Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » 18/2 Scratch 2013-02-18 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

18/2 Scratch 2013-02-18

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Nord giv
ingen i zon
D93
D53
43
Kkn973
Kkn6
EKkn76
1086
E8
E75
1092
Kkn97
D42
10842
84
ED52
1065

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N64454
S64454
Ö69978
V79988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Lindblom - Monica Mattsson Karin Lindberg - Inger Hartwich 3NT V-3 3 150 19/1
Grete Derand - Susanne Ramel Barbro Jönsson - Yvonne Möller 3NT V-3 7 150 19/1
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Ingela Jönsson - Karin Sjögren 3NT V-2 3 100 14/6
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2NT V-2 3 100 14/6
Katarina Hjorth - Lars Flyman Birgitta Engman - Inger Claesson 3NT V-2 3 100 14/6
Marianne Servin - Ulla Öberg Berit Linse - Gunvor Dieden 1NT Ö+1 4 -120 8/12
Marianne Olsson - Ulf Ohlsson Lena Jeppsson - Agneta Johansson 2NT V= 3 -120 8/12
Bertil Hansson - Lone Stolt Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT Ö+1 4 -120 8/12
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Eva Andersson - Curt Andersson 3 N-3 10 -150 4/16
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 V+2 9 -170 2/18
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Bengt Brynell - Lennart Kroon 3NT Ö= 2 -400 0/20

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Öst giv
N-S i zon
KDkn963

K9
K10875
82
kn98
ED752
D43
E107
K107643
6
Ekn2
54
ED52
kn10843
96

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N76375
S76375
Ö671056
V671066
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Berit Linse - Gunvor Dieden 2 N+3 6 200 20/0
Bertil Hansson - Lone Stolt Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N+1 E 170 18/2
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Ingela Jönsson - Karin Sjögren 3 N= 6 140 15/5
Grete Derand - Susanne Ramel Barbro Jönsson - Yvonne Möller 2 N+1 6 140 15/5
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3 N-1 6 -100 10/10
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 N-1 3 -100 10/10
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Bengt Brynell - Lennart Kroon 3 N-1 6 -100 10/10
Sonja Lindblom - Monica Mattsson Karin Lindberg - Inger Hartwich 3 N-2 6 -200 4/16
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Eva Andersson - Curt Andersson 4 N-2 6 -200 4/16
Marianne Olsson - Ulf Ohlsson Lena Jeppsson - Agneta Johansson 4 N-2 6 -200 4/16
Katarina Hjorth - Lars Flyman Birgitta Engman - Inger Claesson 3D Ö= 5 -530 0/20

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Syd giv
Ö-V i zon

D9852
D1085
EKD9
EK1074
Kkn3
K94
76
532
E6
E62
kn10854
Dkn986
1074
kn73
32

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N56845
S46845
Ö87597
V87598
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Karin Lindberg - Inger Hartwich 2NT Ö-2 10 200 20/0
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Ingela Jönsson - Karin Sjögren 2 N= 4 110 16/4
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Göran Öhrn - Stig Persson 2 S= E 110 16/4
Marianne Olsson - Ulf Ohlsson Marianne Servin - Ulla Öberg 2 N= 2 110 16/4
Grete Derand - Susanne Ramel Kristina Bengtsson - Susanne Levin 2 N-1 5 -50 11/9
Berit Linse - Gunvor Dieden Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N-1 2 -50 11/9
Birgit Hartman - Elsa Olsson Sonja Lindblom - Monica Mattsson 4 N-2 5 -100 8/12
Björn Nilsén - Irene Nilsén Rutger Persson - Lennart Lindahl 2NT V= K -120 6/14
Bengt Brynell - Lennart Kroon Bertil Hansson - Lone Stolt 2 V+1 E -140 2/18
Lena Jeppsson - Agneta Johansson Katarina Hjorth - Lars Flyman 3 V= E -140 2/18
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 V= E -140 2/18

