Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » 30/9 14.00 scratch 2013-09-30 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

30/9 14.00 scratch 2013-09-30

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Nord giv
ingen i zon
3
765
Ekn109863
D5
875
EKkn8
K54
kn74
EKD92
102
D72
1083
kn1064
D943

EK962

Optimalt kontrakt: 1NT Ö= -90
 NT
N67646
S67646
Ö65477
V65477
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Lennart Lindahl Birgit Hartman - Elsa Olsson 4D Ö-2 E 300 28/0
Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 Ö-2 E 100 23/5
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg 3 Ö-2 E 100 23/5
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Schneider Ester - Gunvor Dieden 4 Ö-2 K 100 23/5
Gunilla Wallin - Christina Leander Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 Ö-2 E 100 23/5
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Monica Gilhorn - Anita Martinsson 4 Ö-1 E 50 18/10
Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson 3 N-1 E -50 14/14
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 3 N-1 E -50 14/14
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Hans Ryning - Gösta Wiik 3 N-1 E -50 14/14
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3 N-2 E -100 6/22
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén 3 N-2 2 -100 6/22
Gunilla Jerndell - Karin Sjögren Gunlis Åberg - Wiviann Hassel 3 N-2 E -100 6/22
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Birgitta Engman - Inger Claesson 3NT S-2 K -100 6/22
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 3 N-2 E -100 6/22
Göran Öhrn - Stig Persson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 2 Ö= E -110 0/28

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Öst giv
N-S i zon
EDkn104
72
Kkn865
E
K3
kn9
E3
K1076542
92
EKD8
D1094
kn83
8765
106543
72
D9

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N26682
S26682
Ö106646
V117758
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson 3NT Ö-5 8 250 28/0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3NT Ö-3 8 150 26/2
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Schneider Ester - Gunvor Dieden 2 S+1 Kn 140 24/4
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 2 N= E 110 22/6
Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT V-1 10 50 17/11
Gunilla Jerndell - Karin Sjögren Gunlis Åberg - Wiviann Hassel 5 V-1 E 50 17/11
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Birgitta Engman - Inger Claesson 4 V-1 E 50 17/11
Gunilla Wallin - Christina Leander Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 5 Ö-1 6 50 17/11
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén 3 N-1 E -100 11/17
Rutger Persson - Lennart Lindahl Birgit Hartman - Elsa Olsson 3 N-1 3 -100 11/17
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3 Ö+1 5 -130 7/21
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 4 V= E -130 7/21
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Hans Ryning - Gösta Wiik 4 V+1 8 -150 4/24
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg 5 V= E -400 2/26
Göran Öhrn - Stig Persson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4D N-3 E -800 0/28

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Syd giv
Ö-V i zon
65
ED94
1084
K952
D92
75
EK3
ED843
kn103
Kkn10632
D5
kn6
EK874
8
kn9762
107

Optimalt kontrakt: 2D S-1 -100
 NT
N58476
S58475
Ö74867
V74867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg 4 Ö-5 K 500 28/0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö-3 E 300 26/2
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson Gunilla Jerndell - Karin Sjögren 3 Ö-2 E 200 23/5
Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 2 V-2 4 200 23/5
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2NT N+1 6 150 20/8
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3 Ö-1 K 100 14/14
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Birgitta Engman - Inger Claesson 2NT V-1 4 100 14/14
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 Ö-1 E 100 14/14
Gunilla Wallin - Christina Leander Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar 2 Ö-1 K 100 14/14
Göran Öhrn - Stig Persson Hans Ryning - Gösta Wiik 4 V-1 6 100 14/14
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Birgit Hartman - Elsa Olsson 2NT V= 7 -120 8/20
Schneider Ester - Gunvor Dieden Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo 3 Ö= E -140 5/23
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén 3 V= 2 -140 5/23
Rutger Persson - Lennart Lindahl Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT N-3 6 -150 2/26
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4D S-3 E -500 0/28

