Kommande tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
Rapporterade tävlingar
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
07/09 SM Par Junior - omgång 2
Falu BK » Söndagsbridge med hcp 2013-06-02 [Tävlingsinfo] [PBN]
Falu BK

Söndagsbridge med hcp 2013-06-02

Bricka 1

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2013.06.02

Nord giv
ingen i zon
ED105
EK2
54
kn986
93
106
KD632
KD103
Kkn864
973
Ekn97
5
72
Dkn854
108
E742

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N74857
S74857
Ö69576
V69576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Lundholm - Birgitta Pettersson Ann-Marie Olsson - Karin Michols 2 S+1 2 140 12.0/0.0
Mona Svevar - Gunnel Kling Mats Hamp - Svante Johansson 1NT N+1 4 120 8.0/4.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Nadja Hedin - Inga-Lill Bergvall 1NT N+1 2 120 8.0/4.0
Hans-Erik Hedström - Ewa Pettersson Lars-Åke Jansson - Gulli Agerbring 1NT S+1 2 120 8.0/4.0
Ann Eriksson - Gunvor Ålander Holger Freij - Yvonne Sundin 1NT S= D 90 4.0/8.0
Clifford Eriksson - Håkan Jonasson Jan-Olov Lundqvist - Anita Bellskog 3 S-1 9 -50 1.0/11.0
Carina Camara - Gunilla Fridberg Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 2 N-1 4 -50 1.0/11.0
Miro Bakrac - Louise Fredriksson     - 6.7/-

Bricka 2

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2013.06.02

Öst giv
N-S i zon
EKD9
E10
EKD
E1086
kn1042
976542

954
8765
Dkn
7642
KD7
3
K83
kn109853
kn32

Optimalt kontrakt: 7D Ö-8 2000
 NT
N101381112
S101381012
Ö30510
V30510
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Lundholm - Birgitta Pettersson Ann-Marie Olsson - Karin Michols 3NT N+4 Kn 720 9.0/3.0
Ann Eriksson - Gunvor Ålander Holger Freij - Yvonne Sundin 3NT N+4 7 720 9.0/3.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Nadja Hedin - Inga-Lill Bergvall 3NT N+4 2 720 9.0/3.0
Hans-Erik Hedström - Ewa Pettersson Lars-Åke Jansson - Gulli Agerbring 3NT N+4 7 720 9.0/3.0
Mona Svevar - Gunnel Kling Mats Hamp - Svante Johansson 3NT N+3 8 690 3.0/9.0
Carina Camara - Gunilla Fridberg Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3NT N+3 6 690 3.0/9.0
Clifford Eriksson - Håkan Jonasson Jan-Olov Lundqvist - Anita Bellskog 7NT N-1 D -100 0.0/12.0
Miro Bakrac - Louise Fredriksson     - 6.7/-

Bricka 3

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2013.06.02

Syd giv
Ö-V i zon
EK6
E865
K9
K1032
D743
D42
kn87
kn74
10
Kkn1093
E654
D96
kn9852
7
D1032
E85

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1087107
S1087107
Ö34624
V35625
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Ann-Marie Olsson - Karin Michols 3NT N+1 4 430 12.0/0.0
Ann Eriksson - Gunvor Ålander Hans-Erik Hedström - Ewa Pettersson 3 N+1 E 170 8.0/4.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Mona Svevar - Gunnel Kling 2 N+2 9 170 8.0/4.0
Mats Hamp - Svante Johansson Lars-Åke Jansson - Gulli Agerbring 2 N+2 E 170 8.0/4.0
Barbro Lundholm - Birgitta Pettersson Miro Bakrac - Louise Fredriksson 3 N= 6 140 4.0/8.0
Holger Freij - Yvonne Sundin Clifford Eriksson - Håkan Jonasson 1NT N= 3 90 2.0/10.0
Nadja Hedin - Inga-Lill Bergvall Carina Camara - Gunilla Fridberg 2NT N-1 3 -50 0.0/12.0
Jan-Olov Lundqvist - Anita Bellskog     - -/8.4

Bricka 4

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2013.06.02

Väst giv
alla i zon
103
K873
32
kn7643
Dkn987
ED4
EK6
108
E5
kn952
kn874
EK2
K642
106
D1095
D95