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Väst giv
alla i zon
53
Kkn107652
D105
D
EK964

kn8764
875
kn1072
93
EK93
kn104
D8
ED84
2
EK9632

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -200
 NT
N821023
S921023
Ö4100100
V4100100
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Karin Lindberg - Inger Hartwich 4 N+3 3 710 20/0
Berit Linse - Gunvor Dieden Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N+1 Kn 650 18/2
Björn Nilsén - Irene Nilsén Rutger Persson - Lennart Lindahl 4 N= E 620 9/11
Bengt Brynell - Lennart Kroon Bertil Hansson - Lone Stolt 4 N= E 620 9/11
Grete Derand - Susanne Ramel Kristina Bengtsson - Susanne Levin 4 N= E 620 9/11
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Göran Öhrn - Stig Persson 4 N= E 620 9/11
Lena Jeppsson - Agneta Johansson Katarina Hjorth - Lars Flyman 4 N= E 620 9/11
Marianne Olsson - Ulf Ohlsson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N= E 620 9/11
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 N= E 620 9/11
Birgit Hartman - Elsa Olsson Sonja Lindblom - Monica Mattsson 4 N= E 620 9/11
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Ingela Jönsson - Karin Sjögren 2 N+2 E 170 0/20

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Nord giv
N-S i zon
D75
986
1065
K987
Kkn82
KDkn
D74
Dkn3
63
E1072
Kkn932
104
E1094
543
E8
E652

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N74464
S74464
Ö69977
V69978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Lindberg - Inger Hartwich Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 3NT V-2 7 100 20/0
Grete Derand - Susanne Ramel Rutger Persson - Lennart Lindahl 3NT V-1 K 50 17/3
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Barbro Jönsson - Yvonne Möller 4 V-1 8 50 17/3
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Marianne Olsson - Ulf Ohlsson 2 Ö+1 E -110 14/6
Bertil Hansson - Lone Stolt Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2NT V= 6 -120 12/8
Lena Jeppsson - Agneta Johansson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2 V+1 D -140 9/11
Birgit Hartman - Elsa Olsson Håkan Stenfot - Carin Ohlson 2 Ö+1 2 -140 9/11
Björn Nilsén - Irene Nilsén Ingela Jönsson - Karin Sjögren 1NT V+2 D -150 6/14
Sonja Lindblom - Monica Mattsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2NT V+2 5 -180 4/16
Malou Heine - Bodil von Celsing Eva Andersson - Curt Andersson 3NT V= 7 -400 2/18
Berit Linse - Gunvor Dieden Bengt Brynell - Lennart Kroon 3NT V+1 7 -430 0/20

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Öst giv
Ö-V i zon
1092
73
E865
9765
65
KD102
43
Ekn1084
843
Ekn985
KD107
3
EKDkn7
64
kn92
KD2

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N56266
S56266
Ö871066
V871066
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Hansson - Lone Stolt Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 Ö-1 E 100 20/0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Ingela Jönsson - Karin Sjögren 1NT S= 8 90 17/3
Berit Linse - Gunvor Dieden Bengt Brynell - Lennart Kroon 1NT S= 8 90 17/3
Malou Heine - Bodil von Celsing Eva Andersson - Curt Andersson 1 S= 4 80 14/6
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Barbro Jönsson - Yvonne Möller 4 S-2 K -100 12/8
Lena Jeppsson - Agneta Johansson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 S-3 K -150 10/10
Sonja Lindblom - Monica Mattsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 Ö+2 E -170 6/14
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Marianne Olsson - Ulf Ohlsson 3 Ö+1 E -170 6/14
Birgit Hartman - Elsa Olsson Håkan Stenfot - Carin Ohlson 3 Ö+1 E -170 6/14
Karin Lindberg - Inger Hartwich Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 3 Ö+2 K -200 2/18
Grete Derand - Susanne Ramel Rutger Persson - Lennart Lindahl 4D Ö= E -790 0/20

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Syd giv
alla i zon
D52
65
EKD52
Kkn6
E8
Dkn102
103
E9742
974
K874
kn764
D8
Kkn1063
E93
98
1053

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N695108
S695108
Ö64735
V64735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingela Jönsson - Karin Sjögren Grete Derand - Susanne Ramel 3 N+1 4 170 19/1
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Håkan Stenfot - Carin Ohlson 2 S+2 D 170 19/1
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Eva Andersson - Curt Andersson 2 S+1 10 140 15/5
Bertil Hansson - Lone Stolt Sonja Lindblom - Monica Mattsson 3 N= D 140 15/5
Lena Jeppsson - Agneta Johansson Göran Öhrn - Stig Persson 2 N+2 D 130 12/8
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Kristina Bengtsson - Susanne Levin 1NT N+1 4 120 9/11
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Birgit Hartman - Elsa Olsson 2NT N= 8 120 9/11
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Katarina Hjorth - Lars Flyman 2 N+1 8 110 6/14
Malou Heine - Bodil von Celsing Rutger Persson - Lennart Lindahl 4 Ö-1 9 100 4/16
Karin Lindberg - Inger Hartwich Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 V= E -110 2/18
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Berit Linse - Gunvor Dieden 3NT N-2 4 -200 0/20

