Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Torsdag 13.30 Spelträning med facitbrickor och handledning 2012-12-20 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Torsdag 13.30 Spelträning med facitbrickor och handledning 2012-12-20

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Nord giv
ingen i zon
Dkn83
1083
kn4
D762
E1074
kn542
52
kn108
6
9
ED10987
K9543
K952
EKD76
K63
E

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N449107
S449107
Ö79335
V79335
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Börje Dahlberg - Lars Durlow Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 5D V-4 3 800 59/-59
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Mats Nilsland - Anders Edstrand 4 N= 9 420 24/-24
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 3 S+1 5 170 -5/5
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 2 N+1 9 140 -10/10
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Jan Gutenwik - Yan Leger 4 N-1 9 -50 -34/34
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Hans-Olof Hallén - Lars Backström 4 S-1 5 -50 -34/34

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Öst giv
N-S i zon
KDkn85
kn654
93
D5

K1097
kn76
EK10862
E1076432
D32
ED4
9
E8
K10852
kn9743

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N44455
S44455
Ö99888
V88888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 3NT Ö-2 2 100 6/-6
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Jan Gutenwik - Yan Leger 3 Ö-2 2 100 6/-6
Börje Dahlberg - Lars Durlow Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 4 Ö-2 3 100 6/-6
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Mats Nilsland - Anders Edstrand 3 Ö-1 E 50 -6/6
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Hans-Olof Hallén - Lars Backström 3 Ö-1 2 50 -6/6
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 3 Ö-1 2 50 -6/6

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Syd giv
Ö-V i zon
D
109832
ED104
953
EK1042
Kkn64
kn73
10
98
E
K9862
EDkn76
kn7653
D75
5
K842

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N32533
S32533
Ö81181010
V81181010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 3NT Ö-2 4 200 61/-61
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Jan Gutenwik - Yan Leger 2 Ö+1 10 -140 35/-35
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Hans-Olof Hallén - Lars Backström 3NT Ö= 5 -600 -15/15
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Mats Nilsland - Anders Edstrand 3NT Ö+1 2 -630 -18/18
Börje Dahlberg - Lars Durlow Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 3NT Ö+2 4 -660 -23/23
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 3D S-4 E -800 -40/40

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Väst giv
alla i zon
4
EKD7
K963
E1064
E986
3
EDkn105
873
KD5
1098
842
D952
kn10732
kn6542
7
Kkn

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N761179
S761179
Ö56264
V56254
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Börje Dahlberg - Lars Durlow Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 4 N+1 K 650 31/-31
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Mats Nilsland - Anders Edstrand 4 S= 7 620 26/-26
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 4 N= 10 620 26/-26
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Jan Gutenwik - Yan Leger 4 N= 2 620 26/-26
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Hans-Olof Hallén - Lars Backström 2 S-1 E -100 -40/40
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 4NT N-5 K -500 -69/69

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Nord giv
N-S i zon
10983
98
E3
108654
KD72
kn105
K98
972
E64
K642
65
KDkn3
kn5
ED73
Dkn10742
E

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N79666
S79666
Ö64655
V64745
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 3 Ö-4 D 200 12/-12
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Jan Gutenwik - Yan Leger 2 Ö-4 D 200 12/-12
Börje Dahlberg - Lars Durlow Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 1 Ö-3 D 150 2/-2
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Hans-Olof Hallén - Lars Backström 2 S+1 K 110 -5/5
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 4 Ö-2 D 100 -6/6
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Mats Nilsland - Anders Edstrand 1NT Ö-1 3 50 -15/15

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Öst giv
Ö-V i zon
EK732
5
K9863
kn4
Dkn106
EK764
Ekn2
10
84
92
D1074
K8532
95
Dkn1083
5
ED976