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Väst giv
alla i zon
KD973
kn43
95
K103
Ekn642
E9872
D6
7
105
5
EK108
EDkn954
8
KD106
kn7432
862

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N23433
S23433
Ö119999
V119999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3NT Ö-2 3 200 26/2
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg 3NT Ö-2 K 200 26/2
Gunilla Wallin - Christina Leander Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar 3NT Ö-2 K 200 26/2
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson Gunilla Jerndell - Karin Sjögren 3NT V-1 9 100 20/8
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Birgitta Engman - Inger Claesson 2 Ö-1 8 100 20/8
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT V-1 9 100 20/8
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 Ö+1 8 -110 15/13
Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 2 Ö+1 8 -110 15/13
Göran Öhrn - Stig Persson Hans Ryning - Gösta Wiik 3 Ö+2 8 -150 12/16
Rutger Persson - Lennart Lindahl Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö+1 2 -630 8/20
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö+1 3 -630 8/20
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Birgit Hartman - Elsa Olsson 3NT V+1 9 -630 8/20
Schneider Ester - Gunvor Dieden Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo 3NT Ö+2 3 -660 3/25
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT V+2 3 -660 3/25
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén 3NT Ö+3 3 -690 0/28

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Nord giv
N-S i zon
D43
3
Kkn53
E8532
EK865
KD7
986
kn10
kn
E954
E107
KD974
10972
kn10862
D42
6

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N35453
S35453
Ö98989
V98989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 5D Ö-2 Kn 300 28/0
Gunilla Wallin - Christina Leander Schneider Ester - Gunvor Dieden 4 Ö-4 6 200 26/2
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Birgitta Engman - Inger Claesson 2 V-2 3 100 24/4
Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö-1 Kn 50 18/10
Rutger Persson - Lennart Lindahl Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 V-1 6 50 18/10
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén 3NT V-1 3 50 18/10
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 Ö-1 6 50 18/10
Göran Öhrn - Stig Persson Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 Ö-1 6 50 18/10
Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson Hans Ryning - Gösta Wiik 2 V= 5 -110 12/16
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar 2NT V= 3 -120 10/18
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3NT Ö= 2 -400 6/22
Gunilla Jerndell - Karin Sjögren Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 3NT V= 6 -400 6/22
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3NT V= 3 -400 6/22
Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 V= 3 -420 2/26
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 3NT Ö+2 2 -460 0/28

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Öst giv
Ö-V i zon
kn1053
983
104
K952
E
K
KDkn863
E8763
972
ED765
E9
kn104
KD864
kn1042
752
D

Optimalt kontrakt: 6D S-6 -1400
 NT
N21161
S21161
Ö111212711
V111212711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar 5 V-1 Kn 100 28/0
Göran Öhrn - Stig Persson Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 S-2 K -100 26/2
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Birgitta Engman - Inger Claesson 4 V= 2 -130 22/6
Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson Hans Ryning - Gösta Wiik 2 V+2 Kn -130 22/6
Gunilla Wallin - Christina Leander Schneider Ester - Gunvor Dieden 4 V= 5 -130 22/6
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 V+2 3 -150 17/11
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V+3 2 -150 17/11
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén 3 V+3 9 -170 13/15
Gunilla Jerndell - Karin Sjögren Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 3 V+3 3 -170 13/15
Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 5 V= Kn -600 9/19
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 5 V= 5 -600 9/19
Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 5 V+1 Kn -620 5/23
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Monica Gilhorn - Anita Martinsson 5 V+1 5 -620 5/23
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 3NT Ö+2 K -660 2/26
Rutger Persson - Lennart Lindahl Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4D S-4 K -800 0/28

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Syd giv
alla i zon
KD64
E94
K963
K2
E32
K10
D10
ED10953
kn75
kn83
E74
kn874
1098
D7652
kn852
6

