Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » torsdag 18.30 ej HCP 2013-08-01 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

torsdag 18.30 ej HCP 2013-08-01

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Nord giv
ingen i zon
87
109864
kn942
ED
KD92
2
D763
K642
kn106543
KD3
EK
105
E
Ekn75
1085
kn9873

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N77944
S77944
Ö65396
V65396
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg Ulf Schjånberg - Ellen Lundin 4 Ö-1 8 50 3/3
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö-1 10 50 3/3
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 Ö-1 9 50 3/3
Christina Leander - Tommy Lööf Mats Andersson - Robert Berg 4 Ö-1 8 50 3/3

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Öst giv
N-S i zon
103
D76
3
kn1098653
KD9864
K943
kn82
Ekn5
E
EK1095
EK42
72
kn10852
D764
D7

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -1510
 NT
N51301
S51301
Ö812101312
V812101312
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 5 V= Kn -400 6/0
Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg Ulf Schjånberg - Ellen Lundin 4 V+3 Kn -510 4/2
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 6 V= 3 -980 2/4
Christina Leander - Tommy Lööf Mats Andersson - Robert Berg 6 V+1 3 -1010 0/6

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Syd giv
Ö-V i zon
1092
ED9
K943
ED4
KD8
kn7652
1052
63
E643
108
E87
K872
kn75
K43
Dkn6
kn1095

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N77667
S77667
Ö55766
V55766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 2NT N= 7 120 6/0
Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg Ulf Schjånberg - Ellen Lundin 1NT N= 3 90 3/3
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 1NT N= 3 90 3/3
Christina Leander - Tommy Lööf Mats Andersson - Robert Berg 2NT S-1 3 -50 0/6

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Väst giv
alla i zon
532
Ekn108
kn84
E54
Ekn108
D4
76
KDkn106
K9
K97652
K109
83
D764
3
ED532
972

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N57555
S57555
Ö86777
V86777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 Ö-3 9 300 6/0
Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg Ulf Schjånberg - Ellen Lundin 2 S= K 90 4/2
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 1 V+1 4 -110 1/5
Christina Leander - Tommy Lööf Mats Andersson - Robert Berg 2 Ö= 3 -110 1/5

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Nord giv
N-S i zon
kn94
ED953
7
10653
865
1087
D10984
D4
ED32
Kkn2
Kkn53
82
K107
64
E62
EKkn97

Optimalt kontrakt: 5 N= 600
 NT
N116988
S116988
Ö26354
V26354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3NT S= 8 600 6/0
Ulf Schjånberg - Ellen Lundin Christina Leander - Tommy Lööf 4 Ö-3 6 150 3/3
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg 2 S+3 8 150 3/3
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Mats Andersson - Robert Berg 1NT S= 9 90 0/6

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Öst giv
Ö-V i zon
102
Ekn963
7432
54
K9543

Ekn108
ED108
Ekn76
D754
D6
Kkn9
D8
K1082
K95
7632

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -2210
 NT
N00500
S00500
Ö1298139
V1298138
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö+1 8 -170 6/0
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg 2 V+5 3 -260 4/2
Ulf Schjånberg - Ellen Lundin Christina Leander - Tommy Lööf 4 V+2 5 -680 2/4
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Mats Andersson - Robert Berg 4 V+3 5 -710 0/6

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Syd giv
alla i zon
D9
kn53
965
Dkn1042
E87643
EKD
kn10
E8
Kkn10
987642
E4
75
52
10
KD8732
K963

Optimalt kontrakt: 7NT V= -2220
 NT
N88000
S88000
Ö55131313
V55131313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Ellen Lundin Christina Leander - Tommy Lööf 3 V+2 9 -200 6/0
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg 3 V+4 5 -260 3/3
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3 V+4 9 -260 3/3
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Mats Andersson - Robert Berg 4 V+3 D -710 0/6

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Väst giv
ingen i zon
K82
EKkn4
97542
10
kn
6
EKkn8
ED86532
D107654
1098
D
kn97
E93
D7532
1063
K4

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N17842
S18942
Ö115476
V115476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Mats Andersson - Robert Berg 4 Ö-3 10 150 6/0
Ulf Schjånberg - Ellen Lundin Christina Leander - Tommy Lööf 5 V= E -400 2/4
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg 5 V= E -400 2/4
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 5 V= E -400 2/4