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N97777
S97777
Ö46555
V46555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Jan Gutenwik - Yan Leger 2NT S= 4 120 20/-20
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Mats Nilsland - Anders Edstrand 2 N= 9 110 18/-18
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 2 S= E 110 18/-18
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Hans-Olof Hallén - Lars Backström 3 S-1 10 -50 -5/5
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 3D S-1 E -100 -13/13
Börje Dahlberg - Lars Durlow Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 3NTD S-2 D -300 -38/38

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Syd giv
alla i zon
Ekn10962
Kkn65
8
D9
KD73
10732
KD2
83

ED984
kn105
Kkn652
854

E97643
E1074

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N695116
S684105
Ö64826
V64826
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 4D N+1 Kn 990 33/-33
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Jan Gutenwik - Yan Leger 4D N+1 E 990 33/-33
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Hans-Olof Hallén - Lars Backström 4D N+1 Kn 990 33/-33
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Mats Nilsland - Anders Edstrand 4D N= 10 790 11/-11
Börje Dahlberg - Lars Durlow Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 3 N+1 Kn 170 -42/42
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 4D N-1 Kn -200 -68/68

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Väst giv
ingen i zon
K2
2
109632
K8543
kn93
kn753
84
Dkn106
D865
9864
EDkn
72
E1074
EKD10
K75
E9

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N101191010
S1011101010
Ö32333
V32332
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Hans-Olof Hallén - Lars Backström 3NT S+2 3 460 26/-26
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Mats Nilsland - Anders Edstrand 3NT S+1 3 430 20/-20
Börje Dahlberg - Lars Durlow Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 3NT S+1 5 430 20/-20
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Jan Gutenwik - Yan Leger 3NT S= D 400 16/-16
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 4 S-1 D -50 -41/41
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 6 S-1 5 -50 -41/41

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Nord giv
Ö-V i zon
Ekn84
D9
kn3
E10873
1093
kn76542
EK
D2
D6
K1083
D109864
4
K752
E
752
Kkn965

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N11541110
S11541110
Ö28923
V28923
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Jan Gutenwik - Yan Leger 4 S+1 E 450 3/-3
Börje Dahlberg - Lars Durlow Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 4 S+1 E 450 3/-3
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 4 N+1 2 450 3/-3
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Mats Nilsland - Anders Edstrand 4 S= K 420 -3/3
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 4 N= 4 420 -3/3
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Hans-Olof Hallén - Lars Backström 4 S= K 420 -3/3

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Öst giv
alla i zon
D
Ekn1097
K743
D93
Kkn103
K865
Ekn6
84
E742
D3
D92
E652
9865
42
1085
Kkn107

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N56645
S56645
Ö77798
V77798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 4 Ö-2 5 200 16/-16
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Jan Gutenwik - Yan Leger 4 Ö-2 3 200 16/-16
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Hans-Olof Hallén - Lars Backström 4 Ö-2 5 200 16/-16
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 4 Ö-2 5 200 16/-16
Börje Dahlberg - Lars Durlow Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 4 Ö-1 5 100 0/0
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Mats Nilsland - Anders Edstrand 3NT Ö= 4 -600 -64/64

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Syd giv
ingen i zon
kn843
643
EK1084
K
EKD5
E9
7
kn108542
107
kn7
Dkn963
ED63
962
KD10852
52
97

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N15733
S15733
Ö12851010
V12851010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Hans-Olof Hallén - Lars Backström 4 Ö-2 K 100 39/-39
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 3 Ö-1 K 50 31/-31
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 3 S-1 10 -50 20/-20
Börje Dahlberg - Lars Durlow Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 4 Ö+2 K -170 4/-4
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Mats Nilsland - Anders Edstrand 5D V+1 E -650 -47/47
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Jan Gutenwik - Yan Leger 5D V+1 E -650 -47/47

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Väst giv
N-S i zon
D72
kn10842
K63
86
EKkn
E75
1084
ED102
1054
KD63
kn75
754
9863
9
ED92
Kkn93

