Kommande tävlingar
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
25/01 DM-veteraner
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
28/12 BK Allians - Guldtävling
BK Bridgehuset » Måndag 14.00 Partävling med HCP-beräkning Partnergaranti 2013-03-11 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag 14.00 Partävling med HCP-beräkning Partnergaranti 2013-03-11

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.11

Nord giv
ingen i zon
EKkn872
K8
103
E107
6
Ekn109732
kn972
9
D105
D6
E86
Kkn865
943
54
KD54
D432

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N86596
S76496
Ö56846
V56846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Jönsson - Birgitta Engman Agneta Johansson - Lena Jeppsson 4 N= D 420 18/0
Helena Cewers - Lennart Lindahl Sonja Lindblom - Monica Mattsson 2 N+1 D 140 15/3
Anita Martinsson - Yvonne Möller Terezia Lagerman - Lennart Kroon 2 N+1 D 140 15/3
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Hasse Jiborn - Bengt Brynell 4 V-2 E 100 12/6
Karin Sjögren - Gunilla Jerndell Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4D N-1 D -100 7/11
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N-2 D -100 7/11
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Göran Öhrn - Stig Persson 4 N-2 D -100 7/11
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Susanne Levin - Lars Flyman 5 N-2 D -100 7/11
Carin Millar - Kerstin Boberg Marianne Servin - Ulla Öberg 2NT Ö= 5 -120 2/16
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 4D V= E -590 0/18

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.11

Öst giv
N-S i zon
D864
kn42
kn8753
3
kn92
K76
ED109
ED2
1073
ED953
62
kn84
EK5
108
K4
K109765

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N66354
S66354
Ö771079
V771079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Göran Öhrn - Stig Persson 3 V-2 3 100 18/0
Karin Sjögren - Gunilla Jerndell Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3 S-1 2 -100 15/3
Helena Cewers - Lennart Lindahl Sonja Lindblom - Monica Mattsson 3 S-1 6 -100 15/3
Carin Millar - Kerstin Boberg Marianne Servin - Ulla Öberg 2 V+1 3 -140 12/6
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Hasse Jiborn - Bengt Brynell 2NT V+1 3 -150 10/8
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 V+1 3 -170 6/12
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 2 V+2 3 -170 6/12
Barbro Jönsson - Birgitta Engman Agneta Johansson - Lena Jeppsson 1 Ö+3 E -170 6/12
Anita Martinsson - Yvonne Möller Terezia Lagerman - Lennart Kroon 3NT V+1 3 -430 2/16
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Susanne Levin - Lars Flyman 2D N-2 2 -500 0/18

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.11

Syd giv
Ö-V i zon
D76
963
kn64
9654
Kkn532
Ekn4
E10875
9
D875
K
Kkn108732
E1084
K102
D932
ED

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N35447
S36447
Ö107976
V107986
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Göran Öhrn - Stig Persson 3NT Ö-3 2 300 18/0
Anita Martinsson - Yvonne Möller Terezia Lagerman - Lennart Kroon 4 Ö-1 2 100 14/4
Barbro Jönsson - Birgitta Engman Agneta Johansson - Lena Jeppsson 4 V-1 9 100 14/4
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Hasse Jiborn - Bengt Brynell 4 Ö-1 2 100 14/4
Carin Millar - Kerstin Boberg Marianne Servin - Ulla Öberg 3 Ö= 4 -110 7/11
Karin Sjögren - Gunilla Jerndell Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2 V= 4 -110 7/11
Helena Cewers - Lennart Lindahl Sonja Lindblom - Monica Mattsson 3 Ö= 3 -110 7/11
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 2 V= 4 -110 7/11
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 Ö= 2 -130 2/16
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Susanne Levin - Lars Flyman 3 V= 6 -140 0/18

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.11

Väst giv
alla i zon
K92
E84
D1063
K98
E4
Dkn65
5
Ekn10652
7
1073
EK9872
D74
Dkn108653
K92
kn4
3