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Nord giv
Ö-V i zon
96
K106
97642
1093
Dkn
72
EKkn3
D8642
EK32
E953
108
Kkn5
108754
Dkn84
D5
E7

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N14451
S14451
Ö119989
V119989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3NT Ö+2 8 -660 6/0
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Schjånberg - Ellen Lundin 3NT Ö+3 10 -690 2/4
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Mats Andersson - Robert Berg 3NT V+3 9 -690 2/4
Christina Leander - Tommy Lööf Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg 3NT Ö+3 7 -690 2/4

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Öst giv
alla i zon
E6
kn4
EKD1054
952
D53
653
732
kn764
987
EKD1092
8
KD10
Kkn1042
87
kn96
E83

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N7115117
S7115117
Ö51811
V61811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 4 S+1 3 650 6/0
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Schjånberg - Ellen Lundin 3 N+2 E 150 4/2
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Mats Andersson - Robert Berg 4 S-1 3 -100 2/4
Christina Leander - Tommy Lööf Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg 4 N-2 E -200 0/6

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Syd giv
ingen i zon
D98643
D4
ED
874
EKkn105
Ekn62
kn3
K3
2
9753
K8764
kn105
7
K108
10952
ED962

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N96567
S96577
Ö47865
V47865
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Leander - Tommy Lööf Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg 2NT Ö-2 9 100 6/0
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Schjånberg - Ellen Lundin 2 V= 8 -110 4/2
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3 Ö= 8 -140 1/5
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Mats Andersson - Robert Berg 3 V= 8 -140 1/5

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Väst giv
N-S i zon
EKkn852
kn
K42
1042
1064
74
E65
KD653
D7
EK9532
108
Ekn8
93
D1086
Dkn973
97

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N38485
S38485
Ö94857
V94857
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Mats Andersson - Robert Berg 4 Ö-1 9 50 6/0
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Schjånberg - Ellen Lundin 2 Ö= 9 -110 4/2
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3 Ö= 9 -140 2/4
Christina Leander - Tommy Lööf Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg 3 N-2 E -200 0/6

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Nord giv
alla i zon
106
7
EKkn109542
D7
Kkn4
1098
8
K109532
E983
D5432
D73
4
D752
EKkn6
6
Ekn86

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N710678
S810778
Ö52665
V52665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 N= 4 130 6/0
Mats Andersson - Robert Berg Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg 3NT N-1 3 -100 4/2
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Ulf Schjånberg - Ellen Lundin 3NT S-3 5 -300 2/4
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Christina Leander - Tommy Lööf 5D N-3 6 -800 0/6

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Öst giv
ingen i zon
10
E3
EK2
KD97632
K76
D762
943
E105
D943
K104
kn10865
8
Ekn852
kn985
D7
kn4

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N1167710
S1167710
Ö27552
V27552
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Ulf Schjånberg - Ellen Lundin 3NT N+3 Kn 490 6/0
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Jan Öhman - Erwin Wilhelm 5 N= Kn 400 4/2
Mats Andersson - Robert Berg Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg 3 N+2 Kn 150 1/5
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Christina Leander - Tommy Lööf 3 N+2 Kn 150 1/5

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Syd giv
N-S i zon
Kkn6
Ekn10874
E109
4
84
K92
K65
K9532
E92
53
Dkn87
Dkn106
D10753
D6
432
E87

Optimalt kontrakt: 5D V-3 500
 NT
N5610108
S5610108
Ö86111
V86111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4D V-2 6 300 6/0
Mats Andersson - Robert Berg Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg 2 N+4 Kn 230 2/4
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Christina Leander - Tommy Lööf 3 N+3 D 230 2/4
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Ulf Schjånberg - Ellen Lundin 2 S+4 3 230 2/4

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Väst giv
Ö-V i zon
D
D1086
KD103
kn654
K42
K943
86
K972
E108765
kn
E94
E108
kn93
E752
kn752
D3

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N46735
S46735
Ö866108
V866108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Christina Leander - Tommy Lööf 3 Ö= 5 -140 5/1
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Ulf Schjånberg - Ellen Lundin 2 Ö+1 D -140 5/1
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Jan Öhman - Erwin Wilhelm 2 Ö+2 D -170 1/5
Mats Andersson - Robert Berg Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg 2 Ö+2 3 -170 1/5