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N56565
S66565
Ö77878
V77878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 3NT V-2 3 100 22/-22
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Mats Nilsland - Anders Edstrand 3NT V-1 6 50 13/-13
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 3NT V-1 2 50 13/-13
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Jan Gutenwik - Yan Leger 2NT V= 3 -120 -16/16
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Hans-Olof Hallén - Lars Backström 2NT V= 3 -120 -16/16
Börje Dahlberg - Lars Durlow Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 2NT V= 2 -120 -16/16

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Nord giv
alla i zon
976
9863
K2
D963
kn42
Ekn107
Dkn103
E5
D108
K542
965
872
EK53
D
E874
Kkn104

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N107687
S107687
Ö36756
V36756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Börje Dahlberg - Lars Durlow Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 3 S+1 D 130 4/-4
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Hans-Olof Hallén - Lars Backström 1NT S+1 D 120 3/-3
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Mats Nilsland - Anders Edstrand 2 S= Kn 110 2/-2
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 1NT S= D 90 -3/3
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Jan Gutenwik - Yan Leger 1NT S= D 90 -3/3
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 1 S+1 2 90 -3/3

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Öst giv
ingen i zon
K
654
D103
kn108632
ED9864
EK8
kn754
kn1032
D109
EK62
75
75
kn732
98
EKD94

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N71512
S71512
Ö6128127
V6128127
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Jan Gutenwik - Yan Leger 4 V+1 Kn -450 13/-13
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Hans-Olof Hallén - Lars Backström 4 V+1 Kn -450 13/-13
Börje Dahlberg - Lars Durlow Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 4 V+1 Kn -450 13/-13
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 5 V+1 Kn -480 8/-8
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 5 V+1 8 -480 8/-8
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Mats Nilsland - Anders Edstrand 6 V= Kn -980 -55/55

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Syd giv
N-S i zon
KD10863
EK54
102
E
Ekn7
982
Dkn74
Kkn9
542
D63
K963
632
9
kn107
E85
D108754

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N8610107
S8610107
Ö45234
V45334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 4 N= K 620 32/-32
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 3NT S= 9 600 29/-29
Börje Dahlberg - Lars Durlow Hans-Olof Hallén - Lars Backström 3NT S= D 600 29/-29
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 2 N+2 6 170 -29/29
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Jan Gutenwik - Yan Leger 2 N+2 3 170 -29/29
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Mats Nilsland - Anders Edstrand 2 N+1 6 140 -32/32

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Väst giv
Ö-V i zon
1082
Dkn9
E9743
K3
K643
EK65
10
10942
kn9
107432
KD8
kn85
ED75
8
kn652
ED76

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N79687
S79687
Ö54755
V54755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 2 N+2 3 130 9/-9
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Jan Gutenwik - Yan Leger 4 N= K 130 9/-9
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Mats Nilsland - Anders Edstrand 3 N= Kn 110 4/-4
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 3 S= E 110 4/-4
Börje Dahlberg - Lars Durlow Hans-Olof Hallén - Lars Backström 3 N= Kn 110 4/-4
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 2 V= K -110 -30/30

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Nord giv
ingen i zon
8
ED42
EDkn
E7543
92
K876
9873
Kkn10
D76543
kn10
542
D9
EKkn10
953
K106
862

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N111091010
S111091010
Ö23432
V23432
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Mats Nilsland - Anders Edstrand 2D Ö-5 5 1100 63/-63
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 3NT S+2 9 460 2/-2
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 3NT S+1 9 430 -3/3
Börje Dahlberg - Lars Durlow Hans-Olof Hallén - Lars Backström 3NT S+1 9 430 -3/3
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 3NT N+1 Kn 430 -3/3
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Jan Gutenwik - Yan Leger 3NT S-1 3 -50 -56/56

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Öst giv
N-S i zon
K54
E75
K6
Ekn1095
ED9863
Kkn6
53
72
kn72
843
Dkn872
KD
10
D1092
E1094
8643