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Väst giv
ingen i zon
1084
Ekn2
Kkn92
854
Dkn
D973
873
Dkn63
976532
4
D4
E972
EK
K10865
E1065
K10

Optimalt kontrakt: 6 N= 920
 NT
N71211711
S71211711
Ö41262
V41262
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Eva Andersson - Curt Andersson 4 S+1 D 450 18/2
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Berit Linse - Gunvor Dieden 4 N+1 D 450 18/2
Bertil Hansson - Lone Stolt Sonja Lindblom - Monica Mattsson 4 S+1 D 450 18/2
Lena Jeppsson - Agneta Johansson Göran Öhrn - Stig Persson 4 S= 3 420 13/7
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Håkan Stenfot - Carin Ohlson 4 S= D 420 13/7
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Katarina Hjorth - Lars Flyman 1 S+3 D 170 10/10
Malou Heine - Bodil von Celsing Rutger Persson - Lennart Lindahl 3 S= 3 140 6/14
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Kristina Bengtsson - Susanne Levin 2 S+1 D 140 6/14
Ingela Jönsson - Karin Sjögren Grete Derand - Susanne Ramel 3 S= D 140 6/14
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Birgit Hartman - Elsa Olsson 2NT N= 2 120 2/18
Karin Lindberg - Inger Hartwich Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 S-2 D -100 0/20

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Nord giv
Ö-V i zon
E5
Ekn642
K7
K1097
1094
K3
Ekn4
ED642
863
D1095
D86
kn83
KDkn72
87
109532
5

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N69797
S69797
Ö64535
V74545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Eva Andersson - Curt Andersson 2D V-1 E 200 20/0
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Bertil Hansson - Lone Stolt 2NT N+1 3 150 18/2
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Marianne Olsson - Ulf Ohlsson 3 N= 3 140 15/5
Birgit Hartman - Elsa Olsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 N+1 3 140 15/5
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2NT N= 6 120 11/9
Ingela Jönsson - Karin Sjögren Malou Heine - Bodil von Celsing 2NT N= 3 120 11/9
Grete Derand - Susanne Ramel Karin Lindberg - Inger Hartwich 2 V-1 5 100 8/12
Birgitta Engman - Inger Claesson Barbro Jönsson - Yvonne Möller 1NT N= 6 90 6/14
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 4 S-1 4 -50 4/16
Lena Jeppsson - Agneta Johansson Kristina Bengtsson - Susanne Levin 4 N-2 3 -100 1/19
Rutger Persson - Lennart Lindahl Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 N-2 3 -100 1/19

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Öst giv
alla i zon
E1093
765
10543
K6
KD876
KDkn
6
E1095
54
E4
Ekn872
Dkn43
kn2
109832
KD9
872

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N24634
S24634
Ö118798
V1197108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Bertil Hansson - Lone Stolt 3NT Ö-2 10 200 19/1
Grete Derand - Susanne Ramel Karin Lindberg - Inger Hartwich 3NT V-2 5 200 19/1
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Marianne Olsson - Ulf Ohlsson 2NT V-1 3 100 13/7
Ingela Jönsson - Karin Sjögren Malou Heine - Bodil von Celsing 2NT V-1 2 100 13/7
Rutger Persson - Lennart Lindahl Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 5 Ö-1 Kn 100 13/7
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 3NT Ö-1 10 100 13/7
Lena Jeppsson - Agneta Johansson Kristina Bengtsson - Susanne Levin 3 Ö+1 10 -130 6/14
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3 Ö+1 10 -130 6/14
Birgit Hartman - Elsa Olsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 Ö+1 10 -130 6/14
Birgitta Engman - Inger Claesson Barbro Jönsson - Yvonne Möller 3 Ö+2 9 -150 2/18
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Eva Andersson - Curt Andersson 3NT V+1 3 -630 0/20

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Syd giv
ingen i zon
K64
8765
62
KD87
109
KD43
ED75
E64
Dkn75
E109
K93
953
E832
kn2
kn1084
kn102