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N35495
S35495
Ö108944
V108944
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Sjögren - Gunilla Jerndell Håkan Stenfot - Carin Ohlson 5D Ö-3 3 800 18/0
Susanne Levin - Lars Flyman Anita Martinsson - Yvonne Möller 3 S+1 5 170 16/2
Louise Grandinsson - Alicia Carlsson Carin Millar - Kerstin Boberg 2 S+1 5 140 13/5
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Terezia Lagerman - Lennart Kroon 2 S+1 5 140 13/5
Helena Cewers - Lennart Lindahl Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 S-1 5 -100 8/10
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Sonja Lindblom - Monica Mattsson 4 S-1 5 -100 8/10
Barbro Jönsson - Birgitta Engman Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 4 S-1 5 -100 8/10
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Agneta Johansson - Lena Jeppsson 2 V+2 K -130 4/14
Göran Öhrn - Stig Persson Hasse Jiborn - Bengt Brynell 4 S-2 5 -200 2/16
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Marianne Servin - Ulla Öberg 4D V= E -710 0/18

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.11

Nord giv
N-S i zon
D7432
943
D1083
kn
kn
Dkn10765
2
D10652
K10965
2
E96
EK97
E8
EK8
Kkn754
843

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N28466
S28466
Ö114866
V114866
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Lars Flyman Anita Martinsson - Yvonne Möller 3NTD Ö-3 5 500 18/0
Louise Grandinsson - Alicia Carlsson Carin Millar - Kerstin Boberg 3 Ö-6 7 300 16/2
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Terezia Lagerman - Lennart Kroon 3 N= E 110 14/4
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Sonja Lindblom - Monica Mattsson 2NT Ö-2 5 100 11/7
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Marianne Servin - Ulla Öberg 5D Ö-1 E 100 11/7
Göran Öhrn - Stig Persson Hasse Jiborn - Bengt Brynell 2 S= Kn 90 8/10
Helena Cewers - Lennart Lindahl Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3 Ö-1 E 50 6/12
Barbro Jönsson - Birgitta Engman Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 3 Ö+1 E -130 4/14
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Agneta Johansson - Lena Jeppsson 5 Ö= E -400 2/16
Karin Sjögren - Gunilla Jerndell Håkan Stenfot - Carin Ohlson 5D S-4 Kn -1100 0/18

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.11

Öst giv
Ö-V i zon
K75
743
ED9
Dkn65
E8
Ekn1098
Kkn876
4
D104
K652
103
K973
kn9632
D
542
E1082

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N85487
S85487
Ö58946
V58946
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helena Cewers - Lennart Lindahl Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3 V-2 5 200 18/0
Louise Grandinsson - Alicia Carlsson Carin Millar - Kerstin Boberg 3 V-1 5 100 16/2
Karin Sjögren - Gunilla Jerndell Håkan Stenfot - Carin Ohlson 3 V= D -140 14/4
Göran Öhrn - Stig Persson Hasse Jiborn - Bengt Brynell 2 V+2 9 -170 11/7
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Terezia Lagerman - Lennart Kroon 3 V+1 7 -170 11/7
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Sonja Lindblom - Monica Mattsson 4 V= D -620 4/14
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V= D -620 4/14
Barbro Jönsson - Birgitta Engman Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 4 V= E -620 4/14
Susanne Levin - Lars Flyman Anita Martinsson - Yvonne Möller 4 V= 5 -620 4/14
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Agneta Johansson - Lena Jeppsson 4 V= 5 -620 4/14

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.11

Syd giv
alla i zon
43
104
Ekn104
KD1075
E985
K9
K865
E93
K72
Ekn865

kn8642
Dkn106
D732
D9732

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N48545
S48546
Ö95887
V95887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2NT V-2 K 200 17/1
Marianne Servin - Ulla Öberg Karin Sjögren - Gunilla Jerndell 4 V-2 K 200 17/1
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Göran Öhrn - Stig Persson 3 V-1 K 100 13/5
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Anita Martinsson - Yvonne Möller 2NT V-1 5 100 13/5
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Håkan Stenfot - Carin Ohlson 1NT Ö= 2 -90 10/8
Louise Grandinsson - Alicia Carlsson Sonja Lindblom - Monica Mattsson 2 V= 4 -110 7/11
Helena Cewers - Lennart Lindahl Carin Millar - Kerstin Boberg 2 V= 10 -110 7/11
Susanne Levin - Lars Flyman Hasse Jiborn - Bengt Brynell 1NT Ö+1 3 -120 4/14
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 4 V= K -620 2/16
Terezia Lagerman - Lennart Kroon Barbro Jönsson - Birgitta Engman 2D N-4 E -1100 0/18