Optimalt kontrakt: 4D Ö-3 500
 NT
N1071067
S1071067
Ö35375
V35375
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Börje Dahlberg - Lars Durlow Hans-Olof Hallén - Lars Backström 2NT N= 2 120 30/-30
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Mats Nilsland - Anders Edstrand 3 V-2 4 100 25/-25
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 4 N-1 2 -100 -3/3
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Jan Gutenwik - Yan Leger 4 N-1 3 -100 -3/3
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 3NT N-2 2 -200 -18/18
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 3NT N-3 2 -300 -31/31

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Syd giv
Ö-V i zon
E9762
D8
85
E752
KD5
107543
E76
kn8
1083
Ekn92
kn43
K104
kn4
K6
KD1092
D963

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N99586
S98576
Ö44856
V44856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Jan Gutenwik - Yan Leger 3 S+1 3 130 19/-19
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 2 N= 3 110 13/-13
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Mats Nilsland - Anders Edstrand Pass   -3/3
Börje Dahlberg - Lars Durlow Hans-Olof Hallén - Lars Backström Pass   -3/3
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 2 N-1 3 -50 -13/13
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 3 S-1 3 -50 -13/13

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Väst giv
alla i zon
E6
K1075
EK54
1064
D52
D64
10963
E83
K1073
Ekn32
kn87
D9
kn984
98
D2
Kkn752

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N97878
S97878
Ö45565
V46565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Jan Gutenwik - Yan Leger 2D V-2 E 500 43/-43
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 1NT N+3 2 180 0/0
Börje Dahlberg - Lars Durlow Hans-Olof Hallén - Lars Backström 1NT N+2 3 150 -4/4
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 1NT N+1 3 120 -10/10
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Mats Nilsland - Anders Edstrand 1 V-1 E 100 -14/14
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 1NT N= 7 90 -15/15

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Nord giv
N-S i zon
97
E6
kn9653
D853
Dkn864
KD754
D
E6
E532
kn83
EK4
942
K10
1092
10872
Kkn107

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N77224
S77224
Ö6611119
V6611119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Jan Gutenwik - Yan Leger 5 V-1 K 50 55/-55
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 4 V+1 3 -450 -11/11
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Mats Nilsland - Anders Edstrand 4 Ö+1 10 -450 -11/11
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 4 Ö+1 10 -450 -11/11
Börje Dahlberg - Lars Durlow Hans-Olof Hallén - Lars Backström 4 Ö+1 9 -450 -11/11
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 4 Ö+1 2 -450 -11/11

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Öst giv
Ö-V i zon
1073
872
8643
765
842
EKkn4
95
ED94
K9
D1065
107
Kkn1082
EDkn65
93
EKDkn2
3

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N310394
S310394
Ö92943
V92933
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Börje Dahlberg - Lars Durlow Hans-Olof Hallén - Lars Backström 1 S+2 E 140 10/-10
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 3 S= E 110 4/-4
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Mats Nilsland - Anders Edstrand 3 S= E 110 4/-4
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 4 Ö-1 E 100 4/-4
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Jan Gutenwik - Yan Leger 5 Ö-1 E 100 4/-4
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 4D S-1 E -100 -26/26

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Syd giv
alla i zon
64
1042
EKkn72
962
kn82
KD6
D543
D105
EKD10975
Ekn7
98
E
3
9853
106
Kkn8743

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N75522
S75522
Ö678118
V6781111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 3NT Ö+1 5 -630 7/-7
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Mats Nilsland - Anders Edstrand 4 Ö+1 10 -650 1/-1
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Jan Gutenwik - Yan Leger 4 Ö+1 10 -650 1/-1
Börje Dahlberg - Lars Durlow Hans-Olof Hallén - Lars Backström 4 Ö+1 10 -650 1/-1
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 5 V+1 E -680 -5/5
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 3NT V+3 7 -690 -5/5

