Kommande tävlingar
04/04 Laholms BK - Guldtävling
10/04 Trosa BS - Guldtävling
13/04 Rimbo BK - Påskguld
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
SM – DM LAG

STORSERIEN 2006 – 2007

Grundseriespelet är nu avslutat och de fem främsta lagen från respektive grundserier har avancerat till storserien som består av 20 lag. Storserien spelas vid två centraldagar på Wexiö-Bridgen, Annavägen 5 i Växjö, lördagarna den 13/1 och 27/1. Fyra matcher om 16 brickor och halvleksbyte vid vardera sammandraget enligt följande spelschema (tidigare utskickat). Halvtidspaus 5 min och paus 10 min mellan matcherna är inklusive uträkning.
Sammandrag 13 januari

Omgång 1 09.00 – 11.15 (09.00-10.05—10.10-11.15)
Bord nr Lag nr Lag 1 tim 5 min/halvlek
1 – 11 A1 – A4 M Petersson – U v Schlanbusch
2 – 12 A3 – A5 B-E Eriksson – H Sällberg
3 – 13 B1 – B4 H Morin – T Blomster
4 – 14 B3 – B5 B Dellenmark – S Prütz
5 – 15 C1 – C4 Torgny Nilsson – Göran Nilsson
6 – 16 C3 – C5 M Fredriksson – P Adelgren
7 – 17 D1 – D4 A Jensen – C Järneström
8 – 18 D3 – D5 M Carlsson – K Ohlsson
9 – 19 B2 – A2 K-E Johansson – Bengt Nilsson
10 – 20 D2 – C2 S Åstrand – G Arfwidsson

Omgång 2 11.25 – 13.40 (11.25-12.30—12.35-13.40)
Bord nr Lag nr Lag 1 tim 5 min/halvlek
1 – 11 A5 – A1 H Sällberg – M Petersson
2 – 12 A2 – A3 Bengt Nilsson – B-E Eriksson
3 – 13 B5 – B1 S Prütz – H Morin
4 – 14 B2 – B3 K-E Johansson – B Dellenmark
5 – 15 C5 – C1 P Adelgren – Torgny Nilsson
6 – 16 C2 – C3 G Arfwidsson – M Fredriksson
7 – 17 D5 – D1 S Åstrand – A Jensen
8 – 18 D2 – D3 L Tidblom – M Carlsson
9 – 19 A4 – D4 U v Schlanbusch – C Järneström
10 – 20 B4 – C4 T Blomster – Göran Nilsson

Omgång 3 14.30 – 16.45 (14.30-15.35—15.40-16.45)
Bord nr Lag nr Lag 1 tim 5 min/halvlek
1 – 11 A1 – B1 M Petersson – H Morin
2 – 12 C1 – D1 Torgny Nilsson – A Jensen
3 – 13 A2 – A4 Bengt Nilsson – U v Schlanbusch
4 – 14 B2 – B4 K-E Johansson – T Blomster
5 – 15 C4 – C2 Göran Nilsson – G Arfwidsson
6 – 16 D4 – D2 C Järneström – L Tidblom
7 – 17 A5 – C5 H Sällberg – P Adelgren
8 – 18 B5 – D5 S Prütz – S Åstrand
9 – 19 A3 – B3 B-E Eriksson – B Dellenmark
10 – 20 D3 – C3 M Carlsson – M Fredriksson

Omgång 4 16.55 – 19.10 (16.55-18.00—18.05-19.10)
Bord nr Lag nr Lag 1 tim 5 min/halvlek
1 – 11 A1 – C3 M Petersson – M Fredriksson
2 – 12 B1 – D3 H Morin – M Carlsson
3 – 13 C1 – A3 Torgny Nilsson – B-E Eriksson
4 – 14 D1 – B3 A Jensen – B Dellenmark
5 – 15 D2 – A5 L Tidblom – H Sällberg
6 – 16 C2 – D5 G Arfwidsson – S Åstrand
7 – 17 B2 – C5 K-E Johansson – P Adelgren
8 – 18 A2 – B5 Bengt Nilsson – S Prütz
9 – 19 A4 – C4 U v Schlanbusch – Göran Nilsson
10 – 20 D4 – B4 C Järneström – T Blomster