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N48875
S48875
Ö95557
V95568
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 5D V-2 K 500 28/0
Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson 5 V-2 K 200 26/2
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar 3 N-1 2 -100 24/4
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 V= E -110 17/11
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3 V= E -110 17/11
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 3 V= E -110 17/11
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Birgitta Engman - Inger Claesson 3 V= 4 -110 17/11
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo 3 V= K -110 17/11
Hans Ryning - Gösta Wiik Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 V= E -110 17/11
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Birgit Hartman - Elsa Olsson 3 V+1 K -130 10/18
Rutger Persson - Lennart Lindahl Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 S-2 D -200 7/21
Gunilla Wallin - Christina Leander Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 1NT N-2 Kn -200 7/21
Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg Schneider Ester - Gunvor Dieden 1NT N-3 4 -300 3/25
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 S-3 E -300 3/25
Göran Öhrn - Stig Persson Gunilla Jerndell - Karin Sjögren 3NT V= 9 -600 0/28

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Väst giv
ingen i zon
94
742
8432
D765
Dkn10872
Ekn3
E76
3
EK3
K106
K105
E1042
65
D985
Dkn9
Kkn98

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N42211
S42211
Ö910111212
V810111212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar 2NT Ö+4 5 -240 28/0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 4 V+1 5 -450 22/6
Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson 4 V+1 2 -450 22/6
Rutger Persson - Lennart Lindahl Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 V+1 5 -450 22/6
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Birgitta Engman - Inger Claesson 4 V+1 7 -450 22/6
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 V+1 6 -450 22/6
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Birgit Hartman - Elsa Olsson 3NT V+2 7 -460 16/12
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 V+2 7 -480 11/17
Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg Schneider Ester - Gunvor Dieden 4 V+2 5 -480 11/17
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 4 V+2 5 -480 11/17
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 4 V+2 5 -480 11/17
Göran Öhrn - Stig Persson Gunilla Jerndell - Karin Sjögren 4 V+3 7 -510 6/22
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo 6 V= 4 -980 4/24
Gunilla Wallin - Christina Leander Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 6NT Ö= 8 -990 2/26
Hans Ryning - Gösta Wiik Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 6 V+1 8 -1010 0/28

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Nord giv
Ö-V i zon
6
K
Ekn9762
K10943
K1073
ED9432
K4
5
Ekn5
kn105
85
kn8762
D9842
876
D103
ED

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 200
 NT
N811354
S811354
Ö421084
V421084
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 5 N= 10 400 28/0
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3 N+2 10 150 24/4
Birgit Hartman - Elsa Olsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N+2 Kn 150 24/4
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 N+1 Kn 150 24/4
Gunilla Wallin - Christina Leander Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén 3 N-1 5 -50 20/8
Göran Öhrn - Stig Persson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 V= 6 -110 18/10
Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 Ö= 6 -140 16/12
Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg Rutger Persson - Lennart Lindahl 3 V+1 6 -170 11/17
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 3 V+1 E -170 11/17
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3 V+1 6 -170 11/17
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 3 V+1 6 -170 11/17
Hans Ryning - Gösta Wiik Gunilla Jerndell - Karin Sjögren 4 V= 6 -620 4/24
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Schneider Ester - Gunvor Dieden 4 V= 6 -620 4/24
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 V= 6 -620 4/24
Birgitta Engman - Inger Claesson Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo 4 V+1 E -650 0/28