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.11

Väst giv
ingen i zon
963
Ekn763
kn74
D3
kn10754
KD
109
K1084
K8
8
ED65
Ekn9765
ED2
109542
K832
2

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N35944
S35944
Ö107498
V97498
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Grandinsson - Alicia Carlsson Sonja Lindblom - Monica Mattsson 4 Ö-2 4 100 18/0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 5 Ö-1 2 50 14/4
Susanne Levin - Lars Flyman Hasse Jiborn - Bengt Brynell 4 Ö-1 4 50 14/4
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Anita Martinsson - Yvonne Möller 5 Ö-1 2 50 14/4
Marianne Servin - Ulla Öberg Karin Sjögren - Gunilla Jerndell 4 S-1 4 -50 8/10
Helena Cewers - Lennart Lindahl Carin Millar - Kerstin Boberg 2 S-1 K -50 8/10
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 3 S-1 4 -50 8/10
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Göran Öhrn - Stig Persson 3 Ö+1 2 -130 4/14
Terezia Lagerman - Lennart Kroon Barbro Jönsson - Birgitta Engman 4 Ö+1 2 -150 2/16
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Håkan Stenfot - Carin Ohlson 5 Ö= E -400 0/18

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.11

Nord giv
Ö-V i zon
K109762
82
752
Kkn
54
KDkn754
kn
10872

1093
KD10986
9653
EDkn83
E6
E43
ED4

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N6651111
S6651111
Ö77822
V77822
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Göran Öhrn - Stig Persson 4 N+2 10 480 18/0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N+1 K 450 8/10
Louise Grandinsson - Alicia Carlsson Sonja Lindblom - Monica Mattsson 4 N+1 10 450 8/10
Marianne Servin - Ulla Öberg Karin Sjögren - Gunilla Jerndell 4 N+1 K 450 8/10
Helena Cewers - Lennart Lindahl Carin Millar - Kerstin Boberg 4 N+1 Kn 450 8/10
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Håkan Stenfot - Carin Ohlson 4 N+1 K 450 8/10
Susanne Levin - Lars Flyman Hasse Jiborn - Bengt Brynell 4 S+1 Kn 450 8/10
Terezia Lagerman - Lennart Kroon Barbro Jönsson - Birgitta Engman 4 S+1 Kn 450 8/10
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Anita Martinsson - Yvonne Möller 4 N+1 8 450 8/10
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 4 S+1 Kn 450 8/10

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.11

Öst giv
alla i zon
4
85
kn109753
E753
kn952
932
D862
82
107
E76
EK4
D10964
EKD863
KDkn104

Kkn

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N7911119
S7911119
Ö64124
V64124
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Sonja Lindblom - Monica Mattsson 3NT N+4 4 720 18/0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Carin Millar - Kerstin Boberg 5 S= 2 650 16/2
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 1 S+5 8 230 12/6
Helena Cewers - Lennart Lindahl Karin Sjögren - Gunilla Jerndell 1 S+5 2 230 12/6
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Susanne Levin - Lars Flyman 1 S+5 8 230 12/6
Marianne Servin - Ulla Öberg Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3 S+2 8 200 5/13
Terezia Lagerman - Lennart Kroon Agneta Johansson - Lena Jeppsson 2 S+3 8 200 5/13
Göran Öhrn - Stig Persson Anita Martinsson - Yvonne Möller 2 S+3 2 200 5/13
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Hasse Jiborn - Bengt Brynell 3 S+2 8 200 5/13
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Barbro Jönsson - Birgitta Engman 2 S= 8 110 0/18