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N55455
S55455
Ö88888
V78888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Nilsén - Irene Nilsén Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT V-2 7 100 17/3
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Barbro Jönsson - Yvonne Möller 3NT V-2 8 100 17/3
Birgit Hartman - Elsa Olsson Grete Derand - Susanne Ramel 3NT V-2 K 100 17/3
Karin Lindberg - Inger Hartwich Malou Heine - Bodil von Celsing 3 V-2 K 100 17/3
Marianne Servin - Ulla Öberg Göran Öhrn - Stig Persson 3 V-1 K 50 10/10
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Katarina Hjorth - Lars Flyman 3NT V-1 8 50 10/10
Eva Andersson - Curt Andersson Lena Jeppsson - Agneta Johansson 3NT V-1 8 50 10/10
Birgitta Engman - Inger Claesson Kristina Bengtsson - Susanne Levin 2NT V+1 7 -150 6/14
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Ingela Jönsson - Karin Sjögren 2NT V+2 6 -180 4/16
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Berit Linse - Gunvor Dieden 3NT Ö= 8 -400 2/18
Rutger Persson - Lennart Lindahl Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT V+1 7 -430 0/20

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Väst giv
N-S i zon
Ekn5
7
KD63
EK762
1094
62
E5
kn108543
72
K98543
kn1092
D
KD863
EDkn10
874
9

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N91191212
S91191212
Ö42411
V42411
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Göran Öhrn - Stig Persson 4 S+2 2 680 20/0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Barbro Jönsson - Yvonne Möller 3NT S+2 6 660 17/3
Eva Andersson - Curt Andersson Lena Jeppsson - Agneta Johansson 3NT N+2 Kn 660 17/3
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Katarina Hjorth - Lars Flyman 4 S+1 E 650 14/6
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Berit Linse - Gunvor Dieden 3NT N+1 8 630 11/9
Björn Nilsén - Irene Nilsén Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT N+1 5 630 11/9
Rutger Persson - Lennart Lindahl Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 S= 6 620 8/12
Birgit Hartman - Elsa Olsson Grete Derand - Susanne Ramel 3NT N= 5 600 6/14
Birgitta Engman - Inger Claesson Kristina Bengtsson - Susanne Levin 3 S+2 2 200 4/16
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Ingela Jönsson - Karin Sjögren 5 N-1 D -100 1/19
Karin Lindberg - Inger Hartwich Malou Heine - Bodil von Celsing 3NT S-1 3 -100 1/19

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Nord giv
alla i zon
10
kn983
ED94
K843
K87
EK1042
5
9652
964
D65
Kkn72
Dkn10
EDkn532
7
10863
E7

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N610698
S69688
Ö63645
V63645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristina Bengtsson - Susanne Levin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT N= D 600 20/0
Eva Andersson - Curt Andersson Birgitta Engman - Inger Claesson 3 V-4 10 400 18/2
Björn Nilsén - Irene Nilsén Bertil Hansson - Lone Stolt 3 V-2 10 200 16/4
Lena Jeppsson - Agneta Johansson Rutger Persson - Lennart Lindahl 3 S+1 5 170 14/6
Malou Heine - Bodil von Celsing Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 S+1 5 140 11/9
Marianne Servin - Ulla Öberg Barbro Jönsson - Yvonne Möller 2 S+1 5 140 11/9
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Marianne Olsson - Ulf Ohlsson 2 S= E 110 8/12
Ingela Jönsson - Karin Sjögren Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 V-1 10 100 6/14
Bengt Brynell - Lennart Kroon Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3 S-1 E -100 3/17
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Göran Öhrn - Stig Persson 3 S-1 5 -100 3/17
Karin Lindberg - Inger Hartwich Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2NT N-2 5 -200 0/20

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Öst giv
ingen i zon
E8754
98432
D9
2
K1093
75
kn10632
K5
D
EDkn106
EK5
kn963
kn62
K
874
ED10874

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N52352
S52352
Ö71010811
V71010811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Göran Öhrn - Stig Persson 4 Ö-2 E 100 20/0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Bertil Hansson - Lone Stolt 2 V-1 2 50 17/3
Eva Andersson - Curt Andersson Birgitta Engman - Inger Claesson 2NT V-1 2 50 17/3
Kristina Bengtsson - Susanne Levin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö= 4 -90 14/6
Marianne Servin - Ulla Öberg Barbro Jönsson - Yvonne Möller 2 Ö= 4 -110 12/8
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Marianne Olsson - Ulf Ohlsson 2NT Ö= 4 -120 10/10
Malou Heine - Bodil von Celsing Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 Ö+1 4 -140 7/13
Karin Lindberg - Inger Hartwich Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2 Ö+1 E -140 7/13
Bengt Brynell - Lennart Kroon Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3 Ö+1 2 -170 2/18
Lena Jeppsson - Agneta Johansson Rutger Persson - Lennart Lindahl 1 Ö+3 8 -170 2/18
Ingela Jönsson - Karin Sjögren Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 Ö+2 E -170 2/18