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Öst giv
alla i zon
63
KD1087
EK52
54
ED108

kn964
Kkn972
kn754
kn94
1083
D108
K92
E6532
D7
E63

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 500
 NT
N591049
S591059
Ö84383
V84383
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 4 S+2 E 680 27/1
Birgit Hartman - Elsa Olsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5 S+1 8 680 27/1
Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 S+1 E 650 18/10
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 S+1 2 650 18/10
Hans Ryning - Gösta Wiik Gunilla Jerndell - Karin Sjögren 4 S+1 7 650 18/10
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Schneider Ester - Gunvor Dieden 4 S+1 9 650 18/10
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 S+1 E 650 18/10
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 S+1 E 650 18/10
Göran Öhrn - Stig Persson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 S+1 E 650 18/10
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 S= 8 620 8/20
Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 S= 9 620 8/20
Birgitta Engman - Inger Claesson Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo 4 S= 9 620 8/20
Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg Rutger Persson - Lennart Lindahl 5 V-2 E 200 4/24
Gunilla Wallin - Christina Leander Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén 3 S+1 2 170 2/26
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 6 S-1 8 -100 0/28

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Syd giv
ingen i zon
E
96
E954
kn87652
Dkn742
ED42
kn108
4
983
10853
K7
ED103
K1065
Kkn7
D632
K9

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N78446
S78446
Ö65986
V65986
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 1NT N+1 3 120 28/0
Schneider Ester - Gunvor Dieden Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 1NT N= 3 90 24/4
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Hans Ryning - Gösta Wiik 1NT N= 9 90 24/4
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 2 S= 4 90 24/4
Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén Pass   20/8
Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 2NT S-1 2 -50 16/12
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson 2NT S-1 7 -50 16/12
Birgit Hartman - Elsa Olsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1 N-1 3 -50 16/12
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 2NT S-2 2 -100 10/18
Birgitta Engman - Inger Claesson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 S-2 4 -100 10/18
Göran Öhrn - Stig Persson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3 S-2 4 -100 10/18
Gunilla Jerndell - Karin Sjögren Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT S-3 2 -150 4/24
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo 2NT S-3 2 -150 4/24
Gunilla Wallin - Christina Leander Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT S-3 2 -150 4/24
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Rutger Persson - Lennart Lindahl 3 V+1 E -170 0/28

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Väst giv
N-S i zon
Kkn93
1063
K10
kn942
E6
Ekn9875
D8
KD7
542
K42
9543
E103
D1087
D
Ekn762
865

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N47383
S47383
Ö8510510
V8510510
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Rutger Persson - Lennart Lindahl 6NT Ö-2 E 100 28/0
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 2 V+1 K -140 26/2
Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén 3 V+1 10 -170 18/10
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Hans Ryning - Gösta Wiik 2 V+2 9 -170 18/10
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 1 V+3 3 -170 18/10
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson 2 V+2 9 -170 18/10
Birgit Hartman - Elsa Olsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 V+2 3 -170 18/10
Gunilla Jerndell - Karin Sjögren Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1 V+3 3 -170 18/10
Gunilla Wallin - Christina Leander Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 V+1 9 -170 18/10
Birgitta Engman - Inger Claesson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 V+3 10 -200 10/18
Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 V= 3 -420 4/24
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 4 V= 9 -420 4/24
Schneider Ester - Gunvor Dieden Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 V= 3 -420 4/24
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo 4 V= 9 -420 4/24
Göran Öhrn - Stig Persson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 4 V= 10 -420 4/24

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Nord giv
alla i zon
ED987
10
ED108
1083
Kkn102
Kkn62
K972
9
54
ED953
kn53
K42
63
874
64
EDkn765

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N128698
S128698
Ö15733
V15743
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 4 Ö-3 6 300 28/0
Hans Ryning - Gösta Wiik Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3 Ö-2 6 200 22/6
Gunilla Jerndell - Karin Sjögren Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3 Ö-2 6 200 22/6
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Rutger Persson - Lennart Lindahl 3 Ö-2 6 200 22/6
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén 3 Ö-2 6 200 22/6
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 3 Ö-2 6 200 22/6
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 S+1 2 150 16/12
Schneider Ester - Gunvor Dieden Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1 N+2 3 140 14/14
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 S+1 2 130 12/16
Gunilla Wallin - Christina Leander Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT S= 2 120 10/18
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Göran Öhrn - Stig Persson 1 N+1 4 110 8/20
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo 3 Ö-1 3 100 6/22
Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg 2 N-1 3 -100 4/24
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 Ö= 3 -110 2/26
Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson Birgitta Engman - Inger Claesson 2 N-2 4 -200 0/28