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.11

Syd giv
ingen i zon
E1072
EKkn7
K643
2
865
D984
ED1092
kn
D9
103
kn7
E987643
Kkn43
652
85
KD105

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N88101110
S88101110
Ö55323
V55323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Carin Millar - Kerstin Boberg 3D Ö-3 8 500 18/0
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 2 S+3 Kn 200 14/4
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Susanne Levin - Lars Flyman 3 Ö-4 8 200 14/4
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Hasse Jiborn - Bengt Brynell 3 S+2 2 200 14/4
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Sonja Lindblom - Monica Mattsson 3 N+1 E 170 10/8
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Barbro Jönsson - Birgitta Engman 3 N= E 140 8/10
Marianne Servin - Ulla Öberg Yngve Jarl - Birgitta Forsström Pass   6/12
Helena Cewers - Lennart Lindahl Karin Sjögren - Gunilla Jerndell 3 S-1 2 -50 3/15
Göran Öhrn - Stig Persson Anita Martinsson - Yvonne Möller 4 S-1 10 -50 3/15
Terezia Lagerman - Lennart Kroon Agneta Johansson - Lena Jeppsson 4 S-2 Kn -100 0/18

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.11

Väst giv
N-S i zon
873
EKD84
10
ED52
KD
kn10
9732
109864
kn952
7653
ED4
K7
E1064
92
Kkn865
kn3

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N889109
S88999
Ö55334
V55334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helena Cewers - Lennart Lindahl Karin Sjögren - Gunilla Jerndell 3NT S= 3 600 15/3
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Sonja Lindblom - Monica Mattsson 3NT N= 2 600 15/3
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Susanne Levin - Lars Flyman 3NT S= 10 600 15/3
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Hasse Jiborn - Bengt Brynell 3NT N= 5 600 15/3
Marianne Servin - Ulla Öberg Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2 N+2 K 170 10/8
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Carin Millar - Kerstin Boberg 2NT N+1 7 150 8/10
Terezia Lagerman - Lennart Kroon Agneta Johansson - Lena Jeppsson 3NT S-1 10 -100 5/13
Göran Öhrn - Stig Persson Anita Martinsson - Yvonne Möller 3NT N-1 7 -100 5/13
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 4 N-2 5 -200 1/17
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Barbro Jönsson - Birgitta Engman 3NT S-2 10 -200 1/17

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.11

Nord giv
alla i zon
D105
109875
976
82
kn976
42
K85
EK73
EK8
EKDkn
kn1032
kn10
432
63
ED4
D9654

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N22312
S22211
Ö1111101211
V1111101211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Jönsson - Birgitta Engman Göran Öhrn - Stig Persson 3 V+1 6 -170 18/0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT V= 6 -600 15/3
Hasse Jiborn - Bengt Brynell Terezia Lagerman - Lennart Kroon 3NT Ö= 5 -600 15/3
Helena Cewers - Lennart Lindahl Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 3NT Ö+1 6 -630 12/6
Sonja Lindblom - Monica Mattsson Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT Ö+2 5 -660 6/12
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Carin Millar - Kerstin Boberg 3NT Ö+2 4 -660 6/12
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT Ö+2 5 -660 6/12
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Anita Martinsson - Yvonne Möller 3NT Ö+2 4 -660 6/12
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Susanne Levin - Lars Flyman 3NT V+2 5 -660 6/12
Karin Sjögren - Gunilla Jerndell Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö+3 4 -690 0/18

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.11

Öst giv
ingen i zon

743
Kkn853
D10975
ED98742
kn
ED7
E3
kn
KD109865
1092
86
K10653
E2
64
Kkn42

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N118567
S119567
Ö23874
V24874
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Lindblom - Monica Mattsson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V-2 3 100 15/3
Karin Sjögren - Gunilla Jerndell Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 Ö-2 2 100 15/3
Barbro Jönsson - Birgitta Engman Göran Öhrn - Stig Persson 3NT V-2 8 100 15/3
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Susanne Levin - Lars Flyman 4 Ö-2 4 100 15/3
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Carin Millar - Kerstin Boberg 4 Ö-1 E 50 9/9
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Anita Martinsson - Yvonne Möller 3 V-1 9 50 9/9
Hasse Jiborn - Bengt Brynell Terezia Lagerman - Lennart Kroon 3 V= 3 -140 6/12
Helena Cewers - Lennart Lindahl Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 4 Ö= E -420 4/14
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö+1 4 -450 2/16
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3D S-3 Kn -500 0/18