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Syd giv
N-S i zon
KDkn8
KD2
976
kn92
952
E5
ED4
D10853
64
kn10964
Kkn103
K7
E1073
873
852
E64

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N54587
S54587
Ö89856
V89856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Nilsén - Irene Nilsén Berit Linse - Gunvor Dieden 1 S+1 E 110 18/2
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Karin Lindberg - Inger Hartwich 1 S+1 E 110 18/2
Ingela Jönsson - Karin Sjögren Lena Jeppsson - Agneta Johansson 2 N= Kn 110 18/2
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Eva Andersson - Curt Andersson 2NT V-2 K 100 13/7
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 V-2 3 100 13/7
Sonja Lindblom - Monica Mattsson Katarina Hjorth - Lars Flyman 3 V-1 K 50 10/10
Bengt Brynell - Lennart Kroon Göran Öhrn - Stig Persson 1 Ö= 3 -80 7/13
Kristina Bengtsson - Susanne Levin Marianne Servin - Ulla Öberg 1 Ö= 3 -80 7/13
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2 S-1 E -100 3/17
Rutger Persson - Lennart Lindahl Birgitta Engman - Inger Claesson 2 S-1 10 -100 3/17
Malou Heine - Bodil von Celsing Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 Ö= E -110 0/20

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Väst giv
Ö-V i zon
10963
kn43
D952
104
D7
1098
EKkn74
D82
Kkn84
KD
1083
kn763
E52
E7652
6
EK95

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N66877
S66877
Ö77565
V77565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingela Jönsson - Karin Sjögren Lena Jeppsson - Agneta Johansson 3 Ö-4 6 400 20/0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Berit Linse - Gunvor Dieden 3 V-2 3 200 17/3
Malou Heine - Bodil von Celsing Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 V-2 9 200 17/3
Rutger Persson - Lennart Lindahl Birgitta Engman - Inger Claesson 2 S+2 4 170 14/6
Bengt Brynell - Lennart Kroon Göran Öhrn - Stig Persson 2 S+1 7 140 10/10
Sonja Lindblom - Monica Mattsson Katarina Hjorth - Lars Flyman 2 S+1 E 140 10/10
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Eva Andersson - Curt Andersson 1 S+2 E 140 10/10
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 1NT N+1 3 120 6/14
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Karin Lindberg - Inger Hartwich 2 S= 7 110 3/17
Kristina Bengtsson - Susanne Levin Marianne Servin - Ulla Öberg 2 S= E 110 3/17
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT Ö-1 E 100 0/20

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Nord giv
ingen i zon
kn6
kn107
EDkn3
kn1073
109874
D65
4
9642
D32
832
9765
EK5
EK5
EK94
K1082
D8

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N81010710
S81010710
Ö42362
V42362
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Kristina Bengtsson - Susanne Levin 3NT S+2 10 460 20/0
Sonja Lindblom - Monica Mattsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3NT S+1 10 430 16/4
Rutger Persson - Lennart Lindahl Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT S+1 10 430 16/4
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Bengt Brynell - Lennart Kroon 3NT N+1 E 430 16/4
Björn Nilsén - Irene Nilsén Katarina Hjorth - Lars Flyman 3NT N= 5 400 12/8
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Marianne Olsson - Ulf Ohlsson 2NT S= 10 120 10/10
Göran Öhrn - Stig Persson Håkan Stenfot - Carin Ohlson 3 S= 10 110 8/12
Malou Heine - Bodil von Celsing Bertil Hansson - Lone Stolt 3NT S-1 8 -50 5/15
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Birgit Hartman - Elsa Olsson 3NT S-1 10 -50 5/15
Birgitta Engman - Inger Claesson Ingela Jönsson - Karin Sjögren 4 S-2 4 -100 1/19
Eva Andersson - Curt Andersson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S-2 10 -100 1/19

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Öst giv
N-S i zon
10654
E3
1064
kn987
ED3
Dkn8
kn83
K1054
K987
K6542
97
D3
kn2
1097
EKD52
E62