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Väst giv
ingen i zon
kn105
kn96
kn865
kn108
D763
7543
D92
95
E
ED1082
E43
7642
K9842
K
K107
EKD3

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N67475
S67475
Ö66957
V66957
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 4 Ö-2 E 100 19/-19
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 3 Ö-1 E 50 10/-10
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 3 Ö-1 K 50 10/-10
Börje Dahlberg - Lars Durlow Hans-Olof Hallén - Lars Backström 2 S-1 4 -50 -5/5
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Jan Gutenwik - Yan Leger 3 N-2 4 -100 -14/14
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Mats Nilsland - Anders Edstrand 3 Ö= E -140 -20/20

Bricka 25

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Nord giv
Ö-V i zon
743
K10954
752
D3
E109
72
Kkn1043
K82
K62
EDkn83
D
Ekn95
Dkn85
6
E986
10764

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N21331
S21231
Ö1112101012
V1112101011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Mats Nilsland - Anders Edstrand 5 V-3 2 300 70/-70
Börje Dahlberg - Lars Durlow Hans-Olof Hallén - Lars Backström 3NT V+2 5 -660 -10/10
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 4NT V+2 7 -690 -15/15
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 3NT Ö+3 6 -690 -15/15
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Jan Gutenwik - Yan Leger 3NT Ö+3 8 -690 -15/15
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 3NT Ö+3 D -690 -15/15

Bricka 26

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Öst giv
alla i zon
K98
Kkn63
103
KD108
Dkn10
D974
D865
32
E532
E
EKkn4
Ekn76
764
10852
972
954

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1370
 NT
N31422
S21422
Ö101291111
V101291111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Mats Nilsland - Anders Edstrand 3NT Ö+1 4 -630 4/-4
Börje Dahlberg - Lars Durlow Hans-Olof Hallén - Lars Backström 3NT Ö+1 3 -630 4/-4
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 3NT V+2 K -660 -2/2
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 3NT V+2 K -660 -2/2
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Jan Gutenwik - Yan Leger 3NT Ö+2 3 -660 -2/2
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 3NT Ö+2 4 -660 -2/2

Bricka 27

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Syd giv
ingen i zon
108543
D
109
EKD94
kn6
E1054
Ekn87
1083
E7
kn98762
53
kn52
KD92
K3
KD642
76

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1085106
S1086106
Ö35733
V35733
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 4 N+1 2 450 2/-2
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Mats Nilsland - Anders Edstrand 4 N+1 8 450 2/-2
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Jan Gutenwik - Yan Leger 4 N+1 3 450 2/-2
Fredrik Svensson - Daniel Gustafsson Andreas Könyves - Rolf Bengtsson 4 N+1 5 450 2/-2
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 4 N= 6 420 -4/4
Börje Dahlberg - Lars Durlow Hans-Olof Hallén - Lars Backström 4 N= 6 420 -4/4

Bricka 28

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2012.12.20

Väst giv
N-S i zon
D9
972
97642
1042
kn54
863
D10
EDkn65
K862
ED4
Ekn53
K8
E1073
Kkn105
K8
973

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N35643
S35643
Ö98799
V97789
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pierre Carbonnier - Mikael Palade Jan Gutenwik - Yan Leger 3NT Ö= 7 -400 4/-4
Pyttsi Flodqvist - Johan Dieden Lars-Ingvar Hydén - Ulfur Arnason 3NT Ö+1 Kn -430 -1/1
Anders Wirgren - Perry Sjöberg Mats Nilsland - Anders Edstrand 3NT Ö+1 9 -430 -1/1
Sven-Olov Flodqvist - Mats Pettersson Johan Erlandsson - Catrin Wahlestedt 3NT V+1 D -430 -1/1
Börje Dahlberg - Lars Durlow Hans-Olof Hallén - Lars Backström 3NT Ö+1 Kn -430 -1/1