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N53222
S53222
Ö810111010
V810101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nadja Hedin - Inga-Lill Bergvall Carina Camara - Gunilla Fridberg 5 Ö-3 5 300 12.0/0.0
Ann Eriksson - Gunvor Ålander Hans-Erik Hedström - Ewa Pettersson 4 Ö-1 9 100 9.0/3.0
Mats Hamp - Svante Johansson Lars-Åke Jansson - Gulli Agerbring 4 Ö-1 9 100 9.0/3.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Ann-Marie Olsson - Karin Michols 2 Ö+1 6 -140 5.0/7.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Mona Svevar - Gunnel Kling 2 V+1 2 -140 5.0/7.0
Holger Freij - Yvonne Sundin Clifford Eriksson - Håkan Jonasson 4 V= 2 -620 2.0/10.0
Barbro Lundholm - Birgitta Pettersson Miro Bakrac - Louise Fredriksson 3NT V+1 3 -630 0.0/12.0
Jan-Olov Lundqvist - Anita Bellskog     - -/8.4

Bricka 5

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2013.06.02

Nord giv
N-S i zon
ED1097
D32
D
Dkn96
K8
E97
E7652
1075
643
10865
Kkn43
E3
kn52
Kkn4
1098
K842

Optimalt kontrakt: 4NTD Ö-3 500
 NT
N1056106
S1056106
Ö38737
V38737
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Miro Bakrac - Louise Fredriksson 2 N+2 3 170 10.0/2.0
Hans-Erik Hedström - Ewa Pettersson Clifford Eriksson - Håkan Jonasson 2 N+2 3 170 10.0/2.0
Jan-Olov Lundqvist - Anita Bellskog Holger Freij - Yvonne Sundin 2 N+2 3 170 10.0/2.0
Mona Svevar - Gunnel Kling Carina Camara - Gunilla Fridberg 1 N+1 4 110 5.0/7.0
Mats Hamp - Svante Johansson Ann Eriksson - Gunvor Ålander 2 N= E 110 5.0/7.0
Nadja Hedin - Inga-Lill Bergvall Ann-Marie Olsson - Karin Michols 4 N-1 E -100 2.0/10.0
Lars-Åke Jansson - Gulli Agerbring Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 1 S-2 6 -200 0.0/12.0
Barbro Lundholm - Birgitta Pettersson     - 5.7/-

Bricka 6

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2013.06.02

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn1098
106
K4
EKkn5
EK72
K97
10863
76
53
E854
kn975
1082
64
Dkn32
ED2
D943

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N96899
S96899
Ö36544
V36544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Miro Bakrac - Louise Fredriksson 3NT S+1 6 430 11.0/1.0
Jan-Olov Lundqvist - Anita Bellskog Holger Freij - Yvonne Sundin 3NT S+1 2 430 11.0/1.0
Mats Hamp - Svante Johansson Ann Eriksson - Gunvor Ålander 3NT S= 2 400 8.0/4.0
Nadja Hedin - Inga-Lill Bergvall Ann-Marie Olsson - Karin Michols 1 N+1 2 110 5.0/7.0
Lars-Åke Jansson - Gulli Agerbring Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 3 N= 3 110 5.0/7.0
Mona Svevar - Gunnel Kling Carina Camara - Gunilla Fridberg 3 S-1 E -50 1.0/11.0
Hans-Erik Hedström - Ewa Pettersson Clifford Eriksson - Håkan Jonasson 4 N-1 4 -50 1.0/11.0
Barbro Lundholm - Birgitta Pettersson     - 5.7/-

Bricka 7

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2013.06.02

Syd giv
alla i zon
K85
4
E10965
Kkn32
E103
E873
KD32
84
D64
Kkn95

ED10765
kn972
D1062
kn874
9

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N37353
S37353
Ö1061088
V10610810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Eriksson - Gunvor Ålander Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 4 V-2 4 200 12.0/0.0
Lars-Åke Jansson - Gulli Agerbring Carina Camara - Gunilla Fridberg 3NT V-1 5 100 10.0/2.0
Mona Svevar - Gunnel Kling Ann-Marie Olsson - Karin Michols 3 Ö= 2 -110 8.0/4.0
Jan-Olov Lundqvist - Anita Bellskog Barbro Lundholm - Birgitta Pettersson 3 V+1 5 -170 6.0/6.0
Nadja Hedin - Inga-Lill Bergvall Miro Bakrac - Louise Fredriksson 4 V= 2 -620 3.0/9.0
Clifford Eriksson - Håkan Jonasson Mats Hamp - Svante Johansson 4 V= E -620 3.0/9.0
Holger Freij - Yvonne Sundin Hans-Erik Hedström - Ewa Pettersson 4 V+2 E -680 0.0/12.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson     - 6.8/-