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N78457
S78457
Ö65986
V65986
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Lennart Lindahl Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S= 8 110 20/0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Katarina Hjorth - Lars Flyman 1 S= D 70 17/3
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Kristina Bengtsson - Susanne Levin 1 S= E 70 17/3
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Birgit Hartman - Elsa Olsson 1 Ö+1 E -110 12/8
Birgitta Engman - Inger Claesson Ingela Jönsson - Karin Sjögren 1 Ö+1 E -110 12/8
Göran Öhrn - Stig Persson Håkan Stenfot - Carin Ohlson 2 Ö= E -110 12/8
Malou Heine - Bodil von Celsing Bertil Hansson - Lone Stolt 1 Ö+2 E -140 4/16
Sonja Lindblom - Monica Mattsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 1 Ö+2 E -140 4/16
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Marianne Olsson - Ulf Ohlsson 1 Ö+2 E -140 4/16
Eva Andersson - Curt Andersson Marianne Servin - Ulla Öberg 3 Ö= E -140 4/16
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Bengt Brynell - Lennart Kroon 3 Ö= E -140 4/16

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Syd giv
Ö-V i zon
KD10876
kn2
D962
6
5
8654
Kkn83
Kkn103
32
KD107
E105
E854
Ekn94
E93
74
D972

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N34296
S34296
Ö1091046
V1091046
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Grete Derand - Susanne Ramel Berit Linse - Gunvor Dieden 3NT V-2 10 200 20/0
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Barbro Jönsson - Yvonne Möller 3 N= K 140 15/5
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 N= E 140 15/5
Eva Andersson - Curt Andersson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 N= K 140 15/5
Göran Öhrn - Stig Persson Sonja Lindblom - Monica Mattsson 2 N+1 K 140 15/5
Birgitta Engman - Inger Claesson Karin Lindberg - Inger Hartwich 4 S-1 3 -50 7/13
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Katarina Hjorth - Lars Flyman 4 S-1 E -50 7/13
Kristina Bengtsson - Susanne Levin Bengt Brynell - Lennart Kroon 4 N-1 K -50 7/13
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 N-1 K -50 7/13
Malou Heine - Bodil von Celsing Marianne Olsson - Ulf Ohlsson 2 V+1 4 -140 1/19
Marianne Servin - Ulla Öberg Rutger Persson - Lennart Lindahl 3 Ö= 7 -140 1/19

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Väst giv
alla i zon
E98
10652
E10
Ekn106
kn7
Kkn4
9852
8432
K6543
D9
K73
D97
D102
E873
Dkn64
K5

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N991089
S98989
Ö44344
V44344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristina Bengtsson - Susanne Levin Bengt Brynell - Lennart Kroon 4 N= 3 620 20/0
Marianne Servin - Ulla Öberg Rutger Persson - Lennart Lindahl 3NT S= 2 600 18/2
Göran Öhrn - Stig Persson Sonja Lindblom - Monica Mattsson 1 Ö-3 5 300 16/4
Grete Derand - Susanne Ramel Berit Linse - Gunvor Dieden 3 S+1 Kn 170 14/6
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Björn Nilsén - Irene Nilsén 2NT S+1 Kn 150 12/8
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Barbro Jönsson - Yvonne Möller 3 N=   140 9/11
Eva Andersson - Curt Andersson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 S= Kn 140 9/11
Birgitta Engman - Inger Claesson Karin Lindberg - Inger Hartwich 2NT S= 2 120 6/14
Malou Heine - Bodil von Celsing Marianne Olsson - Ulf Ohlsson 3 S-1 Kn -100 2/18
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S-1 Kn -100 2/18
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Katarina Hjorth - Lars Flyman 3 S-1 Kn -100 2/18

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Nord giv
N-S i zon
7
ED103
K543
7653
K84
K987
ED108
82
kn103
kn65
76
EDkn104
ED9652
42
kn92
K9

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N58685
S58685
Ö64658
V65658
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Hjorth - Lars Flyman Malou Heine - Bodil von Celsing 3 V-5 7 250 20/0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Göran Öhrn - Stig Persson 3 Ö-4 7 200 18/2
Grete Derand - Susanne Ramel Marianne Olsson - Ulf Ohlsson 3 Ö-3 4 150 16/4
Marianne Servin - Ulla Öberg Ingela Jönsson - Karin Sjögren 2 S+1 8 140 14/6
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Berit Linse - Gunvor Dieden 2 S= 8 110 10/10
Bengt Brynell - Lennart Kroon Eva Andersson - Curt Andersson 2 S= 6 110 10/10
Kristina Bengtsson - Susanne Levin Håkan Stenfot - Carin Ohlson 2 S= 9 110 10/10
Birgitta Engman - Inger Claesson Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 N-1 E -100 4/16
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Bertil Hansson - Lone Stolt 2 S-1 8 -100 4/16
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 2 S-1 E -100 4/16
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Sonja Lindblom - Monica Mattsson 4 S-2 8 -200 0/20