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.11

Syd giv
N-S i zon
EKD1083
4
kn9
K765
4
EK108
8764
E1032
9762
D7632
D53
9
kn5
kn95
EK102
Dkn84

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N107597
S107598
Ö25813
V23813
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N= 9 620 17/1
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Susanne Levin - Lars Flyman 4 N= 9 620 17/1
Hasse Jiborn - Bengt Brynell Terezia Lagerman - Lennart Kroon 2 N+3 9 200 13/5
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Anita Martinsson - Yvonne Möller 3 N+2 E 200 13/5
Sonja Lindblom - Monica Mattsson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N-1 8 -100 5/13
Karin Sjögren - Gunilla Jerndell Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N-1 9 -100 5/13
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Carin Millar - Kerstin Boberg 4 N-1 9 -100 5/13
Helena Cewers - Lennart Lindahl Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 4 N-1 6 -100 5/13
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 N-1 9 -100 5/13
Barbro Jönsson - Birgitta Engman Göran Öhrn - Stig Persson 4 N-1 9 -100 5/13

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.11

Väst giv
Ö-V i zon
E43
K8654
K97
D4
kn1052
109
EDkn854
6
876
D2
62
kn98752
KD9
Ekn73
103
EK103

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N108121012
S108121012
Ö35121
V35121
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 6 N= 8 980 18/0
Helena Cewers - Lennart Lindahl Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N+2 2 480 11/7
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Carin Millar - Kerstin Boberg 4 N+2 6 480 11/7
Hasse Jiborn - Bengt Brynell Barbro Jönsson - Birgitta Engman 4 N+2 6 480 11/7
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 4 N+2 2 480 11/7
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Terezia Lagerman - Lennart Kroon 4 N+2 6 480 11/7
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Anita Martinsson - Yvonne Möller 4 N+2 6 480 11/7
Sonja Lindblom - Monica Mattsson Karin Sjögren - Gunilla Jerndell 4 N+1 6 450 3/15
Göran Öhrn - Stig Persson Susanne Levin - Lars Flyman 4 N+1 6 450 3/15
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Håkan Stenfot - Carin Ohlson 3 N+3 6 230 0/18

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.11

Nord giv
ingen i zon
E1032
75
64
EKkn102
84
kn8
K10972
D853
KDkn65
K103
83
964
97
ED9642
EDkn5
7

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N101011910
S101011810
Ö23242
V23242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helena Cewers - Lennart Lindahl Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S+1 9 450 18/0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Anita Martinsson - Yvonne Möller 4 S= 9 420 16/2
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Håkan Stenfot - Carin Ohlson 3NT N= K 400 13/5
Hasse Jiborn - Bengt Brynell Barbro Jönsson - Birgitta Engman 3NT N= K 400 13/5
Sonja Lindblom - Monica Mattsson Karin Sjögren - Gunilla Jerndell 2 S+2 2 170 9/9
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 2 S+2 2 170 9/9
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Terezia Lagerman - Lennart Kroon 2 S+1 8 140 6/12
Göran Öhrn - Stig Persson Susanne Levin - Lars Flyman 2 S= 8 110 4/14
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 4 S-1 8 -50 1/17
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Carin Millar - Kerstin Boberg 3NT S-1 7 -50 1/17

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.11

Öst giv
N-S i zon
K9
E1098
D104
D1086
875
32
EK876
E97
EDkn102
K7
kn532
kn3
643
Dkn654
9
K542