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Öst giv
ingen i zon
D65
EKD
10984
K43
1083
98653
3
D1082
9742
kn74
EK7
E95
EKkn
102
Dkn652
kn76

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N79679
S79679
Ö64654
V64654
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3NT N= 4 400 25/3
Schneider Ester - Gunvor Dieden Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT N= 2 400 25/3
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo 3NT N= 4 400 25/3
Hans Ryning - Gösta Wiik Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3NT N= 4 400 25/3
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Rutger Persson - Lennart Lindahl 3NT Ö-6 D 300 20/8
Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg 2NT S+1 3 150 17/11
Gunilla Jerndell - Karin Sjögren Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3 V-3 4 150 17/11
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén 3 S+1 2 130 13/15
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 S+1 2 130 13/15
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 2NT N= 4 120 10/18
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 2 S+1 10 110 8/20
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 1 Ö-1 D 50 6/22
Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson Birgitta Engman - Inger Claesson 5 S-1 9 -50 4/24
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Göran Öhrn - Stig Persson 4D S-1 8 -100 1/27
Gunilla Wallin - Christina Leander Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5D S-1 2 -100 1/27

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Syd giv
N-S i zon
ED2
10986
E7643
6
K107
43
KDkn92
1084
96543
Kkn7

EKkn53
kn8
ED52
1085
D972

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N68967
S68857
Ö75475
V75475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Göran Öhrn - Stig Persson 5D Ö-4 8 800 28/0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Birgitta Engman - Inger Claesson 2NT Ö-4 10 200 26/2
Rutger Persson - Lennart Lindahl Gunilla Jerndell - Karin Sjögren 1NT V-2 3 100 23/5
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 Ö-2 Kn 100 23/5
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 3 Ö-1 E 50 18/10
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg 3 Ö-1 D 50 18/10
Gunilla Wallin - Christina Leander Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 Ö-1 5 50 18/10
Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 2 Ö= 2 -90 12/16
Birgit Hartman - Elsa Olsson Hans Ryning - Gösta Wiik 2 Ö= E -90 12/16
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson 2 Ö= 5 -90 12/16
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 S-1 K -100 8/20
Schneider Ester - Gunvor Dieden Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 V= 5 -110 5/23
Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 Ö= 7 -110 5/23
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö+1 5 -140 2/26
Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 3 N-3 E -300 0/28

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Väst giv
Ö-V i zon
D108
K63
983
ED43
543
EDkn7
kn1064
106
K9762
8
D75
K985
Ekn
109542
EK2
kn72

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N87867
S86867
Ö56575
V56575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Göran Öhrn - Stig Persson 2NT N+2 8 180 28/0
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 S+1 10 140 25/3
Gunilla Wallin - Christina Leander Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 S+1 3 140 25/3
Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 2 N= 8 90 21/7
Birgit Hartman - Elsa Olsson Hans Ryning - Gösta Wiik 1NT N= 2 90 21/7
Schneider Ester - Gunvor Dieden Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 N-1 8 -50 15/13
Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 4 S-1 Kn -50 15/13
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 N-1 2 -50 15/13
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson 2NT S-1 6 -50 15/13
Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3NT S-2 10 -100 7/21
Rutger Persson - Lennart Lindahl Gunilla Jerndell - Karin Sjögren 3NT S-2 Kn -100 7/21
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Birgitta Engman - Inger Claesson 2NT N-2 2 -100 7/21
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 3 S-2 10 -100 7/21
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S-3 4 -150 1/27
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg 4 S-3 Kn -150 1/27