Bricka 8

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2013.06.02

Väst giv
ingen i zon
KD1043
4
D109
KDkn7
kn98
1062
E643
1096
2
KDkn753
82
E854
E765
E98
Kkn75
32

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N6105116
S6105116
Ö43824
V43824
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nadja Hedin - Inga-Lill Bergvall Miro Bakrac - Louise Fredriksson 4 N+1 8 450 6.0/6.0
Lars-Åke Jansson - Gulli Agerbring Carina Camara - Gunilla Fridberg 4 N+1 K 450 6.0/6.0
Clifford Eriksson - Håkan Jonasson Mats Hamp - Svante Johansson 4 N+1 K 450 6.0/6.0
Mona Svevar - Gunnel Kling Ann-Marie Olsson - Karin Michols 4 N+1 2 450 6.0/6.0
Ann Eriksson - Gunvor Ålander Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 4 N+1 E 450 6.0/6.0
Holger Freij - Yvonne Sundin Hans-Erik Hedström - Ewa Pettersson 4 N+1 K 450 6.0/6.0
Jan-Olov Lundqvist - Anita Bellskog Barbro Lundholm - Birgitta Pettersson 4 N+1 K 450 6.0/6.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson     - 6.8/-

Bricka 9

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2013.06.02

Nord giv
Ö-V i zon
Dkn9862
86
E104
109
E543
kn3
K2
Ekn743
K107
K1074
5
KD852

ED952
Dkn98763
6

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N3111076
S3111076
Ö92364
V91364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Svevar - Gunnel Kling Miro Bakrac - Louise Fredriksson 3D S+2 E 670 12.0/0.0
Hans-Erik Hedström - Ewa Pettersson Mats Hamp - Svante Johansson 3NT Ö-4 6 400 10.0/2.0
Jan-Olov Lundqvist - Anita Bellskog Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4 S+2 E 170 8.0/4.0
Lars-Åke Jansson - Gulli Agerbring Ann-Marie Olsson - Karin Michols 4 S+1 3 150 5.0/7.0
Ann Eriksson - Gunvor Ålander Carina Camara - Gunilla Fridberg 3 S+2 E 150 5.0/7.0
Clifford Eriksson - Håkan Jonasson Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 3 N-3 5 -150 2.0/10.0
Barbro Lundholm - Birgitta Pettersson Holger Freij - Yvonne Sundin 3NT V= 4 -600 0.0/12.0
Nadja Hedin - Inga-Lill Bergvall     - -/5.3

Bricka 10

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2013.06.02

Öst giv
alla i zon
KD8754
8
D109
1098
E9
K9754
K42
kn43
kn632
Dkn10
85
EK65
10
E632
Ekn763
D72

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N48485
S48485
Ö74958
V75958
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Lundholm - Birgitta Pettersson Holger Freij - Yvonne Sundin 3 V-1 K 100 12.0/0.0
Lars-Åke Jansson - Gulli Agerbring Ann-Marie Olsson - Karin Michols 2 S= 4 90 10.0/2.0
Jan-Olov Lundqvist - Anita Bellskog Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 2 N-1 D -100 8.0/4.0
Clifford Eriksson - Håkan Jonasson Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 2 V= 10 -110 6.0/6.0
Mona Svevar - Gunnel Kling Miro Bakrac - Louise Fredriksson 3 S-2 E -200 2.0/10.0
Ann Eriksson - Gunvor Ålander Carina Camara - Gunilla Fridberg 3 N-2 D -200 2.0/10.0
Hans-Erik Hedström - Ewa Pettersson Mats Hamp - Svante Johansson 3 N-2 D -200 2.0/10.0
Nadja Hedin - Inga-Lill Bergvall     - -/5.3

Bricka 11

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2013.06.02

Syd giv
ingen i zon
kn
10743
K65
kn10876
D10982
D85
kn10983
E6
EKkn96
E4
E952
K7543
2
D72
KD43

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N73322
S73322
Ö6101098
V6101098
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nadja Hedin - Inga-Lill Bergvall Jan-Olov Lundqvist - Anita Bellskog 3NT Ö-1 2 50 12.0/0.0
Clifford Eriksson - Håkan Jonasson Carina Camara - Gunilla Fridberg 1 Ö+1 3 -110 10.0/2.0
Ann Eriksson - Gunvor Ålander Ann-Marie Olsson - Karin Michols 2NT Ö= 3 -120 8.0/4.0
Miro Bakrac - Louise Fredriksson Lars-Åke Jansson - Gulli Agerbring 3 Ö+1 3 -170 6.0/6.0
Mats Hamp - Svante Johansson Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 4 Ö= 2 -420 3.0/9.0
Holger Freij - Yvonne Sundin Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4 Ö= K -420 3.0/9.0
Barbro Lundholm - Birgitta Pettersson Hans-Erik Hedström - Ewa Pettersson 4 Ö+1 K -450 0.0/12.0
Mona Svevar - Gunnel Kling     - -/4.8

