0/19.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Britt Lindberg - Yvonne Tolf 2NT V-1 7 100 17.0/19.0
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Junot Delcomyn - Mats Andersson 2 V-1 3 100 17.0/19.0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Kaj Nissén - Judith Nissén 2 V-1 10 100 17.0/19.0
Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg Thomas Ålander - Christina Kronlund 2 V-1 10 100 17.0/19.0
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 1NT V-1 3 100 17.0/19.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 V= 10 -90 7.0/29.0
Torsten Eriksson - Alf Pihl Torgny Olsson - Ulf Lindström 1NT Ö= 3 -90 7.0/29.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 1NT V= 7 -90 7.0/29.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 1NT V= 3 -90 7.0/29.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Christer Ekberg - Ove Jönsson 3 V= E -110 1.0/35.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan Schneider - Ester Schneider 2 Ö= D -110 1.0/35.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson     - 21.2/-

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Syd giv
alla i zon
K43
K732
E10984
kn
kn10
kn10985
KD3
D83
72
64
kn76
K97642
ED9865
ED
52
E105

Optimalt kontrakt: 6 S= 1430
 NT
N71181211
S71181211
Ö62402
V62402
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Gilhorn - Mona Berge Inger Öhman - Rolf Öhman 6 S= K 1430 36.0/0.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 N+2 Kn 680 22.0/14.0
Torgny Olsson - Ulf Lindström Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 S+2 Kn 680 22.0/14.0
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Torsten Eriksson - Alf Pihl 5 S+1 3 680 22.0/14.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Pekka Idman - Göran Nyqvist 4 S+2 10 680 22.0/14.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Nancy Thern - Mona Andersson 4 S+2 K 680 22.0/14.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Thore Lindström - Lennart Lindahl 4 S+2 8 680 22.0/14.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S+2 Kn 680 22.0/14.0
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Tommy Lööf - Claudia Sjöberg 4 S+2 K 680 22.0/14.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg 4 S+2 8 680 22.0/14.0
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 S+2 K 680 22.0/14.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4 S+2 Kn 680 22.0/14.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S+2 Kn 680 22.0/14.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Christer Ekberg - Ove Jönsson 4 S+2 K 680 22.0/14.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand MajLis Tengblad - Inger Malmroos 4 S+1 Kn 650 7.0/29.0
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Thomas Ålander - Christina Kronlund 4 S+1 Kn 650 7.0/29.0
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Junot Delcomyn - Mats Andersson 2 S+4 9 230 4.0/32.0
Jan Schneider - Ester Schneider Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 6 S-1 K -100 2.0/34.0
Kaj Nissén - Judith Nissén Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 4D S-2 K -500 0.0/36.0
Agneta Johansson - Terezia Lagerman     - -/15.9

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.10.30

Väst giv
ingen i zon
K
EK954
E43
K1092
109
D1082
Kkn85
kn64
D632
63
10976
D83
Ekn8754
kn7
D2
E75

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N11810119
S119101111
Ö24211
V24322
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torgny Olsson - Ulf Lindström Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 S+1 5 450 35.0/1.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Thore Lindström - Lennart Lindahl 4 S+1 5 450 35.0/1.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Inger Öhman - Rolf Öhman 4 S= 10 420 32.0/4.0
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Junot Delcomyn - Mats Andersson 3NT N= 6 400 29.0/7.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lisbeth Ringdahl - Barbro Söderberg 3NT N= 7 400 29.0/7.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Nancy Thern - Mona Andersson 3 N+2 10 200 26.0/10.0
Sonja Christensson - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2NT N= 10 120 24.0/12.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3NT N-1 7 -50 17.0/19.0
Britta-Lena Rundcrantz - Inga Derving Tommy Lööf - Claudia Sjöberg 5 N-1 10 -50 17.0/19.0
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT N-1 10 -50 17.0/19.0
Jan Schneider - Ester Schneider Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT N-1 9 -50 17.0/19.0
Kaj Nissén - Judith Nissén Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 3NT N-1 2 -50 17.0/19.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Christer Ekberg - Ove Jönsson 4 N-1 7 -50 17.0/19.0
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Torsten Eriksson - Alf Pihl 3NT N-2 10 -100 5.0/31.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Pekka Idman - Göran Nyqvist 3NT N-2 6 -100 5.0/31.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3NT N-2 7 -100 5.0/31.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Rolf Bergström - Christer Löfgren 6NT S-2 2 -100 5.0/31.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3NT N-2 10 -100 5.0/31.0
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Thomas Ålander - Christina Kronlund 3NT N-2 6 -100 5.0/31.0
Agneta Johansson - Terezia Lagerman     - -/15.9