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Nord giv
ingen i zon
83
732
Dkn10
Dkn852
K762
KD10
K542
E9
Dkn95
984
8763
74
E104
Ekn65
E9
K1063

Optimalt kontrakt: 2NTD N-1 -100
 NT
N85857
S85857
Ö58585
V58585
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 1NT S+2 6 150 27/1
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Ulla Wästberg - Hans Wästberg 1NT S+2 2 150 27/1
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar 3 S+1 2 130 24/4
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2NT S= K 120 21/7
Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1NT S+1 2 120 21/7
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson 2 S= 4 110 18/10
Schneider Ester - Gunvor Dieden Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 2 Ö-2 2 100 14/14
Hans Ryning - Gösta Wiik Birgitta Engman - Inger Claesson 3 V-2 D 100 14/14
Göran Öhrn - Stig Persson Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo 3D Ö-1 3 100 14/14
Rutger Persson - Lennart Lindahl Gunilla Wallin - Christina Leander 1NT S= 6 90 10/18
Gunilla Jerndell - Karin Sjögren Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 V-1 2 50 6/22
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 Ö-1 6 50 6/22
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö-1 E 50 6/22
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg 1NT S-1 2 -50 2/26
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 1NT V+2 7 -150 0/28

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Öst giv
N-S i zon
K10654
8643
EK
E9
D8
Kkn72
Dkn972
83
Ekn73
E9
10653
1064
92
D105
84
KDkn752

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N84578
S84578
Ö59665
V59765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Schneider Ester - Gunvor Dieden Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3NT N+1 7 630 28/0
Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT N= 3 600 26/2
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 1NT S+2 D 150 24/4
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 N= 3 110 18/10
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson 2 N= 3 110 18/10
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg 2 S+1 7 110 18/10
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 N= E 110 18/10
Göran Öhrn - Stig Persson Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo 3 S= D 110 18/10
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar 2 N-1 E -100 8/20
Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 N-1 E -100 8/20
Rutger Persson - Lennart Lindahl Gunilla Wallin - Christina Leander 2 N-1 7 -100 8/20
Hans Ryning - Gösta Wiik Birgitta Engman - Inger Claesson 2 N-1 E -100 8/20
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2 N-1 5 -100 8/20
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3 N-2 6 -200 2/26
Gunilla Jerndell - Karin Sjögren Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 N-3 3 -300 0/28

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Syd giv
Ö-V i zon
K87
986
K43
EK102
63
kn1052
Dkn95
kn97
D109
KD73
E106
D86
Ekn542
E4
872
543

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N85588
S75588
Ö46844
V46844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar 1 N+2 D 140 28/0
Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 1NT N+1 7 120 25/3
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Hans Ryning - Gösta Wiik 1NT N+1 7 120 25/3
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson Gunilla Wallin - Christina Leander 2 N= D 110 19/9
Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén Schneider Ester - Gunvor Dieden 2 S= Kn 110 19/9
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo 1 S+1 Kn 110 19/9
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 S= Kn 110 19/9
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 2 Ö-1 3 100 13/15
Birgit Hartman - Elsa Olsson Birgitta Engman - Inger Claesson 3 Ö-1 5 100 13/15
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gunilla Jerndell - Karin Sjögren 1 S= D 80 10/18
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 1NT N-1 7 -50 6/22
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson 3 S-1 D -50 6/22
Göran Öhrn - Stig Persson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 S-1 D -50 6/22
Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg Monica Gilhorn - Anita Martinsson 1NT N-2 K -100 2/26
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Rutger Persson - Lennart Lindahl 2 V= E -110 0/28

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Väst giv
alla i zon
83
Dkn1083
K107
872
K94
5
D65432
Kkn5
Ekn1062
E7642
kn
E9
D75
K9
E98
D10643