Bricka 12

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2013.06.02

Väst giv
N-S i zon
982
Dkn652
93
EKD
KDkn73
EK
kn87
843
65
103
E1054
kn10972
E104
9874
KD62
65

Optimalt kontrakt: 2NTD V-1 100
 NT
N66866
S66866
Ö77467
V77467
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Eriksson - Gunvor Ålander Ann-Marie Olsson - Karin Michols 3 N+1 5 170 12.0/0.0
Barbro Lundholm - Birgitta Pettersson Hans-Erik Hedström - Ewa Pettersson 3 V-3 E 150 10.0/2.0
Clifford Eriksson - Håkan Jonasson Carina Camara - Gunilla Fridberg 3 N= 5 140 7.0/5.0
Miro Bakrac - Louise Fredriksson Lars-Åke Jansson - Gulli Agerbring 3 N= 5 140 7.0/5.0
Mats Hamp - Svante Johansson Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 2 N= 5 110 4.0/8.0
Nadja Hedin - Inga-Lill Bergvall Jan-Olov Lundqvist - Anita Bellskog 1 V= D -80 2.0/10.0
Holger Freij - Yvonne Sundin Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3 N-1 6 -100 0.0/12.0
Mona Svevar - Gunnel Kling     - -/4.8

Bricka 13

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2013.06.02

Nord giv
alla i zon
964
D532
D3
kn1095
Ekn3
1098
kn64
D632
75
EK76
E1085
E87
KD1082
kn4
K972
K4

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N55454
S55454
Ö88878
V88878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Carina Camara - Gunilla Fridberg 3NT Ö-3 2 300 12.0/0.0
Ann-Marie Olsson - Karin Michols Clifford Eriksson - Håkan Jonasson 3NT V-1 5 100 10.0/2.0
Miro Bakrac - Louise Fredriksson Ann Eriksson - Gunvor Ålander 1 S= 8 80 8.0/4.0
Jan-Olov Lundqvist - Anita Bellskog Mona Svevar - Gunnel Kling 2 S-1 2 -100 6.0/6.0
Barbro Lundholm - Birgitta Pettersson Mats Hamp - Svante Johansson 2 Ö= K -110 4.0/8.0
Nadja Hedin - Inga-Lill Bergvall Holger Freij - Yvonne Sundin 2NT Ö+1 K -150 2.0/10.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Hans-Erik Hedström - Ewa Pettersson 2 S-2 10 -200 0.0/12.0
Lars-Åke Jansson - Gulli Agerbring     - 5.6/-

Bricka 14

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2013.06.02

Öst giv
ingen i zon
kn965
E2
E962
764
43
986
KD4
KD1083
EK8
KD74
kn87
Ekn9
D1072
kn1053
1053
52

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N24362
S24362
Ö1191079
V1191079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Olov Lundqvist - Anita Bellskog Mona Svevar - Gunnel Kling 2 Ö= 5 -110 12.0/0.0
Barbro Lundholm - Birgitta Pettersson Mats Hamp - Svante Johansson 3NT Ö= 2 -400 10.0/2.0
Nadja Hedin - Inga-Lill Bergvall Holger Freij - Yvonne Sundin 3NT Ö+1 2 -430 6.0/6.0
Miro Bakrac - Louise Fredriksson Ann Eriksson - Gunvor Ålander 3NT Ö+1 2 -430 6.0/6.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Carina Camara - Gunilla Fridberg 3NT Ö+1 7 -430 6.0/6.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Hans-Erik Hedström - Ewa Pettersson 3NT Ö+2 5 -460 1.0/11.0
Ann-Marie Olsson - Karin Michols Clifford Eriksson - Håkan Jonasson 3NT Ö+2 2 -460 1.0/11.0
Lars-Åke Jansson - Gulli Agerbring     - 5.6/-