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Nord giv
ingen i zon
Kkn
EK42
E103
E1097
D10872
kn96
D864
kn
E5
D5
K92
KD8653
9643
10873
kn75
42

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N65856
S65856
Ö77486
V78586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Robert Berg Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3D Ö-2 5 300 5/1
Christina Leander - Tommy Lööf Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4D V-2 E 300 5/1
Ulf Schjånberg - Ellen Lundin Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 1 N-1 E -50 1/5
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg 3NT N-1 K -50 1/5

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Öst giv
N-S i zon
1098
KD976
K1074
E
KD4
543
6
kn98642
kn75
kn108
Ekn852
K5
E632
E2
D93
D1073

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N7910910
S7910910
Ö64243
V64243
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Leander - Tommy Lööf Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3NT N+2 2 660 6/0
Mats Andersson - Robert Berg Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3NT S= Kn 600 2/4
Ulf Schjånberg - Ellen Lundin Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3NT S= 6 600 2/4
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg 3NT S= 6 600 2/4

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Syd giv
Ö-V i zon
1098
K873
KDkn2
103
kn62
Dkn2
E1076
D82
E73
E54
85
kn9754
KD54
1096
943
EK6

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N68876
S68876
Ö75565
V75555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg 1NT V-2 K 200 6/0
Mats Andersson - Robert Berg Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 1NT N+2 4 150 4/2
Christina Leander - Tommy Lööf Jan Öhman - Erwin Wilhelm 1NT N= 5 90 2/4
Ulf Schjånberg - Ellen Lundin Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 2NT S-1 6 -50 0/6

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Väst giv
alla i zon
974
Kkn64
6
108654
EKD832
E52
E83
D
kn6
D10973
kn10
Kkn92
105
8
KD97542
E73

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N56222
S56222
Ö7610118
V7610118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Leander - Tommy Lööf Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 V-1 6 100 6/0
Ulf Schjånberg - Ellen Lundin Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 4 V= 6 -620 3/3
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg 4 V= 6 -620 3/3
Mats Andersson - Robert Berg Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 4 V+1 6 -650 0/6

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Nord giv
N-S i zon
K9
EDkn62
K
Ekn1097
E8432
K10985
kn10
5
Dkn107
43
E743
643
65
7
D98652
KD82

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N1110858
S1110858
Ö22482
V22582
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg Jan Öhman - Erwin Wilhelm 5 N= D 600 5/1
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3NT N= D 600 5/1
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Christina Leander - Tommy Lööf 3 N+2 D 150 1/5
Ulf Schjånberg - Ellen Lundin Mats Andersson - Robert Berg 3 N+2 D 150 1/5

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Öst giv
Ö-V i zon
kn42
1082
43
ED1096
9
Dkn9754
K109
K83
KD65
K3
Ekn87
kn74
E10873
E6
D652
52

Optimalt kontrakt: 2D S-1 -100
 NT
N76574
S76574
Ö67856
V67856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Ellen Lundin Mats Andersson - Robert Berg 3 S-3 D -150 6/0
Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3D S-2 D -300 4/2
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Christina Leander - Tommy Lööf 4 V= 4 -620 2/4
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3NT Ö+1 2 -630 0/6

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Syd giv
alla i zon
K872
kn3
E10872
K10
D5
K86
KD943
D63
E43
D97542
kn6
74
kn1096
E10
5
Ekn9852

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N1175117
S1175117
Ö26712
V26716
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Christina Leander - Tommy Lööf 4D V-1 2 200 5/1
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3 S+2 K 200 5/1
Ulf Schjånberg - Ellen Lundin Mats Andersson - Robert Berg 2 S+2 D 130 2/4
Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg Jan Öhman - Erwin Wilhelm 2 Ö= E -110 0/6

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.08.01

Väst giv
ingen i zon
643
1094
10874
KD5
Dkn9
K852
Ekn5
Ekn7
EK75
ED7
K96
984
1082
kn63
D32
10632

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N22111
S22111
Ö1011121212
V1111121212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Roger Bergforsen - Mats Ryderheim 3NT V+3 4 -490 6/0
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Christina Leander - Tommy Lööf 6NT V= 10 -990 2/4
Ulf Schjånberg - Ellen Lundin Mats Andersson - Robert Berg 6NT V= K -990 2/4
Ebon Agvard - John-Ingmar Ahlberg Jan Öhman - Erwin Wilhelm 6NT V= K -990 2/4