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N63414
S63414
Ö798129
V798129
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Rutger Persson - Lennart Lindahl 4 Ö-1 E 100 27/1
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 Ö-1 E 100 27/1
Göran Öhrn - Stig Persson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 Ö+1 9 -140 24/4
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 2 Ö+2 4 -170 18/10
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson 3 Ö+1 4 -170 18/10
Birgit Hartman - Elsa Olsson Birgitta Engman - Inger Claesson 1 Ö+3 9 -170 18/10
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Hans Ryning - Gösta Wiik 2 Ö+2 6 -170 18/10
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar 2 Ö+2 D -170 18/10
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 2 Ö+3 9 -200 12/16
Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén Schneider Ester - Gunvor Dieden 2 N-3 Kn -300 10/18
Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 3 N-4 Kn -400 8/20
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson Gunilla Wallin - Christina Leander 4 Ö= 4 -620 4/24
Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg Monica Gilhorn - Anita Martinsson 4 Ö= 3 -620 4/24
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gunilla Jerndell - Karin Sjögren 4 Ö= E -620 4/24
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo 4 Ö+1 9 -650 0/28

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Nord giv
N-S i zon

75
Dkn9762
KD862
Ekn10952
102
5
E1054
K74
EKDkn94
K3
kn9
D863
863
E1084
73

Optimalt kontrakt: 7D N-3 -800
 NT
N510000
S610000
Ö43101212
V5311127
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 2 Ö= 7 -110 28/0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 3 Ö+1 4 -170 24/4
Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar 2 Ö+2 E -170 24/4
Birgit Hartman - Elsa Olsson Gunlis Åberg - Wiviann Hassel 3 Ö+1 E -170 24/4
Gunilla Wallin - Christina Leander Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg 3 Ö+2 E -200 20/8
Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 Ö= E -420 17/11
Göran Öhrn - Stig Persson Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson 4 Ö= 4 -420 17/11
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 Ö+1 E -450 9/19
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 4 Ö+1 4 -450 9/19
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Hans Ryning - Gösta Wiik 4 Ö+1 E -450 9/19
Gunilla Jerndell - Karin Sjögren Birgitta Engman - Inger Claesson 4 Ö+1 E -450 9/19
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 Ö+1 E -450 9/19
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Schneider Ester - Gunvor Dieden 4 Ö+1 7 -450 9/19
Rutger Persson - Lennart Lindahl Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson 4 Ö+2 E -480 1/27
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 V+2 D -480 1/27

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.09.30

Öst giv
Ö-V i zon
E
EK953
1096
E843
9764
10876
E
KD96
Dkn103
2
Kkn32
kn1072
K852
Dkn4
D8754
5

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N691068
S691068
Ö72275
V72275
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 4 N= D 420 24/4
Rutger Persson - Lennart Lindahl Ulla Öberg - Karl-Axel Olsson 4 N= D 420 24/4
Erwin Wilhelm - Karin Tjärnemo Birgitta Nilsson - Lisabeth Nermar 4 N= D 420 24/4
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 N= D 420 24/4
Gunilla Wallin - Christina Leander Helle Palmstierna - Claudia Sjöberg 4 N= Kn 420 24/4
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 3NT S= 6 400 18/10
Yngve Jarl - Gun Jensen-Carlén Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3 N+1 2 170 12/16
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 2 N+2 2 170 12/16
Birgit Hartman - Elsa Olsson Gunlis Åberg - Wiviann Hassel 2 N+2 2 170 12/16
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Schneider Ester - Gunvor Dieden 2 N+2 D 170 12/16
Göran Öhrn - Stig Persson Barbro Jönsson - Ing-Mari Nilsson 2 N+2 2 170 12/16
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 N= D 140 6/22
Gunilla Jerndell - Karin Sjögren Birgitta Engman - Inger Claesson 4 N-1 3 -50 4/24
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 N-2 3 -100 1/27
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Hans Ryning - Gösta Wiik 4 N-2 D -100 1/27