Bricka 15

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2013.06.02

Syd giv
N-S i zon
kn95
86
Kkn87
10765
KD3
kn107
10652
kn43
E1087642
D42
ED
9

EK953
943
EKD82

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N109934
S108934
Ö24496
V24496
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Mats Hamp - Svante Johansson 5 S-1 K -100 11.0/1.0
Carina Camara - Gunilla Fridberg Ann-Marie Olsson - Karin Michols 4 S-1 3 -100 11.0/1.0
Nadja Hedin - Inga-Lill Bergvall Hans-Erik Hedström - Ewa Pettersson 2 Ö+2 E -170 5.0/7.0
Lars-Åke Jansson - Gulli Agerbring Jan-Olov Lundqvist - Anita Bellskog 3 Ö+1 E -170 5.0/7.0
Clifford Eriksson - Håkan Jonasson Miro Bakrac - Louise Fredriksson 3 Ö+1 E -170 5.0/7.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Barbro Lundholm - Birgitta Pettersson 3 Ö+1 E -170 5.0/7.0
Mona Svevar - Gunnel Kling Holger Freij - Yvonne Sundin 4 Ö= E -420 0.0/12.0
Ann Eriksson - Gunvor Ålander     - -/6.5

Bricka 16

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2013.06.02

Väst giv
Ö-V i zon
kn973
kn84
1063
532
KD6
63
EK98
E1097
42
D9752
D72
Kkn4
E1085
EK10
kn54
D86

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N33453
S33453
Ö10109810
V1010989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Camara - Gunilla Fridberg Ann-Marie Olsson - Karin Michols 2 N-2 2 -100 12.0/0.0
Nadja Hedin - Inga-Lill Bergvall Hans-Erik Hedström - Ewa Pettersson 2 V+1 3 -140 10.0/2.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Barbro Lundholm - Birgitta Pettersson 1NT V+2 3 -150 8.0/4.0
Mona Svevar - Gunnel Kling Holger Freij - Yvonne Sundin 2NT V+2 3 -180 6.0/6.0
Clifford Eriksson - Håkan Jonasson Miro Bakrac - Louise Fredriksson 3NT V= 3 -600 3.0/9.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Mats Hamp - Svante Johansson 3NT V= 7 -600 3.0/9.0
Lars-Åke Jansson - Gulli Agerbring Jan-Olov Lundqvist - Anita Bellskog 3NT V+1 3 -630 0.0/12.0
Ann Eriksson - Gunvor Ålander     - -/6.5

Bricka 17

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2013.06.02

Nord giv
ingen i zon
kn10832
kn53
E94
87
EK54
D1064
10872
K
7
K87
D53
Ekn9632
D96
E92
Kkn6
D1054

Optimalt kontrakt: 2D N-1 -100
 NT
N55577
S55577
Ö87866
V87866
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Jansson - Gulli Agerbring Holger Freij - Yvonne Sundin 2 N= E 110 12.0/0.0
Carina Camara - Gunilla Fridberg Barbro Lundholm - Birgitta Pettersson 1NT N= 7 90 10.0/2.0
Ann-Marie Olsson - Karin Michols Miro Bakrac - Louise Fredriksson 3NT V-1 2 50 8.0/4.0
Mona Svevar - Gunnel Kling Hans-Erik Hedström - Ewa Pettersson 2 N-1 E -50 6.0/6.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 2NT S-2 6 -100 4.0/8.0
Ann Eriksson - Gunvor Ålander Jan-Olov Lundqvist - Anita Bellskog 2NT Ö= 5 -120 1.0/11.0
Mats Hamp - Svante Johansson Nadja Hedin - Inga-Lill Bergvall 1NT Ö+1 5 -120 1.0/11.0
Clifford Eriksson - Håkan Jonasson     - 5.6/-

Bricka 18

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2013.06.02

Öst giv
N-S i zon
E1052
kn8
Ekn943
73
K
ED9
KD106
98652
kn873
7432
752
kn4
D964
K1065
8
EKD10

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N9891010
S9891010
Ö44433
V44433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Jansson - Gulli Agerbring Holger Freij - Yvonne Sundin 2 N+2 Kn 170 12.0/0.0
Mats Hamp - Svante Johansson Nadja Hedin - Inga-Lill Bergvall 1NT V-3 Kn 150 10.0/2.0
Ann Eriksson - Gunvor Ålander Jan-Olov Lundqvist - Anita Bellskog 2NT S= 2 120 7.0/5.0
Carina Camara - Gunilla Fridberg Barbro Lundholm - Birgitta Pettersson 1NT S+1 2 120 7.0/5.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 4 N-1 4 -100 3.0/9.0
Mona Svevar - Gunnel Kling Hans-Erik Hedström - Ewa Pettersson 4 N-1 Kn -100 3.0/9.0
Ann-Marie Olsson - Karin Michols Miro Bakrac - Louise Fredriksson 3D S-2 2 -500 0.0/12.0
Clifford Eriksson - Håkan Jonasson     - 5.6/-