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Öst giv
Ö-V i zon
K105
KD6
E52
Dkn63
D942
8432
3
E974
8763
Ekn75
1098
K5
Ekn
109
KDkn764
1082

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N896510
S896510
Ö43773
V43773
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Ingela Jönsson - Karin Sjögren 3NT N+2 5 460 19/1
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 3NT N+2 5 460 19/1
Björn Nilsén - Irene Nilsén Göran Öhrn - Stig Persson 3NT N+1 7 430 12/8
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Berit Linse - Gunvor Dieden 3NT N+1 5 430 12/8
Bengt Brynell - Lennart Kroon Eva Andersson - Curt Andersson 3NT N+1 5 430 12/8
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Bertil Hansson - Lone Stolt 3NT N+1 6 430 12/8
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Sonja Lindblom - Monica Mattsson 3NT N+1 5 430 12/8
Grete Derand - Susanne Ramel Marianne Olsson - Ulf Ohlsson 3NT N= 5 400 6/14
Birgitta Engman - Inger Claesson Birgit Hartman - Elsa Olsson 1NT N+2 5 150 3/17
Katarina Hjorth - Lars Flyman Malou Heine - Bodil von Celsing 3 S+2 E 150 3/17
Kristina Bengtsson - Susanne Levin Håkan Stenfot - Carin Ohlson 5 S-1 E -50 0/20

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Syd giv
alla i zon
D10
EKD97
Kkn1065
10
kn97632
862
82
93
K85
kn53
D3
E8652
E4
104
E974
KDkn74

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N121212812
S121212812
Ö11151
V11151
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Karin Lindberg - Inger Hartwich 6 S= 3 1370 19/1
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Berit Linse - Gunvor Dieden 6 S= 2 1370 19/1
Bengt Brynell - Lennart Kroon Rutger Persson - Lennart Lindahl 3NT S+3 2 690 14/6
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT N+3 5 690 14/6
Katarina Hjorth - Lars Flyman Grete Derand - Susanne Ramel 3NT S+3 5 690 14/6
Marianne Olsson - Ulf Ohlsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT S+2 6 660 10/10
Sonja Lindblom - Monica Mattsson Kristina Bengtsson - Susanne Levin 5 N+1 9 620 7/13
Lena Jeppsson - Agneta Johansson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 5 S+1 9 620 7/13
Birgitta Engman - Inger Claesson Bertil Hansson - Lone Stolt 3 N+3 5 170 4/16
Malou Heine - Bodil von Celsing Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2 N+3 5 150 1/19
Göran Öhrn - Stig Persson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 3 S+2 2 150 1/19

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Väst giv
ingen i zon
7652
97542
K5
E4
D93
EKkn
743
K1065
K108
D6
ED106
kn973
Ekn4
1083
kn982
D82

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N34543
S34543
Ö1098910
V1098910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Karin Lindberg - Inger Hartwich 2NT V-1 5 50 19/1
Katarina Hjorth - Lars Flyman Grete Derand - Susanne Ramel 3 V-1 5 50 19/1
Sonja Lindblom - Monica Mattsson Kristina Bengtsson - Susanne Levin 3 V= 9 -110 15/5
Göran Öhrn - Stig Persson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 3 Ö= 4 -110 15/5
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Berit Linse - Gunvor Dieden 2 V+2 2 -130 12/8
Birgitta Engman - Inger Claesson Bertil Hansson - Lone Stolt 2NT V+1 2 -150 9/11
Bengt Brynell - Lennart Kroon Rutger Persson - Lennart Lindahl 1NT V+2 4 -150 9/11
Malou Heine - Bodil von Celsing Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3NT V= 2 -400 4/16
Lena Jeppsson - Agneta Johansson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT V= 4 -400 4/16
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT V= 9 -400 4/16
Marianne Olsson - Ulf Ohlsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT V+1 2 -430 0/20

Bricka 25

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Nord giv
Ö-V i zon
EKD
kn85
kn762
1074
10982
KD
8543
ED2
kn653
E643
ED10
Kkn
74
10972
K9
98653