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N72823
S72823
Ö5105109
V5105109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hasse Jiborn - Bengt Brynell Barbro Jönsson - Birgitta Engman 3 V-1 8 50 18/0
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Terezia Lagerman - Lennart Kroon 3 V= 9 -110 16/2
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 3 V+1 6 -130 14/4
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Anita Martinsson - Yvonne Möller 3 Ö= 9 -140 12/6
Sonja Lindblom - Monica Mattsson Karin Sjögren - Gunilla Jerndell 2 Ö+2 2 -170 10/8
Göran Öhrn - Stig Persson Susanne Levin - Lars Flyman 4 Ö= 9 -420 8/10
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Håkan Stenfot - Carin Ohlson 4 Ö+1 D -450 3/15
Helena Cewers - Lennart Lindahl Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö+1 9 -450 3/15
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 4 Ö+1 9 -450 3/15
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Carin Millar - Kerstin Boberg 4 Ö+1 9 -450 3/15

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.11

Syd giv
Ö-V i zon
5
985
Dkn6
EKkn654
E10964
KD2
1087
102
KD87
74
K954
D93
kn32
Ekn1063
E32
87

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N86956
S86956
Ö57486
V57486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helena Cewers - Lennart Lindahl Håkan Stenfot - Carin Ohlson 4 V-3 E 300 18/0
Karin Sjögren - Gunilla Jerndell Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N= K 130 16/2
Terezia Lagerman - Lennart Kroon Göran Öhrn - Stig Persson 3 N= 7 110 13/5
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 2 S= 10 110 13/5
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 2 N= K 90 9/9
Barbro Jönsson - Birgitta Engman Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2 N= 5 90 9/9
Carin Millar - Kerstin Boberg Sonja Lindblom - Monica Mattsson 1 S= 10 80 6/12
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Susanne Levin - Lars Flyman 3 N-1 K -50 4/14
Marianne Servin - Ulla Öberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N-2 K -100 2/16
Anita Martinsson - Yvonne Möller Hasse Jiborn - Bengt Brynell 2NT S-3 6 -150 0/18

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.11

Väst giv
alla i zon
Kkn87
10
D7643
Kkn8
D9642
85
105
E752
E10
ED432
E8
D1064
53
Kkn976
Kkn92
93

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N59757
S49756
Ö84686
V84686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helena Cewers - Lennart Lindahl Håkan Stenfot - Carin Ohlson 4 Ö-3 2 300 17/1
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Susanne Levin - Lars Flyman 3 Ö-3 2 300 17/1
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 4 Ö-2 9 200 11/7
Carin Millar - Kerstin Boberg Sonja Lindblom - Monica Mattsson 3 Ö-2 9 200 11/7
Marianne Servin - Ulla Öberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V-2 10 200 11/7
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 3 Ö-2 3 200 11/7
Karin Sjögren - Gunilla Jerndell Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö-1 2 100 5/13
Terezia Lagerman - Lennart Kroon Göran Öhrn - Stig Persson 2 Ö-1 2 100 5/13
Anita Martinsson - Yvonne Möller Hasse Jiborn - Bengt Brynell 2 V= 9 -90 2/16
Barbro Jönsson - Birgitta Engman Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2 Ö+1 5 -110 0/18

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.11

Nord giv
N-S i zon
KD108

10632
E7653
52
Dkn985
D4
K1042
76
EK7632
kn85
Dkn
Ekn943
104
EK97
98

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N8115117
S8115117
Ö42825
V42825
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Sjögren - Gunilla Jerndell Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S+2 5 680 17/1
Helena Cewers - Lennart Lindahl Håkan Stenfot - Carin Ohlson 5 S+1 D 680 17/1
Carin Millar - Kerstin Boberg Sonja Lindblom - Monica Mattsson 4 S+1 D 650 12/6
Marianne Servin - Ulla Öberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 D 650 12/6
Terezia Lagerman - Lennart Kroon Göran Öhrn - Stig Persson 4 S+1 5 650 12/6
Anita Martinsson - Yvonne Möller Hasse Jiborn - Bengt Brynell 5 Ö-3 E 150 7/11
Barbro Jönsson - Birgitta Engman Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 5 Ö-3 E 150 7/11
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Louise Grandinsson - Alicia Carlsson 4 Ö-2 E 100 3/15
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Susanne Levin - Lars Flyman 4 Ö-2 K 100 3/15
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 4 S-1 Kn -100 0/18