Sammandrag 27 januari

Omgång 5 09.00 – 11.15 (09.00-10.05—10.10-11.15)
Bord nr Lag nr Lag 1 tim 5 min/halvlek
1 – 11 C2 – A1 G Arfwidsson – M Petersson
2 – 12 C5 – B1 P Adelgren – H Morin
3 – 13 B3 – C1 B Dellenmark – Torgny Nilsson
4 – 14 B2 – D1 K-E Johansson – A Jensen
5 – 15 D3 – A2 M Carlsson – Bengt Nilsson
6 – 16 A3 – D2 B-E Eriksson – L Tidblom
7 – 17 D5 – A4 S Åstrand – U v Schlanbusch
8 – 18 A5 – B4 H Sällberg – T Blomster
9 – 19 B5 – C4 S Prütz – Göran Nilsson
10 – 20 C3 – D4 M Fredriksson – C Järneström

Omgång 6 11.25 – 13.40 (11.25-12.30—12.35-13.40)
Bord nr Lag nr Lag 1 tim 5 min/halvlek
1 – 11 D4 – A1 C Järneström – M Petersson
2 – 12 B1 – C3 H Morin – M Fredriksson
3 – 13 C1 – A2 Torgny Nilsson – Bengt Nilsson
4 – 14 D1 – C4 A Jensen – Göran Nilsson
5 – 15 B2 – A5 K-E Johansson – H Sällberg
6 – 16 A4 – C2 U v Sclanbusch – G Arfwidsson
7 – 17 B4 – D2 T Blomster – L Tidblom
8 – 18 B5 – D3 S Prütz – M Carlsson
9 – 19 C5 – A3 P Adelgren – B-E Eriksson
10 – 20 D5 – B3 S Åstrand – B Dellenmark

Omgång 7 14.30 – 16.45 (14.30-15-35--15.40-16.45
Bord nr Lag nr Lag 1 tim 5 min/halvlek
1 – 11 A1 – B5 M Petersson – S Prütz
2 – 12 A4 – B1 U v Schlanbusch – H Morin
3 – 13 B4 – C1 T Blomster – Torgny Nilsson
4 – 14 A3 – D1 B-E Eriksson – A Jensen
5 – 15 A2 – D5 Bengt Nilsson – S Åstrand
6 – 16 D4 – B2 C Järneström – K-E Johansson
7 – 17 B3 – C2 B Dellenmark – G Arfwidsson
8 – 18 D2 – C5 L Tidblom – P Adelgren
9 – 19 C4 – D3 Göran Nilsson – M Carlsson
10 – 20 A5 – C3 H Sällberg – M Fredriksson

Omgång 8 16.55 – 19.10 (16.55-18.00—18.05-19.10)
Bord nr Lag nr Lag 1 tim 5 min/halvlek
1 – 11 D3 – A1 M Carlsson – M Petersson
2 – 12 B1 – D2 H Morin – L Tidblom
3 – 13 D5 – C1 S Åstrand – Torgny Nilsson
4 – 14 D1 – A5 A Jensen – H Sällberg
5 – 15 C4 – A2 Göran Nilsson – Bengt Nilsson
6 – 16 C3 – B2 M Fredriksson – K-E Johansson
7 – 17 C2 – B5 G Arfwidsson – S Prütz
8 – 18 B3 – A4 B Dellenmark – U v Schlanbusch
9 – 19 B4 – A3 T Blomster – B-E Eriksson
10 – 20 C5 – D4 P Adelgren – C Järneström

Skälig bordsavgift och reskostnadsfördelning kommer att tagas ut av deltagande lag.
Lunch serveras i anslutning till spellokalen och beställes under samlingen vid respektive sammandrag.
Tidschema
08.30 – 09.00 Samling
09.00 – 11.15 Omgång 1 respektive 5
11.25 – 13.40 Omgång 2 respektive 6
13.40 – 14.30 Lunch
14.30 – 16.45 Omgång 3 respektive 7
16.55 – 19.10 Omgång 4 respektive 8
Svenska Bridgeförbundet, Karlsgatan 28, 703 41, Örebro, Tel: +46 (0)19-277 24 80