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N65544
S65544
Ö78898
V78898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Barbro Jönsson - Yvonne Möller 3NT Ö-2 4 200 20/0
Marianne Servin - Ulla Öberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 V-1 E 100 14/6
Lena Jeppsson - Agneta Johansson Bertil Hansson - Lone Stolt 4 Ö-1 9 100 14/6
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 3NT Ö-1 5 100 14/6
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Grete Derand - Susanne Ramel 4 V-1 6 100 14/6
Berit Linse - Gunvor Dieden Birgitta Engman - Inger Claesson 2 Ö-1 7 100 14/6
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Katarina Hjorth - Lars Flyman 2NT Ö= 9 -120 7/13
Bengt Brynell - Lennart Kroon Ingela Jönsson - Karin Sjögren 1NT V+1 Kn -120 7/13
Sonja Lindblom - Monica Mattsson Eva Andersson - Curt Andersson 3NT Ö= 6 -600 2/18
Göran Öhrn - Stig Persson Malou Heine - Bodil von Celsing 3NT V= 4 -600 2/18
Marianne Olsson - Ulf Ohlsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT Ö= 2 -600 2/18

Bricka 26

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Öst giv
alla i zon
EDkn74
752
6
EK85
952
EK98
EK7
432
1063
kn
Dkn8532
1096
K8
D10643
1094
Dkn7

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N95995
S95995
Ö47444
V47444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Jeppsson - Agneta Johansson Bertil Hansson - Lone Stolt 4 N= D 620 20/0
Göran Öhrn - Stig Persson Malou Heine - Bodil von Celsing 1 N+3 D 170 18/2
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Katarina Hjorth - Lars Flyman 2 N+1 Kn 140 10/10
Marianne Servin - Ulla Öberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 S= Kn 140 10/10
Bengt Brynell - Lennart Kroon Ingela Jönsson - Karin Sjögren 2 N+1 Kn 140 10/10
Sonja Lindblom - Monica Mattsson Eva Andersson - Curt Andersson 1 N+2 Kn 140 10/10
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 N+1 Kn 140 10/10
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Grete Derand - Susanne Ramel 1 N+2 Kn 140 10/10
Marianne Olsson - Ulf Ohlsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 1 N+2 Kn 140 10/10
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Barbro Jönsson - Yvonne Möller 3 N-1 Kn -100 1/19
Berit Linse - Gunvor Dieden Birgitta Engman - Inger Claesson 2 N-1 Kn -100 1/19

Bricka 27

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Syd giv
ingen i zon
Kkn98
EK83
63
D76
E1073
kn2
EDkn97
K2
65
D9764
K2
Ekn93
D42
105
10854
10854

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N43354
S43354
Ö9101079
V9101079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Karin Lindberg - Inger Hartwich 3NT V-1 8 50 20/0
Birgitta Engman - Inger Claesson Marianne Olsson - Ulf Ohlsson 2 V+1 E -110 18/2
Grete Derand - Susanne Ramel Göran Öhrn - Stig Persson 2NT V= 6 -120 16/4
Bertil Hansson - Lone Stolt Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT Ö+2 5 -150 14/6
Katarina Hjorth - Lars Flyman Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 1NT Ö+3 10 -180 12/8
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 1NT Ö+4 5 -210 10/10
Sonja Lindblom - Monica Mattsson Rutger Persson - Lennart Lindahl 3NT Ö= 10 -400 8/12
Bengt Brynell - Lennart Kroon Birgit Hartman - Elsa Olsson 3NT V+1 8 -430 4/16
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Kristina Bengtsson - Susanne Levin 3NT V+1 8 -430 4/16
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT V+1 6 -430 4/16
Berit Linse - Gunvor Dieden Lena Jeppsson - Agneta Johansson 4 Ö+1 4 -450 0/20

Bricka 28

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.02.18

Väst giv
N-S i zon
953
ED
K85
Ekn984
10
kn1093
E10763
653
Ekn8764
K76
Dkn4
10
KD2
8542
92
KD72

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N94658
S94658
Ö39674
V39674
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT N= 4 600 20/0
Sonja Lindblom - Monica Mattsson Rutger Persson - Lennart Lindahl 4 N+1 D 150 17/3
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Karin Lindberg - Inger Hartwich 2 Ö-3 9 150 17/3
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Kristina Bengtsson - Susanne Levin 3 N+1 E 130 14/6
Bengt Brynell - Lennart Kroon Birgit Hartman - Elsa Olsson 3 N= E 110 10/10
Berit Linse - Gunvor Dieden Lena Jeppsson - Agneta Johansson 3 N= E 110 10/10
Bertil Hansson - Lone Stolt Marianne Servin - Ulla Öberg 3 N= D 110 10/10
Grete Derand - Susanne Ramel Göran Öhrn - Stig Persson 4 N-1 E -100 5/15
Katarina Hjorth - Lars Flyman Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT S-1 Kn -100 5/15
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö+1 K -170 2/18
Birgitta Engman - Inger Claesson Marianne Olsson - Ulf Ohlsson 5 N-2 E -200 0/20